Binnenlands nieuws iSport Vragen over arbeid in bakkerijen Nieuwe mogelijkheden voor garnalenvisserij Rij-examens worden verlengd VOETBAL De veevoederhulpacties Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 9 oktober 1959 TIBET FRANKRIJK BEPERKT LIBERALISATIE VAN INVOER VAN LANDBOUW- PRODUKTEN MOORD VIA DE TELEFOON ONTDEKT DE AMERIKAANSE HAVENSTAKING IN FRANKRIJK MAXIMUMPRIJZEN VOOR BOTER EN KAAS VASTGESTELD De vrouw en het roken CHROESJTSJEF OVER DE AANMAAK VAN AUTO'S IN DE SOWJET-UNIE Kieviten lijden onder de droogte. CAMBODJAANS VERZOEK BIJ HET INT. GERECHTSHOF TWEE DODEN BIJ ONGEVAL. In de nacht van woensdag op donderdag is op de rijksweg van Breda naar Koosendaal onder Etten, tussen Vaarkant en Brem- berg, efcii personenauto tegen een boom gereden. De auto trachtte tevergeefs een motorrijder te ont- wijnen. De in de auto zittende lieer K. M. K. uit Goes, 45 jaar, er\ de bestuurder van de motor, de Ettense secretarie-ambtenaar H. B. werden bij de botsing ge dood. De bestuurster van de auto, de 20-jarige dochter van de heer K., werd licht gewond. TEXEL LIJDT ONDEB DE DBOOGXE. Op uitnodiging van de Texelse lanuoouworganisaties en de üistrictsraau van het Landbouw- scnap heoben de provinciale voeuselcommissans ir. Van der ltoek en diens plaatsvervanger ir. Leep gisteren een bezoek aan 'lexel georacnt om zich op de hoogte te stellen van de toestand in oe landbouwbedrijven in ver band met de aannouoende droog te. Ze kwamen tot de conclusie dat Texel meer dan enig ander geoied iu ons land van de droog te te lijden heeft gehad en nog steeds heelt. Texel moet in liet plan „actie voedsel veevoorziening'' worden opgenomen, aldus hun conclusie. up Texel zijn de weilanden rooügeblakerd door de felle zon, zodat er gevaar bestaat voor zg. uitwintering van het grasgewas. Ir. Van der Hoek beioolüe zijn krachten aan te zuilen wenden om zoveel mogelijk de graantoe- slag lichte gronden spoedig uit- geiieerd te Krijgen, aisrneue de verscnülende voorschotprijzen, die nog zwevende zijn, uit te keren om alsnog in de heersende ogenblikkelijke financiële nood te kunnen voorzien. KARrER VAN RUIM 30 POND. Op het ten de Wassem heeft de heer D. J. Karssen te Blerick na een worsteling, die een half uur duurde, kans gezien om met ren werpnengel een karper van 31 pond en 2 f0 gram op het droge te brengen. De vis was 1 meter lang. Een toescuouwer verleende as sistentie, toen het schepnet te klein bleek om de vis te kunnen scheppen door zijn handen achter de kieuwen te plaatsen. DOOR AUTO GEGREPEN EN GEDOOD Op de Baroniebaan te Tilburg ls de 4-jarige A. B. bij het plot seling oversteken van de weg door een personenauto, bestuurd door de heer H. uit Den Haag, aangereden en enkele tientallen meters meegesleurd. Het knaapje overleed ter plaatse. Een iets ouder broertje, dat in zijn gezel schap was en tegelijkertijd de weg wilde oversteken, kon zich nog tijdig op de knieën laten val len. waardoor hij aan het ge vaar ontsnapte. De situatie ter plaatse is door de uitvoering van wegwerken onoverzichtelijk. CONFLICT IN CELDEN'S GEMEENTEBESTUUR? Aangezien volgens B. en W. van de gemeente Stad-Delden enige raadsleden bij het indienen van een voorstel onjuist gehan deld zouden hebben, heeft het college de raad schriftelijk mede gedeeld, dat het niet wenst te voldoen aan een destijds bij hoofdelijke stemming aanvaard besluit. Deze afwijzing dreigt thans een conflict te worden tussen B. en W. en de gemeenteraad. Tijdens de behandeling van bet structuurplan der gemeente in de raadsvergadering van 26 augustus stelden enkele raads leden voor, dat overleg gepleegd zou worden met de beide het meest belang hebbende