Geen steun van E. G. K. S. meer voor Belgische mijnwerkers Kamerleden over Overheidsingrijpen Grote juwelendiefstal in Londen Landbouwschap over het garantiebeleid VERSLOOT «Look» over Russische chirurgie Nieuwe leden van de Veiligheidsraad WEEKBERICHT ZON- en MAANSTANDEN DINSDAG 13 OKTOBER 1959 15e Jaargang Nr 4805 EERSTE BLAD PRINS BERNHARD IN NEDERLAND Verkiezingen in Bremen „Hoe ver kan en mag de i mogen van de overheid dus, stel- overheid gaan bij ingrijpen ondei\ meer, dat we thans i -Li o» I leven m de eeuw van de weten- in net economisch leven. schappelijke planning, ook gel- Idend voor het overheidsbeleid. DE BERICHTEN OVER EEN EVENTUEEL SAMENGAAN VAN LABOUR en LIBERALEN Nog witter... HOOGWATER DE JODEN IN DE SOWJET-UNIE VOOR EEN WAARDE VAN 2.600.000 GULDEN Tunesië zou tegen Algerijnse opstandelingen opgetreden zijn Monagaskisch prinselijk paar in Parijs SNELTREIN BRENNER—ROME ONTSPOORD MET GERICHTE WARMTE Dr. Vollmer overleden Boris Pasternak Slavinnenhandel in Japan AMERIKAANS RAPPORT OVER CHROESJTSJEF Frankering Dij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per Kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 et DE VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. ii Firma F. ,J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pee advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nsr. De bijzondere ministerraad van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E. G. K. S.) is niet bereid de steun aan de ger deeltelijke werkloze Belgische mijnwerkers ook na 31 oktober voort te zetten. Dit is maandag gebleken op een vergadering van de raad in Luxemburg. Sinds maart van dit jaar ont vangt de Belgische regering van de E. G.K.S. een bijdrage van twintig procent voor de uitkerin gen aan die mijnwerkers, die langer dan negen dagen per maand werkloos zijn als gevolg van de huidige kolencrisis. Hier toe beschikt de hoge autoriteit over een krediet van 250 miljoen Belgische frank. ■De ministerraad bleek bereid de op 30 september j.l. afgelopen verlenging van deze maatregel van kracht te doen zijn tot 31 oktober, doch daarna geen ver dere verlenging toe te staan. Met uitzondering van de Bel gische delegatie was de minister raad algemeen van mening, dat het vraagstuk van de canering der kolenmijnen niet wordt opge lost door verlenging van de steun. De ondernemingen zelf en de nationale regeringen dienen deze hulp geheel voor hun reke ning te nemen. De Nederlandse vice-voorzitter van de hoge autoriteit, de heer D. P. Spierenburg, zei te vrezen, dat dit besluit van de ministerraad in België scherpe repercussies zal kunnen hebben en dat het de Belgische houding jegens de in- en uitvoer van kolen zal kunnen verscherpen. De bijzondere ministerraad bleek wel in principe van mening te zijn, dat, na afloop Van de op Gisteravond te 21.06 uur is Prins Bernhard met de rege- ringsdakota op Soesterberg ge land. Hij was gistermiddag, na een verblijf van een dag in Rome, vanuit deze stad naar ons land vertrokken. Koningin Juliana en Prinses Margriet waren ter begroeting op het vliegveld aanwezig. 9 februari 1960 eindigende over gangsbepalingen, steun dient te worden gegeven voor de weder aanpassing van die arbeiders uit de kolenindustrie, die als gevolg van de sanering zonder werk zul len komen. Deze steun zou zich moeten uitstrekken tot de arbei ders in alle zes landen van de gemeenschap. Ook de Nederlandse minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, betoogde dat het vraagstuk van de wederaanpas sing niet zonder steun van de gemeenschap zal kunnen worden opgelost. Hoewel er dus in beginsel over eenstemming over deze maat regel bleek te