'IELEMAN Definitieve uitslag van de Britse verkiezingen Bankrover op beterdaad betrapt „Een nieuwe actie geluid een nieuw Nieuwe nazi-partij in West-Duitsland WEERBERICHT HOOGWATER HET WEER (ankrijkdom 'chniek :hoonhcid etrouwbaarhcid srvice Wasmachines ASTELEIJN's VERKIEZINGSCOMMENTAAR satans jvbêrt* ZON- en MAAHSTANDEN De Chinese volksrepubliek en Indonesië g 10 oktober 1959 lT-~ Iwasser, geheel geëmail- erd met tijdschakelaar, eds vanaf 149,50 ipleet met wringer 206,50 gzaamwassers, eds vanaf 249,59 ipleet met wringer 299,50 lar garantie, ar gratis service Nieuwediepstraat 23 •foon 3096 - Terncuzcn Oe vJoerverwarmende iteluchtstuwende stralings» warmte van de iard geeft een belang- ke besparing op Uw to- ïrekeningl Bovendien erlijlce. gelijkmatige jrmte in ieder hoekje van :t vertrek, óók over de 3erl Stofvrij stoken, ook de FABER kolenhaarden, et één handgreep auto- atische regeling van d# mperatuur FABER-collectie omvat \n serie stijlvolle modellen or kolen- en ofieslook. Ijzerhandel uwstraat - Terneuzen frankering Dij abonnement: ferneuzen. Directeur-Hoofdredacteur i. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand f2,—; per week 4S ct. Losse nrs 9 ct. VRIJE ZEEUW MAANDAG 12 OKTOBER 1959 15e Jaargang Nr 4804 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. h Firma p. j. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meet 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 our. De definitieve uitslag van de Britse verkiezingen geeft de vol gende verhouding der partijen in het Lagerhuis te zien: Conserva tieven 366, Labour 258 en Libera len 6 zetels. De conservatieven hebben 29 zetels gewonnen en 6 verloren, Labour 5 gewonnen en 28 verlo ren en de liberalen 1 gewonnen en 1 verloren. De laatste uitslag kwam zater dagavond uit Argyll in Schotland waar de conservatieve kandidaat met een grotere meerderheid dan in 1955 won. De conservatieven hebben nu een meerderheid van 102 ztels te<»en 56 in het oude parlement. Het nieuwe parlement zal 27 oktober officieel worden geopend, zonder de traditionele plechtig heid omdat koningin Elizabeth, die in blijde verwachting is, niet zelf de nieuwe zitting kan ope nen. Voorste! van liberale partij. J. Grimond, leider van de Britse liberale partij, die zes ze tels en ruim anderhalf miljoen stemmen bij de Britse verkiezin gen van donderdag kreeg, heeft het „niet-socialistische element" van de labourpartij uitgenodigd zich bij de liberalen aan te slui ten om een radicale partij te vormen die de labourpartij zou vervangen als de voornaamste oppositie-partij. Betoging van Belgisch Algem. Chr. Vakverbond. Zaterdagmiddag hebben mili tanten van het algemeen christe- jk vakverbond in de straten van Brussel betoogd tegen „de traag heid van de regering en het par lement om recht te laten weder varen" aan hun jongste sociale eisen. ..Mijnheer Eyskens, schenk ons wat van (de socialistische oud premier) Vanacker ons heett ge weigerd", zo stond op één van de spandoeken die voorop in de stoet werden gedragen. Op ande re spandoeken stond te lezen: ..Gewaarborgd weekloon"; „Aan passing van de bedrijfsbelas ting"; „Goedkeuring van de wet op het sluiten van bedrijven". Het was een massale betoging. In rijen van 20 liepen de deelne mers door het centrum. Ondanks het verbod van de or ganisatoren werden door de be togers enkele voetzoekers gewor pen. De betoging werd besloten met een bijeenkomst waarop de voor zitter van het A. C. V., Cool, zei dat de betoging niet alleen de uiting was van een protest, maar tevens het begin van een over winning. Hij heeft dit voorstel meege deeld aan de „Sunday Times". De labourpartij is té nauw ver bonden met de vakbeweging en het doctrinair socialisme om haar aanhang te kunnen vergroten