Provinciaal nieuws BRflun VERSLOOT jacht tussen klip en rots Neem de vergelijkende scheerproef óók met duurdere apparaten. Gemeenteraad van Vogelwaarde WIE WORDEN DE 5000 GE LUKKIGE BEZITTERS VAN EEN HOENSON GERICHTE WARMTE AGENDA Gevonden voorwerpen BEURSO VERZICHT ANTI-REVOLUTIONAIRE DELTA-CONFERENTIE Het centraal comité van de A. R. kiesverenigingen heeft be sloten op vrijdag 23 oktober een Delta-conferentie te Goes te be leggen. Deze partij-conferentie, tot deelneming waaraan zullen wor den uitgenodigd een aantal per sonen. die als deskundigen met betrekking tot het onderwerp kunnen worden aangemerkt, als mede een aantal vertegenwoor digers van diverse partij-organen ligt in het verlengde van de con ferentie ruimtelijke ordening, welke de A. R. partij in mei 1958 te Zwolle belegde. De aan de deelnemers van de Delta-confe rentie toe te zenden uitgangs punten zullen in de ochtenduren worden toegelicht door de heer J. Tjalma, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal; ir, W". F. Schut, directeur van de Stichting Stad en Landschap Zuid-Holland en drs. J. Poot, pla noloog bij de P. P. D. Zuid-Hol land. In de middaguren zullen de deelnemers aan de conferentie ran gedachten wisselen met een forum onder leiding van de heer A. Schout, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarin be halve de reeds genoemde heren ook zitting hebben mr. T. A. van Dijken, lid Ged. Staten van Zuid- Holland en de heer J. Oranje, di recteur gemeentewerken te Goes. TERNEUZEN Een tewaterlating. Zaterdag 3 oktober a.s. zal een ongeveer 3000 ton metend vrachtschip bij de N.V. Terneu- xcnse Scheepsbouw Mij te water worden gelaten. Dit schip wordt gebouwd in opdracht van de A.S Dampskipsselskabet ,,Paa Boniholm af 1866" te Ronne ■^Denemarken). Vergadering Ned. Christen- Vrouwenbond Onder leiding van haar presi dente mevr. M. TerlouwVink hield de Ned. Christen Vrouwen bond afd. Terneuzen woensdag jj. haar ledenvergadering in ge- houw „Pro Rege" aan de De Jon- gestraat Xadat de presidente de verga dering op de gebruikelijke wijze bad geopend, werd het woord di rect gegeven aan mevr. Hom- burg-Hoekveld te Vlissingen Ge westelijk presidente), die een lezing hield over „De macht van de Vrouw". Deze prachtige en boeiende lezing werd door de aanwezigen met volle aandacht gevolgd. Het was erg jammer, dat we-, gens vertrek van mevr. Hom burg het stellen van vragen ach terwege moest blijven, want er blieken veel vragen bij de dames naar voren gekomen te zijn. Nk.de pauze werd het huishou delijke gedeelte afgewerkt, waar- -hrj ohts., aan de leden werd voor gesteld om op 8 oktober een reis je te maken naar Rotterdam, met afs dael.een bezoek te bren gen aan do melkfabriek „De Combinatie". Hiervoor bleek veel animo te bestaan.. H? leden werden verder op de hoogte gebracht van het a.s. win- terprogramma. Er bleek voor elk «■at wils bij te zijn en, naar het bestuur hoopte, voor elk wat .goeds. Na de rondvraag werd nog ge zongen Gez. 103, waarna de vice- presidente zr Baan eindigde met dankgebed. Ledenvergadering der K.V.P. Onder voorzitterschap van de heer W. Weterings werd in het ïiaroehiehuis een ledenvergade ring der afdeling Terneuzen van de K.V.P. gehouden. In het jaar overzicht van de secretaris werd vooral gesproken over de laatst- •gehouden verkiezingen, waarbij duidelijk naar voren kwam, dat het bestuur over de verkiezingen in Terneuzen buitengewoon te vreden kan zijn. Het verslag van de penning meester, was financieel gezien iriet zo gunstig. Binnen een jaar werden drie verkiezingen gehou den. De propaganda hiervoor heeft een flinke bres in de gel den van de afdelingskas gesla- gem Er volgden daarna besprekin gen betreffende de mogelijkheid van samenwerking van de K.V.P.