Provinciaal nieuws Jacht tussen klip en rots BEURSOVERZICHT Pracht handen Tweede Kamer maakte begin met algemene politieke beschouwingen over Rijksbegroting De economische blokvorming in Europa AGENDA KERKDIENST Vervolg van ptg- Van Franco-Spanje is spr. evenmin een vriend als de heer Burger. Het verheugt hem, dat 1*H mogelijk is dat zo goede ge luiden van Katholieke zijde uit Spanje gehoord worden. De emo tionaliteit van de heer Burger zegt spr. niet te begrijpen. Hij herinnert er aan, dat in de twee de wereldoorlog het Westen voor de vrijheid gevochten heeft tezamen met Sowjet-Rusland. Voorts merkt hij op, dat Franco- Spanje al lang van betekenis is voor het vrije Westen in verband met het bilaterale verdrag tus sen de Verenigde Staten en Spanje. De heer Rommc verklaart niet le geloven in de mogelijkheid van een vreedzame coëxistentie met het Russische regime. Er is twijfel of de militaire diensttijd niet kan worden ver kort. Hij hoopt, dat de regering lcr zake tot een spoedige beslis sing kan komen. Het zou hem verheugen, als die beslissing zou kunnen gaan in de richting van verkorting van de diensttijd. Het komt spr. voor, dat het nog wat prematuur is om ten aanzien van het kabinet te spre ken van „continuering van het vroegere beleid'1 of van „een -eigen gezicht". De stukken wek- ten echter een gevoel van te vredenheid. Het verheugt hem dat de weg naar vrijere loonvorming is ge opend. Spr. meent, dat de ruim- »e voor doorvoering der vrijere '■boavorming ruimer is dan ve ilen enige maanden geleden dach ten. Hij betoogt vervolgens, dat het partijblad van de P.v.d.A. „Het Vrije Volk" een gevaarlijk vals •spel speelt, door de voordelen sier vrijere loonvorming te wil- iten incasseren, tegen de nadelen te hitsen en volledig vrije loon vorming in eigen bedrijf te wil ton bedrijven. Spr. betoogt zijn instemming :met de belastingverlaging voor nngehuwden en met het versneld tegionaal industrialisatiebeleid. Wat het aantal industriekernen aangaat mag er z.i. geen sprake •can een heilig maximum getal lijn. De heer Romme acht het no- 4ig. dat er een verklaring komt ■over de kwestie der Beatrix- •mijn. Iït. de troonrede heeft hij me- stedelingen gemist over de alge mene kinderbijslagwet. Z.i. moet met deze zaak spoed worden be uracht. D>e voorgenomen afwijking toor de landbouw van de spel- ïe^els voor de vrijere loonvor ming Kjkt hem rijkelijk theore tisch. Over het garantiebeleid kan bij de begroting van land- te aw nader worden gesproken. De heer Romme spreekt de hoop uit, dat de regering zal sla- pin met haar plannen tot decen tralisatie. Tenslotte verklaart hij in het algemeen van het gebodene met voldoening te hebben kennis ge nomen. Be heer Zandt <SG) zegt o.m. fiet te betreuren, dat de belastin gen niet worden verlaagd. Het verheugt hem, dat althans de be lasting voor ongehuwden vermin- tlerd zal worden. Wat de staatsuitgaven aangaat verklaart hij er ernstig teleurge steld over te zijn, dat deze niet verminderd worden. Er wordt zi. al te zeer van de hoge boom geleefd. O.m. maakt hij bezwaar tegen de wetgeving, die onvoldoende rekening houdt met gewetens bezwaren. Hij pleit voor terug keer van de vrijheid in het be- Nederlandse vrachtauto vloog uit de bocht in België CHAUFFEUR GEDOOD Een Nederlandse vrachtauto is dinsdagochtend vroeg in Zuid- België. uit de bocht gevlogen en legen een rij huizen aangereden. Dc chauffeur, de 43-jarige E. v. •d. H. uit Den Haag, kwam on der de gekantelde 20-tons vracht wagen terecht en werd op slag gedood. Het ongeluk gebeurde dinsdag ochtend om 5 uur in het plaats je Boussu in de provincie Hene- gouwen. De vrachtauto