Provinciaal nieuws Algemene politieke beraadslagingen over de rijksbegroting Gemeenteraad van Terneuzen De zaak-Van Rie Emigratiemogelijkheden naar Rhodesië ruimer AGENDA Goede Machinist Jacht tussen klip en rots Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrfldag 2 oktober 195? TERNEUZEN BOSCHKAPELLE HOEK SLUIS. ZAAMSLAG Belgische onderscheiding voor dr. \V. van Royen Zuidslavisch-Albanees incident De B. B. C.-uitzending over Indonesië REGERINGS VERKLARING VAN KONING HOESSEIN Nederl. Spoorwegen stellen dieselmachines in bedrijf. Met ingang van 4 oktober a.s. worden door de Nederlandse Spoorwegen op het emplacement Terneuzen 3 dieselmarhines in gebruik genomen. Tot op die dag vindt het goede renvervoer plaats met ouderwet se stoommachines. Met de inge bruikname van deze machines wordt dus een nieuwe periode in geluid in het goederenvervoer van de Nederlandse Spoorwegen alhier. De machines zijn van het nieuwste type en hebben een gro- ter vermogen dan de alhier in gebruik zijnde stoommachines. Met deze nieuwe vorm van traktie wordt ook het bedienend personeel meet 5 personen uitge breid, waardoor zich 5 gezinnen hier metterwoon zullen vestigen. Door deze eigen traktie ziet de stationschef van Terneuzen, de heer F. Kramer, de toekomst van dit gedeelte van de N. S. met op timisme tegemoet. De exploitatie van de Belgische traktie was vre selijk duur; de eigen machines /uilen de lijn zeker meer renda bel maken. De heer Kramer ziet hierin gunstige perspectieven voor deJiavenbelangen. De N. S. heeft zich grote kosten getroost om deze verbetering tot stand te brengen, wat betekent dat zij wel degelijk ook voor dit gedeelte van de lijn levendige belangstel ling heeft. Op het ogenblik is de bedrijvigheid in het goederenver keer niet zo groot, doch zodra de handel met het buitenland weer opleeft, zal dit zijn weerslag ook weer hebben op het goederenver keer per spoor. Uit vroeger dagen. Sinds op 7 oktober 1951 het rei- zigersvervoer opgeheven werd, heeft het publiek van de bedrij vigheid der N. S. niet veel meer gemerkt. Oudere stadgenoten zul- 1 in zich nog met weemoed de pit- loreske levendigheid weten te herinneren die het reizigersver keer met zich meebracht. Zoals thans vele ouden van da gen de aankomst en het vertrek van de Prov. boot gadeslaan, wa ren er vroeger aan de uitgang van het station altijd wel belang- sl ellenden te vinden die kwamen kijken wie er met de trein mee kwam of vertrok. De omgeving van ,,de statie" was een levendige buurt met vele établissementen en dan niet te vergeten, recht tegenover de spoorweg, een heer lijke buitensociëteit, waar men zich in een echt bos waande. In deze „theetuin", zoals de sociëteit in de volksmond heette, stond middenin een kiosk, waarop des zomers door Belgische muziek gezelschappen concerten werden gegeven, die veel belangstelling trokken. Rondom deze kiosk stonden tafeltjes en stoeltjes, waar men rustig kon zitten, kell- ners liepen af en aan om de be stellingen op te nemen en uit te voeren. En dan de politieke ver gaderingen, waar èn de spreker vanaf de kiosk èn de interpellant vanuit het publiek elkaar fris van de lever hun argumenten over een weer toeslingerden! Er werd ook wel eens gedanst op de tonen van een prachtige Mortier en deze avonden hadden voor velen een aparte bekoring. In de zomerkoelte van de thee tuin werd menige idylle geboren! Dit alles is verleden tijd en heeft met de ingebruikname van de dieselmachines weinig te ma ken. Doch wij wilden dit alles pro memorie nog even ophalen, daarbij hopende dat met de nieu we dieselmachines „het spoor" van Terneuzen een nieuwe bloei ende toekomst tegemoet zal gaan. Publieke telefooncel Op de hoek van de Tramstraat- Axelsestraat is sinds enkele we ken