De verkiezingen in Engeland Opnieuw overvallen Nieuw- Guinea Ned. De topconferentie Bestrijding van de kolencrisis Jeugdcriminaliteit ook in Amsterdam gestegen De pers over het vlag- incident te Berlijn van het Gaitskell geeft Labour- nederlaag toe TOPPERS! Hl Kassem slechts licht gewond Hoge autoriteit beraamt nieuwe maatregelen Charmante Herfst- en Wintermode HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN g 8 oktober 1959 de zuidenwindlelie bereik van het vee VRIJDAG 9 OKTOBER 1959 15e Jaargang Nr 4802 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. ran de Sande, Terneuzen Grote opkomst der kiezers NEHROE OVER TSJOUS TELEGRAM 3 ft DISCO SAR BERECHTING VAN VROEGERE MACHTHEBBERS IN SAN MARINO AKKERTJES ONGEREGELDHEDEN EN DODEN IN BALIEM VALLEI IN JANUARI OF FEBRUARI? BRITSE TREILER HAD AANVARING IN DICHTE MIST DE MAANRAKET T/ióM/t-KooU n niet een melkfles an op het hoofd van t daarop door de in- :ealarmeerde politie esteerd. Haagse hof beweer- stermorgen dat hij de melkfles was ge- irdat hij het schoen- trok, uit een schede ;band, die hij had be- zijn sok. gen verklaarden ech- fles er na de steek- aan te pas is geko- irocureur-generaal bij >eschreef H. als een en een bruut. Hij Irie keer wegens ge ijven terechtgestaan^ Isman, mr. S. Ivens dam, achtte verdach- tot mishandelen niet let Haagse Hof zal op arrest wijzen. jaar geëist tegen dansleider er van Justitie bij de mentsrechtbank te lage heeft gisteren ïgenisstraf van twee iftrek geëist tegen de Haagse dansleider P. E. terzake ongeoor- rag tegenover enige zorgen toevertrouwde, ige danseressen. De mr. dr. K. W. P. uit 's Gravenhage praak van zijn cliënt van de verklarin- zeventien getuigen e, die ontkennen dat de leider was van roep, de „Domingues H. van der T„ de an een der danseres- de officier van Justi- het meermalen ple- bortus provocatus een sstraf geëist van an- ar met aftrek. Bijpassende blauw- ren schoentjes en een ?wardess-muts met de M erop maakten het ampleet. /ieling had een medail- oorkonde bij zich die 'aren voor Henry (Jer- de 66-jarige Engels- iet eerste KLM-toestel ■nst AmsterdamLon- i heeft gevlogen. Shaw, ogenblik bij de Havil- ken in dienst is en zich aezig houdt met straal- n, kwam in de middag- lassagier naar Amster- logen, in rond vijftig In 1920 had hij over de Londen naar Amster- Middelburg meer dan edaan. Shaw maakt-het woensdagavond in de ïee en wilde de directie LM persoonlijk bedan- de geschenken, welke cling hem enkele uren op de luchlhaven van ad overhandigd. Advertentie.) póf ie Ter neuzen, Kanaal P 38, tel. zal U desgewenst iet adres van een ïaardoliehandelaar ders worden met klem en zich er goed van te n, dat geep delen van mwindlelie of „Kaap- nelk" tussen bollenaf- dergelijke bereikbaar paarden, koeien, var apen en geiten en dan worden opgegeten, al- It het ministerie van w en Visserij veeart- iige dienst) mede. Het invuil, of porie, wordt bemesting en bij het leersende gebrek aan als voedsel op hei- bracht. Bladeren en van deze plant (orni- zijn het meest giftig. Ie bollen ook niet on- zijn. Vrij zeker zÓn gebruik ernstige ver sverschijnselen onw j enkele koeien en_ pin- i met dodelijke afloop- iderzoek naar bedoel- giftigingsverschijnselen oor de betrokken vee- undige instantie» met oortgezet. jjankerlng bjj abonnement: Xemeuzea. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2078 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct DE VR1 Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum P»T advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel»- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. MILJOENEN kiezers zijn donderdag in Groot-Brittannië naar de stembus gegaan. Volgens berichten uit alle delen van het land hebben meer mensen gestemd dan bij de verkie zingen van 1955. Volgens sommige avondbladen was er moge lijk een record aantal mensen die hun stem uitbrachten en zou het cijfer van 84 procent van 1950 toen Labour de ver kiezingen won, nog zijn overtroffen. De Labourpartij cn de conservatieve