Binnenlands nieuws Firato-succes: de Philips grammofoons /I PU I LI PS grammofoons Franse „Klasse" in Amerika ZOON VAN HET OERWOUD MET MICRON-PRECISIE Donderdag 8 oktober 1959 DE V R 1.1 E ZEEUW Pagina 3 „Une maison ranch trés originale MET GELD KOOPT MEN „AANZIEN" Staking bij Britse zuurstof industrie geëindigd DE WERELDRAAD VAN KERKEN OVER DE GEBOORTEBEPERKING Duizenden keken op de Firato door de mi croscoop en zagen „schitterend" nieuws - de Philips diamant, nieuwste verrijking van de Philips grammofoons. Gewone en stereo-platen zijn nu beschermd tegen groefslijtage, want de diamantnaald blijft veel langer onvervormd dan de saffiernaaldEn de weergave blijft dus óók veel langer „schitterend"gehandhaafd! Hoor en zie bij uw eigen Philips leverancier al dit goede en grote Firato-nieuws. DE KWESTIE DER PASPOORTEN Zijn Engels met brokken Frans te doorspekken wordt op het ogenblik in vele Amerikaanse kringen als „deftig" beschouwd. In het bijzonder wanneer er sprake is van de mode, de „cui sine" of de „joie de vivre" de levenskunst, waaraan het in onze tijd zo veel mensen ontbreekt. De Amerikaanse hemdbloese (shirtwaist dress) krijgt meer „chic", wanneer zij als „chemise" wordt aangeprezen en over het sprookjesachtige succes van de ..pitite size" een Anglo-Franki- sche „kleine maat", zou men een boek vol kunnen schrijven. Moge lijk, dat de fabrikant, die deze uitvinding het eerst op de toon bank bracht, aan de hand van een kostbaar ..diepte-onderzoek" heeft vastgesteld, dat de kleine, molli ge vrouw zich enorm gevleid voelt, wanneer haar maat als petite" wordt omschreven. En daardoor natuurlijk gemakkelij ker tot kopen wordt geprikkeld. Er wordt immers in het huidi ge Amerika nauwelijks iets op d markt gebracht, dat niet va tevoren grondig ..getest" is. o waarin niet de ..hidden persua ders" (de verborgen verleiders) de hand in het spel hadden. HUIZEN ALS „KASTELEN" De nieuwste fase in deze ont wikkeling kan men thans op de huizenmarkt waarnemen, waar op dolle wijze met het zogenaam de ..snob appeal" wordt gewerkt. Zo zijn er makelaars, die princi pieel geen landhuisjes meer ver kopen, doch nog slechts „pala tial mansions" (vorstelijke be huizingen). Een woonkamer van een enigszins flinke omvang wordt tot een „reception gallery". Een makelaar, die zich blijk baar geheel door de pracht van zijn object van de kook heeft la ten brengen, adverteert: „C'est magnifuque! Une maison ranch trés originale avec 8 rooms. 2V4 bath 2 Cadillac-garages Wie slechts één Cadillac bezit, of de onvoorzichtigheid heeft be gaan, een ander merk te kiezen, komt als koper blijkbaar niet in aanmerking! Een bouwondernemer in Bel Air (Glorida), wiens kleine, maar fijne „chateaux", slechts 42.000 dollar moeten kosten, kondigde zijn project aan met de woorden: ..Une autre maison contempo raine de Floride". Behalve de prijs, die voorzichtigheidshalve in dollars luidde, was de gehele ad vertentie in het Frans gesteld. DANK ZIJ „DIEPTE- INTERVIEW' Waar vandaan deze plotselinge voorliefde voor het Frans op de Amerikaanse markt van onroe rende goederen? Op de laatste vergadering van de vereniging van huiseigenaren in Chicago had een der sprekers een bekende „home marketing consultant" zijn toehoorders \orteld, dat hij op grond van 411 „diepte-interviews", die hij en zijn medewerkers in acht grote Amerikaanse steden hadden ge had, tot de slotsom waren geko men, dat de meeste mensen die op het ogenblik in Amerika een huis kopen, daar mede een „symbool van hun succes" hopen te verwerven. Ergo, zo