en slechts een jonge radicale partij kan een werkelijke oppositie tegen de conservatieven voeren, zo verklaarde Grimond. Montgomery vroeg excuus. Engelands militaire leider uit de tweede wereldoorlog, veld maarschalk Montgomery, heeft zondag in zijn Zuidengelse woon plaats Alton verontschuldigingen aangeboden voor zijn opmerking van de vorige week op een verga dering in Alton, dat een ieder die in de Britse verkiezingen labour zou stemmen rijp was voor een krankzinnigengesticht. Montgo mery verklaarde zondag het als een grap bedoeld te hebben en het niet als zodanig had opge vat. „Als ik iemand gek'pvetst heb, vraag ik excuus". De Britse verkiezingen heb ben de schatkist een 180.000 gul den opgebracht aan waarborg sommen die liberale, commu nistische, onafhankelijke en andere kandidaten hebben ver speeld doordat zij in hun di stricten niet het vereiste aantal stemmen (een achtste van het totaal) hebben behaald. De liberale partij moet de grootste veer laten, nl. bijna 90.000 guiden. Dit is toch nog een 16.000 gulden minder dan in 1955. en toen hadden de libera- PRINS BERNHARD IN ROME. Prins Bernhard is zondagmor gen per vliegtuig uit Tanganyika op het vliegveld Ciampino van Rome aangekomen. De Prins zal, naar in Rome ver wacht wordt, twee dagen in de Italiaanse hoofdstad verblijven. Verhoging honorering medewerkers Algemene Ziekenfondsen. De Ziekenfondsraad heeft zijn goedkeuring verleend aan een aantal overeenkomsten, gesloten tussen de organisaties van huis artsen, specialisten, tandartsen, apothekers en vroedvrouwen enerzijds en de Ziekenfondsorga nisaties anderzijds over een ver hoging van de honorering. De desbetreffende besluiten worden len maar half zoveel kandidaten aan de minister van Sociale Za gesteld als deze keer. Al met al ken en Volksgezondheid voorge- een duidelijk bewijs van de toe- iegd, aldus een communiqué van genomen omvang van de libera- de Ziekenfondsraad. Snel ingrijpen van een wacht meester van de Rijkspolitie heett in de nacht van zaterdag op zon dag de beroving van een Boeren leenbank te Voorschoten voor komen. De bank had ongeveer 20.000 gulden in kas. Omstreeks twee uur zaterdag nacht, toen hij van zijn dienst naar huis ging, hoorde deze wachtmeester glasgerinkel uit de richting van het bankgebouw aan de Leidseweg. Hij dook weg om rustig poolshoogte van dit onraad te kunnen nemen. Kort nadien kwam uit een por tiek in de buurt een duistere figuur, slechts even zichtbaar in het licht van een voorbij-flitsen de auto. Deze had kennelijk ge wacht of het glasgerinkel de be- le aanhang. (Advertentie.) it r-t) aperf cad*i [6 brcvw»ri|iirMt 9 Lrwuzen individuele hearverzorging n,ruwste methodes met produc ten, die precies voor uw haar geschikt zijn. electr. verwijderen van overtol lig haar. Volgens de Londense ..Times" zullen na deze verkiezingen voor labour en de liberalen de zaken nooit meer zijn zoals ze waren. Voor beide partijen zijn de algemene verkiezingen van 1959 het einde van een tijdperk. De labourpartij moet beseffen dat zij aan het eind van een doodlopende weg is gekomen en dat een welvarend Engeland niet in paniek kan worden ge bracht met verouderde leuzen. De enige hoop voor labour, zo meent de „Times", is het feit dat het Britse volk altijd een gezonde en doelmatige opposi tie heeft gewenst. De liberale „Gurdian" meent dat de welvaart de reden van de conservatieve overwinning is. Voorts is volgens dit blad de liberale wens om de plaats van labour in te nemen als grote tegenspeler van de conservatie ven, dichter bij de verwezenlij king gekomen. Wat de liberalen nu o.a. nodig hebban is het be sef- dat zij werkelijk radicalen zijn en dat b.v. sociale voorzie ningen een integrerend deel van het program en niet slechts een