Van Helle 95 Complete triomf voor Ned. elftal RADIO EN TELEVISIE Rode Duivels in 6 minuten verslagen uit het bekende blauwe pakje van „De Weduwe" P ié BRIDGE Constant Vandenstock is een v'a^ naast do paal, joeg hij de T-.D L-ioinp priize bal in de touwen. Het was nau- verslagen man. De kleme B j weiijk:s te geloven: 22 minuten bierbrouwer, de „sélectionneur Nederland—België voetbal ble- unjque" van het Belgische voet bal, heeft zondag de moeilijkste uren van zijn leven doorgemaakt. In het der traditie getrouw tot de laatste plaats bezette Feijenoord-stadion te Rotterdam was een voortreffelijk spelend Nederlands elftal daar de oorzaak van. Binnen 6 minuten verstoor de de Nederlandse aanval, door gave doelpunten van Kees Rij vers, Tonnie van der Linden en Piet van der Kuil, alle illussie van Vandenstock en van alles wat Belgisch voelde of dacht wel heel erg wreed. Maar dat was slechts een be scheiden begin. Bij die 3—0 zou iet niet blijven. De produktiviteit van een Rifvers, een Wilkes, een Van der Kuil scheen geen gren zen te kennen. Ja, zelfs kreeg ndelijk linkshalf Jan Klaassens, i 6'» jaar interland voetbal, in n 41e wedstrijd zijn eerste doel- nunt Het werd 9—1. tot grote vreug- van de enthousiaste Neder- ndse aanhang. Met gebogen iofden verlieten de „Rode Dui- vels" het veld. Constant Vanden- jtock glimlachte eens nerveus en verdween toen maar snel naar de kleedkamers. Het contrast was fel. Daarna .amen de Nederlanders, luid legejuicht door de tienduizenden de tribunes. Zelfs de omstan- jheid dat een heel laat doel- i at van invaller-linksbuiten lire de score op 91 had ge acht, waardoor het record van 36 de 8—0 zege op België in \msterdam slechts was ge- naard en niet gebroken, kon vreugde van de Nederlandse pporters nauwelijks beïnvloe den. VROEG NEDERLANDS KWARTIERTJE. En toch zag het er aanvanke- k helemaal niet naar uit dat de anje-ploeg niet de minste oei te zou hebben met de Bel li. Ja, zelfs waren de eerste nuten voor de Belgen. Het i iste gevaarlijke schot kwam i lis van linksbinnen Wegria, na- at Jan Notermans even Rik ippens de man die hij overi gens vrijwel twee maal drie warier volledig zou gaan be dwingen iets teveel vrijheid had gegeven. Maar Nederland drong de Bel gen direct al terug. Amper wa- Pn er drie minuten gespeeld of n juichend teruglopende Kees Rijvers werd in zijn triomftocht '-stuit door vier, vijf Nederlan ders. Voor dat eerste doelpunt an Kees Rijvers was linksbuiten ioulijn in feite „verantwoorde- k". De rappe Rotterdammer ig dat Rijvers in vrije positie achter stopper Claes stond en voor de debuterende stopper be- i eep wat er ging gebeuren, was het vonnis al voltrokken. Over het hoofd van Claes heen ging de voorzet die Moulijn lan- cerde. In volle sprint kreeg Rij vers de bal te pakken en met een hard, zuiver gericht schot liet hij oelman Nicolay volkomen kans loos (10) Nog geen minuut later was het 0. Middenvoor Tonnie van der nden was daar de oorzaak van. een snelle dribble versloeg hij drie tegenstanders en op het arde. met de linkervoet afge vuurde schot, had Nicolay geen okel verweer. De Belgische verdediging was aangeslagen. En toch was het as het begin. Nog was de zeven de minuut niet verstreken of de man van het scorebord die het dit maal wel heel erg druk heeft gehad... moest opnieuw in ac- t p komen. Ditmaal voor een tref fer van Piet van der Kuil, die een voorzet van linksbuiten Moulijn via paal en doelman tot genoegen van zijn supporters afwerkte (3—0). Het was duidelijk: de beslissing was in feite al gevallen. Het eni ge, overigens nogal twijfelachti ge compliment, dat men de Bel gen kan geven, is dat zij zich ten minste nog enigszins herstelden. l'.Ven leek het er zelfs nog op, dat de 65.000 toeschouwers in het stadion een „wedstrijd'' zouden gaan zien. Maar helaas, zover is het niet gekomen. Wegria mag dan enkele niet ongevaarlijke schoten hebben ge lost, Coppens mag dan enkele aaien heel even de Neder landse verdediging