grondbe zitters. De betrokken raadsleden zouden dit voorstel, naar B. en W. thans aan de raad schrijven, hebben gedaan na ruggespraak met deze belanghebbenden, ter wijl deze partijen in grote lijnen met het plan bekend zouden zijn geweest. Vandaar dat B. en W. het besluit, dat uit het voorstel voortvloeide, niet willen uit voeren. Het structuurplan voorziet in uitbreiding van de woongelegen heid voor het drievoudige van het huidige aantal inwoners. De bezitters van de toekom stige bouwgrond zijn de Stichting Tvvickcl en het kerkbestuur van de Rooms-Katholieke Kerk. BROUWER IN BROUWERIJ. De 27-jarige Duitse brouwer Wolfgang Britzwein uit Munster heeft een Bredase brouwerij be zocht bij een poging een wedden schap te winnen, die inhoudt, dat hij in een maand tijad alle brou werijen van Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, Zwitser land en Oostenrijk moet aandoen. Hij moet nog een dikke 30 Ne derlandse brouwerijen bezoeken. In België staan hem nog 400 be zoeken te wachten en hoeveel dat er in de overige landen zijn, weet de Duitser nog niet. Britzwein is indertijd met vijf Mark op zak vertrokken. Hij voorziet langs de weg zijn onder houd en mag van elk vervoermid del gebruik maken. Daarom lift hij gewoonlijk. Als Britzwein de weddenschap wint betalen zijn collega's in Munster het onbetaal de verlof, dat hij voor deze tocht heeft genomen. Bovendien krijgt hij dan nog 200 liter bier. CLANDESTIENE ZENDER OPGESPOORD. Opsporingsambtenaren van de P.T.T. hebben woensdag in sa menwerking met de rijkspolitie te Doornspijk de clandestiene zender „X-15" opgespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opge maakt tegen de 34-jarige landar beider H. v. d. B. te Doornspijk. GEDOOD DOOR AUTO. Op het kruispunt van de rijks weg Tilburg—Breda met de Gil- zerbaan te Tilburg is de 65-jari- ge gehuwde Tilburger B. F. B., toen hij vlak vóór een naderende personenauto de hoofdweg per rijwiel overstak, aangereden. De auto werd bestuurd door de 34-jarige Nederlandse vertegen woordiger K., woonachtig in Brussel. Kort na aankomst in het zie kenhuis is de man overleden. TENTOONSTELIJNG BESMEURD. In liet Cultureel Centrum te Breda hebben leerlingen van de Kunstacademie St. Joost een tentoonstelling van werken van de z.g. „informele groep" be smeurd. Op de vitrines brachten zij in een onbewaakte ogenblik met gips en allerlei kleuren verf beklodderde platen aan. Op één der werken werd een kunstkri tiek gehangen met daaronder een opmerking over nozems. De „informele groep" bestaat uit Belgische kunstenaars, die in het Cultureel Centrum expose ren onder auspiciën van de Zui derkring. DODE OP ONBEWAAKTE OVERWEG Op de onbewaakte overweg ln de vijfde bocht nabij Moordrecht is donderdagmiddag een bestel wagen in botsing gekomen met de trein die om 3.05 uur uit Gouda was vertrokken naar Den Haag Staatsspoor. De bestuurder werd uit de wagen geslingerd en op slag gedood. Het treinverkeer ondervond geen al te ernstige stagnatie, daar dit over de tweede baan kon worden geleid. De passagiers konden na een uurtje overstap pen in een volgende trein. Het slachtoffer blijkt te zijn de 50-jarige aardewerker J. Smeenk uit Gouda. De man was gehuwd en had twee kinderen. Volgens ooggetuigen zou de heer S., voordat hij de overweg op reed, gestopt hebben om een tegenligger voorrang te geven. Toen hij daarna weer optrok heeft hij blijkbaar de naderende trein niet opgemerkt. De trein is enigszins geblakerd door de ben zine uit de tank van de auto, die by het ongeluk in brand is ge vlogen. DODELIJK VERKEERSONGEVAL. Donderdagavond om kwart over zeven is op de rijksweg Nijme genVenlo te Afferden onder de