UIT DE PROVINCIE VAN O E. E. G. en vrijhandelszone -buedtKbimui! Rechtszaken Aantal paratyfusgevallen neemt sterk toe i Jacht tussen klip en rots l. p. wijffe Dr. B. J. ter i groente vruchte v i s nasi go bami go kalkoen 19-JARIG MEISJE UIT STOPPELDIJK TE GENT VERMOORD. TERNEUZEN WIJZIGING VAN CUBAANSE KERSTMIS TWEE DODEN BIJ ONGELUK IN BELGISCHE STEENKOLENMIJN DE EERSTE MIST IN LONDEN AXEL SLUIS DE POLITIEKE COMMISSIE VAN DE VERENIGDE NATIES TEXTIEL-INKOOP IN GROTER GEBOUW VAN NELLE Neem de vergelijkende scheerproef óók met duurdere apparaten HET VOEREN VAN BIETEKOPPEN CHROESJTSJEF OVER "VOEDSEL VOORZIENING DE SLACHTOFFERS VAN DE WERVEL STORM VERA Makarios: MISVERSTANDEN MET GRIVAS OPGELOST Verkoopster Verkoopster P?2ina 2 DE VRIJE ZECUWI Prijdag 9 oktober 1959 Vrijdag 9 oktober 1 In de naelit van woensdag op donderdag is het 19-jarig meisje M. T. uit Stoppeldijk in een café op het Stapelplein te Gent ver moord. De man in wiens gezelschap zij het café is binnengekomen en het echtpaar, dat het café exploi teert, zijn door de politie ver hoord. Het eerste onderzoek door de justitie wijst er op dat het meisje slachtoffer is geworden van misdadige handelingen. Koninklijke onderschei ding. Drie oktober j.l. herdacht de heer P. Dieleman, betonarbei- der bij de N.V. „De Hoop" al hier, de dag waarop hij, 40 jaar geleden, bij genoemd bedrijf in dienst getreden is. In velband met dit feit, is bij Koninklijk Besluit aan de ju bilaris de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, verleend. Naar aanleiding van deze onderscheiding had er gister middag op het kantoor van ge noemde vennootschap een korte plechtigheid plaats. Aan de jubilaris werd, in tegenwoordig heid van de directie van deze vennootschap en verdere geno digden, door de burgemeester, mr. P. H. W. F. Teilegen, ge noemde Koninklijke onderschei ding uitgereikt. In zijn toespraak stond de burgemeester o.a. stil bij het voorrecht dat de heer Dieleman de krachten geschonken zijn deze 40 jaar te kunnen arbeiden en dat anderzijds de kring van jubilarissen, die deze vennoot schap kent, weer groter is ge-' worden, wat wijst op de goede verhoudingen, die in dat bedrijf bostaan. Nadat de heer Teilegen de ju bilaris het ereteken op de borst had gespeld, bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Als gevolg van de revolutie van dit jaar op Cuba kan ook O het gebied van de Kerstvie ring een ware omwenteling worden verwacht. Het ministerie van Onderwijs heeft woensdag bepaald, dat er geen Kerstmannen in de wa renhuizen mogen optreden. Voorts is de invoer van speel goed en kerstbomen verboden. De kerstboom zal vervangen worden door inheemse palmen. En tenslotte zullen de tinnen soldaatjes van inheemse ma kelij allemaal een baardje moe ten hebben, ter ere van Fidel Castro en zijn mannen die tij dens hun strijd tegen het re gime-Batista hun baard hebben laten staan. Bij een ongeluk in een Bel gische steenkoolmijn in de om geving van Charleroi zijn woensdag twee Italiaanse mijn werkers om het leven gekomen. Twee Belgische arbeiders wer den zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde in een mijn van de „Charbonnages du Roton" in Farciënnes. Een rots blok van ongeveer 150 kg raakte los uit de schachtwand en stortte omlaag. Het raakte een honderdtal meters lager een liftkooi, waarmee de arbeiders naar de oppervlakte werden ge bracht. De twee Italiaanse arbeiders waren op slag dood. De twee Belgen zijn in ernstige toestand naar een ziekenhuis overge bracht. Mist heeft het vliegverkeer op de luchthaven Londen Airport donderdagmorgen vertraging be zorgd en sommige toestellen, op weg naar Londen, moesten naar het vasteland uitwijken omdat de vooruitzichten gedurende de ge hele ochtend niet gunstig waren. Zo vertrok het B.E.A.