partij hebben ver klaard dat een groot aantal stemmers gunstig oor haar is. Het weer heeft een goede in vloed op de opkomst gehad. In de ochtend was het mistig. Later werd het een zonnige warme dag, een „zonneschijn verkiezing", zo als de weerkundigen hadden voorspeld. Toen het beslissende uur na' derde verklaarden de Labourpar tij en de conservatieve partij dat zij op een overwinning vertrouw den. Gevraagd naar zijn mening keek premier MacMillan naar de lucht en zei: „De hele dag warm en mooi weer, met zeer goede vooruitzichten later". Dp secretaris van de Labour partij. Morgan Phillips, verklaar de, ..dat de vooruitzichten zeer goed waren". Als alle aanhangers van Labour stemmen, zou zijn partij, naar hij vertrouwde, de overwinning behalen. MacMillan en Labourleider Gaitskell be steedden de dag aan een tocht door hun kiesdistricten. Zij dankten hun aanhangers voor de steun die zij verleend hebben en luisterden naar de voorspellingen die de deskundi gen over de uitslag deden. 31 jarige Winston Chur chili viel een warm welkom ten deel op zijn tocht door zijn district Woodford bij Londen. Op de effectenbeurs in Lon den bleef men vertrouwen in een regeringsoverwinning. De aan delen in de staalindustrie -- een barometer voor de neiging tot investering (Labour is van plan deze industrie weer te nationali seren als zij aan de macht komt) gingen drie shilling omhoog. Andere industrieën volgden. Het aantal transacties op de effectenbeurs van Londen bereik te donderdag een nieuw hoogte punt van 22.101. Financiële deskundigen vatten dit op als een weerspiegeling van de laatste zwenking naar de zijde der conservatieven bij de laatste opiniepeiling. In Dudley in Worcestershire gingen drie kiezers per kameel naar de stembus. Dit waren op passers van de plaatselijke die rentuin. De stadomroeper van Harbo- rough in Leicestershire riep, ge tooid met steek en geklede jas, op de markt de mensen op om naar de slembus te gaan. In Asminster in Devon stierf de zeventigjarige mevr. Lily Hoare-Burford tijdens het uit brengen van haar stem. In Cricklewood ten noorden van Londen moesten de vroege stemmers een uur wachten op de voorzitter van het stembureau. Hij kwam te la?„ jegens panne aan zijn auto. (Advertentie) DE EERSTE UITSLAG. Volgens de eerste uitslag heb ben de conservatieven hun zetel met een grotere meerderheid be houden in Billercay in Essex, on danks de aanwezigheid van een liberale kandidaat. De meerderheid van de conser vatieve kandidaat steeg Van 4.206 tot 4.822 stemmen. De uit slag was: Edward Lucas Gardner (conservatief) 29.224 stemmen; mevr. Rita Allison-Smythe (La bour) 24.402 en Peter Sheldon Williams (liberaal) 9.347. De Labourleider Hugh Gaitskell gaf kort voor 2 uur donderdag nacht toe, dat de conservatieven de verkiezingen hebben gewon nen. Natuurlijk zijn wij diep teleur gesteld, aldus Gaitskell, maar het is de wil van het volk en wij aan vaarden die. Verkiezingsstand. Toen 362 van de 630 districten bekend waren, was de stand: Conservatieven: Labour: Liberalen: 195 zetels 16) 164 zetels 17) 3 zetels 1) De Indische ministerpresi dent, Nehroe, heeft donderdag ochtend tot verslaggevers te New Delhi gezegd dat het tele gram dat hij van de connnunis- ti'ch-Chinese premier, Tsjou en Lai, heeft gekregen, vriend schappelijk is maar dat hij niet kon zeggen in hoeverre het tele gram een fundamentele veran dering in de houding van Pe king inhoudt. India zal zich tegen elke nieuwe agressie van de zijde van communistisch China, dat en kele Indische gebieden bezet houdt, verzetten, aldus Nehroe. Hij sprak de hoop uit dat In dia nooit, zijn toevlucht tot mi litaire operaties zal behoeven te nemen. fi.--y-.-r y Cïuig Douglas THE THREE BEIS The Browns flONA USA Conway Twitty Verkrijgbaar b!j: 7E1.. 