bestaan, waren er afwijkende meningen over de methode tot regeling daarvan. Vooral van Duitse zijde beston den overwegende bezwaren tegen een verdragswijziging, die de hoge autoriteit in staat zou stel ziging van het desbetreffende voorstel van de hoge autoriteit, op 17 november a.s. overeen stemming over deze kwestie zal kunnen bereiken. De bevolking van de vrije Han zestad Bremen heeft zondag een nieuwe wetgevende raad geko zen waarin de sociaal-democra ten de absolute meerderheid heb ben. In de in 1955 gekozen raad hadden de sociaal-democraten de helft plus twee van het aantal zetels, in de nieuwe de helft plus elf. De samenstelling van de raad is thans aldus: Sociaal democraten: 61 (winst: negen). 16 (ver- Christen-democraten len voor een langere periode deze I ijes; tWee). steun te verlenen. Van Neder landse zijde werd het standpunt ingenomen, dat voor een derge lijke regeling slechts een mach tiging voor maximaal vijf jaar aan de hoge autoriteit mag wor den verleend. Aangenomen wordt, dat de ministerraad, na een redactiewij- De Duitse Partij: 16 (verlies: twee). De Liberalen: 7 (verlies: één). In de raad van 1955 zaten aan vankelijk nog vier communisten, wier mandaat verviel toen de Westduitse communistische partij in 1956 verboden werd. Drie Kamerleden, te weten Waarom zou men dan het econo- oud-minister Hofstra prof. dr.mische leven ervan moeten uit- Zowel van Labourzijde als van de kant van de Britse liberalen zijn zondagavond de berichten over een eventueel samengaan van de liberale pertij en de rech tervleugel van do socialisten tegengesproken. De algemene secretaris van Labour, Morgan Phillips, zei dat voor iemand de wens de vader van de gedachte is geweest. Hij voegde hieraan toe dat de kwes tie niet op de agenda van de so cialisten staat. Frank Byers, één der vice- voorzitters van de liberale partij, noemde de berichten „zeer voor barig". (Volgens de „Sunday Times" had de liberale fractievoorzitter, Jo Grimond, het „niet-socialis- lische deel" van de Labourpartij uitgenodigd met zijn partij samen te gaan en een radicale partij te vormen, die Labour als voor naamste oppositiepartij zou moe ten vervangen.) De liberale „Guardian" spreekt zich uit voor een toenadering van liberalen en socialisten. Het blad is echter van oordeel dat dit tijd zal vergen. De conservatieve „Daily Mail" is van oordeel dat een toenade ring „voor beide partijen een middel zou zijn hun huidige moei lijkheden te boven te komen". Het blad voegt evenwel hieraan toe, dat er aan weerskanten gro te verandering nodig zullen zijn om een brug tussen socialisten en liberalen te slaan. (Advertentie) Ph. C. M. van Campen, hebben gistermiddag te Rotterdam van gedachten gewisseld over het on derwerp „Hoe ver de overheid kan en mag gaan bij het ingrij- Pai ticuliere initiatief. Er moet evenwel mets zo maar worden pen m het economisch leven" sluiten? Het onderworpen zijn aan regels betekent immers niet het verliezen van het persoonlijke initiatief, de uitdrukking die hij in de plaats wilde stellen van VEEL BEWOLKING De flinke depressie-activiteit op de Atlantische Oceaan ziet nog steeds geen kans West-Euro pa ernstig te beroeren. Nadat zondag een frontale storing in de buurt van ons land grotendeels zijn waarde verloor, ziet het er naar uit, dat zijn opvolger, die nu via Engeland ons land nadert, ook geleidelijk aan kracht inboet. Bovendien stijgt de luchtdruk in de buurt van Schotland flink, waardoor andermaal het opruk ken van oceaandepressies wordt belemmerd. 1 it de frontale bewolking, die vandaag boven Nederland aan wezig zal zijn, kan hier en daar voornamelijk in het zuidwesten van het land enige regen vallen. Regen van betekenis is echter nog steeds niet waarschijnlijk, lerwiji in het temperatuurver- ioop niet veel verandering komt. