PS! Opnieuw ernstige onlusten in Kongo F "1 W eeroverzicht Ministerraden van E. E. G. en Euratom bespreken personeelsstatuut De terechtstelling van Chessman Het ontwapenings-vraagstuk in de Politieke Commissie der Verenigde Naties KS-SMET mê VióóWl-KooU E.C.E. over invloed van Europese integratie op Nederlandse uitvoer ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER Belgische regering besluit tot stabilisatie van de boterprijs 5 in! NOVITA Trotseer de seizoenen in Shetland tweed de échte eierbeschuit lag 14 oktober 1959. LEN, zo goed ads nieuw, LEN, zo goed als nieuw, 'aarvan één sportrtjwiel. BROMFIETSEN tegen KIL - TELEF. 408 Uw rjjwiel voor slechts a vet. "x V T> >t Uw zoon zijn r vindt U enkele cm 19 kg cm 25 kg cm 33 kg tl ri AV.L - gelijks geniet, nog IEMOLEN, omdat [ie zeer belangrijk :stie van seconden. KOFFIEMOLEN frankering bij abonnement: Temeuaen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smldswal Telefoon 2073 en 2510 N4 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DONDERDAG 15 OKTOBER 1959 15e Jaargang Nr 4807 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v'h Firma P. 3. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handele- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. OORZAAK: GESCHIL TUSSEN VOORNAAMSTE STAMMEN DE LOELOEA'S EN DE BALOEBA'S In verschillende plaatsen van Kongo zijn opnieuw onlusten uit gebroken. Vooral in de omgeving van Loeloeaburg, de hoofdstad van de provincie Kasai, was de toestand woensdag gespannen. Volgens berichten van het Belgische agentschap „Belga" uit Loe loeaburg volgt de Europese bevolking van deze stad met angst de gebeurtenissen. Er wordt in de omgeving geschoten. Op verschil lende plaatsen in de omtrek zijn hutten in brand gestoken. De oorzaak van dc incidenten moet worden gezocht in een ge- sehü tussen de Loeloea's en de Baloeba's. de twee voornaamste stammen in het gebied. De tussenkomst van de mili tairen werd vereist bij een waar schijnlijk door Loeloea's onder nomen aanval cp het dorp Tsji- kandji, waarbij een dode en een gewonde viel. Militaire afdelin gen zijn ook gezonden naar de streek van Loesambo. ongeveer 40 kilometer van Loeloeaburg. Volgens de berichten van Belga heerst te Toeboeloekoe, dat 20 km van Loeloeaburg ligt, grote opwinding. De toe stand daar wordt bijzonder ge vaarlijk genoemd. Ook naar deze plaats waren woensdag middag militairen onderweg. Loeloeabrug is thans omringd door haarden van onlust. Vol gens Europeanen, die uit de bui tenwijken van de stad naar het centrum zijn gekomen, liggen op de wegen talrijke doden. INCIDENT IN BELGISCHE KONGO „Geestenaanroepers" in gevecht met de politie Te M ttadi, in Belgisch Kongo, heeft zich een incident voorge daan, waarbij 25 'Kongolezen en drie ordebewaarders werden ge wond. Het incident werd veroorzaakt doordat een groep van drie- tot vierhonderd Ngoenzisten („gees- tenaanroepers") geen gevolg wil de geven aan een bevel van in heemse politiemannen om uiteen te gaan. Zij vielen integendeel de politie-agenten aan, die toen gedwongen waren van hun vuur wapens gebruik te maken. Nader wordt gemeld, dat vijf Kongolezen aan hun verwondin gen zijn overleden. Een tiental Eurpeanen is licht gewond. De Afrikaanse politie opende het vuur eerst nadat twee Belgi sche inspecteurs van politie en een bestuursambtenaar waren gewond. De menigte viel de politie in een aanval van godsdienstwaan zin aan. De bijeenkomst der Ngoenzis ten of „geestenaanroepers'' werd door een tweeduizend inheemsen bijgewoond. Daar er, in verband (Advertentie.) Mohair SHAWLS Mohair MUTSEN Mohair HOEDJES Terneuzen met een vorig incident, een samenscholingsverbod was afge kondigd, gelastten twee