gehele aangaat Droogte een ramp die agrarische gemeenschap Ondanks droogte toch een goed beeld op de rundveemarkt De natuur is niet te verbeteren Dank zij snelheidsbeperking minder verkeersdoden in '58 Voorzitter Landbouwschap sprak over de droogte Vergadering vau het Produktschap voor Vee en Vlees de natuurzuivere Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking Jaarvergadering Verbond voor Veilig Verkeer donderdag 15 oktoter 1959 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 VEEHOUDERS ZULLEN DE MOED MOETEN EN KUNNEN HEBBEN DE WERKELIJKHEID ONDER OGEN TE ZIEN In de gistermorgen gehouden bestuursvergadering van het Land bouwschap heeft de voorzitter, de heer H. D. Louwes, uiting ge geven aan het medeleven van het Landbouwschap met allen, die in oe boeren- en tuindersstand onder de gevolgen van de droogte lijden. Hij juichte de spontane veevoederactie toe, maar, zo zei hij, wij moeten ons er toch van bewust zijn dat de nood langer kan duren dan dat deze spontane actie daarin kan voorzien. Wij zullen ons welbewust moeten afvragen wat er verder moet gebeuren. De heer Louwes meende dat in de eerste plaats een globaal overzicht moet worden ver kregen van de toestand zoals die op het ogenblik is. In de tweede plaats, zo zei hij, moe ten wij vooruitzien en ons rekenschap geven van wat ons nog te wachten staat en in de derde plaats moeten wij ons bezig houden met de financiële consequenties van deze droog te catastrofe. Het zal uiterst moeilijk zijn een globaal overzicht te krijgen van de toestand van nu. Van het Landbouwschap mag men ver wachten dat het een eventuele inventarisatie met een zekere mate van nauwkeurigheid en rechtgelijkheid wil helpen uit voeren, maar gezien de nood zakelijkheid van snel handelen zal men in dezen het betere niet de vijand moeten laten worden \an het goede. Wij zullen moeten trachten met de ter beschikking staande apparatuur te doen wat wij kunnen, aldus spreker. ,Wij moeten vooruit zien Wij moeten ons niet verhelen, zo zei de heer Louwes verder, dat het perspectief nog zeer donker DE DROOGTE IN OVERIJSSEL Het bestuur van de Overijssel se C. B. T. B. erkent, dat de nor male bedrijfsrisico's door de on derneming zelf gedragen moe ten worden. Het is echter ook van mening, dat in buitengewone weersomstandigheden, zoals van deze zomer, overheidshulp niet gemist kan worden. Het door de overheid gevoerde prijsgarantie- beleid kan nauwelijks voldoende worden geacht voor het dragen van normale bedrijfsrisico's zo als in 1954, 1956 en ook dit jaar weer, maar niet te spreken, aldus de Overijsselse C. B. T. B. Tegen deze achtergrond gezien acht het bestuur het in deze rampsituatie dan ook gerechtvaardigd een be roep op de overheid te doen. Het bestuur stelt voor om zowel voor de voedergranen als voor de melk aan de hand van de Landbouw- Economisch-Instituutbedrijven of genormaliseerde bedrijven een gemiddelde oogstnorm vast te stellen. Voor de droogte-gebie den dient op basis hiervan een toeslag aan de getroffen bedrij ven verleend te worden. Het be stuur acht het van belang dat bij zeer ernstige gevallen een aan vullende hulp zal worden ver leend door middel van een soe pele kredietregeling voor de ook reeds in 1954 en 1956 getroffen bedrijven, door het treffen van bijzondere maatregelen, over wogen dient te worden. Voorts zal de regering dienen te bezien of maatregelen getroffen kunnen worden die leiden tot het terbe schikking stellen van goedkoop veevoeder, aldus het bestuur van de Overijsselse C. B. T. B. DROOG DRENTHE De provinciale voedselcommis- saris van Drenthe, de heer Th. Brouwer, heeft medegedeeld, dat een vierde deel van de voor land bouw en veeteelt in Drenthe ge bruikte gronden zeer ernstig door de droogte is beschadigd. Dat komt neer op een oppervlakte van 150.000 hectare. Drenthe heeft thans vier voedseltranspor- ten gehad, waardoor in totaal 550 ton bietenkoppen werden aangevoerd, welke hoeveelheid heeft bijgedragen om de nood toestand te verlichten, maar waardoor toch geen oplossing van het voerselprobleem voor het v ee werd verkregen. De volgende week zal in