BINNENLANDS NIEUWS gsm Russen keken achter de maan! RADIO EN TELEVISIE VERSLOOT Jacht tussen klip en rots MARKTBERICHTEN Dinsdag 13 oktober 1959 15e jaargang no. 4805 Succes Loenik 111 verzekerd De moderne Michael Strogoff als „Koerier van de Tsaar" RUSSEN ZULLEN WEL VOOR FOTOGRAFIE HEBBEN GEZORGD HET DING IN HET GAT. Er waren vier mogelijkheden OVER LEVEN EN DOOD De besturing Wat is het nut Ongelooflijke precisie Nu bemande voertuigen Proteststaking ging niet door HOENSON KOLEN-CONVECTOR De zaakVan Rie. Het experiment met de Loe nik III, de nieuwste ruim tevaartstunt van de Kussen, mag als geslaagd beschouwd worden. De raket werd ge lanceerd met buitengewone nauwkeurigheid en de ge ringe afvvyking in de baan die zich tenslotte heeft ge- door W. VOGT manifesteerd, mag als onbe langrijk worden beschouwd. Het ronden van de maan met het passeren van de myste rieuze achterkant werd een feit en de raket spoedt zich ,met steeds toenemende snel heid terug naar onze aax<Je. Welke baan hij daar zal gaan beschrijven, is pas aan het einde van deze week te zeg gen, maar al met al mag zeker van een geslaagd ex periment worden gesproken. Een ding is nog niet zeker en wel of er foto- of televisie-apparatuur in de raket aanwezig was, die tot taak had bij het passeren opnamen te maken van de nog door geen aardbewoner ooit aanschouwde achterkant van de maan. De Russen laten dit in het midden, vermoedelijk omdat zij niet weten of eventuele opnamen een succes zijn en ze geen openbaar débacle wensen. Het ligt overigens voor de hand, dat er een dergelijke apparatuur in de raket zal zijn ingebouwd, want wanneer men een ruimtevoer tuig lanceert, dat langs de achterkant van de maan zal gaan, dan zal men die kosten niet voor niets verspillen en zeker een appara tuur inbouwen, om althans een kans te hebben hierdoor iets meer te weten te komen van deze geheimzinnige altijd van de aarde afge keerde zijde van onze satelliet. Er bestaat dus de mogelijkheid, dat de opnamen niet gelukt zijn en de Russen er over zwijgen, doch ook de mogelijkheid, dat zij de publicaties van dit succes tot het laatst bewaren. Vandaag zullen vier of vijf mannen van de explosieven-op ruimingsdienst van de Land macht, die gevestigd is in het fort „Spoel" te Culemborg een begin maken met hun speurtocht naar het ding in het gat bij Wor- mer. De werkzaamheden zullen geleid worden door de comman dant van deze dienst, de kapitein J. Blommaert. Er is een speciaal voor dit doel geconstrueerde sonde, bestemd om in het gat te laten zakken, teneinde een voorlopig onderzoek te kunnen doen naar de samen stelling van het ding, dat in het gat moet zijn verdwenen. Als men eenmaal iets gevonden heeft, zal er gegraven worden. Het grote verschil tussen de Russische raket, die óp de maan viel en Spoetnik III, welke 3 ok tober werd afgevuurd, is, dat de laatste vier mogelijkheden had: 1 Zij had gevangen kunnen wor- den in het zwaartekrachtveld van de maan en haar lot zou zijn geweest, dat zij op den duur in 't eeuwig stilzwijgen was verzon ken van een nimmer eindigende ommegang om onze aardse met- gezelle. De resultante van de eigen beweging, die de raket meebracht en de aantrekkings kracht van de maan was dan een elliptische baan óm de maan, waarin het kunstlichaam' geen snelheidsvermindering ondergaat, omdat de maan geen, als een rem werkende, dampkring bezit, die het tenslotte op de maan zou doen vallen. O Haar rechtlijnige voortgang zou door de maan - wier mas sa slechts een tachtigste van die van de aarde bedraagt aantrek kingskracht dus zoveel minder is een weinig afgebogen kunnen De reanimatie in het alge meen het verlengen van het leven van een patiënt door een medi sche kunstgreep heeft de arts wakker geschud ten opzichte