-afdelingen in de kanaal- aine in het kader van het streek plan. In verband hiermee werd door ée vergadering besloten het hui dige bestuur, bestaande uit de beren W. Weterings (voorzitter), C„' P- M. Dikötter, (vice-voorz.) J. Eeckelaar (secretaris), F. Ha genaar (penningm.), E. van Bun der, J. Kemper, F. Mechelink, L. Mullaert en J. van Kessel (pro pagandaleider» te herkiezen. Om iok een vrouwelijk lid in het be ltuur te hebben, werd mej. zr. A. ran Ravels benoemd. Er volgde de benoeming van ie afgevaardigden naar de Sta tenkring- en de Kringvergaderin gen. Hiervoor werden aangewe zen de heren Dikötter, Weterings, E. Ghuys en W. Maas. Als plaats vervangers van deze kunnen ïile bestuursleden van de afd. Terneuzen worden aangewezen met toevoeging van de heer H. A M. A. de Meijer. De aanwijzing van kandidaten voor het Statenkring- en Kring- hestuur, alsmede voor de partij raad kwam er als volgt uit te zien: Statenkring: voorzitter drs. TR.. Adriaansens, leden de heren W.Colsen (Sas v. Gent), H. ten Dijk (Sluiskil) en Fl. Mechelinck (Terneuzen). Kringbestuur: mr. dr. A. J. J. M. Mes (voorzitter); E. Lansu (Aardenburg), secretaris; mr. J. Stieger Hoedekenskerke)J. v. d. Voorde (Sluiskil) en Fl. Meche linck. Voor de partij, en de bestuurs raad: mr. dr. Mes (ambtshalve), E Lansu, Th. Andriessen (Ove- zande) en H. A. M. A. de Meijer. WandeljJucees voor de Doormangroep. De gidsengroep te Ovezande organiseerde zaterdagmiddag met medewerking van de muziekver eniging „Juliana" en leden van de Wandelsportvereniging Krui- ningen een wandeltocht van 10 en 20 km. Als enige Zeeuws-Vlaamse pad vinders van de 268 deelnemers verschenen een tiental verken ners van de Doormangroep uit Terneuzen. Diverse bekers en lauwerkran sen waren beschikbaar gesteld. De Doormangroep werd het best geklasseerd. Vaandrig Van den Broek mocht dan ook de beker geschonken door de burgemees ter van Driewegen, in ontvangst nemen. De uitslag van de wandel tocht over 10 km was als volgt: 1. Doormangroep Terneuzen; 2. Gidsen Ovezande (jeugd groep) 3. Meisjesvereniging Driewegen; 4. W.S.V. Kruinin- gen; 5. School Driewegen; 6. St. Alouisiusschool Graauw; 7. Gidsen 's Herenhoek; S. Vrolijke Trekkers, Goes; 9. R.K. School, Ovezande; 10. Chr. School, Ovezande. Als best geklasseerde school ontving de school uit Driewegen nog een extra prijs geschonken door de W.S.V. Kruiningen. HOOFDPLAAT Hoofdplaats raad voteerde geld voor het (f!0 water leidingplan. De raad der gemeente Hoofd plaat voteerde 2500 per jaar gedurende een dertigtal .jaren voor de aansluiting op het water leidingnet van alle buiten de kom liggende woningen en be drijven. De heer Dekker vond het be drag enorm hoog, en vroeg wan neer het rijk dit plan van de wa terleidingmaatschappij gaat sub sidiëren, of dan deze bijdrage van de gemeenten opnieuw be keken zal worden. Ook vroeg dit raadslid, hoe B. en W. dit plan denken te finan cieren. Uit de antwoorden bleek, dat de financiering geschieden zal uit de gewone dienst, waarbij men hoopt op één bijzondere bij drage uit het gemeentefonds, terwijl de gehele bijdrage van de gemeente bij eventuele rijkssub sidie opnieuw zal worden vast gesteld. Wethouder Blaakman hield nog een warm .betoog, waarbij hij wees op het grote belang voor de volksgezondheid, terwijl in een droge zomer als we nu achter de rug hebben, de watervoorziening voor de veestapel ook van groot belang is gebleken. Tenslotte werd het plan aan vaard, waarbij men de wens uit sprak, dat nu de raad zoveel geld voor de uitvoering van het plan beschikbaar stelt, ieder die daarvoor in aanmerking komt, zal aansluiten op het waterlei dingnet. Voor het geschenk in de vorm van muurschilderingen in het ge bouw der Prov. griffie werd een Wie eenmaal een BRAUN goed geprobeerd heeft, wil zich nooit meer