OXO ZOON VAN HET OERWOUD Eeji paar druppels oxo RECHTSZAKEN ...de volle smaak van lekker doorgebraden rundvlees! de beste bouillon van het beste rundvlees! BEURSBERICHTEN 'dag oktober 1959. T DooderÜag ofto&r 'f$B- BE VRTJE ZEEUTV Pagina 7 toverkolen, n. Een kitje Wat is het voor om..." j een punt, past bij de Nee Ivoor aankoop r-artikelen. trw lievelingsgerecht.^» **- ïiu nog lekkerder met Öxo bouillon Het fijnste rundvlees, urenlang gezellig sudderend op 'n la ag vuur tje... zo ontstaat Oxo bouillon. Alle kracht van 't beste vlees, alle feestelijke keukengeuren: uw win kelier heeft ze nu „in voorraad" in een leuk rond Oxo flesje! Waarom uzelf nog urenlang opsluiten in de keuken? Een paar druppel# öxo, bouillon, mevrouw, maken uw soe-' pen en sausen, groenten, jus en; schoteljes heerlijk-hartig en extra gezond. Als drinkbouillonbovendien niet te onderscheiden van uw eigen bouillon. Gauw van genieten! In' flacons van 1, 1/4 en 1/8 L. MET GRATIS RECErTiilirO.tKJS geldig van |t.'59 590930 VOORHEFFING OP A. W. W.-UITKERINGEN De staatssecretaris van Finan ciën heeft bij beschikking van 29 september de uitkeringen inge volge do algemene weduwen- en wezenwet aan een voorheffing bij wijze van inhouding onderwor pen in gevallen waarin dit een voudig uitvoerbaar is. Het be lieft hier de gevallen waarin naast die uitkeringen nog be paalde andere uitkeringen wor den genoten. Onder deze andere uitkeringen vallen de pensioenen waarvan de uitbetaling bij de wet is beperkt in verband met een gelijktijdige aanspraak op een uitkering ingevolge de algemene weduwen- en wezenwet (de ovor- beidsweduwenpensioenen en de overheidswezenpensioenen I erder vallen daaronder de pensioenen en enkele soeiale ver- zekeringsrentcn die samen met de uitkeringen ingevolge de al- gemene weduwen- en wezenwet vorden uitbetaald. Tn de aange wezen gevallen zal de in te hou den belasting worden berekend over het totaal van de naast el- k.iar genoten uitkeringen. Ook ,r|p A. O. W.-premie worden ingehouden over de daarvoor in aanmerking komende bedragen. Pit brengt mede. dat de weduwe (of weesi in de regel geen aan vullende aanslag jn de inkom- stenbelasting en in de premiehef fing ingevolge r]e nlgemeim aan lag ln de inkomstenbelasting en tn dn premieheffing ingevolge de algemene ouderdomswet zal krij gen. indien naast de aldus belaste uitkeringen niet meer dan ƒ2000 andere inkomsten worden geno ten en tevens deze uitkeringen tezamen njet mce,. (]an g non,- bedragen. Bij een botsing tussen een autobus met schoolkinderen en een tankauto zijn bij Cooper in rexas zes mensen om het leven gekomen en 25 gewond. Onder oe slachtoffers bevonden zich vier kinderen. O Ma bij de Ttaliaanse plaats tradella is een pompoen ge oogst die een doorsnede van twee meter meet en 52,500 kg weegt. P In Engeland wordt in de naeht van zaterdag op zondag de win tertijd ingevoerd, betgeen wil zeggen dat de klokken één uur moeten worden teruggezet. De economische vooruitzichten der Verenigde Staten De Amerikaanse minister van Financiën. Robert Anderson, beeft dinsdag in de jaarvergade ring van bet internationale mo netaire fonds verklaard, dat do economisch vooruitzichten der V. S. goed zijn. Hij deelde mede, dat Amerika er in geslaagd is de inflatoire druk, die pen paar maanden geleden krachtig was, te bedwingen en .dat de be- grotingspositie der Verenigde Staten krachtig is. De koop kracht van de dollar is in verge lijking met een jaar geleden vrij wel onveranderd gebleven. De produktie, de werkgelegenheid en de inkomens in de Verenigde Staten zijn thans hoger dan ooil tevoren, terwijl voorts de zich uitbreidende wereldmarkten Amerika de gelegenheid bieden zijn export, te vergroten. Minister Anderson merkte ver der op, dat er nog steeds op grote schaal discriminatie tegenover goederen uit de dollarlanden be staat. Hij zcide, dat de landen, die een eonvertibele valuta heb ben, niet meer om betalings balansredenen gerechtigd zijn dergelijke discriminaties te hand haven. Deze landen hebben geen reden de invoer uit niet-dollar- landen te begunstigen