in moeilijkhe den hebben gebracht. Echt ge vaarlijk werd het toch niet. De 20e minuut was het begin van een tweede, wel heel depri merende periode voor de „rode duivels". Een solo van Faas Wil kes de „zwerver" mag dan wat minder snel zijn geworden, zijn dribbels zijn nog steeds bij zonder gevaarlijk bracht de gasten opnieuw in onoverkome lijke moeilijkheden. Op de rand van buitenspel zette Wilkes zijn actie in. Twee, drie verdedigers trachtten hem de pas af te snij den. Het was allemaal tever geefs. Met een bijna angstwek kende precisie tikte Wilkes de bal in het Belgische doel (40). Twee minuten later volgde het mooiste doelpunt van deze wed strijd. Geheel volgens „het boek je" schoof Rijvers de bal tussen Iwee Belgische verdedigers door naar de op volle sprint liggende Piet van der Kuil. Precies op het juiste moment loste de kleine PSV-er zijn gerichte schot. Hoog, ken genoeg voor een 50 voor sprong. Het was begrijpelijk, zoals elke actie had ook deze inspanning zijn reactie. De Belgen kwamen zelfs wat in run spel. Maar toch, in die laatste fase van de eerste helft waren het steeds weer indi viduele pogingen die (enig) ge vaar brachten in de omgeving van het Nederlandse doel. De combinaties die behoren te voe ren tot succes ontbraken volko men. Dat in de stand tot aan de rust geen verandering kwam moet dan ook eerder geweten worden aan minder accuraat spel van de Nederlandse voorhoede, dan aan pech van de Belgische aanval. DE TWEEDE HELFT. De accuratesse scheen ook na de rust weg te blijven in de Ne- ierland.se aanval. Eerst was het doen Moulijn die, vrij voor doel man Nicolay, te onzuiver was net zijn schot. Daarna schoot Ahlkes tegen de binnenkant van le paal. Maar nadat Claes op de loellijn had gered na een schot /an Wilkes en nadat Nicolay zich nog juist op tijd vóór de voeten /an Kees Rijvers had kunnen werpen om een doelpunt te voor- romen, kwamen de treffers dan toch. Wilkes zorgde dat een voorzet van Moulijn in de 23e minuut na Jen misser Van der Kuil toch nog een doelpunt opleverde (60). Zijn derde treffer kreeg de Fortuna-man amper drie minu ten later. Een verre pass van Piet van der Kuil had tevoren Kees Rijvers in actie gebracht. Ieder een verwachtte een schot van de Feijenoorder. Doch er volgde slechts een tikje naar Wilkes. Bijna op de lijn trachtte Wauters nog te redden. Het was echter vergeefse moeite. En voor de zevende maal haalde Nicolay even later de bal uit zijn doel. Inmiddels had linksbuiten Ju- rion, met een bijzonder pijnlijke wond aan het scheenbeen het veld verlaten. Ruim een kwartier speelden de Belgen met tien man. Plotseling kwam invaller Delire tussen de lijnen. Volkomen te recht maakte aanvoerder Cor van der Hart arbiter Kelly erop at tent, dat tevoren was overeenge komen dat slechts tot de 44e mi nuut van de eerste helft con form de Fifa-reglementen één veldspeler mocht worden vervan gen. Zo terecht als het ingrijpen van Cor van der Hart was, zo volkomen ten onrechte was het gefluit van enkele toeschouwers. Cor van der Hart kon toch moei lijk weten dat volkomen in strijd met de getroffen regeling - bondscoach Elek Schwartz zijn Belgische collega" Havlicek ge nadiglijk had toegestaan, toch nog maar een invaller in de strijd te orengen Overigens niet alleen Van der Hart was verbaasd, ook invaller Delire had dit stellig niet ver wacht, want toen de overeen stemming tussen de beide bonds- coaches was bereikt, moest de Olympic-speler in grote haast zijn „uitgaans-costuum" weer verwisselde voor de zwarte broek en het rode shirt Zevennul: de eindstand scheen bereikt. Coppens schoot nog een keer tegen de lat en zelfs deze wedstrijd leek het einde van de klassieke nachtkaars te gaan krijgen. Maar opnieuw zorgden Ie Nederlanders voor een aange name verrassing. Het was, zoals gezegd, Jan Klaassens, die tot grote vreugde van zijn teamgeno ten voor het achtste doelpunt zorgde. Na een combinatie met /an der Linden kwam de nieuwe aanwinst van Feijenoord