bij NEVEDA wol! „Nederland moet emigreren" naar Brazilië RADIO EN TELEVISIE De salarisverhoging bij het onderwijs Geringere seizoendalingen in de landbouw ITELPO Jacht tussen klip en rots SonderdatJ 8 oktober T959 BE VRIJE ZEETJE Pajrfna Hij ziet het als een „treurig feit", maar volgens de president van de Nederlandse landbouw coöperatie „Holambrain Brazi lië, zal het Nederlandse volk moe ten worden opgevoed „er uit te ",ai>it volk is krachtig en zal er uit moeten breken, met als wa pens zijn handen en zijn kennis zei dinsdagavond de heer Ln. Hogenboom in het Haagse onder wijsmuseum op een lezing voor het instituut Nederland-Portugal- Brazilië. Hij heeft op zijn zoveel ste reis (precies: zijn 13de) van uit de Nederlandse immigratie coöperatie in Brazilië naar Neder land moeten constateren, dat „het mierennest groeit", dat men -raag een grotere vrijheid wil, maar dat de moed ontbreekt om de stap van emigratie te wagen. Volgens de heer Hogenboom is de welvaart in Nederland, hoe groot die thans ook mag zijn en hoeveel respect de opbouw na de laatste oorlog mag afdwingen, betrekkelijk. „Het is een ten- donz" dat men voor iedereen het bestaan wil verzekeren, doch het is voornamelijk te wijten aan het systeem van leven met voorzie- nningen, zekerheden en „pla fonds", dat het noodzakelijk uit trekken bemoeilijkt wordt. Teeen het A.N-P. verklaarde de president van „Holambra": „We zitten ginds op zes boerderijen na vol. Er staan nu 130 boerderij en van elk 25 ha. die het „goed doen". Er zijn opties genomen op uitbreiding van het areaal, waar Nederlandse boeren niet alleen een bestaan hebben verworven, maar ook een gefundeerde toe komst"- V Voor het gehoor somde hij eery ter de voorwaarden op, die hij door werk en leiding geven in „Holambra" ver boven de theorie van het emigreren stelt: men moet naar Brazilië gaan, niet als een draaier met een opleiding van een half jaar, maar als perfekt vakman. Dit vakmanschap zal er garant voor moeten staan dat men boven de levensstandaard uitkomt. Extern maakt de huidi ge economische situatie van Bra zilië een onzekere indruk, doch deze moet volgens de heer Ho genboom niet als het criterium gelden. Zelf overtuigd van de mo gelijkheden die een jong, maar zieii in schier niet te volgen tem po ontwikkelend land als Brazi lië biedt, meent hij, dat een snel le groei uiteraard in een fase als de huidige tot een zekere „infla tie" leidt. Men zal daar overheen komen en met de laaggewaar- deerde cruzeiro valt in Brazilië zelf redelijk te leven. „Het is geen rritiek, maar met de tegenwoordige instelling van het Nederlandse volk het vra gen om de veiligheid die men door sociale en financieel-eco-no- mi9che voorzieningen geniet Is het niet aan te raden te emigre ren. Het wordt een mislukking. Men zal zich moeten aanpassen, de taal en de omgangsvorm moe ten leren, werken met datgene wat er ginds ligt, primair moeten beginnen met het vinden van een vestigingsplaats en zich moeten verzekeren van goede transport mogelijkheden. Een „trait d'union tussen de plaatselijke en de eigen methode zal welkom zijn want Brazilië ontvangt iedere hardwerkende emigrant als medeburger. Met de gebruikelijke methoden in de landbouw, bijv., is het daar mogelijk in ten hoog ste vijftien jaar oen investering van 20.000 gulden terug te verdie nen. In Nederland duurt dit mis schien een generatie. Brazilië ondergaat nu een vre dige verovering door emigranten uit Japan. Italië en Duitsland, terwijl industrieën uit Europa en de Verenigde Staten hun intrede doen. Deze intocht ziet Brazilië dat kortgeleden een nieuw econo misch opbouwplan in werking heeft gezet volgens president Ku- bitschek's (een Pool) slogan „In 5 jaar een ontwikkeling van 50 jaar" als een noodzaak, zei de Braziliaanse consul in Amster dam, dr Augusto Graeff. Brazilië vraagt om medeburgers die hel pen willen een „nieuwe wereld te bouwen". „Het is hier geen probleem van land, maar van bevolking". Er liggen naar zijn zeggen grote mogelijkheden voor hen die ko men met grote ideeën." 