Kwesties rondom Engeland Radio-Televisie'Verlichting Radio de Rock Het vliegtuigongeluk in Suriname Ijootlwili Dicfortj Komt er een luchtlijn Rotterdam-Axel v.v. Conservatieve overwinning heeft gunstige invloed op effectenmarkt Weerover zicht van'4 Hoff VUtMAU-de PAUW WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN U en Wij De Britse verkiezingen Frankering bij abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Né. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. VRUE ZEEUW ZATERDAG 10 OKTOBER 1959 15e Jaargang Nr 4803 Verschijnt dagelllks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nnr. Te.ru ijl dezer dagen de uitslag der Britse verkiezingen veler nieuwsgierigheid wekte, kon men zieh niet verhelen, dat er blijven de tendenzen zijn in de Kngeise politiek, waaraan ook onder list premierschap van MacMillan verscheidene bondgenoten zich ergeren. Het gaat hier niet om de oorzaken van de mislukte Suezcam- pagne van 1956, die tot zulk een verwijdering leidde van de Ver. Staten. Deze kwestie is gelikwideerd en zij was incidenteel van aard. wat de solidariteit betreft tussen Britten en Amerikanen. Het is ook niet zo, dal men in de Ver. Staten v»el kritiek uitoefent op het Britse buitenlandse beleid. Men erkent dat MacMillan, toen bij naar de Sow.jet-Unie ging om met Chroesjtsjef te spreken, de gangmaker was voor liet bezoek van de Sowjet-premier aan Ame rika en voor het voorgenomen tegenbezoek van Eisenhower. Wel is Washington ontstemd over liet feit, dat MacMillan tijdens do verkiezingscampagne heeft gezegd, dat hij toch maar een top conferentie heeft bewerkt. Inderdaad was hij daarvan voorstander, voordat Eisenhower er in beginsel mee instemde. Maar de Ameri kanen hebben zieh beijverd te zeggen dat nog niets was beklonken en dat mei alle bondgenoten overleg moest worden gepleegd. En de Fransen, dat zij van niets wisten. Vliegtuigen met kernwapens In Frankrijk meent men, dat de Engelsen een veel te grote rol spelen en een zekere jaloezie is daaraan niet vreemd. Maar in Parijs is men nu gaan ontdekken, Toepassing Taft-Hartley-Wet voor staalstaking. President Eisenhower heeft vrij dagavond besloten tot toepassing vuB de Wet van Taft en Hartley om de arbeiders in de Ameri kaanse staalindustrie, die al 86 dagen in slaking zijn, weer aan het werk te krijgen. CHINA EN DE V.A.R. Het, Chinese publiek heeft vrijdag uit een verklaring, ge publiceerd door de Pekingse pers. kunnen opmaken dat de betrekkingen tussen communis tisch China en de V.A.R. slech ter zijn geworden na de rede die de Syrische communisten leider Nagdasj op een bijeen komst in Peking ter herdenking van het tienjarig bewind van de communisten in China heeft gehouden. In de verklaring wordt ge zegd, dat de anti-Chinese ver zinsels". gepubliceerd door de Egyptische bladen met het doel tweedracht te zaaien, geen suc ces zullen hebben. VERZOEK OM VRIJLATING VAN HONGAREN Een groep vooraanstaande Britten heeft op 8 oktober per telegram een beroep gedaan op de Hongaarse regering om de „letterkundigen en arbeiderslei ders, die om politieke redenen gevangen zijn gezet, vrij te la ten". Het telegram is o.m. onder tekend door de filosoof Ber- trand Russell, de romanschrij ver en essayist E. M. Foster, de roman- en toneelschrijver J. B. Priestley en de directeur van de „New Statesman", Kingsley Martin. Dr. O. Banki treedt af als voorzitter van federatie van Hongaarse vluchtelingen Naar het A.N.P. verneemt heeft het bestuur van de fede rate van Hongaarse