vrij voor doelman Nicolay. Een hart schot volgde en het record van 1936 S0 van het Amsterdam se stadion was geëvenaard. Het record werd zelfs gebro ken. Al was het dan maar heel even. Piet van der Kuil gebruikte de moeilijke kans die Wilkes hem in de 40e minuut bood bij- zonder dankbaar (90). Twee heel korte minuten bleef dat record maar bestaan. Toen was het, in de 42e minuut, inval ler-linksbuiten Delire die, nadat Rik Coppens zich eindelijk eens van „terriër" Jan Notermans had ontdaan, tenminste van dichtbij de spreekwoordelijke eer voor België kon redden. Maar zelfs dat late doelpunt van de man uit Charleroi kon Constant Vandenstock geen en kele vreugde schenken. Zijn moeilijkheden werden er nauwe lijks door verminderd. Een als een verslagen man verliet Van denstock, de „dictator van het Belgische voetbal", zijn plaatsje langs de lijn, in de wetenschap dat hij een heel moeilijke middag achter de rug had, doch ook in de zekerheid dat de grootste moei lijkheden stellig nog moeten komen INTERLAND-VOETBAL LuxemburgNederland B 13 Het Nederlands B-elftal heeft in Luxemburg met 13 van het Luxemburgs elftal gewonnen. l>e ruststand was 02 voor Neder land B. RotterdamAntwerpen 20 De te Rotterdam gespeelde wed strijd tussen Rotterdam en Ant werpen is door de Rotterdam mers met 20 gewonnen, nadat de rust met 0was ingegaan. Beide doelpunten werden ge scoord door middenvoor Daniels van Sparta. DenemarkenFinland 40 In Kopenhagen heeft Denemar. ken met 40 (rust 20) van Finland gewonnen. 36.000 toe schouwers zagen hoe de 17-jarige midvoor Harald Nielsen, die zijn derde interland speelde, drie doel punten scoorde, in de 21e, 22e en 59e minuut van de wedstrijd. De Finnen, die in de voorren den van het Olympisch tornooi te zamen met de Poolse en Duitse amateurploegen zijn ingedeeld an deze wedstrijd als generale repe titie beschouwden, leverden bete re tegenstand dan de uitslag doet vermoeden. ZwitselandDuitsland 04 Het Westduitse elftal heeft zon dag in Bern met 04 gewonnen van Zwitserland. Bij de rust leid den de Duitsers met 01. WEDSTRIJDBAL NEDERLAND—ENGELAND '13 AAN K.N.V.B. GESCHONKEN Voor een hoogtepunt in de dis trictsvergadering van het district Zuid I, die zaterdag in Breda ge houden werd, heDDen de aige- vaardigden van de vereniging Vlissingen gezorgd. Tijdens deze vergadering namelijk werd bonds- praeses A. L. M. Schroder name lijk de voetbal aangeboden, waar mee op 24 maart 1913 de inmid dels bijna legendarische wedstrijd NederlandEngeland op Hout- rust in Den Haag is gespeeld. 'Het Engelse amateur-elftal aangevoerd door de enkele jaren geleden overleden Vivian Wood ward, werd toen met 21 door Nederland verslagen. Het was de eerste zege die Nederland op de „leermeester van het voetbal" heeft behaald. Ruim 40 jaar la ter, om precies te zijn op 7 maart 1954 te Rotterdam, boekten de Nederlanders pas de tweede en voorlopig laatste overwinning op de Engelse amateurs (10). Op de bal staan de handteke ningen van alle spelers die aan de wedstrijd hebben deelgeno men. De vereniging Vlissingen is er kort geleden in geslaagd, toen de Zeeuwen uitkwamen tegen de Engelse club die deze bal in het bezit had, het „kleinood' terug te brengen naar Nederland. De heer Schroder toonde zich zeer verrast en zegde toe, dat de bal een heel bijzonder plekje zou krijgen in het Bondstureau in Den Haag. ZATERDAGVOETBAL UITSLAGEN 3 C KT OBER VIERDE KLASSE K.N.V.B. AZVVSSC 1—3; Good Luck Dinteloord 12; Zwaluwse B. Nieuwdorp 3—4; Sprang 1_1;. 53 3. IS ct Gunners 5-2; RillandiaColijns- zen). Deze moest de beker nog plaatse Boys 20. slechts één keer winnen om hem definitief te kunnen behouden. ONDERAFDELING ZEELAND „Luctor" verloor echter. Slechts EERSTE KLASSE ,één viertal, n.i. de heren Geene- de Bruijn-Leijssen-Goossens wist Wemeldmge 2—1 (on- (j,-. eerste prijs in zijn groep te be halen. De beker kwam in het be- VVN s—A ArnemuidenThe MEVOWemeldinge 21 der protest van V/emeldinge) Tern. BoysHoek 33; Spui Wolfaartsdijk 30; Kapelle Veere 51; SerooskerkeKrab- bendijke 2—0. TWEEDE KLASSE B DriewegenKats 30; SVD Rillandia 2 30; 's H Hendriks kinderenZaamslag 33; Ierse- ke 3—AZVV 2 5—3; Beeran— Kloetinge 2 3-1. BERDE KLASSE D Hoek 2Zaamslag 2 Spui 2Tern. Boys 2 12. 