RADIO EN TELEVISIE ZOON VAN HET OERWOUD euzen en ruimer mantels naar laatste modelijnen Zaanstreek in rep en roer DRACULA KOMT t m.. 'dag 2 oktober 1955 Vriidag 2 oktober 1959 DE VRIJE ZEEUTV Pagina 7 Haven Ternetizen Ir», :oord gegaan. TV hoep tg nog gaarne een be take een financieel re- opgenomen. terwijl de de benoeming en bet in een directeur aan <tert :ens gebonden wildo 'nbare school aan de werd volledig bestemd >are ulo-school, terwijl ire lagere school A een luisvesting zal verkrti- de Van Steenbergen- te werd nog medewcr- eend tot aanschaffing lilair door de Stichting Kleuteronderwijs on lansohaffing van m<*u- v. de christelijke ulo. tvraag leverde een ain- n op. Mevrouw Doorns informeerde naar de ïg van de vakature van uidlandschoot. Gebrek citanten en ferugtrek- een sollicitant was o.m. dat deze vakature nog worden vervuld, Ver- racht Mevr. Doorns het d Markt tussen Haven- Zandstraat ter sprake, >dsbord was moeilijk te rdoor vele bekeuringen j kreeg de toezegging, rijverbod op duidelijker aangegeven worden r Hol vroeg cenrich- eer voor de Tholens- ethouder De Vos merk- op, dat instelling daar- tuatie nog gevaarlijker :en. Dezelfde spreker iet gevaar, dat de door- gemeester Geillstraat - ide (bij Dr. Dorrepaal) en hoge waterstand ge- 'verde Ook hierin zal •betering trachten te r Compiet wees erop, Sluiskil grote ongerust- st in verband met de nnen. zodanig, dat men n van de zijde van de rstaat. doch nu bok van wege ontruimingsmaai- repst In verhand met nden zijnd uitbreldings- rzitter zette uiteen, flat verschillende malen te loor hem is besproken vvoners en ook met be- Kamerleden. Er is np- egeven aan de stede- iige van de gemeente taken van een uitbrei- Zodra dit gereed is, bewoners ruimschoots id krijgen hun bezwa- voren te brengen, t deelde de Voorzitter dat in de Staatsmu- bekendgemaakt. dat 'iét burgemeester van Ter- r 1 april 1960 was open- Nederlandse agrarische gevraagd. Daarom fcderlandse kenner van en rmigratievraag- neegaan teneinde te be- in diepgaand onderzoek tratiemogelijkheden van naar Teru zijn nut kan iveman zal voorts aan Ing advies moeten uil- i f vestiging van een immigranten- n Zuid-Amefika wen- Dit is ren moe'Ujk omdat de orthodox- te en katholieke ves- in Brazilië willen uil— )f cr dan nog plaats ia iging ten behoeve van etise agrariërs moet vorden. EGERINGS- CLARING VAN ING HOESSEIN Hoessein heeft don- ij de opening van het parlement verklaard itenlandse politiek van gebaseerd blijft op hel fan de zaak der Ara onafhankelijkheid en ing aan de worsteling rabieren te bevrijden rialisme en buiten- •erheersing". voorts dat het Pa- vraagstuk voor Jorda- lelangrijkste is en dat Ie Jordaanse krachts- ïg gericht zal zijn op tg van onze rechten na". •klaarde ook dat het vraagstuk voor Jor- bron is van grote bp- „Ons land heeft rrt» nanciële steun aan on- inse broeders gegeven ebben elk besluit van ipige Algerijnse rege- Jiderschreven," alduJ oot: „Wat de binnen vest and betreft heeft |zich beveiligd door op- gen ondergronds wer- wtijen. opportunisten rde agenten. )ben voorts een begin met. de ontwikkeling bouw van ons land, et voornaamste doel i'l binnenlandse poli* i Zuiver wollen mêlee Bontkraag van Indisch lam, Maten36",6 {135.. LOOS BRANDALARM Onbekenden hebben woensdag avond de Zaanstreek in rep en roer gebracht door aan verschei dene brandweerkorpsen, politie en burgerlijke autoriteiten mee te delen dat