vluchte lingen het ontslag van dr. O. Bankt, zenuwarts te Roermond, als voorzitter van de federatie aanvaard. De federatie van Hongaarse vluchtelingen deelt mede. dat dr. O. Banki reeds eerder de wens te kennen heeft gegeven zijn voorzitterschap neer te leg gen. Zoals bekend is de persoon van dr. Banki in opspraak ge bracht in verband met zijn plot seling' verdwijnen in Oost- Duitsland. HET VLAGGENINCIDENT IN BERLIJN De Oostduitse vlaggen, die dinsdag aan de bovengrondse stations in West-Berlijn waren aangebracht ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Oostduitse communistische bewind, waren vrijdagmorgen verdwenen, zo heeft een woord voerder van de Westduitse po litie meegedeeld. Hij zei dat Oostduitse spoor mannen donderdagavond Eonnen zijn de vlaggen wee halen. Zoals bekend wilde" ae W estberlijnse politie de vlaggen dinsdag verwijderen. Dit. na men de Oostberlijnse spoor- mannen niet. Men raakte slaags met elkaar en bij dit ge vecht werden zes Westberlijnse politiemannen gewond. Het bovengrondse net wordt geleid door Oostduitsers. be te de dat de houding van Frankrijk ook niet bevorderlijk was, om dc Amerikanen vertrouwen in te boezemen. De Algerijnse politiek; de weigering om de Franse vloot en luchtmacht te integreren in NAVO-verband onder gemeen schappelijk opperbevel; en de on wil, voor Amerikaanse vliegtui. gen ook kernwapens te laten op slaan op Frans gebied (zonder dat de Franse regering daar me dezeggenschap over had) hebben tot een zekere vervreemding ge leid van de Verenigde Staten. U weet dat 250 Amerikaanse vliegtuigen daarom zijn wegge haald van Franse bodem en o.a. in Engeland zijn gestationeerd, waar zij vrijelijk over kernwa pens beschikken. Doch 't schijnt nu wel, dat De Gaulle bozig is van koers te veranderen, en rechtstreeks met Amerika een akkoord zoekt, om evenveel in de melk te kunnen brokkelen als Engeland. De Gaulle heeft eerst een pro gramma, ontworpen voor Alge rije, dat in de Ver. Staten is ge- prezee. En nu bliikt. dat waar schijnlijk de Amerikaanse vlieg tuigen zullen terugkeren ,rn dat zij hun atoom- en waterstofboni- men toch op Frans gebied mogen opslaan. Vroeger was daarbij de eis, dat Frankrijk medezeggen schap zou hebben over het even tuele gebruik van die kernwapens en liefst ook wetenschappelijke gegevens zou ontvangen van de Amerikanen, om zelf kernwapens (e kunnen fabriceren. Of aan een van die voorwaarden door Eisen hower is voldaan, zal later moe ten blijken. Bonn ontevreden Ook in Bonn is Adenauer niet zeer gesteld op de Engelsen. Die hebben hem in 1945 afgezet als burgemeester van Keulen, omdat zij hem ongeschikt vonden en dat heeft de man, die later kanselier zou worden, altijd erg gestoken. Bovendien meent hij, dat de Brit ten niet gaarne een Frans-Duitse toenadering zien. omdat zulk een blok binnen de NAVO evenveel invloed zou hebben als Enge land. Advertentie leggen allebei eer in met dc confectie die de duurste maatkleding vervangt. COSTUUMS, vanaf X45, JASSEN, vanaf 125, Alleenverkoop: Noordstraat 51-53 Adenauer is niet gesteld op de toenadering tot Rusland, omdat het Westen dan eerder zal berus ten in het feit, dat Oost-Duits- lancl in de Sowjetsfeer blijft. En MacMillan krijgt mede de schuld voor die toenadering, waarmee labour overigens instemt. Zo bestaan er spanningen bin nen de NAVO, die wel zullen lei den tot het vertragen van de voorgenomen topconferentie. Bovendien is men in de Ver. Sta ten van mening (minister Herter zei het) dat China druk