RADIO de BUCK Tweede Kamer maakte begin met algemene politieke beschouwingen over Rijksbegroting DeTibetaanse kwestie Bloedproef in België verplicht Nieuw-Guinea in Washington besproken? Commentaar op verklaring van Ferhat Abbas WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4794 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. <J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD TIBET ALS AGENDA PUNT VOORGESTELD DE WERVELSTORM VERA IN JAPAN WERVELSTORM IN VER. STATEN Chroesjtsjef bevestigt Eisenhowers verklaring SLACHTOFFERS VAN HET WEER IN BRAZILIË LOONEISEN IN FRANKRIJK Wijnfeest in Vrsac De Britse verkiezingen DE TOESTAND IN ARGENTINIË Nooidstraat 84-86 Tel. 2573 TERNEUZEN AMERIKA RAADPLEEGT WESTERSE BONDGENOTEN SONNING-PRIJS (50.000 gulden) VOOR SCHWEITZER HET WEER PERS OVER ALGERIE WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN op Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur i. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand ƒ2,— per week 48 ct Losse nrs 9 ct Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel*- advertenties)5 regels Iedere regel meat 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling- Vermelding: Brieven onder nummer, of: Atfrec Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 n*r. De Tweede Kamer heelt dins dagmiddag een aanvang gemaakt met de algemene politieke be raadslagingen over de rijksbe groting voor het dienstjaar I960. BK de aanvang dezer beraadsla gingen waren vijftien ministers en staatssecretarissen aanwezig. De eerste spreker was de heer De Groot (CPN). Hij betoogde, dat ontwapening onontkoombaar is. Gewapende strijd is overbo dig. Er is wijziging in de ver houdingen gekomen, getuige het onderhoud tussen pres. Eisenho wer en „kameraad Chroesjtsjef". In hun gemeenschappelijk com muniqué hebben zij verklaard, dat alle hangende internationale vraagstukken moeten worden op gelost niet door geweld, maar langs vreedzame weg door middel van onderhandelingen. Spr. keert zich tegen de Euro- pese-Economische Gemeenschap, die z.i. schadelijk voor ons land is. De heer De Groot bepleit een algemene loonronde, waartegen minister Van Rooy z.i. geen be zwaar zal hebben nu Philips een loonsverhoging van 6 procent is toegestaan. Voorts vraagt hij de vaststel ling van minimumlonen. Spr. zegt, dat verscheidene iverheidsposten bezet worden door mensen, die in de oorlog lid van de N.S.B. in Indonesië waren, of hier te lande van Zwart Front. Daartegen maakt hij bezwaar. Vervolgens betoogt hij, dat het kabinet niet op democratische wijze is tot stand gekomen. Wat de P. v. d. A. betreft ■'.egt spr. o.m. dat linkse stromin gen in die partij dreigen te wor den onderdrukt, hetgeen z.i. het grootste gevaar voor de demo cratie is. Tussen socialisten en «mmunisten, tussen N.V.V. en E.V.C. is meer dat bindt dan scheidt. De heer Burger (Arb. i merkt op. dat in de troonrede is gezegd, dat er slechts een werkelijke ont spanning kan komen als de Wes telijke landen gezamenlijk en ieder land voor zichzelf bereid en in staat zijn innerlijke kracht en solidariteit op te brengen. De voortvarendheid van daden der regering zal in overeenstemming moeten zijn met de welsprekend heid harer woorden. De heer Burger betoogt, dat de belangen der huiseigenaren prio riteit is gegeven en dat de lonen de sluitpost vormen. Spr. vraagt of het gerucht juist is, dat voor Defensie direct of indirect is aangezocht oud minister Stikker. Om politieke redenen is z.i. een duidelijk ant woord gewenst, dit met het oog op het bekende standpunt van c'.e heer Stikker ten aanzien van Nieuw-Guinea. Naar sprekers oordeel is dB troonrede niet duidelijk; ze