-toestel van Schiphol naar Londen Airport 2 uur later dan het vastgestelde uur en een toestel van de Pan American van de lijn New York- ShannonLondenAmsterdam- Frankfort (een DC-6) was ge dwongen Londen over te slaan en direct van Shannon naar Am sterdam te koersen. Nog een an der toestel van de Pan American en wel var, de Noord-Atlantische route, week naar Amsterdam uit wegens slecht zicht op de lucht haven van Londen. De verbindingen Parijs, Palma en Zurich naar Londen onder vonden vertraging. Een Cornet 4 van de B.Ü.A.C., komende uit New York, werd naar Shannon gedirigeerd. Het merkwaardige feit deed zich voor dat het vliegveld van Gatwick, dat vlak bij Londen is gelegen, in de ochtenduren voortieffelijk zicht had. Tegen het middaguur brak de zon in Londen door en kon het verkeer op Londen Airport wor den hersteld. Kinderfeest van Bent's toneel zaten. Zelfbediening. De kinderen van de clientèle van Bent's Zelfbediening Noordstraat 85 - Axelsestraat 180) werden eergistermiddag door de heer Van der Bent ont haald op een kinderfeest in het Jeugdgebouw aan de Kerkhof laan. Een volle zaal met kinderen heeft uitbundig genoten van hetgeen de accordeonist en pianist Cor van Harmeien en de goochelaar-buikspreker pro fessor Ronaldini, brachten. Het was vooral de laatste die het grootste deel van deze twee uren durende voorstelling voor zijn rekening nam, die een groot succes bij de jeugd boekte. Verscneidene malen liet hij van zijn jeugdig auditorium op het toneel komen en zelfs mochten zij zo nu en dan zelf goochelen. Een jongen presteer de het zelfs om met de assisten tie van de professor in een hoge hoed' pannekoeken te bakken. Prof. Ronaldini wist zijn ge hoor zó te boeien dat de klein tjes allemaal bij hem op het De heer v. d. Bent verraste de kinderen nog met een ver snapering. Opgetogen over het genotene ging de jeugd tegen etenstijd naar huis. Geslaagd. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het propa- deutisch examen scheikundig in genieur de heer C. J. Francke, alhier. Oefenavond E.H.B.O. In het medisch centrum aan de Hoogstraat werd een E.H.B.O.- oefenavond gegeven, waaraan deelgenomen werd door ploegen uit Zuidzande, Oostburg, Aarden burg, IJzendijke, Waterlandkerk je en Sluis. De leiding berustte bij de doktoren G. de Meyer en Beek. Het betrof hier een onder linge oefenavond waarbij het wedstrijdelement was wegge laten. Na elke oefening werden de gemaakte fouten besproken. „Omdat de tijd dringt en een andere oplossing niet voor de hand ligt, zal de praktische weg bewandeld moeten worden, door vóór medio 1960 te bereiken, dat de zes van de E.E.G. en de zeven van de vrijhandelszone elkaar over en weer dezelfde voordelen bieden als zij elkaar onderling verlenen. Aan deze regeling:, welke uiteraard een voorlopig karakter zal dragen, wordt thans reeds met man en macht gewerkt. Het is echter van belang, dat de regering en allen, die een steentje bijdra gen bij het tot stand komen van deze oplossing zich hierin ge steund weten door het bedrijfs leven". Dit zei de voorzitter van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor 's-Gravenhage, de heer W. van Geleuken, gis termiddag tijdens de vergade ring dezer Kamer in een rede, waarin hij de recente ontwik keling op handelspolitiekgebied onder de loep nam. De belangen, welke bij de tot standkoming van een vrijhan- De politieke commissie van de V.N.