10 JAAR D.D.R. De hereniging van Duitsland kan slechts langs vreedzame weg worden bereikt, zo heeft Walter Ulbricht, de secretaris van de Oostduitse socialistische eenheidspartij dinsdag in Ber lijn verklaard op een plechtig heid ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan van de Oostduitse democratische republiek. De Oostduitse regering is be reid met alle kapitalistische landen, ook de Ver. Staten, re delijke betrekkingen aan te knopen, zo zei hij. Ulbricht geloofde dat er niet nog eens tien jaar zouden behoeven te verlopen voor de regeringen die Oost-Duitsland nog niet erken nen, tot andere gedachten zou den komen. Ook zal er een ogenblik komen dat West- en Oost-Duitsiand onderhandelin gen beginnen, zo meende hij. Het bestuur van het Neder lands verbond van directies en leerkrachten bij het nijverheids onderwijs betreurt, dat de re gering besloten heeft de aan passing van salarissen bij het lager nijverheidsonderwijs eerst op 1 januari 1959 te doen in gaan. In de motie waarin dit ge steld is constateert het bestuur, dat vast is komen te staan dat. bij het totstandkomen van het salarisbesluit van een juist, standpunt is uitgegaan. Hieruit volgt, volgens het bestuur dat gelijk met, de verhoging van de salarissen bij het voortgezet la ger onderwijs per 1 januari Ï959, ook de salarissen bij het lager nijverheidsonderwijs die nen te v/orden verhoogd. Ten slotte constateert het bestuur dat de door de regering gevolg de weg heeft geleid tot, ernstige vertraging, doch dat dit geen reden mag zijn om een latere ingangsdatum te kiezen dan 1 januari 1857. Het, bestuur meent, dat aan het personeel bij het lager nij verheidsonderwijs „een extra bijdrage wordt opgelegd in de bestedingsbeperking", nu de sa larisverhoging voor deze cate gorie twee jaar later valt dan In september daalde het aantal werkloze mannen van 41.205 tot 39.056. Ook de bezetting van de aanvullende werken verminder de, nl. van 8832 tot 7567, zodat de geregistreerde arbeidsreserve van mannen met ruim 3400 af nam van 50.037 tot 46.623. Ter toelichting op deze cijfers deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede dat de vermindering van de ge registreerde arbeidsreserve eens deels is toe te schrijven aan een verdere opneming van jeugdigen in het arbeidsproces, met name in de bouwnijverheid en in de metaalindustrie en anderdeels aan rle in deze maand gebruike lijke toeneming van de seizoen- wcrkgelegenheid in de landbouw on in de suiker- en conservenfa- brieken. De seizoenwerkgelegen- beid in de landbouw is echter veel geringer dan in andere jaren, hetgeen tot gevolg heeft, dat het voor het normale seizoen gecorrigeerde cijfer van de gere gistreerde arbeidsreserve ongun stig werd beïnvloed en een stij ging te zien gaf van 4000, Het bedraagt thans 74.000. Ondanks het feit, dat de land bouw minder grondwerkers aan trok dan anders, daalde het aan tal ingeschreven bouwvakarbei ders met ruim 500, waaruit, blijkt, dat de bouwcapaciteit over 'het algemeen nog iets verder is toe genomen. De geregistreerde arbeidsreser- e van metaalarbeiders daalde friet rond 1300, waarvan 1050 jeugdigen. Er is van een ruime bedrijvigheid in vrijwel alle sec toren van de metaalnijverheid •sprake. In vele bedrijfstakken van de metaalnijverheid nemen de tekorten aan arbeidskrachten, zowel geschoolde als ongeschool de toe. In de landbouw is thans de bielenoogst in volle gang, ter wijl het aardappelrooier: reeds voor het grootste deel gereed is. De droogte heeft de oogst- werk7aamheden met enkele weken vervroegd, terwijl het werk een zeer vlot verloop heeft. Er waren per eind sep tember dan ook veel minder ar beiders voor de oogstwerk- zaamheden nodig, dan onder normale omstandigheden ver wacht mocht worden, zodat de daling van de geregistreerde arbeidsreserve van landarbei ders, losse arbeiders en veen arbeiders veel geringer was dan in andere jaren. De