in de fabriek van Lino leum N.V. te Krommenie een enorme brand zou woeden. Deze mededeling kwam tot zelfs in Zaandam vanwaar men terstond een groot aantal spuiten stuur de. Ook uit Koog aan de Zaan en Westzaan kwamen brandweer auto's met loeiende sirenes naar Krommenie. Daar voegden zich enige honderden personenauto's en zeker duizenden brommers en fietsers bij uit alle hoeken van de Zaanstreek als waren ze op de vlucht voor een bom. Toen de duizenden, die op vaak levensgevaarlijke wijze waren gekomen, niets zagen ging bet gerucht dat het hier een oefe ning van „Bescherming Bevol king'» betrof. De B. B. wist ner gens van. Merkwaardig wordt het gevon den dat een dergenen - een vrouw die het loos alarm in de wereld heeft gebracht, moet hebben geweten dat burgemees ter J. A. C. Provily van Kromme nie voor een vergadering in Zaandam, in het Gemeentelijk ziekenhuis was. De onbekende vrouw heeft n.l. dit z.iekenhuis gebeld en verzocht of de burge meester zo spoedig mogelijk naar Glacé Mohair Met prachtige bontkraag van Indisch lam of Persian er Maten: 3811,8 4- Vrijspraken in proces naar aanleiding van Marcinelle- mijnramp De rechtbank in Charleroi heeft donderdag vijf technische leiders van de kolenmijn „Bois du Ca- zier'' waar op 8 augustus 1956 ,2f2 mijnwerkers werden gedood en zes gewond, vrijgesproken. Zij werden cr van beschuldigd, door hel maken van technische fouten do ramp - - de grootste in de Bel- gische geschiedenis mede te hebben veroorzaakt. Het proces is op 6 mei begon nen. De beklaagden werden bij gestaan door zeven advocaten. Van de eerste dag af hebben zij ontkend voor de ramp verant woordelijk te kunnen worden ge steld. De ramp werd veroorzaakt rinor een opstijgende liftkooi, waarop door een technische sto ring twee wagentjes aan heide ziiden uitstaken. De liftkooi stootte tegen de dwarsbalken van een laadplaats en ontspoorde. Een van de balken brak af en stortte in do schacht. In de val werd een olieleiding en een elec- tvische leiding afgerukt, waar door de brand ontstond, die aan 262 mijnwerkers het leven zou kosten. Ileeds op de eerste dag kwam de vraag ter sprake, of het ver antwoord was in de schacht elec- trische leidingen naast olieleidin gen te leggen, die bovendien op dezelfde steunpunten rustten. Bij bespreking van het na de ramp ingezette reddingswerk zei den beklaagden op vragen van rechter Mayence. dat de schacht waarin de brand was uitgebro ken niet onder water kon worden gezet met het oog op de rook- cn dampontwikkcling. 1 JAAR ZILVERVLOOT Gisteren was het een jaar ge leden. dat in Nederland iiet door de overheid gepremieerde sparen (voor de jeugd) werd ingevoerd met de instelling van het „ideaal spaarplan de Zilvervloot". Men verwacht dat thans een kwart miljoen jongeren deelnemen aan dit plan. Op 30 juni bedroeg het totaal spaartegoed van de deel nemers reeds meer dan 36 mil joen gulden. Het grootste deel van de spaar ders f881<>), aldus oen bekend making van de afdeling alge mene zaken van het. ministerie van Algemene Zaken, behoort tot de leeftijdsgroep van 16 tot 21 jaar. 'In deze groep spannen de 17-jarigcn met 16 r,h van hel to taal de kroon. Het gemiddelde bedrag per spaarder verschilt hier en daar. De meest spaar zame jongelui (spaargemiddokle ƒ195, l wonen in Friesland, Groningen. ^Zeeland en Overijs sel. De minst spaarzamen (ge middelde 145.