Moderne brillen h7aTböland GEBRUIK ÉCHTE KOFFIEMELK! an Sprang Algemene politieke beraadslagingen over de rijksbegroting Produktschap voor vee en vlees 1:1 nieuwe sborden Profiteert Profiteert Topslagerij DE KOEIJER Proefonderzoek volkstelling :eryvagenterrein _ingvh.parkf:rem BALL-PENNEN N.V. Fa P. J. v. d. SANDE Kruidenierszaak Kruidenierszaak LEGER DES HEILS OOGSTFEESTZOND AG Echte koffiemelk is Ingedikt: Handig: Voordelig: Houdbaar: FRIESCHE VLAG de fles waar méér in zitI Fries che Vlag Goudband VOETBAL BURGERU JKE STAND LOOP DER BEVOLKING dag oktober 195# i voorsorteren, besj-| tersplein pen dergeiiii^ dan mag men niet} en. het is dan immers ;ieel verkeersplein. Af. van de situatie kari ten officieel verkeers, ander voertuig dus links passeren (voor. Mocht de verkeerssi. noodzakelijk maken op een dergelijk plein im links worden inee. Donderdag I oktober 1959. DE VRIJE ZEEUW Paglaa 9 i vooraanduiding 4PEERTFRREIN r donkerblauw el* wil"en zwarh vooraanduiding ERWAGEMTERRHN r donkerblauw nel* wih en zwarl i voor aanduiding (AMPEER-EN rdor.kerblauw et wit en zwart fsp.T borden voor de aau- an kampeerterreinen, agenterreinen of bei- op 1 okt. a s. ook hum ht. Deze drie borden, ding, zijn uit gevoerd 'rblauw met witte en zwarte afbeeldirt- :t blauwe veld kan in rs de afstand tot (het rrein, of kampenrwa- worden aangegeven. joden a-keren keren is een steeds dend probleem in ons f 1 okt. komt. er een parkeerruimte be door de nieuwe regc- parkeren bij T-krui- m de regel dat men tien meter van een niet mag stoppen ;n wordt beslist niet, de doorlopende straat niet mag parkeren wordt teruggebracht aal van 5 m. van het. uit. Het klinkt wel kkeld maar onze t.e- akt het duidelijk. In c zal deze nieuwe re en in smalle straten inen sorteren daar niet zo erg veel is. itowegen zal het van- >ok verboden zijn om te rijden, terwijl het Bvan 12 m. bij de gemeten wordt iangs an de weg waar het plaatst. zinnige moorden lermuda-eilanden vierde maal in do af" s maanden is in Ha- hoofstad van de Ber den, een vrouw ver- oensdagmorgen vond n van de straten van - het lijk van «en t een schotwond in De vrouw. Emma eten, was vanuit een .de vijfde verdieping kantoorgebouw, nasit revallen of gegooid, n van Hamilton dur- onds niet meer alleen t te gaan. DANKBETUIGING. Voor de vele blijken van innig medeleven ondervon den tijdens de ziekte en het, Joverlijden van onze lieve Pleegmoeder NATHALIE TEN HAKEN, betuigen wij alle vrienden m bekenden onze harto- Ujke d»nk, in 't bijzonder /uster Van Ravels voordp onvermoeide zorgen aan de overledene besteed. Fam. TEN HAKEN. Terneuzen, 1 oktober 1959. Nieuwediepstraat 194. Chirurg - ferneuz.en Zaterdag 3 oktober GEEN SPREEKUUR Te koop: z.g.a.n. Salon kachel, Berini hulpmotor (gemonteerd op herenrij- wfel), eiken bureau, tafel en mandoline. Te bevr.: Julianastr. 12, Terneuzen. Te overname aangeboden: I'uurkoopwoning (Oranje- buurt). Brieven onder No. 909, Bureau van dit blad. Ondergetekende maakt het. geachte publiek van Zaam- slag bekend, dat zij haar heeft overgedaan aan de heer P. J. PLADDET te Zaamslag. Dankend voor het genoten vertrouwen beveel ik mijn opvolger in ieders gunst aan. Mevr. Wed. M. VAN BREEN-WISSE. In aansluiting op boven staande deel ik het geadi- te publiek van Zaamslag mede, dat ik de van Mevr. Wed. M. van Breen—Wisse heb overge nomen. Hopende door een vlugge en nette bediening en het leveren van prima waren van