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Geen regen van betekenis. Zwaarbewolkt met enkele op klaringen en slechts hier en daar enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot mati ge wind in hoofdzaak uit zuide lijke richtingen. WOENSDAG 14 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden De joodse organisatie B'nai B'rith heeft zondag te Washing ton een brief van president Eisenhowers assistent Persons aan de voorzitter van B'nai B'rith, Katz, gepubliceerd, waar in wordt gezegd dat de Ameri kaanse president in zijn gesprek ken met de Sowjet-premier, Chroesjtsjef, de kwestie van de positie van de joden in de Sow- jet-Unie ter sprake heeft ge bracht. In de brief wordt voorts ge zegd: „De heer Chroesjtsjef zei dat hij het vraagstuk kende en opgelegd: eerst moet er over de dat volgens hem de joden in de te nemen maatregelen een dis-Sowjet-Unie zoveel mogelijk wor- Dit evenement was op touw cussie zijn, gevolgd door wat spr. I den behandeld als alle anderen." gezet door het corps studenten noemde een algemene overtui- aan de Rijksbelastingacademie ging. Ier gelegenheid van zijn vierde Een vrije maatschappij bestaat lustrum, dat deze week wordt ge- volgens prof. Witteveen niet, vierd. Een der toehoorders was maar alles is een kwestie van de staatssecretaris van Finan- graduering. Er moet een zo groot ciën- mogelijke vrijheid zijn bij een De drie heren hebben eerst elk doelmatige werking van de maat- voor zich over het onderwerp ge- schappij. Een harmonie van be sproken, waarna het eigenlijke langen moet het richtsnoer van debat begon, hoewel de derde de overheid zijn. Men moet zich spreker, prof. Witteveen, reeds afvragen of verbeteringen van de was ingegaan op wat oud-minis- maatschappij nodig zijn, waarbij ter Hofstra te berde had ge- de vrijheid in het gedrang komt. bracht. Het drietal was het er Spreker was van oordeel, dat op wel over eens, dat een maat- het ogenblik het geloof in weten schappij zonder overheidsbemoei- schappelijke planning niet meer ing niet denkbaar was. zo groot is. Er is, zo dacht hij, De heer Hofstra, die de vraag een zekere ombuiging in de lijn, in tweeën splitste en uitvoerig die teveel voorschrijft en regelt, op het tweede deel inging, het Mr. Van Campen wilde noch I een volledig centraal, geleide volkshuishouding noch een vol- (Advertentie) I ledi,g Vnie' °yerheidsingrijpen, zoals na de oorlog op het gebied van loon- en prijsbeheersing, dus van directe aard, was nodig, In de nacht van zondag op maandag hebben dieven in vier Londense zaken van de „Gold smiths en Silversmiths Associa tion" ingebroken. De buit aan juwelen, gouden horloges etc. zou volgens schat tingen van de politie minstens 2.000.000,bedragen. Scotland Yard heeft een dicht net rond Londen gelegd om de bende in handen te kunnen krijgen. De douane en de politie van havens en vliegvelden zijn ge waarschuwd en vliegende briga des van rechercheurs hebben in vallen gedaan in woonhuizen en winkels en bekende helers be zocht. Ook Interpol is ingescha keld. Het gaat hier waarschijnlijk om een van de grootste juwelen- diefstallen ter wereld. Er bestaan op het ogenblik twee theorieën over de manier waarop deze bijzonder brutale diefstal is uitgevoerd. Volgens de eerste zouden de dieven de beschikking hebben gehad over valse sleutels van alle winkels. Volgens de andere hebben de dieven in de eerste winkel op Piccadilly de sleutels Uit gewoonlijk welingelichte bron is maandag vernomen, dat op 28 en 29 september j.l. in de streek