:tie De stakingen in de Verenigde Staten Rondom de Britse verkiezingen Binnenlands nieuws Jacht tussen klip en rots L "Vakkleding eienbedrijt 5 Dagorder van Algerijns opstandelingenleger STAKING IN PARIJS POLITIEK PROCES IN SPANJE BALL-PENNEN De Amerikaanse staal- staking duurt voort DE UITVOER VAN iMELK NAAR FRANKRIJK ALCOHOLGEBRUIK EN -MISBRUIK ONGEREGELDHEDEN IN PANAMA SCHAAK- EN DAMSPELEN Regen in Zuid West-Engeland Nixon wil dat de Amerikanen harder werken Brits-Amerikaanse samen werking op raketgebied ïmery Clift - m in de grote DE WIND", n haar verle- niiiiiniiMüraümtüiiiiiKtiiH 'Wim Woensdag 7 October 1959 iCTIE ze week )ostenrijk NEUZEN jktober. Bij inlevering 1,terus. srenhandel N.V. I 65.- 8J5.- 15e jaargang no. 4800 Er bestaat op het ogenblik niet vee! kans op dat het arbeidscon flict in de Amerikaanse staalin dustrie en havens spoedig gere geld zal worden. Het is zelfs mogelijk dat de I Amerikaanse zeelieden de ha- ïaibeiders zullen steunen en L eveneens liet werk zullen neer- leggen. ie onderhandelingen tussen -ie werkgevers en de vakbonden ■1 1 maandagavond over de ge hele linie afgebroken. Twee vak- I bonden, waarbij meer dan 90.UUU zeelieden zijn aangesloten, heb- I ben hun steun toegezegd aan de ilOO stakende havenarbeiders. De v oorzitter van een dezer bon- ,1 1 verklaarde dat zijn mannen een enkel schip zullen gaan .•ken. waar de toestand niet Hij doelde hierbij op het 1 iat ongeschoolde krachten Izijn ingezet in de havens, f President Eisenhower zou ■verwegen om zowel in het con flict in de staalindustrie als in dat van de havens tussenbeide f te komen, ais er niet spoedig een overeenkomst wordt bereikt. Eisenhower perssecretaris Ha- gertij weigerde echter te beves- I 11 gen of te ontkennen of Eisen- I h'uver op korte termijn zijn toe- vlucht zal nemen tot de taft- hartley wet. Zoals bekend kan de I president deze wet hanteren om I de stakers tot een „afkoelings- i >de" van 80 dagen te dwin- n. Dit zou betekenen dat de Ie:! iders het werk voor tenmin- I S0 dagen zouden moeten her- I vatten. j Patrick Connolly, vice-voorzit- I ter van de „Longshoremens Union" heeft inmiddels in New York verklaard dat de havenar- 1s van Maine tot Texas zul- 11fi blijven staken totdat er nieu- 32 A vanger, :eldbuis f 1995.. we 'contracten zijn gesloten, maar dat zij op een bevel van Eisenhower weer aan het werk zullen gaan. In New York wer den in de loop van dinsdag vier grote passagiersschepen met in totaal meer dan 5.000 passagiers verwacht. Men voorziet grote moeilijkheden bij het aan wal brengen van de koffers en an dere zware bagage. Alleen al in de haven van New York liggen 80 schepen te wachten tot zij ge lost of geladen worden. In de ha vens van de Amerikaanse Oost kust en het gebied aan de Golf van Mexico liggen honderden schepen, met aan bederf onder hevige levensmiddelen geladen. Het opperbevel van het leger der Algerijnse opstandelingen heeft in een dagorder de Franse erkenning van Algerije's recht op zelfbeschikking een „gewel dige stap vooruit" genoemd. De strijd zou echter worden voort gezet. De Franse afdeling van het Algerijnse nationale bevrijdings front (F.L.N.) heeft in een te Parijs uitgegeven communiqué ontkend dat zij verantwoordelijk is voor de aanslag op Messali Hadj, de leider van de Algerijn se nationae beweging. Deze be weging en de F.L.N. zijn eikaars rivalen. De aanslag werd op 17 september nabij Chantilly ge pleegd. De kleinhandelaren hebben dinsdagmorgen op de Parijse markthallen geweigerd goederen af te nemen uit protest tegen de poging van de Franse regering om de winstmarges vast te leg gen. Door de grote droogte in de zomer zijn de prijzen van fruit, groente en zuivelprodukten aan merkelijk gestegen. De suikerbietenoogst zou 40 percent onder het normale niveau zijn. De boeren voederen hun vee thans al met hooi, dat gewoonlijk voor de winter wordt bewaard. Slechts de wijnboeren en de boeren, die graan verbou wen hebben een goed jaar ge had. Tegen een Spanjaard, die be- schudigd werd van het versprei den van vlugschriften