vaji het probleem van de dood. De reanimatie op zichzelf hoeft voor de arts nauwelijks een probleem te zijn, want het is zijn taak on der alle omstandigheden voor het leven te strijden, aldus de Utrechtse hoogleraar in de psy chiatrie, prof. dr. H. C. Rümke in een toespraak die hij vrijdag ochtend te Arnhem heeft gehou den voor het ledencongres van de maatschappij tot bevordering van de geneeskunst over „De dokter en het probleem van de dood". Prof. Rümke stelde in zijn voordracht, dat de arts van thans het probleem van de dood mis schien minder heeft doordacht dan menig ander; hij wuift als het ware met de hand de dood of doodsgedachte weg. Prof. Rüm ke acht het echter wenselijk, dat de arts er zich rekenschap van geeft, dat hij steeds met de dood, zijn grootste vijand, te maken heeft, en hij vond het een alge meen kenmerk van deze tijd te doen alsof de dood er niet is en te pogen hem te verdringen. De inleider kwam tot de con clusie, dat de mens heeft ver leerd zijn eigen dood te sterven, De dood is voor alle mensen ge lijk, maar ook van ieder mens het intiemste bezit. „Wij niet alleen de dokters verwaar lozen de dood, zodat het ons bijna gelukt is hot leven dood vrij te maken", aldus prof. Rümke. De cultus van dood en sterven gaat verloren en het leven verliest daarmee een dimensie. De om standigheden dragen er toe bij dat men zijn eigen dood niet kan sterven. De behuizing is er niet naar. De meeste geboorten vin den plaats in het ziekenhuis, daar gaat men ook heen om te sterven. Deze uniform wordende dood is een gruwel, zeide prof. Rümke, die als zijn overtuiging te kennen gaf dat wij iets heb ben verloren door de dood als in trinsiek levensbestanddeel te bannen. De ontkerstening van de wereld draagt daartoe bij, doch dit niet alleen. „Het lijkt mij een taak te zijn van de diepste gees telijke gezondheidszorg de cultus van de dood, zoals deze het ge hele leven begeleidt, daarin op te nemen", aldus prof. Rümke, die voorts nog inging op het thema van de waarheid aan het sterf bed en dat van leven zonder dood. zijn, maar niet zoveel, dat zij Loe nik III tot het maken van een lus om haar heen dwong. In dat ge val was de raket in de oneindig heid verdwenen en tot een soort komeet om de zon gedegradeerd. O De maan had de raket kunnen dwingen tot het aannemen van een baan, die een langgerekte el lips vormt, die maan en aarde beide omsluit. In dat geval had den we nog lang pleizier aan haar kunnen beleven, ofschoon haar uiteindelijk lot door de wrijving die zij in de aardse dampkring ondervindt een te rugvallen op aarde zal zijn. A Wat er nu bedoeld en ook ge- beurd is: de maan dwong de raket tot het aannemen van een achtvormige baan, waarbij de maan in de toplus en de aarde dezer dagen in de bodemlus wordt omsloten. Het slot is dan als onder 3. Het is niet waarschijnlijk dat de baan van de raket van de aar de uit met radio impulsen kan worden bijgesteld als dat nodig zou zijn omdat bijstelling buiten de dampkring van de aar de zou moeten geschieden door het te juister tijd ontsteken van stuur-raketjes, die in de hoofd raket zijn ingebouwd. Binnen de dampkring dus in de enkele minuten die het doorijlen van de dampkring vereist kan bijstel ling van de koers evenwel plaats vinden door het bewegen op af stand van kleine vaantjes in de uitlaatweg der gassen, tenzij dit automatisch geschiedt door gy roscopen, die de baan, welke de raket neemt, controleren. Baanbesturing buiten de damp kring is daarom niet waarschijn lijk, omdat het overbrengen van het besturingssignaal per radio een hele technisch prestatie zou zijn, maar bovendien niet omdat dit zou inhouden dat de raket re serve brandstof zou moeten mee voeren voor de stuurraketten. Op zijn minst zou 't