Sunil wast stralend wit... BINNENLANDS NIEUWS WITTER DAN DE WITSTE POES en spaart uw linnenkast VERSLOOT Rapport commissie werkelijke diensttijd dienstplichtigen stelt diensttijd verkorting per medio 1962 voor Engeland en de Europese gemeenschappelijke markt Veevoer vanuit Barendrecht naar droogte-gebieden Hier is met Sunil g-ewassen.dat hemelsblauwe Sunil, waarin al 't wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten, met Sunil hebt u min der waswerk, minder te wrin gen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet,blijft alles veel langer nieuw, ook de wasmachine eh wringer varen er wel bij! DE WERKLOOSHEID UITGIFTE JUBILEUM POSTZEGELS K.L.M. Neem meteen het voordelige reuzenpak HOENSON MET GERICHTE WARMTE i behaaglijke aardolie munt brandschoon! at 85 :oniant betaald Dinsdag 6 october 1^59 DE VRIJE ZE 15e jaargang r»6. 47 99 landmacht ongeveer 5100 of 20 j procent. Bij de zeemacht bedroeg I het tekort ongeveer 1800, d.i. 12 procent, welk tekort langzamer- Aan de leden der Tweede Ka- ten, die de dienstplicht thans op- I hand wordt ingelopen. Bij de mer is toegezonden het rapport legt en de consequenties van de j luchtmacht ontbraken 1100 man j ,,r.r.r-7it verschillende mogelijkheden tot aan de organisatie, d.W.z. onge- van de commissie, onder voorzit- verllc.hting van de lasten terschap van Staatsraad luit.- jjet meest geëigende middel om generaal B. D. baron van Voorst tot een verlichting van de lasten Vnnrvt die ondracht had de van de dienstplicht te komen, is tot Voorst, die opdracnt naa ue verkorting van de werkelijke door haar noodzakelijk geachte diensttijd Een dergelijke verkor- duur van de werkelijke dienst ting blijkt bij de zeemacht niet Iveer 11 procent. der dienstplichtigen te onderzoe- mogelijk te zijn, aldus de com- in missie. De aandacht van de com- ken. De commissie had te i mlSsie heeft zich daarom voorna- overweging te nemen de invloed, melijk geconcentreerd op de welke de duur van de werkelijke landmacht en de luchtmacht. dienst zowel van de eerste oefe- i pe commissie stelt voor er ern- cuensi, zu unUnrrcnafn stig naar te streven een verkor- ning als van de nernaimgsoeie- j van de diensttijd met twee ningen, heeft op het maatschap- j manden onder gestelde voorwaar- neliike bestel en de particuliere den te bereiken in 1962. omstandigheden van de dienst- I De commissie zegt. dat DE PALESTIJNSE VLUCHTELINGEN pUchtigen en de van hen afhan kelijke personen. Na de instelling van deze com missie heeft de minister de op dracht nog nader gepreciseerd door te stellen, dat de commissie in het bijzonder aandacht diende te schenken aan de mogelijkhe den tot werving van beroepsper- oneel en premievrijwilligers ten einde op die wijze een verlichting van de lasten, welke de vervul ling van de dienstplicht oplegt, mogelijk te maken. Het rapport is een boekwerk van ver over de honderd bladzij den geworden en bevat tevens 23 bijlagen. Het behandelt achter eenvolgens de huidige regeling van de dienstplicht, de mogelijk heden tot verlichting van de las- De commissie zegt, dat een diensttijdverkorting niet mogelijk is zonder uitbreiding van het vrij willig dienende personeel. De commissie constateert dat de hui dige personeelsbezetting van de drie krijgsmachtdelen niet vol doet aan de eisen, welke de mili taire adviseurs, aan de commissie toegevoegd, stellen. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door het tekort aan beroeps- en semi- beroepspersoneei bij de land macht. Hoewel ook bij de zeemacht en de luchtmacht een tekort bestaat, is dit bij de landmacht bepaald verontrustend, zegt de commis sie. Het bedroeg medio 1958 bij de De steunverlening aan Pales tijnse vluchtelingen heeft ern stige moeilijkheden ondervon den door „chronische" vraag stukken in de verhouding tus sen het V.N.