tegen het bewind van Franco, is dinsdag te Madrid vier en een half jaar gevangenisstraf en een boete van 29.000 peseta (ongeveer 1.850 gulden) geëist. Volgens de openbare aankla ger was de beklaagde, Elias Buendia Orgaz, er op betrapt, dat hij te Madrid een pamflet aanplakte, waarin werd opgeroe pen tot geweldpleging tegen het huidige regime. De beklaagde zelf verklaarde dat hij het pam- plet had gevonden en het stond te lezen, toen de politie hem aan hield. De openbare aanklager zei dat de man communistisch sym pathieën had. N.V. Fa P. J. v. d. SANDE De onderhandelingen over on beëindiging van de nu reeds 83 dagen durende staal- staking in de Ver. Staten heb ben maandag een slechte wen ding genomen. Maandagoch- tend ver wierpen de vakbonden voorstellen van de werkgevers, waarop voor maandagavond een buitengewone vergadering an vertegenwoordigers der twee partijen te Pittsburg d belegd. De directeuren van aalmaatschappijen zijn ech- niet verschenen. De vak bondsvoorzitter, MacDonald, ver- I li na vijf minuten woedend het gebouw waar men bijeen zou ko- i. Op vragen van journalisten dit betekende dat hij onder- ngen staakte, antwoordde b Zij hebben de onderhande lingen afgebroken". De minister van Landbouw en I Visserij heeft de Tweede Kamer 1 in een brief ingelicht omtrent I het resultaat van het nader be raad van het bestuur van het produktschap voor zuivel met I betrekking tot de export van I consumptiemelk naar Frankrijk. De minister deelt mee, dat dit bestuur na ampele overwegingen besloten heeft, voor^Jsnog geen beperkingen aan de uitvoer van melk naar Frankrijk op te leg- I gen. Ten einde enig toezicht op het verloop van deze uitvoer te kun- i uitoefenen, alsmede om eventueel ingrijpen mogelijk te r ken, indien de binnenlandse voorziening gevaar zou dreigen I' "pen, is 'het besluit, de uit- t van melk wederom onder vergunningenstelsel te bren- g gehandhaafd. Zijnertijds heeft de minister geen redenen aanwezig geacht cm 1 ussenbeide te komen door aan het produktschap een aan- v 'i'ig te geven, als bedoeld in dc in- en uitvoerbeschikking P m kt schap voor zuivel 1958. D r ook deze uitvoer van con sumptiemelk, evenals andere uit roei en zoals van consumptie- uu-'lk naar het Amerikaanse le ger, boter, kaas, melkpoeder e.d. belemmerd te laten plaats enden, ontstaat een prijsvor- Ding van melk voor de veehou- Per, die tot stand komt door een r male en zo vrij mogelijke fOnrurrentie in de verschillende^ r export werkende zuivelbe-* prijvcn. Daar voorts voor onze fcuivci vooral gezien de ont- v kelingen op langere termijn elke mogelijkheid tot verrui- rn,ng van de uitvoer dient te Mannen met eigen ideeën voeren op het ogenblik eenzame campagnes in de Britse verkie zingsstrijd, in de hoop dat hun stem wordt gehoord boven het gebrul van de grote politieke partijen uit Zij zijn bereid voor hun goede zaak 150 pond (ca 1500 gulden) te verliezen, dat is de som die zij bij elkaar moeten hebben voordat zij zich kandidaat voor het parlement mogen stellen. Indien zij minder dan een acht ste deel van het totaal aantal stemmen in hun district op zich verenigen, zijn ze het geld kwijt. Dit komt dikwijls voor wanneer een individuele kandi daat zich geplaatst ziet tegen over de op volle toeren draaien de organisaties van de grote partijen. Stafford Keatly, een 63-jarige metaalfabrikant, heeft zijn borgsom bij de laatste vier alge mene verkiezingen verspeeld hetgeen hem reeds 600 pond heeft gekost. Doch hij staat opnieuw kandidaat in het dis trict Handsworth (Birming ham) als „onafhankelijk kandi daat voor de vrede". Hij streeft naar algehele ontwapening. „Ik zal mijn worsteling voor de we reldvrede voortzetten, zelfs al zou het mij nog eens 150 pond kosten", zegt hij. In een ander district van Birmingham, Hal Green, strijdt de radiohandelaar Harry May- nard als onafhankelijke conser- Blijkens een publikatie van het Centraal Gedistilleerdbureau te Schiedam is de Nederlander in Europa in 1957 de matigste mens geweest in het gebruik en mis bruik van alcoholica. In de