anders scheren. Dankzij het gepatenteerde, elastische scheer- blad en de halfronde kop: mesglad en snel ler scheren en comfortabeler door de precisie-tondeuse (ook voor dames). Type Combi met tondeuse in luxe plastic etui f 59.75 Type Special in kartonnen doos f 44.75 Nieuw Type Standard in kartonnen doos f 37.50 Scheerproef en folder 1491 bij Uw handelaar. Imp. N.V. Hapé, A'dam-C., tel. 63957 (4 lijnen). GIFT VAN ANDERHALVE TON. De Stichting Steun Kerkbouw in de Gereformeerde Kerken, die aanstaande zondag haar „Bouw- zondag" zal houden, heeft een gift ontvangen van 150.000. bedrag van 0,05 per inwoner beschikbaar gesteld. Uit het controle rapport van het bevolkingsonderzoek op t.b.c bleek, dat van de 663 inwoners, die aan het onderzoek deelnamen er 6 voor nader onderzoek werden opgeroepen, waaronder twee ge vallen van long t.b.c. bleken voor te komen. De Prov. Bond van het Wit Gele Kruis vroeg voor haar af deling Geestelijke Volksgezond heid een verhoogde bijdrage. De raad besloot de huidige bij drage van 50 per jaar te hand haven. Het Centrum Kraamzorg van het Wit-Gele en het Groene Kruis kregen een verhoogde bijdrage van 5 cent per inwoner, die on der haar verzorging valt. Aan de heer J. Th. Westen dorp werd eervol ontslag ver leend als keuringsveearts. In de vacature werd de heer H. A. M. van der Vijver uit Biervliet be noemd. Het v.m. transformatiehuisje van de P.Z.E.M. werd aangekocht voor ƒ100; het gebouw zal ge bruikt worden als bewaarplaats voor de brandweerslangen. De Kath. Woningbouwvereni ging verkreeg financiële mede werking voor de bouw van twee woningwetwoningen. De raad besloot vervolgens goedkeuring te verlenen aan de aanleg van straten en riolering in het uitbreidingsplan. Er ont spon zich een discussie of er wel voldoende bouwlustigen zijn om dit voor Hoofdplaat vrij dure plan uit te voeren. Het bleek, dat er reeds lange tijd gewacht wordt op het bouw rijp maken van de grond_ B. en W. vertrouwden er op, dat als de gemeentelijke voorzieningen ge troffen zijn de bouw van verschil lende woningen spoedig begon nen zal worden. Ten slotte werd de begroting 1958 nog gewijzigd, terwijl die van 1960 werd aangeboden. De heer Smidt informeerde waarom het werk aan de haven door de Heide Mij. werd stilge legd. B. en W. hadden wel vernomen dat het werk stil lag, doch kon den er verder geen verklaring voor geven, daar op een desbe treffend schrijven nog geen ant woord was binnengekomen. De raad debatteerde nog uit voerig over het spuien in de haven door de polder. De voorzitter sloot hierna de vergadering. SLUIS Vierde Belfort-rallye. Zaterdagmiddag werd te Sluis de vierde Belfort-rallye verreden, die uitgeschreven werd door de Sluisse Auto- en Motorclub en waaraan door 33 voertuigen werd deelgenomen. De route liep door West Zeeuws-Vlaanderen en be stond uit 2 gedeelten waartus sen een rustperiode in IJzendijke. Vooral het tweede gedeelte, waarin een aantal foto's gelast waren, bezorgde aan vele deel nemers grote moeilijkheden. De uitslag luidt: 1. A. van Esbroek, Sluiskil; 2. A. I. Schijve, Groede; 3. Zr. G. de Jong, Cadzand; 4. Dr. G. de Meijer; 5. D. Meeusen. Terneu zen; 6. J. Verstraete, IJzendijke. ZAAMSLAG Wandeltocht De jaarlijkse wandeltocht geor ganiseerd door de Ring „Jonge Kracht" en „Jong Leven" van het C.J.V., werd ditmaal te Zaamslag gehouden. Onder leiding van de instructeur de heer L. W. de Zeeuw werd, voorafgegaan door drie tamboei^s van de muziekver. „De Volharding", door 69 deel neemsters en deelnemers afge marcheerd. Vier jongens, die voor de vijfde maal aan de wandeltocht van het C.J.V. deelnamen, ontvingen een medaille. Het waren Jac. Vergou we te Hoek, Tonny Duinkerken te Sluiskil, Nico Becht en P. de Meijer, beiden te Zaamslag. Nadat de tippelaars weer te