Amerikaanse havenstaking feit een RADIO de BUCK Bourguiba over Algerië Staatssecretaris Roelvink reikte eerste A.W.W.-uitkering uit Dillon over de Russische schuld onder de leen- en pachtovereenkomsten Verklaringen van Britse ministers in verkiezingscampagne de De viering van het tienjarig bestaan der Chinese Volksrepubliek ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER Mijlpaal in de geschiedenis van de sociale verzekering Nooidstraat 84-86 TERNEUZEN Tel. 2573 rdag 1 oktober 1959. ^WWyyifrtrYVWW»/ frankerlng bij abonnement: Terneuze*. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswai Telefoon 2073 en 2510 N4 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,- per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct. VRIJDAG 2 OKTOBER 1959 15e Jaargang Nr 4796 VerscWJnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Ternemen Advertentieprüs per mm 15 ct; minimum pu advertentie f 2,25. Rubriek Kléine Advertenties (géén handela- advertentiesl5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 unr. HAVENSTAKING IN HET GEBIED VAN NEW ORLEANS Ongeveer 15.000 havenarbei ders zijn woensdag, na midder nacht, in het gebied van New Orleans, in de Verenigde Staten, in staking gegaan, nadat onder handelingen met de werkgevers over een nieuwe gemeenschappe lijke arbeidsovereenkomst waren afgebroken. De voorzitter van de betrokken vakbond. Chittenden deelde mede dat de werkgevers niet hadden willen instemmen met een voor stel om de c. a. o„ hangende de besprekingen, met veertien dagen te verlengen, zoals in New York overeen werd gekomen. Chittenden zei dat hij nu een beroep op de havenarbeiders in de havens aan de Atlantische kust zou doen om een sympathie staking te beginnen. De havenarbeiders in het ge bied van New Orleans willen een arbeidscontract van drie jaar, dat voorziet in een loonsverhoging van vijftig dollarcent per uur en andere voordelen. De werkgevers hebben dins dag j.l. een loonsverhoging van dertig (dollar)cent per uur aan geboden, doch dit aanbod werd door de werknemers verworpen. De havena'Aelderg van New York hebheu donderdag, na een stormachtige bijeenkomst, be sloten het werk neer te leggen ter ondersteuning van de haven arbeiders van New Orleans, die «oensdag te middernacht in sta king zijn gegaan. Men verwacht dat tachtigdui zend arbeiders het werk zullen neerleggen, waardoor de bedrij vigheid in de havens aan de oost en de zuid-oostkust der Verenig de Staten verlamd zou worden. Deze staking valt samen met die van de metaalarbeiders, die reeds verscheidene weken duurt. Zij dreigt verlammend te werken op de invoer van buitenlands staal, noodzakelijk geworden door de Amerikanse staalstaking. Ook vreest men dat er thans buiten gewoon grote opeenhopingen van goederen in dc betrokken Ame rikaanse havens zullen ontstaan. De havenarbeiders van New York namen hun besluit ondanks een beroep van de Amerikaanse minister van Arbeid Mitchell, die had verklaard dat een staking 't welzijn van het gehele Ameri kaanse volk ernstig zou beïn vloeden. De havenarbeiders van New York. Boston, Baltimore en an dere plaatsen hebben het werk neergelegd. Er wordt geen vracht meer gelost. De passa giers van schepen moeten zelf hun handbagage aan land bren gen. De kleinere havens zullen vol gen zodra het stakingsbevel uit New York daar is ontvangen. De staking kwam onverwacht, aangezien woensdag in New York overeenstemming werd bereikt over een verlenging van het oude contract met twee weken. Een eventuele loonsverhoging zou met terugwerkende kracht worden gegeven. De arbeiders van de havens aan de Golf van Mexico kregen naar hun zeggen deze toezegging niet, zodat zij het werk neerlegden. De collega's aan de oostkust staakten toen uit so lidariteit. De federale bemiddelingsdienst heeft aangedrongen op onder handelingen. De vakverenigingen zijn tot een gesprek bereid, maar de werkgevers, die de staking onwettig noemen, zeiden dat zij waarschijnlijk de bespreking niet zullen bijwonen. De verklaring van de Britse minister-president, MacMillan, dat in de komende dagen de datum van een