op pre mier Chroesjtsjef uitoefent, om minder soepel te zijn en om te denken aan de Amerikaans-Chi- nese vijandschap. Al die factoren bewijzen dat men nog niet te op timistisch moet zijn over de ont spanning. dr. A. C. (Nadruk verboden). WESTELIJK OVERLEG OVER EEN TOPCONFERENTIE In de kamende weken zal over leg tussen de Westelijke landen worden gepleegd over vraagstuk ken betreffende de voorbereiding van een topconferentie. Dit heeft een woordvoerder van het Fran se ministerie van Buitenlandse Zaken vrijdag meegedeeld. Hij zei op een persconferentie dat geen onmiddellijke beslissingen worden verwacht en hij wist niet op welke wijze dit overleg zal geschieden. De woordvoerder zei dat de Franse regering nog een defini tief standpunt moet bepalen over de kwestie of een topconferentie zou moeten worden voorafge gaan door een bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Za ken of dat een bijeenkomst van deskundigen van de Grote Vier voldoende zou zijn. Advrrteviif.} f NOORDSTRAAT 102 TEL. 3128 - TERNEUZEN PLANNEN VOOR OPRICHTING VAN LUCHTVAART MAATSCHAPPIJ De verkeersleider van de rijks luchtvaartdienst op de lucht haven Rotterdam, de heer Th. Sinnighe uit Rotterdam, en de heer V. -I. Bergman te Delft heb ben het plan een luchtvaartmaat schappij op te richten die onder meer een luehtverbinding tussen Rotterdam en Axel zou gaan on derhouden en voorts op bestel ling 7,gn. zakenvluchten door Europa. STEUN NIEUW- GUINEA EXPEDITIE Zoals bekend heeft de scheepsbouwer C. Verolme zich destijds garant gesteld voor een bedrag van 200.000,—, het be drag dat nodig was om de ex peditie op Nieuw-Guinea te doen slagen. Van de zijde van het Nederlandse volk werd tot dusver 'n bedrag van 47.000, ontvangen, zo wordt van de zijde van Verolme's verenigde scheepswerven meegedeeld. Tot 15 oktober a.s. kan men zijn bij drage nog storten. TOWNSEND VERLOOFD De verloving van de Brit Peter Townsend met mej. Marie Luce Jamagne is officieel, meldt het Belgische persbureau Belga. Marie Luce Jamagne is de doch ter van een Belgische industrieel en secretaresse van Townsend. Mej. Jamagne is 22 jaar. Haar vader is fabrikant van sigaret ten. Zij behoorde tot degenen die Townsend vergezeld hebben op zijn wereldreis. Op 12 aug. sprak Townsend nog tegen dat hij met mej. Ja magne verloofd was. Hij woont te Cap Benat aan de Rivièra. Het is, naar de heer Sinnighe ons desgevraagd mededeelde, nog niet meer dan een idee om een luchtvaartmaatschappij op te richten. De uitwerking van de plannen verkeert nog slechts in een beginstadium en met de rijksluchtvaartdienst is een bespreking gehouden. Als de verdere besprekingen met andere instanties (o.a. over het huren of kopen van een vlieg tuig voor de dienst op Axel en over het huren of kopen van een lichter vliegtuig voor het maken van de zakenvluchten) gunstige resultaten zullen op leveren, zal bij de rijkslucht vaartdienst een officiële aan vraag worden ingediend. Het is dan de bedoeling de maat schappij per 1 januari 1960 op te richten en per 1 maart 1960 met het vliegen te beginnen. LI TSJI SEN OVERLEDEN De leider van de revolutionai re Kwomintang in communis tisch China, Li Tsji Sen, is vrij dag op 75-jarige leeftijd te Pe king overleden, aldus heeft het communistische persbureau ge meld. Li, die tevens vice-voorzitter van de permanente commissie was, is stafchef van generalis simus Tsjiang Kai Sjek ge weest, toen deze het vasteland van China nog in handen had. Li werd in 1947 uit Tsjiangs Kwomintang