kwam 5Êt de richting van de Franse grens en bij het binnenrijden ran Boussu miste de chauffeur -een vrij scherpe bocht. Het gevaarte sloeg met een enorme klap tegen de gevels van dirfe huizen aan de rechterzijde -ran. de. hoofdstraat, kantelde en schoof de voorgevels van twee woningen naar binnen. Een echtpaar, dat in een van de twee huizen op de eerste ver- -üeping nog in diepe rust was, ISeef ongedeerd. De voorgevel stortte echter in en bleef gedeel telijk rusten op de gekantelde irrachtauto. Een gelukkige om standigheid was, dat het dak door een balk werd gestut en riet instortte. Bewoners van het huis er- aaast verklaarden later, dat de üap van de vrachtauto tegen ■te gevel hen had doen denken, dat de plaats door een aard beving was getroffen. De ravage was zó groot, dat liet verkeer in de straat van het csigeluk tot dinsdagmiddag was gestremd. Boussu ligt ongeveer 10 km rm hoorden' der Franse grens. De vrachtauto was geladen met koperplaten. drijfsleven en verzet zich er te gen, dat voor allerlei dwang maatregelen contributies en bij dragen worden geheven voor in stellingen, welke velen niet bege ren en welke vaak geen rekening houden met gewetensbezwaren. Spr herhaalt zijn bezwaren tegen de Europese gemeenschap pen en de NAVO. Naar zijn oordeel is het nood zakelijk dat de regering krachtig ingaat tegen het verval van het volk. De regering is niet aan sprakelijk voor dat verval, zo zegt hij, maar haar maatregelen werken het toch wel in de hand. Mej. De Vink (KVP) herinnert eraan, dat in de troonrede ge zegd wordt, dat de gestegen welvaart dienstbaar moet worden gemaakt aan de geestelijke ver heffing. Tegen de tendenz naar materialisme welke aan de dag treedt zal van overheidswege iets moeten worden gesteld. Er zul len meer studiebeurzen moeten komen, het onderwijs zal meer gericht moeten worden op opvoe ding tot persoonlijkheid en de bezitsvorming zal bevorderd moeten worden. Tegen zes uur werd de verga dering geschorst. Mevr. StoffelsVan Haaf- teni presideerde Tweede Kamer. Gisteravond is voor de eerste maal de voorzitterszetel in de Tweede Kamer ingenomen door een vrouw. Mevr. Stoffels van Haaften, eerste plaatsver vangster van de voorzitter, pre sideerde de vergadering, waarin de algemene beschouwingen over de rijksbegroting gistermiddag aangevangen werden voortge zet. Op haar bureau prijkte een orchidee, attentie van de Kamer voorzitter. VRAGEN OVER EXPORT VAN MEEK EN QJ&ER DE „KAREL DOORMAN". De Tweede Kamer heeft dins dagmiddag besloten de heren Van Koeverden (KVP) en Bak ker (CPN) gelegenheid te geven in de vergadering van heden de regering vragen te stellen. De vragen van de heer Van Koeverden betreffen de export van melk- en melkprodukten, die van de heer Bakker het over- vareh van een Belgisch vaartuig door de „Karei Doorman". De Rijkspostspaarbank in het derde kwartaal De ingelegde bedragen bij de Rijkspostspaarbank lieten in het derde kwartaal een normaal gun stige ontwikkeling zien. Met een totaal van 211 miljoen waren zij zelfs nog 7 miljoen hoger dan in de overeenkomstige maanden van het vorig jaar. Het opgenomen bedrag in het derde kwartaal bedroeg 173 miljoen. Hiermee steeg het sal do-tegoed van de spaarders, tot 2.29 miljard gulden. Vergeleken met het overeen komstige kwartaal van het vorig jaar, stegen de opnamen met 21 miljoen. Dit wijst op een ten dentie tot verhoging van de consumptieve uitgaven. Er zijn geen, althans geen duidelijke aanwijzingen dat de hogere op nemingen verband houden met de verkoop van rentespaarbrie- ven door de Bank van Neder landse Gemeenten. Wei vertonen de opgenomen bedragen bij de R.P.S. omstreeks