de zich daar bevindende tele fooncel voor het publiek openge steld. Voor vele niet-telefoonbe- zitters zal dit een nieuwe vorm van comfort betekenen. Jaarvergadering Tem. Boys. In café „Du Commerce" kwa men woensdagavond onder voor zitterschap van de heer Chr. Smallegange de leden en dona teurs van de v.v. Tern. Boys in vergadering bijeen. De voorzitter kon een groot aantal leden en donateurs wel kom heten en liet in zijn jaar overzicht het lief en leed van het afgelopen verenigingsjaar de re vue passeren. Hoogtepunten we ren ongetwijfeld de viering van het 10-jarig bestaan in mei en het geslaagde bekertornooi vóél de aanvang van het nieuwe sei zoen. Penningmeester De Bruijne kon gewag maken van een batig kas saldo en bracht hiervoor dank aan het oude bestuur. Namens de keuze-commissie sprak de heer Wisse zijn teleur stelling uit over de tot nu toe behaalde resultaten. Maar het kan veel beter en als alle spelers trouw de training bezoeken be hoeft men de toekomst niet som ber in te zten. Het tweede elftel is op de goede weg en men hoopt dat het eerste spoedig daarop zal volgen. Aan het bestuur werden na stemming, toegevoegd de heren J. Visser en A. den Exter. Besloten werd een loterij te houden om de nodige gelden bij een te krijgen voor het aanschaf fen van materiaal. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt. Na de pauze volgde de boeien de film over de Wereldkam pioenschappen voetbal in 1954. Hoè doelpunten gefabriceerd moeten worden weten de Boys- voorwaartsen nu zeker wel. Thans aan hen deze kunst in de praktijk ten uitvoer te bren gen. Resultaat actie voor Mgr. Janssen. Tijdens een in het parochiehuis gehouden bijeenkomst heeft de voorzitter van het feestcomité, de heer Th. Baecke, een bedrag van ruim 2500.- aan Mgr. Jans sen overhandigd. Dit bedrag was bijeengebracht via diverse gevoerde acties te Boschkapelle en uit de opbrengst van de gehouden loterij. Daar naast bracht do parochie Bosch kapelle nog het geld bijeen voor de aankoop van een prachtige miskelk, die op deze avond door pastoor Vermeulen aan de bis schop kon worden overgedragen. Mgr. Janssen bracht zijn harte lijke dank over aan de léden van het feestcomité, kerk- en arm bestuur, zangkoor en allen die hebben meegewerkt om dit mooie resultaat te bereiken. De avond verliep verder in de beste stemming, niet in het minst dank zij de medewerking van Mgr. Janssen zelf, die een aantal lichtbeelden over Ethio pië vertoonde en deze beelden van een zeer humoristisch com mentaar voorzag. De heer J. M. Risseuw be ëindigt zjjn onderwijzers loopbaan. Woensdagmiddag vond in het gymnastieklokaal van de open bare lagere school het afscheid plaats van de heer J. M. Ris- seeuw, die in verband met het bereiken van de pensioengereeh tigde leeftijd van zijn welver diende rust gaat genieten. Bij dit afscheid merkten we o.a op burgemeester Hanssens, wet houder Jansen, ds. W. J. van Meeuwen, de gemeente-secreta ris de heer J. Dregmans, en de gemeente-ontvanger de heer F. de Groote. Verder waren aanwezig het hofod der school, de heer ,T. de Visser, de leerkrachten mej. Gooi en de heer Van der Lijeke, het oud-Hoofd der school, de heer P. A. Ocké, mevr. De Visser, mevr. Oeké en de voltallige oudercom missie. In zijn afscheidswoord be dankte burgemeester Hanssens de heer Risseeuw voor het vele werk dat hij gedurende 43 jaar voor de school had gedaan en wenste hem een verdiende rust tijd toe. Namens het gemeentebestuur bood hij de heer Risseeuw een hengel met visnet aan. Het hoofd der school, de heer J. de Visser, wees o.a. op een TWEEDE KAMER Avondvergadering van woensdag Tc acht uur wordt de vergade ring heropend. Mevrouw Stoffels van Haaften presideert. De heer Oud (VVD) zegt het antwoord van de