concludeerde hij, moet men bij de verkoop met het „snob appeal" werken en niet eenvou dig een „huis" aanbieden, maar minstens een „bezitting". Natuurlijk vonden zijn voor stellen willige oren. En toen daarna anders adviseurs er op wezen, dat Frans de taal van de Amerikaanse snobs is en dat daarom een paar brokken Frans in de advertentie wonderen zou den kunnen verrichten, werden de makelaars plotseling franco- fiel. „KLASSENLOOS De man, die al deze en duizend andere absurditeiten in de le venswijze van Amerika's zoge naamde „klassenloze maatschap pij" zorgvuldig heeft opgetekend, is Vance Packard. Hij is dezellf- de, die de Amerikanen en niet de Amerikanen alleen twee jaar geleden met zijn „De ver borgen Verleiders" de ogen heeft geopend voor het feit, dat de in greep van de reclamelieden in het onderbewuste van het ko- perspubliek niet zonder gevaren is. In zijn nieuwste boek, „The Status Seekers", een titel, die men misschien het best kan ver talen met „de zoekers naar aan zien", houdt hij zich bezig met het sprookje van de Amerikaan se „klassenloze maatschappij". Zijn voornaamste argument keert zich tegen de bewering, dat de economische welvaart van na de oorlog in Amerika een reus achtige middenklasse zou hebben geschapen, waarin alle dezelfde materiële voordelen genieten en in een overvloed van verbruiks- goederen zwelgen. In tegendeel, zegt Packard. Juist deze onge kende voorspoed, die steeds een deel was van „de Amerikaanse droom", heeft de klassenverschil len niet opgeheven, maar ze nog versterkt. Thans zijn de grenzen scherp getrokken; de hindernis sen. die de rusteloos strevende „status seeker" moet overwinnen, zijn vrijwel onneembaar gewor den. Daarbij voelt niemand zich gelukkig. Nóch degene, die de weg omhoog voor de helft heeft afgelegd, nóch degene, die de wedren vroegtijdig heeft opgege ven en zich vergenoegt met de „status", binnen welks grenzen hij gevangen is. Ondanks een aantal amusante voorbeelden is de nieuwe Packard geen aangename lectuur. In te gendeel, het boek zit vol onpret tige waarheden en het onaange naamste is, dat bijna iedere Ame rikaan zichzelf en zijn milieu in het boek kan herkennen. „Wan neer wij ons in deze spiegel be kijken. zal ons datgene wat wij zien. niet bepaald bewonderens waardig schijnen", schrijft de be kende kriticus Max Lerner. (Nadruk verboden.) De 1700 stakers bij de Britse zuurstofindustrie hébben zich bereid verklaard onvoorwaarde lijk het werk te hervatten. Hun staking werd niet door de vak verenigingen gesteund. Tiendui zenden arbeiders in andere indu strieën konden bij gebrek aan zuurstof niet werken. De stakers waren van mening, dat hun looneis niet snel genoeg werd behandeld. In het „Oecumenisch tijd schrift". het orgaan van de We reldraad van Kerken, is een rap port gepubliceerd van de com missie van de Wereldraad, die zich bezig heeft gehouden met het vraagstuk van de geboorte beperking i.v.m. de overbevol king. Hierin wordt gezegd dat ge boortebeperking en -regeling moreel geoorloofd is. De commis sie ziet uit moreel oogpunt geen \erschil tussen de diverse me thoden die op het ogenblik wor den gebruikt om bevruchting te voorkomen. Zij constateert in het rapport dat de alarmerende groei \an de wereldbevolking •X) miljoen per jaar ernstige weerslag zal hebben op sociaal, politiek, economisch en zelfs re ligieus gebied, die ontelbare ge zinnen kan ontwrichten. De commissie, waarin verschei dene vrouwen zitting hadden, was samengesteld uit artsen, des kundigen op het gebied van de