topconferentie zal worden vastgesteld, heeft in het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken een zekere verwarring' veroorzaakt. Van bevoegde zijde werd ver nomen dat er nog geen datum is vastgesteld en dat het on waarschijnlijk is dat voor 8 ok tober, de dag van de algemene verkiezingen in Groot Brittan- nië, een bekendmaking over de datum van een topconferentie zal worden uitgegeven. Het is voor het ministerie moeilijk commentaar te ïdvëren op uit latingen van de minister-presi dent en de minister van Bui tenlandse Zaken die zijn uitge sproken in het vuur van een po litiek debat en waarvan de juistheid moeilijk is vast te stel len. Van diplomatieke zijde te Londen is vernomen dat men meent te weten dat de bondge noten te verstaan hebben gege ven dat zij liever het resultaat van de verkiezingen willen af- Beide partijen in Algerijnse bijeenkomst nuttig zou kunnen zijn en als deze de juiste toepas- conflict hebben belangrijke stap gedaan op weg naar de vrede wachten alvorens besprekingen te houden over de vorm en het tijdstip van toekomstige ont moetingen met de Russen op hoog niveau. De Amerikaanse senator Dirksen heeft donderdag na een onderhoud met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Herter, gezegd te geloven dat pas volgend jaar een top conferentie kan worden gehou den. Volgens Dirksen, een re publikein. zouden de inleiden de besprekingen en de andere voorbereidingen zolang duren dat dit jaar geen topconferentie meer kan worden gehouden. TORNADO IN VIRGINIA Negen personen uit gezin van tien omgekomen Een wervelstorm heeft woens dag het plaatsje Ivy in Virginia geteisterd. Tien personen van wie negen tot één gezin behoor den, zijn omgekomen. Hele wij ken werden met de grond gelijk gemaakt. DE RAMP IN JAPAN Dodencijfer tot 3.666 gestegen; 12.866 gewonden Het aantal doden als gevolg van de wervelstorm in Japan is tot 3666 gestegen, 12.866 mensen werden gewond en 1731 worden nog vermist. In Yatomi cn Joejiyama, nabij Nagoya, twee van de gebieden die het ergst zijn getroffen, heb ben hefschroefvliegtuigen onge veer 20.000 mensen die door over stromingen of grondverschuivin gen waren geïsoleerd, geëva cueerd. Ook elders moeten nog mensen worden bevrijd. Drinkwater is door de over stromingen besmet. Medische groepen zijn bezig om het uit breken van ziekten te voorko men. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink. heeft gister ochtend tijdens een bijeenkomst in het gebouw van de Sociale Verzekeringsbank, te Amsterdam aan vijf weduwen de eerste uit kering van de pensioenen krach tens de gisteren in werking ge treden Algemene Weduwen- en Wezenverzekering uitgereikt. Deze bijeenkomst werd ook bij gewoond door de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid, mr dr Chr. J. M. A. van Rooy, zijn voorganger, oud-mi- nister J. G. Suurhoff. die de A. W. W.-wet heeft voorbereid en de vice-voorzitter van de Raad van State prof. dr L. J. M. Beel, die als minister van Sociale Za ken a.i. in het interim-kabinet deze wet in het parlement heeft verdedigd. 1 (Advertentie). President Bourguiba van Tune sië heeft donderdag verklaard dat beide partijen in het Algerijnse conflict een belangrijke stap op weg naar vrede hebben gedaan. in zijn wekelijkse toespraak zei bij: „Nooit in de geschiedenis \an I rankrijk beeft een man ge handeld zoals De Gaulle en nie mand na hom zal in staat zijn hetzelfde te doen. Ik ken het Fanse volk en ik ken de Algerijnen. Ondanks de voor zorgsmaatregelen die zij moeten nemen, vorderen zij op de weg naar de vrede. Als Frankrijk in oprechtheid het zelfbeschikkingsrecht van 't Algerijnse volk erkent, kan ik zeggen dat deze affaire is be ëindigd. In commentaar op het pro- giamma van Do Gaulie en het antwoord van de „vrije Alge rijnse regering" zei Bourguiba: Ik heb bij het lezen van beide verklaringen de indruk gekregen dat beide partijen overdreven v oorzorgsmaatregelen namen bij liet opstellen van de teksten. Beide hadden zich vrijer en dich ter bij de werkelijke feiten moe ten houden. De Gaulle en Abbas hadden openhartiger kunnen zijn en verdere