257S MONO STEREO De criminaliteit, voorzover deze blijkt uit de aantallen ge pleegde misdrijven en uit door de politie te Amsterdam wegens misdrijf opgemaakte processen- verbaal. neemt de laatste jaren toe Er kwamen meer misdrij ven ter kennis van de politie. Ook het aantal daders van mis drijven. dat bekend werd in de laatste jaren, was zowel in Am sterdam als in het gehele land. groter dan enige jaren geleden. Deze toeneming geldt in het bijzonder voor de jeugdcrimina liteit. Dit wordt geconcludeerd in een studie van het bureau van statistiek der gemeente Amster dam over de jeugdcriminaliteit in de hoofdstad. Het materiaal \oor deze studie gebruikt, heeft betrekking op misdrijven door jeugdigen te Amsterdam be gaan in de jaren 1947 tot en met 1953. Dit aantal nam in de jaren 1951 tot 1958 toe met 42 procent. Diefstal is zowel onder vol wassenen als onder kinderen het veelvuldigs! voorkomende delict. Winkeldiefstal, vernie ling en joy riding worden naar verhouding meer door jongeren dan door ouderen gepleegd Zowel onder de volwassenen als onder de jeugdigen, maken de vrouwelijke delinquenten een gering percentage uit; onder de jeugdigen waarop dit onderzoek betrekking heeft, .was slechts 10 pet meisjes. Het percentage jeugdige de- linauenten dat buitengewoon lager onderwijs volgde, was veel hoger dan dat van alle Amster damse kinderen. Daarentegen was het percentage jongeren van 12 tot en met 17 jaar die anders dan lager onderwijs ge noten, voor de delinquenten veel lager dan voor alle jonge ren van deze leeftijd in Amster dam. Uit vergelijking met de jeug dige delinquenten naar het ge zinsverband waarin zij leven, met. de totale bevolking, blijkt het percentage, dat uit onvol ledige gezinnen komt, hoger te liggen. Gezocht is naar een verband tussen misdaad per wijk en enige aspecten, die met de „standing" van de wijk samen hangen. Het bleek, dat er geen duidelijk aanwijsbaar verband bestond tussen de gemiddelde intelligentie per wijk en de jeugdcriminaliteit, evenmin ais tussen het gemiddelde inkomen per belastingplichtige en de criminaliteit. Wel was er een positieve correlatie tussen het gemiddelde aantal bewoners per vertrek en het percentage process ep-verbafU, Sir Winston Churchill is herko zen in zijn kiesdistrict Woodford (Londen), met een iets kleinere meerderheid dan de vorige keer. Hugh Gaitskell, de leider van de Labourpartij, heeft zijn zetel te Leeds South behouden, met 'n enigszins kleinere meerderheid. Voorts zijn gekozen: Duncan Sandys (de huidige conservatieve minister van De fensie), Maurice MacMillan, de zoon van premier MacMillan. en de Labour-afgevaardigden Philip Noel-Baker, specialist van zijn partij voor Buitenlandse Zaken, en dr. Edith Summerskill, een vroegere Labourminister. De conservatieve minister Iain MacLeod (Arbeid), Reginald Maudling (Europese kwesties) en Aubrey Jones (Bewapening) hebben hun Lagerhuiszetel be houden. De conservatieve minister van P.T.T., Ernest Marples, is herko zen, evenals zijn collega van Huisvesting. Henry Brookes. Ian Mikardo, vice-voorzitter van Labour, verloor zijn zetel te Rea ding. Mevr. Barbara Castle, de 49-jarige voorzitter van de La bourpartij, werd in Blackburn (Lancashire) herkozen. Verkiezingsvoorvallen. Een in Frankfort wonende Brit. Myhiil, heeft twee vliegtuigen van een Londense maatschappij de woorden ..Back Mac" boven Londen laten schrijven. Dit kost te hem 140 pd. st. (ongeveer 1400 gulden). Een woordvoerder van de maatschappij zei. dat Myhiil niet in staat was geweest de con servatieven tijdens de verkie zingscampagne in Engeland te helpen. Daarom had hij een an dere bijdrage bedacht. Premier MacMillin zag de leuze toen hij in zijn kiesdistrict reed. Hij stapte uit ziin auto cn gaf als commentaar: „Het is zeer goed. Misschien is lord Hailsham daar boven". (Lord Hailsham is de voorzitter van de conservatieve partij.) In de Londense wijk North Kensington, waar een deel van de bevolking van Afrikaanse oor sprong is, werden drie vrouwen die voor de fascistische on ras- sistische leider sir Oswald Mos- ley propaganda maakten, door een groep huisvrouwen aange vallen en mishandeld, zodat zij in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. De laatste twee linkse be stuurders van het