be vat weinig concreets. Met betrekking tot de woning bouw blijft het werkelijke beleid achter bij de welgekozen formule in de troonrede. Hij vraagt of het besluit in zake de Beatrix-mijn gegrond is op het inzicht der Europese pro blematiek. De heer Eurger verklaard waardering te hebben voor enige voorzieningen op sociaal terrein. Vervolgens constateert hij, dat het moeilijk is te zeggen, dat dit kabinet zou bouwen aan Neder lands toekomst. „Lauwerszee- plan noch tunnels, en verder is het temporisatie wat de klok siaat". Zijn verheuging uit spr. voor de verlaging van het ongehuw- dentarief voor de loon- en in komstenbelasting. Voor het tegengaan der centralisatie in het overheidsapparaat uit hij de beste wensen, evenals voor de voornemens, die blijkbaar be staan ten aanzien der planologie. De heer Burger verklaart, dat zijn bezwaar tegen de miljoenen nota niet is gelegen in het con juncturele facet, maar in het feit, dat ze generlei perspectief voor de toekomst opent. Spr. constateert angst bij de regering voor haar eigen beleid ten aanzien van de lonen. Een angst, die z.i. niet onbegrijpelijk is. In dit verband bespreekt hij het systeem der vrijere loonvor ming. Het wantrouwen der re gering in eigen beleid spreekt z.i. ook hieruit, dat belastingen wor den verschoven naar de consu ment. Met een verschuiving van de lasten der directe belastingen naar de indirecte belastingen zegt np.r. zich niet te kunnen vereni gen. Hij vraagt te bevorderen, dat een duidelijk inzicht wordt ver schaft over het stakingsrecht. Voorts vraagt hij naar een verklaring van het regeringsbe leid inzake het naleven van de wet Grootboek woningverbete ring. Zeer overwegende principiële bezwaren heeft spr. tegen de wijze van wetgeving met betrek king tot de luisterbijdrage. Vervolgens komt de heer Bur ger te spreken over „Franco- Spanje en de NAVO". Toelating van Spanje tot de NAVO zal de dccdsteek voor de NAVO bete kenen, zegt spr. De heer Burger zegt. dat Ne derland zal moeten verhinderen, dat Franco-Spanje wordt toege laten tot de NAVO. De heer N. v. d. Veen (PSP) zegt het communisme te verwer pen. De democratie beschouwt hij als onvervangbaar. Met betrekking tot de tegen stellingen tussen de Sowjet-Unie en het Westen betoogt hij. dat de weg van het militaire geweld nutteloos blijkt. De „Bescherming Burgerbe volking" acht hij een nutteloze en gevaarlijke instelling. De heer Van der Veen acht de toelating van Spanje tot de NAVO een onontkoombare con sequentie van het anti,commu- nisme. Hij is van oordeel, dat de on derhandelingen met Indonesië moeten worden hervat op basis van bereidheid tot overdracht van Nieuw-Guinea. Hij verklaart, dat de P.S.P. de plannen voor een groeiende een heid van Europa met gemengde gevoelens aanziet. De heer Romme (KVP) meant, dat de rede van de heer Burger nog al gematigd was. Het besluit tot opheffing van het departement voor zaken overzee onderschrijft hij. De nieuwe opzet ten aanzien van Suriname en de Nederlandse An tillen acht hij juist. Geen bezwaar heeft hij er te- gan, dat de zaken van Nieuw Guinea worden opgedragen aan de minister van Binnenlandse Zaken. Dat het beleid ten aanzien van Nieuw Guinea zal worden gecontinueerd heeft zijn in stemming. Hij geeft in óverweging de naam te doen luiden: Departe ment van Binnenlandse Zaken en Nieuw Guinea. Nadere toelichting vraagt hij omtrent de bijdragen ten behoe ve van onderontwikkelde gebie den. iZie verder pag. 2.) De permanente vertegenwoor digers van Ierland en Malakka bij de Ver. Naties hebben dins dag in een brief aan secretaris generaal Hammarskjoeld ge vraagd om plaatsing van de Ti betaanse kwestie op de agenda