groepen politiemannen de aanwezigen uit een te gaan. Ongeveer de helft hunner gaf hieraan gehoor, doch de anderen omringden politie en bestuurs ambtenaren en begonnen met stenen te gooien. De politie poogde de ordever stoorders eerst met traangas uit een te drijven. Dit gelukte niet, waarop zij het vuur opende. In Matadi is de staat van beleg afgekondigd. Politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag in de stad gepatrouilleerd. Woensdagochtend oefenden po litie en militairen toezicht uit op de naar Matadi en zijn haven leidende wegen. Provinciale autoriteiten zijn aangekomen om ter plaatse een onderzoek in te stellen. In Matadi is thans alles rustig. In de haven wordt normaal ge werkt. Volgens autoriteiten van Mata di betreft het een plaatselijk in cident. Men verwacht niet dat dit tot verdere gewelddaden zal leiden. <9 Acht mannen, op 3 oktober ter dood veroordeeld wegens medeplichtigheid aan de aanslag op president Bourguiba, zijn dinsdag in Tunis terechtgesteld. Advertentie) Dat is het ideale van Shet land tweed: zo'n jas kan elke Heer „eindeloos" dra gen. Herfst, Winter en Voorjaar, zonder dat het verveelt. Want onze nieuwe dessins zijn warmkleurig en altijd gedistingeerd. Zie onze zéér grote FOR- TEX en TWEED collectie! Populaire prijsklasse vanaf 65, Vocrts van 119,tot 159,—. axel Nieuwe Russische ambassadeur in Peking Pavel .Joedin, de Russische am- basadeur in communistisch China is van zijn post ontheven, omdat hij „andere werkzaamheden" krijgt, aldus meldt het Russische persbureau Tass. De opvolger van Joedin is Stephan Tsjervonenka. Meer bij zonderheden geeft Tass niet. Joedin is sinds december 1953 ambassadeur in Pelting geweest. Voordien was hij o.a. plaatsver vangende hoge commissaris in Duitsland. Joedin werd de vorige maand met de orde van Lenin onder scheiden wegens zijn „diensten aan de Sowjet-staat". Tsjervonenko is sinds juni 1956 secretaris geweest van het cen trale comité van de Oekrainse communistische partij. In een studie over de mogelij ke gevolgen van het tot stand komen van een Europese ge meenschappelijke markt en van de „kleine" vrijhandelszone voor diverse Europese landen, schrijft de economische commissie voor Europa van de Verenigde Naties (E.C.E.) in haar jongste bulletin dat Nederland door het stand ko men van de E.E.G. waarschijn lijk iets zal verliezen van de op de Belgisch-Luxemburgse markt bereikte vooruitgang. Daartegen over staat dat Nederland volgens dc commissie waarschijnlijk kan profiteren van de verlagingen der invoerrechten in de andere E.E.G.-landen, omdat de concur rentiepositie van Nederland naar verhouding sterk is terwijl het huidige niveau van de invoer rechten laag is. In het bijzonder wordt het waarschijnlijk geacht dat de uit voer van industriële produkten naar Frankrijk en Italië zal kun nen toenemen. Het aandeel van industrieprodukten in de Neder landse uitvoer naar België is veel groter dan het geval is bij de uit voer naar andere E.E.C.-landen en hieruit zou men kunnen af- WEINIG VERANDERING Nog steeds beheerst een hoge- drukgebied boven West- en Cen- traal-Europa het weer in Neder land. 's Nachts kan de tempera tuur flink dalen door uitstraling waarbij op enkele plaatsen nacht vorst kan optreden. Ook is de vorming van mist hier en daar mogelijk. E>e zon doet de temperatuur overdag echter weer snel stijgen tot 1820 graden. In deze toe stand komt maar weinig veran dering. De depressies verplaatsen zich op grote afstand van ons ZON MAAN land. de vrij zwakke wind blijft in de oosthoek, terwijl de regen kansen nihil zijn voor de eerst komende dagen. Het rustige herfstweer houdt dus aan. leiden dat dit aandeel in de toe komst ook bij de uitvoer