dwergstaatje San Marino, de communist Ma- rani en de socialist Giacomini zijn donderdag tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens deelneming aan een om wenteling in dit oude republiek- je toen de communisten en so cialisten twee jaar geleden de macht verloren. Een vroegere minister van Buitenlandse Zaken en een oud-minister van Binnenlandse Zaken werden evenals de secre taris-generaal van de commu nistische partij tot twaalf jaar veroordeeld. Verscheidene an dere mensen kregen lichtere straffen. De twee oud-bestuurders zijn schuldig bevonden aan onrecht matige ontbinding van het par lement en aan inbreuk op het recht door de politie te bevelen te verhinderen dat christen democratische en sociaal-demo cratische parlementsleden het parlementsgebouw binnenkwa men. (Advertentie). de moderne wijze van pijnstillen is: snel! flitsen de pijn weg In het algelopen weekeind is het in de Nieuw-Guinese Baliem- vallei gekomen tot ongeregeld heden, waarbij waarschijnlijk enkele tientallen personen zijn gedood en ingrijpen van het be stuur noodzakelijk was. Het di rectoraat Ned. Nieuw-Guinea van het ministerie van Binnen landse Zaken in 's-Gravenhage ontving donderdag een telegram van het bestuur in Hollandia, waarin de toedracht als volgt is gereconstrueerd. Tegen het einde van de vorige week ging onder de groep Mu- koko's, die dicht bij de bestuurs post in de Baliemvallei woont, 't gerucht dat één van haar hoof den tezamen met een aantal vrouwen op doorreis naar het zuiden van de vallei door leden van de Asolokowals zou zijn ver moord. Het is volgens de autori teiten in Hollandia niet uitgeslo ten, dat dit gerucht door een aan tal Mukokokrijgers, die ontevre den waren over de vrede die het bestuur in het gebied geëffec tueerd heeft, verzonnen was; met In Franse regeringskringen verwacht nier. uat cr in januari of februari een topconferentie met de Russen gehouden zal worden, waaraan een bijeen komst van de vier ministers van Buitenlandse Zaken vooraf zal gaan. De Gaulle heeft twee brie ven van Eisenhower gekregen na het bezoek van Chroesjtsjef aan de Ver. Staten. Hieruit zou gebleken zijn dat het overleg tussen de Amerika nen en Russen binnen niet al te lange tijd zou kunnen leiden tot een akkoord over twee pun ten, n.l. de stopzetting van de kernproeven en de instelling- van een zóne in Midden-Euro pa, waarin „minder spanning" zal heersen. Een dergelijke ontwikkeling zou belangrijke wijzigingen in de Franse buitenlandse politiek tengevolge hebben, zo meent men in diplomatieke kringen in Parijs. Afgezien van de vraag hoe Frankrijks houding zal zijn te genover een besluit om de kern proeven te staken - Frankrijk wil immers een kernbom tot ontploffing brengen zal de poging van Rusland en de Ver. Staten om tot de instelling van een zóne als bovengenoemd t.e komen Frankrijks houding te genover het „kleine Europa" van de zes en in het bijzonder tegenover West-Duitsland on getwijfeld beïnvloeden. De Franse leiders hebben de indruk gekregen, dat de V.S. en de Sowjet-Unie reeds een eind gevorderd zijn in de richting van een overeenkomst op nieu we basis voor Berlijn. Men meent dat de Russen al afgezien hebben van hun idee om van West-Berlijn een vrije stad te maken. De Amerikanen zouden hiertegenover bereid zijn tot een wijziging van het bezettingsregime. De Britse treiler „Imperialist" seinde gisteren dat hij op 17 mijl ten O.N.O. van Scarborough bij dichte mist in aanvaring is ge weest met een groot schip. De treiler maakte water en zette koers naar de kust. Op 9% mijl uit de kust is de helft van de bemanning op reddingsvlotten gestapt. De schipper heeft later gemeld dat hij de treiler bij Scarborough aan de grond heeft gezet. De ge hele bemanning is in veiligheid. Het andere schip bleek later de Turkse vrachtboot „Yelkenci" uit Istamboel te zijn. Men zal pogen de „Imperialist" te bergen. het doel de strijd weer te laten ontbranden. In ieder geval is achteraf ge bleken dat het gerucht onwaar was. Gebruikmakend van de om standigheid dat