vooruitgang kunnen boeken". Hii bezwoer generaal De Gaul le de moeilijkheden van de „voor lopige Algerijnse regering" te begrijpen. De Algerijnse leiders vrezen vooral dat de strijders hen niet zullen volgen. „Maar ik ben ervan overtuigd dat de Al gerijnse leiders vrede willen". Hij hernieuwde het Tunesische aanbod om goede diensten te ver lenen. Op vragen zei hij een uit nodiging van generaal De Gaulle om hem in Parijs te ontmoeten te zullen aanvaarden ais zuik e«n sing van zelfbeschikking in Al gerië zou kunnen verzekeren". „Ik geloof dat de volken van Algerië en Frankrijk alies zullen willen doen wat de vrede kan be vorderen. Eén faze is pogen de voorwaarden en waarborgen voor zelfsbeschikking te bespre ken. Ik zou De Gaulle hebben ge telegrafeerd: „Ik kom aan op Orly". Tumult op verkiezings bijeenkomst te Londen De Westindische neger dr David Pitt, die voor de Britse socialis tische partij kandidaat staat in het kiesdistrict Hampstead in het noordwesten van Londen, heeft zich woensdagavond op een ver kiezingsbijeenkomst nauwelijks verstaanbaar kunnen maken door het optreden van leden van de „verdedigingsbond van de blan ken". De betogers riepen „Houdt Groot-Brittannië blank". Er ont stond een tumult waarin een aan tal mensen lichte verwondingen opliepen en stoelen werden ver nield. De politie heeft ongeveer twintig mensen uit de zaal ge leid, maar zij heeft geen arresta ties verricht. Bovendien zocht de brandweer naar een bom die volgens een telefonische waarschuwing in het gebouw zou zijn geplaatst. De waarschuwing bleek later geen steek te houden. Een leider van de „verdedi gingsbond van de blanken". Mc- Inlyre. zei tol verslaggevers dat er ongeveer tien leden van de bond in de zaal zijn geweest. De Britse pers over communistisch China Het partijloze Britse blad „The Times" schreef donderdag dat het belachelijk is dat communis tisch China buiten de Verenigde Naties wordt gehouden. China's herstel is volgens het blad niet alleen maar een kwestie van le vensmiddelen en orde, van wegen en een nieuwe bureaucratie. Het is het herstel van een rijk dat eens neerkeek op de barbaren van overzee. China is bezig haar oude glorie te herstellen, aldus „The Times". Maar zelfs degenen die met China sympathiseerden, zijn voortdurend voor het hoofd ge stoten. Bij alles wat de Chinese communisten van Grool-Brittan- nië hebben gevraagd, hebben zij door hun houding begrip moei lijk gemaakt, aldus ..The Times". De liberale „Guardian" schrijft dat thans gemakkelijker dan in 1949 kan worden gezien dat de revolutie in China en de tien jaar die erop volgden, één van de pe riodieke vernieuwingen van de Chinese staat is die volgen op tijdperken van chaos. In de geschiedenis van China zijn de perioden van vernieuwing zeer onplezierig of erger geweest, niet alleen voor de on derdanen van de keizers, maar ook voor de volken die om China woonden."Het blad vraagt zich af wat er in de volgende tien jaar gaat gebeuren. De wereld is klei ner en brandbaarder dan in de tijd van de eerste keizer uit de Siin-dynastie. Wang Mang. (Wiens tijdvak het blad met het huidige vergeleek). Volgens statistische gegevens hebben ruim 100.000 weduwen op grond van de overgangsbepalin gen van de wet recht op een pen sioen. De voorzitter van het bestuur van de Sociale Verzekeringsbank, mr J. A. Berger, sprak in zijn begroetingswoord van „een voor ons volk gedenkwaardige dag, waarop ons volk trots mag zijn nu de eerste uitkeringen krach tens de A. W. W.