Zaamslag waren gearriveerd, werd de volgende uitslag door de jury, bestaande uit de heren Wol- se en Van Cadsand bekend ge maakt: le pr. Jongensclub Sluiskil 87 pnt; 2e pr. Meisjesclub Zaamslag 86 pnt; 3e pr. Meisjesclub Hoek 85 pnt; 4e en 5e pr. (na loting) resp. Jongensclub Terneuzen en Jongensclub Zaamslag, beidé met 75% pnt; 6e pr. Jongensclub Hoek 73% pnt. Vóórdat afscheid werd geno men betuigde de voorzitter van de Ring „Jonge Kracht" zijn dank aan allen, die door hun deelname aan deze wandeltocht, hadden bij gedragen om deze te doen slagen de enige oliehaard met Speciaal ontworpén voor het verwarmen van ruim ten van 40 A 50 m'. Voor iets grotere ruimtef* (60 S 70 m1) kortit het model 1009 in aanmerking. Prijs f245.- De ideale oliehaard voor inwonenden. alleenwonen- den. studerenden, verpleegsters, keukens, bad kamers, slaap- ep studeerkamers. Uitgevoerd,met de enorm zuinige Rocket branderpot. Door de 10 belangrijke schriftelijke garanties, eindelijk een oliehaard waarbij gegarandeerd géért koude voeten, géén sterke roetvormtng en géén hoge brandstofkosten (géén ander merk geeft dit!) Neem dus géén,genoegen met een mindere kwali teit. Hoenson, Nederlands oudste leverancier van oliebaarden heeft imfriers de meeste ervaring! Gezellig model met zichtbaar haardvuur, opklap baar bovendeksel en kookplaat. Zuinige blauwbrandende spaarvlam (minimum olie- verbruik ca. 2i cc'per uur!) Zowel in de winter als in voor- en najaar en op kille zomeravonden Uw vertrek behaaglijk verwarmd. Heerlijke stralingswarmte en volop vloerwarmce. net zoals U dit van Uw kolenhaard zo gewend was. Géén aansteekproblemen één draai ?.sn de knop en één lucifer - dat Is alles! Bestel reeds run want de vraag Is enorm! Mépr warmte voor fain'der geld ..alh Hoen-son garandeert Udit! OFFICIAL HOENSON DEALER DE OLIESPECIALIST Di.'kstr. 7-9, Tel. 2053, Terneuzen Een herziening van het uitbrei dingsplan gaf de raad van Vogel waarde weer eens de gelegenheid om een uitgebreide ooom op, te zetten over de plaats waar het gemeentelijk sportterrein moet worden geprojecteerd. 1-iet was lang niet de eerste keer dat dit onderwerp aan de orde werd ge steld, maar nu men bij de vorige herziening van het uitbreidings plan meende de oplossing gevon den te hebben door het sportter rein te projecteren tussen de kerkdorpen Boschkapelle en Stop peldijk in langs de Bossestraat, kon dit plan weer geen genade vinden in de ogen van Ged. Sta ten. Wethouder De Bakker was van mening, dat op de door Ged. Staten gewenste plaats nooit een sportterrein te verwezenlijken zou zijn. Er moeten dan be drijfjes worden getroffen, die hun grond in geen geval kunnen mis sen. De voorzitter, burgemeester Hendrikse, wees er op dat tus sen de voetbalverenigingen van Stoppeldijk en Boschkapelle steeds een grote rivaliteit heeft bestaan en hoewel momenteel de club uit Stoppeldijk op non actief staat, bestaat toch altijd de mogelijkheid dat ook in. Stop peldijk de voetbaldraiig weer wakker wordt. Tenslotte kwam de raad over een om nog niets definitiefs om trent de plaats van het sportter rein te besluiten, maar eerst de besturen van beide voetbalclubs eens voor een bespreking uit te nodigen. Omtrent het plan „Stoppeldijk" werd verder de wens van Ged. Staten ingewilligd om tussen de nieuw geprojecteerde woningen langs de Bossestraat en de be drijfsgebouwen van de boerderij Boeding een afstand te bewaren van tenminste vijftig meter. Ten behoeve van woningbouw werd van de wed. A. P. de Waal de Kever te Ossenisse ruim 1100 m- grond aangekocht. Deze grond is gelegen langs de Lage- weg te Ossenisse en hierop zul len de veelomstreden woningen verrijzen, die aan Ossenisse zijn toebedeeld. Op grond van een ontvangen schrijven van de Pensioenraad, waarin werd verklaard dat de heer D. J. Hermans, gemeente ontvanger en ambtenaar ter secretarie dezer gemeente, uit hoofde van ziekten of gebreken voor (ie verdere waarneming van ii.