- wonen in Lim burg en Noord-Brabant. In het communiqué wordt ten slotte waarderend gesproken over de bemiddeling die het be drijfsleven biedt aan jeugdig per soneel dat aan de Zilvervloot actie deelneemt. Er zijn bedrijven die aan Zilvervloot spaarders een geldelijke bijdrage schenken. Bosbrand stremde verkeer tussen Breda cn Antwerpen Het verkeer op de Rijksweg tussen Antwerpen en Breda is woensdag geruime lijd onder, broken geweest als gevolg van een brand, die ongeveer 100 ha dennebossen heeft verwoest. De brand woedde op de militaire oefenterreinen nabij de Belgisch. Nederlandse grens. De grote rookwolken, die het vuur veroorzaakte, maakten het rijden op de weg vrijwel onmo gelijk. De brand kon worden be dwongen. nadat met bulldozers een brede strook rondom de brand brandvrij was gemaakt. Vandaag: Gedeeltelijke zonsverduistering Heden zal zich een zonsverduis tering voordoen, die in ons land gedeeltelijk zal zijn. Naar het Zeiss planetarium in Den Ilaag mededeelt zal de gedeeltelijke verduistering beginnen om 12.12. Het hoogtepunt wordt bereikt om 13.05 uur. Dan zal ongeveer 20 procent van de zon voor Neder land verduisterd zijn. Om 13.58 is de verduistering ten einde. Deze tijdstippen gelden voor waarnemers in Utrecht. Voor de andere delen van het land kun nen zij tot maximaal 1 minuut hiervan afwijken. De gedeeltelijke eclips zal in ons land niet spectaculair zijn. Zij zal slechts opgemerkt wor den door wie er speciaal op let. Tot zover het Zeiss-planelarium. De verduistering zal totaal zijn in een- z.one die loopt van de Ame rikaanse oostkust nabij Philadel phia over de Atlantische oceaan en de Canarische eilanden dwars over Afrika tot in de Indische oceaan. Twee Nederlandse expe dities, één van beruepsastrffno- rnen en één van amateurs, heb ben hun tenten opgeslagen op de Canarische eilanden ont de ver duistering daar waar te .nemen. In Nederland zal voorlopig geen totale zonsverduistering te zien zijn. De eerstvolgende to tale eclips voor Nederland zal vallen op 7 oktober 2135. De laatste was op 17 juni 1433. zijn gemeente wilde komen in velband met een zeer ernstige brand. De Zaandamse brandweer kreeg „het bericht'' van een zeer zenuwachtig aandoende man die vertelde: „Er is een grote brand in Krommenie, wilt u alle krin gen waarschuwen". Zelfs de blusboot „De Weer'' van Zaan dam voer naar Krommenie op. De adjudant van politie Havik Ic Krommenie is overtuigd van invade opzet. Vnn officiële zijde heeft niemand om hulp verzocht. De eerder bedoelde - onbekende vrouw schijnt zich bij enkele van haar „meldingen" te hebben aan gediend als de vrouw van de wachtcommandant van Kromme nie. Krommenie heeft geen wachtcommandant. „Audrey Hepburnlaan" in Doorn Audrey Hepburn heeft gister morgen te Doorn het naambord van een naar haar genoemde laan onthuld. Deze laan loopt voor het hoofdgebouw van het woonoord van cie Bond van Ne derlandse militaire oorlogs slachtoffers te Doorn. Audrey Hepburn kwam onder een ere-escorte van de Rijkspo litie aan, waarna de patiënt A. Schrauwers haar namens de bewoners van het hoofdgebouw een boeket rode rozen aanbood. Hierop volgde een korte ken nismaking met autoriteiten en rolstoelpatiënten. De voorzitter van de B.N.M. O., de heer W. Ch. J. M. van Lanschot, vestigde vervolgens in een toespraak de aandacht op het grote aandeel dat Audrey Hepburn vijf jaar geleden ge had heeft in de actie om de grond voor dit complex te kun nen aankopen. Door haar ac tie is