6—0; DISTRICT ZEELAND VAN DE NED. BRIDGEBOND VERGADERDE TE GOES De jaarvergadering van het district Zeeland van de Neder landse Bridgebond werd in „De Prins van Oranje" te Goes ge houden, onder voorzitterschap van de heer M. Remery te Sas van Gent. Deze vergadering had een zeer vlot verloop, waarbij viel op te merken, dat de dis- trictscompetitieleider, de heer A. van Iren, zijn functie als zódanig overdroeg aan de heer Braak uit Vlissingen. Na deze vergadering volgde het traditionele viertallentornooi om de beker die thans in het be zit was van „Luctor" (Terneu- zit van Middelburg Er had ook een ontmoeting plaats tussen 48 leden van de Bredase Bridgeclub en evenveel ZeeuwsVlaamse (waaronder ook een Goes' viertal). Deze ontmoe ting had plaats in hotel „Des Pays-Bas" te Terneuzen. De vier tallen waren in drie groepen ver deeld. Het werd een overwinning voor Zeeuws-Vlaanderen. Deze verloren n.l. in de A-klasse met 3 en in de C-klasse met 20 pun ten, maar toonden zich in de B- klasse de meerdere met 52 pun ten. De beker is dus in handen- van Zeeuws-Vlaanderen. Het volgend jaar, zo werd af gesproken, zal eenzelfde ontmoe ting in Breda plaats hebben met wederom deze beker als inzet. Weer een wachtmeester wegens corruptie gearresteerd De rijksrecherche heeft te Am sterdam opnieuw een wacht meester van de verkeersgroep der rijkspolitie te Amsterdam de vijfde gearresteerd, die een automobilist de gelegenheid zou hebben gesuggereerd en geboden een proces-verbaal „af te kopen", n.l. de 40-jarige wachtmeester le klasse W. S. met vele dienst jaren. DINSDAG 6 OKTOBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.30 Voor de jeugd; 7.40 Gram.; 7.45 Morgengebed; 3.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.40 Schoolradio; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Lichtbaken; 10.25 Gram.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Gram. 11.50 Volaan... Vooruit; 12.00 Middag klok; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinbeuwmed.; 12.33 Gram.; 12.50 Act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Zonne wijzer; 13.20 Platennieuws; 13.35 Lichte muziek; 14.00 Gram.; 14.05 Schoolradio; 14.35 Voor de plat telandsvrouwen; 14.45 Gevar. progr.; 15.15 Gram.; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regerings uitzending; 18.00 Lichte muziek; 18.20 Sociale actualiteiten; 18.30 Uitz. in dialect; 18.55 Wij in deze tijd; 19.00 Nieuws; 19.10 Act.; 19.25 Zang; 19.30 Gram.; 20.30 Orkest; 22.25 Poekbespr.; 22.30 Nieuws; 22.40 Dr. Zjivago, hoor spel; 23.40 Gram.; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nieuws; 8.15 Pro menade orkest en koor; 9.00 Gym.; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram.; 9.40 Morgenwijding; 9.55 Een boek voor het geestelijk leven; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Pianorecital; 11.15 Voorde zieken; 12.00 Gram.; 12.20 6. Kaia Nag staat met opgeheven slurf; dan laat hij hem zakken en ranselt de takken en struiken. Toemai weet goed wat dat bete kent. Kala Nag wil met rust gela ten worden. Toemai weet nog meer. Kala Nag heeft zijn meester geroken en daarom kan Singha niets met het dier beginnen. Boos springt Singha van het drie meter hoge dier en snauwt; „Ge zijt ongehoorzaam. Deze kant uit... Vooruit". Driftig prikt h(j met zijn gepunte stok Kala Nag in de flank en daarna in dé slurf. Het dier gromt van pijn, maar Singha kent geen medelijden. Nog eens en nog eens prikt hij, tot Toemai het niet langer kan aanzien. Alle voorzichtigheid vergetend, springt h(j ten zeerste opgewonden naar voren. „Lelijke valsaard... akelige ge mene dierenbeul", schreeuwt Toe mai, ziedend van drift. In zijn blin de woede vergeet hij, dat