het begin van de zomeroprui- ming een maximum. Op het be drag der inleggingen heeft deze opruiming evenwel geen merk bare invloed gehad, aldus de R.P.S. (Advertentie.) Hamea-Gelei Tube 95 ct TE VEEL VAN HET GOEDE De Kamer van Koophandel van het stadje Val d'Or in Quebec heeft zich bij het provinciale bestuur beklaagd over.het weer. De regenverwekkende apparatuur die door bosbouw- maatschappijen en wintersport centra wordt gebruikt, aldus de Kamer, brengt te veel regen in de zomer en te veel sneeuw in de winter. De directeur van een maatschap pij die Fluvius een handje helpt heeft hierop geantwoord, dat zijn regenmachines op bij na honderd km afstand van Val d'Or werken en niet van invloed kunnen zijn op het weer daar. De zeventien regenverwekkende machines die de maatschappij bezit worden gebruikt als men in 'n bepaald gebied het brand gevaar wil verminderen of wanneer de watervoorraden uitgeput raken. Enkele winter sportcentra hebben ze de af gelopen winter gebruikt om de skiërs meer sneeuw te ver schaffen. De verdeling van West-Europa in twee economische kampen de vrijhandelszone van de zeven en de economische ge meenschap van de zes kan niet voortduren zonder ernstige handelsverstoringen in alle Europese landen te veroorza ken. zo heeft de voorzitter van het Verbond der Britse Indu strieën, W. H. MacFadzean, za terdag in een conferentie van de organisatie van inkopers ver klaard. Volgens MacFadzean is het bereiken van een aanvaard bare regeling tussen de zes en de zeven het doel, waarnaar de Engelse industrie moet streven. Hij verheelde zich niet, dat het bereiken van dit doel op ern stige moeilijkheden stuit, maar hij zeide ervan overtuigd te zijn dat deze moeilijkheden met vol harding' en geduld kunnen wor den overwonnen. MacFadzean merkte op, dat de zes andere landen van de klein vrijhandelszone Oos tenrijk, Portugal, Zwitserland, Noorwegen, Zweden en Dene marken in 1957 voor 260 mil joen pond sterling aan fabrieks- produkten in Engeland hebben gekocht, terwijl hun gezamen lijke invoer uit de landen van de Euromarkt in dat jaar 975 miljoen pond sterling bedroeg. Het zou dwaas zijn, zo zeide hij, te menen, dat wij deze gehele export van de Euromarkt naar de andere landen van de kleine vrijhandelszone kunnen verove ren, maar het zal in ieder geval mogelijk zijn, dat wij hiervan een deel verwerven. BOMAANSLAG IN ALGIERS In Algiers heeft men zondag avond een tijdbom onschadelijk gemaakt, tien minuten vóórdat hij in een druk café in het cen trum van de stad zou zijn ont ploft. Het was de vijfde bomaan slag in Algiers en omgeving in drie dagen, waarbij vijf doden en een twintigtal gewonden vielen! Zaterdagavond is ten zuiden van Blida een personentrein tot ontsporing gebracht. Van slacht offers is geen melding gemaakt. Het Franse leger heeft meege deeld, dat de laatste twee dagen 138 opstandelingen zijn gedood en 26 gevangen genomen. TERNEUZEN Afscheid van de heer J. van den Hengel als hoofd van de C'hr. Nationale lagere school Gisteravond werd in hotel „Rot terdam" door het bestuur en de leerkrachten van de Chr. Natio nale lagere school in de Jozina- straat afscheid genomen Tan het hoofd dier school, de heer J. van den Hengel, in verband met diens benoeming tot hoofd van de Chr. Nationale school te Bolnes, ge meente Ridderkerk. Nadat de voorzitter van het schoolbestuur, de heer H. Rib- bens, de aanwezigen had verwel komd, sprak hij zijn leedwezen* uit over het vertrek van de heer Van den Hengel, die na enige ja ren ais hoofd der Chr. Nationale school te Sluiskil te hebben ge werkt, gedurende 6 jaren als hoofd van de Chr. Nationale lage re