Een dampkring vol raadsels Binnenlands nieuws Voorstel van Oostduitse regering Radio en Televisie jacht tussen klip en rots Donderdag 1 oktober 1959. DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 HET BOEIENDE GEHEIM DER CORONA NEHROE ROEPT OP TOT EENHEID VULPENNEN RECHTSZAKEN Vliegtuig van „Karei Doorman" verongelukt DE V. A. R. EN CHINA VLIEGTUIG NEERGESTORT Piloot gered Slechte aardbeienoogst DE WERVELSTORM VERA De Amerikaanse hulp aan Formosa HET CHINEES-INDIASE GRENSGESCHIL Distributie van drinkwater bij Bonn De „onderdrukte Europese volkeren" frdag T olffö5er 1959; door W. VOGT Niemand zal het in zijn hoofd halen om een gloeiende pook opzettelijk met zijn hand aan te raken. Weinigen zullen een bewijs vragen van de bewering, dat de warmte die een gloeiende pook uitstraalt, heviger merk baar is naarmate men er zijn hand dichter bij brengt. Als in een koude winter ergens een houtskoolvuur brandt in een cilindervormig vat met gaten, weet iedereen de zin van het spreekwoord te verstaan: „Wie het dichtst bij het vuur komt, warmt zich het meest". Kunt u nu de verbazing en de nieuwsgierigheid van- de astronomen verklaren, nu zij op grond van betrouwbare gegevens en waarnemingen moeten aannemen dat deze Roeiende pook- en houtskoolvuur-wet door de zon aan haar laars wordt gelapt? HOE VERDER - HOE WARMER Wie zegt „Waar maken zij zich druk over; de zon is 150 miljoen km van ons af en de zen heeft ons hier op aarde deze zomer verrukkelijk gekoesterd", ziet voorbij dat de mens onder zoekend van aard is en dat af wijkingen van zaken, die hij als overal geldende wetten heeft le ren beschouwen, hem geen rust laten. Hij zal geen inspanning te groot vinden om achter het hoe" en het waarom ervan te ko men. De temperatuur van het op pervlak van de zon bedraagt 6000 graden Celsius. Een fiks temperatuurtje, dat men hier op aarde niet zo gemakkelijk nabootst, doch niettemin: een voorstelbare temperatuur. Dat een gasbol met een tem peratuur van 6000 graden niet op handafstand genaderd kan wor den zonder brandwonden op te lopen, wil iedereen graag toege ven: maar op een afstand van] zeg 20.000 km zou men het niet, voor onmogelijk houden, dat men zijn handen aan de omgeving zou kunnen warmen. Maar pas op! Over een af stand van 20.000 km van de cherpbegrensde zonnebol neemt de temperatuur toe van 6000 tot één miljoen graden! OP ZOEK NAAR DE OORZAAK Het oplopen van de tempera tuur in de merkwaardige damp kring van de zon is even onver wacht als onverklaarbaar. Men zou veeleer hebben verwacht dat de temperatuur geleidelijk zou linemen! Daar moet iets bijzonders aan de hand zijn; en dat bijzondere wil de wetenschap leren kennen. Die zich zo vreemd gedragen de zonnedampkring heet de co rona: en het licht, dat zij uit straalt, krijgen wij normaal niet te zien, omdat het verreweg overstraald wordt door het felle licht van de relatief-massieve zon Zouden wij dat felle licht afdekken door een enorme, on- doon chtige schijf, dan kregen we die corona te zien als een schitterende stralenkrans om het zonnelichaammaar zo iets gaat natuurlijk niet. MAAN HELPT DE MENS Eén van die merkwaardige toevalligheden waarmee de na tuur ons schijnbaar onopzette lijk te hulp komt, heeft 't ech ter mogelijk gemaakt, dat zij ons op spaarzame ogenblikken aan zulk een pasklare schijf helpt. Daarvoor heeft zij de maan ter beschikking gesteld, die zij zodanige afmetingen heeft ge geven, dat zij, wanneer