van de algemene vergadering. De agendacommissie zal vermoe delijk het verzoek een dezer da gen behandelen. Waarnemers achten het zeker dat de commis sie inschrijving van het punt op de agenda van de assemblée zal aanbevelen. De delegaties van Ierland en Malakka hebben dinsdag voorts een document over de Tibetaan se kwestie gepubliceerd waarin zij verklaren dat er bewijzen zijn van „een poging tot vernie tiging van de traditionele leef wijze van het Tibetaanse volk". De Ver. Naties hebben volgens hen de „morele plicht en het recht" de zaal: te bespreken. De assemblée moet volgens hen.her stel van de geloofs- en burger lijke vrijheden van de Tibetanen eisen. De afgevaardigde van natio nalistisch China, Tingfoe Tsjang, verklaarde dinsdag in het alge mene politieke debat in de as semblée, dat li ij eik voorstel zou toejuichen dat de vergadering in staat zou stellen de „commu nistische gruwelen" in Tibet te bespreken. Dr. Raiaël Urquia, van El Salvador, meende dat het be roep van de Dalai Lama op de volkerenorganisatie niet onbe antwoord mocht blijven. Ierland en Malakka hebben de algemene secietaris van de V.N., Hammarskjoeld, voorgesteld dat de toestand in Tibet door de al gemene vergadering wordt be sproken, zo wordt van gewoonlijk betrouwbare zijde vernomen. De beide landen beogen een resolutie in te dienen, waarin „de schending van de fundamen tele menselijke rechter.' door China" in Tibet wordt betreurd en het recht van afhankelijke volken op eerbiediging van hun cultuur, een rechtvaardige be handeling en bescherming tegen misbruiken wordt bevestigd. Naar vernomen wordt, wordt het voorstel gesteund door Ame rika. Engeland en India zouden er onverschillig tegenover staan. Belgische, maar ook buiten landse automobilisten die in België zijn betrokken bij 'n ver keersongeval zijn sinds kort verplicht de „bloedproef" te on dergaan, indien de politie rede nen aanwezig acht ie veronder stellen, dat de bestuurder onder invloed van alcohol is. Een wei gering om deze proef, die door een arts moet worden verricht, te ondergaan is strafbaar. Dezs maatregel is ingegaan op. 1 sep tember. nadat in het Belgische staatsblad de voorschriften wa ren bekendgemaakt voor de wij ze, waarop het bloed dient te worden afgetapt. In tegenstelling met Neder land heeft de wettelijke regeling van de „bloedproef" in België weinig principiële bezwaren ont moet. Bij de behandeling in het parlement werden destijds slechts drie stemmen tegen het wetsont werp uitgebracht en onthielden acht Belgische volksvertegen woordigers zich van stemming. ge- ge- Het aantal verkeersongeiuk- ken in België, waarbij met ze- jkerheid werd vastgesteld dat i dronkenschap zo niet de oorzaak was dan wel een rol heeft speeld, is de laatste jaren stadig toegenomen. In 1951 bedroeg dit aantal 2.688 en in 1957 4.480. In 1959 daalde het aantal ondanks de toe neming van het totaal aantal on gelukken tot 4.032. Deskundigen schrijven dit toe aan het feit, dat de behandeling van het wetsont werp in het parlement reeds pre ventief werkte. Vastgesteld is, dat bijna driekwart van het aan tal ongelukken waarbij het ge bruik van alcohol door de weg gebruiker werd vastgesteld, ge beurt tussen zeven uur 's avonds en drie uur 's nachts. Deskundigen verwachten, dat het aantal in dronkenschap ver oorzaakte ongelukken door de nieuwe maatregel aanzienlijk verder zal dalen. Volgens de jongste nog niet volledige officiële gegevens heeft de wervelstorm Vera in Japan aan 1.799 mensen het leven gekost, terwijl er nog 1.953 mensen worden vermist. 8.073 mensen hebben verwon dingen opgelopen. De wervel storm passeerde drie dagen ge leden. Het zuidelijke deel van de industriestad Nagoja, die ander half miljoen inwoners telt, staat nog onder water. 