naar de andere partnerlanden zal toene men. Wat de kleine vrijhandelszone betreft, merkt de commissie op dat de Nederlandse uitvoer naar de daarbij betrokken 7 landen betrekkelijk groot is en voor een groot deel bestaat uit schepen cn gespecialiseerde produkten van de elektro-technische indus trie. Het is volgens de commissie waarschijnlijk dat Nederland door deze specialisatie in staat zal zijn de betreffende export markten te behouden ondanks het feit dat discriminerende maatregelen zullen worden ge nomen. De aanzienlijke Neder landse uitvoer van grondstoffen naar landen van de E.E.G. en de kleine vrijhandelszone, bestaat voor wat de laatste groep betreft voor een groot deel uit oliepro- dukten. Het is waarschijnlijk dat ook deze uitvoer betrekkelijk on beroerd zal blijven door het ont staan van de twee eronomische blokken, aldus de commissie. De uitvoer van voeodingsmid- delen, waarbij Nederland recht streeks concurreert met Dene marken, zal waarschijnlijk ge leidelijk meer worden geconcen treerd op de E.E.G.-landen. Op korte termijn echter zijn er di verse overeenkomsten die erop zijn gericht de onderlinge ver houdingen van de Deense en Nederlandse uitvoer naar de gro te import! anden (West-Duitsland en Engeland) te handhaven. Salarissen van ambtenaren worden verlaagd De salarissen van de ambte naren bij de Europese Economi sche Gemeenschap en bij Eura tom zullen worden verlaagd. Daarover zijn de ministerraden van de E. E. G. en Euratom, die woensdAg een tweedaagse verga dering te Brussel beëindigden, het eens geworden. Hun netto salarissen zullen gemiddeld onge veer zes procent lager komen te liggen dan de huidige, maar er zullen overgangsregelingen wor- „COMMISSIE INDUSTRIËLE ONTWIKKELING PROBLEEMGEBIEDEN" GEÏNSTALLEERD Woensdag heeft de minister van Economische Zaken, de heer J. W. de Pous te Den Haag een „Commissie industriële ontwik keling probleemgebieden" ge ïnstalleerd. Bij zijn openingstoespraak zei de minister, dat deze commissie ingesteld is ter stimulering van de economische ontwikkeling van de probleemgebieden. De minister meende, dat niet kan worden volstaan met een uit voering van de plannen in het gebruikelijke tempo, maar dat het noodzakelijk is aLhans die werken versneld uit te voeren, die voor de industrialisatie van dorslaggevende betekenis zijn. In de eerste plaats dacht hij hierbij aan versnelde realisatie van het rijkswegenplan 1958, voorzover dit voor de probleem gebieden van belang is. Daar naast dacht hij aan aanleg of verbetering van secundaire en tertiaire wegen, terwijl ook op het punt van dp verbindingen te water dient te worden nage gaan, welke projecten in aan merking komerf om in het ver- snelingsprogramma te worden opgenomen. Voor het verschaffen van fi nanciële bijdragen in werken ter bevordering van de toeristische mogelijkheden in de probleemge bieden is eveneens een post op de begroting van Economische Zaken opgenomen. Het werk van de commissie zal vooral bestaan uit het selecteren van voorstellen, een oordeel vor men ten aanzien van de prioriteit van de voorgestelde werken en het beschouwen van de uitvoe ring der plannen. den getroffen om de schok gelei delijk te kunnen opvangen. De ministerraden spraken voorts uitvoerig over de belas ting welke dé Europese ambte naren zal worden opgelegd. Over het beginsel van belastinghef fing bestond tussen de ministers geen verschil van mening, maar de voorstellen welke de commis sies der Europese gemeenschap pen dienaangaande indienden, werden van Nederlandse zijde niet geheel bevredigend geacht. Het vraagstuk der belasting heffing zal op de volgende verga dering der ministerraden op nieuw aan de orde worden ge steld. Intussen zullen de deskun digen van de zes landen zich nog eens over de daaraan verbonden problemen beraden. Na afloop van de zitting ver klaarde de Nederlandse staats secretaris van Financiën. W. van den Berghe, dat Nederland steeds het standpunt heeft gehuldigd, dat bij de opbouw van Europa geen gepreviligeerde groep moet ontstaan, welke geen belasting betaalt. Over de hoogte van die belas ting kan men discussiëren. De directe belastingen zijn nu een maal niet in alle zes landen, welke deelnemen aan de Euro- Advertentie."