school alhier zijn beste krach ten heeft gegeven. Gedurende de tijd dat de heer Van den Hengel als hoofd der schóól werkzaam was, moest we gens het toenemend aantal leer lingen het aantal leerkrachten tot 5 worden uitgebreid. De heer Ribbens drukte zijn spijt uit, dat de heer Van den Hengel niet meer hier werkzaam is, wanneer tot de bouw van een nieuwe school zal worden over gegaan. Nadat hij de heer en mevr. Van den Hengel in hun nieuwe woon plaats een gelukkige tijd had toe gewenst, bood hij namens het be stuur der Chr. Nationale lagere school een geschenk en mevr. Van den Hengel bloemen aan. De heer Van den Hengel dank te de voorzitter voor de tot hem gerichte woorden en het aange boden geschenk. Spreker zeide dat hij in Zeeland, eerst in Sluis kil en daarna in Terneuzen, een prettige tijd heeft doorgebracht, dank zij de voorbeeldige samen werking tussen bestuur en leer krachten der school en hij was er van overtuigd dat deze samen werking ook in de toekomst zo zou blijven. Maar mochten er moeilijkheden rijzen, dan weet hij dat door gebed kracht zal worden geschonken om deze te overwin nen. Het hoofd der Chr. U.L.O.-school, de heer J. J. de Vast, eveneens de prettige samenwerking met de heer Van den Hengel memo rerend, wees er op, dat toen op de heer Van den Hengel een be roep moest worden gedaan om een schoollokaal af te staan voor het U.L.O.-onderwijs, deze daar toe zijn medewerking verleende, hoewel spreker weet, welke con sequenties daaraan voor hem ver. bonden waren. Spreker besloot met de heer en mevr. Van den Hengel een gezegende tijd in hun nieuwe woonplaats toe te wen sen Namens de leerkrachten sprak de heer T. van der Veen, die de heer Van den Hengel dank be tuigde voor diens goede leiding op de school, pok ten opzichte van de leerkrachten, waardoor het 'prettig voor hen was aan deze school werkzaam te zijn. Hij hoopte, dat de familie Van den Hengel het in alle opzichten in de toekomst goe.d zal moge gaan. Nadat de heer Van den Hengel de sprekers had beantwoord en dank betuigd voor de daarbij uit gesproken goede wensen, werd j nog enige tijd in een gezellig j samenzijn vertoefd, onder het aanbieden van verversingen er. 1 rookgerei, waarbij menige herin nering de revue passeerde. Diploma A ziekenverpleging. In het Julianaziekenhuis werd het examen voor diploma A af genomen door de doktoren Dr Dorrepaal. Visser en Boland. De X Rijksgedelegeerden waren de doktoren Stevens en Kalmthout Voor dit examen slaagden de dames C. P. Bakker, K. C. Geluk, C. A. Hamelink, M. E. Moens, C. P. van Putten en T. de Regt. AXEL Benoeming tijdelijke wethouder In de gisteravond gehouden vergadering van de gemeente raad werd de heer A. H. van der Lee benoemd tot tijdelijk wethou der, zolang de heer Kesbeke met de waarneming van het burge meestersambt is belast. KOEWACHT. Aanrijding. Op het moment dat de heer R. van Laere, wonende alhier, die met zijn brommer op de provin ciale weg reed, links af sloeg werd zijn brommer gegrepen door die van de heer Inghels uit St. Jansteen, die juist de heer Van Laere wilde voorbijrijden. Door de botsing kwamen beide heren op de straatstenen terecht. De heer Van Laere werd licht ge wond doch voor de heer Inghels moest medische hulp worden in geroepen. Nadat eerste hulp was verleend, werd de heer Inghels, die tevens over inwendige pijnen klaagde, naar het ziekenhuis te Hulst vervoerd. Beide bromfietsen hadden veel materiële schade. RETRANCHEMENT Examen grenskommiies. De heren F. de Vries en Tj. Stolte te Retranchement slaag den te 's-Gravenhage voor het examen grenskommies. SAS VAN GENT. Fractie Gemeentebelangen bereid tot medew