sta tistieken van dit bureau wordt een vergelijking getrokken met 20 voornamelijk Europese landen. De Nederlanders dron ken dat jaar gemiddeld 20.7 liter bier per hoofd der bevolking, te gen b.v. de Belgen 151 liter. De Noren beperkten zich tot 23 li ter. De Westduitsers nuttigden er 82 en de Luxemburgers ge noten 110 liter bier per hoofd der bevolking. Ook in het gebruik van ge distilleerd is de Nederlander ma tiger dan b.v. de Noren, Zweden, Finnen en IJslanders (welke evenals de Nederlanders tot de grote gedistilleerdgebruikers worden gerekend). De Nederlan ders dronken 2.12 liter, de No ren 2.3 liter en de Zweden 5.5 li ter per hoofd per jaar. De consumptie van wijn bleek in Nederland niet populair. Ge middeld dronk de Nederlander in 1957 slechts 1.5 liter wijn. Slechts de Noren waren nog voorzichtiger met 1.2 liter. De Belgen dronken 7.5 liter, de Westduitsers 10.5 en de Luxem burgers 30 liter per hoofd per jaar. In het wijnland Frankrijk genoot de Franse burger in 1957 van 114 liter wijn. In 1958 werden in ons land 5008 mensen veroordeeld wegens het rijden onder invloed van ge nuttigde sterke drank. In 1957 was dit aaikal 5366 (deze cijfers zijn voorlopig), in 1956 vielen er 5609 veroordelingen. De terug gang van misbruik sinds 1949, uitgedrukt in procentuele daling van het aantal processen-verbaal variëert jaarlijks van 2,9 tot 16,9 met als uitzondering het jaar 1957, toen het aantal processen- verbaal 1,8 procent hoger was dan het jaar ervoor. Het bureau baseerde de statistieken op ge gevens van het C.B.S. vatieve kandidaat los van de officiële conservatieve partij 'alleen op één lijst. Hij streeft naar herziening' van de huur wet, zeggende dat hij onder deze wet heeft geleden toen hij door een gerechtelijke uit spraak huur moest betalen voor een van zijn zaken. Hij is er op voorbereid zijn 150 pond te ver liezen. Indien hij zou worden gekozen, zou hij zich direct weer uit het parlement terug trekken, als de wet veranderd is. In het Londense district Woolwich West staat Ronald Mallone, een 43-jarige lector aan een universiteit, op de lijst voor de „gemeenschapspartij". Hij streeft naar een regerings vorm die christelijke beginselen stelt boven alle andere. Mallo ne, een intensief strijder voor vrede, zou graag zien dat Enge land weigert dat buitenlandse militaire bases binnen zijn gren zen worden gevestigd. De 31-jarige George Forres ter, amateur filosoof en klein kunstenaar, vertegenwoordigt zijn eigen „waakzaamheids partij" in het district Zuid Le- wisham in Londen. Hij wenst een regeringsvorm die zich strenger houdt aan de „magna charta", het document door koning Jan in 1215 getekend, en dat de basis is van de Britse demicratie. De nationale garde van Pana ma is maandag in het geweer ge komen om een 300 werklozen te verdrijven uit de nationale ver gadering, die zij bezet hadden. Toen' de nationale garde arri veerde was de leider van de werklozen, Andres Galvan, die op de voorzitterszetel was gaan zitten, bezig om „volksafgevaar digden" aan te wijzen. Hij werd weggeleid toen hij weigerde „af te treden". Daarop bestookten de militairen de overgebleven be togers in en voor het parle mentsgebouw met traangas. Circa 2000 werklozen uit Co- Ion, mannen en vrouwen, waren maandag naar de hoofstad, Pa nama, getrokken, een mars van 48 kilometer. In de hoofdstad voegden zich een 300 werklozen bij hen om verlaging van de hu ren, vaststelling van minimum lonen en afkondiging van land bouwhervormingen te eisen. Van de 2000 mensen uit Colon moes ten er een twintig wegens uit putting in ziekenhuizen in Pa nama worden opgenomen. N.V. Fa P. J. v. d. SANDE Na twee maanden droog weer is er dinsdagmorgen eindelijk re gen gevallen in Zuid West-Enge land. En het bleef niet bij een simpel buitje. Geruime tijd viel de regen in stromen neer. Vele boeren, die begrepen dat dit de redding kon betekenen voor hun oogst, renden zonder jas en hoed van de ontbijttafel naar buiten om de regen te begroeten. Het zuidwesten van Engeland is een van de Britse gebieden die het meest