-wet worden gedaan". De staatssecretaris noemde het „een mijlpaal in de geschiedenis van de sociale verzekering nu de zolang verwachte algemene wet telijke regeling voor weduwen en wezen in werking is getreden". Waarover in ons land verschil van mening mag bestaan, ieder een is er van overtuigd, dat de weduwen en wezen niet aan hun lot mogen worden overgelaten". Sprekende over de reeds bestaan de wettelijke en individueel ge troffen voorzieningen voor we duwen en wezen zei de bewinds man, dat een groot deel van deze voorzieningen echter zoals al gemeen bekend is mede dooi de waardedaling van het geld volstrekt onvoldoende is. ,,De thans in werking getreden wet telijke regeling beoogt de meest schrijnende nood van de wedu wen en wezen te lenigen. Zii geldt evenals de Algemene Ouder- domswte voor het gehele volk". Het is slechts een bodemvoor ziening. Enerzijds moest er re kening mee worden gehouden, dat er allerlei voorzieningen zij het dan veelal wel zeer on voldoende reeds bestaan. An derzijds mocht de prikkel om De Amerikaanse onder-minis ter van Buitenlandse Zaken, C. Douglas Dillon, heeft woens dag in een persconferentie me degedeeld, dat regeling van de schuld, die de Sowjet-Unie on der de leen- en pachtovereen komsten uit de tweede wereld oorlog aan de Verenigde Staten heeft, een „betere atmosfeer" tussen de beide landen zou doen ontstaan en zou bijdragen tot het slagen van de pogingen tot verwijdering van de hinderpa len, die een volle en vrije stroom van vreedzame handel in de weg staan. Dillon deelde mede, dat Chroesjtsjef tijdens zijn bespre kingen met president Eisenho wer te Camp David in het afge lopen weekeinde is medege deeld. dat een regeling van de schuld onder de leen- en pachtovereenkomsten invloed zou hebben op de handel tus sen de Sowjet-Unie en Amerika. Dillon zeide te hopen, dat over ongeveer een maand nieuwe onderhandelingen via diploma tieke kanalen over een regeling beginnen. De Verenigde Staten beweren, dat zij de Sowjet-Unie in de tweede wereldoorlog voor 2,6 miljard dollar hulp onder de leen- en pachtovereenkomsten hebben gezonden. De Ameri kaanse regering heeft zich echter bereid verklaard genoe gen te nemen met betaling van 800 miljoen dollar, doch de Sowjet-Unie heeft hierop geant woord met een tegen-aanbod van 300 miljoen dollar voor de algehele regeling van de schuld. Dillon zeide het eens te zijn met de verleden week door Chroesjtsjef afgelegde verkla ring, dat de omvang van de handel een aanwijzing is van de stand der betrekkingen tus sen de landen. Chroesjtsjef had, naar Dillon mededeelde, een felle klacht laten horen over wat hij beschouwde als Amerikaanse discriminatie te genover de Sowjet-Unie in de handelsbetrekkingen. De Rus sische leider had er de aandacht op gevestigd, dat de Sowjet- Unie van vrijwel alle andere landen in de niet communisti sche wereld pariiculiere kredie ten ontving en hij had gezegd te hopen, dat eenzelfde situatie ook zou ontstaan in de betrek kingen met de Verenigde Sta ten. Zou de Sowjet-Unie ook in de Verenigde Staten kredieten kunnen verkrijgen, dan zou vol gens Chroesjtsjef een einde zijn gekomen aan wat hij als een discriminerende toestand beschouwde. Dillon zeide niet veel geloof te hechten aan de mogelijkheid van een belangrijke uitbreiding van de handel tussen de Sow jet-Unie en de Verenigde Staten na de totstandkoming van een regeling van de schuld onder de leen- en pachtovereenkom sten. Hij verklaarde, dat de Sowjet-Unie niet zeer veel pro- dukten heeft, die de Verenigde Staten wensen ej niet reeds kopen via bevredigende regelin gen met Canada, Turkije, India en andere landen. zelf de nodige en mogelijke voor zieningen te treffen niet worden weggenomen, veeleer moest deze worden versterkt". Aldus de staafssecretaris, die zeide or op te vertrouwen dat de A. W. W.- wet er inderdaad toe zal bijdra gen. dat de nodige nieuwe aan- aanvullende voorzieningen zullen worden getroffen. De staatssecretaris zeide. dat uiteraard de werking van de nieuwe wet in de praktijk nauw lettend zal worden gevolgd. Zou daarbij onverhoopt blijken, dat het met de wet beoogde doel niet in voldoende mate wordt be reikt, dan zal moeten worden na gegaan of de gebleken leemten kunnen worden ondervangen. Minister Van Rooy. sprekende over het werk dat voor de A. W. W.