180.000 mensen wachten nog op hulp in dit stads deel. Het kustgebied van de Ameri kaanse statui Zuid-Carolina en Georgia is dinsdag getroffen door een wervelstorm die de codenaam Gracie draagt. De bevolking was bijtijds ge waarschuwd, zodat alle voor zorgsmaatregelen genomen wa ren. In Charleston, de eerste stad die de orkaan passeerde, is aan zienlijke schade aangericht. De Amerikaanse marine heeft ver geefs geprobeerd met een raket overzichtsfoto's van de orkaan te verkrijgen. De neuskegel van de raket waarin het fototoestel was ondergebracht, heeft men niet teruggevonden. President Eisenhower heeft zeer precies onze afspraak over Berlijn weergegeven, zo heeft Chroesjtsjef dinsdag verklaard tegenover 'n vertegenwoordiger van Tass, die hem gevraagd had om commentaar op de medede ling van Eisenhower. Ik ben met de president van de Verenigde Staten overeen gekomen dat de besprekingen over de kwestie-Berlijn hervat moeten worden en dat er voor deze besprekingen geen tijds limiet gesteld zal worden. Maar wij hebben ook afgesproken dat Naar te Washington verluidt is de kwestie Nieuw-Guinea gis teren onderwerp van bespreking geweest tussen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Herter, en zijn Nederlandse ambtgenoot Luns. Dit menen waarnemers te mo gen opmaken uit de aanwezig heid van Gordon Mean, direc teur van de Amerikaanse dienst voor zaken in het zuidwestelijke deel van de Grote Oceaan, bij dit onderhoud. Een aanwezig heid overigens, waar minister Luns die weigerde concrete me dedelingen over het overleg te deen, zelf de aandacht op ves tigde. Wel vertelde hij dat er „een groot aantal onderwerpen" behandeld was, variërend van wereldvraagstukken als Chroes- zij niet voor onbepaalde tijd kun nen worden voortgezet, aldus Chroesjtsjef. Hij voegde hieraan j jtsjefs reis naar de Ver. Staten toe dat de regering van de Sow- A jet-Unie hoopt dat alle belang hebbende partijen al het moge lijke zullen doen opdat de kwestie onderminister voor politieke za ken Livingston Merchant behan deld worden. Ook ambassadeur Van Royen woonde de bespre king bij. In de Braziliaanse staat Kki Grande do Sul zijn de afge lopen dagen 115 mensen om het leven gekomen als gevolg van overstromingen en grondver schuivingen die veroorzaakt zijn door aanhoudende zware regen val. Het plaatsje Candelaria is 't zwaarst getroffen. Er zijn min sten 75 doden. Het regent al bijna een maand onafgebroken in de staat. Berlijn zo spoedig mogelijk zal worden geregeld. In gezaghebbende kringen te Washington, waar met een zeker ongeduld werd uitgezien naar deze verklaring van de Russische premier, beschouwt men deze woorden van Chroesjtsjef als een „wezenlijke vooruitgang". tot uitgesproken Amerikaans- Nederlandse belangen. Ook NAVO-vraagstukken en kwesties betreffende de Euro pese integratie waren ter tafel gekomen, evenals in het kort de landingsrechten van de K.L.M. op de Amerikaanse west kust. Dit laatste punt zou naai zijn zeggen later gedetailleerder met Dillon, de Amerikaanse on derminister van Buitenlandse Zaken, en de plaatsvervangend De Franse vakbonden bereiden zich voor op een loonstrijd met de regering na een betrekkelijk rustige zomer aan het industriële front. Zowel de communistische als de R.K. en socialistische vak organisaties hebben zich uitge sproken voor hogere lonen en gezinstoeslagen. Het is zeer wel mogelijk dat zij samen zullen gaan, als er geen concessies worden gedaan. Onder de ontevredenen bevin den zich ambtenaren, employés van de staatsbedrijven bankper soneel en arbeiders in de bouw vakken