erking aan een R. K. Stichting Bejaar denzorg. In de gisteravond gehouden ver gadering van de gemeenteraad werd een verzoek van de R.K. Bond voor Ouden van Dagen om alsnog bereidheid te tonen om te komen tot een tehuis voor Ouden van Dagen door het raadslid De Maaijer geformuleerd tot een voorstel, dat de raad alsnog een besluit neemt om contact op te nemen met de R.K. Stichting om tot een vergelijk te komen. Da„, bij de stemming over dit voorstel twee raadsleden van Ge meentebelangen, n.l. de heren L. de Meijer en H. Stouthamer, hier toe bereid bleken, werd dit voor stel met 7 tegen 4 stemmen aan genomen. Vóór dit voorstel stemden de heren De Maaijer, Colsen, Bock- stael, De Rijk, E. van Assche, De Meijer en Stouthamer. Tegen stemden de heren Ste vens, De Groff, H. Scheffer en J. de Braai. Aan het hoofd van de openbare lagere school, de heer J. J. Aar- noutse, werd op de meest eervol le wijze ontslag verleend als hoofd van de openbare lagere school. In deze vacature werd voorzien door de benoeming van de heer H. P. J. van Mourik te Amersfoort. Het tenloonstellingscomité Zeeuws-Vlaanderen 1959 kreeg op haar verzoek een subsidie van 5 cent per inwoner, hoewel de heer Stouthamer meer nut zag in een dergelijke tentoonstelling die buiten Zeeuws-Vlaanderen werd gehouden. De raad aanvaardde onder dankzegging een geschenk van de N.V. Stijfsel- en Giucosefa- briek Sas van Gent, zijnde een handgeknoopt tafelkleed, waarin het wapen van Sas van Gent is verwerkt, voor de vergaderzaal van B. en W. (Advertentie) DORNFORD YATES 32) (Nadruk verboden.) Het was geen grote afstand en zij stond gelukkig al bene den; ik kwam op het terras zelf tot stilstand, vlak achter haar hielen. Ik ging overeind zitten, maar tot opstaan kwam ik niet. Ik boog mij over mijn linkervoet, die flink pijn deed. Katharine knielde naast mij neer. „Ezau, je hebt je pijn gedaan. Wat scheelt je?" „Geef me eens een hand", zei ik met een glimlach. Zij deed het en ik zag kans op mijn gezonde voet te gaan staan. „Toe, Ezau." „Koud, stromend water", zei ik. „Meer heb ik niet nodig. En straks een windsel. Maar eerst gaan we een kraan opzoeken." „Leun maar op mijn schouder, lieveling." En zo kwamen wij in een kiene badkamer terecht. Nader hand merkte ik, dat het haar eigen badkamer was. Het water stroomde weldadig langs mijn enkel. „Heb je nog veel pijn, Ezau?" Ik greep haar hand en drukte er een zoen op. „Het geeft niets te betekenen", zei ik. „Het is natuurlijk wel een geldige reden om niet naar Carcassonne te gaan." Sir Valentine maakte het mij niet moeilijk. Nog eer zijn doch ter was uitgesproken, had hij de uitnodiging al gedaan, waar op ik wachtte. „U kunt zich niet aan de af spraak met Laking houden; wij kunnen Laking misschien uit nodigen hier te komen. Kate zal u naar Cruise rijden wij hebben hier geen telefoon; daar kunt u hem bellen en hem uit leggen wat er gebeurd is. Wij zullen het heerlijk vinden hem te gast te hebben u beiden te gast te hebben. En daar u samen met hem in Oxford bent geweest zult u het, naar ik aan neem, niet bezwaarlijk vinden in dit geval een kamer met hem te delen." Ik bedankte hem beleefd; hij zei nog een en ander en liet mij toen alleen, om een bad te ne men en mij te verkleden. Maar na zijn vertrek bleef ik zitten waar ik zat, met mijn hand on der mijn hoofd. Het was nog niet eerder tot mij doorgedron gen dat de dichstbijzijnde tele foon in feite twaalf mijl van ons verwijderd was. Ik moet bekennen, dat ik aanvankelijk niet wist wat mij te doen stond. Het leek zelf moord het kasteel te verlaten en nog eens de weg op te gaan; aan de andere kant was het dringend