De ramp met het Belgische vissersvaartuig aan Hulp droogte slachtoffers H3Ï5S RADIO EN TELEVISIE Geen tweede Berlijn in Italië Motie van wantrouwen tegen Vughtse wethouder IWoensdag 30 september 1959 15e jaargang no. 4794 RECHTSZAKEN UW SPAARBANK Nederlandse deserteur stal zeilboot mmm mmmÊmmÊm des straat igen. De bemanning van het Belgi sche vissersvaartuig, dat in de nabijheid was van de vorige week door de „Karei Doorman" over varen vissersboot „Frans-Elza" heeft in Oostende verklaard, dat het vergane scheepje aan het vis sen was toen het Nederlandse vliegdekschip het in de Noord zee ramde. Zoals gemeld kwa men alle vijf leden van de be manning bij dit ongeluk om het leven. Dc bemanning van de O 281 Jenny" die overigens eerst heden in Oostende werd ver wacht doch reeds in de loop van maandag in de thuishaven is aangekomen heeft volgens het blad „Het Volk" in een rapport aan de marine-autoriteiten ver klaard, dat in de nacht van de ramp de „Frans-Elza en de „Jenny" aan het vissen waren geweest op de plaats van de aan varing. Beide vaartuigen bevon den zich niet ver van elkaar en men kon elkaar ondanks de duis-, ternis zien. Ook was er constant verbinding via de radio. De laat ste boodschap van de „Frans- Elza" was volgens dit rapport, dat de bemanning nog een keer de netten had uitgeworpen om een laatste sleep te ondernemen. Plotseling, terwijl de O 246 „Frans-Elza" aan het vissen was, doemde de „Karei Doorman" uit tegenovergestelde richting op, al dus de verklaring van de beman ning van de „Jenny". Het Nederlandse vliegdekschip toer tussen beide visserschepen in. Het volgende, wat de beman ning van de „Jenny" waarnam, tvaren de noodseinen van de „Karei Doorman", die alle sche pen in de buurt op de hoogte -telde van het ongeluk en ieder- Munford overleden De president-directeur van de United States Steel Corporation, Munford, is maandag te Hyan- nis in de Amerikaanse staat Massachusetts op 59-jarige leef tijd overleden aan de gevolgen van een beroerte waardoor hij donderdag was getroffen. Mun ford was een dag eerder in het ziekenhuis opgenomen wegens een verwonding die hij. volgens de politie, had opgelopen toen hij met keukengerei was geval len in zijn landhuis te Chattam in Massachusetts. Va» de zijde van het zieken huis werd vernomen dat er geen verband bestaat tussen de ver wonding en de beroerte. Munford was sedert 5 mei van dit jaar president-directeur van de United States Steel Corpora tion die door de staking van de staalarbciders stilligt. een verzocht uit te kijken naar eventuele overlevenden. De O 281 beantwoordde deze oproep on middellijk en heeft drie uur op de plaats van de ramp rondge varen zonder ook maar een spoor van de „Frans-Elza" te vinden. „Het Volk" schrijft, dat dit een „opzienbarend getuigenis is, dat er op wijst, dat het Neder landse schip een zware fout heeft begaan." Het rapport, aldus het blad, zal ongetwijfeld de belangrijkste getuigenverklaring zijn bij het onderzoek naar de ramp. „Geble ken is. dat de „Karei Doorman" een zware overtreding heeft be gaan op het internationaal scheepsrecht, dat zeer duidelijk is wat betreft de voorrang van vissende vaartuigen. Alle sche pen dienen immers uit te wijken en voorrang te verlenen aan deze schepen. De „Karei Doorman" heeft dit blijkbaar niet gedaan met het tragische gevolg, dat de Oostendse boot is vergaan en haar 5 bemanningsleden om het leven zijn gekomen." Het blad besluit: „De gezagvoerder van de „Ka- rel Doorman", die ongetwijfeld voor de krijgsraad (bedoeld is vermoedelijk de marineraad red. A.N.P.), zal dienen te ver schijnen, zal in dit geval voor een zware