-bureau voor hulp verlening, Unwra, en de rege- DE BEHOEFTE AAN ONDERWIJZERS IN 1958 Uit door het Centraal Bureau voor de Statistek gepubliceerde cijfers blijkt, dat in 1958 bij het lager onderwijs 5.675 onderwij zers (hoofden hieronder begre pen! dat is 10,5 procent van de bezetting op 16 janlari 1958, no dig waren voor het bezetten van vakante plaatsen (1957: 5.475). De beboette ontstaan door ver vanging van vertrokken of over leden onderwijzers (vervangings behoefte) tearoeg 4.114 of 7,6 procent (1957 7,5 procent). We gens uitbreiding van het lager onderwijs waren 1.561 onderwij zers oi 2,9 procent (1957: even eens 2,9 procent) nodig. In de totaie behoefte kon door aanstelling van 5.218 onderwij zers voor 92 procent worden voor zien (1957: b3 procent). Van het onderwijzend perso neel dat het lager onderwijs ver bet, was 43 procent jonger dan 30 jaar en 13 procent 65 jaar of ouder. De in 1958 aangestelde onder wijzers waren voor 44 procent ouder dan 25 jaar, terwijl 738 ge huwde vrouwen (21,3 procent van alle aangestelde onderwijzeres sen) naar het onderwijs terug keerden. (Advertentie.) ringen die voor dit bureau als gastvrouw optreden. Dit heeft het hoofd van de Unwra, dr. John Davir, in zijn jaarrapport aan de algemene vergadering meegedeeld. i Tot de grootste moeilijkhe- den behoorde de weigering van! do regering in Cairo om te er-j kennen dat de Unwra een V.N.-1 orgaan is. Daardoor werden dej functionarissen van het bureau] belemmerd in de uitoefening van hun taak in de V.A.R.J Soms mochten zij de vluchte- lingenkampen niet bezoeken en eens was het voorgekomen dat I De havenarbeider van San Fran- een lid van de staf zonder ge- J cisco wie premier Chroesjtsjef rede aanleiding het land werd onlangs zijn vilthoed gar CHROESJTSJEFS IIOED NIET IN KAPITALISTISCHE HANDEN. uitgezet. Eind september waren er in ons land 39.056 werkloze man nen ingeschreven tegen 41.205 eind augustus. Op aanvullende werken waren eind september 7.567 mannen werkzaam tegen 8.832 eind augustus. De geregi streerde arbeidsreserve bedroeg dus per eind september 46.623 mannen, tegen een maand te voren 50.037. Het aantal werk loze vrouwen was eind vorige maand 6.441 tegen 5.906 eind september 40.148 voor mannen en 30.077 voor vrouwen. Een maand tevoren waren deze cij fers resp. 41.905 en 31.182 aldus de maandelijkse cijfers, medege deeld door het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid. Verdeeld naar de provincies was de geregistreerde arbeids reserve per eind september. augustus) als volgt: Groningen der redenen van de weigering 4.301 (4.369), Friesland 4 684 der Engejse regering is geba- '4.622), Drenthe 4.564 (5.611), feerd op de noodzaak de Engelse Overijssel 3.971 (4.126), Gelder- landbouw te beschermen. Als wij land 3.769 3.933), Utrecht 1.789 tot de gemeenschappelijke markt (1.920), Noordholland 6.025'"""""" De Engelse minister voor Europese Zaken, Maudling, heeft zondag tijdens een op het hoofd kwartier van de Engelse conser vatieve partij inderhaast bijeen geroepen persconferentie ver klaard, dat de regering er nooit aan heeft gedacht zich bij de Europese gemeenschappelijke markt aan te sluiten. De minis ter legde deze verklaring af naar aanleiding van de door de Engel se liberale partij uitgesproken eis, dat Engeland zich bij de Euromarkt zal aansluiten. Ik hoor, aldus minister Maud ling, dat de liberalen verklaren, dat Engeland zich bij de gemeen schappelijke markt moet aan sluiten en dat zij de weigering van de conservatieve regering om zulks te doen afkeurt. Een 6.120), Zuidholland 8.073 (8.089), Zeeland 1.821 (2.245), Noordbra bant 5.334 6.362) en Limburg 2.292 (2.579). Gistermorgen om negen uur was een klein aantal genodigden bijeen in een der appartementen van het pand aan de Herengracht te 's Gravenhage, waar ongeveer veertig jaar geleden de toen malige administrateur der K.L.M., de heer Albert Plesman, en de eerste personeelsleden van rleze op 17 oktober 1919 opge richte luchtvaartmaatschappij in het eerste hoofdkantoor