noodzakelijk dat ik mij met George in verbinding stelde. Dat George al lang weer in Pdrijs zat lag voor de hand; ik tvrijfelde er evenwel niet aan, dat hij alles in de steek zou la ten om mij te hulp te komen, als ik er in slaagde hem ervan te overtuigen dat mijn leven gevaar liep. En daarop zag ik in dat wij, wanneer wij ons voornemen ons te verdedigen ten uitvoer brachten, tot elke prijs onge hinderd moesten kuhnen ko men en gaan. En wanneer wij ongehinderd wilden komen en gaan moesten wij beginnen met cle wagen het kasteel uit te brengen om hem ergens op een veilige plaats te stallen, een plaats, die wij te voet onopge merkt konden bereiken, wan neer wij er op uit moesten. Ik ging ogenblikkelijk op zoek naar. mijn gastvrouw, om een plattegrond van de omgeving te Demacntigenzij bleek het ter rein rondom het kasteel ech ter döor en door te kennen, wat bij nader inzien met zo ver wonderlijk was. We hoefden niet lang te praten, ik begreep al gauw, hoe de situatie was. Het kasteel stond midden in de bosLen op een uitloper van eeh bergwand, en alle muren ervan waren tot op grote at- stand zichtbaar, behalve de muur keek uit op da berg zelf en kon van het dal uit niet in het oog worden gehouden, zelfs terzijde van her kasteel niet om de eenvoudige reden dat de bossen het kasteel geheel inslo ten^ IJZENDIJKE De raad komt bijeen. Donderdagavond om 8 uur kopnt de raad bijeen. Op de agen da staan o.a. een verzoek van het R. K. kerkbestuur om medewer king bij de bouw van een derde lokaal voor de kleuterschool. Voorstel van B. en W. om te komen tot vaststelling van een gemeentevlag. Verzoek van de Katholieke Zeeuws-Vlaamse woningbouw vereniging te Kloosterzande om overname van alle In de gemeen te staande woningwetwoningen met de bijbehorende grond. B. en W. stellen voor om mede werking te verlenen aan de uit voering van het z.g. 100 plan van de N.V. Waterleiding Mij. De kwestie-Callas Giovanni Battista Meneghini heeft bij de rechtbank te Brescia in Noord-Italië stappen gedaan om een scheiding van tafel en bed van de operazangeres Maria Callas te krijgen, zo heeft zijn advocaat dinsdag bekendge maakt. De kwestie zal op 24 ok tober aan de orde komen. Zoals bekend is in Italië echtscheiding niet mogelijk. Intussen is de zangeres in con flict gekomen met de Britse commerciële televisiemaatschap pij. Zij zou gisteravond in Lon den aanwezig zijn voor het op nemen van een galaprogram, dat 7 oktober zal worden uitgezon den. Zij heeft échter laten weten, dai zij wegens ziekte van haar duig art, -\icoia Rescigno, niet kan komen. Van een andere di rigent wilde zij niet weten. De Britse maatschappij heeft de zaak in handen gesteld van haar advocaten. Het genoemde program is ge schrapt. De communistische partij in Hongarije In het Hongaarse jjartijbiad Nepszabadsag wordt het pro gramma gepubliceerd, dat eind november op het partijcongres zal worden besproken. Volgens politieke waarnemers weerspiegelt het de wens van de partij op de duur haar wil op te leggen aan alle delen van de be volking. Toegegeven wordt dat een groot aantal intellectuelen en kunstenaars geen communist zijn en de verbreiding van het com munisme belemmeren. Het plan voorziet behalve in opvoering van de produktie in volledige collectivisering van de landbouw. Gezegd wordt dal de neiging in de vakverenigingen tot onhankelijkheid en activiteit in strijd met de partijpolitiek is overwonnen. De partij hééft, aldus het pro gramma, slechts half zoveel leden als vroeger (450.000 tegen 900.000), maar de baantjesjagers en vijandige elementen waren er uit verwijderd. Overeenstemming over verbetering loon- en