minister-presi dent over het algemeen bevredi gend te hebben gevonden. Wat hij zei over het landbouwbeleid heeft hem echter niet kunnen be vredigen. Spr. heeft niet de ze kerheid, dat de garantieprijzen zullen worden bepaald op een zo danig niveau, dat een redelijk bestaan voor degenen, die van de landbouw leven, voldoende wordt bevorderd. Praktische bezwaren ontwikkelt hij tegen het denk beeld het departement van Bin nenlandse Zaken te gaan noe men: Binnenlandse Zaken en Nleuw-Guinea. Spieker betoogt, dat de heer Burger er niet in geslaagd is de juiste houding als leider der op positie te vinden. De heer Bur ger heeft het doen voorkomen alsof het kabinet niet loyaal te genover de oppositie zou zijn. De lieer Burger is in gebreke ge- bicven dal te bewijzen. Tenslotte merkt de heer Oud op, dat het kabinet in ieder geval oen andere richting ingaat dan bij vorige kabinetten mogelijk was. De lieer Bruins Slof. (AR) her baalt dat zijn fractie in een geest van welwillendheid tegenover het kabinet staat. Dat neemt niet weg, dat er kritiek kan zijn. Wat do hulp aan achtergeble ven gebieden aangaat zegt spr., dat men zich niet moet spiegelen aan het slechte voorbeeld van anderen. Hij meent, dat er spoe dig een loonwet moet komen. De heer Bruins Slot zou gaarne vernemen of de regering bereid is tot overleg met het Landbouw schap om te komen tot een aan vaardbare oplossing voor het garantiebeleid, waarover thans nog ongerustheid blijkt te be staan. Wat over het landbouwbeleid is gezegd acht de heer Tilanus (CH) onbevredigend. Wanneer de landbouwbegroting wordt be handeld zijn de prijzen vastge steld en dan staat men dus voor een voldongen feit. Ingaande op de in tweede ter mijn nog gemaakte opmerkingen zegt de minister-president, de heer De Quay, andermaal, dat hij van de omstandigheden, die ge leld hebben tot het ontslag van de heer Van den Bergh, niet op de hoogte was. Van die feitelijk heden is hij pas in een veel later stadium op de hoogte gekomen. Mocht de kwestie van toetre ding tot de NAVO van Spanje zich Voordoen, dan zal de rege ring in overleg met de bondge noten zieh laten leiden door dit krlterium; door welke beslis sing wordt de vrijheid het beste gewaarborgd? De kwestie der onderontwik kelde gebieden aanroerende her innert spr. aan wat Nederland heeft gpaaan ook voor Suriname, de Antillen en Nieuw-Gulnea. De totale bijdragen zijn opgelopen van 185 naar 198 miljoen. Wan neer men daarnaast stelt een vermindering van 3 miljoen met een kans op verhoging, dan mag men z.i. stellen, dat Neder land als een voorbeeld mag wor den gezien. De vaststelling van de land bouwprijzen zal niet buiten het georganiseerd bedrijfsleven ge schieden. De datum van een be spreking met het Landbouw schap over de uitwerking van het garantieprijsbeleid in het volgen de jaar is reeds vastgesteld. De minister-president zegt ten slotte ervan overtuigd te zijn, dat het kabinet ondanks de kri tiek op een ruime steun mag re kenen. INTERPELLATIE- AANVRAAG De heer Burger (Arb.) vraagt de Kamer verlof, vragen te mo gen stellen over de bezetting van het departement van Defensie na het ontslag van minister Van den Bergh. Op voorstel van de voorzitster wordt besloten op deze interpel latie-aanvrage te beslissen in de eerstvolgende vergadering. voor hem kort» maar prettige samenwerking. Namens de leerlingen werd in dichtvorm de scheidende onder wijzer dank gebracht en werd hem een hanglamp en mevr. Ris seeuw bloemen aangeboden. Namens de Oudereommissie sprak de heer R. de Blaeij nog woorden van dank tot de heer Risseeuw, die vele ouders nog onder zijn leerlingen heeft geteld. Tenslotte sprak de heer Ocké, die als hoofd der school 25 jaar met de heer Risseeuw heeft sa mengewerkt cn nog steeds met