zij in haar baan precies de lijn pas seert die zon, maan en aarde verbindt, de zonneschijf volledig bedekt, maar de corona onbe dekt laat. Hoeveel toevallighe den hierbij niet moeten samen spelen laat zich uitrekenen, maar het feit is er dat 't ge beurt! Was het toeval ons nóg wel gezinder geweest en had het er voor gezorgd dat de banen van aarde en maan in de ruimte, in het zelfde vlak hadden gelegen, dan hadden we heel wat meer gelegenheid gehad om de coro na te zien en te bestuderen want dan hadden we elke vier weken een zonsverduistering ge had; d.w.z. bij elke nieuwe maan. Maar dan hadden we ons misschien zó met dit verschijn sel aan de hemel vertrouwd ge maakt, dat we de zin voor de grootheid en de luister er van hadden verloren. KOSTBARE MINUTEN Nu de aard- en de maanba nen ten opzichte van elkaar hellen, moeten we geduldig wachten tot de knooppunten komt te staan, waarop beide baanvakken elkaar snijden. Nu begrijpt u waarom de hele wetenschappelijke wereld zich opmaakt om naar de verst ver wijderde en barste streken te trekken, om daar gedurende de luttele minuten dat het verduis teringsverschijnsel optreedt, het waarnemingswerk te doen waar voor zij zich maanden lang heeft voorbereid en waarvoor zij geen kosten en moeiten spaart. Eén van de voornaamste oog merken daarbij is om die ge heimzinnige corona waar te ne men, metingen te verrichten en vooralhaar lichtschijnsel op de gevoelige plaat vast te leg gen. Generale repetities onder wer kelijkheidsomstandigheden zijn niet mogelijk. De intens gela den minuteii verstrijken maar ééns en zij moeten worden be nut. Hoevele malen heeft daar bij een, op een ongelukkig mo ment verschijnende wolk in de aardse atmosfeer, uit de toch geharde ogen der astronomen tranen geperst van de bitterste spijt? INVLOED OP DE AARDE „Ik begrijp die ijver en die hartstocht van de astronomen niet", zegt de nuchtere toe schouwer, „waar dient 't voor; wat hebben we er voor tastbaar nut van"? Maar die nuchtere toeschou wer vergeet, dat de invloed van de corona van de zon zo ver gaat dat zij ook tot de aarde reikt. Als de deeltjes uit die zon nedampkring, die tot de aarde doordringen en daar allerlei werkingen uitoefenen, eens de reukpartikeltjes uit een parfum waren, zou men. als men poë tisch was aangelegd, aan het liedje denken, dat vroeger een „Schlager" was: „Der Duft der eine schone Frau begleitet". En hij zou menen dat zij zich wat overdadig had geparfumeerd. De nuchter aangelegde man zou zijn neus in de wind steken en tenminste constateren: ,.Ik ruik brandlucht". In beide ge vallen is er alle aanleiding de reukbron op te sporen en haar werking te leren kennen. We hebben er allen belang bij W. VOGT. (Nadruk verboden.) Premier Nehroe heeft op een bijeenkomst van het bestuur van de regerende Indische congres- partij een oproep gedaan tot een heid en het vermijden van on derlinge geschillen, dit „in ver band met de ernstige bedreiging van ons land door een grote staat aan de andere zijde van de Indische grens". Nehroe noemde deze „grote staat" niet, doch men neemt aan dat hij er communis tisch China mee bedoelde. Nehroe sprak na een debat van vijftien uur over de economische politiek. Hij legde zijn verklaring af nadat een spreker kritiek had uitgeoefend op een collega van het partbestuur. De eerste minister gaf ook te kennen dat er geen sprake van is dat hij in de nabije toekomst zou aftreden. De 69-jarige Ne hroe verklaarde