zich be gonnen toe te leggen op de ont wikkeling van het Nederlandse luchtverkeer. In de vroegere werkkamer van de heer Plesman werd n.l. gistermorgen symbo lisch een begin gemaakt met de verkoop van de eerste postzegels die de P.T.T. heeft uitgegeven ter gelegenheid van het veertig jarige bestaan van de Nederland se luchtvaartmaatschappij. Deze verkoop geschiedde door de di recteur-generaal van P.T.T., prof. ir. G. H. Bast, aan de we duwe van dr. Albert Plesman, mevrouw S. Plesman-van Eijk; aan de heer A. van der Paauw, thans hoofd commerciële dienst -Nederland der K.L.M., die veer tig jaar geleden in deze zelfde kantoorruimte zijn werkzaam heden in dienst van de K.L.M. is begonnen; aan de heer Leendert- Sillevis, een der allereerste vlie gers van de maatschappij en aan de heer I. A. Aler, president directeur der K.L.M., die thans het stuur in handen heeft. De directeur-generaal van P. FT. heeft er in een korte toe spraak het nationale belang van de K.L.M. belicht; de heer Aler heeft in zijn dankwoord deze be langen onderstreept en de heer Hoolboom heeft in het bijzonder de relatie tussen P.T.T. en K.L.M. wel tussen dr. Plesman en dr. ir. Damme besproken. De heer Van Mourik ontving als aandenken een ingelijste foto van de vroegere werkkamer van dr. Plesman en twee ingelijste vellen jubileumpostzegels. Deze zegels zijn ontworpen door de heer E. Thorn Leeson uit Weesp. waren toegetreden, had Enge land zijn gehele tariefbescher ming voor de land- en tuinbouw- produkten moeten afschaffen en moeten afzien van het voeren van een eigen landbouwpolitiek. In de gemeenschappelijke markt Geheimzinnige afwijking in Zweden Twee artsen in Malmöe schrij ven in een medisch tijdschrift, dat er de laatste maanden in een kliniek te Malmoe verscheidene gevallen van epilepsie worden behandeld, die volgens hen een gevolg is van het flikkeren van het televisiebeeld. Vooral bij kin deren komt de afwijking voor. Zij beschrijven het geval van een meisje van dertien jaar, dat steeds als zij naar de televisie kijkt, stuiptrekkingen krijgt. De krampen doen zich in het gezicht of in de handen voor. De artsen raden, in het bijzonder gevoelige mensen, het dragen van een rode bril aan. wordt de gemeenschappelijke landbouwpolitiek bij meerderheid van stemmen vastgesteld. Enge land zou een minderheid hebben gevormd, hetgeen het einde zou hebben betekend van ons stelsel de jaarlijkse vaststelling van de landbouwprijzen en tevens de af schaffing van onze landbouw- wetgeving, aldus minister Maud ling. Op een opmerking van een journalist, dat-er tussen de zes landen van de E.E.G. geen vrij handelszone voor landbouwpro- dukten bestaat en dat elk dezer landen evenals Engeland tracht zijn landbouw te beschermen, antwoordde minister Maudling dat de subsidiëring van de land bouw in Engeland en de toe treding tot de gemeenschappelij ke markt niet met elkaar in overeenstemming zijn te bren gen. voor 'smans pet, heeft geweigerd dit communistisch hoofddeksel aan „Amerikaanse kapitalisten" te verkopen, zo weet radio Moskou te melden. Een industrieel had de haven arbeider voor de hoed een bedrag geboden, dat het jaarinkomen van de bezitter ruim te boven ging. Het was de bedoeling van de zakenman om de hoed in zijn zaak ten toon te stellen teneinde klanten te trekken. „Ondanks het verleidelijk bod heeft de haven arbeider er de voorkeur aan ge geven de hoed van de Sowjet- regeringsleider als souvenir voor zichzelf te houden", aldus radio- Moskou. TAXI-CHAUFFEUR OVERVALLEN. recherche kon hen later in de haringen en wittebrood uitgereikt j nacht naar aanleiding van hun aan ruim 100.000 Leidenaren. Zaterdagavond is de 30-jarige signalement opsporen. Het bleken (Advertentie) Russische filosoof valt deken van Canterbury aan Dr. Kriwilof, een van de be langrijkste filosofen van de Sow- jet-Unie heeft in „Kommunist", een Russisch tijdschrift dat theo retische vraagstukken over