voldoening en waardering terug ziet op het werk van de heer Risseeuw, met wie hij op de meest prettige wijze heeft samenge werkt in het belang van de aan hen toevertrouwde leerlingen. Na het aanbieden van een ver versing werden de kinderen ont haald op een tractatie. Benoeming onderwijzer. Tot onderwijzer aan de R. K. jongensschool te Sluis werd met ingang van 1 oktober benoemd de heer A. V. Bukkens uit Sluis. De heer J. Gevaert heeft op zijn verzoek eervol ontslag ge kregen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Vergadering Bond van Platte landsvrouwen Door de afd. Zaamslag van de Bond van Plattelandsvrouwen werd een vergadering gehouden in de bovenzaal van de heer Van der Veke. Nadat de presidente, mevr. Koster-Scheele. dé aanwezigen had verwelkomd, sprak zij de hoop uit, dat het bestuur bij het samenstellen van het winterpro- gramma op de medewerking van de leden zal mogen rekenen. Van de Federatie van Vrouwe lijke Hulpverlening te Middel burg was een verzoek ontvangen om medewerking te verlenen aan een te Zaamslag te houden col lecte. Daar te Zaamslag geen afde ling hiervan is, werd dit verzoek afgewezen. Nadat mevr. Dekker-Varel ver slag had uitgebracht over de te Vlissingen gehouden voorjaars vergadering van de Bond, werd tot afgevaardigde naar de te Goes te houden najaarvergade ring aangewezen mevr. Boogert- Dieleman. Tot ltd van de kaseommissie werd benoemd mevr. Van Hoeve- Huljssen. Aan de secretaresse, mevr. Van der Waa, werd een bondstegel aangeboden. Na de pauze werd door de heer Rodts uit Brussel een causerie gehouden over linnen, waarin hij wees op het grote verschil in kwaliteit tussen vlas-linnen en linnen dat meer op katoen lijkt. Echt linnen is zeer sterk en be houdt steeds een heldere glans. Ook werd door, de heer Rodts gewezen op de grote plaats die de vrouw des huizes op het plat teland inneemt en wier invloed op het huisgezin zeer groot is. Tenslotte vertoonde de heer Rodts nog een film hoe vroeger het vlas werd bewerkt en hoe dit tegenwoordig geschiedt. Het is nog altijd zó dat waar vlas tot linnen wordt verwerkt, steeds welvaart heerst. Na afloop van deze interessan te lezing dankte de presidente de spreker voor zijn komst naar Zaamslag, waarna de vergade ring door haar werd gesloten. VRIJDAG 2 OKTOBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Jerry als baby-sitter". ZATERDAG 3 OKTOBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Jerry als baby-sitter". Concertgebouw. 8 u.: „The golden age of comedie". Café Maandag: Prijskaar ten. AXET,: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Godin der liefde". De raad van Terneuzen kwam gisteravond bijeen ter behande ling van een agenda, welke een aantal belangrijke punten om vatte. Nadat do notulen van de ver gadering van 13 augustus 1959 onveranderd werden Vastgesteld en een aantal ingekomen stuk ken voor kennisgeving waren aangenomen, bracht de heer Vrieling verslag uit van de door hem opgedane ervaringen als vertegenwoordiger van de N.V. Waterleidingmij ..Zeeuws-Vlaan- deren" waarbij hij in felle be woordingen kritiek uitoefende op Maatschappij. Op dit verslag ko men wij in ons volgend nummer terug. Vervolgens werden tot lid van de adviescommissie woonruimte- wet 1947 benoemd voor kamer T (kom) de heren A. D. van Driel, J. Eeckelaar, J. Fraanje, D. M. Ollebek en J. H. Rijnberg en voor kamer II (Sluiskil) de heren H. Brakman, M. A. Duine, C. J. Compiet, D. M. Ollebek en J. H. Rijnberg. Tot leraar aan de gymnasiale afdeling in tijdelijke dienst wer den benoemd de heren A. Deel stra. W. de Zeeuw, A. C. Janse en G. P. Post. Zonder bespreking of hoofde lijke stemming werden aanvaard de voorstellen tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling ten