dienst te kunnen zijn. Tijdelijk nog in ongunstige omstandigheden, maar wc hopen U spoedig in een wat ruimere mate te kun nen bedienen. Beleefd aanbevelend, P. J. PLADDET, Zaamslag. ZONDAG 4 OKTOBER a s. MAANDAG 5 en DINSDAG 6 OKTOBER 0 BAZAR Donie-Vlsserstraat 61 Alléén vandaag 509 gr. RUNDERLAPPEN, iels doorregen 1,78 500 gr. VARKENSWORST1,78 too gr. BOTERHAMWORST0,32 NIEUWEDIEPSTRAAT 38 TERNEUZEN TERNEUZEN ZIEKENFONDS!,EDEN ONTVANGEN DE VASTGESTELDE KORTINGEN dus méér vast© melKbestand» delen en daardoor een klein scheutje zó uit de fles klaar I Niets te koken of op te warmen, dus geen last van overkoken of aanbranden. eeNnhoogpercentage vaste melk- bestanddelen (26 t/m 31%) en daardoor voordelig in het ge bruik. Bovendien: eenbesparing aan gas of electriciteit èn tijdl mits koel en donker bewaard, blijft een geopende fles enkelo dagen goed. GOUDBAND heeft 31 (het hoogste percen tage) vaste melkbestanddelen. Daarom is Goudband de besto en voordeligste koffiemelk. Het beste recept voor de lekkerste filterkoffieheet water of hete melk opschenken en dè,n een klein scheutje Goudband, Zo komen smaak en aroma vol maakt tot hun recht. Verkrijgbaar in: flessen van 1/4 liter 270 gr.) f O.SO 1/2 liter 540 gr.) f 0.87 1 liter (1080 gr.) f 1.57 TWEEDE kamer. Aiondvergaderjng van 2!) se Pt. Te acht uur wordt de vergade ring heropend. Mevr. Stoffels Van Haaften presideert. De eerste spreker in deze ver gadering js de heer Oud (VVD). Spr. betoogt, dat er in land- bouwkringen grote ongerustheid bestaat over het landbouwbeleid. Hij vraagt de regering zich over het beleid' nog eens ter dege te bezinnen. De vrijere loonvorming ziet spr. als een zaak van decentrali satie. Hij wil geen volledige vrij heid van het bedrijfsleven. Er zal zeker voorlopig toezicht van de overheid nodig zijn. Met betrekking tot de belastin gen geeft spr. de regering in overweging een belastingvrije eonjunctiiurreserve voor het be drijfsleven. In het beleid van hot kabinet is een lijn gekomen, een lijn naar meer vrijheid in het maatschap pelijk leven, aldus de heer Oud. De heer Bruins Slot AR) zegt er geen behoefte aan te hebben spreken over het ontstaan en de principiële houding van het kabinet. Dat is gebeurd hij de regeringsverklaring en sindsdien is er niets geschied dat verande ring hoefl gebracht. Het beleid van het kabinet zal worden be oordeeld van A.R.-standpunt uit. Naar sprekers mening moet men in deze richting gaan, dat liet zwaartepunt der loonpolitiek hij het bedrijfsleven komt te lig gen. Hij vraagt op korte termijn «en wetsontwerp waardoor de onzuivere en onrechtvaardige si tuatie rond de huurblokkering wordt te niet gedaan. Herziening van het vennoot schapsrecht is z.i. noodzakelijk. Het voorgenomen garantiebe- leid voor de landbouw heeft de heer Bruins Slot niet kunnen ge ruststellen. Zijn voorkeur gaat uit naar een garantiebeleid, geba seerd op redelijke consumenten prijzen HU dringt erop aan, dat de minister zal trachten bij het overleg met het Landbouwschap dit te bevorderen. De toevloed va* leerlingen voor het V. H. M. O. brengt zo ernstige moeilijkheden mede, dat het woord noodtoestand niet te sterk is. Hij dringt aan op maat regelen om verder gaande ver slechtering te voorkomen. De heer Tilanus CH) zegt, dat de troonrede na de regeringsver klaring weinig nieuws kon be vatten. Ze was echter het lezen en overdenken overwaard, om dat ze een situatietekening