het communisme behandelt, de „ro de" deken van Canterbury aan gevallen. Hy verwijt dr. Hewlett John son, dat hij het feit dat het re ligieuze en het wetenschappelij ke denken onverenigbaar zijn, verwaarloosd heeft. Samenwer king tussen wetenschap en gods dienst is onmogelijk, aldus Kri wilof. Sommige geestelijken zijn wat hun openbare activiteit be treft, progressief. Wij stellen hun bijdrage voor de zaak van de vrede op prijs, maar hun ac tiviteit kan nimmer de princi piële verschillen tussen ons en hen, die de godsdienst steunen, verdoezelen en te niet doen. Het dialectische materialisme kan niet samengaan met het chris tendom, aldus Kriwilof. De zuinigste oliehaard van Nederland (proefondervindelijk bewezen) per g week; OLIEHAARD: 300 de luxe-bruto cap.: ca. 10.500 Kcal./u. f395.— >400 de luxe-bruto cap.: ca. 16.000 Kcaf./u. f430.-. Dit model - met kookgelegenheid groot in capaciteit maar klein van omvang, werd door vele Huisvrouwen uitver koren, vanwege zijn eenvoudige, doch sierlijke vormgeving. Door de 10 belangrijke schriftelijke garanties, gegarandeerd géén last van koude voeten, géén sterke roetvorming en géén hoge brandstofkosten. (Géén ander merk geeft dit!) Uitgevoerd met de veel besproken, zuinige Rocket brander- pot en Rocket automatische trekregelaar. (Belangrijk!) Neem dus géén genoegen met een mindere kwaliteit. Laat nu reeds een Hoenson bij de officiële Hoenson dealer in Uw woonplaats reserveren, want de vraag Is enorm. Verstandige mensen gaan bij aanschaf van een haard, op hun eigen gezonde oor deel af. Zij weten, dat ondanks de enorme reclame-campagne voor ouderwets kolen stoken, de Hoenson oiiehaard met Ge richte Warmte de ideale verwarmings bron is voor iedere woning of flat. Dit heeft de practijk bewezen! Rotterdamse taxi-chauffeur G. A. B. door twee passagiers in zijn wagen overvallen. Het waren jongens, die hij in een café aan de Binnenweg te Rotterdam op gehaald had en naar IJsselmonde moest brengen. Op de Kerkdijk kreeg de chauf feur plotseling met 'n hard voor werp een klap op het hoofd, waarna zij probeerden hem over de voorbank naar achteren te trekken en een pak slaag te ge ven. De chauffeur wist door schreeuwen de aandacht van om wonenden te trekken, waarop de aanvallers de vlucht namen. De Het aantal auto's in de wereld De Ver. Staten hebben het grootste autopark ter wereld, namelijk 56.870.684 personen auto's, 11.158.561 vrachtwagens en 270.163 autobussen, aldus heeft het Amerikaanse ministe rie van Handel vrijdag j.l. mee gedeeld. Dit is zestig procent van het aantal auto's in de ge hele wereld. Op de tweede plaats komt Frankrijk met in totaal .6.040.086 auto's, op de derde Groot-Brit- tannië met 5.912.708, op de vier- OFFICIAL HOENSON DEALERde Canada met 4.623.600, op de vijfde de Duitse bondsrepubliek met 3.770.900 en op de zesde de Sow jet-Unie met ongeveer 3.500.000. Volgens deze bekend making zijn in de Sowjet-Unie 500.000 personenauto's, 2.965.000 vrachtauto's en 35.000 autobus sen. DE OLIESPECIALIST Dvkstr. 7-9, Tel. 2056, Terneuzen Zaterdagmorgen zijn 52 mili- van Defensie. Vrijdag is de zaak kwamen. Deze bedrijven waren taire drietons-vrachtauto's met met alle betrokkenen besproken gelegen in de gemeenten Ede, bietenkoppen geladen met be- en zaterdag kon worden begon- Apeldoorn en Barneveld. Bijna 60 stemming Barneveld. De boeren nen met de eerste proeftranspor- boeren werden met een lading in de omgeving van deze plaats, ten met militaire vrachtauto's. bietenkoppen verblijd. Overigens die tengevolge van de droogte j De coöperatie van inzameling is dit slechts een druppel op een veevoeder tekort komen, zullen en transport is in handen van de 1 gloeiende plaat, want het gras met de lading worden geholpen. provinciale voedselcommissaris i land op de Veluwe is bijzonder Bij de Barendrechtse brug begon voor Noord- en Zuid-Holland. slecht van kwaliteit. Het is don- men zaterdagmorgen om 8 uur Bij het laden werd te Baren- kerbruin en totaal verdord. 