-assemblee heeft donderdag met algemene stemmen besloten de ontwapening bovenaan de agenda te plaatsen. Men zal be ginnen met het Russische voor stel tot volledige ontwapening in de gehele wereld. Als de ontwapening is af gehan deld, zal men de volgorde van de andere agendapunten bepalen. Na het Russische ontwape ningsvoorstel komen op het stuk van ontwapening aan de orde: het bezwaar van Marokko tegen Franse kernproeven in de Sahara; Ierlands verzoek om te voorkomen dat er meer lan den in het bezit van kernwa pens komen; het Indische voor stel tot staking van kern- en warmtekernproeven en het rap port van de ontwapeningscom missie. Het debat begint heden. delszóne zijn gemoeid, toonde hij aan, door er op te wijzen, dat de Euromarkt 165 miljoen consumenten telt en dat een vrijhandelszone 285 miljoen consumenten zou bevatten, zo dat de voordelen van een uit gebreide markt hier nog beter tot hun recht zullen komen dan in de gemeenschappelijke markt van de zes. In 1958 bedroeg het aandeel van de Nederlandse export naar de zeven landen van de kleine vrijhandelszone 25 terwijl voor het Verenigd Koninkrijk 13,78 °,o van zijn totale export naar de zes E.E.G.-landen werd geleid. Hieruit b,ijkt duidelijk het belang deze handelsstromen te handhaven en te voorkomen, dat*ze niet geleidelijk opdrogen. Tenslotte heeft Nederiand ook in de E.E.G. altijd de op vatting gehuldigd, dat bij de economische samenwerking het accent meer dient te liggen op de vrijmaking van het handels verkeer dan op de verlening van onderlinge preferenties, welke men bij wijze van spre ken moet beschouwen als een noodzakelijke bijkomstigheid om het hoofddoel te bereiken. In dit licht bezien moet vol gens spr. iedere kans worden aangegrepen een gemeenschap pelijke markt zoveel mogelijk te verruimen. De economische voordelen hiervan dienen zo duidelijk mogelijk te worden aangetoond opdat ook de poli tieke wil om deze verruiming tot stand te brengen wordt ge wekt. Onder zeer grote belangstel ling Is dinsdagmorgen in Rotter dam de uitbreiding van de Coöp. Inkoopvereniging „Sint Homo bonus" in gebruik genomen. Het bestaande hoofdkantoor, met een vloeroppervlakte van 3900 vier kante meter, is door de aanbouw van vleugels uitgebreid tot 8200 vierkante meter. Bij de vereni ging zijn thans 600 detaillisten aangesloten, die gezamenlijk een jaaromzet van 80 miljoen gulden halen. „St. Homobonus'' is de grootste inkoopcentrale van tex-j tielgoedéren in Nederland. De voornaamste reden tot de aanzienlijke uitbreiding is de in de toekomst groeiende Euro- markt, waardoor de detaillisten meer dan ooit tot centrale inkoop gedwongen zullen worden. Ook een centrale verkoop-bevorde ring wil men in hét nieuwe ge bouw steeds meer gaan nastre ven. Daarbij komt, dat beide doel einden slechts kunnen worden bereikt, wanneer centraal grote re voorraden kunnen worden op geslagen. De officiële opening van het nieuwe gebouw geschied de door mr. M. Steenberghe, die in 1939 als minister van Econo mische Zaken het oude gebouw in bedrijf heeft gesteld. Hij ver zuimde in zijn toespraak niet de geweldige ontwikkeling van „St. Homobonus" aan te halen. Even min liet hij na de detaillisten op het hart te drukken, dat zij voor al niet tegen de staat dienen aan te leunen. Hij tekende aan, dat de staat best enige hulp mag bieden op sociaal en fiscaal ter rein. Als vóór de oorlog de na oorlogse mentaliteit om het ma- Advertentie.) Verschenen zijn: „Geheimen van de Zee" wanneer U de prachtige Wonder wereld-boeken leest. Boeken vol avontuur en spanning en toch zijn alle gebeurtenissen, die er in worden beschreven, ontleend aan de werkelijkheid. De werke lijkheid, die dikwijls de stoutste fantasie overtreft. 