hieromtrent: „Ik hen nog krachtig naar lichaam en geest en ik gevoel mij in geen enkel opzicht zwak. Het is op zichzelf bijzonder on belangrijk of ik premier blijf of niet, maar ik zal nog geruime tijd een burger en soldaat van 'ndia blijven en er is niemand, <iie mij dat kan beletten". MAN STAK HUIS IN BRAND De Apeldoornse politie heeft ingesloten de Apeldoorner J.B., die dinsdagmiddag zijn woon huis aan de Arbeidsstraat, waarin zich zijn vrouw en twee kinderen bevonden, in brand heeft gestoken. De man, die de brandstich ting heeft bekend, verklaarde zijn vrouw eens een lesje te willen geven, omdat hij vond dat zij zich meer bezig hield met haar familie dan met hem. 's Middags, voordat hij naar zijn werk ging had hij een licht ontvlambare vloeistof in de gang gegooid. Zijn vrouw was inmiddels met de twee kinde ren gaan rusten. Toen zij kort na het vertrek van haar man wakker werd, rook zij een scher pe brandlucht. In het huis stond al een dichte rook en via de benedengang kon ze met de kinderen niet meer ontvluchten. Ze ontkwam via het dak, waar ze door de buren werd gered. Een buurman had inmiddels met een tuinslang de strijd te gen het vuur aangebonden. Dank zij dit optreden kon het grootste deel van het huis be houden worden. SCHUUR IN BRAND In de buurtschap Haarle (ge meente Hellendoorn) ontstond dinsdag brand in de schuur van de landbouwer G. C. H. De schuur ging met een hoeveel heid wintervoer en landbouw werktuigen verloren. Ook een jonge stier kwam in de vlam men om. Door brandend riet, dat door de lucht vloog, vatten de boerderij en een hooiberg van de landbouwer W. G. B. vlam. Het oude gedeelte van de ze boerderij, een varkensschuur en een hooiberg gingen verlo ren. Van de inventaris kon bij na niets in veiligheid worden gebracht. De brandweer slaagde erin het nieuwe gedeelte van de boerderij, waarin de ouders van de landbouwer B. woonden, te behouden. DIE GEVAARLIJKE BENZINE Bij het reinigen van een kle dingstuk met benzine zijn dins dagavond in de keuken van hun woning aan de Hordijk te Rot terdam de 56-jarige mevr. C. van der Lindede Keijser en haar 21-jarige zoon gewond geraakt. Het z.g. waak- vlammetje van de gasgeijser heeft nl. de benzinedamp tot j ontploffing gebracht. De kleding I van de vrouw raakte in brand en zij liep wonden aan gelaat, hals, armen en handen op. Haar zoon kreeg een brandwond aan de rechterwang.-De echtgenoot, de 57-jarige K. W. van der Lin de werd aan beide handen ge- hlesseerd, omdat hij de bran dende kledij van zijn vrouw doofde. VROUW VERDRONKEN De 32-jarige mej. M. S. te Lutten (gemeente Hardenberg) is dinsdag dood aangetroffen F*. P. J. VAN DE SAN'DE aan het kaïnaal de Dedems- vaart. Zij lag voorover in de graswal met het hoofd gedeel telijk in het water, en moet door verdrinking om het leven zijn gekomen. Het slachtoffer was gewond aan hoofd en han den. De vrouw was de avond tevoren naar een buurman ge gaan en men neèmt aan, dat zij toen door een passerende auto is gegrepen. NA VAL OVERLEDEN De 11-jarige W. V. uit Uffelte (gemeente Havelte) is dinsdag avond in de Schoolstraat met zijn fiets geslipt en op een be tonnen muurtje gevallen. De jongen werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij tijdens het ver voer naar het ziekenhuis te Meppel overleed. TWEE BOERDERIJEN AFGEBRAND Te Wa.sper veen (gemeente Havelte) zijn dinsdag twee boerderijen door brand ver woest. De brand ontstond in de boerderij van de