meenemen van maar tien kg reserve brand stof insluiten, dat de raket bij de start enige tonnen meer gewicht had moeten bevatten. Loenik III koerst dus los van de controle van de mensen en de wetenschap moet afwachten, dat zij haar voor waardevolle bood schappen per radio toezendt, want haar instrumentarium is in staat 40 a 50 verschillende soor ten nieuws radiografisch uit te zenden. De werking er van kan van de aarde uit worden in- en uitge schakeld, zodat de beschikbare seinenergie langer mee gaat dan bij het continubedrijf van de „conventionele" Spoetniks moge lijk was. De boodschappen zullen ons beelden verschaffen van de ach terzijde van de maan, die nog nimmer door een menselijk oog is aanschouwd. Zij zullen ons ook inlichtingen verschaffen over de brandende vraag of de maan een magne tisch veld heeft, zoals de aarde. Een mogelijkheid, die algemeen wordt betwijfeld. Dat de Russen dit resultaat be reiken, is een triomf van hun be rekeningen, om de raket met de juiste snelheid in het zwaarte krachtveld van de maan te bren gen en een niet minder groot succes van hun „mik"- of richt- kunst op een bewegend doel (maan) van een bewegend doel (aarde) af! De raket is niet rechtstreeks op de maan afgevuurd, doch op een punt in de ruimte iets ter zijde van de maan. Om dit doel te bereiken, had de raket een snelheid op te bouwen van 40.000 km per uur, niettegen staande het aanstaan van de „handrem" van de zwaarte kracht, die een remwerking op levert van 36 km per uur ge durende iedere seconde van de klim of van 216 km per uur ge durende iedere minuut van de worsteling tegen de zwaarte kracht. De mate van precisie, die be reikt is bij het doseren van de snelheden en het bepalen van de plaats van intreding in het zwaartekrachtveld van de maan, is nu wel gebleken uit de keuze die de raket heeft gedaan uit de vier opgesomde mogelijkheden. Met deze Russische „stunt" treedt de ruimtevaart nu in het laatste stadium van de onbe mande ruimteraketten. Maar als de mens nog meer aan de weet wil komen over de structuur van het zonnestelsel en als hij in de ruimte de baas wil worden over de wetten van zwaartekracht en inertie, met andere woorden: als hij de kunst van het navigeren in de ruimte goed onder de knie wil krijgen, zal hij moeten overgaan tot de bemande raket. Vóór het zo ver is, moet er nog heel wat werk worden verzet. Dat beperkt zich voorlopig tot het vraagstuk van het wegnemen van de gevaren, die het menselijk lichaam bedreigen onder het on dergaan van grote versnellingen in een zwaartekrachtveld, door 't leven zonder natuurlijke inade- mingslucht in 'n zwaartekracht- loze omgeving en door het bloot staan aan grote temperatuurs- sehommelingen. Zijn die gevaren beteugeld, dan komt het vraagstuk van de bouw van het aardse ruimtestation als springplank naar het heelal. Van daar uit zullen straks de echte ruimteraketten moeten worden gelanceerd. Want zonder zo'n ruimtestation op een plaats boven de aarde, waar de zwaarte kracht haar tanden zijn uitge trokken, komt de mens nooit tot bemande maan- en planeetraket ten, omdat die dan te zwaar zou den moeten worden om zich aan de greep van de aardse zwaarte kracht te ontworstelen. (Nadruk verboden). De bij de centrale melkin richting van de Frico te Warga werkzame zuivelarbeiders, aan gesloten bij A.N.A.B., besloten tijdens een zaterdag gehouden afdelingsvergadering om giste ren in staking te gaan uit pro test tegen het trage verloop van de totstandkoming van een nieuwe C.A.O. voor de zuivelin dustrie. Na overleg met de di recteur van het bedrijf is ech ter gistermorgen een bespre king gevoerd tussen de dis trictsbestuurder van de A.N.A. B., de heer S. van der Ploeg, en de plaatselijke afdeling in het dorpshuis te Warga. Na