gemeente Bergen een auto-onge val gebeurd, dat de 40-jarige J. F. uit Roermond het leven heeft gekost. Komende uit de richting Nijmegen reed hij in een per sonenauto in volle vaart op een truck van de heer Chr. M. uit Purmerend, die op de weg aan het keren was. De bestuurder van de personenauto was op slag dood. BOERDERIJ AFGEBRAND Donderdagavond omstreeks 8 uur is de boerderij van de heer M. Veldhuizen, wonende op Breeschoten. afgebrand. Het woonhuis en de schuur, in houdende acht tienduizend kg hooi en stro, gingen geheel ver loren. De brandweren van Scherpen- zeel en Woudenberg verleenden assistentie, maar omdat het wa ter over een afstand van onge veer 5 km met tankwagens uit Scherpenzeel aangevoerd moest worden, was de brand niet meer te bedwingen. Een gedeelte van de inboedel is gered. De oorzaak is vermoe- lijk kortsluiting. De heer M. is verzekerd. Het Tweede-Kamerlid de heer Van de Wetering CCHU) heeft in schriftelijke vragen aan de staatssecretarissen van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Economische Zaken het S.E.R.- advies tot wijziging van de „bak kerijparagraaf" aangesneden, aangezien hij van mening is dat dit advies aanleiding is geweest tot grote ongerustheid in de ge organiseerde bakkerij. In zijn vragen stelt de heer Van de Wetering, dat het klein en middenbedrijl in de Neder landse bakkerij 87,6 procent van de broodproduktie omvat, en ruim 99 procent van het aantal bedrijven. Zou het S.E.R.-advies worden opgevolgd, zodat het ploegenstelsel zou worden inge voerd, dan zou hiervan alleen een klein aantal grote bedrijven kunnen profiteren, ieder met een omzet van minstens 800 balen per week. Het Kamerlid vraagt of de staatssecretarissen het juist ach ten, dat bij een eventuele opvol ging van het SER-advies een zover strekkende maatregel, die naar zijn mening onherroepelijk de bakkerjj zal terugvoeren tot de nachtarbeid, genomen zou worden met miskenning van de enorme betekenis van het aan- Gjalo Thondup, de 31-jarige broer van de Dada Lama, heeft donderdag tegenover verslag gevers in New York gepleit voor een bijzondere V.N.-commirsie als bemiddelaar tussen commu nistisch China en Tibet voor een vreedzame oplossing van het Tibetaans vraagstuk. Thon dup vertelde van de wreed heden der Chinezen die er zijns inziens op uit zijn het klooster stelsel in Tibet te vernietigen. „De Chinezen dwingen de Tibe taanse vrouwen met Chinezen te trouwen, ze vernederen onze Lama's en dwingen ook hen tot huwen". Hij verklaarde dat zijn broer geen plannen had om elders asiel te zoeken om dat „de Indische regering hem uitstekend steunt". Heden beraadt de V.N.-agen- dacommissie zich over de vraag al dan niet een Iers-Malak- kaanse resolutie over Tibet in de assemblée ter discussie te stellen. AFDELING ARNHEM ZET COMPETITIE STIL Het bestuur van de afdeling Arnhem van de K.N.V.B. heeft besloten- de competitie, zowel voor junioren als voor senioren,: voorlopig gedurende een maand' stop te zetten wegens de bijzon- j der slechte toestand van de' terreinen, als gevolg van de' droogte. In de gemeente Ren-! kum is b.v. nog geen wedstrijd1 in dit seizoen gespeeld kunnen; worden. J deel. dat liet klein- en middenbe drijf heeft in de totale broodpro duktie. „Is het de staatssecretarissen duidelijk", aldus de heer Van de Wetering, „dat met invoering van het ploegenstelsel c.q. de nachtarbeid er geen enkel brood méér zal worden verkocht, doch dat in het raam van de door de overheid vastgestelde broodprij zen alleen sprake kan zijn van een moordende concurrentie tus sen grootbedrijf enerzijds en midden- en kleinbedrijf ander zijds, met allerlei afkeurenswaar dige middelen als