de bestuurscon- troleur op dit tijdstip op rond reis was om de vrede te besten digen tussen de olokowals en de Wettipo-Heseio's, verder in het zuiden, trok een groep Mu- koko's naar het Asolokowalsge- bied en doodde een aantal vrou wen en kinderen. De overvallers hadden hierbij vrij spel, daar het grootste ge deelte van de Asolokowal-man- nen naar het Wettipo-Heseloge- bied was getrokken in verband met de vredespogingen van de controleur. De Asolokowals wreekten zich bij het vernemen van de moord door een aantal Mukoko's te do den. Hoewel het nog te vroeg is om uit de verwarde ger uchten en be richten op te maken hoeveel do den bij deze ongeregeldheden zijn gevallen, wordt het aantal slacht offers gesteld op enkele tiental len. Het bestuur heeft onmiddellijk ingegrepen en de personen, die betrokken waren bij de overval, gearresteerd. Er zijn patrouilles uitgezonden om verdere gevech ten te verhinderen. De resident van Hollandia heeft zich naar de Baliemvallei begeven om een onderzoek in te stellen. De Russische maanraket Loe- nik 3 volgt nog steeds de be rekende baan. Donderdagmiddag om 18 uur was de raket 448.000 K.M. van de aarde verwijderd en 235.000 K.M. van de maan. De snelheid neemt nog steeds af en was op het genoemde tijdstip een halve kilometer per seconde. In haar baan om de maan nadert de raket het punt, waarop zij het verst van de aarde is ver wijderd. De Loenik III beweegt zich nu in een vlak dat bijna loodrecht op dat van de maanbaan staat. Volgens de in Moskou ontvan gen gegevens werkt de appara tuur normaal. Een woordvoerder van het Iraakse ministerie van Defensie heeft verklaard, dat premier Kassem spoedig het ziekenhuis kan verlaten. Zijn linkerarm is gebroken door twee kogels. Een derde kogel verwondde hem aan de rechterhand. Radio-Bagdad meldt dat de premier o.m. gelukwensen heeft ontvangen van premier Tsjou en Lai van China, van presi dent Eisenhower en van de Russische premier Chroesjtsjef. Het begin ^ar. hef uitgaans verbod voor Bagdad en om geving is vervroegd van 21 uur tot 18 uur. Samenscholingen van meer dan vijf personen zijn verboden. „Generaal Kasiem is niet ge wond en wij dagen hem uit voor een eerlijke medische com missie te bewijzen dat hij werd geraakt", aldus het Libanese blad „Al Kiffah". Het schrijft, dat „de z.g. aanslag" waaraan het regeringshoofd is ontsnapt, slechts „een comedie is die op touw is gezet om de massa moord op Arabische nationalis ten te dekken". „Wie heeft geschoten? Wie heeft de z.g. moord gezien", zo vraagt het blad dat eraan her innert dat volgens de officiële versie de aanslag op klaarlich te dag in de drukste straat van Bagdad zou zijn geschied. „En ne Westduitse i»ers neemt hel vlaggenincident in Berlijn nogal ernstig op. „Die Welt" schrijft dat Berlijn een bedreigde stad blijft. Het vlaggenincident heeft een toe stand geschapen die overeen komt met een burgeroorlog. En daarom mooten er krachtigere veiligheidsmaatregelen genomen worden, aldus het blad. Zoals be kend zijn dinsdag in de boven grondse stations in West-Berlijn Naar het Franse persbureau AFP verneemt zal de Hoge Autoriteit van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) nieuwe initiatieven gaan ontwikkelen om het hoofd te kunnen bieden aan de steen- kolencrisis die in verschillende landen van de E.G.K.S., met name in België en West-Duits land. nog steeds ernstige gevol gen heeft. De te nemen initiatieven zijn nog niet tot in bijzonderheden vastgelegd doch de hoge auto riteit zal hierover besprekingen voeren met de regeringen van de aangesloten landen. De te nemen maatregelen hebben on der meer ten doel 1. te vermijden dat door de regeringen eenzijdig rege lingen worden getroffen die een gezamenlijke oplossing in de weg zouden kunnen staan 2. op korte termijn verbete ring te brengen in de situ atie op de Europese markt via een beroep op artikel 95 van het E.G.K.S.-verdrag of via bepaalde beperkte wijzigingen 3. financiële steun te verlenen aan mijnwerkers die zijn getroffen door de gedeelte lijke werkloosheid tenge- volge van de crisis; 4. een herziening door te voe ren in het artikel van het E.G.K.S.