van de droogte te lij den heeft gehad. DORNFORD YATES 38) Nadruk verboden. I van uw en zult achten. len aangegrepen, heeft de 'Duister geen aanleiding gevon- «cn zich tegen het besluit van "ri produktschap voor zuivel te terzetten. Deze, van veel begrip getui gende, opvatting kwam ons uit stekend te pas. We hoefden ons nu niet bezorgd te maken; Katha rine en ik konden George op, ons gemak inlichten en instruéren. En zo stond er in de gewelfde eetkamer een koude maaltijd te wachten, terwijl Katharine en ik vol spanning wachtten op de kop lampen, die wij tussen de bomen een kort ogenblik zouden kun nen zien. „Ik begin bang te worden", zei Katharine. „Jij en ik zijn hierin samen verzeild geraakt, dat is tot daar aan toe. Maar om in koelen bloede je hart uit te storten voor een man, die je nog nooit eerder hebt gezien..." „George zal je verschrikkelijk lief vinden", zei ik, „en als hij alles heeft gehoord, zul je hem eens zien kijken." „Hij zal een beleefd gezicht zetten, neem ik aan. Tenslotte ben ik zijn gastvrouw, dat geeft nu eenmaal verplichtingen. Maar wanneer hij blijft, Ezau, dan is dat terwille van jou en beslist niet terwille van je mening over mij. Jij bent verliefd op mij en daarom wil jij niet inzien, dat ik tegen de meest elementaire wet van onze klasse heb gezondigd. Maar hij zal dat wel degelijk in zien. Verdorie misschien heb ik wel gestolen goederen aan de man gebracht, die oorspronkelijk aan een van zijn kennissen heb ben toebehoord." „George is lang niet stom", zei ik. „Hij zal..." „Hoe stom hij is, weet ik niet, ik weet wel dat hij in aantocht is." Zij wees in de richting van de open plek. „Kijk eens door de bomen." Aan de overzijde van het dal werd de opening in de bossen verlicht door een merkwaardig schijnsel, dat snel in lichtsterkte toenam. Opeens was het verdwe nen, terwijl verderop af en toe iets fonkelde, alsof er een vuur pijl in een wijde boog naar de laagte van het dal zweefde. Drie minuten later schoof er een wagen over de brug. Wij gingen George op het oorplein tegemoet. Wij namen hem mee naar binnen, terwijl Conrad Joseph onder zijn hoede nam en met de chauffeur afre kende. „De situatie is deze", zei Katha rine, „U hebt nog niet gegeten en wij wel. Bovendien hebben wij u een en ander te vertellen. U gaat dus eten en luistert, en wij doen het woord." „En voor de gezeligheid drinkt u iets mee", zei George. „Vind ik prettiger." En dat deden we. Achter gesloten deuren, aan een antieke, eikenhouten tafel, vertelde ik hem wat er gebeurd was en hoe we er voor stonden. Ik zal niet herhalen, wat wij pre cies besproken hebben; wij sloe gen geen enkele bijzonderheid over en Katharine vertelde hem ronduit, wat zij had gedaan en hoe zij er toe was gekomen. Toen er niets meer te vertel len viel keek George ons beur telings aan. „Ik heb respect voor zoveel moed", zei hij. „Jullie hadden mij dit alles ook niet kunnen vertellen. Maar nee, we spelen open kaart. Ze wil niet onder valse vlag varen. Het mag dan al de piratenvlag zijn, maar wappe ren zal ze. Als ik met haar in zee ga, moet en zal ik de waarheid weten". Hij stond op en hief zijn glas. „Jufrouw Scrope", zei hij, „ik sta tot uw beschikking en ik be schouw het als een eer uw gast te zijn". Katharine kreeg een kleur van genoegen, „Wat heb ik je gezegd?" zei ik. „Formosa is diep geroerd", zei Katharine. „Beter kan ik het niet uitdrukken". Daarop stak ze ons beiden een hand toe, waarop wij een kus drukten en George kreeg toe stemming haar Katharine te noe men en hem noemde ze al Geor ge. Tenslotte dronken wij geza menlijk op de ondergang van een man, met wie wij nu alle drie te maken hadden. „En nu", zei George, toen hij weer was gaan zitten, „moet ik jullie iets onaangenaams meede len. Ik ben hier wel, en ik zal me geducht weren, maar ik heb de vijand althans tot aan Cruise meegebracht. Een knaap, die mij in Rouen al was opgevallen, is met mij uit de Parijse trein ge stapt". HOOFDSTUK VI Er woedde die nacht een soort orkaan. Uren aaneen loeide de wind en gutste de regen neer. Terwijl