landbouwer J. P. vermoedelijk doordat kin deren met lucifers hadden ge speeld. Door de overwaaiende vonken raakte ook de in de na bijheid staande boerderij van de landbouwer W. B. in brand. Van een derde boerderij vatte het dak enkele malen vlam, doch de brandweer slaagde er in deze boerderij te behouden. Van de inventaris van de beide afgebrande boerderijen kon slechts een klein gedeelte wor den gered. HET INSTITUUT T.N.O. EN DE TAPIJTKEVERS. Naar aanleiding van de berich ten uit Sittard, die dinsdag zijn gevolgd door soortgelijke berich ten uit Hengelo, over de schade welke wordt aangericht in de kleerkasten en aan tapijten en lopers door de tapijtkever, heeft het A.N.P. zich in verbinding ge steld met het Vezelinstituut T.N.O. te Delft. Al meer dan 12 jaar worden daar onderzoekingen verricht in het belang van de strijd tegen motten en kevers. Men kon echter inzake de kwestie-Sittard geen mededelin gen doen, aangezien men de kevertjes, welke daar gesigna leerd zijn, niet had gezien en dus niet weet of het inderdaad de tapijtkevers zijn die daar hun vernielend werk doen. Men heeft echter uit de be richten wel de indruk gekregen, dat dit het geval is. De tapijt kevers zijn tropische diertjes, die met de' wol meekomen en in een droge en warme zomer, zoals we nu hebben gehad, uiteraard goed gedijen. Ze zijn zeer vraatzuch tig, veel erger dan motten, doch een effectieve bestrijding ervan is heel goed mogelijk. In verband met dit laatste her innerde men eraan, dat enige jaren geleden adviezen zijn ge geven aan Tilburg, waar een be strijding toen met succes ter hand is genomen. Sittard heeft echter tot op heden nog geen contact gezocht met het instituut. VALSE HANDTEKENINGEN LEVERDEN ƒ32.000 OP. De officier van Justitie bij de rechtbank te Zwolle, mr. D. Bins, heeft dinsdag één jaar en zes maanden gevangenisstraf geëist tegen de 52-jarige houder van 'n administratiekantoor te Zwolle, H. van de K. Verdachte was ten laste gelegd dat hij voor schip- persklanten van de belastingen gelden gerestitueerd kreeg, en dat hij zelf machtigingen tot uit betaling geschreven en van een valse handtekening voorzien had teneinde dit geld in handen te krijgen. Verdachte gaf dit toe. Tijdens het onderzoek bleek dat het hier ging om een bedrag van ƒ32.000, maar volgens de raadsman, mr. G. Benthem te Zwolle, zou verdachte zich 24.000 hebben toegeëigend. De gedupeerden, allen kleine schip pers, voor wie v. d. K. de belas tingzaken regelde, konden scha deloos worden gesteld. De president, mr. L. J. 't Hooft, merkte op, dat verdachte een studie had gemaakt van het zet ten van valse handtekeningen, zodat zijn handelwijze niet het karakter had van „even zelf tekenen om een vlotte afwikke ling te bewerkstelligen". De officier zei, dat verdachte de afgelopen jaren een overstel pend aantal strafbare feiten had gepleegd. Hij benadeelde mensen die veelal met moeite het hoofd boven water houden en leefde geestelijk en materieel boven zijn j stand. De officier achtte een ge voelige onvoorwaardelijke vrij- heidsstraf op haar plaats I De verdediger betwijfelde of v. d. K. de handtekeningen had ge zet met de bedoeling zich het geld toe te eigenen. Als oorzaak jvan de gang van zaken zag hij verdachtes karakterstructuur, die ongunstig was beïnvloed door een moeilijke jeugd en teleur stellingen en moeilijkheden daar na. Mr. Benthem bepleitte een voorwaardelijke gevangenisstraf, eventueel gecombineerd met