in die sector bekend?'' De heer Van de Wetering be sluit met de vraag of de staats secretarissen bereid zijn om, in dien wijziging van de bakkerij- paragraaf in overweging zal worden genomen, de bakkers- bonden waarin midden- en klein bedrijf vertegenwoordigd zijn, gelegenheid te geven hun ziens wijze nader uiteen te zetten, en of tie staatssecretarissen ook be reid zijn om, indien nochtans een eventuele wijziging in overwe ging zou zijn, hierover in overleg te treden met dp vaste commis sie voor de middenstand uit de Tweede Kamer. In het Franse staalsblad is een nieuwe maatregel gepubliceerd waarbij de vorige week gelibera liseerde invoer van een aantal landbouwprodukten wordt be perkt tot die produkten welke in de landen van de Europese Economische gemeenschap. Do liberalisatie van de invoer geldt dus niet voor in andere landen geproduceerde landbouwproduk ten die via een bij de E-. E. G. aangesloten land naar Frankrijk worden doorgevoerd. Volgens het verdrag van Rome kunnen goederen in het alge meen vrij circuleren binnen de landen van de E. F-. G. zodra zij eenmaal in dit gebied zijn inge voerd. De nu gepubliceerde be perking geldt voor de volgende produkten: varkens, varkens vlees, bacon, apples, tomaten, sla, peen, Franse Ixinen en artisjok ken. De invoer \an deze produk ten werd vorige week vrijgelaten voor E. E. G.-landen omdat do prijzen voor deze produkten in Frankrijk gestegen waren tot boven een bepaald niveau. Handelskringen verklaren dat de Franse producenten van een groot aantal landbouwproduk ten momenteel nog krachtig wor den beschermd tegen buitenland se concurrentie. Hoewel de Fran se regering prijsstijgingen wenst tegen tc ijaan, streeft zij ander zijds slechts in geringe mate naar het vergemakkelijken van de invoer van deze produkten uit landen waar de produktiekosten aanzienlijk lager liggen, zoals Spanje. Een telefonist van de centrale in Noyon, een plaatsje ten noordoosten van Parijs, wilde dinsdagavond Iemand door verbinden. Na het inschake len hoorde hij plotseling een vrouw schreeuwen..Help, help, ik word aangevallen". Hij waarschuwde de politie, die direct naar het opgegeven adres ging. Daar vond men het lijk van de 65-jarige mevrouw Ridont, achter het buffet van haar café liggen. Zij bleek doodge slagen te zijn. De politie arresteerde later twee Noordafrikanen. De Amerikaanse regering heeft donderdag het federale gerechtshof in New York ver zocht om met een gerechtelijk bevel een eind te maken aan de nu een week durende sta king van 85.000 havenarbeiders, welke de havens aan de Ameri kaanse Oostkust heeft verlamd. De stap vormt een onderdeel van de machinerie die Eisenho wer met de toepassing van de Taft-Hartley wet. in werking hoeft gesteld. Als het verzoek ontvankelijk wordt bevonden zullen de arbeiders bevel krij gen het werk over een periode van tachtig dagen te hervatten waarin regeringsbemiddelaars zullen proberen het geschil te beslechten. Het is de derde keer in Eisen howers ambtsperiode als presi dent dat hij de wet tegen de vakbond van havenarbeiders hanteert. Het hof verklaarde het ver- zioek in te willigen. Dientenge volge verwacht men dat, de ha venarbeiders nog dit wekeinde weer aan het werk zullen gaan. Nederlandse visserijbiologen hebben de afgelopen dagen aan boord van de onderzoekingstrei- lcr „Willem Beukelszoon" in de Noordzee een onderzoek inge steld naar de mogelijkheid om een nieuwe grote garnalenvisse rij bij de Doggersbank op te bouwen. Aanleiding tot deze onderzoe kingen, onder leiding van de pas benoemde garnalenbioloog R. Boddeke van het rijksinsti tuut voor visserijonderzoek te IJmuiden, was o.m. het feit dat de