2 „Avonturen met Atomen" 3 „Speurtocht in Dierenland" Prijs slechts F. 2,25 per boek. Voor de bij elk boek be horende 60 platen zijn 480 waardepunten nodig. afd. Cadeaus Postbus 817 ROTTERDAM ken van winst te veroordelen zou hebben bestaan, zou de Ne derlandse economie nooit zo'n vlucht hebben kunnen nemen. Drs. H. Jansen, secretaris van de Sociaal-Economische Raad, stel de, dat de detaillist altijd een taak zal blijven houden, omdat de consument nu eenmaal een persoonlijke behandeling blijft verlangen. DESERTIE BESTRAFT Een gevangenisstraf van vijf maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk, heeft de krijgs raad te Arnhem gisteren de 29- jarige dienstplichtige sergeant A. J. K. opgelegd. Voor de ten laste gelegde de sertie had de auditeur-militair, luitenant-kolonel mr. Van Ever- dingen, tegen de sergeant een gevangenisstraf van zes maan den met aftrek gevorderd en ont slag uit de militaire dienst. K. was na een verlof, begin augus tus 1956, niet bij zijn in het leger kamp Wittenberg verblijvende onderdeel teruggekeerd en had de wijk genomen naar Frankrijk, waar hij tekende voor het vreem delingenlegioen, waarbij hij al eerder drie jaren had gediend. Pas medio juli van dit jaar keer de hij weer naar ons land terug err werd hij in arrest gesteld. Ter zitting blleek, dat de ser geant het in het vreemdelingen verdediging een op-en-top sol daat genoemd, die in het Neder landse leger beroepsmilitair had willen worden. Dat wil hij nog graag, weshalve van de zijde der verdediging aan de krijgsraad werd verzocht K. niet uit de mi litaire dienst te ontslaan. De krijgsraad voldeed blijkens het vonnis aan dit verzoek. DRIE JAAR GEËIST WEGENS DODELIJKE AANRIJDING De officier van Justitie bij de rechtbank te Haarlem heeft gis teren tegen de 41-jarige gedeti neerde toneelspeler-regisseur J. M. G. R. uit Den Haag wegens het rijden onder invloed 'van alcoholhoudende drank, het geen een botsing met dodelijke afloop ten gevolge had, een ge vangenisstraf van 3 jaar en ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd Van 5 jaar geëist. Verdachte was ten laste ge legd, dat hij op 26 mei op de legioen tot luitenant heeft ge- Kudelstaartsevveg te Aalsmeer bracht en dat hem het Croix d'honneur was verleend. 37 keer was hij gewond geraakt bij ge vechtshandelingen in Indo-Ghina en Algerije. Hij werd door de Wie eenmaal een BRAUN goed geprobeerd heeft, wil zich nooit meer anders scheren. Dankzij het gepatenteerde, elastische scheer- blad en de halfronde kop: mesglad en snel ler scheren en comfortabeler door d« precisle-tondeuse (ook voor dames). Type Combi met tondeuse In line plastic etui f 59.75 Type Special in kartonnen doos f 44.75 Nieuw Type Standard In kartonnen doos f 37.50 Sdieerproef en tolder 1401 bij Uw handelaar. Imp. KV. Hapd, A'dam-C, tel. 63957 (4 met zijn auto tegen de 44-jarige mevrouw H. M. van 't Schip- van der Laan, is gebotst. Zij na-, derde met haar fiets uit tegen overgestelde richting. R. 