üe.nde betrekkingen onge- is, werd aan de heer Her mans ongevraagd eervol ontslag verleend met ingang van 1 nov. a.s. De voorzitter deelde hier omtrent nog mede, dat 'n nieuwe ontvanger eerst kan worden be noemd nadat het ontslag-besluit door Ged. Staten is goedgekeurd. Van de Waterleidingmaatschap pij. „Zeeuwsch-Vlaanderen" was een schrijven ingekomen aan gaande de uitvoering van het z.g. 100 %-plan. De eerste phase in de uitvoering van dit plan zal worden verwezenlijkt in de pe riode september-december 1959, hetgeen inhoudt, dat in die pe riode 4 boerderijen aansluitbaar worden. De jaarlijks door de ge meente verschuldigde bijdrage voor deze uitbreiding bedraagt 545, terwijl het totale plan, ge durende 30 jaar, een jaarlijkse bijdrage van 2500 zal vergen. Met een en ander had de raad zich reeds eerder aceoord ver klaard. Een groot aantal subsidie-ver zoeken passeerde de revue, maar veel van deze verzoeken vonden bij de raad geen genade. De Provinciale Bond „Het Zceuwsche Wit-Gele Kruis", die voor een verhoging van het subsidie ver zocht tot 10 cent per inwoner per jaar, zag dit subsidie gehand- haaid op 3 cent per inwoner. Het kraamcentrum te Hulst ver zocht eveneens om verhoging van subsidie van 0,25 tot 1,per interne verzorgingsdag, maar ook in dit geval bleet het bedrag op 0,25 gehandhaafd. De voetbalvereniging Vogel waarde sr. de jeugdcommissie van deze cluo mogen in 1960 ieder weer op 300 rekenen. De raad besloot tenslotte tot garantiesteping van tijdige beta ling van rente en aflossing van een door de stichting sociale werkplaats Hulster Ambacht" te Hulst aan He gane vaste geld lening. groot 100.000, DINSDAG 29 SEPT. Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: Het huwelijksklokje van dg Koningszee. Lokaal Bethel, 7.30 uur: Evangelisatie-samenkomst. WOENSDAG 30 SEPTEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Het huwelijksklokje van de Koningssee". Hotel Des Pays Bas", 14.30 en 19.30 uur: Demonstratie zoutwaterschadebestrijding. TERNEUZEN De korpschef van de gemeen tepolitie te Terneuzen maakt bekend dat omtrent de volgende gevonden voorwerpen inlich tingen zijn te bekomen aan de' daarachter vermelde adressen Balpointpen, M. de Doelder,! Steenkamplaan 40; steeksleutel,' Ruben, Anjerstr. 15 bollen wol, Engels, Azaleastr. 120; padvin derspet, Anton Moes, Tholens- str. 60; ladièr, garage Cappen- dijk, Axelsestr.zilveren knip sluiting, Platteeuw, Axelsestr. 82; paar grijze regenpijpen, W. van der Hooft, Koedijk 5; imi tatie gouden kinderarmband, Addie Hamelink Baandijk 11 sleutel (buitengewoon model), Ribbens Westkolkstr. 40; wit fietspompjé, Dhae^e, Burgem. Geillstr. 3; paar zwarte dames handschoenen, Bonte, Noordstr. 72; huissleutel no. 10, Meeuw-1 sen, Westkolkstr.; zwarte regen-j broek, Lippens, Dijkstr. 67; man-, cnetknoop Zeeuwse boeren-1 knoop), L. Verschuren, Van' Steenbergenlaan 9; zakmesje,' W Loof, le Verbindingsstr. 8; rozenkrans in doosje. Marleen Donze, Iepenlaan 15. Aan het bureau van politie zijn gedeponeerdafsluitdop van benzinetank, huissleutel nr. 12, blauwe kindercapuchon, pa raplu, groen-kleurige autoped, ceintuur van jurk, rood kinder vestje, zilveren kinderarmband, hangslot, witte das, groene por temonnee met geringe inhoud, links babyschoentje, 5 Sonne- vank zegels, rode sjaal, kinder zakdoekje, kinderarmband voor zien van 3wapentjes, medaille, vier sleutels aan ring, oorbel en contactsleutel. Nederlands schip bij Japan aan de grond Het 10.972 ton metende m.s. „Tjitjalengka" van de Kon. Java- China Paketvaartlijnen is zater dag bij de over Japan razende tyfoon bij Nagoya op de Japanse