verantwoordelijkheid staan". (Advertentie.) Gevestigd in 2200 postkantoren Rente 3 °/o Tot f 10.000, - rentegevend Bovendien: u kunt er practisch altijd terecht, zolang 'ts kantoor geopend is - dus ook na drieën! De drie centrale landbouwor ganisaties hebben onlangs een oproep geplaatst, waarin de noodzaak wordt uiteengezet om de getroffen boeren in de ho gere zandgronden de helpende hand te bieden door het ver strekken van voer in de vorm van bietenloof, stro en hooi. Aan deze oproep is op royale wijze gevolg gegeven. Het ge westelijke landbouwschap "in Overijssel deelt nu mee dat de landbouwers in de Noordoost polder reeds meer dan 400 ton voedsel hebben toegezegd aan de provinciale voedselcommis- saris in Overijssel. Deze hoeveelheid werd reeds binnen twee dagen geboekt en naar het zich laat aanzien, zal de stroom toezeggingen nog aanhouden. De ergste gevallen zullen het eerst worden gehol pen en maandagavond bereikte het eerste voedseltransport Hardenberg waar twee vracht auto's, geladen met bietenkop pen. arriveerden. De provinciale voedselcommissaris belast zich met de distribuering, terwijl de plaatselijke bureauhouders toezicht houden. Reeds voordat de oproep van de drie landelij ke organisaties werd geplaatst, werd in de boezem van de landbouworganisatie in de Noordoostpolder overleg ge pleegd over de wijze van hulpverlening. Ook de district raden van het Landbouwschap zijn ingeschakeld. De omgeving- van Hardenberg wordt tot de zwaarst getroffen gebieden die hebben geleden van de droogte, gerekend. Er is ook medewerking van de handelvelen stellen hun vrachtauto's beschikbaar. Men heeft voor de hulpverlening voorlopig als maatstaf aangeno men bedrijven welke ongeveer vier a vijf koeien bezitten, deze het eerst te voorzien van vee voer. Of deze norm echter ver hoogd zal worden, hangt af van de toezeggingen, die zullen vol gen. Vierduizend Italianen zijn 't beu geworden nog langer in „Ber- lijnse omstandigheden" te moe ten leven. De bewoners van het dorp Marotta aan de Adriati- sche kust staken de hoofden bij elkaar en vaardigden een jonge boerenzoon af naar Rome om in een petitie uiting te geven aan hun grieven: Marotta valt onder drie verschillende ge meenten; die gemeentegrenzen en de daarbij behorende an dersluidende verordeningen gelden zelfs voor verschillende kamers in één huis; de Marot tanen betalen hun belasting aan drie verschillende kan toren; hun beide pastoors zijn onderhorig aan twee bisschop pen en hun doden worden op vier verschillende kerkhoven begraven Om hun petitie voor vorming Vrije melkslijter verloor kort geding tegen melkfabriek Le „vrije" melkslijter H. Zuy- dervliet uit Aalsmeer, die in een kort geding tegen de meikin- lichting Holland N.V. hervatting van de melklevering aan hem op straffe van een dwangsom van 10o gulden per dag had ge- eist heeft dit geding verloren. De president van de rechtbank te Amsterdam heeft dinsdag ochtend in zijn uitspraak de door de melkslijter gevraagde voor ziening geweigerd en deze ver oordeeld tot de kosten van het geding ad 150 gulden. De heer Zuydervliet had na verkoop van zijn zaak te Am stelveen zich in het gesaneerde Aalsmeer gevestigd en de Hol land had de melklevering aan de slijter aldaar gestaakt. In zijn vonnis overwoog de president, dat onvoldoende is komen vast te staan dat er een afspraak tus sen slijter en de Holland over melklevering zou zijn geweest "a diens vestiging te Aalsmeer, voorts, aldus het vonnis, is de melkinrichtnig in het algemeen vrij te leveren aan wie zij wil. van een eigen gemeente kracht bij te zetten werd de 27-jarige boerenzoon Ennio Tassini nog vergezeld door