een geldboete. De Oostduitse regering heeft woensdag de Volkskamer voorge steld, aan de Westduitse autori teiten nieuwe voorstellen te doen betreffende ontwapening op het gebied van kern- en conventio nele wapens en de vorming van een comité, waarin de beide re geringen gelijkelijk zijn verte genwoordigd, voor onderhande lingen over een dergelijke ont wapening en een geleidelijke te rugtrekking van de buitenlandse troepen. Het plan, dat door de leider der Oostduitse communistische partij, vice-premier Ulbricht, werd geformuleerd, behelst de volgende vijf printen: 1. De Westduitse regering wordt uitgenodigd van alle kern wapenproeven af te zien. 2. De bondsrepubliek moet van elke vorm van kernbewapening afzien en akkoord gaan met de instelling van een kernwapen- vrije zone. 3. Onverwijlde stopzetting der bewapening en de sluiting van Woensdagmorgen is tijdens het afvliegen van de aan boord van Hr. Ms. „Karei Doorman" gede tacheerde vliegtuigsquadrons een Seahawk straaljager F 61 van squadron 860 na de catapultstart door thans nog onbekende oor zaak te water geraakt en gezon ken. De bestuurder van het vlieg tuig, luitenant ter zee tweede klasse o.c., J. C. de Wolff wordt vermist. Luitenant ter zee De Wolff was woonachtig in Zaan dam, gehuwd en vader van één kind. Naar de marine meedeelt be vond de „Karei Doorman" zich ten tijde van het ongeluk op 20 mijl ten westen van Kamperduin. een niet-aanvalsverdrag tussen de twee delen van Duitsland. 4. De vertegenwoordiging van Oost- en West-Duitsland moeten samenwerken ter voorbereiding van een geleidelijke terugtrek king van de buitenlandse troe pen. 5. Vorming van een onderhan delingscomité, waarin Oost- en West-Duitsland gelijkelijk zijn vertegenwoordigd De zaakgelastigde van de V.A.R. te Peking heeft zich teruggetrok ken van de viering van het tien jarig bestaan van de volksrepu bliek als protest tegen de kritiek, die de Syrische communistische leider Chaled Bakdsaj in Peking op de V.A.R. heeft geuit. Hij noemde de V.A.R. een marionet van Amerika. Een Hunter MK-4 jachtvlieg tuig van de vliegbasis Woens- drecht is woensdagmorgen om 11.28 uur op vier mijl ten zuid westen van het eiland Grient bij Terschelling neergestort. De vlieger, de 22-jarige ser geant L. H. Cramer, ongehuwd, wist zich met zijn schietstoel in veiligheid te brengen en is in middels door een helikopter op gepikt en naar de vliegbasis Leeuwarden gebracht. Het toe stel was op een oefenvlucht naar het schietterrein Vliehors. De opbrengsten van de aard beienoogst 1959 zijn bekend en daarmee kan met cijfers wor den uitgedrukt hoe zeer het af gelopen jaar voor de Zundertse aardbeienkwekers een rampjaar is geweest. Dé opbrengst was in 1959 slechts ƒ2.177.196.48 tegen ƒ4.246.829,11 in het jaar daar voor. Een verschil dus van 2.069.632,63. In kilogrammen uitgedrukt was de oogst vorig jaar 4.942.391. Dit jaar 2.823.587 (dus 'n verschil van 2.118.04 kg). Dit alles moet worden geweten aan een virus dat de Zundertse aardbeienplant heeft aangetast. De droge zomer heeft het daar na toch al verzwakte gewas nog verder van streek geholpen. Dit alles heeft Zundert waar de aardbeienteelt van een vitaal belang is, en voor vele gezinnen de hoofdbron van inkomsten, voer ernstige moeilijkheden ge plaatst. Niet alleen is de kilo opbrengst en de opbrengst in guldens vergeleken met 1958 bij na gehalveerd, maar bovendien moet men in aanmerking ne men, dat de onderhoudskosten, de bemesting en de grondhuur even hoog liggen als de andere 'jaren, terwijl de kosten voor ziektebestrijding dit jaar veel j hoger hebben gelegen. Ook een tegenslag is dat een aantal nieu we percelen dat in de nazomer met kostbaar selectiemateriaal was beplant, zeer geleden heeft I van de aanhoudende droogte. De wervelstorm „Vera", die zaterdagavond Japan heeft ge troffen, heeft volgens tot dusver bekende gegevens aan 2964 men sen het leven gekost, terwijl er nog 1782 worden vermist. 