dit on derhoud is het werk normaal hervat. De bij de andere vakor ganisaties aangesloten arbei ders waren niet bij de protest actie betrokken. (Advertentie) Waarom zult U méér betalen dan nodig is? Iedere Huisvrouw is werkelijk enthousiast over de het grote succes van de Jaarbeurs 1959 In vormgeving zijn tijd ver vooruit technisch werkelijk niet te verbeteren De zuinigste In brandstofverbruikU stookt Immers de veel goedkopere anthracietnootjes 4 en 5! De grootste in warmtecapaciteit namelijk ca. 18.000 Kcal. per uur bruto zowel het grootste als het kleinste ver trek tot In de verste hoeken heerlijk verwarmdI De beste In kwaliteit... gepatenteerde vuurkorf van speciale constructie, vervaardigd uit chroom gelegeerd materiaal in plaats van het veel goedkopere gietijzer, waar door een lange levensduur gegarandeerd wordtl De laagste in prijs namelijk f395.-... dus 100 gulden goedkoper dan U voor een kolen-convector van goede kwaliteit gewend bent te betalen! En het model! Verrassend mooi en... Oh zo gezellig, zowel In een oud als modern interieur! Laat nu reeds een Hoenson bij de officiële Hoenson dealer In Uw woonplaats voor U reserveren, want de vraag is enorm. 1- Verstandige mensen gaan bij aanschaf van een kolen-convector op hun eigen gezonde oordeel af. Vraag daarom uitdrukkelijk om de Hoenson kolen-convector, de beste in kwaliteit en de laagste in prijs. OFFICIAL HOENSON DEALER DE OLIESPECIALIST Dijkstr. 7-9, Tel. 2056, Terneuzen DORNFORD YATES STUDENTENGEVECHT Eerstejaarsstudenten hebben zich zaterdagavond in de bin nenstad van Groningen nogal rumoerig gedragen. Ongeveer 150 studenten trokken met veel lawaai door de binnenstad. Op de Grote Markt werd het gezel schap opgewacht door een groep opgeschoten straatjongens en spoedig ontstond een complete vechtpartij. Een 18-jarige student kreeg een klap met een stuk hout te gen een wenkbrauwboog en oloedde hevig. Hij liet zich in het academisch ziekenhuis verbin den. Op weg naar huis ontdekte hij bloed aan zijn jas en ont dekte toen eveneens dat zijn kleding doorboord was. Een mespunt stak hem nog tussen de schouderbladen. Hij deed aangifte en de recherche stelt nu een onderzoek in. BELG PLOTSELING OVERLEDEN In de kombuis van het Belgi sche s.s. „Steenstraete", in de Merwedehaven te Rotterdam, is de 49-jarige bakker J. L. Grosiers, uit Antwerpen, gister morgen plotseling onwel ge worden. Hij zakte opeens in el kaar. Men bracht hem naar het ziekenhuis Coolsingel, waar men de dood moest constateren. SIGARETTEN-TRUC Dezer dagen heeft de Haagse politie de timmerman K. aan gehouden verdacht van oplich ting. De man zou Indisch-gas- ten hebben voorgespiegeld dat hij buiten de douane om siga retten kon krijgen voor 7,50 per slof. K. heeft nu bekend in Den Haag 37 keer deze truc te heb ben toegepast en in het land 45 maal. Hij is op die manier in het bezit gekomen van ongeveer ƒ3000,want zijn slachtoffers moesten vooruit betalen. MEISJE VERDRONKEN Gistermorgen is de eenjarige Margarethe H. C. Selsig uit de Melchertstraat te Rotterdam door verdrinking om het leven gekomen. De moeder miste het meisje en toen zij het ging zoe ken vond zij het voorover lig gend bij een vijvertje in de tuin van de buren. Het hoofdje van het kind bevond zich in het water. Alle pogingen de levens geesten weer op te wekken ble ven zonder resultaat. Vermoed wordt dat het meisje gevallen is en niet meer overeind heeft kunnen komen. DE VOS PREEKTE DE PASSIE De recherche van Nijmegen heeft dezer dagen de Nijmege- naar N. gearresteerd, die ervan wordt verdacht de afgelopen zomer in verschillende badgele- genheden portemonnaies en portefeuilles van badgasten te .lebben gestolen. De man wees ie badgasten op het gevaar van iet achterlaten van