twintig dorps genoten die de 300 km dwars over het Italiaanse schiereiland naar Rome te voet aflegden in een protestmars onder de leuze „Eén Berlijn is genoeg". Een hoge ambtenaar van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken nam maandag het verzoek schrift in ontvangst en verze kerde de smekeligen dat de mi nister Marotta's verzoek om zelfbeschikking in ernstige overweging zal nemen. Frankrijk vormt Nike-bataljon Frankrijk heeft zijn eerste Ni ke-bataljon gevormd, zo heeft de Franse luchtmacht maandag in Parijs bekendgemaakt. De Nike is een Amerikaanse su personische luchtdoelraket die van de grond wordt afgescho ten. Het bataljon zal spoedig ope rationeel zijn en zal in West- Duitsland gelegerd worden als onderdeel van het eerste tacti sche luchtcommando van de Navostrijdkrachten. (Advertentie.) Ons depöi te Terneuzen, Nieuwe Kanaal P 38, tel. 2171, zal U desgewenst gaarne het adres van een Es so haardoliehandelaar geven. i' 'i •fo Een ontploffing in een kleine vuurwerkfabriek te Modugno bij Bari (Zuid-Itali'ë) heeft maandag aan vier mensen het leven gekost. Zes mensen werden gewond. Met 12 tegen 4 stemmen heeft tegenstemmers wilden graag nog de gemeenteraad van Vught maandagavond een motie van wantrouwen aangenomen tegen de heer A. Vaessen, wethouder van die gemeente. Deze motie was ingediend door het raadslid, de heer Smeets, en werd door 2 leden ondersteund. Het betrof hier een beleids kwestie van de heer Vaessen als directeur van Vaessen's Algeme ne Bouwonderneming C.V. Op terrein, dat eigendom is van deze C.V., doch dat in het gemeente lijke uitbreidingsplan als sport veld is bestemd, waren door de C.V. een groot aantal loodsen gebouwd voor de opslag van bouwmaterialen. Voor zes van deze loodsen was destijds door het gemeentebestuur een bouw vergunning afgegeven, voor de tien andere niet. Ondanks het feit dat van gemeentewege het bedrijf reeds was aangemaand de loodsen af te breken, had men er zelfs nog nieuw bijgebouwd. Verschillende raadsleden spra ken van machtsmisbruik en wa ren van mening, dat een wet houder steeds het algemeen be lang naar eer en .geweten dient te behartigen en ervan door drongen dient te zijn, dat hij in een glazen huisje woont. Zowel de burgemeester mr. jhr. F. van Rijckevorsel als de tegenstemmers vonden de inge diende motie hard, vooral met het oog op de vele verdiensten die de heer Vaessen zich voor de gemeente verworven heeft. De burgemeester zag liever een mo tie waarin de afkeuring van de raad over het beleid van de wet houder werd uitgesproken. De De rechtbank van Kiel heeft maandag de 21-jarige Nederlan der Joh. van de K. ontslagen van rechtsvervolging voor de tegen hem ingebrachte beschuldiging van diefstal van een zeilboot. Joh. van de K„ wiens ouders in Duitsland wonen was in juni als deserteur uit de Nederlandse militaire dienst bij de koninklijke marechaussee te boek gesteld. Hij was toen niet van een verlof te ruggekeerd naar zijn onderdeel te Amersfoort, doch had gepro beerd van de Duitse Oostzeekust met een gestolen zeilboot naar Denemarken te gaan. De boot strandde echter op het eiland Laaland en de Deense politie leverde hem uit aan Duitsland. De rechtbank te Kiel stelde maandag vast dat er geen straf rechtelijke sanctie staat op het onrechtmatig gebruiken van een zeilboot. Van de K., die vorig jaar in Nederlandse militaire dienst was gegaan, kwam na zijn desertie juist in Kiel aan, toen daar de maritieme week werd geopend. Hij werd nog steeds in uni form gekleed onthaald als gast van een bevriend leger, werd ge huisvest en kreeg zelfs zakgeld. Het lukte hem daarna in Toden- dorf aan de