9343 mensen hebben verwondingen opgelopen. Het was, gezien het aantal slachtoffers, de zwaarste storm die Japan sinds mensen heugenis heeft getroffen. De vermindering van de Ame rikaanse militaire hulp is „on vermijdelijk", gezien de beslis singen van het congres, zo heeft de Amerikaanse minister van Defensie, McElroy, woensdag bij aankomst te Taipeh verklaard. Hij merkte op dat de toestand in de Straat van Formosa „minder gespannen" is. De minister zei dat hij niet een speciaal vraagstuk met presi dent Tsjiang Kai Sjek had te be spreken. Het kleine Indiase garnizoen van de post Tamaden, gelegen ten oosten vas Longdjoe aan de Chinees-Indiase grens, is na een nauwkeurig onderzoek naar het verloop van de grens terug getrokken, zo heeft woensdag het blad „Times of India" bekend gemaakt. Het blad weet voorts te mel den, dat tien dagen geleden een Chinese patrouille bij de Indiase grenspost Chinzemane aankwam en de terugtrekking van het gar nizoen eiste. Toen de Indiërs wei gerden aan deze eis gehoor te geven, trokken de Chinezen zich terug. Zoals bekend heeft premier Nehroe zich herhaaldelijk bereid verklaard over kleine grenscor recties van gedachten te wisse len. De bewoners van de hoogge legen wijken van Siegen, een plaats met tienduizend inwoners in de buurt van Bonn, hebben bonnen gekregen voor een rant soen van een emmer drinkwater per gezin per dag. Dit is een ge volg van de aanhoudende droog te. De verstrekking van de wa terrantsoenen geschiedt door de brandweer en Belgische militai ren die daar in NAVO-verband gelegen zijn. Het bezoek van Chroesjtsjef aan de Verenigde Staten heeft „het geloof van de onderdrukte Europese volkeren in de Verenig de Staten verminderd", zo heeft de voorzitter van de algemene commissie van de assemblee van deze organisatie. Stefan Kor- bonski, te New York verklaard. Op de zesde jaarlijkse vergade ring van de assemblee zei hij dat de Russische premier alles heeft gekregen wat hij wenst, n.l. „een akkoord voor een topconferentie en bovenal winst in het geval- Duitsland". VRIJDAG 2 OKTOBER "V •DORNFORD YATES 33) Nadruk verboden. Hot spreekt vanzelf dat Con rad, toen wij na afloop van het diner in de Lowland stapten, reeds instructies had ontvangen, dat wij te voet zouden terugke ren en dat hij zich gereed moest houden om ons door het ven ster, dat uitkeek op de bossen, binnen te laten. Hoewel wij dus van de nood een deugd maakten, was ik inwendig toch niet bij zonder rustig bij het vooruit zicht van onze tocht. Eerlijk ge zegd was ik bepaald nerveus. Ik besefte volkomen, dat de weg buiten Cardinal even verrader lijk was als het kasteel zelf vei lig. Een eenzame, smalle, onver lichte weg was het, de vijand zou onbeperkte mogelijkheden hebben en juist de ontoegangke- lijkheid van de wijkplaats, die wij wilden verlaten, deed het gevaar, dat wij tegemoet gingen, nog schriller uitkomen. Wanneer ik er kans toe had ge zien zou ik zonder Katharine zijn