behoeve van dc verzorging van zwakzinnige kinderen, tot wijziging van de gemeente-be groting, dienst 1959 en tot aan koop van een perceel grond aan de Oranjestraat. Eveneens werd besloten tot aankoop van terreinen in de Oester- en Leeuwerikkenput. De heer Hol betreurde bet. dat men in Hulst, waar de plannen voor een zwembad van reeenter da-| lum zijn dan in Terneuzen, reeds tot aanbesteding kon ovprgaan.l terwijl ter plaatse schijnbaar aan realisatie nog niet toe is. Besloten werd voorts tot ver koop van een perceel grond in de Zuldlandpolder. tot vaststelling van pen overeenkomst inzake bijdrage gedeeltelijke verlegging oostelijke Rijkswaterleiding en wijziging van het exploitatieplan Serlippenspolder. De Voorzitter zegde op verzoek van de heer Hol een onderzoek toe naar de' grondslag van de Serlippenspol-j der. Met de ontwerp-statuten van De advocaat van de Neder landse radiotelegrafist W. van Rie, die woensdag in New York is gearresteerd op verdenking van moord, heeft donderdag te genover de pers verklaard dat hij op grond van zijn eerste ge sprek met Van Rie meende dat diens onschuld kan worden vastgesteld. Op verzoek van de advocaat, Fontana, is Van Rie donderdag De ambassadeur van België te 's-Gravenhage, F. X. J M. G. Baron van der StratenWaillet, heeft op een gistermiddag in zijn ambtswoning gehouden re ceptie medegedeeld dat het Z. M. de koning der Belgen heeft behaagd dr. W. van Royen, directeur van de Ko ninklijke vereniging tot, het houden van jaarbeurzen in Ne derland, te benoemen tot rid der in de Kroonorde. Baron van der Straten—Waillet heeft vervolgens het kenteken van deze onderscheiding op dc borst van de heer Van Royen gespeld. De Zuidslavische zaakgelastig de te Tirana heeft woensdag een plechtigheid ter herdenking van het tienjarig bestaan van de Chi nese volksrepubliek verlaten uit protest tegen een aanval van de Albanese vice-premier Kelezi op Zuld-Slavië. Dit is donderdag be kendgemaakt door het Zuidsla vische persbureau Tanjoeg. Het was het eerste incident van deze aard sinds vier maanden ge leden een Russisch-Albanese ver klaring werd getekend, waarin aangedrongen werd op herstel van de normale betrekkingen met Zuid-Slavië. Het ministerie van Buiten landse Zaken heeft donderdag desgevraagd meegedeeld, dat het enkele passages betreurt van de commentaar van de Britse verslaggever James Mossman in een televisierepor tage van de B.B.C. over Indo nesië op maandagavond. De Britse autoriteiten zullen er op worden gewezen, dat deze uit latingen hier te lande een slechte indruk hebben gemaakt. Zoals gemeld, heeft de Neder landse ambassade te Londen de tekst van de uitzending bij de B.B.C. opgevraagd. nog niet in staat van beschuldi ging gesteld. Dit is uitgesteld tot 6 oktober, om de advocaat ge legenheid te geven zich In de zaak in te werken. Van de zijde der politie is ver- klaord dat Van Rie tijdens een lang verhoor bepaalde feiten bad toegegeven, doch dat hij tenslot te had geweigerd een verklaring, waarin dit was opgenomen, te ondertekenen. Hij houdt, vol dat hij niets te maken heeft met de dood van de 23-jarige mevrouw Kaufmann, een passagier van de „Utrecht", wier lijk in de haven van Boston werd aangetrtoffen nadat, het schip was vertrokken. Een rechtskundige van het Ne derlandse consulaat-generaal in New York leverde donderdag kritiek op het feit dat Van Rie vijftien uur dnor de politie is verhoord zonder dat hij bijstand van een advocaat had gekregen. Van Rie heeft tijdens een kort verboor voor een rechter in Brooklyn gezegd dat hij niet al les had hegrepen van de termi nologie die de politie woensdag bij zijn arrestatie had gebruikt. (Advertentie) door Zenuwrust Mijnhardt's Zenuwtabletten de N.V. Haven Terneu/en In. werd akkoord