portemon nees in verband met opererende zakkenrollers. Op een zeker moment waar schuwde hij iemand, die hem niet vertrouwde en hem zelfs fouilleerde. Toen bleek dat N. hem al van zijn portemonnaie beroofd had. N. die thans door de politie is ingerekend, heeft bekend de afgelopen zomer minstens 40 60 portemonnaies en portefeuil les te hebben gerold, soms met een inhoud van meer dan 100,Hij zal worden overge geven aan de justitie te Arn hem. BRITSE ZEEMAN OP DRIFT Een opvarende van de Britse onderzeeboot jager „Jutland", een van de schepen van een flottielje van zes, dat op het ogenblik een zesdaags bezoek aan Amsterdam brengt, is za terdagnacht op drift geraakt. De Brit werd op heterdaad be trapt toen hij in de Haarlem mer Houttuinen een damesfiets wegnam. Tijdens zijn overbrenging naar het bureau Spaarndam- merstraat verzette hij zich he vig en nam een dreigende hou ding aan. Tegen de agent in de wachtkamer van het bureau werd hij zo lastig, dat de agent hem met behulp van zijn gum miwapenstok tot rede moest brengen. BOERDERIJ IN BRAND Door onbekende oorzaak brandde de boerderij van land bouwer Davids te Mierlo geheel uit. Hierbij verloren vier voldra gen koeien het leven en ging de gehele oogst verloren. De ge dupeerde was laag verzekerd. De omvang van de schade is nog niet te schatten. DODELIJK ONGEVAL Na een slippartij, waarbij de auto over de kop sloeg werd de 18-jarige J. Jansen uit Kre- feld (Dtl.) zondagmorgen te Well op de rijksweg Venlo Nijmegen zo zwaar gewond, dat hij kort na aankomst in een ziekenhuis te Venlo overleed. DODELIJKE VAL De 72-jarige heer A. M., die zojuist van een ziekte hersteld, vrijdag even van bed mocht, is in zijn woning te Heerenveen van de trap gevallen, waarbij hij zijn heup brak. Zondag is de heer Mast in het ziekenhuis te Heerenveen aan de gevolgen van de val overleden. Vorig jaar had de heer M. bij een val zijn andere heup gebroken. De „Boston Globe" weet te melden dat de familie van de marconist Van Rie, die gearres teerd is i.v.m. de dood van mevr. Lyn Kauffman, afgezien heeft van haar plan om naar Boston, waar Van Rie terecht zal staan, te reizen omdat zij volkomen overtuigd is van zijn onschuld. Langdon Powers, de advocaat van Van Rie, heeft in Boston verklaard dat hij een telegram naar de echtgenote en vader van verdachte heeft gezonden, waar in hij aandringt op spoedige over komst. 43) (Nadruk verboden.) „Ik ben er zelf door overwon nen, liefste. Ik dacht dat ik geen emoties meer kende. Maar al mijn hardheid is weggesmol ten onder de uitdrukking van jouw ogen. En nu moet ik je nog iets zeggen, eer George hier zal zijn. Ik heb eindelijk beslo ten mijn vader de volle waar heid te vertellen". Ik schrok geweldig; maar eer ik iets kon zeggen, voegde zij er aan toe„We moeten hem toch iets vertellen dat spreekt vanzelf. En ik ben beslist niet bereid hem nog eens voor te liegen. Ik geloof niet dat ik er nog toe in staat zou zijn. Ik zou niet eens meer een bruik bare leugen kunnen verzinnen. En daarom heb ik mij voorge nomen hem vanavond alles te vertellen, lieveling". Ik streek met mijn tong langs mijn lippen. „Zou je daar liever nog niet even mee wachten?" zei ik. Ze schudde haar hoofd. „Nee, ik doe het vanavond. Ik weet dat het een harde waar heid voor hem zal zijn maar dat kan ik alleen mezelf kwa lijk nemen. Ik heb het uitge steld en nog eens uitgesteld, maar het was uitstel van exe cutie; ik heb van het begin af geweten, dat er een moment zou komen, waarop ik hem alles moest vertellen". Ik slikte hardnekkig iets weg. „Waar ik bang voor ben", zei ik, „is, dat hij er veel harder van zal schrikken dan jij voor ziet. George en ik zijn mensen van deze tijd wij hebben nor men van gewapend beton, die een stootje kunnen