Drenthe de proef be ginnen met het voeren van sui kerbieten, waarvoor de overheid 5000 ton bieten aan de suiker- fabrikage heeft onttrokken. Voorts zullen dan veetransporten beginnen uit de noodgebieden naar de gebieden, waar de vee houders zich bereid hebben ver klaard zogenaamde logieskoeien op te nemen. Vooral in het voor malig Zeeuwse rampgebied, met name op Schouwen-Duiveland, dat na de ramp van 1953 hulp van de Drentse boeren heeft ge had schijnt hiervoor grote be langstelling te bestaan. Ook op Goeree OverflakRee is inmiddels ruimte gevonden voor 120 stuks jongvee. Vastgesteld is, dat Drenthe 't zwaarst getroffen droogtegebied is. Er is een landbouwnoodfonds Drenthe ingesteld, dat een reke ning heeft geope nd bij de Coöp. Boerenleenbank, waar bijdragen kunnen worden gestort. is. Wanneer er niet gauw veran dering komt, gaan onze weiden niet een sterk beschadigde gras mat de winter in, en strenge en kale vorst zou daaraan de gc- nadestoot kunnen toebrengen. Er is nog altijd kans dat het vee in het a.s. voorjaar vroeg in de weide komt, maar zeker niet minder kans dat dit laat wordt. Juist met het oog op deze moge lijkheid moeten wij tot aan de volgende weideperiode vooruit trachten te zien. Bijna geen wintergraan Verder blijkt meer en meer, dat de grond zó droog is, dat er bijna geen wintergraan gezaaid kan worden. Wanneer dit met name met rogge wel het geval zou kun nen zijn. dan zou er nog de mo gelijkheid bestaan a.s. voorjaar vroeg het vee met snijrogge te voeren. Door de late roggezaai zo die nog mogelijk wordt wordt ook deze kans al kleiner en kleiner. De veevoedering Het knelpunt bij de veevoede ring ligt bij het ruwvoer, bij hooi, stro, voederbieten, aardap pelen en eventueel ook suikerbie ten. Juist hier, aldus spreker, zullen wij zo goed mogelijk een raming moeten maken van wat er is, van wat er nodig kan zijn en van wat wij eventueel nog kunnen reserveren en aankopen. Hierbij valt te denken aan de proef, die met suikerbieten wordt genomen, al zal iedere ervaren veehouder zijn hart vasthouden bij de complicaties, die kunnen ontstaan door het voeren van de dit jaar zoveel suiker bevatten de bieten. Verder is er de moge lijkheid van het niet verwerken van stro. de normale hoeveelheid in de strocartonfabrieken, aan een reserveren van aardappelen, die anders in de aardappelmeel fabrieken hun bestemming vin den en ook aan de aankoop zo deze mogelijk is van stro in het buitenland. Wanneer er een redelijke hoe veelheid ruwv.oer aanwezig is, dan kan met het zeker verkrijg bare krachtvoer een mogelijkheid bestaan van een redelijk voede ren van het vee. Op de ruwvoe- derpositie en met name op de vergroting van de ter beschik king staande hoeveelheid ruw- voeders, wordt de volle aandacht van het Landbouwschap gericht. Droogteramp Ik geloof, zo zei de heer Lou wes, dat wij moeten beginnen met deze droogteramp ook te zien als een ramp, die onze gehele agrarische gemeenschap aangaat en dat wij moeten trachten ook financieel in eigen kring te doen wat wij kunnen, al zal dit uit de aard der zaak bescheiden zijn. Ongetwijfeld zal de overheid daarnaast willen helpen zo veel mogelijk nood te lenigen. Een schatting van de omvang van de schade en van de middelen, die nodig zullen zijn om in de ergste nood te voorzien, kon spreker nog niet maken. Voederbalansen De veehouders zullen de moed moeten en kunnen heb ben de werkelijkheid onder, ogen te zien. Zij zullen zo nauwkeurig mogeiijke voeder balansen voor hun bedrijven moeten opmaken, waarbij zij niet optimistisch moeten den ken over de mogelijkheden in het volgende voorjaar. Menigmaal zal dit ook leiden tot de noodzaak, een zekere hoe veelheid vee af te stoten. Het Produktschap voor Vee en Vlees en de overheid, aldus de heer Louwes moeten in dezen mede werken om een ineenstorting van de vleesmarkt te voorkomen. Russische artsen helpen Kassem Een speciaal toestel van de Iraakse luchtvaartmaatschappij heeft woensdag twee Russische doktoren en één Chinese mili taire arts uit Moskou naar Bag dad gebracht. Volgens de be manning zijn de medici voor be handeling van premier Kassem