gestoten omdat hij Tsjiangs regime had aan gevallen. Twee jaar later, toen de communistische legers de nationalistische Kwomintang van het vasteland hadden ver dreven, werd Li voorzitter van de revolutionaire Kwomintang. Het gezag van (le Britse eerste minister Harold MacMillan is zeer gestegen door de uitslag van de donderdag j.l. in Groot-Brittannië gehouden algemene verkiezingen. De kiezers hebben hem aangewezen als de man om hen te vertegenwoordigen op een topconferentie. Ook zagen zij in hem en zijn partij degenen die de hiuidige welvaart in Engeland kunnen bestendigen en eventueel vergroten. De conservatieve partij behaalde 'n daverende overwinning. Haar meerderheid in het Lagerhuis is bijna verdubbeld. De socialistische oppositie-par tij leed een ernstige nederlaag. Zij zag haar politiek door de kie zers verwerpen en haar leiders staan voor de pijnlijke taak van een onderzoek naar de oorzaken van deze nederlaag, die betekent dat „Labour" zich opnieuw vijf jaar met de rol van voornaamste oppositie-partij moet vergenoe gen. Met de uitslagen van nog maar twee kiesdistricten niet bekend, is de stand: Conserv.: 365 zetels (+23) Labour: 258 zetels 23) Liberalen 5 zetels De conservatieven veroverden 27 socialistische zetels een 1 libe rale, zij verloren er vijf. Zij zullen in het nieuwe Lagerhuis een meerderheid hebben van onge veer honderd zetels, tegen 56 in het vorige. De conservatieve overwinning had een bijzonder gunstige uit werking op de Londense effec tenmarkt. Er w as een zeer leven dige kopersmarkt, waarbij vooral de aandelen van staalverwerken- de bedrijven werden gevraagd. De totale waarde der aandelen is met miljarden guldens gestegen. Politieke deskundigen zijn na een analyse van de verkiezings resultaten tot de volgende con clusies gekomen: 1. De conservatieve zege is in hoofdzaak het gevolg van de hui dige periode van welvaart, die Groot-Brittannië onder het be stuur der conservatieve regering doormaakt. De verkiezingsleuze van Mac Millan was: „U heeft het nog nooit zó goed gehad"! De kiezers in het welvarende zuiden van Engeland en in de Midlands, waar een grote indu striële bedrijvigheid heerst, schij nen deze leuze tot de hunne te heoben gemaakt. De socialisti sche kandidaten hebben hier zware verliezen geleden. De kiezers zijn er blijkbaar van uitgegaan dat overschakelen op de door de socialisten voorgesta ne economie gewaagd was. 2. In die gedeelten van het land, waar de bevolking het niet zo goed had, kregen de socialis tische kandidaten meer stemmen. Dit was met name het geval in het graafschap Lancashire, waar de katoenindustrie een crisis doormaakt en in de Schotse „in dustriële gordel" waar in de laat ste tijd werkeloosheid heeft ge heerst. 3. „Overzeese vraagstukken" hebben, wellicht met uitzonde ring van de mogelijkheden ener topconferentie, weinig invloed op het oordeel van de kiezers gehad. De socialisten hebben alles in het werk gesteld om de conser vatieven afbreuk te doen door te wijzen op het z.g. „Suez-avon- tuur", Cyprus en de moeilijkhe den in Britse Afrikaanse gebie den. Doch de meerderheden dei- conservatieve kandidaten namen toe. 4. De liberalen, die geruime tijd politiek in de verdrukking zijn geweest, zagen hun stemmen totaal aanmerkelijk verhoogd, welke winst in hoofdzaak op de socialisten werd behaald. Hun aantal van vijf zetels bleef echter onveranderd. Zij wonnen 1 zetel, maar zij hebben er ook 1 ver loren. 