! pese gemeenschappen dezelfde. Zij zijn in Nederland hoog. In an dere landen, welke zware indi recte belastingen kennen, zijn zij bepaal lager. Het is dan ook zeker niet de bedoeling van Ne derland, dat de Europese ambte naren belasting betalen naar Nederlandse maatstaf. Men zou b.v. de belasting, welke in België wordt geheven als uitgangspunt kunnen nemen, of een gemiddel de van de belastingen, welke in België, Duitsland en Frankrijk gelden. Men moet er echter voor waken, dat een zo laag tarief wordt aangelegd, dat men in feite zou kunnen spreken van een schertsbelasting. Voor de Neder landse zienswijze bestaat bij de Fransen en in zekere mate ook bij de Duitsers een goed begrip.. DE KWESTIE NIEUW-GUINEA De Australische minister-pre sident, Menzies, heeft woensdag op een persconferentie te Can berra gezegd geen reden te heb ben om aan te nemen dat de In donesische minister van Buiten landse Zaken, Subandrio, van standpunt is veranderd over de Indonesische aanspraken op Ne derlands Nieuw-Guinea. Menzies gaf commentaar op een bericht volgens hetwelk communistisch China Indonesië steun heeft be loofd voor de Indonesische aan spraken op Westelijk Nieuw-Gui nea en Indonesië communistisch China's aanspraken op Formosa steunt. Deze wederzijdse verklaringen kunnen eenvoudig betekenen dat de landen elkaar morele steun geven, aldus Menzies. De premier herinnerde eraan dat Subandrio dit jaar in Austra lië heeft gezegd dat Indonesia niet van plan is geweld tegen Nederlands Nieuw-Guinea te ge bruiken. De gouverneur van Californië, Brown, heeft dinsdag 230 gelijk luidende brieven van vooraan staande Amerikanen ontvangen, waarin wordt verzocht om gra tie voor Caryl Chessman. Chessman die reeds in 1948 ter dood veroordeeld is wegens en kele misdaden, zal op 23 oktober worden terechtgesteld. Onder de briefschrijvers is o.a. mevrouw Roosevelt. Chessman is veroordeeld we gens ontvoering, met roof als op zet, waarbij hij zijn slachtoffer verwondde. Ook is hem poging tot verkrachting ten lastegelegd. Het beleid van de nieuwe Britse regering De „Daily Telegraph" schreef woensdag over het buitenlandse beleid van de nieuwe Britse re gering, dat de regering zal trach ten de Brits-Westduitse en de Erits-Franse betrekkingen te verbeteren. Het blad herinnert eraan dat in 1957 de eerste eis was de betrekkingen tussen Lon den en Washington, die ernstig hadden geleden tengevolge van de Frans-Britse aanval op Suez, te herstellen. Deze betrekkingen zijn thans beter dan ooit. „De nieuwe regering zal de zelfde aandacht aan Europa be steden". Bij monde van Henry Cabot Ledge hebben de Ver. Staten woensdag in de politieke commis sie van de algemene vergade ring der Ver. Naties verklaard dat zij ingenomien zjjn met de bereidheid van de Russen om via bepaalde fasen tot ontwapening te komen. Maar Cabot Lodge waarschuwde met nadruk tegen aanvaarding van dc „alles of niets theorie". Zoals bekend heeft Chroesjtsjef in de algemene vergadering van de Ver. Naties zeer vergaande ontwapeningsvoorstellen gedaan. Wij zijn bereid, aldus Cabot Lod ge, om grote of kleine stappen in de richting van de ontwape ning te doen, mits het maar wer kelijke en eerlijke stappen zijn en mits alle betrokken partijen medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot donderdag avond. Weinig w ind Aanvankelijk in de ochtend hier en daar mist. Overigens droog en zonnig weer. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als woensdag en een zwakke oostelijke wind. Okt. op onder op onder 15 7.03 17.48 17.28 5.30 VRIJDAG 16 OKTOBER 16 7.04 17.46 17.53 6.39 v.m. n.m. 17 7.06 17.44 18.19 7.44 Breskens 1.35 1.44 18 7.08 17.42 18.48 8.47 Terneuzen 2.10 2.19 19 7.10 17.40 19.20 9.48 Hansweert 2.50 2.59 20 7.11 17.38 19.57 10.45 Walsoorden 3.00 3.09 Na afloop van een dinsdag ge houden bijeenkomst van het Bel gische kernkabinet is medege deeld dat de regering heeft be sloten de boterprijs te stabilise ren. De beschikbare voorraden zijn groter dan verleden jaar. Boven dien zijn maatregelen getroffen voor een eventuele aankoop van 2000 ton boter in het buitenland. De minister van Economische Zaken werd gemachtigd een ma ximumdetailprijs vast te stellen. Het comité ging het prijsver loop van verschillende andere verbruiksgoederen na. Het gaf de minister van Eco nomische Zaken opdracht op een aanstaande vergadering aan het comité voorstellen te doen tot bestrijding van ongerechtvaar digde prijsverhogingen. De regering besloot, in over eenstemming met de Beneluxre- geringen, de betrokken kringen te verzoeken haar voorstellen te doen betreffende de daadwer kelijke inachtneming van de mi nimumprijs van gecondenseerde melk bii het handelsverkeer in Benelux verband. Vijf mensen zijn omgeko men en 23 gewond doordat dins dag nabij Bogota een blik ben zine van een autobus viel, in brand raakte en ook de bus in lichterlaaie zette. dezelfde stappen gezamenlijk doen. Als alle volkeren de wa pens neerleggen, zo zei hij, dan moeten er instellingen zijn voor het behoud van dc internationale vrede en veiligheid en het hand haven van de rechtregels. Cabot Lodge merkte op dat de Amerikaanse regeirng van me ning is dat speciaal de drie vol gende vragen beantwoord moe ten worden: 1. Welk type internationale po litiemacht dient te worden op gericht om de internationale vrede en veiligheid te hand haven? 2. Krachtens welke internatio nale rechtsprincipes moet een dergelijke politiemacht ge hanteerd worden? 3. Welke strijdkrachten zullen de volkeren nodig hebben voor de handhaving van de binnenlandse veiligheid als de bestaande bewapening is af geschaft? Cabot Lodge drong bij dit punt aan op een nauwkeurige nadere bepaling ven hetgeen onder strijdkrachten ter handhaving van de binnenlandse veiligheid moet worden verstaan. Cabot Lodge zei dat de weg naar volledige ontwapening lang is. Maar de Ver. Staten zullen deze weg gaarne tot het einde toe bewandelen. Wij zullen ons ver heugen over de gelden die door inkrimping van de bewapening vrijkomen, want deze gelden zul len gebruikt kunnen worden voor het genezen van de zieken, het verstrekken van voedsel aan de hongerigen en het uitroeien van de armoede in de wereld, aldus Cabot Lodge. Zoals bekend heeft Chroesjtsjef dergelijke woorden gebruikt bij het indienen van zijn voorstel tot algehele en volledige ontwa pening. /Jabot Lodge legde de nadruk op de volgende aspecten van het ontwapeningsvraagstuk Het definitieve stopzetten van de kernproeven en het toe zicht hierop. Dit aspect had vol gens hem de grootste prioriteit omdat een overeenkomst hier over in de nabije toekomst mo gelijk is. Het verminderen van het gevaar voor een onverwachte aanval. Het opdoen van ervaring bij de uitvoering van internatio nale controlestelsels. Het verlichten van de zwa re bewapeningslast. Cabot Lodge liet nogmaals dui delijk uitkomen dat elke stap paar ontwapening gepaerd moet