de woede van de storm zich boven de daken van het kas teel ontlaadde, luisterde ik met ontzetting naar het kraken van de hoge bomen, die het zwaar te verduren hadden. Toen ik de vol gende morgen wakker werd, was de hemel weer blauw, de zon scheen al en een gewassen we reld glans'de groenachtig zilver in het licht en geurde verrukkelij ker dan ooit een parfumerie had kunnen doen. Het was een haast sprookjes achtige verandering, toch was het niët dit natuurgebeuren dat mij al om zeven uur een blik over de borstwering deed werpen. Ik wilde mij op de hoogte stellen om trent de toestand in het dorp be neden; ik meende mij al heel sterk te moeten vergissen, wan neer de vijand niet binnen enige uren zou komen opdagen. Wij hadden dit vanzelfsprekend aan ons zelf te wijten. Katharine was verschrikkelijk boos op zich zelf geweest, omdat zij verzuimd had mij opdracht te laten geven de sporen van George uit te wis sen. (Wordt vervolgd.) ONGELUK BIJ JEEPRIT Tijdens een militaire oefen- rit voor jeeps is maandagavond omstreeks half negen bij Mau- rik onder Tiel door tot nu toe onbekende oorzaak een jeep van de weg afgeraakt en gekanteld. De jeep werd vermoedelijk be stuurd door de 41-jarige kapi tein W. F. Ridder van Rappard, die een shock kreeg en naar huis is gebracht. De naast hem zittende 21- jarige eerste luitenant H. Hor- sting werd zwaar gewond en buiten kennis naar het zieken huis „Bethesda" te Tiel ver voerd, waar bloedtransfusie werd toegepast. In de loop van de nacht is hij overleden. Beide slachtoffers zijn van de Luchtdoelartillerieschool te Ede, gehuwd en woonachtig te Ede. Vice-president Nixon van de V.S. heeft er maandagavond in een rede aan de universiteit van Chicago bij de Amerikanen op aangedrongen harder te werken om de superioriteit van de vrij heid met betrekking tot het com munisme te bewijzen. Hij gaf toe dat de Russen, speciaal op wetenschappelijk gebied, een op merkelijke vooruitgang hadden geboekt. „Maar wij kunnen en zullen ze inhalen", aldus Nixon. Britse en Amerikaanse raket deskundigen zijn overgegaan tot het uitwisselen van gegevens en kennis om de uitvoering van het Amerikaanse ruimtevaartpro gram te bespoedigen, zo weet de „Daily Herald" te melden. Maan dag zijn in Londen besprekingen begonnen. De agenda was gewij zigd i.v.m. met de lancering van Loenik no 3. De deskundigen zouden in het bijzonder de besturingstechniek bestuderen. Daar er geen getuigen bij het ongeval waren en de heer Van Rappard nog niet kan worden gehoord, weet men nog niets van de toedracht. VERDACHT VAN VERDUISTERING Uit Zeist is maandag naar Schiedam overgebracht de 40- jarige Rotterdammer H. R P. De man zou zich als waarne mend beheerder van een filiaal van de Rotterdamse Melkinrich- tink te Schiedam schuldig heb ben gemaakt aan verduistering van ƒ4500,Hij zou daarmee naar Amsterdam zijn gegaan en er goede sier hebben gemaakt. Maandag meldde hij zich vol komen platzak bij de politie te Zeist. WAARSCHUWING VOOR OPLICHTER De Haagse politie waarschuwt voor een man, die in verschei dene plaatsen van ons land mensen heeft opgelicht. De man, die uit Indonesia af komstig is, bezoekt vooral men sen, die daar in Japanse kam pen hebben gezeten. Hij vertelt hun dat hij sigaretten kan krij gen zonder invoerrechten te be talen en dat zulke sloffen 7,50 per stuk kosten. Vooruitbetaling is daarbij noodzakelijk. Wan neer de man geld ontvangen heeft verdwijnt hij, zonder ooit iets meer van zich te laten ho- INSLUIPER IN HAAGS GEMEENTEMUSEUM Toen maandagavond de 53- jarige nachtwaker G. J. H. de Ronde deed in het Haagse ge meentemuseum zag hij achter een pilaar een hem onoekende man staan. Op zijn vraag wat deze daar uitvoerde, kreeg hij ten antwoord, dat de man inge sloten zat en graag naar buiten wilde. De nachtwaker vertrouwde de zaak niet erg en pakte de man bij zijn jasje beet. In de hal van het museum gekomen, gaf de onbekende de nachtwaker een slag op het hoofd en vluchtte het museum uit.' Tot nu toe is hij spoorloos.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5