vervelende bijkomstigheid zijn. De „New York Times" schrijft de conservatieve overwinning De overeenkomsten betreffen de honorering van genoemde medewerkers voor hulp aan Zie kenfondsverzekerden vóór het jaar '1960. De thans goedgekeurde verho gingen vinden haar grond in de toe aan ongekende welvaart en stijgingen van het kostenpeil, die consolidatie van de financiën. Bovendien hebben de kiezers volgens de New York Times" de labourtheorie van eenzijdige Britse ontwapening op kernge bied verworpen. Socialistische programma's die nieuwe nationalisaties, grotere staatscontrole op de economie en vergrote uitgaven voor so ciale verzekeringen ten koste van inflatie eisen hebben hun aantrekkingskracht in de wes telijke wereld en vooral op de jonge generatie verloren. De la bourpartij heeft Engeland moe dige diensten bewezen bij het corrigeren van een groot aantal fouten uit het verleden, aldus de „New York Times", doch zij heelt geen nieuwe eisen kunnen formuleren. Het welvarende Britse volk „geeft er de voor keur aan zijn geld zelf uit te geven in plaats van de staat te vragen het voor hem te doen." De „New York Herald Tribu ne" meent dat de Britse kiezers hun „welvaartstaat" die zij aan een labourregering te dan ken hebben, willen behouden. De onafhankelijke rechtse doch dat zij die staat liever be- „Daily Express" noemt de ne derlaag van labour „vernede rend". iets waarover niemand zich kan verheugen, omdat in een democratie de oppositie net zo nodig is als de regeling. Vol- stuurd zien door de conservatie ven. Overigens juicht dit blad het toe dat nu op het gebied der buitenlandse politiek de continuities verzekerd is. „Als de grote mogendheden naar de gens dit blad kan een uitweg top gaan, is het nuttig om aan gevonden worden in een samen gaan van labour en liberalen, omdat labour beschikt over parlementszetels en stemmen in de kiesdistricten tekort komt, terwijl de liberalen te weinig zetels hebben, doch een aan zienlijk aantal stemmen. Het labourblad ..Daily Herald" constateert als hard feit dat de labourpartij aan de meerderheid in Engeland niets heeft kunnen bieden dat stemmen won. Al leen Gaitskell is een groot man, doch een grote persoonlijkheid kan geen partij of regering vor men. Labour moet opnieuw be ginnen, reorganiseren en het dogma van de negentiende eeuw van zich afwerpen. Mensen die jong van hart en denken zijn moeten volgens de „Daily He- het touw ook de man te hebben die zoveel heeft gedaan om de weg te wijzen, nl. Harold Mac- Millan," aldus de „Herald Tri bune". sinds de totstandkoming van de op 31 december 1959 expirerende overeenkomsten zijn opgetreden. Hierbij is voor zover mogelijk tevens in aanmerking geno men de invloed van de te ver wachten loonronde van 2Va pet in 1960 o.a. als gevolg van de huur verhoging. Alle honoreringsverhogingen tezamen betekenen voor de Alge mene Ziekenfondsen een hogere uitgave van totaal circa 17 milj. gulden, waarvan ruim 13 milj. voor de wettelijke verzekering (verplichte en bejaardenverzeke ring tezamen) en bijna 4 milj. gulden voor de vrijwillige verze kering. RUSSISCHE SABOTAGE-AGENTEN IN ENGELAND? De verlenging van de tijdelijke belastingmaatregelen Tegen de verlenging van de tijdelijke belastingmaatregelen met een jaar (bijzonder invoer recht benzine enz.) bestaat blij kens het voorlopig verslag op dit voorstel geen overwegend bezwaar. Verschillende leden van de vaste commissie voor fi nanciën vragen zich echter af, waarom de minister van Finan ciën, die een tegenstander is van aan termijn gebonden be lastingen, het toch verantwoord heeft geacht deze verlenging met een jaar voor te stellen. Verschillende andere leden vinden het voorstel zwak verde digd en een zware wissel op het vertrouwen. Het maakt huns