gaan met een aan deze stap even redige controle. In elk ontwape ningsprogram of het nu gaat om ontwapening voor de volle honderd percent of slechts één percent dient een aan dit pro gram beantwoordend controle stelsel opgenomen te worden, zo dat beide partijen „met het volle zicht op elkaar elke stap van de weg afleggen". De Ver. Staten, aldus Lodge, willen weten welk inspectiesys- teercv, de Sowjet-Unie wd aan vaarden. Er kan geen ontwape ning voor honderd percent zijn met een controle van tien per cent. Cabot Lodge verwees tot slot naar het probleem van de waar borgen tegen onverwachte aan vallen, waarop een conferentie van technische deskundigen uit het Westen en Oosten is vastge lopen omdat de standpunten van beide partijen niet verzoend kon den worden. Als de deskundigen niet uitsluitend over de techni sche zijde van dit probleem kun nen praten, zijn de Ver. Staten bereid de politieke aspecten tege lijk met de technische te behan delen, zo zei hij. Het doodvonnis werd mede ge veld omdat het meisje, dat het slachtoffer van laatstgenoemd misdrijf was, krankzinnig is ge worden. De verzoekschriften zijn inge diend door een groep Zuidcali- fornische Kwakers. Er wordt on dermeer in gezegd: „Chessman heeft langer dan andere, wegens moord ter dood veroordeelden, op de voltrekking van het von nis moeten wachten. Hij heeft niet gedood en hem is geen moord ten laste gelegd". Chessman heeft in zijn doden cel rechten gestudeerd; hij voer de zijn verdediging grotendeels zelf. E>e rechtskundige bijstand, die hij nodig had, bekostigde hij uit de opbrengst van drie door hem in zijn cel geschreven boe ken, waarvan hij de manuscrip ten buiten de gevangenis wist te smokkelen. Hij voert aan dat er bij zijn proces technische onregelmatig heden hebben plaatsgevonoden. IN JANUARI EEN TOPCONFERENTIE November of december voor westelijken te vroeg Het Amerikaanse blad „New York Times" meldde woensdag dat volgens de Amerikaanse re gering op zijn vroegst in januari een topconferentie kan worden gehouden. Indien in november of december een topconferentie ge houden zou worden, zouden de Westelijke landen niet voldoende tijd hebben voor voorbereidingen. Bovendien zou de Amerikaanse president, Eisenhower, graag eerst een rapport ontvangen van de commissie die hij in de zomer heeft gevormd om de gehele ont wapeningskwestie te bestuderen. De commissie heeft 1 januari als streefdatum voor het uitbrengen van het rapport. Verenigde Staten voorstander van een topconferentie in eerste helft van december Amerikaanse functionarissen hebben woensdag verklaard dat de Verenigde Staten voorstander zijn van een topconferentie tus sen Oost en West in de eerste helft van december, maar zij leg den de nadruk erop dat er nog geen definitieve beslissing is ge nomen. De zegslieden sloten een Wes telijke topconferentie ter voorbe reiding van de besprekingen me! de Sowjet-Unie niet geheel uit DE EERSTE AMERIKAANSE RUIMTEVAARDER Het onderzoekcentrum Langley van de Amerikaanse dienst voor lucht- en- ruimtevaart heeft gis teren bijzonderheden meegedeeld over de ruimtevaart van de eer- ste Amerikaanse ruimtevaarder. De pionier zal in een „Mercu- ry"satelliet driemaal om de aar de wentelen op een hoogte van 160 kilometer. De satelliet zal na 4% uur in de omgeving van de Bahama-eilanden in de Atlanti sche Oceaan, niet zover van Cape Canaveral, naar de aarde terugkeren. Zoals bekend is, zijn er zeven Amerikaanse kandidaten voor de eerste ruimtevaart. President Eisenhower wordt woensdag 69 jaar. Hij brengt zijn verjaardag deels te Abilene, de stad waar hij zijn jeugd heeft doorgebracht, en deels te Washington door.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1