garnalenvondsten dicht onder de Nederlandse, Belgi sche en Waddenkust. de laatste jaren afnemen. Maar vooral werd dit onderzoek begonnen toen men van de Helderse schip per Giel Slot vernam dat hij eind augustus bij de Silverpit in de Noordzee, een halve mand mooie grote garnalen had ge vangen. De Willem Beukelszoon werk te gedurende tien dagen aan het onderzoek mee, maar de vele trekken bleven vrijwel vruchteloos. Toen men het on derzoek bijna wilde eindigen werd er garnaal gevangen met het zeer kleine torpedonet. Slechts 21 stuks kwamen aan dek maar de moeite was be loond en opnieuw is aangetoond dat op deze plaats garnaal is te vangen. De praktijk en nieu we onderzoekingen zullen nu moeten uitwijzen of er toe komst in de visserij op grote garnaal bij de Silverpit zit. De Willem Beukelszoon zal het on derzoek binnenkort voortzetten. De kotter Wieringen 6 van visser S. Lont te Wieringen heeft inmiddels ten noorden van de Waddeneilanden ook nieuwe vangstgronden voor garnaal ontdekt. Deze lagen ongeveer 15 km uit de kust bij Ameland en Schiermonnikoog. Deze reder heeft zijn drie sche pen thans uitgerust met koel- ruimen, zodat men niet meer elke dag aan de markt behoeft te komen maar een weeklang op de garnaalgronden kan blij ven. Vandaag zullen dc militaire veevocdertransporten de tot nu toe grootste omvang hebben. Dan rijden er in totaal 120 militaire trucks met aanvullend veevoe der naar plaatsen in Drenthe, Tengevolge van de droogte in de afgelopen maanden, is de Franse meikproduktle vermin derd en de prijsstijgingen die hieruit zijn voortgevloeid heb ben de Franse regering doen besluiten maximumprijzen vast te stellen voor boter en kaas. In Frankrijk bestaat reeds enige tijd een officiële prijs voor melk; in verband met het feit dat de prijzen voor boter en kaas lot dusverre vrijgelaten waren, toonden de melkprodu centen een voorkeur om hun melk te verkopen aan de bo ter- en kaasfabrikanten en dit heeft in verschillende steden geleid tot een tekort aan con- sumptiemelk. Het Franse mini sterie van Financiën streeft er bovendien n2ar prijsstijgingen zoveel mogelijk te beperken teneinde een verhoging der mi nimumlonen te vermijden. Zo zullen naar in dit verhand na der wordt gemeld maximum prijzen worden vastgesteld voor binnenlandse boter en kaas terwijl de prijs waartegen in gevoerde boter aan de Franse handel kan worden verkocht, zal worden verlaagd tot het niveau van vóór 1 oktober. De nadere bijzonderheden over de vast te stellen maxi mumprijzen zullen heden in het Franse staatsblad worden ge publiceerd. Zij zullen onder meer neerkomen op de volgen de detailprijzen: Franse boter 930 tot 980 frank per kilo, af hankelijk van de kwaliteit. In gevoerde boter 830 frank. Ver pakte gepasteurizeerde boter in pakjes van 250 gram263 frank. Volgens de nieuwe bepalingen zullen de kaasprijzen niet bo ven het op 6 oktober bereikte niveau mogen stijgen. Zoals gemeld zal het honora rium voor het afleggen van een rij-examen ingaande 14 december ƒ9,50 bedragen. Indien men een theoretisch of practisch her-exa men moet doen zal het honora rium daarvan respectievelijk 6 of 7 gulden gaan kosten. Deze verhoging van de kosten gaat, blijkens verklaring van de directeur van het Centraal Bu reau voor de afgifte van rijvaar digheidsbewijzen C.B.R., de heer H. Westerlaken, gepaard aan een verlenging van de examentijd. Na 1 januari I960 zal iedere kan didaat voor het rijbewijs ten minste 25 minuten aan de prak- tijktand gevoeld worden en een kwartier op theoretische kennis worden beproefd. Praktische en theoretische her-examens zullen respectievelijk tenminste 25 en 20 minuten vergen. Voor het af nemen