arbeidsvoorwaarden in de binnen-beurtvaart Naar men van de zijde van de Nederlandse Bond van Vervoers- personeel mededeelt is tussen het Nederlands Binnenvaartbureau en de erkende werknemers-orga nisaties overeenstemming be reikt over een verbetering van de loon- en arbeidsvoorwaarden in het binnen-beurtvaartbedriji Deze verbetering houdt in: een loonsverhoging van zes procent voor het wal- en rijdend perso neel; en voor het varend perso neel een loonsverhoging van drie procent en verkorting van de ar beidstijd met twee uur. Partijen zullen het College Van Rijksbemiddelaars verzoeke deze wijzigingen, welke gehee] gebaseerd zijn op het regering:, communiqué van maart 1951 zo spoedig mogelijk goed te keu ren. Als datum van ingang zal gelden 5 oktober 1959. Spaanse student veroordeeld Een neef van de bekende Spaan se schrijver Salvador de Mada- riaga is dinsdag te Madrid tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld op beschuldiging van „ondermijnende activiteit teger. de Spaanse staat". De 23-jarge student in de rech ten Luis Alberto Solana Mada- riaga. tegen wie zes jaar gevan genisstraf was geëist, was dt oprichter genoemd van een bn- wettige studentengroep dt „socialistische studentenvereni ging" en hij zou ook vlugschrif ten hebben verspreid waarin' tot een algemene staking werd op geroepen. WOENSDAG 30 SEPTEMBER TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Het huwelijksklokje van de Koningssee". Hotel Des Pays Bas", 14.30 en 19.30 uur: Demonstratie zoutwaterschadebestrijding. Café Maandag, 2 en 4 uur. des avonds 7 en 9 uur: Demon j stratie met Hoenson olie- en 1 kolenhaarden. DONDERDAG 1 OKTOBER TERNEUZEN: Hotel Des Pays Bas, 8 uur: Kookdemonstratie. SAS VAN GENT: Hotel „de la Bourse", 2 uur: Publieke verkoping van een woonhuis met aanbehoren en erf aan de Oostdam 26. GEREPT GEMEENTE (Syn.) DONDERDAG 1 OKTOBER. Gebouw „Pro Rege". Terneuzen: 7.30 uur Ds. A. Hon- koop, van Goes. Hoewel er m deze muur geen poort was, was er een getralied venster aanwezig', waarvan een van de staven kon worden los gemaakt. Het venster lag nog geen twee meter boven de grond, zodat je er desnoods ge makkelijk door naar buiten kon komen; de ijzeren staaf kon evenwel alleen binnen in het kasteel worden verwijderd. (Vanzelfsprekend was het dit raam, waardoor Katharine mij had willen laten vertrekken.) Wanneer je eenmaal in de bossen stond had je de keus tussen twee wegen; er liep een pad van dertig meter, dat ge heel onzichtbaar was tussen het geboomte. Wanneer je aan het eind van dit pad rechtsaf sloeg kon je in zes minuten het dal bereiken, ver beneden het kas teel, en ten oosten van het dorp zeli. Maar als je linksaf sloeg en een wandeling van een uur maakte, tegen de berg op en aan de andere kant weer naar beneden, kwam je in het dorpje Ousse, dat zo mogelijk nog klei ner was dan het dorp, dat hij Cardinal hoorde. Dit alles deelde zij mij mee. I Het lag eigenlijk volkomen, voor de nana, aat Ousse de meest geschikte plaats was om de Lowland onder te brengen en dat wij dat, nu wij er toch op uit moesten, het best kon den doen dadelijk na onze tocht naar Cruise. j .