gegaan; maar aan de ene kant was zij daartoe natuurlijk niet te bewegen en aan de andere kant zou ik zonder haar het program ma, dat ik had opgesteld, niet hebben kunnen afwerken. (Ik had, om maar iets te noemen, zelf achter het stuur kunnen gaan zitten, maar omdat ik op de terugweg een wandeling van een paar mijl voor de boeg had, meende ik er verstandig aan te doen mijn enkel van tevoren zoveel mogelijk rust te gunnen. Bovendien was het beter dat ik mijn handen vrij had, wanneer er zich moeilijkhdeen mochten voordoen.) Ik was dus vóór de aanvang van de tocht al nerveus, maar toen wij eenmaal in de bossen waren werd ik echt bang. Een betere plaats voor een hinder laag was eenvoudig niet te vin den; en wij kondigden onze komst met luidruchtig motorge ronk aan. De Lowland zelf maakte zoveel leven niet, maar het dak en de wanden van bladeren versterkten het zoemen van de motor op groteske wijze, en het schuren van de banden over het wegdek niet minder. Ik had mijn kop lampen gedimd, maar de duister nis om ons heen was zo zwart, dal wij als het ware door een tunnel van fel licht reden. Toen wij de kronkelende weg langs de bergwand achter ons hadden vroeg ik: „Hoe ver is het nog naar het kruispunt?" „Ongeveer twee en een kwart mijl van de plaats waar we ons bevinden." „Komt er voor die tijd geen bocht meer?" „Nee." „Dat kruispunt ligt buiten de bossen, zei je toch?" „Ja, dat ligt in het open veld. Tot aan Cruise kunnen we recht door rijden, ik zie wel kans de koplampen helemaal uit te scha kelen." „Wij hebben haast", zei ik. „Ik voel er niets voor me juist in deze buurt dhnodig lang op te houden. Rijd tot aan het kruispunt even wel niet al te hard en waar schuw mij tijdig, wanneer wij aan de rand van die prachtige bos sen zijn." Ik zag dat ze knikte. Ik was er tamelijk vast van overtuigd, dat er ons een of an der te wachten stond. Dat wij die ochtend ongehinderd hadden kunnen doorrijden was vermoe delijk slechts te danken aan het feit, dat de vijand nog geen tijd had gevonden een wacht uit te zetten. Ik zou in hun plaats al thans de weg naar Cardinal ter dege hebben laten bewaken. Wanneer ik mij niet vergiste was één ding in ons voordeel; wie of wat er ook op ons wachtte, de vijand zou ons niet uit de lich ting van Cardinal verwachten. Wanneer zij er ook maar een ver moeden van hadden gehad, dat wij het kasteel waren binnenge komen, zouden zij het ons in de loop van die dag al lastig heb ben gemaakt. Er verliepen misschien een viertal minuten. Opeens zei Katharine: „Nu zijn we er bijna uit. Dit is de rand van de bossen. Je ziet HILVERSUM I (402 m). 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.30 De douche; 7.40 Gram.; 7.45 Morgen gebed en lit. kal.; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 Schoolradio; 10.05 Gram.; 11.00 Voor. de zie ken; 11.40 Gram.; 11.50 Als de ziele luistert, caus.; 12.00 Mid dagklok - noodklok; 12.03 Dans muziek; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Gram.; 12.50 Act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Gr.; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Kamermuz.; 14.20 Dames koor; 14.45 Gram.; 15.00 School radio; 15.30 Voor de zieken; 16.30 Pianorecital; 17.00 Boekbespre king; 17.15 Kinderkoor; 17.40 Beursber.; 17.45 Lichte muz. en zang; 18.20 Steek eens op heren; 18.50 Regeringsuitz.; Emigratie rubriek. Het emigratiepraatje v. H. A. van Luyk; 19.00 Nieuws; 19.10 Act.; 19.25 Zang; 19.30 