gegaan. De heep Camps zag nog gaarne ePn be paling inzake een financieel re. glement opgenomen, terwijl de heer Hol de benoeming en het ontslag van een directeur aan een leeftijdsgrens gebonden wilde zien. De openbare school aan de Walstraat werd volledig bestemd tot openbare ulo-school, terwijl de openbare lagere school A een nieuwe huisvesting zal verkrij gen aan de Van Steenbergen- laan. Tenslotte werd nog medewer king verleend tot aanschaffing van meubilair door de stichting Openbaar Kleuteronderwijs en voor de aanschaffing van meu bilair t.b.v. de christelijke ulo. De rondvraag leverde een aan tal vragen op. Mevrouw Doorns Ortelee informeerde naar de voorziening van de va kat ure van Hoofd Zuldlandschool. Gebrek aan sollicitanten en terugtrek king van een soliicitant was o.m. oorzaak, dat deze vakature nog niet kon worden vervuld. Ver volgens bracht Mevr. Doorns het inrijverhod Markt tussen Haven straat en Zandstraat ter sprake. Het verbodsbord was moeilijk te zien. waardoor vele bekeuringen vielen. Zij kreeg de toezegging, dat het inrijverhod op duidelijker wijze zal aangegeven worden. De heer Hol vroeg eenrich tingsverkeer voor dp Tholens- straat. Wethouder De Vos merk te hierbij op, dat instelling daar van de situatip nog gevaarlijker zou maken. Dezelfde spreker wees op het gevaar, dal de door gang Burgemeester Geillstraat Scheldekade (bij Dr. Dorrepaal) bij storm en hoge waterstand ge vaar opleverde. Ook hierin zal men verbetering trachten te treffen. De heer Compiet wees erop, dat er te Sluiskil grote ongerust heid heerst in verband met de kanaalplannen, zodanig, dat men niet alleen van de zijde van de Rijkswaterstaat, doch nu ook van gemeentewege ontruimingsmaal- regelen vreest in verhand met een op handen zijnd uitbreidings plan. De Voorzitter zette uiteen, dat dpze zaak verschillende malen te Sluiskil door hem is besproken met de bewoners en ook met be zoekende Kamerleden. Er is op dracht gegeven aan de stede- bouwkundige van de gemeente tot het maken van oen uitbrei dingsplan. Zodra dit gereed is, zullen de bewoners ruimschoots gelegenheid krijgen hun bezwa ren naar voren te brengen. Tot slot deelde de Voorzitter nog mede, dat ln de Staatscou rant was bekendgemaakt, dat h"t. ambt van burgemeester van Ter neuzen per 1 april 1960 was open gesteld. DORNFORD YATES 34) Nadruk verboden Wij hadden rubberzolen onder onz.e schoenen en wij veroorzaak ten nauwelijks geluid. Hoewel ik tamelijk snel liep deed mijn en kel bijna Reen pijn meer. Wel voelde ik, dat ik zelfs in geval van nood de eerste drie dagen niet in staat zou zijn werkelijk hard te lopen. Het was aardedonker om ons heen, maar geleidelijk begonnen wij beter te zien en ik bespeur de met opluchting het duidelijk zichtbare schijnsel, dat van de sterrenhemel afkomstig moest zijn. Als daar ginds iemand stond zouden wij hem eerder ont dekken dan hij nos, wij kwamen tenslotte van de duisternis in het licht. Mogelijk had hij de motor van de Lowland gehoord: het was een buitengewoon stille avond. Maar tussen de weg die wij gevolgd waren en het kruis punt liép een uitloper van de berg naar omlaag, die alle ge rucht, dat wij gemaakt hadden, even goed kon hebben onder schept. Toen ik de eerste bocht nader de sloop ik naar de kant van de weg, daarop ging ik voetje voor voetje verder en zag even later een volkomen vrije weg voor mij liggen. De duisternis was over gegaan in een vale schemering en de volgende bocht tekende zieh duidelijk zichtbaar af tegen de sterrenhemel. Het was werkelijk een uitgezochte plek voor een of andere hinderlaag. Ik was er zo rotsvast van overtuigd geweest, dat ons een of ander gevaar dreigde, dat ik haast verbaasd was te ontdekken, dat de weg vrij was. (Het zou uiterst gemak