in ziens conjunctureel weinig uit .of deze belastingverhoging blijft gehandhaafd. Een belangrijk deel zal toch niet in de con sumptieve, maar in de produk- tieve sfeer terecht komen en ruimte op de kapitaalmarkt ge ven. Deze leden vragen naar de noodzaak van de verlenging. Is er verschil voor de financie- ringsmogelijkheden van be- i drijfsleven en gemeenten, of het „New York Daily News" i rijk via hogere belastingen be- dat de Britse geheime slag legt op beschikbare midde- De meldt dienst uit Moskou afkomstige en j len, dan wel door middel van de voor Russische agenten in En- uitgifte van langlopende lenin geland bestemde boodschappen gen. Dienen uit 'oillijkheidsover- heeft ontcijferd, die betrekking wegingen toekomstige contribu- hadden op het voeren van een abelen hun aandeel in de lasten nieuw soort „industriële oorlog" van uitgaven, in belang van de in Engeland, waarbij ook sabo- j toekomst gedaan, niet te dra- tagedaden zouden worden bedre- - gen? zo vragen zij. ven. I Een der leden wees op de Volgens de Londense corres- moeilijke omstandigheden van pondent van dit blad heeft dehet goederenvervoersbedrijf. Hij komintern besloten dat er „drin- betreurt, dat ditmaal dezelfde gend iets moet worden gedaan belastingobjecten gehandhaafd om het grote succes van de con- blijven naast de verhoogde om- servatieve partij af te zwakken", zetbelasing. 195 Morgen neemt de jaarlijkse nationale kinderpostzegelactie „door het kind - voor het kind" een aanvang. Terstond na de normale ochtendschooltijd gaan raidde kans krijgen de partij die dag alom in den lande de nieuw leven in te blazen. 'schoolkinderen op stap langs de De conservatieve „Daily Teie- huizen teneinde bestellingen te graph" schrijft dat Engeland duidelijk „de arrogantie van het socialisme" tegen de grond heeft willen slaan. Doch he(; land verwacht dat degenen die in Westminster in de verdruk king zijn gekomen, een eerlijke kans krijgen, aldus het blad. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. Iets hogere temperaturen. Zonnige perioden en droog weer. Iets hogere middagtempe- raturen dan gisteren en een zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. DINSDAG 13 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 11.26 11.47 0.01 12.22 0.41 1.02 0.51 1.12 ZON MAAN Sept. 12 13 14 15 16 17 op onder op onder 6.58 17.55 16.13 2.07 6.59 17.53 16.39 3.17 7.01 17.51 17.04 4.25 7.03 17.48 17.28 5.30 7.04 17.46 17.53 6.39 7.06 17.44 18.19 7.44 Het K. N. M. I. deelt mede ZONNIGE PERIODEN. Een in betekenis afnemende storing is gedurende zondag boven ons land tot stilstand ge komen. Derhalve was er deze dag in tegenstelling met de laatste weken maar weinig zonneschijn te constateren, behalve in het noordoosten van het land, waar de frontale bewolking eerst later op de dag aankwam. Regen van enige betekenis is er alleen in het zuiden op enkele plaatsen voorgekomen. Do middagtemporaturen ble ven zondag door het ontbreken van de zon dan ook ongeveer vijf graden lager dan zaterdag. In onze omgeving is de lucht druk inmiddels weer gaan stij gen waardoor de genoemde sto ring snel zijn activiteit is gaan verliezen. Voor vandaag kunnen daarom zonnige perioden verwacht wor den waarbij de temperaturen en kele graden hoger kunnen oplo pen dan de dag er voor. Vooral aanvankelijk is er ook 7.44 maar weinig wind te verwachten. noteren voor de bekende map jes kinderpostzegels en de dito zakjes kleurige prentbriefkaar ten. De jongens en meisjes zullen hierbij zonder twijfel opnieuw alle krachten inspannen, omdat ze weten dat de toeslag op de zegels en de opbrengst van de kaarten geheel ten goede komt aan hun op enigerlei wijze ge troffen kameraadjes, of meer officieel gezegd aan de instellingen op het gebied