boven de invoer uit dollarlanden. Het betoog van de Amerikaan se minister van Financiën werd gesteund door zijn Canadese col lega. Donald Fleming, die voorts mededeelde, dat Canada ten volle deel heeft aan de algemene eco nomische expansie in de wereld. P Prinses Soraja beeft dinsdag een 18-jaiige Duitser 150 mark geschonken omdat hij haar gou den pordordoosje dat zij van tiaar ex-echtgenoot, de sjah van Per- z.ië, had gekregen, teruggevonden heeft. De prinses had het doosje in het water laten vallen toen zij in een motorboot een tocht over bet Meer van Starnberg bij Mün- chen maakte. DREIGENDE HAVENSTAKING IN AMERIKA Het, ziet. er naar uit, dat te middernacht in alle havens van de Atlantische en de Golfkust, van de Verenigde Staten een havenstaking is begonnen, ten- zijn met de internationale bond nog een regeling getroffen zou zijs met. de internationale bond van havenarbeiders. Het con tract, met de bond ..loopt op dat tijdstip af en de bond volgt ge woonlijk de tactiek „geen con tract, geen werk". Bemiddelaars van de over heid trachten een staking te voorkomen, maar men ver wacht, niet dat er tijdig een nieuw contract zal zijn opge steld. Een staking zou gelden voor alle schepen, onverschillig do nationaliteit. De passagiers schepen zullen er vermoedelijk weinig hinder van ondervinden. De bond eist hogere lonen en toeslagen De werkgevers heb ben dinsdag een kleine loons verhoging aangeboden, maar die is afgewezen. VER KTEZTN GSREDE VAN CHURCHILL Sir Winston Churchill heeft in een verkiezingsrede te Wood ford, een plaatsje bij Londen, gezegd dat het Russische voor stel voor een algehele ontwape ning „een zeer begerenswaardig doel" is, maar dat da uitvoering gepaard zal moeten gaan met dc ..oprichting van een inter nationale strijdmacht om de rust, en orde in de wereld te be waren". Volgens de 84-jarige staats man betekende het een stap voorwaarts dat de voorsteilen die Chroesjtsjef in New York heeft gedaan, wat de wezenlijke doelstellingen betreft, niet, ver schillen van het ontwapenings- plan van de Britse regering. Maar er moet nog veel gedaan worden, aldus Churchill. Wij moeten voor alles de bekoring weerstaan om hals over kop overeenkomsten te sluiten, waarin niet wordt, voorzien in een uitvoerbaar systeem van toezicht. Zware stral voor nozem Wegens zware mishandeling van een agent van politie moest dinsdag voor de Bredase politie rechter terechtstaan de 19-jarige monteur J. Lambregts uit Ber gen op Zoom. Zaterdagavond j.l. had verdach te met twee vrienden van 15 en 17 jaar een agent, die hen wilde opbrengen omdat zij baldadig waren, minstens tienmaal met de gebalde vuist tegen het hoofd geslagen. De agent kreeg een kaakfrac- tuur en verblijft thans in het ziekenhuis in Bergen op Zoom. De officier van justitie, mr. K. Thijssen, had een snelrechtzaak van deze vervolging gemaakt in verband met de ernst van de feiten. De verdachte verscheen nog in zijn uitgaanskloding in „nozem stijl", met gebogen hoofd voor de politierechter, mr. A. Ver- heyen. Hij had met zijn vriendjes en een meisje van 16 jaar negen café's en snackbars bezocht en negen glazen bier gedronken. Tegen half twaalf waren ze in de Kremerstraat in Bergen op Zoom baldadig geworden. Ze trokken papier van pilaren ven een winkelpand in aanbouw. Een agent maande hen snel door te lopen. Daaraan gaven ze geen gevolg en het drietal viel de agent aan. De gevolgen wa ren bijzonder ernstig. Een tand arts is 's nachts drie uur bezig geweest met het leggen van spalken en oordeelde opname in het ziekenhuis noodzakelijk. Zon der complicaties zal de agent '6 weken geen dienst kunnen doen. De officier van justitie vond de feiten hoogst ernstig. Niet al leen hebben de drie verdachten een medemens laf aangevallen, maar het betrof hier -ook nog een agent, die doende was het gezag te handhaven. De officier gaf aan de politie in het arrondissement Breda de verzekering dat het openbaar ministerie volledig achter haar staat, zeker wanneer haar gezag wordt aangevallen. Ter waai- schuwing, mede van de geest-, verwanten van