kust aan de grond gelopen. Noch het schip, noch de bemanning of de 77 passagiers, voor het meren deel toeristen uit Zuid-Afrika en Zuid-Amerika, verkeren echter in gevaar, aldus de berichten van de vertegenwoordiger der maat schappij in Hongkong. In Amsterdam voegde de direc tie van de K. J.C. P. L. hier nog f aan toe, dat het schip in modde rige grond vast zit en vermoede lijk geer. schade heeft opgelopen. De mogelijkheden van een wettelijke regeling van het minimumloon De minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid heeft het, zoals bekend is, noodzake lijk geacht in het kader van een meer gedifferentieerd loonbe- leid een onderzoek in te stellen naar de wenselijkheid en de mogelijkheden van een wettelij- ke regeling van het minimum loon. De minister heeft daartoe aan de Sociaal-Economische Raad gevraagd advies over dit onderwerp uit te brengen. De S.E.R. heeft thans, ter voorbereiding van dit advies, de commissie wettelijke regeling minimumloon ingesteld, waar van prof. mr. M. G. Levenbach voorzitter is. De commissie is verder als volgt samengesteld Prof. mr. P. Borst, prof. mr. W C. L. van der Grinten, dr. G. A Kessler, prof. dr. J. Tinbergen, mr JA. R. Mauritz, drs. M W J. M Peijnenburg, mr. G. C. van Dam. drs. K. A. J. M. Sam son, P. G. van der Weele, drs. R. Zijlstra, W. F van Tilsburg. drs. W. Olthof F. G. van der Gun, drs. Th. A Coppes, K. de Boer en drs. J. Boersma. President Eisenhower zal invloed in staalstaking aanwenden President Eisenhower heeft O]» zijn persconferentie verklaard ziek te worden van de misluk king van de onderhandelingen over de staking in de staalindus trie, en deze beu ie worden. „Ik zal alle denkbare persoon lijke en officiële invloed, die be schikbaar is, aanwenden om de impasse te doorbreken", aldus de Amerikaanse president. „VERKENNER-6" MAAKTE FOTO VAN DE AARDE De Amerikaanse satelliet „ver- kenner-6" heeft de eerste foto van de aarde en haar wolkendek op een hoogte van 27.000 kilo meter gemaakt. In een officiële mededeling werd gezegd, dat de foto het ge hele gebied van Mexico toont De „verkenner-6", ook wel „schoepenrad" genoemd, is uitge rust met een speciale camera. De satelliet werd op 7 augustus al geschoten. De signalen met be hulp waarvan de foto werd ge maakt, werden op 14 aug. door de kunstmaan uitgezonden. Per Jacobsson over het vertrouwen in de dollar Volgens Per Jacobsson direc teur van het Internationale Mo netaire Fonds, zal het vertrouwen in de dollar waarschijnlijk wor den geschokt, indien de staalpnj zen in de Verenigde Staten na de houdige staking worden ver hoogd. Jacobsson, die in de Verenigde Statep vertoeft in verband met de jaarvergadering van het In ternationale Monetaire Fonds en de Wereldbank, verklaarde ver der tegenover de pers, dat de in het buitenland heersende be zorgdheid over de sterkte van de dollar op het ogenblik enigszins wordt weggenomen door de be lastingpolitiek van de Amer, kaanse regering. De bezorgdheid van de Europeanen zou echter vrij groot worden, indien de staalprijzen in de Verenigde Sta ten zouden worden verhoogd. Een verhoging van de staalprijzen zou voedsel geven aan de twijfel aan het vermogen van de Verenigde Staten op de wereldmarkten te concurreren, zo zeide Jacobsson. Hij voegde hier aan toe, dat Amerikaans staal reeds aan de dure kant is in vergelijking met staal uit andere landen. DORNFORD YATES 31) (Nadruk verboden.) „Weet ik. Dat doen verliefde mannen nu eenmaal. Ik vrees dat de politie minder breed van opvatting zou blijken. En daarom zou ik nooit tot een hu welijk met jou willen overgaan. Je begrijpt zelf dat wij samen geen toekomst zouden hebben, lieveling. Wij zijn van elkaar gaan houden vergeet het lie ver. En omdat de zaken zo staan kun je best doen wat ik je ge