der examens zal het korps van 50 vaste en 150 in los ver band werkende examinatoren met 75 man worden uitgebreid. Voor deze functies hebben zich 450 gegadigden aangemeld. Zij zuilen na het doorstaan van medische en psychotechnische proeven een opleiding van twee maanden krijgen om hun toekom stige taak zo objectief mogelijk te gaan uitvoeren. De uitbreiding van het korps adviseurs (examinatoren) is vol gens de heer Westerlaken, die sprak namens de raad van toe- ziciu van het C.B.R., noaig om de stortvloed van aanvragen voor het rijbewijs, ongeveer 400.(1Jü per jaar, te kunnen verwerken. De adviseurs waren tot nu toe reeds overbelast, terwijl de ver keersveiligheid in toenemende mate scherpe examinering eist.' De raad van toezicht van het Cii.fi. wordt gevoimd door twee vertegenwoordigers yan de A.N.W.B., twee van de K.N.A.C., twee van de K.N.M.V., twee van de werkgevers- en twee van de werknemersorganisaties in het vervoer alsmede een vertegen woordiger van de minister van Verkeer en Waterstaat. Ten einde aan het rij-examen een meer openbaar karakter te geven heeft deze raad van toe zicht besloten op bepaalde voor waarden rij-instructeurs tot het bijwonen van deze examens toe te laten. Gezien het feit, dat minstens de helft van de Nederlandse rij- instructeurs niet geheel vakbe kwaam is en daarom ook niet in staat het afleggen van een exa men te beoordelen, werd beslo ten het bijwonen van examens aan het behalen van diploma te binden. Dit diploma wordt, na geble ken geschiktheid, uitgereikt door de stichting „Vamor", een creatie van de ondernemersbonden B.B.N., Bovag, Fnop en Aban. In overleg met het C.B.R. wordt in maart 1960 met het op basis van vrijwilligheid examineren van auto-rijschoolhouders en ieder, die dit worden wil, begon nen. De organisaties, die reeds jarenlang ijveren voor de vak bekwaamheid van rijschoolhou ders, besloten de eigen examens ondergeschikt aan het onafhan kelijke „Vamor"-examen te maken. De raad van toezicht van het C.B.R. besloot alleen dit dipolma tot toegangsbewijs van het examen van een eigen leer ling te bestempelen. Men hoopt hierdoor zijdelings te bewerk stelligen, dat de vakbekwaamheid van autorijschoolhouders wordt vergroot en dat daardoor via beter onderwijs een grotere ver keersveiligheid ontstaat. Tijdens de gehouden perscon ferentie wees de heer Wester laken er op, dat jaarlijks 50 tot 55 miljoen gulden voor de oplei ding tot het rijbewijs wordt be steed. Nog geen veertig procent van de kandidaten slaagt de eer ste keer, waarbij leerlingen van vakbekwame instructeurs een gunstige uitzondering maken. Het gemiddelde percentage geslaag den per examendag is 45 tot 46 procent, de her-examens inbegre pen. Ofschoon deze cijfers nog gunstig afsteken bij buitenlandse resultaten, kan hier naar de mening van de heer Westerlaken veel verbeterd worden. Iedere houder van een rijbe wijs kan zich als auto- of motor rijschoolhouder vestigen. Dat blijft zo, maar het voorrecht van toekomstige „Vamor"-gediplo- meerden zal hopelijk de vakbe kwaamheid en daarmee de ver keersveiligheid stimuleren. De toelatingseisen van de bonden, die de examenstichting in het leven riepen, hebben reeds gun stig op de examenresultaten ge werkt. Hij deelde tenslotte mede, dat in de toekomst examen kan wor den gedaan op een auto met automatische gangwissel, mits de kandidaat kan aantonen eerste eigenaar te zijn van een derge lijk voertuig. De rijksdienst voor het wegverkeer zal voortaan een speciale code voor automatische gangwissels op het kenteken plaatsen. Auto's, waarmee exa men wordt gedaan, moeten van een dubbele voetrem voorzien zijn. Op 400.000 examens per jaar komen toch nog ongeveer 800 kleinere en grotere ongelukken voor. Aangezien de adviseur examinator juridisch verant woordelijk voor het rijden van een kandidaat wordt gesteld, blijft deze eis strikt noodzake lijk, Overijssel, Utrecht en Noord- Brabant. 