suikerfabrieken zijn hun campagne vroeg begonnen met het oog op de grote uitbreiding van het suikerbietenareaal. Ook in de conservenfabrieken is het werk in volle gang. De werkloos heid van horeea-personeel is in de afgelopen maand belangrijk toegenomen door de beëindiging van het sei7.oen. Ook het aanbod van hand(>spersoneel nam iets toe. Onder het kantoorpersoneel echter daalde de werkloosheid met rond 150, waarvan ruim de helft door opneming van jeugdi gen in het arbeidsproces. In de overige beroepsgroepen nam de werkloosheid eveneens iets af. de verhoging van de salarissen bij het voortgezet lager onder wijs. Het bestuur doet in de laatste alinea van de motie een „dringend en ernstig" beroep op de regering, de st.aten-gene- raal en de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken, om alsnog t.e bevorderen dat recht zal worden gedaan aan het perso neel bij het lager nijverheids onderwijs, door de salarissen in deze sector eveneens per 1 ja nuari 1957 te verhogen. BERNARD BERENSON OVERLEDEN De beroemde Amerikaanse kunstkenner Bernard Berenson is dinsdagavond in de ouder dom van 94 jaar in Florence overleden. Hij was een van de grootste autoriteiten op het ge bied van de Italiaanse schilder kunst, in het bijzonder uit de tijd van de renaissance, waar over hij verscheidene werken heeft geschreven. In zijn villa „I Tatti" te Set- tignano bij Florence had Be renson een prachtige verzame ling kunstvoorwerpen en boe ken over kunst verzameld. Vele kunstenaars en kunstminnaars, onder wie koning Gustaaf en koningin Louise van Zweden, zijn zijn gasten geweest. Berenson was geboren te Wilna in Littouwen. Hij kreeg later de Amerikaanse nationa liteit. Hij beheerste het Engels, Frans, Italiaans en Duits vol ledig en kon ook in het Grieks en Latijn een gesprek voeren. DE IMMIGRATIE IN AUSTRALIË Australië is van plan in het lopende begrotingsjaar (van 1 juli 1959 tot 30 juni 1960) 125.000 immigranten toe te laten, o.w. 8.500 Nederlanders, zo heeft de Australische minister voor im migratie, Downer, dinsdag in het parlement in Canberra ver klaard. Het grootste contingent im migranten zal door Engeland geleverd worden, n.l. 35.000. (Advertentie) Um rn pl*k n1T«s met van Ceta-Bever Dat doet alleen Neveda: kwaliteiten en kleuren die mooier zijn dan waar ook en... gratis zo'n praktische kluwenhouder bij 500 gram Neveda wol. Steek de kluwen eraan, de draad loopt feilloos af. Lees de gebruiksaanwijzing op de doos. U breit handig en hygiënisch. De wol kan niet vuil worden.. MILITAIR BIETENVERVOER GAAT VOORT Het militaire „bietenvervoer" gaat voort. Gisteren reden in totaal 53 vrachtwagens en van daag zullen 85 vrachtauto's het in de onder de droogte lijden de streken zo benodigde aanvul lende veevoeder transporteren. 33 wagens reden gisteren van Slootdorp in de Wieringermeer naar de omstreken van Rolde en Schoonoord in Drenthe, 10 gingen van Middelharnis naar Aalst bij Eindhoven en nog eens 10 auto's maakten de tocht met bietekoppen van Zoeter- meer naar Leersum in Utrecht- Hedenochtend vertrekken 70 militaire vrachtauto's te acht uur van de Barendrechtse brug te Rotterdam naar de Zuidhol landse eilanden, waar bietekop pen zullen worden ingezameld met bestemming Gelderland. Tevens zullen 15 wagens van de Zuidhollandse eilanden naar de Limburgse peel rijden. DORNFORD YATES 39) (Nadruk verboden.) „Ik deug er geloof ik niet meer voor. George was de meest voor de hand liggende schakel. Waar stond de Lowland nog maar, die avond, toen wij, juist voor zij ons inhaalden, de pont-de-l'Ar- che over waren? Buiten een ho tel. Wat was gemakkelijker dan dat hotel binnen te gaan om jouw naam te vragen? En ter wijl ze dat deden kwam George met een rood hoofd binnen en vertelde aan iedereen, die maar luisteren wilde, dat hij jou moest hebben. Een meneer Laking op zoek naar een meneer Solon, die onvindbaar bleek. Iedereen in de omgeving kon het boren, met in begrip van die „knaap", die zeer