40 van deze wagens te laden, de drecht geholpen door een 80-tal I De melkproduktie is de laatste andere 12 werden om halfnegen manschappen en een aantal on- weken aanmerkelijk teruggelo- uitkeringen, waarop de boeren nog aanspraak kunnen maken, zoals bijvoorbeeld de slotuitke- ring uit hoofde van de melkprijs garantie aan het einde van het melkprijsjaar. Deze week wil men 20 mili taire vrachtauto's van Goeree en Overflakkee naar de Peel en de den in 1574 wordt gevierd, achterhoek laten vertrekken. Van Ook zaterdag j.l. stroomden militaire zijde zou men het op weer ontelbaren uit verre omge- prijs stellen, zo deelde de Holland-1 ving naar de sleutelstad. Het zon de 18-jarige magazijnbediende H. J. P. N. en de 16-jarige slagers knecht P. A. van V. uit Rotter dam te zijn. Zij bekenden de chauffeur van zijn geld te heb ben willen beroven en de auto te stelen. De chauffeur is er met een flinke hoofdwonde afgekomen. TWEE POOLSE VISSERS IN IJMUIDEN AANGEHOUDEN. De douane te IJmuiden heeft in de nacht van vrijdag op zater dag twee Poolse vissers aange houden. Zij zijn opgesloten in het hoofdbureau van politie te Vel- sen. Het tweetal smokkelde een par tij van 23.000 Amerikaanse siga retten van hun schip, de Poolse trawler „Leba", die in de Haring haven te IJmuiden ligt om haring te lossen voor doorvoer Polen. Met de Justitie wordt overlegd wat er met beide mannen moet geschieden. BOSBRAND BIJ APELDOORN OPZET? Zaterdagmiddag heeft in het Orderbos te Apeldoorn weer op drie plaatsen brand gewoed. Bij de eerste melding, die omstreeks kwart over twee binnenkwam, rukte de brandweer onmiddellijk met enkele tankwagens en man- schappenwagens uit. Tijdens de rit naar de bij de melding opge geven plaats kwam reeds bericht over een tweede brand binnen en even later werd een derde brand in het bos gemeld. De brandweermannen slaagden er vrij spoedig in het vuur te locaiiseren. Volgens voorlopige ramingen is circa vier hectaren jonge aanplant verloren gegaan. Het vermoeden bestaat, zo deel de de plaatsvervangende com mandant der Apeldoornse brand weer mede, dat er opzet in het spel is. HARING EN WITTEBROOD Eenmaal in het jaar telt Leiden tweemaal zoveel inwoners als het aantal, dat in de burgerlijke stand staat ingeschreven. Dat is op 3 oktober, wanneer in een uit bundig feest het ontzet van Lei- in Hoofddorp geladen. Omstreeks derofficieren van de eerste divi-1 pen. Het is de bedoeling om deze I se Maatschappij van Landbouw i nige weer concurreerde tot het 12 uur waren de convooien klaar sie u/ooIr nr O fin aantal t/an rl «VO mntln noTiVinclyxv, linn t/inmin 1.1 -T 7- 12 uur waren de convooien klaar sie. week nog een aantal van deze voor vertrek en tussen 3 en 5 Door de bemiddeling van de transporten te organiseren, waar uur arriveerden zij op de Eier- secretaris van de Gelderse Maat- bij dan ook andere delen van markt te Barneveld. j schappij voor Landbouw, ir. W.1 ons land aan de beurt zullen ko- De drie grote landbouw-stands- J. Kneppelhout uit Arnhem, de men. De militairen, die aan dit organisaties die de hulp ter tweede voorzitter van de Gelder- j transport medewerkten, kregen hand hebben genomen, hebben se C. B. T. B., de heer C. Heij uit verlof om, in plaats van maan- zich woensdag tot de minister t Ede, alsmede van de provinciale dagmorgen, maandagavond naar van Landbouw en Visserij ge- f voedselcommissaris in Gelderland hun standplaats terug te keren, wend. Deze heeft donderdag be- ir. W. Kooy uit Arnhem, en enke-1 Aan het Landbouwschap heeft sloten de apparatuur van de pro- ke Barneveldse figuren uit de de minister in beginsel toegezegd vinciale voedselcommissarissen J landbouworganisaties, die met de te zullen streven naar uitbeta- ter beschikking te stellen als ser- plaatselijke toestanden op de ling van de toeslag op voedergra- v ïce-apparaat bij de inzameling