ontboden, die onlangs bij een aanslag gewond raakte. Lichtverschijnselen bij kerktoren Naar aanleiding van de grote belangstelling die het publiek in de afgelopen dagen heeft getoond voor lichtverschijnselen welke zich des avonds rond de toren van de Sint Augustinuskerk te Warschau voordeden en in ver band waarmee door sommigen van „verschijningen" werd ge sproken. is in de kerk een offi ciële mededeling van de kerke lijke autoriteiten voorgelezen waarin gezegd wordt dat die ver schijnselen als natuurlijk kunnen worden uitgelegd en de gelovigen gevraagd wordt hun kalmte te bewaren. Een geestelijke van de kerk zei aan journalisten dat er kor telings nieuwe koperen platen op de koepel zijn gelegd en dat de lichtverschijnselen een gevolg kunnen zijn van fosforescentie van die platen en weerkaatsing van het maanlicht. (Advertentie) Belasting op lucht De veelgehoorde klachten der Denen over te hoge belastingen in hun „welvaartsstaat" schijnen wel grond te krijgen door het feit dat bij het Deense parlement nu een wetsontwerp is ingediend waarbij in feite het heffen van belasting oplucht wordt voorgesteld. Het wetsontwerp, dat beoogt het verschil tussen belasting op gewoon consumptie ijs en het nieuw in de handel ge brachte zogenaamde „zachte ijs" te vereffenen, is noodzakelijk ge worden doordat zacht-ijs nog on bekend was toen de thans gel dende belastingregeling tot stand kwam. „Zacht-ijs" wordt gemaakt door lucht in het ijsmengsel te blazen en door deze behandeling kan het volume van het ijsje het wel driekwart worden opgevoerd. Bij berekening per liter van de be lasting op het ijs kan dit dus voor de verkoper een belangrijk voor deel opleveren maar de fiscus voelde zich tekort gedaan vandaar het voorstel om ook de lucht in het ijs te belasten. „Ondanks de droogte vertoont de rundveemarkt op het ogenblik een merkwaardig goed beeld". Dit zei de voorzitter van het Produkt schap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, gistermorgen in Utrecht op de openbare vergadering van het Produktschap. Er doet zich wel een geringe prijsval voor, maar deze is, volgens hem, niet ongewoon voor de tijd van het jaar. De aanvoeren zijn wat ruimer, maar niet overmatig. De heer De Veer meent, dat de koeien vóór januari niet duur zullen worden, omdat het aan bod tot die tijd vrij behoorlijk zal zijn. Men zal er echter wel rekening mee moeten houden, dat de buitenlandse vraag het prijspeil hier kan beïnvloeden. Sprekende over de weigering van de regering, met Denemar ken onderhandelingen te begin nen over een tijdelijke stopzet ting van de invoer van koeien uit dat land, zei de heer De Veer, dat dit een kwestie is van interpretatie van de desbetref fende clausule uit de handels overeenkomst met Denemarken. Het Produktschap staat op het standpunt, dat de daarin ge noemde „dreiging" voor een prijsval door een te grote aan voer, inderdaad aanwezig is, ter wijl de minister deze prijsval eerst wil zien. De heer De Veer merkte op, dat momenteel ten gevolge van de lage prijzen bij de Nederlandse importeurs wei nig animo bestaat voor de Deen se koeien. De heer De Veer zeide dank baar te zijn voor de maatregelen die genomen zijn en worden om de voederpositie van de door de droogte getroffen boeren te steunen en de hoeveelheden voer en vee met elkaar in overeen stemming te brengen. Dit is, zijns inziens, een zaak van na tionaal belang. Het bestuur van het Produkt schap ging in principe akkoord met de voorbereiding van een invriesregeling, die in werking gesteld Kan worden, wanneer door een plotselinge verandering in het weer de markten over voerd worden met oudere koeien. Wanneer de prijzen be neden een bepaald niveau zak ken zullen de koeien met een kleine premie als vergoeding voor de kosten, desgewenst inge vroren kunnen worden. Men verwacht dat men de markt op deze manier „schoon" zal kun nen houden. De varkensmarkt vertoont op het ogenblik een rustig beeld Het aanbod is niet overdreven groot en de prijzen zijn iets lager. De export van spek naar West-Duitsland loopt, zoals de heer De Veer zei, „fantastisch" De prijzen van de