'zou roekeloos en onvoorzichtig heb ben gereden en de linker weg helft in beslag hebben geno men. Het slachtoffer, moeder van vier kinderen, was op slag dood. lijnen)* Het gerechtshof van Kim- berley heeft woensdag de 32- jarige Nederlander L. N. tot ƒ1000,— boete of een half jaar gevangenisstraf veroordeeld voor vergrijpen tegen Zuid- Afrika's wet op atoomgeheimen. N. bekende schuldig te zijn maar zei niet geweten te heb ben dat hij met zijn speurtocht naar thorium en andere mine ralen onwettige handelingen verrichtte. N. is landbouwadvi- seur in Douglas. Door voederen van zogenaamd noodrijp gerooide bieten aan het vee hebben zich zoals is gemeld bij het vee in West-Brabant spi.isverteringsstoornissen voor gedaan. Het Instituut voor ratio nele suikerpi'oduktie te Bergen op Zoom heeft thans vastgesteld, dat in het verse bieteblad stoffen zitten, die deze stoornissen teweeg brengen. Voor uitbreiding van de verschijnselen, die in enkele gevallen met verlamming gepaard zijn gegaan, wordt in West-Brabant niet gevreesd, om dat thans op advies van het land- bouwconsulentschap niet meer dan 15 tot 20 kilo verse biete koppen en bieteblad per dag aan het vee wordt gevoerd. Radio-Moskou heeft donderdag gemeld hoe premier Chroesjtsjef in een rede in Wladiwostok een huisvrouw citeerde die tegen hem gezegd had: „Wij zijn blij dat wij u hebben ontmoet Schoe nen, textiel, melk en andera goederen zijn in allerijl naar de winkels gebracht voor uw bezoek. Kom ons meer bezoeken." Volgens de radio verwekte hij gelach bij zijn toehoorders toen hij vertelde dat hij met de plaat selijke functionarissen gesproken had over het punt dat de vrouw had aangeroerd. „Ik zei dat men toch niet ineens goederen in de s.-hepen kan laden als spoedig leiders zullen aankomen. Ik vroeg: Als ik vertrek zal men dan de goederen uit de winkels weghalen?" Hij zei voorts dat de huisvrouw had geklaagd over het gebrek aan vis die normaal in de haven beschikbaar is. Ook dit punt had hij met de functionarissen be sproken. „Dit is geen optreden kameraden", zo zei hij. „Men moet er voor zorgen dat deza steden een ruime voedselvoor raad ontvangen. Het is zinloos mensen aan de kust te voorzien van vis in blik. Het is ook tijd om de bevolking genoeg te ver schaffen." Het aantal doden tengevolge van de wervelstorm Vera die bijna twee weken geleden Japan trof, is tot 4.253 gestegen, ter wijl nog 900 mensen worden ver mist Het aantal gewonden be draagt 17.693 en het aantal dak lozen bijna anderhalf miljoen mensen. Het aantal paratyfusgevallen bij mensen neemt de laatste jaren sterk toe. In 1952 werden 509 gevallen van paratyfus geregistreerd, in 1958 liep dit aantal tot 3481 op, terwijl in het jaar 1959 tot 26 september jl. 5219 gevallen werden geconstateerd. Volgens deskun digen moet het werkelijke aantal veel hoger zijn, omdat hoewel er een wettelijke registratieplicht is, niet alle gevallen wordetuppge- geven. Vaak-wordt diarrhee, gepaard gaande met koorts, aóor de patiënt verwaarloosd en als zomergriep aangemerkt. Wanneer alle gevallen die op paratyfus zouden duiden, bacteriologisch getoetst werden, zou men op de laboratoria handen te kort komen. DORNFORD YATES 40.) (Nadruk verboden.) Oppervlakkig gezien zou het niet zo moeilijk zijn hem een of ander verhaal op te dissen, dat de moeilijkheden, die wij ver wachtten, zou verklaren; maar als je het pad der waarheid een maal hebt verlaten loop je voort durend gevaar een vergissing te maken en ik was er allerminst van overtuigd, dat ik, wanneer ik werkelijk tot over mijn oren