verdragen. Maar hij behoort zo volkomen tot een vorige generatiehij heeft nooit kennis gemaakt met deze kant van de samenleving en bovendien is hij zelf zo'n uitzonderlijk mensenkind, dat „Ezau, ik weet het allemaal even goed als jij. Maar als ik hem niet op de hoogte breng en wel vandaag nog zal hij ongetwijfeld op dingen stuiten, die hem doen vermoeden dat wij hem ergens buiten houden. En dat zou hem werkelijk te gronde richten. Hij zou weten dat er iets niet in orde wasen door zijn blindheid zou hij mij niet in de ogen kunnen kijken om te zien of ik hem soms be droog". „Ja, dat ben ik met je eens", zei ik. „Daar staat tegenover, liefste, dat deze moeilijkheden van zeer voorbijgaande aard zullen blijken. En wanneer wij ze eenmaal achter de rug heb ben, zie ik geen enkele reden, waarom hij hiervan ooit op de hoogte zou moeten komen. Ik wil maar zeggen, het lijkt mij zo ontzettend om, na alles wat jij gemeend hebt te moeten doen, de keizer tenslotte te ge ven wat Godes is". „Het is van twee kwaden het beste, Ezau. Ik weet dat ik dit juist zie. Voor hem is het beter een bittere waarheid te ver nemen dan de argwaan te koes teren, dat zijn eigen dochter profijt trekt van zijn blindheid. En, zoals jij al eens gezegd hebt, ik had kunnen weten, dat aan dit spelletje op een goede dag een eind moest komen. Dit lijkt mij het eind te zijn, lief ste; je begrijpt zelf, dat het een heel wat onverkwikkelijker eind had kunnen zijn". „Je bedoelt, als ze je met ge stolen dingen hadden betrapt?" „Dat bedoel ik inderdaad. Die kwelling is mij althans be spaard gebleven. En ik zal ein delijk verlost zijn van een spookbeeld, dat mij jaren ouder heeft gemaakt". Het bleef een ogenblik stil terwijl ik koortsachtig nog eens alle argumenten tegen elkaar afwoog, die mij ai urenlang door het hoofd spookten. Het was inderdaad een waan zinnige situatie. Wij hadden ons al op zeer glad ijs begeven en konden elk ogenblik uitglij den. Om maar een voorbeeld te noemen, Sir Valentine had er in het geheel geen notie van, dat de Lowland zich buiten de muren van het kasteel bevond, wanneer wij er niet in reden. Op een gegeven moment zou hij dit pijnlijke feit kunnen ontdek ken. En welke verklaring moes ten wij hem dan geven? Het is nu eenmaal zeer ongebruikelijk een wagen op twee mijl afstand te stallen, terwijl er een ruime WOENSDAG 14 OKTOBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gewijde muz.; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gr.; 9.00 V. d. zieken; 9.30 Gr.; 9.35 Waterst.; 9.40 V. d. vrouw; 10.15 Gr.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.10 Alarm!mijn aangespoeld, hoorsp.; 12.10 Mu- sette-muz.12.30 Land- en tuin- bouw-meded.12.33 Jeugdkoor; 12.53 Gram. of act.13.00 Nws 13.15 Caus.13.20 Operafrag menten; 14.00 Gr.; 15.25 Accor- deonmuz.16.00 V. d. jeugd; 17.20 Interscholair jeugdtoer- nooi17.40 Beursber.17.45 Caus.18.00 Leger des Heils- kwartier; 18.15 Boekbespreking; 18.30 Lezing; 19.00 Nieuws en weerber.19.10 Caus.; 19.15 Gr.; '19.30 Radiokrant; 19.50 Hein- rich Schützfeest; 21.00 Caus.; 21.20 Metropole-orkest; 21.55 Klankbeeld22.15 Pianorecital 22.30 Nws; 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avondoverdenking23.00 Platennieuws23.5524.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gr.