schapen zijn enigszins gedaald. De markt in Frankrijk is momenteel zwak en de binnenlandse aanvoer is, zo als altijd in deze tijd van het jaar, groot. Wat U ook bewondert: de eindeloze zee, de wind door de toppen der bomen, de zon aan de hemel, de sterren in de nacht, de bloemen in talloze vormen en kleuren: alles in de natuur is goed, zoals het is. Ook in King-pepermunt spreekt de natuur. Aan het echte natuurprodukt ontleent King-pepermunt haar opwekkende en verkwikkende eigenschappen. De heerlijke smaak en geur zijn voor u een bevyijs van de originele samenstelling. De scheikundige analyseert het publiek proeft de bijzondere kwaliteit van King-pepermunt. „Bandewijnverkiezingen" In achttien plaatsen in Noor wegen zijn maandag „brande- wijnverkiezingen" gehouden. De Noorse wet schrijft voor, dat in gemeenten boven de vierduizend inwoners gestemd .moet worden over de vraag, of daar al of niet sterke drank geschonken mag worden, als een twintigste deel van het aantal stemgerechtigden dat eist. De stemmingen worden eens in de acht jaar gehouden. In twaalf thans „drooggelegde gemeenten" hebben de tegen standers van een drankverbod om stemming gevraagd. Tot deze gemeenten behoren Hammer- fest, Kristiansund en Arendal. In zes andere gemeenten, waar nu wel drank geschonken mag worden, hebben de drankbestrij ders de stemming bewerkstelligd. Tot deze groep behoren Frede- rikstad, Lillehammer, Kristian- sand en Stavanger. In zijn jaarrede voor de algemene vergadering van het Verbond voor Veilig Verkeer te Nijmegen, deelde de voorzitter, jhr. Th. Röell, mede, dat over door het door Koningin Juliana gesteunde initiatief van Prinses Wilhelmina om een jaarlijkse dag van rouw en be- zinnig voor in het verkeer gevallen slachtoffers te houden, spoedig nauw contact met de minister van Verkeer en Waterstaat wordt opgenomen. Dit is telegrafisch aan de Koningin en aan de Prinses medegedeeld. Relletje in de Kasba Zondagavond zijn in de Ara bische wijk van Algiers, de Kas ba, vijftien mensen gewond ge raakt bij een relletje waarbij marktkramen omvergeworpen en autoruiten ingeslagen wer den toen parachutisten die geen dienst hadden een ..bezoek" brachten aan de wijk nadat in Algiers een granaat ontploft was. Verscheidene sctjoten werden gelost toen de parachutisten slaags raakten met Mohamme danen. De militaire politie en een afdeling parachutisten her stelden de orde. Maandag is in een officieel communiqué gezegd, dat „voor beeldige maatregelen" genomen zullen worden tegen de schul digen. De commandant van de parachutisten die bij de rel be trokken is heeft bekendge maakt, de schade te zullen be talen. Jhr. I^öell wees erop, dat het aantal verkeersdoden- in 1958 kleiner was dan voorheen, dank zij de ingestelde maximum snel heid. Er is op het ogenblik ech ter verslapping gaande door het slechte voorbeeld van hen, die zich steeds minder aan het maxi mum houden. Intensieve con trole en strengere maatregelen zullen daarom nodig zijn, zo meent hij. De ongelukkencijfers van de laatste jaren geven rela tief een afname te zien. In rela tie tot de verkeersintensiteit was het aantal verkeersdoden in 1947 één op 213 motorvoertui gen. In 1957 was het één op de 430 motorvoertuigen en in 1958 één op 486 motorvoertuigen. Hieruit mag, aldus de heer Röell, niet worden afgeleid, dat nu ook een absolute afname van de verkeersonveiligheid aan de gang is. Integendeel zal de in spanning voor het bereiken van veiliger verkeer nog groter moe ten worden. Het Verbond, dat thans 400 af delingen telt, heeft vele taken te vervullen, zoals bijvoorbeeld bij de verkeersopvoeding van de jeugd en het afnemen van ver- keersexamens. Het Verbond be treurt, dat het verplichtstellen van verkeersonderwijs eerst in de derde klas van de lagere school begint. Er wordt naar gestreefd dit onderwijs ook in de laagste klassen verplicht te doen stellen. In het verkeerspedago- gisch programma van het Ver bond zal binnenkort ook de me thode van integrale verkeers opvoeding door middel van ge- sprekscentra worden opge nomen. Jhr. Röell liet zich in afkeu rende zin uit over het versprei