35.399.232 kiezers hebben ge stemd, dat is 78,5 procent der stemgerechtigden. In 1955 stemde 76,8 procent van het kiezersvolk. Vele kiezers hebben, tot het tijd stip der stemming, geweigerd mede te delen welke partij hun voorkeur had, dit tot verbazing van de volijverige opiniepeilers. Men meent dat deze terughou dendheid voor een gedeelte ver oorzaakt werd door het heime lijke besluit der ondervraagden om thans niet op een socialisti sche, doch op een conservatieve kandidaat te stemmen, zonder dat zij hier evenwel ruchtbaar heid aan wensten te geven. MacMillan is vrijdag begonnen met de samenstelling van zijn nieuwe kabinet. Politici menen dat hij niet veel veranderingen in de samenstelling ervan zal aanbrengen. Men acnt het waar schijnlijk dat hij, met het oog op de komende internationale on derhandelingen, Selwyn Lloyd zal blijven belasten met de porte feuille van Buitenlandse Zaken. Men meent ook dat Derick Heatcoat Amory minister van Financiën zal 'blijven. Zijn poli tiek is een succes gebleken en hij was de centrale figuur in het door de regering geschetste beeld van een welvarend Engeland. Politieke waarnemers verwach ten niet dat de toegenomen meer derheid der conservatieven in het Lagerhuis tot ingrijpende wijzi gingen in de Britse binnen- of buitenlandse politiek zal leiden. De Londense beurs werd vrij dagochtend gekenmerkt door hef tige tonelen en de handel is le vendiger geweest dan men ooit te voren heeft meegemaakt. Bij opening van de beurs werden de handelaars bijna overstroomd door een vloed van aankoopor ders en de koersen van de aan delen, in het bijzonder die van de industriële aandelen, spron gen reeds enkele seconden na opening der beurs omhoog. De staalaandelen genoten bij- (Advertentie). zondere belangstelling en de koersen hiervan waren zeer spoe dig tien shilling of meer boven het slotniveau van de vorige dag. Om half twee Engelse tijd had het indexcijfer van Reuter voor de koersen der industriële aande len met 23,4 punten tot 349,6 punten de snelste stijging in de geschiedenis van de beurs door gemaakt. In de middaghandel trad voor vele noteringen een reactie in, doch desondanks bleek dat bij sluiting over de gehele dag ge nomen zeer aanzienlijke winsten zijn geboekt. Op sommige afde lingen bewogen de koersen zich ook bij de sluiting nog in stijgen de richting. De meeste staalaandelen sloten per saldo 5 tot 8 shiling hoger, bij een hoogste stijging gedurende de dag van 10 shilling. Het index cijfer van Reuter sloot op 345,8. De omzet heeft vrijdag een re- cordomvang bereikt van 25.372 aandelen tegen het donderdag ge registreerde record van 22.101 aandelen. Op de internationale valuta markt was het pond sterling zeer vast gestemd en de koers steeg tot 2,81 dollar voor 1 pond ster ling. DE „TJIWALEN GKA" NOG NIET VLOT Het is nog niet bekend wan neer men het Nederlandse schip „Tjiwalengka" (10.972 ton) weer vlot zal krijgen. Het schip is 2 weken geleden tijdens de tyfoon „Vera" vastgelopen. Van de zijde van de Japanse maritieme veiligheidsraad werd meegedeeld dat pogingen zouden worden gedaan om het zand rond dit schip weg te graven. Gezegd werd dat de schade niet geschat kan worden vóórdat duikers een onderzoek hebben ingesteld. Tijdens de tyfoon zijn 382 sche pen met een gezamenlijke ton nage van 64.309 ton aan de grond gelopen. DROOG. In het heersende weer kwam vrijdag nauwelijks verandering. Het bleef zonnig, al was het niet geheel onbewolkt. Na een koude nacht met plaatselijk nachtvorst steeg de temperatuur in de loop van de dag weer tot 18 a 22 gra- f