gaf. Spr. gaat vervolgens na hoe er velerlei is veranderd. Aanvan kelijk waren er allerlei regelin gen nodig, die langzamerhand veranderd moeten worden. Zo bv. ten aanzien van de lonen. Hij hoopt, dat het loonoverleg tot be vredigende resultaten zal leiden. Een moeilijkheid is o.a., dat men vaaklangdurige processen moet voeren om in een eigen huis te mogen wonen. De woningbouw besprekend zegt spr., dat bijzondere zorg moet worden gegeven aan de sec tor arbeiderswoningen en goed kope middenstandswoningen. Hij uit de hoop, dat andere de partementen het voorbeeld zullen volgen van minisler Korthals, die heeft bepaald, dat zijn ambtena ren reizen tot het allernoodzake lijkste dienen te beperken. De beschouwingen van de heer Burger over Spanje hebben niet veel indruk op hem gemaakt. De Russische voorstellen tot ontwapening moeten z.i. met de grootste voorzichtigheid maar ook met grote nuchterheid wor den bezien. Het gaat tenslotte om de levensbelangen van Euro pese volkeren. Van veel belang zegt de heer Tilanus het bezoek van Prinses Beatrix aan Amerika te achten Tengevolge van het nieuwe landbouwbeleid kunnen er slachtoffers vallen. Daarom vraagt de heer Tilanus bijzon dere aandacht voor deze zaak. Hierna maakte de minister-pre sident, de heer De Quay een aan vang met zijn antwoordrede. Naar aanleiding van de voor bereiding van de komende volks telling zal het centraal burea i voor de statistiek met mede werking van de gemeentebestu ren een proeftelling op steeK- proefbasis houden, naar de toe stand tussen 31 oktober en 1 no vember a.s. Op ongeveer 10.000 huishou dens en alleenstaanden, gespreid over alle gemeenten van ons land. zal een beroep tot mede werking worden gedaan. Door middel van deze proef telling kunnen de ontworpen vragenlijsten aan de praktijk ge toetst worden, terwijl hierdoor tevens de mogelijkheid wordt geschapen de meest efficiënte werkwijze te vinden voor de be werking van bet zeer omvang rijke materiaal vai\ de definitie ve telling. De plaatselijke leiders in de gemeenten raken nu in e°n vroeg stadium vertrouwd met materie, hetgeen van groot be lang is voor een goede uitvoe ring van de telling in I960. Bij de proeftelling worden eni ge extra vragen gesteld, welke bji de eigenlijke telling achter wege zullen blijven. De uitkom sten van de proeftelling zullen een globaal beeld geven van de voor Nederland als geheel gel dende situatie. Diefstal op Parijs' station Uit hei kantoor van de „Com pagnie des wagons lit.s" op het Parijse ..Ciare de Lyon" is in de nacht van dinsdag op woensdag een kist gestolen, waarin zich een bedrag van 15 340.000 frank (ongeveer 120.000 guldenbevond. Een andere bende beroofde een bankemployé en maakte zes miljoen fr. buit. Fr zijn dit jaar al tweemaal zoveel geval len van beroving als in het ge hele vorige jaar in het gebied van Darijs. Deze maand alleen al werden meer dan 53 miljoen fr. gestolen. Hostesses uit 66 landen naar Brussel uitgenodigd De hostesses van Brussel, wier scharlakenrode uniformen sinds de wereldtentoonstelling van vo rig jaar internationale bekend heid hebben gekregen, hebben het plan opgevat een internatio nale vriendschapsontmoeting te organiseren, waarop alle hostes ses uit de gehele wereld worden uitgenodigd. Ann 212 organisaties in 66 lan den is het verzoek gericht hun hostesses aan deze samenkomst, die van 24 tot 27 november in Brussel zal worden gehouden, te laten deelnemen. Hieronder