gezinszorg en de internationale politiek en Protestantse. Angli caanse en orthodoxe theologen. De vertegenwoordiger van de orthodoxe kerk tekent in het rapport aan. dat zijn kerk op grond van historische en leerstel lige overwegingen, op verschil lende punten een van de rest van de commissie afwijkend stand punt inneemt. In het bijzonder stelt hij vast dat zijn kerk alleen de onthouding als geoorloofde methode voor geboortebeperking aanvaardt. Woensdagmorgen, op de dag dat het veertig jaar is geleden dat de Koninklijke Luchtvaart maatschappij te 's-Gravenhage werd opgericht, is vlak bij het hoofdkantoor van deze maat schappij, nabij het kruispunt van de Koninginnegracht en de Prof B. M. Teldersweg, het Plesman- monument onthuld door de oud ste kleinzoon van de grondlegger der K.L.M., Albert Robert Pies man. KIEVITEN KRIJGEN IJSBAAN In navolging van een soortge lijke maatregel in Oldeboorn (Fr.) heeft de ijsclub in Gieten besloten de ijsbaan onder wa ter te zetten om de kieviten wat meer kans te geven aan voed sel te komen. Deze vogels leven in hoofdzaak van wormen, die echter door de aanhoudende droogte en het tengevolge daarvan onrustbarend gezakte grondwaterpeil buiten het bereik van de vogels zijn geko men. Door de ijsbaan onder wa ter te zetten hoopt men de wor men naar de oppervlakte te lokken. Men vraagt zich af of het zal lukken de vogels vóór de grote trek naar het zuiden voldoende krachten te laten op doen. EEN DER 5 GEARRESTEERDE WACHTMEESTERS VRIJGELATEN De rechter-commissaris heeft één der vijf gearresteerde wachtmeesters van de verkeers- groep der rijkspolitie te Amster dam op vrije voeten gesteld om dat er niet voldoende bewijs middelen waren dat deze zich aan corruptie zou hebben schul dig gemaakt. Deze wachtmees ter werd vorige week door de rijksrecherche gearresteerd. NOG STEEDS PEELBRAND. In de Peel, ten westen van Horst, woedde dinsdag over een oppervlakte van meer dan hon derd hectare een brand die bijna niet te blussen viel. Slechts door het graven van greppels en sleu ven kon het bestrijdingsgebied worden afgebakend en tenslotte de brand worden gestuit. Zand was het enige beschikbare blus middel. Het gebied waarin de brand woedde wordt onderbro ken door weilartden, akkers en een aantal wegen. Er hingen ont zaglijke rookwolken, die een on draaglijke stank verspreidden. Met schopoen gewapende man nen hebben de gehele nacht de wacht gehouden. De brand woed de in een onontgonnen gedeelte van de Peel, in welk gebied zich geen woningen of andere opstal len bevinden. Omtrent de oor zaak van deze brand tast men tot nog toe in het duister. JAGERS TE WATER. Dinsdagmorgen omstreeks vijf uur staken drie jagers, de heren H. S„ ir. H. E. en de Fransman P. B. ter hoogte van het noord- einde bij Kamperveen per roei boot het Veluwemeer over met de bedoeling eenden te gaan ja gen in Oostelijk Flevoland. Toen zij midden in de diepe vaargeul waren is door onbekende oor zaak de roeiboot omgeslagen en geraakten de drie mannen te wa ter. Zjj klemden zich aan de roeiboot vast, die met de kiel naar boven dreef en waarvan de ketting op de bodem vastraakte, zodat de mannen niet met de boot naar de wal konden komen. Ir. E. zwom naar de kant en probeerde hulp te krijgen van automobilisten. Dit nam geruime tijd in beslag. Nadat de beide anderen bijna een uur in het wa ter hadden gelegen, werden ze door een voorbijvarende schip per gered. De toestand van de Fransman was toen zodanig, dat hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. VUUR LIEP UIT DE