dankbaar voor de inlichting ge weest moet zijn. Toen George la ter op de avond van Rouen naar Parijs terugreisde, zat de knaap natuurlijk ook in de trein. Ver draaid, gemakkelijker hadden we het hem niet kunnen maken. Ik geloof niet dat ik ooit een grotere stommiteit heb uitge haald." Maar om heel eerlijk te zijn kon ik de gang van zaken niet al te zeer betreuren. Het rapport van de schoft op het kruispunt had ons mogelijk verscheiden dagen respijt kunnen verschaf fen; maar aan de andere kant zou het een uitgesproken kwel ling zijn geweest, machteloos te zitten wachten op moeilijkheden die maar niet wilden komen. Nu George er eenmaal was leek het mij voor alle partijen aangena mer maar zo spoedig mogelijk tot handelen over te gaan. Terwijl ik naar het dorp aan mijn voeten staarde was één ding mij zonder meer duidelijk. En dat was dit. Dat de vijand ter plaatse kon zijn eer wij er zelfs maar de geringste notie van had den, tenzij wij voortdurend op de uitkijk bleven staan. In zeke re zin was dit allerminst een ramp, zij mochten zich desnoods vóór de poort van het kasteel opstellen, binnenkomen konden zij niet. Toch is het niet prettig overrompeld te worden en toen Katharine zich even later bij mij voegde, kort daarop gevolgd door George, bleken zij mijn mening geheel te delen. Na een haastig gepleegd over leg lieten wij Conrad en Joseph komen en lichten hen voor zover noodzakelijk in. Wij spraken af, dat Conrad een schikking zou treffen met de waard van het enige café, dat Cardinal rijk was, om ogenblikkelijk zijn zoon naar het kasteel te sturen zodra er zich onbekenden in het dorp mochten vertonen. Daar dit café bij de brug stond en een bedrag van vijf francs voor de zoon des huizes een klein kapitaal verte genwoordigde zouden wij uitste kend op de hoogte worden ge houden, terwijl wij ons de moei te bespaarden zelf voortdurend op de uitkijk te blijven staan. Mijn enkel was zo goed als ge nezen; het enige wat ik nog niet kon was hard lopen. Ik nam die morgen dan ook zoveel mogelijk rust, terwijl mijn gastheer Geor ge het kasteel liet zien en Ka tharine de administratie contro leerde, die de huisknecht bij hield. Er was heel wat, waarover ik moest nadenken; wat mij de meeste zorg gaf was de verkla ring, die wij sir Valentine Scro- pe zouden moeten geven. Het was een rampzalige situatie. Mijn gastheer was een hoog staand man, met het vertrouwen van een klein kind. Het ver baasde mjj nauwelijks meer, dat hij zijn vermogen kwijtgeraakt was. Hij had niet het geringste begrip van zakenleven. Hij nam aan, dat iedereen het even goed meende als hijzelf en hjj was volkomen tevreden. De liefde voor zijn dochter, zijn trots op haar, waren ontroerend. Hij be zat een schoonheidsgevoel, dat ik zó voor 't eerst in mijn leven had aangetroffen. Uren kon hij bjj de fontein zitten, die op het koele voorplein klaterde, om naor het ruisen van het water en van de bladeren boven zijn hoofd te luisteren. Wanneer er een vogel kwam drinken hooide hij hem komen en lokte hij het dier op zijn schouder, waar het vol vertrouwen neerstreek. Hij wandelde en sprak met de na tuur, zoals eenmaal Henoch met God wandelde. Hij was een man met een zeer edelmoedig en een zeer zuiver karakter. Als je een dergelijk man met leugens tegemoet treedt, verspeel je onherroepelijk een deel van je zelfrespect. Maar het zou een misdaad geweest zijn hem de waarheid te vertellen; wij moes ten tot elke prijs vermijden dat hij ook maar de geringste ach terdocht kreeg. Hoe langer ik over de kwestie nadacht hoe wanhopiger ik er onder werd; toch kreeg ik steeds meer de indruk dat wij juist dit aspect van de zaak niet op zijn beloop mochten laten. Het zat mij, om te beginnen, bijzonder dwars, dat wij als zijn gasten dergelijke ernstige feiten voor sir Valentine verborgen hielden, terwijl wij daarentegen zijn personeel hadden ingescha keld om ons van dienst te zijn. Daar kwam nog bij, dat het ons in de allernaaste toekomst niet gemakkelijk zou vallen hem er onkundig van te laten, dat wij in grote moeilijkheden zaten waarvan hij niet op de hoogte was. Als de hel eenmaal los zou barsten zouden wij misschien op de zonderlingste momenten er op uit moeten; de vijand zou ons dwingen tot dingen, die wij nu nog niet konden voorzien en ons leven zelf kon afhangen van een al of niet succesvol optreden. (Wordt vervolgd.) VRIJDAG 9 OKTOBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gewijde muz.; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gr.