zijn meer dan 100 lucht- en zeevaart maatschappijen en een dertigtal officiële instellingen voor het tourisme. De hostesses zullen tij dens hun verblijf in België de gast zijn van het gemeentebe stuur van Brussel. Het programma vermeldt niet alleen uitstapjes en recepties, maar de professionele gastvrou wen zullen ook in staat worden gesteld te bewijzen hoe zij de moeilijkheden, die hun beroep kan meebrengen, tot een oplos sing brengen. Tweede vijfjarenplan van Hongarije In de Nepszabadsag is woens dag het ontwerp van Hongarije's tweede vijfjarenplan gepubli ceerd. Het plan beoogt de in dustriële produktie van het land in de jaren tot 1965 met 65 a 70 pet. en de agrarische produktie met ongeveer 30 pet. te verho gen in vergelijking met het peil van 1953. Er zal worden gestreefd naar modernisering, verhoging van de produktiviteit, betere kwaliteit en een rationeler ge bruik van de bestaande produk- tiemiddelen. Hierop zal in het nieuwe plan meer nadruk liggen dan op de bouw van nieuwe fabrieken. Met de uilvoering van het plan, dat nog moet worden goedge keurd door de communistische partij, z.al waarschijnlijk niet eerder dan einde I960 worden be gonnen. De produktiviteit, die sedert 1956 betrekkelijk lang zaam is gestegen, moet onder het nieuwe plan met 40 pet. stij gen. Het reële inkomen per hoofd van do bevolking zal 26 a 29 pet. boven het peil van 1058 moeten komen te liggen. Het bestuur van het Produkt schap voor Vee en Vlees heeft gistermorgen in zijn openbare vergadering in Utrecht een uit voerige bespreking gewijd aan de nota die de voorzitter van het produktschap, de heer Joh. de Veer, heeft samengesteld over de invloed van de aan houdende droogte op de ontwik keling van de slachtveemarkt. De heer De Veer verklaarde, dat de situatie op de slachtvee- markt de omstandigheden in aanmerking genomen, wel mee valt. De prijzen liggen op het ogenblik niet lager dan vorig jaar en het produktschap heeft, volgens hepi. de mogelijkheden om een grote prijsval te voorko men. Men zal de veestapel moe ten aanpassen aan de voeder positie om de winterperiode te kunnen overbruggen. De heer De Veer zei, dat men geen angst behoeft te hebben, doch dat de boeren vertrouwen moeten kunnen stellen in het beleid van het bestuur. Dit geldt met name voor degenen, die op advies van het produkt schap hun stapel jong mestvee hebben uitgebreid. Om dit ver trouwen te stimuleren heeft de heer De Veer voorgesteld, de in voer van rundvee uit Denemar ken ten behoeve van de binnen landse markt tijdelijk te onder breken. In het handelsverdrag met Denemarken is een clau sule opgenomen, die de moge lijkheid opent in de periode van 15 september tot 15 november na onderling overleg de invoer bij een moeilijke marktsituatie te stoppen Bij de discussie over dit on derwerp, bleek dat de meeste bestuursleden het met de ziens wijze van de heer De Veer eens waren. De bestuursleden kwamen dan ook tot de conclusie, dat men er bij de regering op moet aan dringen, gebruik te maken van de ..ontheffingsclausuiein hei Handelsverdrag met Denemar ken en haar moet verzoeken, de Deense autoriteiten op dit punt te benaderen. Pp vertegenwoordigd' van liet ministerie van landbouw, de lieer .1. Legerstee, deelde hier op echter mede, dat dit ministe rie niet geneigd is niet de Denen te gaan praten, alvorens zieh een duidelijke prijsval op de rund veemarkt heeft voorgedaan. De heer De Veer