van Kalaat-es-Senam in Tunesia incidenten zijn voorge vallen tussen groepen van het Algerijnse bevrijdingsleger waar van 'enkele aan het muiten waren. Het Tunesische leger had inge grepen om een eind te maken aan de gevechten en de bevolking te beschermen. Op 1 oktober was de orde hersteld. De Tunesische militairen zou den 200 Algerijnse opstandelin gen ontwapend en geïnterneerd hebben. Het Landbouwschap heeft een j In tegenstelling met de waar- brief gezonden aan de leden der dering die het Landbouwschap Eerste en Tweede Kamer naar j heeft voor de motivering van het aanleiding van de nota van de j garantiebeleid, voor de formu- minister van Landbouw over „de lering van de doelstelling en van hoofdlijnen van het in de toe- 1 de principiële opzet van dit be- gevonden om ook in de andere winkels in te breken. In maart j.l. werd de Britse politie eveneens opgeschrikt door een grote juwelendiefstal. Uit een in Southampton geparkeerde auto van de Dockers werden toen ju welen ter waarde van circa 1% miljoen gulden ontvreemd. De dieven hebben de in de winkels aanwezige antieke voor werpen zoals tafelzilver en tin nen kannetjes laten liggen. Een woordvoerder van de „Gold smiths en Silversmiths Associa tion" verklaarde later dat de totale waarde van de gestolen voorwerpen circa 2.600.000 gul den bedraagt. President De Gaulle heeft maandag prins Reinier en prin ses Gracia van Monaco, die een staatsbezoek van drie dagen aan Frankrijk brengen, plechtig in het presidentieel paleis te Parijs ontvangen. Honderden toeschou wers buiten juichten het prinse lijk paar toe toen het, onder ge leide van twintig man motor politie, bij het paleis aankwam. Prins Reinier was in het zwart en prinses Gracia droeg ook een zwart wollen costuum. Zij werden op de trap van het paleis door de president en zijn echtgenote welkom geheten. Er werd in besloten kring geluncht. sfcïWend wit... De sneltrein Brennerpas Rome is maandagochtend nabij Borghetto ontspoord. De ontsporing werd veroor zaakt doordat een vrachtauto, kort voor liet passeren van de trein, in botsing kwam met een paal van het elektriciteitsnet. De paal viel op de spoorbaan en de trein reed er met grote snelheid op. Twee wagons liepen uit de rails en schoven over el kander. Het spoorwegverkeer ter plaat se is onderbroken. Volgens het Italiaanse minis terie van verkeer heeft het onge luk één dode geëist. Er zijn twee ernstig gewonden en een tiental lichtgewonden. v.m. n.m. 0.15 12.32 0.50 1.07 1.30 1.47 1.40 1.57 ZON MAAN Verrassend, zo weinig ruimte als dexe haard slechts inneemt pet j OLIEHAARD: 1005 - bruto cap ca. 11 500 Kcal 'u. f 355 1007 - bruto cap.: ca. 16.000 Kcal. u. f395- Dit model - met kookgelegenheid - groot in capaciteit maar klein van omvang, werd door vele Huisvrouwen uitver koren, vanwege zijn eenvoudige, doch sierlijke vormgeving. Door de 10 belangrijke schriftelijke garanties," gegarandeerd géén last van koude voeten, géén sterke roetvorming en géén hoge brandstofkosten. (Géén ander merk geeft dit!) Neem dus géén genoegen met mindere kwaliteit. U.igevoerd met de veel besproken, zuinige Rocket brander- pot en Rocket automatische trekregelaar. (Belangrijk!) Laat nu reeds een Hoenson bij de officiële Hoenson dealer in Uw woonplaats reserveren, want de vraag is enorm. Verstandige mensen gaan bij aanschaf van een haard, op hun eigen gezonde oor deel af. Zij weten, dat ondanks de enorme reclame-campagne voor ouderwets kolen stoken, de Hoenson oliehaard met Ge richte Warmte de ideale verwarmings bron is voor iedere woning of flat. Dit heeft de practijk bewezen! op onder op onder Sept 13 6.59 17.53 16.39 3.17 14 7.01 17.51 17.04 4.25 15 7.03 17.48 17.28 5.30 16 7.04 17.46 17.53 6.39 17 7.06 17.44 18.19 7.44 OFFICIAL HOENSON DEALER I DE OLIESPECIALIST Djikstr. 