Baltische kust op gelijke wijze behandeld te wor den, terwijl de Nederlandse ma rechaussee naar hem op zoek was. Vanuit Todendorf ondernam hij de gevaarlijke zeiltocht naar Denemarken, zonder enige ken nis van navigatie, en zonder een kompas. Met veel geluk kwam hij na twee dagen zwerven op zee bij Laaland terecht. Van de K. heeft thans besloten bij zijn ouders in Duitsland te blijven, aangezien hij bij terug komst in Nederland wegens de sertie gearresteerd zou worden. De legervoorlichtingsdienst deelde mede dat wegens het ont breken van internationale ver dragen op dit gebied officieel geen uitlevering van deserteurs kan geschieden. Zwart werd blond „never mind" Twee jonge Amerikanen stap ten dinsdagochtend, na per trein te zijn aangekomen, een bureau voor vreemdelingen-verkeei te Kopenhagen binnen en stelden daar de enigszins ongebruikelij ke vraag „waar zijn wij eigen lijk?" „In Kopenhagen", antwoordde de verbaasde balie-employé. „O", zeiden de Amerikanen. „Wii dachten al dat er iets mis was. Wij komen n.l. uit Hamburg, waar wij slaapplaatsen hebben genomen voor een trein naar Italië. Nu zijn wij maandagavond in Hamburg uit geweest en wij moeten daarna in de verkeerde trein zijn gestapt. Wij vonden het al vreemd dat alle meisjes nier blond en niet donker zijn". En, na een kort onderling over leg, voegden zij hieraan toe: „Wij blijven nu toch maar hier. Ten slotte waren de meisjes, die wij gezien hebben, aardig". nadere informaties bij dc stuk ken over de onderhandelingen, die tussen het gemeentebestuur en het bouwbedrijf gevoerd zijn en dienden daarom een motie in, waarin werd verzocht de zaak enkele weken aan te houden om deze inlichtingen te verstrekken. Doordat de motie-Smeets werd aangenomen, kwam hun motie niet meer in stemming. Terstond nadat de motie aangenomen was, werd de zitting met gesloten deu ren voortgezet om de burgemees ter gelegenheid te geven tot het doen van enkele mededelingen. Na de heropening werd de ver gadering gesloten. Chinese commentaar op Chroesjtsjefs bezoek aan de Verenigde Staten In het eerste Chinese commen taar op de reis van premier Chroesjtsjef naar de Ver. Sta ten schrijft het orgaan der com munistische partij, het „Volks dagblad" van Peking, dat het be zoek ongetwijfeld „verreikende en positieve gevolgen in de richting van een vermindering van de in ternationale spanning" zal heb ben. Hoewel het blad stelt dat Eisenhowers wens voor vrede niet in overeenstemming is met de politiek die de Ver. Staten tot dusver voeren, onderschrijft het Chroesjtsjefs uitspraak, dat waar een wil is, er ook een weg zal zijn. In dit verband herin nert het blad aan Chroesjtsjefs verklaring op zijn laatste pers conferentie in de Ver. Staten, dat er in dat land nog een invloed rijke macht werkt, die de ver betering van de betrekkingen met de Sowjet-Unie tegenwerkt. „Hiermee moet men rekening houden en dit is ook de proef voor de Amerikaanse regering. Maar wanneer de oostenwind toeneemt en de westenwind af neemt, is elke actie, die in strijd is met de wens naar vrede in de wereld tot mislukking gedoemd", aldus het Pekingse „Volksdag blad". De Russische eerste-minister vertrok gisteravond om 20 uur Nederlandse tijd per vliegtuig naar de Chinese hoofdstad om de viering van het tienjarig be staan der Chinese volksrepubliek bij te wonen. EISENHOWERS KOMENDE BEZOEK AAN RUSLAND James Reston, correspondent te Washington van de „New York Times", schrijft: „De Amerikaan se regering vindt het prettig dat Eisenhowers bezoek aan de Sow jet-Unie tot I960 is uitgesteld. Hierdoor heeft zij meer tijd c.a de uitwerking in de praktijk te- zien van Chroestsjefs