antwoordde, dat hij het. zeer onverstandig van de regering zou vinden, wanneer zij niet zou voldoen aan het verzoek van het pro duktschap. en dat hij het be treurt, dat de regering, die steeds wijst op de funktie die een publiekrechtelijk bedrijf- orgaan in het, economisch be stel kan hebben, geen rekening meer houdt met de wensen en overwegingen van een publiek rechtelijk orgaan. Prs. A. 31. A. van der Willigen, vertegenwoordiger van liet mi nisterie van Kcononiisehe Zaken, vroeg zieh eveneens af, of de voorgestelde maatregelen niet wat voorbarig zijn. Hij vestigde er de aandacht op. dat de prijzen momenteel nog niet beneden die van 1958 liggen. Naar zijn mening' zou men pas moeten ingrijpen, wan neer de prijzen sterk dalen en bijvoorbeeld zakken tot het ni veau van 1957. De heer Van der Willigen zei, dat de blokkering van de invoer uit Denemarken weinig effect zal hebben, aan gezien het prijspeil daar zodanig is, dat er op het ogenblik al niet veel Deense koeien worden geïmporteerd; „Als er enige da ling komt in de vleesprijzen, zal dat de huisvrouwen, na de duurte van dit voorjaar, niet onaangenaam zijn", aldus de heer Van der Willigen. De heer De Veer verklaarde, dat men moet vooruitzien en dat de regering tekort zou schie ten. wanneer zij haar veto uit sprak over de blokkering van de Deense invoer. Hij noemde het betreurenswaardig, dat de regering niet wil inzien, dat de ze „doodeenvoudige maatregel de stabiliteit van de prijzen en de rust op de markt, zou bevor deren. Hij noemde het. tragisch dat de boeren meer vertrouwen schijnen te hebben in de voor zitter van het, produktschap voor vee cn vlees dan in de re gering, terwijl het, produktschap toch afhankelijk is van het fiat, van de minister. De lieer Pe Veer deed tcnslot te een ernstig beroep op de re gering, het rroduktschap in zijn beleid te steunen en niet knap per te willen zijn dan liet be drijfsleven zelf. De situatie op de varkens- markt is vrijwel ongewijzigd gebleven. Het bestuur besloot dan ook, de overnameprijs voor' baconvarkens op f 2.32 te handhaven. Om de Europese voetbaibekcr Het Ooslduitsc „Vorwarts" won woensdag te Berlijn met 21| van de Engelse knmnioensploog; Wolverhampton Wanderers in 'nl wedstrijd voor de eerste ronde van het torndoi om de Europese voetbaibekcr. Alle doelpunten werden voor de rust gescoord. Het was de eerste ontmoeting tussen beide ploegen. De return- match wordt 7 december a.s. te Wolverhampton gespeeld. VOGELWAARDE. Geboren: 22 sept. Marlies Edu- arda, d. van Marcellus .1. Buijs-, se en Celinn N. L. Gielleit. 24 sept. Carla Dorina Petra, d. van' Noé P. Lambert en Mathilda M. P. van Hecsc. 25 sept. Thcresia Rosalia Maria. d. van Eduardus Cornelis de Maat en Mathilda de Waal. Overleden: 23 sept. Cornelia R. van der Mcijdcn, 62 j., eciïtg. vas Pieter A. van Leuven. VOGELWAARDE. Vertrokken: Wed. P. Wulitms- van Himst, naar Terneuzen, P.' I. A. Nonneman en gezin, naar; Terneuzen; F. .1. M. Kool en eehtg., naar I-oenen; M. J. Vol lemanHiel, naar Hontenisse; J. A. M. Borm, naar Frankrijk. <9 Bij de bouw van een wtu renhuis hebben grondwerker*1 in het centrum van Warschaui een opslagplaats met 8 000 era-I naten ontdekt, die naar veri] luidt, ten doel zouden hehbenj gehad, het midden van de, Poolse hoofdstad op te blaaan. De snelle opmars van de Ru#*, sen had de uitvoering van plan echter verijdeld»

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5