van de kinderbescherming en kin- derhygiëne in de meest uitge breide zin. Mede dank zij de energie van deze schooljeugd (en niet min der van het onderwijzend per soneel) bracht de actie vorig jaar een record op van ruim rwee miljoen gulden. ..Dit jaar zal dit bedrag aanzienlijk ho ger moeten zijn," aldus het be stuur van het Nederlands co mité voor kinderpostzegels te Den Haag, dat daartoe grote plannen heeft onder het mot to „Een nieuwe actie - een nieuw geluid". Dit nieuwe geluid heeft de voorzitter van het comité, prof. di'. R. Hornstra uit Utrecht, de zer dagen in het openbaar laten horen. Het bestuur, dat ieder jaar de gelden van de actie in evenredigheid verdeelt over de talloze instellingen voor kinder- zorg, heeft thans besloten het deel der opbrengst waarmee het totaal der laatste jaren (naar men verwacht) wordt overschre den, te bestemmen voor 1 of 2 grote objecten in de sector van de kinderbescherming en hy giëne. Die houdt in, dat veie instel lingen, verenigingen en tehui zen hun deel van het geofferde behouden en dat bovendien ieder jaar ergens in het land een „kinderzegel-monumsnt" za; verrijzen in de vorm van een concrete leniging ener evidente nood door de uitvoering van een project van 1 tot 2,5 ton. De keuze voor de actie 1959 is be paald op het astma-centrum „Heideheuvel" te Hilversum. Dit centrum hoopt, dank zij een belangrijke gift uit de kin- derzegeiactie. te kunnen over gaan tot de bouw van een pa viljoen voor twee groepen van elk tien astmapatiëntjes. Voorts besloot het bestuur uit de hogere opbrengst incidenteel en bij uitzondering op beperkte schaal ook iets te doen voor het minder bedeelde kind in het buitenland, met name in de on derontwikkelde gebieden. „De nood daar is zo ontstellend groot, dat wij moreel niet het recht hebben, al het geld voor de Nederlandse kinderen te be steden," zo zei prof. Hornstra. Voor dit jaar is gedacht aan het uitzenden van een verpleeg ster naar Zuid-Korea, ter aan vulling van een team aldaar van ae internationale organisa tie voor kinderhulp. Met deze uitzending van een verpleegster inclusief de hulpmiddelen is een bedrag van naar schat ting ƒ40.000 gemoeid. Dit alles is slechts te verwe zenlijken, indien de actie dit jaar inderdaad meer geld op brengt. om dit te bereiken heeft men in elk zakje meer postze gels gedaan en de prijs gebracht op 1,50 (3 zegels van vier en 6 van twaalf cent). De zakjes met vier prent-briefkaarten blijven een gulden kosten. De leerlingen zetten op 13 ok tober de eerste schreden op de weg naar dat hoger gelegen doel. Zij weten, dat de eerste kiap „een daalder" waard is. Zij rekenen er daarbij op, dat de ouderen hen en vooral ook hun getroffen leeftijdgenootjes niet zullen teleurstellen. TELEGRAM VAKCENTRALES AAN STICHTING VAN DE ARBEID Namens de besturen van de drie vakcentrales N.V.V., K.A.B. en C.N.V. is het volgende tele gram aan de Stichting van de Arbeid gezonden In verband met de door de staatssecretaris van sociale za ken en volksgezondheid geno men beslissing' d.d. 5 oktober ji. met betrekking tot een na dere verduidelijking van enkele punten van de aanwijzing aan het college van rijkshemidde- laars betreffende meer differen tiatie in de arbeidsvoorwaarden, verzoeken wij U dringend met spoed een bestuursvergadering van de Stichting van de Arbeid bijeen te roepen. CHROESJTSJEF. Premier Chroesjtsjef van de Sowj et-Unie heeft vrijdag op een arbeidersbijeenkomst in de Sibe rische stad Krasnojarsk gezegd dat Rusland orders bij de Ame rikaanse industrie zal plaatsen als deze militaire op vreedzame produkten overschakelt. „De imperalisten zijn bang dat een beëindiging van de koude oorlog hun winsten zal beïnvloe den want zij verdienen flink op de militaire bestellingen. Maar