beloften om internationale vraagstukken op vreedzame wijze te regelen. De Amerikaanse autoriteiten heb ben dan ook de tijd om er achter te komen wat de Sow jet-premier bedoelt met zijn mededeling dat er een „nauwkeurig en uitgebreid toezicht" moet worden uitge oefend om de naleving van ont wapeningsovereenkomsten te ver zekeren. Niemand verwacht te Washing ton dat de vraagstukken betref fende Berlijn en ontwapening kunnen worden opgelost door al leen de tijd het werk te laten doen, doch men meent wel dat tijd een behulpzame factor kan zijn. Ook wordt in wijde kring aan genomen dat het niet waarschijn lijk is dat het Kremlin zich zal wagen aan opzienbarende avon turen zolang er een programma voor onderhandelingen bestaat, met als hoogtepunt het bezoek, dat Eisenhower in het komende voorjaar aan de Sowjet-Unie zal brengen", aldus James Reston. Eisenhowers kleinkinderen hadden stem in het kapittel De kleinkinderen van presi dent Eisenhower hebben samen met Chroesjtsjef uitgemaakt dat Eisenhower zijn reis naar de Sowjet-Unie zou uitstellen tot de komende lente. Eisenhower verklaarde maan dag op zijn persconferentie, dat hij aanvankelijk zelf had voor gesteld het bezoek te verschui ven van deze herfst naar het volgende voorjaar en dat Chroesjtsjef dit ook wel een goed lidee vond. Doch daarna raakte de Sowjet-premier in ge sprek met de kleinkinderen van de Amerikaanse president (drie meisjes en een jongen) en vol gens Elsenhower hebben zij ge zamenlijk het besluit genomen. Het was het soort hartver warmend familietoneeltje dat elke Amerikaan graag tussen zijn kleinkinderen en 'n vreem deling zou zien, aldus de presi dent. DONDERDAG 1 OKTOBER HILVERSUM I.: 7.00 Nws. 7.15 Gram.; 7.30 De douche; 7.40 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nws.; 8.15 Gram.8.50 Voor de vrouw 9.35 Waterst.; 9.40 Gram.; 10.30 Morgendienst", 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gewijde muziek; 12.00 Middagklok; 12.03 Lichte muziek; 12.25 Voor de boeren; 12.35 Land- en tuinb. meded.; 12.38 Gram.!; 12.50 Act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Lichte muziek13.40 Lich te muziek14.00 Gram.14.30 Idem; 14.45 Ork. conc.; 15.40 Koorzang16.00 Verkenningen in de Bijbel, caus.; 16.20 Hol land Festival 195917.00 Het verdwenen familie-wapen, hoorsp.; 17.30 Gram.; 17.40 Beursber.; 17.45 Metropole ork.; 18.15 Sportrubr.; 18.30 Muz. v. blaasinstrum.18.50 Sociaal perspectief, caus.19.00 Nws. en weerber.19.10 Op de man af, 2. Het gelukt de mannen niet om een kring om de wilde olifant te trekken; deze weifelt even bjj het zien van de fakkels en draaft dan regelrecht het kamp uit. Haastig vormen de mannen een stoet en voorop rijdt Singha op Kala Nag. Vlak achter hem holt Kleine Toemai. „Voorzichtig, hij zal U kwaad doen", schreeuwt Messua, Toemai's moeder, angstig. Maar Toemai lacht. „Kala Nag hem kwaad doen?" Snel geeft Machau Appa zijn be velen; de mannen haasten zich met dikke touwen achter de wilde olifant aap, doch deze schijnt eens klaps van de aardbodem te zijn weggevaagd. „Het bekende kunstje van die beesten," bromt iemand. „Met veel lawaai breken ze door de struiken en verdwijnen dan plotseling ge luidloos." Kleine Toemai luistert nauwe lijks; zijn ogen speuren langs grassprieten en takken. Hij, een kind van het woud, kent de ge woonten van de dieren te goed om nu al de moed op te geven. „Hierheen", juicht h(j eensklaps opgewonden en wijst trots naar een geknakte tak en wat droge rijsthalmen in de bomen. De mannen kijken verbaasd, maar volgen toch het spoor. Eens klaps slaakt Kleine Toemai een luide kreet: „Kijkdaar staat hij". In een kleine