7-9, Tel. 2056, Terneuzen komst te voeren garantiebeleid voor de landbouw". Met alle waardering voor de argumenten die de minister aan haalt voor zijn garantiebeleid. stelt het Landbouwschap het op prijs deze motivering aan te vul len. Een garantiebeleid in de landbouw is noodzakelijk, omdat de middelen die voor het overige bedrijfsleven worden gebruikt, maar deze kan tot verstarring t voor de landbouw niet doeltref- leiden. Dit moet evenwel bij ver- j fend zijn. Het garantiebeleid voor andering van de toestand weer worden nagelaten. Bij indirect overheidsingrijpen, meende hij, blijft de eigenlijke ondernemers functie intact. De overheid moet naar zijn oordeel, een bewuste structuur en conjunctuur politiek voeren. de landbouw is dus slechts een andere vorm van beleid. Het ga rantiebeleid vormt geen princi piële uitzondering, in dien zin dat de regering wel een actief lid be leid zou voeren voor de land bouw en niet voor het overige bedrijfsleven. De proeven die Russische chi rurgen nemen op mensen met ernstige brandwonden, geampu- icerden of zieken die borstopera- ties moeten ondergaan, bieden zekere hoop voor de toekomst. Dit schrijft dr. Blair O. Rogers, directeur van het instituut voor plastische chirurgie van de uni versiteit van New York in het tijdschrift „Look" na zijn terug keer van een studiereis naar de Sowjet-Unie. „Ik heb in Rusland geen super chirurgen ontmoet", zo schrijft hij, ,,maa rik heb experimenten bijgewoond van mensen die onze aandacht en ons respect verdie nen". Dr. Rogers schrijft dat de in strumenten en de techniek waar van onlangs gebruik werd ge maakt bij de operatie „van de hond met twee koppen", ook worden gebruikt bij het behan delen van mensen, zoals bij een vrouw wier hand bijna geheel moest worden afgezet. Het gebruik van bloed van pas gestorvenen voor transfusie is ook een belangwekkend aspect van de nieuwe medische techniek in Rusland waardoor dr. Rogers in het bijzonder getroffen was. De Russen maken bij plastische chirurgie veel meer gebruik van de huid, kraakbeen en been van overledenen dan de Amerikanen en met succes, zo schrijft hij. De medicus dr. Hermann Voll mer, die de naar hem genoemde t.b.c.-proef voor het eerst heeft toegepast, is zondag op 63-jarige leeftijd in zijn woning te New York overleden. Dr. Vollmer, die aanvankelijk in Duitsland heeft gewoond, ver bleef sedert 1936 in de Ver. Sta ten. leid, heeft het zeer ernstige be zwaren tegen het voornemen van de minister „het niveau der ga rantieprijzen in mindere mate dan tot nog toe het geval was te koppelen aan de hoogte van de berekende kostprijs voor de ver schillende produkten". Het Land bouwschap kan zich dan ook niet verenigen met de argumenten van de minister, daar het van oordeel is, dat deze argumenten geen deugdelijke bases hebben. De Stockholmse thealterdirec- teur Gierow heeft zondag mee gedeeld dat de Russische schrij ver Boris Pasternak ermee heeft ingestemd dat een toneelstuk dat hij op het ogenblik schrijft, te Stockholm wordt opgevoerd. Pasternak had Gierow geschre ven te hopen dat het toneelstuk in het volgend jaar voltooid zal zijn. Het stuk speelt in de negen tiende eeuw ten tijde van de af schaffing van de slavernij in Rusland. De Japanse justitie heeft ver scherpte waakzaamheid geboden tegen c'e handel in slavinnen die in één jaar tijd met twintig pro cent is gestegen. In het eerste halfjaar van 1959 werden in Ja pan 2850 vrouwen en meisjes verkocht aan café's, bars, caba rets, hotels en geisjahuizen van de grote steden. De politie