Advertentie) BINNENVERINGBED HA'ZET- FABRIE K EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED verkrqgbaar bij: LIJKEN VAN OMGEKOMENEN GEVONDEN Arbeiders die werkzaam zijn aan een „airstrip" nabij Paloc- meu. zijn er dinsdagavond in ge slaagd. het wrak te bereiken van de ..Aerocommander" van de Surinaamse luchtvaartmaat schappij, die daar dinsdagmiddag was neergestort. Dit is eerst gisteren te Paramaribo bekend geworden, daar met Paloemeu geen radioverbinding bestaat. Toen werden ook nadere bij zonderheden bekend, o.a., dat, toen het ongeluk gebeurde. Het toestel laag vloog. Het had eerst een ronde ter oriëntatie gevlogen en wierp in drie ronden pak. en met goederen uit. Onmiddellijk na de derde ronde meenden en kele arbeiders, een onregelmatig heid te hebben gehoord in de werking van een der motoren. Het raakte daarna uit het ge zichtvan degenen, die aan de „air- strip" werkzaam waren. Deze hoorden even later een doffe slag en vonden het wrak op on geveer drie km afstand. Het vliegtuig was zwaar gehavend en lag ondersteboven. Beide pilo ten lagen op korte afstand van het vliegtuig. Onmiddellijk werd aangevan gen met het vervoer der stoffe lijke overschotten naar het Sloe- manseiland, vanwaar het over brengen naar Paramaribo per vliegtuig geschiedde. De licha men werden in dekens gewikkeld en met lakens afgedekt in een boot gelegd. Op de lakens wer den kruisen van palmen aange bracht. De begrafenis zal van daag te Paramaribo geschieden; er wordt daarmede gewacht op de aankomst van familieleden uit Demerara en de Ned. Antillen. Suriname is over het ongeval in rouw en iedereen is diep cmder de indruk, overal hingen na het bekend worden van het ongeluk de vlaggen halfstok, bioscopen werden gesloten en de radio-uit zendingen werden gewijzigd. Mi nister-president mr. Emanuels hield een radiotoespraak. De eerste piloot. Vincent Fajks was een Pool, geboren in 1914. Tijdens de oorlog was hij in Engeland Spitfire-piloot, daarna in Brits Guyana vlieger bij de British Guyana Airways. Hij trad in 1957 in dienst van de Su rinaamse luchtvaartmaatschap- Pij. De tweede piloot, Rudi Kappel, werd in 1926 geboren op Trini dad, was later woonachtig op Curacao en richtte in 1952 de Surinaamse Luchtvaartmaat schappij op. Later trad hij in dienst van de Suriname Allumi- nium Cy. Hij was ook een kun stenaar, wiens schilderstukken en verzen aandacht trokken. den, welke waarden hoog zijn voor de tijd van het jaar. De oostenwind, die in de ochtend zwak begon, werd later matig. Ook vandaag wordt er weinig verandering verwacht. Alleen zal er later in het zuidwesten van het land meer bewolking te zien zijn, welke samenhangt met een Oceaanfront, dat langzaam over West-Engeland naar het oosten beweegt. Er wordt echter geen regen verwacht. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. OOSTELIJKE WIND Droog en zonnig weer, maar in het zuidwesten van 't land bewol king in de hogere niveaus. Over wegend matige oostelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. ZONDAG 11 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.20 9.55 10.35 10.45 n.m. 10.12 10.47 11.27 11.37 MAANDAG 12 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 10.50 11.25 Terneuzen 11.25 Hansweert 0.05 12.40 Walsoorden 0.15 12.50 ZON MAAN op onder op onder Sept. 10 6.54 18.00 15.09 11 6.56 17.57 15.43 0.58 12 6.58 17.55 16.13 2.07 13 6.59 17.53 16.39 3.17 14 7.01 17.51 17.04 4.25 15 7.03 17.48 17.28 5.30

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1