vraagd heb. Je bent lief voor mij geweest en als ik het ge beurde ongedaan kan maken zou het voor mij een prettig idee zijn, dat jij er zonder kleerscheuren afgekomen was. Ik zei immers al, dat we niet méér mogen verlangen; wat jij wilt is niet uitvoerbaar. Als je het met deze heren gaat uit vechten zullen ze je vermoor den, lieveling, en dat betekent het einde, voor Formosa zowel als voor Cardinal." Ik staarde naar mijn eigen dubbel spiegelbeeld in haar ogen. „Ik heb je al gezegd, liefste", zei ik, „dat ik best wil vertrek ken, maar niet zonder jou". „Je moet alleen gaan; doe het terwille van mij; dan zijn wij beiden gered. Je hebt een mesthoop overhoop gehaald en nog kans gezien er een roman ce uit te laten groeien. Laat mij die houden, Ezau het is de eerste in mijn leven. Geef me een zoen, lieveling en ga er vandoor, nog voor mijn vader terugkomt. Ik zal hem wel iets vertellen ik zal hem je ver ontschuldiging overbrengen. Ik zal je uitlaten door een raam, waardoor je het pad door de bossen kunt bereiken. Als je van me houdt, Ezau, ga dan; zelfs al zouden we er goed af komen wat ik onmogelijk kan geloven dan nog zou er een dag komen waarop je toch al leen moet weggaan." Tant pis", zei ik met een zucht. „Een Franse uitdrukking, die ze mij vroeger op school hebben bijgebracht." Ik boog mij voorover en kuste haar op haar prachtige mond. Daarop liet ik haar los en ging een stap achteruit. „Wel", zei ik „wat doen we? Gaan we, of blijven we? Ik laat het aan mijn aanstaande vrouw over". „Ezau, je bent stapel. Dit is een kwestie van leven of dood. Wat kiezen we?" „Leven", zei ik, „en liefde. Ge zien de omstandigheden zullen we het tweede moeten uitstel len tot het eerste veilig is. Maar als de Jager eenmaal dood is en Formosa geen gevaar meer loopt, zullen we aan deze avónd terugdenken en blij zijn, dat ik zo stapel ben geweest deze këus te doen." Ze hief haar handen op, maar liet ze moedeloos weer zakken. „Ik heb gedaan wat ik kon", zei ze, ,,je blijkt niet voor rede vatbaar. Je hebt je blijkbaar voorgenomen ons beiden onge lukkig te maken." „Ik wil alleen maar bij ie blijven", zei ik. „Ik wil met je vertrekken, als je daar de voor keur aan geeft; het leek mij overigens verstandiger hier te blijven." Katharine keek mij aan alsof zij er geen gat meer in zag. Toen rolde er een traan langs haar wang en zij sloeg haar arm voor haar ogen, met het gebaar van een schreiend kind. Even later hield ik haar in mijn armen en haar gezicht werd stijf tegen het mijne ge drukt. „Niet huilen", zei ik zacht. „Niet huilen, liefste. Ik kan er niet tegen, jou te zien huilen." Het duurde niet lang of haar armen werden cm mijn hals geslagen. Zij deed moeite haar stem te beheersen. „Ikik wil alleen maar voorkomen, dat zij jou kwaad doen. Dat zou ik niet kunnen.. verdragen. Mijn levenkomt er weinig op aan. Ik heb er niet veel van terechtgebracht wat geeft het, of er met mij iets gebeurt? Maar ik zou zo graag willendat jij in veiligheid was." „Daar zal ik voor zorgen. schat", zei ik buiten adem. „Ik. zal er voor zorgen, dat wij sa men veilig kunnen zijn." Ik hoorde haar diep zuchten. „Ik kan -niet meer, Ezau. Ik geef het op, ik ben niet in staat neg langer te vechten. Ik laari het maar aan jou over. Je hebt zelf de leiding op je genomen, jij moet het verder maar uit vechten. Misschien is het beter zo. Ik ben mezelf niet meerj sinds Rouen. Formosa is dat café binnengegaan, maar Ka tharine Scrope is er uitgeko-' men." Ze zuchtte nog eens. „En laat mij nu naar mijn kamer gaan. Ik heb niet veel verstand van huilbuien, maar daarna moet je je gezicht geloof ik wassen." Ik bleef bij de borstwering staan, terwijl zij de wenteltrap afdaalde, die op het terras on der ons uitkwam. En opeens liep ik haar na, omdat ik nog iets