het Nederlandse volk zich opnieuw bewust geworden, dat het een taak heeft ten opzichte van de 25.000 militaire oorlogs slachtoffers. welke een aantal zwaar getroffenen in worden verpleegd. Na haar zijn vele nieuwe vrienden de bond krachtig komen steunen, zeide hij. Na deze toespraak onthulde Audrey Hepburn het naambord, waarna de heer C. Klomp haar namens de bungatowbewoners een doos bonbons aanbood. Arrestaties op Cuba De 22 mensen die dinsdag op Cuba zijn gearresteerd, wordt samenzwering ten laste gelegd. Hetzijn voornamelijk gewezen militairen. De gearresteerden zouden bekend hebben dat zij or ders ontvingen van twee verban nen generaals, die resp. in de Do minicaanse republiek en in de Verenigde Staten wonen. Staking van lijnvluchten op Ambon Volgens een mededeling van de Garuda Indonesian Airways zijn de lijnvluchten op Ambon ver vallen. De Garuda, die op Am- bon tweemaal 's weeks vliegt, stopte deze vluchten op 9 sep tember. Als reden hiervoor waardoor Ambon praktisch af gesloten wordt van de rest van Indonesië en van de wereld wordt opgegeven gebrek aan benzine op Antnon, waardooi retourvluchten van het eiiand naar Makassar en Djakarta niet mogelijk zijn. De gevolgen van de droogte in Overijssel Het Hoofdbestuur van de Over ijsselse Landbouwmaatschappij heeft woensdag te Hardenberg in een buitengewone vergadering gesproken o\er de moeilijkheden, die de boeren door de langdurige droogte ondervinden. Grote waar dering sprak het hoofdbestuur uit voor de onderlinge hulpactie der boeren en met name voor de colega's in de Noordoostpolder, die almeer dan duizend 1on vee voer voor Overijssel beschikbaar hebben gesteld, terwijl de stroom van hulp nog steeds doorgaat. Aan de minister van Land bouw en visserij is dringend ver zocht, zich op de hoogte te ko men stellen van de ernst van do toestand in sommige gebieden. De O. L. M. zal cr bij de rege ring op aandringen, de getroffen boeren credieten tegen matige rente te verstrekken, zoals dat enkele jaren geleden ook ge beurd is met de slachtoffers van de wateroverlast. Volgens de O. L. M. moet de totale schade, veroorzaakt door de droogte, tenminste even groot worden ge acht als destijds die tengevolge van de zeer sterke regenval, op vele bedrijven in het oosten des lands moet zij zelfs aanzienlijk grote worden geacht. Het hoofdbestuur van de O. L. M. zal verder pleiten voor een zo snel mogelijke uitkering van de gelden uit het Landbouwegali- satiefonds en het Zuivelfonds warop, naar te verwachten is, de boeren nog anspraak kunnen maken en van de voor de lichte gronden is het vooruitzicht ge stelde graantoeslag. Er moeten namelijk nu aankopen worden gedaan om het vee tol het vol gend voorjaar behoorlijk te kun nen voeren en daarvoor, zo deelt de O. L. M. mee, ontbreekt bij vele boeren het geld. De O. L. M., die het loejuicht dat het Produktscliap voor Vee en Vlees overweegt de slachtvee- markten steun te geven, zal de regering aanraden thans vlees te doen Invriezen. Dit omdat de ver wachting bestaat/lat, tengevolge van de rigoureuze afzet van vee op dit moment, het aanbod in het laatst van de winter te gering kan worden voor de binnenland se vleesvoorziening. - Zaterdag 10 oktober a.s. zal het hoofdbestuur van de O. L. M. de toestand opnieuw onder ogen zien. li Algerijnse nationalist in Parijs gearresteerd De Franse politie heeft een leider van de Algerijnse opstan delingen, die verantwoordelijk