den ener schriftelijke verkeers- cursus op commerciële basis. Het Verbond heeft eertijds zo'n cursus als één der middelen, doch zeker niet als hét middel voor verkeersopvoeding ge bruikt. Het betreffende onder wijsinstituut propageert nu zijn cursus als de enige effectieve manier ter bestrijding van de verkeersonveiligheid. Dit is be slist onjuist. Bovendien ge bruikt het instituut niet aan vaardbare en onjuiste „aanbe velingen" van bedrijven en in stelingen ter propagering van de cursus. In zijn rede heeft jhr. Röell verder aangedrongen op beter politietoezicht op het voetgan gersverkeer. Grotere discipline is dringend noodzakelijk. Spre ker meent dat hogere salarissen een vlottere recrutering van poli tiepersoneel zullen bevorderen. Deze kosten zullen ruimschoots opwegen tegen de reusachtige materiële en ideële schade van de verkeersongevallen, aldus jhr. Röell. 15. Kleine Toemai komt vlak voor Kala Nag terecht. Niemand weet wat er aan de hand is; Kleine Toemai wel. Vanaf zijn hoge zitplaats heeft hij gezien hoe een forse man een lus wierp om de logge poten van een prachtig olifantskalf. Eensklaps gleed het uiteinde Barro uit de handen en op het zelfde ogenblik en zonder zich te bedenken heeft Kleine Toemai zich tussen de wilde olifanten ge worpen en grijpt nu zo snel hij kan het touw beet. „Snel, Kala Nag" gilt hij. Met het touw stevig in zijn handen rent Kleine Toemai achter het kalf aan, tot Barro kans ziet het touw van Kleine Toemai over te nemen. „Terug, Kala Nag", schreeuwt Toemai. Kala Nag slaat snel zijn slurf om de jongen heen en brengt hem terug naar de paal. Trots kijkt Kleine Toemai rond, maar voor hij het weet, heeft hij een fikse draai om zijn oren te pakken. „Ongelukskind!" jammert Grote Toemai. „Als Eahib Peter sen morgen hoort dat gü op uw eentje een olifant wilt temmen, zal er wat voor u opzitten. Alsof onze mannen en bomen niet vol staan.....V Kleine Toemai schrikt; Sahib Petersen is de machtigste man van de hele wereld denkt hij. Als Sahib Petersen een dag later inspectie komt houden, luistert hij met kloppend hart naar Machua Appa. „Kleine Toemai heeft heel wat meer invloed als mijn zoon." Ranghani echter valt hem ruw in de rede: „Het is een brand stichter, Kleine Toemai „Ik hoorde dat een man in de Keddah gesprongen is", wilde Sa hib weten, zonder acht te slaan op de woorden van de grijsaard. „Een man? Een kindeen jongen, Sahib", antwoordt Machua Appa. Sahib Petersen kijkt hem onge lovig aan. „Breng hem bij me". Verlegen staat Kleine Toemai even later voor de machtige Sa hib. „Dit is mijn zoon, Sahib. Hij is ondeugend en ongehoorzaam. Hij zal nog in de gevangenis te- terechtkomen", zegt Grote Toe mai, maar Sahib Petersen lacht. „Ik geloof het niet, want bet is een moedige jongen." Eensklaps klinkt de zachte stem van Messua: „Vergeef mij mach tige Sahib, maar straf mijn jongen niet. Met Kala Nag heeft hij de koningstijger gedood. Hü heeft hem de huid afgestroopt en deze bij ons gebracht. Wie zou dat ge durfd hebben?" Stom verbaasd kijkt Sahib Pe tersen van Messua naar Kleine Toemai. „Is dat waar, Toemai?" „Vergeef mü, machtige Sahib. Het is waar." Kleine Toemai durft niet op kijken want Ranghani voegt er bij „Hij is beheksthet is een dui velskind. Hij zal ons alleen maar ongeluk brengen." Kleine Toemai houdt de adem in. Wat zal de machtige Sahib hierop antwoorden? Filmuitwisseling tussen Rusland en de Ver. Staten De „Motion Picture Asso ciation of America" heeft mede gedeeld dat tien november a.s. een Amerikaans-Russische film uitwisseling begint, waarbij tien Amerikaanse films in de Sow- jet-Unie en zeven Russische in Amerika vertoond zullen wor den. De uitwisseling begint met de gelijktijdige vertoning van Marty" in Moskou en „Als de kraanvogels overvliegen" in Washington. Onder de Amerikaanse films bevinden zich „Oklahoma", „De grote Caruso" en Hemingway's „De oude man en de zee". Van de in de V.S. te vertonen Rus sische films kunnen Dosto- jefski's „De idioot", Cervantes' Don Quichotte" en de ballet film „Zwanenmeer" worden ge noemd.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5