HAND. Nabij het voormalige Duitse oorlogsvliegveld te Venlo zijn bijna vier hectaren heide en struikgewas door brand verloren gegaan. Men was bezig met het verbranden van afvalstoffen. Daarbij is de oppasser het vuur uit de hand gelopen. Slechts met veel water en zand kon de Ven- lose brandweer het vuur blus- BRAND OP BOERDERIJ. Vier koeien en enige tientallen konijnen zijn omgekomen tijdens een brand in een der stallen van het landbouwbedrijf van de heer Scheepers te Stein. Het vuur greep snel om zich heen en tast te ook een voorraadschuur aan, die gevuld was met grote hoe veelheden aardappelen, granen, hooi en andere veevoeders. Met met diamantnaald Controle van de diamantnaald met microscoop. Diamantnaald door de microscoop gezien: 170 x vergroot. Dit is het „schitterende" opncmcr- clement, met diamantnaald voor gewone- en stereo-platen, is het teken voor een micron: één duizendste millimeter. En dat is de maat die Philips gebruikt bij de fabricage van zijn grammofoons. Geen wonder dat ze zo precies geconstrueerd zijn als horloges. Micron-preci- sie regeert de Philips grammofoons. de stal en schuur gingen ook al lerlei landbouwwerktuigen ver loren. De plaatselijke brandweer slaagde er met grote moeite in het woonhuis te behouden. De oorzaak van de brand is onbe kend. De schade loopt in de tien duizenden guldens. AUTO VAN NEDERLANDER IN NOORD-FRANKRIJK VERBRAND. De heer P. D. van der Knoop uit Vlaardingen zag dinsdag avond, toen hij met zijn auto nabij Bailleulmont in Noord- Frankrijk reed, de weg versperd door een aantal stropakken. De automobilist remde tussen de stropakken en toen hij tot stil stand kwam, geraakten zowel stro als auto in brand, kennelijk doordat de gloeiende uitlaat van de wagen in aanraking kwam met het stro. De heer Van der Knoop heeft zich zonder ook maar het minste letsel op te lopen, uit de brandende auto kunnen bevrij den, die geheel vernield werd. De stropakken bleken verloren te zijn door een vrachtauto, die bestuurd werd door een Belgi sche chauffeur. Toen de politie de auto te Rijssel vond, bleek dat de Belg er niets van heeft ge merkt dat de stropakken van de wagen vielen. DIEFSTALLEN IN VERSCHEIDENE PLAATSEN Te Den Haag is in zijn woning de 23-jarige timmerman W. B. gearresteerd, die er van verdacht wordt in de nacht van zaterdag op zondag j.l. in een school te Schiedam te hebben ingebroken. Men verdenkt hem tevens van inbraken in Den Haag, Vlaardin gen en Maassluis. WORDT DELFZIJL VEERHAVEN? De Amsterdamse rederij Vinke en Co. heeft van de minister van Defensie bericht ontvangen, dat in Den Helder nóch faciliteiten, nóch ligplaats kunnen worden toegewezen voor een veerdienst tussen Kristiansand in Noorwe gen en Nederland. Zoals gemeld heeft de firma Vinke en Co. 9. Voorop gaat Tippoe, de beste spoorzoeker van de Garo Heuvels. Zoekend gaat hij de anderen voor en vlak onder Toemai's hoge schuilplaats staat hij stil. „Verder gaat het spoor niet", hoort Toemai hem mopperen. „Er schijnt gevochten te zijn hier kijk maar Tippoe wijst naar de talloze spo ren van allerlei dieren en haalt mismoedig de schouders op. „Maar ik zal hem vinden", gromt Toe mai's aartsvijand en die zal hij krijgen ook. Niemand let op de zoon van Machua Appa; Tippoe mompelt: „Ik ga terug het heeft hier geen enkele zin nog langer te zoeken." ben niet bang voor U, gemene lafaard." Mopperend volgt Singha het tweetal. Kleine Toemai grinnikt in de hoge boom. Wat dom van Tippoe: hij stond oplettend naar de stukgekrabde boomstam te kij ken en snapte er