was voor het terrorisme in het gebied van Parijs, gearresteerd, aldus een communiqué van het Franse ministerie van Binnen landse Zaken. Er waren verscheidene plaat selijke opstandelingen en een aantal Europese linkse „mede plichtigen" aangehouden. Men had voorts beslag gelegd op een bedrag van meer dan 44 miljoen fr. en er waren plannen gevon den voor vernietiging van een Parijs hotel, waar Algerijnen wonen die niet met de opstande lingen samenwerken. In de woning van de niet na- dor genoemde opstandelingen leider waren documenten aange troffen waaruit bleek dat de op standelingen de duizenden Mo hammedanen in Parijs wilden terroriseren om geld en steun (voor hun activiteit te verkrijgen. ZATERDAG 3 OKTOBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde muziek; 7.30 De douche; 7.40 Gram.; 7.45 Mor gengebed; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de vrouw (9.35 Water standen); 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 Ben je zestig!, 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram. 12.00 Middagklok; 12.05 Orkest en koor; 12.30 Land- en tuin- bouwmed.; 12.33 Orkest en koor; 12.50 Act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Gram.; 13.30 Lichte muz.; 13.50 Voor de jeugd; 14.00 Accordeonmuz. 14.20 Kunst kroniek; 14.50 Amateursprogr.; 15.30 Voor de jeugd; 16.00 Grego riaanse zang; 16.30 Lichte muz.; 16.50 Sport; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Lichte muz.; 18.15 Journa listiek weekoverzicht; 18.25 Gev. muziek; 18.45 Vragenbeantwoor- ding; 19.00 Nieuws; 19.10 Act.; 19.25 Zong en piano; 19.30 Gram. Brand op Midden-Java te Bonges np Midden-Java zijn woensdag 500 gezinnen dakloos geworden door een grote brand, die 127 huizen, oen moskee en een regeringsbureau in de as "e schade wordt geraamd °P bijna twee ton. 4. „Kijk eens Kleine Toemai is weggelopen uit hei khmp", schreeuwt Singha met schrille stem. Haastig schieten een paar man nen op do jongen aden grijpen hem zonder meer beet on brengen hem naar do plaats, waar de kod- dah gebouwd zal worden. „Vond Uw vader liet goed dat ge ons achterna ging", vraagt Machua Appa. Kleine Toemai schudt ontken nend het hoofd. „Ik was bang dat Singha niet goed up Ka'a tag zou passen", fluistert hp Bedeesd cn schrikt van de boze stem van Ma chua Appa. „Zoik zal U leren alt'tjd ru zie te zoeken met mijn zoon. Voor straf zult ge alles doen, wat hU zegt en als ge niet gehoorzaamt, kunt ge een flink pak slaag ver wachten. Van Singha". Singha hoort dit ook en lacht tevreden. „Kom, kleine vlieg, ge hoort het, Vooruit loop naar de ri vier en pas op de olifanten. Ga op die boomstronk zitten en als ge de moed hebt ervan af te komen, zult ge eens wat beleven. Dan krUgt. ge niet deze rotanstengel op Uw magere ribben dal gc het zult uitschreeuwen." Er blfjU niets anders voor Kleine Toemai over en met een zucht zet hti zicli cp de omgevallen boom. De hele dag staart hü naar de oli fanten die komen drinken of ba den, maar van Kala Nag krijgt hii niets te zien. Alleen Singha komt af en toe kijken. Maar als Toemai hen naar de olifant vraagt, grijnst hij kwaadaardig. Zo kruipen de uren langzaam voort en terwijl Toemai gaapt van verveling schrikt hij eensklaps op door luid geschccuw in de rivier. Twee jonge olifanten hebben hevig ruzie. „Hélaat dat", schreeuwt Kleine Toeami, die weet hoe ge vaarlijk de stroom is voor de oli fanten die nog niet te