in de narigheid zat, mijn eigen leu gens nog zou kunnen volhouden. Toch moest ik dit risico nemen en hopen dat het goed zou aflo pen, Wat mij niet duidelijk wilde worden was, hoe de reactie van onze gastheer zou zijn, wanneer het eenmaal tot hem doorgedron gen was, dat wij werden aange vallen. Hij zou natuurlijk zeggen, dat de politie gewaarschuwd moest worden; en ik kon met de beste wil niet inzien, hoe wij hem de onmogelijkheid hiervan aan zijn verstand moesten brengen. Wij zouden daarmee in elk ge val bij hem- een argwaan opwek ken, die slechts door de waar heid zelf kon worden weggeno men. Na lang nadenken zette ik de zaak uit mijn gedachten in de hoop, dat er zich iets zou voor doen, waardoor wij van dit pro bleem werden ontslagen. Ik kon de gedachte, een mensenleven te vernietigen, waarvoor een meis je als Katharine haai- ziel en haar zaligheid op het spel had gezet, eenvoudig niet langer verdragen. Toen de uren verstreken zon der dat de vijand ook maar iets van zich liet merken, kwam ik meer en meer tot de overtuiging, dat hij zich door ons vertrek op maandagavond had laten mislei den. (Naderhand zou ik tot de ontdekking komen, dat dit inder daad het geval was en dat hij de omgeving van Cardinal reeds had verlaten eer hij bericht had ont vangen, dat George zich op het kasteel bevond.) Wanneer mijn mening juist was zou hij onmid dellijk terugkeren, zodra hij de stand van zaken vernam, daar zijn enige zorg was ons onscha delijk te maken eer wij schadelijk werden voor hem. Ik besloot dus, maar eens met zijn kali te gaan ploegen en gebruik te maken van de uitstekende verkenningspost, die door het kruispunt werd ge vormd. Ik was niet van plan een soort val op te stellen, ik begreep al te goed, dat hij daar volkomen op voorbereid zou zijn en bovendien waren de schurken gewapend. Maar wanneer wij hen, nadat ze dit kruispunt waren gepasseerd, onopgemerkt konden volgen, hadden wij een redelijke kans hen te kunnen overrompelen, daar zij hun aandacht op het kasteel zelf zouden richten, zonder op de ge dachte te komen zich in de rug te dekken. „Een vernuftig plan", zei Geor ge. „Een bijzonder vernuftig plan. We gaan te voet, natuur lijk". „Ja", zei ik, „er loopt een bos pad. We zullen het kasteel door het venster verlaten, dan behoe ven we ons niet in het dorp te vertonen. Niemand buiten het kasteel zal weten dat wjj niet thuis zijn", „Knap bedacht", zei George. „Komen we ergens nog op de grote weg?" „We moeten hem oversteken meer niet. We steken vlak bij die open plek over". Ik wees in de richting van de opening in het geboomte. „het is eigenlijk een voortzet ting van het pad naar Ousse en het loopt over die bergkam, ter wijl de grote weg er natuurlijk omheen geleid is". „Ja, ja. Wij volgen dus het pad, terwijl tie vijand de weg noudt. Hoe kunnen wij nagaan of hij ons onderweg niet voor bijgereden is?" „Daar heb ik aan gedacht", zei ik. „Als we aan de weg komen, lopen we door die opening, uaar kunnen we tot aan het Kasteel kijken. Als Conrad nog by de borstwering staat weten wij dat de kust tot dusver veilig is en gaan door. Joseph laten we daar acnter,' die kan een oogje in het zeil houden. Twintig minuten later zuilen we het kruispunt wel hebben bereikt: Joseph moet dus een half uur op post blijven, eer hij ons volgt". „ik geloot dat er geen speld tussen te krijgen is", zei George. „Overigens zit ik met een pro bleem, dat mij eerlijk gezegd heel wat zwaarder op de maag ligt. Wat moeten we in vredesnaam