-verdrag dat be trekking heeft op werkloze arbeiders teneinde de moge lijkheden van dit artikel te verlengen tot na februari 1960; 5. in snel tempo een gemeen schappelijke energiepolitiek op te stellen welke naar de mening van de hoge autori teit uitsluitend in staat zal zijn binnen bepaalde tijd een einde te maken aan de kolencrisis. In mei j.l. heeft de raad van ministers der E.G.K.S. een door de hoge autoriteit opgesteld „anti-crisis plan" verworpen De hoge autoriteit heeft daarna te kennen gegeven dat zij alle werkelijke effectieve maatregè- len zou aanvaarden die de una nieme goedkeuring van de re geringen hebben verworven en verenigbaar zijn met het E.G.K,S,-verdrag. de vele politiemannen van Kas sem zouden niets hebben ge weten en niets hebben gezien. Volgens onze inlichtingen is de hele zaak slechts een voor wendsel tot massamoord en op dit uur is deze massamoord in Bagdad begonnen". (Advertentie.) Chique MANTELS, elegante MANTELCOSTUUMS, en jeugdig charmante JAPONNEN van moderne stoffen, in aparte modetinten en ver rassend nieuwe modellen, met -of zonder edelbont. Kom eens passen bij Uw Modehuis A S EL, Oostduitse vlaggen met het ha mer- en passerembleem aange bracht. De,:e stations staan on der Oostduitse directie. Toen de Westberlijnse politie de vlaggen verwijderde, ontstond er een ge vecht tussen de politie en Oost- berlijnse spoorwegarbeiders, waarbij zes Westberlijnse politie mannen werden gewond. Later werden de vlaggen opnieuw aan gebracht. Woensdagavond heb ben de geallieerde bevelhebbers van West-Berlijn een protest brief gezonden aan de Russische bevelhebber. Westduitse autori teiten noemden het hijsen van de vlaggen een „ernstig incident". De socialistische „Neue Rhein- zeitung" hoopt dat het incident het de hele wereld duidelijk heeft gemaakt, wat de terugtrekking van de geallieerde troepen uit Berlijn zal betekenen. De drei ging van een derde wereldoorlog zal dan voortdurend boven Ber lijn hangen, aldus het blad. De „Frankfurter Allgemeine" meent dat het betreurenswaardig zou zijn als het ,,geen commen taar" dat de Amerikanen in Ber lijn hebben laten horen, de uit drukking zou zijn voor een zeke re berusting en laksheid en als de geallieerde bevelhebbers er niel op zouden staan dat de Westberlijnse Senaat zijn rechten moet kunnen uitoefenen. Njassaland zal meer dan 1000 nieuwe politiemannen trachten aan te werven, nieuwe politie posten openen en de verbindin gen in het land verbeteren. Voor een en ander is ruim 7 miljoen gulden uitgetrokken. Het pro gram moet gezien worden als een uitvloeisel van de onlusten die zich kortgeleden in Njassaland hebben voorgedaan. ZONNIG WEER, In ons land hield het zonnige weer aan. De temperaturen lie pen op de meeste plaatsen op tot meer dan 20 graden, op een en kele plaats zelfs tot 24 graden, waarden dus die hoog zijn voor de tijd van het jaar. Dit weertype hing samen met de aanwezigheid van een hoge- drukgebied boven Midden-Euro pa, waar een hogedrukgebied naar 't zuidoosten wegtrok, maar over Zweden een nieuw hoge drukgebied in aantocht was. Kloine luchtdrukdalingen bo ven Frankrijk zullen maken, dat de oostenwind vandaag weer een weinig in kracht toeneemt. Het K.N.M.I. verwacht dus zon nig weer en warm voor de lijd van het jaar met een matige oos telijke wind. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdag ochtend tot vrijdagavond. WEINIG VERANDERING Zonnig en warm voor de tijd van het jaar. Matige oostelijke wind. ZATERDAG 10 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 7.41 8.39 Terneuzen 8.16 9.14 Hansweert 8.56 9.54 Walsoorden 9.06 10.04 ZON MAAN op onder op onder Sept 9 6.52 18.02 14.29 23.49 10 6.54 18.00 15.09 11 6.56 17.57 15.43 0.58 12 6.58 17.55 16.13 2.07 13 6.59 17.53 16.39 3.17 14 7.01 17.51 17.04 4.25' 15 7.03 17.48 17.28 5.30 16 7.04 17.46 17.53 6.39 17 7.06 17.44 18.19 7.44

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1