goed kun nen zwemmen. Zonder zich te bedenken rent de jongen op het water toe cn terwijl hij haastig een lus maakt waadt hij op de dieren toe. „Arrééé", roept zijn schelle stem en handig werpt hij de kleine een lus om de nek. „Kom mee". Met de stroom ntee laat Kleine Toemai zich naar de oever drijven, het dier met zich meetrekkend. „Terug naar de anderen", be veelt hij, als hü zich schudt als een poedel, maar daar klinkt eens klaps weer do honende slem van Singha: „Nu heb ik U betrapt, halt aha". „Betrapt? Waarop?" Vraagt Kleine Toemai in eerlijke verba zing. „Ik kan toch geen olifanten laten verdrinken?" „Die redden zichzelf wel", smaalt Singha. „Maar nu krijgt ge wat ik U belooft heb. Hier Een regen van felle slagen daalt op Kleine Toemai's blote rug. „Dat kan nog juist voordat ge naar het dorp wordt teruggebracht", grin nikt Singha, terwijl hü meedogen loos het rotan laat zwiepen. Tot hü eindelük moe is en Kleine Toe mai krimpend van pijn laat liggen. Deze durft niet eerder opkijken tot de laalsle voetslap van Singha is weggestorven, Terwül hü tranen van pün uit zij ogen veegt, voelt hü eensklaps een warme, lange slurf langs zün bloedende rug snuffelenKala Nagn 20.20 Lichtbaken; 20.30 Gevar. muziek; 21.10 De knipperbol21.20 Gevar. progr.; 22.25 Boekbespre king; 22.30 Nieuws; 22.40 Jong oud ecuwig, gesprekken; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws: 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.55 Voor de vrouw; 9.05 Gym.; 9.15 Gram.; 10.00 Tij delijk uitgeschakeld; 10.05 Mor genwijding; 10.20 Wat brengt de weduwen- en wezenwet?; 10.30 Cabaret; 11.00 Amus. muz.; 11.30 Buitenlands weekoverz.; 11.45 Blaaskwintet; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Lichte muziek; 13.00 Nws; 13.15 Instr. kwintet; 13.40 Muziek revue; 14.20 Streekuitzending; 14.45 Jazzconcours; 15.10 Boeken wijsheid; 15.30 Kamerorkest; 16.15 Klankbeeld Nederl. Gesprekccn- trum; 16.40 Vers van de pers; 17.05 Hammondorgel en zang; 17.30 Act.; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Gram.; 19.00 Artistieke Staalkaart; 19.30 Wie A zegt, moet B zeggen; 19.40 Het werk van het Nederlands Bijbelgenoot schap; 19.55 Deze week; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.; 20.40 Dans muziek; 21.25 Hoe was het ook weer?; 21.45 Soc. comm.; 22.00 Sport; 22.30 Nieuws; 22.40 Instr. sextet; 23.00 Gram.; 23.55 Nws; BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gespro ken aperitief; 12.42 Gram.: 13.00 Nws; 13.11 Muz. kunstkaleidos- coop; 14.30 Journaal; 15.00 Or kest; 16.00 Gram.; 16.15 Gever, muziek; 16.45 Operettemuziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Dagklapper; 17.20 Der Graf von Luxemburg, operette; 17.45 Engelse les; 18.00 Orgelrecital; 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nieuws; 19.30 Film muziek; 19.40 Vlaamse liederen; 20.00 Orkest; 20.45 Gram.; 21.00 Orkest; 21.45 Gram.; 22.00 Nws; 22.15 Lichte muziek; 23.00 Nws; 23.05 Populaire muziek; 23.50 Gram. Televisieprogramma's: NED. T.V.: 17.00 Voor de kin deren; 20.00 Journaal en wcer- overzicht; 20.20 Experimenten op het gebied van psychologische waarneming en gedachtenover- brenging; 20.50 Televlsierubrick; 21.00 Gevar. progr. VL. BELG. T.V.. 17.00 Voor da jeugd; 19.30 Nieuws; 19.45 De weck in beeld; 20.15 Filmprogr.; 20.40 Volksliederen en -dansen; 21.05 TV-opera-buffa; 22.00 Nws.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3