verdachte in Bergen op Zoom en in heel ons land, kwam de officier tot de zeer zware eis van zes maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf. De verdachte barstte in snik ken uit en vroeg nog om een kans, maar de politierechter achtte de feiten te ernstig en het vonnis luidde vijf maanden ge vangenisstraf met bevel tot on middellijke gevangenneming. Huilend werd verdachte weg geleid. De twee jongens van 15 en 17 jaar bij deze zaak betrokken, zullen voor de kinderrechter te recht moeten staan. Bchtter vol gens de versnelde procedure, zo als ln deze zaak is toegepast. Ook roken van Marihuana sigaretten strafbaar Was er enkele jaren geleden nog onzekerheid over de straf baarheid van lieden, die Indi sche hennep „aanwenden", zoals in artikel 2 van de opiumwet is neergelegd, in een strafzaak van woensdagmorgen is duidelijk ge bleken, dat ook het roken van een marihuana sigaret, al ge schiedt dat in eigen huis, ge straft kan worden. BI.INPF. SLAAGDF. VOOR HOOFDAKTE. Dezer dagen meldden wij, dat mejuffrouw C. Doelman te Vlaar- dingen als eerste blinde in ons land met succes het examen voor de hoofdakte bij het lager onder wijs aflegde aan de Jan van Nassau kweekschool te Utrecht. Do Stichting tot exploitatie der drie samenwerkende blindenin- steliingen, gevestigd te Bussum, vestigt er onze aandacht' op dat de 38-jarige mevrouw M. C. van Drunen, eveneens een blinde, in 1958 voor dezelfde akte slaagde aan de rijkskweekschool te Hil versum. 3. De dag van tl'.' grote jacht is aangebroken. Er z'jh sporen ge vonden van een enorm grote- kud de olifanten en liet hele dorp spreekt erover. Ook in de hut van de Kleine To cm ai, wiens vader plotseling ernstig giek geworden is. „Wat ellendig dat ik juist nu niet mee kan," zucht Grote Toe- mai, maar Kleine -Toeinai fluis tert „laat mij meegaan, vader, t-ala Mag is koppig en luhtert ats U er niet zijt. alleen naar mij. Singha is wreed, hij doet Kala Nag pijn." „Ge kunt niet eens een prikstok vasthouden", zegt Grote Toemai vermoeid. „Die heli ik niet nodig. Als ill Kala Nag een klein tikje met dc hand geeft, gehoorzaamt hij." Grote Toemai blijft onverbidde lijk en zonder Kleine Toemai zal de karavaan uittrekken. „Ziet ge wel, dat ik Uw Kala Nag berijd", hoont Singha op het tijdstip van vertrek. „Vooruit kniel", snauwt hij tegen de olifant en prikt hem in de flank. „Voor uit. ik zal U leren." Toemai voelt een boosheid in zich opkomen maar fluistert zaeht legen Kala Nag: „Abrééé, Kala NagKniel en laat. Singha op- tijgen." Onmiddellijk gehoorzaamt het dier en, terwijl Singha trots weg rijdt, roept hij aehterom: „Ik krijg arm wel, die zwarte slang." Verdrietig kijkt Toemat de oli fant na en kan de hole dag geen rust vinden. Hoe zal Kala Nag het maken? Kleine Toemai kan het niet hei- ion, maar eensklaps rent hü het kamp uit, de karavaan achterna. Hij moet hard lopen om de troep voor donker in Ie halen. O, stral; - zal hjj naar de grootste olifant gaan en gaan vragen„Hoe gaal het Kala Nag. Hier ik, Kleine Toemai. Heeft Singha U pijn ge daan?" Zo dromend zet Kleine Toemai zijn tocht voort, tot, hij eensklaps luisterend blijft stilstaan en spie dend om zich heen ziet. Daar zijn zede mannen. Zr zijn bezig met het bouwen van een omheining. Geluidloos sluipt Kleine Toemai naderbij, dichter... steeds dichter, maar van Kala N'ag ziet hij geen 'oor. Tot eensklaps een felle jongensstem klinkt: „Hé, wat doet gij hier?" Even blijft Toemai's hart stil staan, maar dan schuift een lange slurf liefkozend langs zijn arm- „Kala NagOKala N'ag." Verheugd kijkt Kleine Toemai op, maar dan worden zijn ogen donker, want boven de kop van Kala lag ziet hjj in het spottende gezielit van Singha. Terecht stond de 3G-jartg» Su rinamer E. A. F. uit Amsterdam die de verdovende sigaretten wel erg trouw blijft, hoewel hij in 1957 wegens handel in Indische hennep tot l'i jaar gevangenis straf werd veroordeeld. Opnieuw hadden rechercheurs in zijn wo ning een klein pakje aangetrof fen waarin zich 7 gram hennep bevond (voldoende voor 't, draai en van een twintigtal