had vergeten. Terwijl ik de wenteltrap be gon af te dalen hoorde ik haar beneden mij lopen, maar ik kon haar niet zien. „Luister eens, Katharine", riep ik, terwijl ik vlugger begon te lopen, we hebben nog niet afgesproken En toen miste ik een trede Het lag eigenlijk zo voor de hand. i Bij de bor. twering was het nog voiop licht geweest, maar de wenteltrap was tamelijk don ker, de treden waren steil en uitgesleten en hoewel ik op on bekend terrein was, maakte ik grote haast. Hoe het ook zij, ik struikelde, mijn voet vond geen houvast en omdat er ook geen leuning was legde ik de rest van de wenteltrap vallend af. (Wordt vervolgd.) Teleurstellende markt Aan de vaste tendentie in de laatste dagen van de vorige week is gistermiddag een einde gekomen. Alle internationale waarden noteerden, bij mini male omzetten, onder de vorige slotprijzen. De boosdoener voor deze teleurstellende koersen was Wallstreet, waar aandelen Kon. Olie vrijdag' j.l. ruim een dol lar lager noteerden. Het onver anderde interimdividend van 1.50 door Kon. Olie kon in de ogen van de Amerikanen en de Engelsen geen bevrediging vin den niettegenstaande een inte rimdividend op zichzelf niets zegt. Per saldo is het slotdivi- dend beslissend. Hoe het zij, er was meer aanbod dan vraag in de olieaandelen waardoor de koers gedrukt werd tot 155,30 tegen 158,80 als laatste slot- prijs. Deze koersdaling is onge twijfeld teleurstellend voor de Westduitse beurzen, waar de aandelen kortgeleden werden geïntroduceerd. De prijs van gistermiddag bleef beneden de pariteit New York. Philips was op 633 circa 12 punten beneden cfe slotkoers van vrijdag. Uni levers moesten zich met een verlies van een punt of negen tevreden stellen. AKU's misten de steun van Duitsland en wa ren op 368 een achttal punten lager. KLM moest ingevolge Wallstreet, een veer laten. De arbitrage kon hoegenaamd niet tot zaken komen omdat de koersen op de overige Europese beurzen eveneens lager waren en de handel ongeanimeerd was. In de scheepvaartsector was het ook uiterst stil en over het algemeen een puntje lager. De cultuursector gaf geen belangrij ke veranderingen te zien. Certi ficaten Deli aangeboden en Amsterdam Rubbers moesten evenals HVA's een weinig prijs geven. Op de beleggingsmarkt was de staffellening aanvanke lijk fiauw en noteerde op 91h een punt lager. Niettegen staande de verplichte 200.000 vraag was het aanbod van dien aard dat een prijsdaling niet kon uitblijven. In het verdere beursverloop trad voor deze le ning een herstel in tot 9è%. Ter beurze is men van mening dat de staffellening, in verhouding tot de overige staatsleningen, op de huidige prijs te hoog is ge classificeerd. Ook de overige leningen in de staatsfondsen markt waren eerder iets lager De belangstelling van verleder week voor de inschdijving o; 75 miljoen 4% procent obli gatielening Bank voor Neder- landsche gemeenten is veel gro ter geweest dan men aanvanke lijk had verwacht. Hierdoor zul len ongetwijfeld de 4% procent obligatieleningen Amsterdam en Rotterdam, waarvoor vandaag de inschrijving open staat, meer aandacht trekken. In de lokale sector was het stil bij verdeelde stemmingen. Aandelen Fokker werden een paar punten hoger geadviseerd Berghuizer Papier vrijwel onveranderd doch de grootbanken vrijwel alle lager Prolongatie 3 procent. Beursindices 24/2 25/9 28,9 Int. Conc. 435.56 441.48 433.94 Industrie 225.12 226,56 225.4C Scheepvaart 154.77 155.86 152.5» Banken 179.02 185.87 18h™ Ind. Fonds. 133.99 134.20 13194 Algemeen 302.86 306.65 301» Nabeurskoersen Kon. Olie: 155.30—157.00 slot 157.00,1/ 155- '5' Unilever: 637 ged. en bieden 645 ged. en laten slot 644 (o»8' Philips: 633—642 slot 641 (634b AKU: 369% 373 slot 373 (368b»

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2