(Wordt vervolgd.) Internationals in herstel, Senembah's zeer vast Alle internationale waarden gaven gistermiddag een flink herstel te zien bij een tamelijk levendige affaire. Verreweg het grootste gedeelte van de maan dag geleden verliezen werden ingehaald. President Eisenho-t wer is de langdurige staalsta- king in Amerika beu en zal hedenmiddag vertegenwoordi gers van werkgevers èn werkne mers afzonderlijk op het Witte Huis ontvangen. Op dit bericht stegen de koersen maandag in Wallstreet, waardoor de markt aldaar in een vaste stemming sloot. Voor Amsterdam dat maandag voor de internationa le waarden flinke koersverlie zen te zien had gegeven, waren de vaste slotkoersen uit New Vork een meevaller. Amerika toonde weer belangstelling voor Unilevers en Philips en dit werkte een gunstige stemming voor deze papieren op het Dam rak in de hand. Tevens waren de Westduitse beurzen vast en vormden een goede stimulans voor het koersverloop in Am sterdam. De Philipsaandelen waren op 643 circa 9 punten hoger. Unilevers verbeterden op 047'2 bijna 10 punten. AKU's liepen op van 372 tot 375, tegen I maandag als slotprijs 36812.1 Kon. Olies noteerden ex. 1,50 interimdividend 156,20 tegen een vorige slotprijs van 155,70 cum interimdividend. De olie aandelen kwamen 3's dollar ho ger uit New York. KLM viel te gen en werd, ingevolge Wall- - creet, iets lager geadviseerd. In de scheepvaartafdeling bleef het rustig en de koersen gaven geen noemenswaardige veranderingen te zien t.o.v. de slotkoersen van maandag. Van de leidende cultures waren Senembah's zeer vast op de gunstige mededelingen over de maatschappij in de gisteren ge houden jaarvergadering. De intrinsieke waarde van deze pa pieren ligt, aldus een bekend ccmmissiehuis, belangrijk hoger dan de huidige beurskoers. De adviesprijs werd vastgesteld op 215 tegen maandag als slotprijs 210'2. Deli, HVA en Amsterdam Rubber noteerden alle hoger, in de staatsfondsenhoek wer den de inschrijvingen van gis teren op de 4Ü procent obliga tieleningen 1959 a 99 procent Amsterdam en Rotterdam, elk groot 25 miljoen druk bespro ken. De belangstelling voor de ze leningen was, aldus de beurs, zeker niet groot. Overigens was de staatsfondsenmarkt gemak kelijk. In de Amerikaanse sa- tor werd de introductie van Col.-Energy ter beurze gunstig ontvangen. De belangstelling was zeer groot en de prijs per certificaat van 10 aandelen werd vastgesteld op 13% dollar of circa ƒ525. De nieuwste obli gatielening Bank voor Neder- landsche gemeenten kwam voor de eerste maal in de notering. De adviesprijs was circa 100', de emissiekoers bedroeg 100 procent. De lokale sector gaf merendeels hogere koersen te zien. Grootbanken in herstel. Prolongatie 3 procent. Beursindices 25/9 28/9 29/ 441.48 433.94 439.68 226.56 225.46 225.97 155.86 152.58 154.11 185.87 181.79 182.94 134.20 131.94 132.35 306.65 301.96 305.05 Int. Conc. Industrie Scheepvaart Banken Ind. Fond. Algemeen Kon. Olie 156.30—156.1 Unilever 648—650 Philips: 64i644 AKU 374(2—377 Nabeurskoersen (156.20) <648:i) (643's) 375=4 Engeland tegen elke uitbreiding van valuta inwisselbaarheid Naar het Agence France Pres- se uit goede bron verneemt, zoo de Engelse regering gekant zijn tegen elke uitbreiding van de I valuta inwisselbaarheid, waarop in de jaarvergadering van de raad van gouverneurs van het Internationale Monetaire Fonds, die op het ogenblik in Washing ton wordt gehouden, zou z')n aangedrongen. Volgens deze bron zou de En gelse delegatie naar deze vet»*' dering op dit punt geen eri® verplichting willen aang3/' ware het alleen maar omdat in geland zich op het ogenblik een verkiezingsperiode bevind', In welingelichte kringen Wl®. men erop. dat de labour-PaI gekant is tegen elke nieuw I maatregel in de richting van e. - 1 terne inwisselbaarheid van pond sterling, terwijl de conseI* j vatieve regering, als zij aan macht mocht blijven, er de vo°. keur aan zou geven in die ricn- ting geleidelijkaan te werk ting geleidelijk aan te werk gaan. in plaats van te zijn £eb0 den door op zich genomen nauw- Keurig omschreven verphen gen.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2