tegen sir Valentine zeggen?" Ik streek met mijn hand langs mijn ogen. „Houd er over op", zei ik. „Ik kan er niet tegen. Ik heb de hele morgen al over deze kwestie nagedacht En ik ben er verdraaid weinig mee opgescho ten, moet ik bekennen". „Een moeilijke situatie", zei George. „Ik weet ook geen oplos sing. Ik vind het eenvoudig men- onterend hem om de tuin te lei den; aan de andere kant zou het misdadig zijn hem op de hoogte te brengen. Tja, het is één van die gevallen, waarin je van twee kwaden de beste moet kiezen. We zullen deze wereldvreemde figuur, die niet de geringste arg waan koestert, een rad voor ogen moeten draaien. Ik ben overigens benieuwd, Raasdonder, hoe lang wij daarin zullen slagen. Ais je in een gevecht op leven en dood bent gewikkeld kun je nu een maal niet ophouden, omdat het tijd wordt voor de lunch". „We zullen maar eens afwaeh- ten", zei ik. „Ik zou hem graag op de komende dingen vooroerei- den, als ik maar wist hoe?" „Ik vrees, dat ik het al niet anders zie", zei George. „De hele opzet staat me eigenlijk niet aan. Als je ten strijde trejet zet je de vrouw, die je wilt beschermen, nu eenmaal niet voor je in het zadel". Hij stond op. „Ga jij van avond een wandeling buiten het kasteel maken? Dat wil hij blijk baar graag. Ik hem hem beloofd mee te zullen gaan". „Nee", zei ik. „Ik zal het maar op mijn enkel schuiven. En kijk jij af en toe eens om. Als er storm op til lijkt te zijn zal ik een nood sein hijsen", „Bij wijze van stormkegel", zei George. „Afgesproken. Maar eer lijk gezegd geloof iKriiet, dat ze vandaag al zullen kómen" (Wordt vervolgd.). In een onderhoud dat het ANP had met het hoofd van het Nationaal Salmonella-centrum salmonella is de wetenschappe lijke naam voor paratyfusbacte- riën) van het rijksinstituut voor de volksgezondheid, dr. E. H. Kampelmarher, het hoofd van 't epidemiologisch onderzoek van dit instituut dr. M. F. Polak, en dr. A. Klarenburg adviseur van het rijksinstituut voor de volks gezondheid, werd medege deeld, dat op alle mogelijke ma nieren getracht wordt de haar den van de epidemie op te spo ren. Er zijn tal van besmettings bronnen aan te wijzen, maar er zijn even zovele, die men nog niet onderkend heeft. Wel is geble ken. dat het geïmporteerde ris en diermeel vaak besmet is met Aartsbisschop Makarios heeft woensdag na besprekingen met generaal Grivas, de voormalige leider van de Grieks-Cyprische verzetsorganisatie Eoka, meege deeld dat „al onze misverstanden zijn opgelost". Grivas bevestigde deze verklaring. Zoals bekend hadden de aarts bisschop en de generaal verschil van mening over de uitvoering van de overeenkomsten die de geschillen over de kwestie-Cy- prus oplosten en betrekking had den op de stichting van een onaf hankelijke republiek Cyprus. Het overleg zal donderdag worden voortgezet. Dan zullen andere kwesties worden bespro ken. Makarios zei nog over de mis verstanden tussen hem en Grivas dat men tot de conclusie was ge komen dat zijzelf niet daarvoor verantwoordelijk waren, maar „derden". Aartsbisschop Makarios ver klaarde donderdagavond na de besprekingen: „Er bestaan geen meningsverschillen tussen gene raal Grivas en mij". Hij zei dit in antwoord op vra gen van verslaggevers over het overleg van donderdag, „dat ge wijd was aan het Cyprische vraagstuk in zijn geheel". Makarios besloot met de mede deling dat er vandaag nog over enkele bijzonderheden zal wor den gesproken, waarna er een verklaring over het geheel van het overleg zal