hoogte zijn, werden de auto's I nen voor de lichte gronden in en distributie van veevoeder en van Barneveld uit naar de ver-1 december. Ook wordt gezocht voorts voor het transport een be- schillende bedrijven gebracht, dienaar mogelijkheden tot het ver roep gedaan op zijn ambtgenoot i hiervoor het meest in aanmerking vroegen van bepaalde andere mede, als eenheden van tenmin- uiterste met de vlaggen, feest- ste 25 ton óp centrale punten in mutsen en andere attributen van de gevende gebieden zouden wor- j vrolijkheid om Leiden in een den bijeengebracht. Het verkrij- groot feestterrein te veranderen, gen van mankracht voor het la-1 Het feest begon in alle vroegte den is voor de landbouworganisa-1 met de reveille op het bordes van ties in deze gebieden wat moei-het stadhuis. Daarna werd de tra- lijk, doordat de boeren nog mid- ditionele koraalmuziek ten geho- den in de oogst zitten. Drentse re gebracht bij het standbeeld van boeren hebben aangeboden naar burgemeester Van der Werf, de Wieringermeer te komen om dat 75 jaar geleden werd ont- daar zelf het voor hen bestemde huid. Aan deze koraalmuziek na- ogenblik nog in het ziekenhuis veevoeder te laden. men twee heren deel, die als jon- verblijft, is de heer T. S. uit Kia- Maandagmiddag zou er een gen zestig jaar geleden voor het zinaveen, die het meest ernstig bespreking worden gehouden eerst hun bijdrage tot deze plech- over de verschillende mogelijk- tigheid leverden. In de Waag heden en moeilijkheden. werden inmiddels de traditionele Ook hierbij was sprake van een lustrum. Een van de dames, die de haringen verdeelde, deed dit voor de veertigste maal. Zij kreeg een bloemenhulde van de voor zitter van de 3 oktober-vereni- ging. RADIOGRAFISCH BESTUURDE TREKKER Aan de Vollenhoverweg in de Noordoostpolder is vrijdag voor het eerst in Nederland een ploeg- demonstratie gegeven met een radiografisch bestuurde trekker. Een van de zes aanwezige Engel se demonstrateurs, die op een trekker zat, bestuurde radiogra fisch feilloos een vóór hem rij dende trekker, waarachter een wentelploeg was gekoppeld. Naast de motor van de trekker, die de ploeg trok, was een ont vanger gemonteerd, die de han delingen van de demonstrateur opving en overbracht op de be dieningsorganen van de machine. Op deze manier werd de ploeg op een kopakker gelicht en ge wenteld, waarna de trekker naar de volgende voor werd geleid. Voor deze demonstratie bestond zeer grote belangstelling. TREIN CONTRA BUSJE Vrijdagnacht j.l. om ongeveer half drie is een volkswagen busje waarmede zes arbeiders werden vervoerd, nabij het Stiel tjeskanaal, op de onbewaakte overweg tussen Nieuw-Amster- dam en Coevorden tegen een olietrein gereden. De in het busje gezeten arbeiders waren afkom stig uit Sliedrecht, waar zij hun werkkring hebben. Ze waren op weg naar huis, waar zij het weekeinde bij hun gezinnen zou den doorbrengen. Toen het ongeval gebeurde, hing er een dichte mist die slechts een zicht liet van vijf tot tien meter. Het busje botste te gen de derde wagon van' een niet geladen olietrein, die van Nieuw-Amsterdam op weg was naar het olie-aceordement te Schoonebeek. Drie van de inzit tenden van het busje werden zo danig gewond dat zij naar een ziekenhuis in Coevorden moes ten worden overgebracht. De drie overigen bleven óf onge deerd öf liepen verwondingen van zeer lichte aard op. Van de drie die naar het ziekenhuis wer den vervoerd is er tenminste één zwaar gewond. Een van de arbeiders is woonachtig in Kla- zinaveen en een andere in Nieuw-Amsterdam. De bestuurder van het busje was de heer H. IJ. uit Barger Compascum. Deze is inmiddels weer uit .het ziekenhuis te Coe vorden ontslagen, evenals één der beide andere gewonden, die even eens in het ziekenhuis waren op genomen. Degene die op het ogenblik gewond werd. Hij liep een bek kenfractuur en ernstige hoofd wonden op.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5