ont dekte dat ondanks het recente verbod op bordelen en prostitu tie de handel in slavinnen onder het mom van theehuizen, Turkse beden en koffiebars nog steeds bloeit. Vele van de meest zeer jeug dige slachtoffers komen uit door malaise en stormrampen getrof fen mijnstreken waar ouders hun dochters aan sujetten verkopen die er zelf 50 voor maken. Cubaanse bladen melden zon dag dat een niet geïdentificeerd vliegtuig vrijdagavond bommen heeft geworpen op een suiker fabriek 130 kilometer ten wes ten van Havanna. Eén van de bommen ontplofte niet en werd door het leger onschadelijk ge maakt. Er vielen geen doden of gewonden, aldus deze berichten. De commissie van onderzoek inzake on-Amerikaanse activiteit van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft zondag een rapport gepubliceerd over „de misdaden van Chroesjtsjef". Het stuk is gebaseerd op de ver klaringen van verscheidene men sen van Russische afkomst die nu in de Ver. Staten of Canada wonen. Volgens het rapport is de Rus- sische premier verantwoordelijk geweest voor een aantal hon gersnoden e:i gevallen van mas samoord in de periode tussen 1930 en 1943 in de Oekraine. De maatregelen waren indertijd door het Kremlin genomen om het verzet van de Oekrainers te gen besluiten van de centrale re gering te breken. Ceylon is maandag gekozen tot lid van de Veiligheidsraad van de Ver. Natie voor een termijn van twee jaar. Het neemt de plaats van Canada als vertegen woordiger van het Britse Ge menebest in het elf leden tellen de orgaan van de Ver. Naties. Ecuador zal de zetel innemen die door het aftredende lid Pa nama was bezet. Wie de derde vakante zetel in de raad zal innemen, is nog niet uitgemaakt. Het gaat bij deze zetel om Polen of Turkije. Bij de eerste geheime stemming kreeg Ecuador 77 stemmen, Ceylon 72, Polen 46 en Turkije 36. De kan didaten moeten voor verkiezing een meerderheid hebben van twee-derden. Folen noch Turkije hebben derhalve tot dusver een voldoende meerderheid op zich verenigd. Tachtig leden van de algemene vergadering brachten hun stem uit. Twee leden waren niet aanwezig. Voor de derde vakante zetel, die door Japan was bezet, is Po len de kandidaat van de Oost- earopese landen. De Turkse kan didatuur weidt o.m. gesteund door Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten. Ook een tweede stemming bracht geen beslissing. Polen ver wierf ditmaal 43 stemmen en Turkije 38. De derde stemming leverde Polen 45 stemmen en Turkije 36 stemmen op. Deze stemmingen waren beperkt tot de kandidaten Polen en Turkije. De vierde stemming, waarbij ook op elke andere kandidaat ge stemd kon worden, was evenmin beslissend. Er werd overigens geen stem uitgebracht op een andere kandidaat dan de twee ge noemde. Polen verkreeg bij de vierde stemming 46 stemmen en Turkije 35. Ook na de vijfde stemming moest de voorzitter van de alge mene vergadering, Victor Be- launde van Peru, bekendmaken, dat de beslissing niet gevallen was. Polen behaalde 46 stemmen en Turkije 34. De zesde stem ming leverde Jordanië één stem op. Folen kreeg weer 46 stemmen en Turkije nogmaals 34 stemmen. Zelfs na de twaalfde stemron de was nog steeds geen beslis sing gevallen. Wel haalde Polen in de laatste zes stemmingen twee lieer 48 stemmen, 6 tekort voor een meerderheid van twee derden. Turkije kreeg niet meer dan 35 stemmen. De dertiende stemronde voor de overgebleven vakante zetel van de Veiligheidsraad was even min als de vorige stemronden be slissend. Op Folen werden 46 stemmen, op Turkije 34 stemmen uitgebracht. Daarop onderbrak de voorzit ter van de algemene vergadering de stemming.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1