41 wagens gaan van Slootdorp naar Zuidwoldc (13) en Pesse(28), 18 van Bieiswijk naar Zelhem in dc Achterhoek, 15 van Nieuwer- Amstel naar Ruinen, 16 uit Steen bergen naar Hceze, 10 uit Zeven bergen naar Heesch, 15 uit Hel- levoetsluis en 5 uit Numansdorp met bestemming in de provincie Utrecht. Nu ook in de provincie Gro ningen vele veehouders door de abnormale droogte in ernstige moeilijkheden dreigen te gera ken, acht men het noodzakelijk, dat daar waar door een groot tekort aan veevoeder sprake is van een noodtoestand, op korte termijn direkte hulp wordt go- boden. De besturen van de Groninger landbouworganisaties, de aarts diocesane R.K. Boeren- en Tuin- dersbond, kring Groningen en Drenthe, de Christelijke Veenko loniale Landbouwbond, De Gro ninger Christelijke Boeren- en Tuindersbond, de Groninger Maatschappij van Landbouw en de Veenkoloniale Boerenbond, hebben na overleg met de pro vinciale voedselcommissaris thans besloten op basis van onderlinge Groninger boerenhulp tot een actie te komen. Aan ieder die daartoe in staat is, is verzocht de komende stalperiode vee onder te brengen en te verzorgen van die veehouders, die door een groot tekort aan ruw voeder in ern stige mate worden gedupeerd, en daarvan vóór 15 oktober opgave te doen bij de plaatselijke bureau houders van de voedselcommis- Dr. C. R. Lowe, lector in de maatschappelijke geneeskunde aan de universiteit van Birming ham, heeft donderdag in „The British Medical Journal" een rapport gepubliceerd over de in vloed van het roken op zwan gere vrouwen. Hij had hiertoe in 1958 2042 aanstaande moeders, die waren opgenomen in zes Bir- minghamse kraamklinieken, on derzocht. Dr. Lowe verklaart tot de slot som te zijn gekomen dat zwan gere vrouwen, die roken, kunnen verwachten dat haar zuigelingen minder wegen dan dc baby's van niet-rokende moeders. Hij had ook bevonden dat roken in aanzienlijke mate bij draagt tot het plaais vinden van voortijdige geboorten. In zijn toespraak te Wladiwo- stok, waarin Chroesjtsjef over de voedselvoorziening sprak, zei hij ook iets over de aanmaak van auto's in de Sowjet-Unie. „Er zullen eens in de Sowjet- Unie vele auto's worden vervaar digd, maar nu nog niet. Het Sow- jetrussische stelsel voor de aan maak van auto's zal verschillen van dat in de kapitalistische lan den, waar hef volk zegt; „Dit is een slechte auto, maar hij is ten minste van mij". In de Sowjet-Unie zal een praktischer gebruik van de auto's worden gemaakt dan in Amerika. In ons gehele land zullen grote taxibedrijven komen, waar het volk auto's kan krijgen, wanneer het die nodig heeft. Waarom zou iemand zich de hersens pijnigen over de vraag, waar hij zijn auto zal neerzetten en waarom zou hij zich hier on gerust over maken". Het door mij aangegeven stel sel zal bij ons meer voldoen dan het in de Verenigde Staten ge volgde. Dit geldt zowel voor de bevrediging van de behoeften der gemeenschap, als voor die van de enkeling", aldus Chroesjt sjef. Ook heeft deze rederij nog een andere nieuwe weg in d« garnalenvisserij ingeslagen. On der de garnalenzeef is op de kotters een waterspuit aange bracht waardoor de jonge on dermaatse garnaal, die door de. zeef valt, onmiddellijk weer in zee wordt gespoten om verder te groeien. De meeste kotters voeren deze jonge garnaal aan voor de vismeelfabneken. Voor namelijk hierdoor is de overbe- vissing ontstaan, die de slechte vangsten tot gevolg