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gram.; 9.35 Walerst.; 9.40 Voor dc vrouw; 10.15 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.15 Voor oudere luisteraars; 12.00 Pianorecital; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Accordeonspel; 12.50 Gram. of act.; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz.; 13.45 Gram.; 14.05 School radio; 14.25 Kamerorkest; 15.10 Voordr.; 15.30 Gram.; 16.00 Cau serie; 16.15 Viool en klavecim bel; 16.40 Gram.; 17.00 Voordr.; 17.20 Meisjeskoor; 17.40 Beurs berichten; 17.45 Gram.; 17.50 Ge wijde muziek; 18.15 Caus.; 18.20 Gevar. progr.; 18.50 Regcrings- uitzending; 19.00 Nieuws;' 19.10 Caus.; 19.15 Gram.; 19.30 Radio krant; 19.50 Gram.; 20.00 Avond rust, hoorspel; 20.30 Orkest en koren; 21.40 Kunstrubr.; 22.00 Milit. muz.; 22.30 Nieuws; 22.40 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Muz. caus.; 23.20 Gram.ij 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 9.40 School radio; 10.00 Caus.; 10.05 Mor- DODELIJK VERKEERSONGELUK. Gisterochtend vroeg is op de Haarlemmerweg bij de Van Ho- gendorpstraat in Amsterdam W de 26-jarige W. Petiet met zijn bromfiets in aanrijding gekomen met een hem tegemoetkomende vrachtauto. De bromfietser word zwaar gewond naar het Wilhel- minagasthuis overgebracht, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. De bromfietser kwam met grote snelheid uit de Van Hogendorpstraat, sloeg rechts af in de richting Nassau- plein en nam daarbij een zó gro te bocht, dat hij op de linkerweg- helft terecht kwam, waar op dat moment de vrachtauto naderde. genwijding; 10.20 Voor de vrouw; 10.55 Verkiezingen in Engeland; 11.00 Voor dc kleuters; 11.15 Pianorecital; 11.40 Gram.; 11.55 Verkiezingen in Engeland; 12.00 Gram.; 12.20 Regeringsuitz.; 12.20 Landbouwrubriek; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.33 Sport en prognose; 12.45 Pianorecital; 12.55 Nabeschouwing over de Engelse parlementsverk.; 13.00 Nws; 143.15 Meded. en gram.; 13.25 Dansmuz.; 13.55 Beursber.; 14.00 Kamermuz.; 14.30 Boekbe spreking; 14.45 Kamerkoor; 15.00 Theaterork.; 15.3 Hobo en piano; 16.00 Muzikale caus.; 16.30 Ver kiezingen in Engeland; 18.00 Nws; 18.15 Pol. caus.; 18.25 Lich te muz.; 18.50 Caus.; 19.00 Voor dc kinderen; 19.10 Hammondor gelspel; 19.30 Caus.; 19.45 VPRO- nws; 20.00 Nws; 20.05 Boekbe spreking; 20.15 Het Protestantse kerklied; 20.30 Caus.; 20.40 Pia norecital; 20.45 Caus.; 21.00 Quiz; 21.55 Klankbeeld; 22.15 Buitenl. weekoverz.; 22.30 Nieuws; 22.40 Voordr.; 23.00 Soc. nws in Espe ranto; 23.10 Muzikale caus.; 23.55 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Wecrber.; 12.34 Gr.; 12.55 Koersen; 13.00 Nws; 13.15 Orgel spel; 14.00 Schoolradio; 15.45 Gram.; 16.00 Koersen; 16.02 Ka mermuz.; 17.00 Nws; 17.10 Gr.; 17.45 Duitse les; 18.00 Marsmu ziek; 18.10 Voordr.; 18.20 Mars- muz.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Caus.; 1.9.40 Ceilorecital; 20.00 Orkestconc.; 20.55 Kunstkaleidoscoop; 21.10 Orkestconc. (verv.); 21.40 Instru mentale muz.; 22.00 Nws; 22.15 Documentaire; 22.55 Nieuws. Televisieprogramma's. NED. TV; 20.00 Week journaal; 20.30 De toestand in de wereld, caus.; 20.40 Vliegwereld; 21.05 Draaitafelconferentie; 21.40 tot 22.00 Documentair progr. VL. BELG. T.V.: 19.00 Rei zen zonder paspoort; 19.30 Nws: 20.00 Comedie; 21.30 Filmfragm. 22.05 Kron. voor autoliefhebbers: 22.35 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3