niets van. Dat doen ze niet voor niets, domme Tippoe. Toemai glijdt, de boom uit en bukt zich bij He eerste de beste poel om water te drinken. Maar nog vóór het koele vocht zijn lip pen bereikt, voelt Kleine Toemai onraad. Bliksemsnel kijkt hij om zich heen en dan stokt de adem in zijn keel. Een aantal wolven komt regelrecht op hem af. Zo snel zijn benen hem kunnen dragen rent Toemai naar een be schermende rots; luidhuilend vol gen de dieren hem. MessuGrote Toemai, wat moet ik doen, denkt de jongen wanhopig en ziet met grote schrikogen naar de onheilspellen de, grommende dieren. Vechten, Kleine Toemai. Vech ten, zegt in hem een stem en reeds schiet zijn dolkmes naar voren, als de grootste van de wol ven dichterbij komt. „Ga weg, vieze, gestreepte kat", gilt Kleine Toemai angstig. „Ik De wolf gromt en komt nog dichterbij. „Ga weg vies beest." Kleine Toemai kan het niet meer uithouden. Messua, Mcssua. Het monster slaat brullend zijn scherpe klauwen naar de jongen uit. „Kala Nag", roept Toemai en vertwijfeld steekt hij zijn dolk in het beest. De grote klauwen van het wil de dier haken zich echter overal in het lichaam van de kleine jon gen vast. Eensklaps kraken de struiken en een vreemd schetterend geluid breekt door het woud. Doffe dreu nen volgen. Nog eenmaal probeert het on dier Kleine Toemai te grijpen, doch een reusachtige poot slaat hem genadeloos neer. Het bloed druipt Kleine Toemai van het voorhoofd en dankbaar slaat hij de ogen op naar zijn red der, Kala Nag. Met een kreet slaat Kleine Toe' mai zijn arm om de warme, lange slurf en zakt dan uitgeput tussen de logge poten van zijn grote vriend. Dat Kala Nag eensklaps onrus tig de kop beweegt en in de verte tuurt, waar tientallen vuurtoorl- sen het woud spookachtig verlich ten, weet Kleine Toemai niet meer. Met een diepe zucht ver liest hij het bewustzijn tezamen met een van haar Noor se relaties deze eventueel op te richten veeerdienst in studie. Ook Rijkswaterstaat ziet voor de veerdienst in Den Helder geen mogelijkheden, aangezien de haven van de Texelse veerboot zelfs voor de boten van deze beperkte veerdienst te nauw is. Men heeft nu het oog op Delf zijl, als eventuele Nederlandse haven. Deze haven biedt ver scheidene voordelen voor een dergelijke dienst, zoals een be hoorlijk achterland en een goede wegverbinding met Duitsland. Naar het A.N.P. van de firma Vinke en Co. verneemt, verleent het gemeentebestuur van Delf zijl alle mogelijke medewerking. Van de zijde van het gemeente bestuur wilde men echter voor alsnog geen nadere mededelin gen doen OOK IN VEENENDAAL De tapijtkever is ook in Veenen- daal op verscheidene plaatsen waargenomen. De wolkever is eveneens is aantocht. Bij een grossierderij in wollen goederen hebben deze kevers reeds grote schade aange richt. AARDAPPELMEELFABRIEK STOPGEZET De aardappelmeelfabriek in Coevorden heeft haar campagne stop moeten zetten vanwege de lage waterstand in de kanalen. Het nog aanwezige water is door de lage waterstand zodanig be vuild. dat het niet kan worden gebruikt om de aangevoerde aardappelen te.spoelen. Andere fabrieken vermalen nu de aard appelen. bestemd voor de fabriek te Coevorden. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft meege deeld dat de onderhandelingen met Benelux over het afschaffen van paspoorten geëindigd zijn. De aanbevelingen der deskundi gen zijn aan de vier regeringen voorgelegd. De besprekingen zijn gevoerd op aanbeveling van de OEES-commissie voor toerisme.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5