heeft ge had. De Weringse rederij Lont heeft met deze werkwijze een mogelijkheid gevonden een ein de aan de pulvisserij te maken. In kringen van biologen hoopt men dat het voorbeeld van de rederij door andere garnalen- vissers wordt gevolgd. De gar- nalenstand langs de Nederland se en de Waddenkust zou zich hierdoor, zo meent men, kun nen herstellen. Uit vrijwel alle delen van het land komen berichten over het. verongelukken van grote aantal len kieviten langs snelwegen, waar zij zich op de bermen op houden, nu zij op de droge wei den klaarblijkelijk niet voldoen de voedsel kunnen vindon. Dood gevonden exemplaren blijken zeer sterk te zijn verma gerd. Opmerkelijk is de toestand van apathie, waarin de vogels blijken te verkeren. Het is uiterst moeilijk, zo deelt de Nederlandse vereniging tot bescherming van vogels mee, deze vogels te helpen. Vooral, omdat juist door dc droogte de regenwormen, die zij anders zeil zouden vangen, ook voor dc mens moeilijk te bemachtigen zijn. Re sultaat zou mogen worden ver wacht van het voortijdig onder water zetten van ijsbanen, liefst zodanig, dat er slechts enkele centimeiers water op komt te staan. Dit zal uiteraard slechts mogelijk zijn op plaatsen, waar deze ijsbanen toch geen gras op leveren voor het vee. Teneinde dieper inzicht te krij gen in liet probleem, verzoekt genoemde vereniging iReguliers- gracht 9 te Amsterdam) nauw keurige gegevens omtrent aan tallen vogels, die langs de wegen verongelukken. Als kieviten zich op gazons van tuinen vertonen (wat nu herhaal delijk gebeurt), kan men trachten hen te voeren met meelwormeu die in de aquarlumhandel ver krijgbaar zijn. De griffie van het internatio nale gerechtshof te Den Haag heeft bekendgemaakt dat de re gering van uambodja het Hof neeft verzocht om een arrest waarbij Thailand wordt gelast de militairen terug te trekken die sedert 1954 gelegerd zijn in de ruïne van de tempel van Preah Vihear en waarbij wor&i vastgesteld dat Cambodja de soevereiniteit heeft over de tem pel en omgeving. Reeds van 19i9 af had Thai land verzocht troepen in het gebied van de tempel, een be devaartsplaats van de Cambod- janen, te mogen legeren, aldus het verzoek van Cambodja. De douane van het nationale vliegveld van Brussel heelt reser ve-onderdelen voor 300 machine pistolen ontdekt in kisten mot het woord „biscuits" er op. Een vervoersmaatschappij in Frank fort zorgde voor de verzending naar Casablanca in Marokko. Men gelooft, dat de onderdelen bestemd waren voor Algerijnse opstandelingen. •k Koning Olaf V van Noorwegen zal heden in de Zuid-Noorse ge meente Halden een atoomzuil of ficieel in gebruik stellen, die de eerste kokend-zwaarwaterreactor ter wereld is en werd ontworpen door het Noors-Nederlands kern instituut te Kjeller. De reactor doet overigens reeds sedert juni van dit jaar dienst voor de twaalf deelnemende O- E. E. S.-landen. Panameriean World Airways begint lieden met de eerste pas- sagiersvluchten rond de wereld met uitsluitend straalvliegtuigen. ■k Het grote houten paviljoen op de lange wandelpier van de Engelse badplaats Southend- on-Sea is woensdagavond gro tendeels afgebrand. Hoewel er geen direct gevaar voor de vele verpozing zoekende Londenaars bestond, werden de meeste gasten per boot. naar de wal gebracht daar de terugweg af gesneden was en ook de elek trische treintjes over de pier niet meer reden. ■k In Ixopo in Natal zijn woens dag 366 negerinnen op beschul digingen van het verstoren der openbare orde tot een boete van 350 gulden of een gevangenis straf van vier maanden veroor deeld. Geen der vrouwen betaal de de boete.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 4