en op scheepswerven. In verscheidene gevallen is 't loon- overleg al begonnen. Het slaperige Zuid-Slavische stadje Vrsac is maandag slape riger geweest dan ooit na een weekeind waarin de wijn letter lijk door de straten stroomde. De 24.000 inwoners vierden een top- wijnoogst en ontdeden zich van een enorm overschot dat zij niet konden verkopen. In elk huis werden vaten ge rold. Overal stroomde de wijn. De plaatselijke luchtvaartvereni ging liet druiven aan nylon pa rachutes op de stad neerdalen. De hoofdstraat was vol met feestvierende mensen met papie ren bekers met wijn die zij vrij wel gratis konden krijgen. Zondagavond was er een. gala bal. Volgens de politie hebben zich in het geheel geen wanorde lijkheden voorgedaan. Het was alleen wel moeilijk geweest de bezoekers van elders weer in de trein te krijgen. De kandidaatstelling voor de algemene verkiezingen in Enge land is maandgaavond gesloten. Er zijn 1536 kandidaten gesteld, waarvan 625 conservatieven, 621 socialisten, 217 liberalen, 18 com munisten, 20 nationalisten uit Wales, 5 nationalisten uit Schot land, 12 leden van de Ierse Sinn Fein en 18 anderen. Er zijn in het geheel 630 zetels in het La gerhuis. Voor de verkiezingen in 1955 waren 1409 kandidaten ge steld. De Argentijnse politie heeft maandag het hoofdkantoor van de bond van metaalarbeiders in Buenos Aires doorzocht. Zij hield een aantal leiders vast voor ondervraging. De 250.000 leden van de bond hebben een maand lang gestaakt. In de loop van het weekeinde zijn circa 20 communisten gear resteerd. De vorige week zijn er in Argentinië gewelddaden ge pleegd door communisten en aanhangers van ex-dictator Ju an Peron. In activistische kringen te Al giers meent men dat het Alge rijnse bevrijdingsfront door mid del van Abbas' verklaring de deur geopend heeft voor onder handelingen met Frankrijk. Maar Abbas heeft de manier waarop deze onderhandelingen gevoerd moeten worden, niet nader om schreven. En dit zou weleens tengevolge kunnen hebben dat Frankrijk onder Amerikaanse druk zal worden gezet opdat er een gesprek tussen Abbas en de zijnen en de Franse regering tot stand komt. zo meent men. In liberale kringen wijst men er op dat uit ,de verklaring van Abbas blijkt dat er spoedig vrede kan zijn. Voorts merkte men in deze kringen op dat 1. De voorlopige Algerijnse regering akkoord gaat met al gemene verkiezingen in Algerië en daarmee de uitspraak over (Advertentie) haar representativiteit in handen legt van het Algerijnse volk; 2. Dat de standpunten van de Franse regering en de leiders van het Algerijnse bevrijdingsfront dichter tot elkaar zijn gekomen, en dat 3. De nog bestaande tegenstel lingen onderwerp van bespreking tussen beide partijen zullen moe ten worden, omdat men geen kans op vrede voorbij mag laten gaan. De eerste onofficiële reactie op Abbas' verklaring in Parijs was dat de „voorlopige Algerijnse re geling" weliswaar zelfbeschik king door middel van algemene verkiezingen heeft aanvaard, maar dat dit gepaard is gegaan met voorwaarden die de Franse regering altijd heeft verworpen. De Gaulle heeft immers altijd ge weigerd de „regering" van Ab bas te erkennen of er mee in on derhandeling te treden. De standpunten van beide par tijen blijken nog steeds ver uit elkaar te liggen. Sommige waar nemers in Parijs hebben echter een verschil in toon opgemerkt tussen de jongste verklaring van Abbas en die van een jaar ge leden, waarin hij De Gaulle's aanbod voor een „vrede van de dapperen" zonder meer verwierp. Verscheidene waarnemers te Tunis hebben er maandag opge- wezen dat de opstandelingen regering niet alleen de voorge stelde zelfbeschikking heeft aan vaard dat was geen verras sing maar voor de eerste maal niet heeft geëist dat Alge rië voor alles onafhankelijkheid wordt verleend. De opstandelin- Volgens Londense diplomatie ke kringen heeft president MacMillan een boodschap gezon den, waarin hij hem om zijn oor deel vraagt in verband met de voorgenomen- hervatting van het overleg tussen Oost en West over Berlijn. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft dinsdag me degedeeld dat de Verenigde Sta ten begonnen zijn hun Westerse bondgenoten-, na de besprekingen in Camp David, te raadplegen. De 84-jarige dr. Albert Schweit zer heeft dinsdag bij een plech tigheid te Kopenhagen de Deen se Sonning-prijs van 100.000 kro nen (ongeveer 50.000 gulden) gekregen voor zijn ziekenhuis- werk in Frans-Equatoriaal-Afri- ka. In tegenwoordigheid van pre mier Hansen werd hem de prijs in de universiteit van de Deense hoofdstad overhandigd. De deken van de theologische faculteit, prof. Soeren Holm, noemde dr. Schweitzer in zijn welkomst rede „een heilige, een man die zijn gehele leven liefde en waar heid heeft gediend, doch op zijn eigen wijze". Premier Hansen bood dr. Schweitzer in de avond op het kasteel Christiansborg een diner aan, waarbij hij hem een bedrag van 50.000 kronen een deel van de opbrengst van de ver toningen van een film over zijn werk in Afrika ter hand stel de. ZONNIG Ons land bevindt zich aan de flank van een hogedrukgebied waarvan het centrum boven Po len ligt. Het veroorzaakt bij ons een oostelijke wind waarmee droge continentale lucht wordt aangevoerd. Bij zonnig weer lie pen hierin de middagtempera- turen op tot 20 a 22 graden. In de loop van de dag nam de wind toe als gevolg van lucht drukdalingen boven Frankrijk en eenreeerine is er weliswaar van ,de Britse eilanden' die samen- overtuigd dat zelf beschikking tot hange-n met de ontwikkeling van onafhankelijkheid leidt, maar in williging van de eis'tot onafhan kelijkheid als voorwaarde voor contact is opgegeven, aldus de waarnemers te Tunis. De meeste Franse bladen ach ten het antwoord van de „voor lopige Algerijnse regering" op het voorstel van De Gaulle over Algerië onaanvaardbaar. Dc maandag te Tunis uitga- gegeven verklaring van het „na tionale bevrijdingsfront'' bevat volgens de bladen te veel voor waarden die Frankrijk niet kan aannemen. Verscheidene Britse bladen maken uit het antwoord van de F.L.N. op dat een oplossing van het probleem nog niet nabij is, maar zij zien de toestand toch I ook niet als hopeloos. Volgens de „Times" zal veel afhangen Breskens van de mening in het Franse Terneuzen leger en van het geduld van dc Hansweert Franse belastingbetaler. Walsoorden De „New York Times" schrijft een depressie ten westen van Ierland. Deze depressie neemt nog in diepte toe en beweegt zich in de richting van de Britse eilanden. In verband hiermee zal de wind naar het zuidoosten draaien en nog wat verder toe nemen. Het blijft zonnig weer met mo gelijk opnieuw iets hogere tem peraturen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot woensdag avond. Zonnig Droog en zonnig weer, matige tot krachtige zuidoostelijke wind. Dezelfde temperaturen als giste ren of iets lagere. DONDERDAG 1 OKTOBER v.m. n.m. 0.50 1.04 1.25 1.39 2.05 2.19 2.15 2.29 dat men eigenlijk niet kon ver wachten dat de Algerijnse op standelingen veel verder zouden gaan in hun antwoord aan De °I> Gaulle. Zij hebben echter een ~o c 0-7 eerste stap gedaan en mogelijk °-3' zullen zij bij nader inzien nog Okt. wat inschikkelijker worden, al- I 1 6.39 dus het blad. 2 6.40 ZON MAAN onder 18.22 3.55 18.20 18.18 5.09 6.26 onder 17.24 17.51 18.20

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1