wel, dat het lichter wordt." Ik nam plotseling een beslis sing. „Vaart minderen, motor afzet ten en koplampen uitschakelen", zei ik. Zij deed wat ik zei. Wij tuurden in de duisternis om ons heen, wij luisterden inge spannen. Ik opende het portier aan mijn kant en even later stond ik op de weg. Ik voelde dat ze haar hand op mijn arm legde. „Wat ben je van plan, Ezau?" „Ik ga op verkenning uit. Deze plek leent zich uitstekend voor oen hinderlaag; ik durf niet door rijden eer ik op het kruispunt ben geweest en gezien heb, wat er eventueel te zien valt." Dadelijk stapte zij ook uit de wagen. „Ik ga met je mee", fluisterde zij. Ik beet op mijn onderlip. „Als je me belooft", zei ik, „tenminste tien stappen achter rnjj te blijven, vooral niet min der." „Dat is goed." „Zeg, kijk eens, daar hebben we geloof ik toch nog een bocht voor ons." ,Dat klopt. Er komt er zelfs nog een, een vijfentwintig meter verder. Daar ben je aan de rand van de bossen en zie je het kruispunt voor je liggen, op hon derd meter afstand." „Ik begrijp het. Blijf niet te ver achtter. Ik wil weten waar je bent." (Wordt vervolgd.) V. V. D., pol. caus.; 19.40 Gram.; 20.30 Operettemuz.; 21.00 Lichte muz.: 21.20 Gram.; 22.05 Lichte muziek; 22.25 Boekbespreking; 22.30 Nieuws; 22.40 Opvoeding en ouderlijk gezag; 22.50 Gevar. pro gramma; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II (298 m.): 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 9.05 Gym.; 9.15 Gram. 9.40 Schoolradio; 10.00 De Nederlandse vrouw in het bui tenland; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Voor de kleuters; 11.15 Gram.; 11.30 N.V.V.-congres; 12.00 Lichte mu ziek; 12.20 De teelt van brouw- gerst; Prov. ploegwedstrijden in Zevenhuizen; 12.30 Land- en tuin- bouwmed.; 12.33 Sport; 12.50 Openluchtklanken; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.25 Dansmuziek; 13.55 Beursberichten; 14.00 Vrou wenkoor; 14.20 Voordracht; 14.40 Gram.; 15.00 Gevar. progr.; 16.00 Muzikale causerie; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.55 Act.; 18.00 Nws; 18.15 Vlaamse notities; 18.20 Lichte muz.; 18.40 N.V.V.-congres; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Jazzmuz.; 19.30 Het platteland nu; 19.45 V.P.R.O. nieuws; 20.00 Nieuws; 20.05 De Bijbel en ons geloof; 20.20 Zweed- 23.00 Soc. nieuws in Esperanto; in de afgelopen weken; 20.45 Voordracht; 21.00 Gevar. progr.; 22.15 Buitenl. weekoverz.; 22.30 Nieuws; 22.40 Zorg om de mens; VL. BELG. T.V.: 19.30 Nieuws; 23.10 Orkest; 23.55 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Orkest; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 12.55 Koersen; 13.00 Nieuws; 13.11 Orgel; 14.00 Schoolradio; 15.45 Gram. 16.00 Koersen; 16.02 Gram. 17.00 Nieuws; 17J0 Gram.; 17.45 Duitse les; 18.00 Cellorecital; 18.15 Boekbespr.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Automobielkroniek; 19.40 Gram.; 19.45 Kinderweelde; 20.00 Heden daagse muziek; 21.00 Kunstkalei- doscoop; 21.15 Concert; 21.45 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Ope ramuziek; 22.45 Gitaar en fluit; 22.55 Nieuws. Televisieprogramma's NED. T.V.: 20.00 Wëekjournaal, 20.30 Gastenboek; 20.45 TV-docu- mentaire; 21.15 Pimpernel Inn, TV-spel; 21.40 Sportpraatje. VL.BELG. T.V.: 19t30 Nieuws; 20.00 Schipper naast Mathilde; 20.40 Filmfragmenten en film- nieuws; 21.15 Filmprogr.; 21.45 Film van de zonsverduistering; 22.15 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 9