worden uitge geven. paratyfusbacteriën. Bij een re cent onderzoek werd vastgesteld, dat van de 228 onderzochte par tijen er 23 besmet waren. Ook kan de besmei ting veroorzaakt worden door de invoer van eipro- dukten. Anderzijds wordt de spectaculaire uitbreiding van liet aantal paratyfusgevallen onder meer ook toegezegd aan de wel zeer warme zomer, die het jaar 1959 heeft gebracht. Ook in het dierenrijk is be smetting met paratyfusbacteriën sterk verbreid. De dieren worden hierbij vaak niet ziek, maar blij ven zogenaamde „dragers", die weer paratyfusbacteriën met de ontlasting uitscheiden. Deze zo genaamde „gezonde dragers" kan men ook zeer wel onder mensen aantreffen, en ook dezen kunnen een bron zijn voor verdere ver spreiding. Volgens dr. Kajnpplmaeher is het zaak dat aan de hygiëne dn grootst mogelijke zorg wordt be steed. Dit geldt niet alleen voor de slachthuizen, waar besmette dieren kunnen worden aange voerd, maar ook voor de expedi tiebedrijven, die het vlees ver voeren en de slagers, die het ten verkoop aanbieden. De warmte is er de oorzaak van, dat het aan tal bacteriën zich zeer snel ver meerdert. Indien men voedings middelen van dierlijke oorsprong, die met paratyfusbacteriën be smet kunnen zijn, te lange tijd in een keuken bewaart, kan een sterke vermeerdering der bacte riën optreden. Koeling noemt dr. Kampel marher zeer belangrijk en in dit verband meent hij dat een koel kast bepaald geen luxe-artikel is, waarop weeldebelasting moet worden geheven, maar een nuttig instrument dat de vermenigvul diging van de paratyfusbacteriën en alle andere ziektekiemen kan tegengaan. De knaagdieren, vooral ratten en muizen, zijn verspreiders van de paratyfus bacteriën, zij vreten van het var kensvoer, laten ontlasting ach ter, waardoor de varkens zich opnieuw kunnen besmetten. Toch zijn dit volgens de deskundigen niet de enige bronnen. Men weet nog niet alles en speurt naarstig naar andere oorzaken. Met ande re landen worden regelmatig ge gevens uitgewisseld, die in eeil internationaal centrum in Kopen hagen verwerkt worden. Aan de hand hiervan kan men constate ren. welke nieuwe typen worden ontdekt, terwijl voorts bepaalde prognoses kunnen worden ge daan met betrekking tot de be smetting van land tot land. Veel kan men evenwel nog niet uit richten. Om efficiënt iets te doen dient men de besmettingsbron te kennen, hetgeen een zeer moeilij ke zaak is. Wel zal de grootst mogelijke aandacht worden be steed aan de hygiëne in de slachthuizen. Eén dag vóór z.ijn verjaardag overleed oi geliefde Vader, Bchu\ en Grootvader FREDERIK ANDRIF DEN DOELDER. Wedn. van Elisabi de Ridder, eerder van Cornc de F'eijter. Jan W. den Doeld' S. M. den Doelder- Wall Francois den Doeldi Axel, 6 oktober 1959. Magrette N 80. De begrafenis zal pla hebben heden, vrijdai oktober, des namidd; om 3 uur, vanuit Verenigingslokaal de Geref. Kerk aan Kerkdreef. ©edlplom. Horlogemal Juwelier Noordatr. 103 - Ternei GEEN SPREEKBUI dinsdag 13 en woensi 14 oktober. ii i miioiTmiMmHiniHniiiiiitiiiiiniNiRiiHwiiuiiiiiiiiiiinm GEVRAAGD voo In het bez: Enige erv: Prettige werkkring Sollicitaties, waan is, te zenden onder „De Vrije Zeeuw" iKinnTiumnnuiniDnHinuiiiiimKiifflii mannen waari Ook 13 kiest de Cojo Li met xo'n volmaakt zittt Trubflêi-Truon b©< De Cojo Line brengt I lijke pasvorm en mod In diverse mvuwltngle VERS - GEZOND HET GEHEI K I P (iets bijzonde Vraagt prijslijst H'ESTKOLKSTRAAï

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2