hij nu ontdekt zal worden; in één sprong is hij bij de brandstapel en grijpt een vlammende tak, om daarmee Singha te lijf te gaan. Maar ook Singha wil er een grijpen, maar Toemai is hem even te snel af. Met een forse slag van zijn arm slaat hij Singha de fakkel uit de hand en zet hen achterna. De mannen roepen naar Toemat, maar deze hoort het niet. Blind van drift gooit hij de tak achter Singha nan, zodat de vlammen in het dor re gras terecht komen. Opeens grijpen een paar sterke knuisten hem beet: „Ge hebt brand gesticht, lelijke kwajongen", zegt een zware stem. Ook Singha durft nu naderbij te kemen en schreeuwt: „Hij is voor de tweede keer uit het kamp weg gelopen en hij bemoeide zich weer met die Stomme olifant naar mij wil luisteren. De man die Toemai gegrepen heeft, leidt hem voor hun aanvoer der Machua Appa. Deze fluistert met gefronste wenkbrauwen „Maak eerst een tegenvuur, an der- is de ramp niet te overzien". Nog maar nauwelijks heeft Ma chua Appa deze woorden gespro ken, of luid getrompetter klinkt op en machteloos zien de mannen hoe tientallen hoogopgeheven slur ven van luid schetterende olifan ten van achter de laaghangende rookwolken opduiken. De kudde die niet doorbreekt de ring en zwaar j stampend verdwijnen de dieren in het eindeloze oerwoud. „Al onze moeite is vergeefs ge weest", moppert Machua Appa, ter wijl hij met fonkelende ogen Toe mai aankijkt. „Dagenlang hebben we hiervoor gewerkt, en nu..." Hij beveelt kort Toemai te bin den en met kloppend hart wacht de kleine jongen angstig af wat er met hem gebeuren zal Jiftk - De bemestingstoestand van vele bedrijven een rijk geschakeerd; beeld; 12.30 Land- en tuinbeuw med.; 12.33 Orgel en zang; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.25 Lichte- muziek; 13.40 Hawaiian muziek; 13.55 Beursberichten; 14.00 Gram. 14.35 Miljoen zalmen, caus.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Voor de vrouw; 15.30 Van mens tot mens; 16.15 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.20 De dierenwereld en wij; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nws; 18.15 Pianospel; 18 30 Amateursprogr.; 19.00 Voor de kleuters; 19.05 Paris vous parle; 19.10 Operamuziek; 19.45 Act.; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevar. progr.; 22.00 Pianorecital; 22.30 Nieuws; 22.40 Gram.; 23.0f. Litt. causerie; 23.10 Gram.; 23.53 Beursberichten van New York; 23.55 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.. 12.15 Pianorecital; 12.30 Weerbe richt; 12.34 Tuinbouwkron.; 12.40 Pianorecital; 12.55 Koersen; 18.00 Nieuws; 13.15 Kamermuz.; 14.01' Schoolradio; 16.00 Koersen; 16.02 Duitse les; 16.17 Gram.; 16.30 Or kest; 17.00 Nieuws; 17.10 Piano recital; 17.45 Boekbespr.; 18.00 Voor de jeugd; 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.; 19.40 Fianospel; 19.50 Causerie: 20.00 Voor de vrouw; 21.00 Orkest, 22.00 Nieuws; 22.15 Volksliederen, 22.30 Koorzang; 22.45 Gram.; 22.55 Nieuws; 23.00 Voor de zee lieden. Televisie-progranur.i's: NED. T.V.: 19.30 Int. agrarisch nieuws; 20.00 Journaal en weer- overzicht; 20.20 Mensen, dingen, nu....!: 20.25 Filmprogr.; 21 DO Speelfilm. VL. BELG. T.V.: 19.00 De Ka tholieke gedachte in actie; 19.30 Nws; 20.00 Documentaire; 20.30 Voor de vrouw;; 21.30 Litt. pro gramma; 22.00 Nieuws en jour naal. Zieke schenkt voor zijn dood zijn ogen aan blinde kinderen Een 45-jarige Tialiacn, Fedele. die geen twee maanden meer ie leven heeft, wil zijn ogen reed: voor zijn dood afstaan aan twee blinde kinderen, schrijft het Ro meinse dagblad „II Mes&agero". j „Ik wil dit deen vóór mijn dood omdat ik de kinderen dï< met mijn ogen zullen zien, wil kennen", zo zei hij. Fedele, die vader van zes kin deren is, heeft een instituut be zocht om de kinderen die zijn ogen zullen krijgen, uit te zoe ken. De dokters hebben hem ge vraagd een aantal kinderen aan te wijzen waaruit de dokters de twee kunnen kiezen die medisch

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3