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.55 V. d. vrouw; 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 Gr.; 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gevar. progr.; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land en tuinb. meded.12.33 Voor het platteland; 12.38 Orgelspel; 13.00 Nws en tentoonstellings agenda 13.20 Hammondorgel spel; 13.45 Radioportret; 14.00 Jeugdconc.14.45 Volksliedjes en -dansen; 15.00 V. d. jeugd; 17.00 Koorzang; 17.15 Gram.; 17.30 Hammondorgelspel17.50 Regeringsuitz.18.00 Nws en comm.18.30 Lichte muz.19.00 garage aanwezig is. Eindelijk zei ik „Ik begon mij schuldig te voe len. Wanneer ik vertrokken was, zoals jij beweerde te wil len „Maar ik wilde het natuurlijk niet. Wat denk je. Het leek me alleen beter voor jou. Achteraf weet ik zeker, dat jij de verstan digste geweest ben. Als je eens wist hoe blij ik nu met je gezel schap ben. Eerlijk gezegd was ik alle moed kwijt. Maar zo, met jouw armen om mij heen, begin ik nieuwe moed te krij gen". Als beloning gaf ik haar een kus op haar mond. Daarna hield ik haar op een afstand en zag, dat de glas in haar ogen teruggekeerd was. „Als je de moed eenmaal kwijt bent", zei ik, „heb je geen schijn van kans meer. Het komt natuurlijk omdat je veel te laag alleen met je zorgen hebt rond gelopen". „Er staat ons weinig goeds te wachten", zei ze, „maar ik kan tenminste weer lachen. En dat heb ik aan jou te danken, lieve ling. Dat heb jij me geleerd. Jij hebt kanten in mij wakker ge maakt, waarvan ik zelf het be staan niet vermoedde". „En wat heb je met mij uit gehaald, lieve jonge dame?", vroeg ik. „Tja, ik heb de dingen niet mooier voorgesteld dan ze wa ren", zei ze, „maar dat is dan geloof ik ook het enige, dat ik gedaan heb". (Wordt vervolgd.) V. d. kind.; 19.10 Caus.; 19.25 VARA-Varia; 19.30 V. d. jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Dansmuziek; 20.40 Dit is uw leven; 21.35 Gr.; 21.50 Sportpraatje22.00 Jazz muziek; 22.20 Pol. caus,; 22.30 Nws; 22.40 Lichte muz.; 23.00 Caus.; 23.15 Muz. caus.; 23.55— 24.00 Nws. BRUSSEL (VL.12.00 Gevar. muziek; (12.30 weerber.;) 13.00 Nws; 13.15 Gevar. muz.; 14.00 Schoolradio; 14.45 Ork. conc.; 16.00 Koersen; 16.02 Engelse les; 16.17 Gevar. muz.; 17.00 Nieuws; 17.10 Klarinet-recital; (17.20 Vokaal intermezzo); 17.50 Boekbespr.; 18.00 Lichte muz.; 18.10 Caus.; 18.30 V. d. soldaten; 1900 Nws; 19.40 Polyfonische lied; 20.00 Operafragm.; (20.45 pianorecital); 21.45 Kamermuz., 22.00 Nws; 22.15 Caus.; 22.40 Ork. conc.; 22.55—23.00 Nws. Televisieprogramma. NED. T.V.17.00 Voor de kinderen17.30—17.40 Int. jeugdjourn.20.00 Journ. en weeroverz.20.20 Filmnws.20.50 Documentair progr.; 21.20 Va- riété-progr. DaarnaEpiloog. VLAAMS BELG. T.V.19.00 Lekenmoraal en filosofie; 19.30 Nieuws; 20.00 Speelfilm; 21.30 Voor de vrouw; 22.00 TV-rebus; 22.30 Nieuws en journ. VEEMARKT ROTTERDAM. 12 oktober. Op de veemarkt te Rotterdam waren aangevoerd 1911 stuks vee, zijnde 1135 vette koeien en 776 varkens. De notering was als volgt: Vette koeien van ƒ2,60—ƒ3,18; varkens ƒ1,80—ƒ1,88, alles per kilo. De aanvoer van vette koeien was ruimer, de handel flauw en niet geheel prijshoudend, prima's boven notering. Varkens: aan voer wat groter, handel zeer lui, prijzen lager, zware varkens van 1,78—1,80 per kg. GRAANBEURS ROTTERDAM. 12 oktober. (Officieuze noteringen p. 100 kg) Tarwe, franco Rotterdam per schip tweede helft oktober tot 31,20, schotvrij. Voedergranen, alles af. Maal- gerst, naar kwaliteit, tot 25,75. Kippegerst, idem 27. Haver, on gepunte op monster, 24,75— 25,75. Rogge, doorsneekwaliteit, tot ƒ22,75. Peulvruchten, franco Rotter dam: Groene Erwten, op monster tot ƒ44; Schokkers, idem ƒ42; Bruine bonen, boerenschoon op monster, tot ƒ110. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 12 oktober. Klei-aardappelen 35 mm opw.: Eigenheimers ƒ17—ƒ19; Bintje 16,5017,50; Koopmans BI. 16,50; Meerlanders 1516; IJsselster 14ƒ15. Zand-aardappelen 35 mm opw.: Noorderling ƒ12—ƒ14; Libertas 12—14. Voerardappelen 5ƒ6. Prijzen berekend per 100 kg en qp de handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wa gon, schip of auto.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5