poel zien zij de olifant die zich vol gelig water spuit. Zodra de olifant zich ontdekt weet, trompettert hij heftig en stormt op Kala Nag toe. Driftig hitst Singha zijn rijdier met zijn prikstok op. „Prik hem niet zo, Singha" (zijn rijdier), schreeuwt Kleine Toemai, „Kala Nag is niet bang". Fier en trots wacht hij de woe dende olifant af, doch buigt eens klaps de kop. Met volle kracht botst het wilde dier tegen de afgestompte slag tanden van Kala Nag, wankelt en valt met een doffe dreun in het zand. Onmiddellijk slaan de mannen een lus om de voor- en achterpoten van het logge dier en laten hem daarna voorzichtig opstaan. In triomf gaat de troep terug naar het kamp. „Kijkt eens hoe mijn zoon met de grote Kala Nag de woedende oli fant 1e pakken heeft gekregen", roept Machua Appa trots, terwijl hij voor de troep uit het kamp be treedt. „Singha is een prachtige olifan tenleider, Sahib Petersen zal te vreden over hem zijn „Leve Singha", roepen de vrou wen en kinderen en grijnzend zegt Singha tegen Kleine Toemai: „Gaat gij maar spelen Een donkere blos trekt over het gezicht van Kleine Toemai: „Kala Nag luisterde niet eens naar U... hij luistert alleen maar naar mij. Ge zult zien dat ik ook met de grote jacht mee mag Maai- eensklaps klinkt de vast beraden stem van Grote Toemai: „Nee, gij blijft thuis. Na de jacht zal ik Kala Nag overdragen aan Singha hij is bevriend met Sahib Petersen en daarvan zijn wij afhankelijk Kleine Toemai buigt teleurge steld het hoofd; hjj weet dat vader meent wat hij zegt. Maarer moet toch iets op te vinden zijn Wel, Kleine Toemai zal het vin den caus.; 19.15 Gram 19.30 Radio- krant; 19.50 C.H.U.; 20.00 Ge- var. progr; 21.45 Gram.; 22.00 Periodieken-parade22.10 Gram.; 22.30 Nieuws; 22.40 Zaalsportuitsl.22.45 At'önd- overdenking23.00 Orgelconc. 23.40 Gram.; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II.: 7.00 Nws.; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.9.00 Gym.9.10 De Groenteman; 9.15 Gram.; 9 40 Morgenwijding10.00 Arbeids vitaminen 10.50 Voor de kleu ters; 11.00 Kookkunst; 11.15 Kamerork. en soliste; 12.00 Lichte muziek; 12 30 Land- en tuinb. meded.12.33 Lichte muziek; 12.50 Uit het bedrijfs leven, caus.; 13.00 Nieuws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Theater- ork. en solist; 13.55 Beursber.; 14.00 Pianorecital14.30 Doe dit öök eens zelf, caus.14.50 Gram.; 15.05 Paul Vlaanderen en het Conrad-Mysterie, hoorsp.15.45 Gram.16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Orgel en zang; 18.45 Sportpraatje 18.55 Gesproken brief; 19.00 Voor de kleuters; 19.05 Gevar. progr.; 20.00 Nieuws; 20.05 Act.; 20.15 Concertgebouwork. en sol. In de pauze 21.15 21.45): Medische aspecten van de ruimtevaart, caus.23.00 Nieuws; 23.10 Sportact.23.20 Discotaria; 23.53 Beursber. van New York23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Amus. muziek; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 12.55 Koersen; 13.00 Nieuws; 13.11 Kamermuziek; 14.00 Schoolradio; 16.00 Koer sen; 16.02 Franse les; 16.17 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.17.15 Voor de kinderen 18.15 Vlaamse liederen18.30 Voor de sold.; 19.00 Nieuws; 19.30 Rep.; 19.40 Gram.; 19.50 Caus.; 20.00 Gram.; 20.30 Gram.; 21.30 Ork. conc.; 22.00 Nieuws; 22.15 Intern, radio universiteit22.30 Caus.22.55— 23.00 Nieuws Televisieprogramma's NED. T.V.: 20.00 Journ. en weeroverz.30.20 Pol. caus.; 20.30 Rep.21.00 Een bruid in de morgen, toneelstuk. VLAAMS BELG. T.V.19.30 Nieuws; 20.00 Rep. over de Congo; 20.30 Progr. over Cyriel Buysse; 21.00 Overn NED. T.V. T.V.-spel; 22.20 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5