marihua- na-sigaretten). De Surinamer zei, dat hji deze hoeveelheid voor eigen gebruik bestemd had, maar het baatte hem niet. „Het simpele in het bezit heb ben van de hennep is al straf baar", zei gisterochtend de pre sident van de rechtbank te Am sterdam. Dit is vastgelegd in art. 3 van de opiumwet, een artikel dat aan de verdachte thans ten laste was gelegd. En indien men dus slechts 1 sigaret heeft en die zelf oprookt, dan heeft men vol gens de wet Indische hennep „in zijn bezit" en is dus strafbaar. F. beklaagde zich er ter zit ting over, dat hij na het onder gaan van zijn vorige straf van 1% jaar wes vrijgelaten zondcr dat iemand hem opving. Thans zullen pogingen in het werk ge steld worden hem aan de slag te helpen als zeeman, waartoe hij een paspoort nodig heeft. Intus sen eiste de officier van justitie 4 maanden gevangenisstraf met aftrek tegen hem. daarbij reke ning houdend met de geringe hoeveelheid tabak. De raadsman vroeg een voor waardelijke veroordeling, doch in dat geval zou verdachte weer niet kunnen gaan varen, omdat er dan toezicht op hem moet worden uitgeoefend. De uitspraak volgt op 14 ok tober a.s. Verdeelde markt De markt was gisteren voor de internationale waarden bij de opening g;oed prijshoudend. In tegenstelling tot de activi teiten van de vorige beursda- gen, was de handel gistermid dag zeer gering. De Westduitse beurzen gaven eerder lagere koersen te zien. Hierdoor kon de arbitrage hoegenaamd niet tot zaken komen en het publiek bleef grotendeels uit de markt. De beroepshandel geloofde het voor gisteren wel en nam min of meer een vrije dag. De ge publiceerde forse winststijging van de Amerikaanse dochter maatschappij van het AKU- concern, de American Enka. zet te voor aandelen AKU gister middag geen zoden aan de dijk. De rayonaandelen daalden van 377 tot 372 tegen dinsdag als slotprijs 375%. In de morgen uren werd voor deze papieren als hoogste prijs 379 betaald. De handel in deze hoek was vrij levendig. Aandelen Philips had den van middenkoersaanbod te lijden en daalden van 641 Va tot 639, tegen dinsdag 643. Unilevers konden zich, t.o.v. de vorige slotprijs, vrij goed handhaven. Kon. Olies die een halve dollar hoger in Wallstreet sloten no teerden tegen de 157 waardoor het interimdividend van 1,50 vrijwel geheel is ingehaald. In de scheepvaartsector ging bitter weinig om en de koersen gaven weinig veranderingen te zien vergeleken bij de slotkoer- sen van de vorige dag. Van da leidende cultures waren Am sterdam Rubbers een puntje lager, Deli vrijwel onveranderd terwijl Senembah een puntje van de dinsdag behaalde winst van circa 5 punten moest prijs geven. De handel op de cultuur- markt was minimaal. Staats fondsen vrijwel verlaten met prijzen, die eerder een dalende richting te zien gaven. Volgens beurskringen is de animo voor de inschrijvingen van dinsdag op de 4% procent obligatielenin gen Amsterdam en Rotterdam zeer gering geweest. De laatste verhandelctag van claims Vereenigde Blikfabrieken bracht ƒ430 (ƒ426), waardoor de uit een adviesprijs van 425 tot gifte van nominaal 2.500.000 certificaten is geslaagd. In de lokale sector werden groot banken hoger geadviseerd. Oost-Borneo kreeg een advies prijs van 118 (120) voor de pre ferente aandelen, terwijl de gewone aandelen op 86 onver anderd werden geadviseerd. Aandelen Fokker werden op 245. ex. 8 procent dividend, ge taxeerd, tegen dinsdag 255 cum dividend. Wessanen vast met een adviesprijs van 280 A 285 (276). Col.-Energy met een ad viesprijs van 13 13/16 dollar, te gen dinsdag 13% dollar. Aandelen Van Vlissingen Ka toen 450 tegen 468 als laat.stge- dane notering. Prolongatie 3 procent. Beursindiccs Int. Conc. Industrie Scheepvaart Banken Ind. Fond. Algemeen 28/9 29/9 30/9 433.94 439.68 438.43 225.46 225.97 225.26 152.58 154.11 152.80 181.79 182.94 183.92 131 94 132.35 131 84 301.96 305 05 304.20 Nabcurskoersen Kon. Olie: 155.00—156.30 slot 155.00 (156.75) Unilever: 641—646 slot 641 (645%) Philips: 633—639 slot 633 638) AKU: 370—375 slot 370 }I7»%) 1 t

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 7