als zij hun economie vreedzame doeleinde laten dienen, zullen wij hen bij die omschakeling hel pen door orders te plaatsen". Chroesjtjsef is zaterdag van zijn bezoek aan China en Siberië in Moskou teruggekeerd. woners van het huis boven de bank gewekt zou hebben. De man sloop naar de verbrij zelde ruit in de voorgevel van de bank. Vóórdat hij echter gelegen heid kreeg het gat te vergroten, de spanjolet om te halen en zich door de wijde tralies vóór het venster te wringen was de schim reeds in handen van de forse wachtmeester. Hoe goed de vangst was bleek even later op het politiebureau. In arrest was de 31-jarige zee man A. ten B„ wiens strafblad reeds in de dubbele cijfers loopt. Hij was nog lichtelijk onder de invloed van alcoholische versna peringen, in diverse café's geno ten. De arrestant gaf toe de ruit van de bank met een steen ver nield te hebben. Het lijdt volgens de Rijkspolitie geen twijfel, dat Ten B. de bank wilde beroven. De gearresteerde zeeman is ten overvloede door de speurhond „Ben" bij een reeks sorteerproe- ven steeds als de stenenwerper aangewezen. Nader onderzoek leverde op, dat de zeeman in de avonduren in café's had zitten zwetsen over het feit, dat hij geen geld meer had en „het dus tijd werd, dat hij wat te pakken kreeg". Eenzelfde verhaal hing hij zaterdagavond al op tegen een wachtmeester van de Rijkspolitie, die hem als „zwa re jongen" herkende. Dubbele waakzaamheid was dus geboden. De zeeman hield enige jaren geleden ook zo'n ver haal tegen de politie en maakte het waar door onder andere te Voorschoten een fabrieksbrand- kast te kraken en er 5.000 gulden uit te stelen. Zowel in Nederland als in het buitenland is Ten B. vele malen veroordeeld wegens diefstal, in braak en mishandeling, bij welke laatste feiten hij zich behendig met het mes toonde. De zeeman, opvarende'van een waarschijnlijk te Antwerpen lig gende kustvaarder, verklaarde met verlof te zijn en door tekort aan geld tot zijn daad te zijn ge komen. Bij zijn aanhouding had hij nog wat losse franken en een dubbeltje op zak. De internationale politie is in deze zaak ingeschakeld, omdat hij beweert in het buitenland een reeks misdrijven op zijn geweten te hebben. Op last van de officier van Justitie te Den Haag is de zee man in verzekerde bewaring ge steld. Hij staat trouwens nog. na zijn laatste veroordeling, onder regeringstoezicht. De zaak-Grunwald. Friedrich Grunwald, de 34-ja- rige Londense zakenman, die, na terugkeer van een verblijf in Is raël, in verband met de affaire- Jasper van verduistering van ruim dertig miljoen gulden is be schuldigd, is zaterdagochtend op een borgstellingssom van vier honderdduizend gulden voorlopig in vrijheid gesteld. Hij moet 4 november weer voor komen. Volgens de beschuldiging zou Grunwald genoemde som, hem door de spaarkas „State Buil ding Society" voor het nemen van hypotheek op eigendom van 161 ondernemingen ter hand gesteld, ten eigen bate hebben aangewend. De afgelopen dagen, na zijn terugkeer uit Israël, was Grun wald door de rechtskundige Ne ville Faulks. die van de regering opdracht gekregen heeft een on derzoek naar de zaak-Jasper in te stellen, ondervraagd. Vrijdag werd hij op het Victoria embank ment bij de Theems aangehou den. De vroegere Duitse jachtvlie- ger Hans Ulrich Rudel heeft vrijdag op een verkiezingsbijeen komst van zijn Neo-Nazistische Duitse rijkspartij te Bremen verklaard dat er een einde moet komen aan de „vernede rende" toestand waarbij „Duit se militairen met hoge onder scheidingen nog steeds in de gevangenis zitten." Rudel ver klaarde dat de Duitse rijkr-par- tij bereid is tot samenwerking met het westen, doch dan zal men volgens hem eindelijk moe ten beseffen dat „de vaderlands lievende krachten een