-v.et verzet moest worden, bracht dank aan allen, die daar aan hadden medegewerkt: Ook hij uitte zijn waardering voor hetgeen zijn ambtsvoorgangers, oud-ministers Suurhoff en Beel hadden gedaan. De bewindsman deed een beroep op de Sociale Verzekeringsbank en de Raden van Arbeid om hun oor te luiste ren te leggen opdat de regering op de hoogte zal kunnen komen wat aan dc wet nog verbeterd moet worden. DAMWAND ROND MYSTERIEUS GAT TE WORMER BEGAF HET De houten damwand rond het gat waarin het mysterieuze „ding" in het weiland te Wor- mer verdween heeft het gister ochtend begeven en het gat staat nu tot aan de rand toe vol slootwater. Een ijzeren damwand zou uitkomst kunnen brengen, maar dit is een zeer kostbare affaire. Radio-Peking meldt dat don derdag, ter gelegenheid van de viering van het tienjarig bestaan der Chinese volksrepubliek, een grote parade te Peking is gehou den welke werd aanschouwd door de Sowjetrussische premier Ni- kita Chroesjtsjef, de staatshoof den van Tsjecho-Slowakije, Hon garije, Bulgarije, Polen en Noord- Vietnam, de leider der commu- nistisch-Chinese partij, Mao Tse Toeng, president Lioe Sjao Tsji en vice-presidente mevrouw Soeng Tsjing Ling, de weduwe van dr Soen Jat Sen, die in 1911 de Mandsjoe-dynastie omver wierp en de Chinese republiek stichtte. In de parade werden kanonnen en tanks meegevoerd. 155 straalbommenwerpers en -jagers vlogen boven de para derende militairen, die werden gevolgd door bijna drie miljoen inwoners van Peking. Voor de parade begon had de nieuwe minister van Landsverde diging, maarschalk Lin Piao, een dagorder voorgelezen, waarin hij verklaarde: „Onze strijdkrachten vormen een krachtige vredes macht. Wij moeten de Pesca- doren, de eilanden ter hoogte van de Chinese kust en Taiwan (For mosa) bevrijden". De topconferentie en de Britse verkiezingen De datum van de komende top- - conferentie zal binnen enkele dagen bekend worden gemaakt, /o heeft premier MacMillan woensdagavond op een verkie zingsbijeenkomst in Schotland verklaard. De conservatieven zijn van oordeel dat deze bekend making hun partij in haar ver kiezingscampagne zal steunen. Ook Argentijnse tegenspraak De militaire autoriteiten in de Argentijnse provincie Salta heb ben woensdag de berichten te gengesproken volgens welke een twintigtal Chileense soldaten op Argentijns gebied zouden zijn doorgedrongen. Zoals gemeld, heeft ook de Chi leense minister van Buitenlandse Zaken, Vergara Donoso, ontkend dat de Chileense militairen op Argentijns grondgebied zijn ge weest. Sept. 2 3 4 5 6 ZON MAAN or onder op c 6.40 18.18 6.26 6.42 18.15 7.44 6.44 18.13 9.03 6.46 18.11 10.21 6.47 18.08 11.35 onder 18.20 18.50 19.24 20.03 20.49 De diplomatieke vertegenwoor digers van deVerenigde Arabi sche Republiek hebben de vie ring van het feest genegeerd als logisch uitvloeisel van Cairo's protest tegen de toespraak van de Syrische communistische lei der Chaled Bachdasj. Bachdasj had maandag in Pe king de regering van Nasser op een massabijeenkomst aange vallen. De Cariose kranten publiceer den donderdag de tekst van het protest en verweten de Chinese regering haar „vijandige hou ding" jegens de V. A. R. WARM OVERDAG De ontwikkelingen in de alge mene luchtdrukverdeling verto nen nog steeds een grote besten digheid. Zo blijft de activiteit van de depressies b.v. beperkt tot 't gedeelte van de Atlantische Oceaan ten westen van Ierland en ten zuiden van IJsland, terwijl hogedrukgebieden hun domicilie houden boven Midden- en Oost- Europa. De naar ons land aan gevoerde lucht blijft uitzonder lijk droog, met overdag relatieve vochtigheden van omstreeks 20 procent. Daar het aardapperviak eveneens bijzonder droog is, ver toont het dagelijks afkoeling, met in de nacht nabij het aard oppervlak een temperatuur on der nul. Overdag dan weer een flinke stijging, zelfs van meer dan 20 graden. Om acht uur in de avond werd b.v. nabij 't aard oppervlak een temperatuur ge meten van vier graden, in de hut. op 2 meter hoogte 10 graden en op de weertoren, op 37 meter hoogte. 17 graden. Er zijn nog geen aanwijzingen dat er in dc huidige weerstoc- stand een wezenlijke verandering komt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot vrijdagavond. Nog steeds zon Droog, zonnig cn warm weer met een zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. ZATERDAG 3 OKTOBER v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 2.01 2.36 3.16 3.26 2.14 2.49 3.29 3.39

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1