kelijk zijn geweest de weg ter plaatse te versperren, met een dikke tak bijvoorbeeld, of een obstakel neer te zetten; als het er eenmaal stond zou iemand, die van de weg gebruik maakte, er onherroepelijk mee in botsing komen, omdat bet licht van zijn koplampen er juist in de bocht langs zou scheren. Als de wagen eenmaal over de kop was gesla- ges en de inzittenden waren niet dood. zou een wachtpost de stoot verder hebben kunnen afwerken. Hoewel ik al half en half over tuigd was spoken te hebben ge zien besloot ik toch, eerst het kruispunt te controleren, eer ik naar mijn wagen terugging. Na een blik achterom, die mil in het geheel niets onthulde, liep ik nog vlugger door naar de volgende bocht. Ik had die al bijna bereikt, toen ik plotseling tot staan werd ge bracht. Mijn instinct had mij toch terecht gewaarschuwd. Ter hoog te van mijn middel was een dunne staaldraad over de weg gespannen. De draad was don ker gemaakt en volmaakt on zichtbaar. Ik fluisterde, met mijn mond vlak bij Katharine's oor: „Als er iemand op wacht staat, moeten we hem vermoedelijk bij het kruispunt zoeken. Ik zal je zeggen waarom. Op dat punt hebben ze prima zicht en ze ver wachten ons uit de tegenoverge stelde richting. Wanneer wij op die draad waren gereden had den ze binnen de minuut ter plaatse kunnen zijn; toch zouden zij zich niet. op het toneel van de ramp hebben bevonden, wanneer er zich eens onverwacht getuigsn ln de buurt mochten bevinden. Ik ben er vrijwel zeker van, dat ik het juist zie; het ligt zo voor de hnad. Maar ik wil me eerst Overtuigen, voordat ik aan die staaldraad begin het ding zal wel niet al te vast zitten." Samen slopen wij de bocht door. Toen verzocht ik haar te blijven waar zij was, tot ik weer tien stappen voor haar liep. Ik kon nu het kruispunt duide lijk onderscheiden, maar overi gens zag ik niet veel, het zicht was veertig tot vijftig meter, verderop gingen vormen en scha duwen in elkaar over en kon ik nog slechts de weg zelf volgen. Grote groepen varens hadden de plaats van dp bomen ingenomen en hel terrein was rechts veel hoger dan links, waaruit ik op maakte dat wij nog steeds op de bergwand waren, hoewel de helling hierbij veel minder steil was dan in de bossen. Ik bewoog mij zover mogelijk langs de rech terkant van de weg waar de hoge berm wat schaduw gaf. Mijn gastvrouw sloop mij na en maak te al evenmin het minste gerucht. We hadden misschien een hon derdvijftig meter afgelegd en het kruispunt zelf was duidelijk te onderscheiden, teen er, zonder de geringste waarschuwing, langs de weg rechts van mij een ge daante naderde. Be kreeg de Indruk, dat hij plotseling bleef staan en mij zijn rug toekeerde; daarop zag ik hem een lucifer afstrijken cn een sigaret aansteken. De aanblik van die onverwach te verschijning maakte mij zo nijdig dat ik mij, wanneer ik tien meter dichterbij was ge weest, zelfs van een pistool niets zou hebben aangetrokken, maar hem te lijf zou zijn gegaan met een wapen, dat nooit mist. Eerli,jk gezegd overwoog ik zelfs op die plaats hem te overvallen; hij besliste de zaak evenwel voor mij door bedaard weg te wande len en in dc duisternis te ver dwijnen. Ik keerde mij ogenblikkelijk om. Terwijl Katharine op de uitkijk stand begon ik aan de staaldraad te prutsen, die ik tenslotte los kreeg. Ik rolde het draad op en smeet het in de berm. En daarna liepen wij naar de wagen terug en ik ging achter het stuur zit ten, want ik was plan die vent dood te rijden, els ik er de kans toe kreeg. (Wordt vervolgd.) Op hel ogenblik worden po gingen in het werk gesteld om een tweede lening te sluiten ten behoeve van het financieren van woningbouw voor Nederlandse immigranten in Australië. Volgens de regeringscommis saris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman werd de eerste dollarlening in Amerika een groot, succes. Van de kredietmo gelijkheid 'voor eigen woning bouw in Australië is grif gebruik gemaakt. Nu de kapitaalmarkt in Europa williger is za] gepoogd worden geld „dichter bij huis" aan to trekken, aldus mr. Have man, tijdens een informele pers conferentie. In Rhodesië zijn thans enige duizenden zorgvuldig geselec teerde vakbekwame Nederlan ders werkzaam. Nu de recessie onder bewegingen in de Ameri kaanse kopermarkt, verdwijnt, wordt ook de mogelijkheid voor emigratie naar Rhodesië weer ruimer. Uit besprekingen met de autoriteiten daar te lande is ge bleken, dat er in 1960 plaats zal zijn voor zeker 1000 Nederlan ders en wellicht meer. Hoeveel er heen zullen gaan blijft nog een open vraag. De emigratie naar Zuid-Afrika gaat volgens een trage procedu re. Veel kan er volgens mr. Ha veman niet van worden ver wacht. Dit. jaer zal het aantal vertrekkenden naar Zuid-Afrika. evenals in 1958 wel tot ongeveer 2000 oplopen maar voor 1960 zal het wel tot 1300 teruglopen. Binnen enkele maanden ver wacht rat:.. Haveman een emigra- tleverdrag nvt Chili. Aangezien dit land in economische moeilijk heden verkeert, voorziet hij geen grote trek van Nederlanders er heen. Het verdrag is echter nut tig ten behoeve van daar reeds verblijvende Nederlanders. Half oktober vertrekt een han delsmissie naar Peru. Dit land DODELIJK BEDRIJFS ONGEVAL Gistermiddag is in bet gemeen te-ziekenhuis te Zaandam de 67- jarige heer E. Buter uit Haarlem overleden, die daar 's ochtends met zware inwendige kneuzingen tengevolge van een bedrijfsonge val was opgenomen. De heer B. was omstreeks 9 uur bezig met laswerkzaamheden in het bedrijf van de firma Grootes en Butér te Westknollendam (gem. Wor meneer). Door het niet tijdig stopzetten van een vastgelopen lier viel een takelblok van onge veer 120 kg naar beneden, waar door de heer B. werd getroffen. heeft om Nederlandse agrarische emigranten gevraagd. Daarom zal een Nederlandse kenner ven agrarische en emigratievraas- stukken meegaan teneinde te be zien of een diepgaand onderzoek naar emigratiemoselijkheden van agrariërs naar Teru zijn nut kan hebben. - Mr. Haveman zal voorts aan de regering advies moeten uit brengen of vestig rng va.u een derde agrarisch immigranten- centrum in Zuid-Amerika wen selijk Is. Dit is een moeilijk vraagstuk, omdat de orthódox- protestantse en katholieke ves tigingen in Brazilië willen uit breiden. Of er dan nog plaats is voor vestiging len behoeve van niet-religieuse agrariërs moet bekeken worden. Koning Hoessein heeft don derdag bij de opening van het Jordaanse parlement verklaart! dat de buitenlandse politiek van zijn land gebaseerd blijft op het steunen van de zaak der Ara bische onafhankelijkheid en ..deelneming aan de worsteling om de Arabieren te bevrijden van imperialisme en buiten landse overheersing". Hij zei voorts dat het Pa lestijnse vraagstuk voor Jorda nië het belangrijkste is en dal „de gehele Jordaanse krachts inspanning gericht zal zijn op herwinning van onze rechte» in Palestina". Hij verklaarde ook dat het Algerijnse vraagstuk voor Jor danië een bron is van grote be zorgdheid. „Ons land heeft, mo rele en financiële steun aan on ze Algerijnse broeders gegeven en wij hebben elk besluit van de voorlopige Algerijnse rege ring onderschreven," aldui Hoesein. Hij besloot: „Wat de binnen landse toestand betreft heeft Jordanië zich beveiligd door op treden tegen ondergronds wer kende partijen, opportunisten en gehuurde agenten. Wij hebben voorts een begin gemaakt met. de ontwikkeling en de opbouw van ons land, hetgeen het voornaamste doel i't van onze binnenlandse poli tiek".

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2