steun voor de staat zouden kunnen zijn". De Duitse rijkspartij is een van de acht partijen die mee dingen bij de senaatsverkiezin gen die zondag in Bremen, de kleinste West-Duitse deelstaat, worden gehouden. Men ver wacht van deze verkiezingen een lichte verschuiving ten gunste van de regerende partij en, t.w. de socialisten, christen democraten en liberalen. Er zijn 365 kandidaten gesteld voor de 100 zetels tellende se naat. De Duitse rijkspartij heeft Rudei ingeschakeld, nadat hij bij een verkiezingscampagne 'in Rijnland-Palts, in april, in zo verre succes had gehad dat de partij 5,1 procent van de stem men behaalde en daardoor een zetel in het parlement van deze deelstaat verwierf. Vlag van N ationalistisch-China in Foekien. Chinese nationalisten zijn za terdag aan de kust van Foekien in communistisch-China aan land gegaan en hebben daar op ver- j schillende plaatsen de blauwwitte vlag van nationalistisch-China geplant. Ook werd voedsel meegenomen voor burgers op het Chinese vasteland en weiden grote bal lons met vlaggen opgelaten. Zaterdag vierden de nationa listen de 48ste verjaardag van de omverwerping van de Mantsjoe- dynastie. Er werd een massa bijeenkomst van circa 200.000 mensen gehouden en een grote parade. Televisie in de communistische landen. De Sowjet-Unie, Polen, Tsje- cho-Slowakije, Bulgarije, Roeme nië, Hongarije en Oost-Duitsland hebben besloten een net van steunzenders en kabels aan te leggen voor de uitwisseling van televisieprogramma's, zo heeft „Tass" zaterdag meegedeeld. Daar Praag en Warchau aan gesloten kunnen worden op het Westeuropese televisienet, zal men in Rusland spoedig ook de uitzendingen uit het Westen kun nen zien. aldus „Tass". Zo zal bijvoorbeeld een concert van een beroemde Italiaanse zan ger rechtstreeks in Rusland ge zien en gehoord kunnen worden. Aan de andere kant zullen de Britten bijvoorbeeld voorstellin gen van het Bolsjoi-theater thuis kunnen zien, aldus „Tass". „Nieuw China" meldt, dat na de besprekingen die de Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken Soebandnno te Peking heelt gevoerd, een communiqué is uitgegeven, dat door hem en de communistisch-Chinese vice- premier Tsjen Ji is ondertekend. Hierin wordt verklaard, dat Foimcsa bij de C hinese volksre publiek moet komen en Neder lands Nieuw-Guinea bij Indone sië. Soedandrio verklaart er in dat communistisch China tot de Verenigde Naties moet worden toegelaten. Hij en Tsjen Ji zijn de mening toegedaan, dat de be trekkingen tussen de Afrikaanse en Aziatische landen gebaseerd moeten zijn op de richtlijnen,'zo als die op de conferentie van Bandoeng werden opgesteld. Tenslotte wordt in het Chinees- Indonesische communiqué met voldoening gewag gemaakt van de besprekingen tussen president Eisenhower en de Russische pre mier Chroesjtsjef. De onderteke naars geven uiting aan de hoop dat de komende topconferentie een vreedzame internationale sa menleving zal bevorderen. Het vraagstuk van de Chinese burgers in Indonesië was het be langrijkste onderwerp van be spreking. Chinese boodschap voor Worosjilfo en Chroesjtsjef. Radio-Moskou heeft zondag ge meld dat communistisch-Chinese regerings- en partijleiders de Sowjet-president, Worosjilof, en premier Chroesjtsjef een bood schap hebben gezonden, waarin zij zeggen dat het bezoek van de Sowj et-premier aan de Verenig de Staten „een enorme bijdrage tot vermindering van de span ning in de wereld en tot verdedi ging van de vrede in de gehele wereld" is. In de boodschap wordt voorts gezegd dat de Chinese leiders er van overtuigd zijn dat het de Sowjet-Unie binnenkort zal ge lukken de meest ontwikkelde ka pitalistische landen te evenaren en voorbij te streven.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1