VERSLOOT Besprekingen met Chroesjtsjef hebben groot aantal dreigingen t.a.v. Berlijn weggenomen De verklaringen van Eisenhower en Chroesjtsjef Viering tienjarig bestaan van Chinese Volksrepubliek Onze tijd kan een tijd van vrede en vooruitgang worden HET WEER Russische dankbetuigingen Persconferentie van Eisenhower DAM PO J De beide staatslieden laten zich gunstig over elkander uit, Eisenhower noemde Chroesjt sjef een dynamisch en buiten gewone persoonlijkheid en Chroesjtsjef prees Eisen howers politieke wijsheid, moed en betekenis. 2 Chroesjtsjef bracht verslag uit van zijn Amerikaanse reis Verklaring van Voorlopige Algerijnse regering HOENSON MET GERICHTE WARMTE WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6, maand f 2, per kwartaal; per per week 48 ct Losse nrs 9 et DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 29 SEPTEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4793 Verschijnt dagelijks Uitgeefster nTV. v h Firma P. -I v»i. «te Sande, Terneuzen EERSTE BLAB Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pee advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels f 1,Iedere regel meec 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 u«r. President Eisenhower heeft maandag verklaard dat zijn be sprekingen met Chroesjtsjef een greot aantal dreigingen ten aan zie» van Berlijn hebben wegge nomen. Chroesjtsjef heeft ge zegd dat hij er nooit aan had ge dacht het Berlijnse vraagstuk door middel van dreigementen of geweld op te lossen. Wij zijn overeengekomen, zo verklaarde de Amerikaanse president op een persoonf eren tie in Washington, dat, al mogen die onderhandelin gen over Berlijn niet tot in het oneindige duren, er ook geen tijdslimiet zal worden gesteld. Eisenhower zei dat er voor de abnormale toestand van Berlijn een regeling moet worden getrof fen die voor alle belanghebbende partijen aanvaardbaar is en dan in het bijzonder voor de West- Duitsers. Toen aan Eisenhower de vraag werd gesteld of het Westen zich bij nieuwe onderhandelingen over Berlijn aan dezelfde beginselen zal vasthouden met name dat elke oplossing de geallieerde rechten in West-Berlijn moet verzekeren en de vrijheid der West-Berlijners beschermen antwoordde hij slechts dat hij op dit ogenblik niets kon garande ren. Hij wist niet wat voor soort oplossing uiteindelijk aan vaardbaar zou blijken te zijn. De toestand in Berlijn is abnor maal, het gevolg van een mili tair bestand aan het einde van de oorlog en een aantal vrije mensen is er door in een moei lijke positie gebracht. N i zal er eert stelsel moetc-n wc/ 'en ge vonden dat voor alle mensen in het betrokken gebipd werkelijk aanvaardbaar is. Overigens had hij met Chroesjt sjef niet over Berlijn onderhan deld. Onderhandelingen over dit soort kwesties kunnen niet zon der de bondgenoten worden ge voerd. In het communiqué van zondag, uitgegeven na de bespre kingen in Camp David, is ver klaard dat de onderhandelingen over Berlijn zullen worden her opend nadat de nodige regelingen zijn getroffen. De president dankte het Ame rikaanse volk voor zijn houding tijdens Chroesjtsjef's bezoek. Als de Sowjet-leider nu een beter be grip heeft voor de houding van het Amerikaanse volk ten aan zien van internationale kwesties en in het bijzonder zijn verlangen naar vrede, dan heeft het volk dit zelf gedaan, meende hij. Eisenhower legde er nogmaals de nadruk op dat hij Chroesjtsjef niet had uitgenodigd om bespre kingen te voeren. Dat is immers zonder aanwezigheid van de Westelijke bondgenoten niet mo gelijk. Niettemin was door het bezoek van de Sowjet-leider en de gesprekken in Camp David iets van het ijs van de koude oorlog gesmolten, aldus de pre sident. Hij noemde Chroesjtsjef een dynamische en ongetwijfeld bui tengewone persecnlijkheid, ge wend om alle discussiemiddelen, waarover hij beschikt, te gebrui ken. Zijn standpunten ten aan zien van verschillende kwesties varieerden van zuiver negatief tot zeer plooibaar en minzaam. De president verklaarde dat het doel van een oplossing is dat zij met de rechtmatige belangen van de Sowjets, de Oost-Duitsers, de West-Duitsers en bovenal die van het gehele Westen, rekening houdt. De onderhandelingen kun nen niet blijven voortduren, doch er kon ook geen bepaalde tijds limiet voor worden gesteld. Dit is absoluut duidelijk, aldus Eisenhower, verder wilde hij er niet over uitweiden, aangezien hij met Chroesjtsjef deze be woording was overeengekomen. Als hij verder ging zou hij wel licht iemand woorden in de mond geven die niet gezegd waren en dat was niet eerlijk. Wat de kwestie van een top- lonferenlie betreft mcer.de ile Amerikaanse prevdent dat zijn besprekingen met de Russische Jeider veel bezwaren had wegge nomen. Er is uiteraard geen datum voor ean ontmoeting aan de top vastgesteld. Eisenhower wil eerst overleg met zijn bondgenoten plegen om na te gaan onder welke omstadigheden zij een der gelijke conferentie wensen. (KINA. De president deelde op zijn persconferentie voorts mede, dat hij met Chroesjtsjef over China had gesproken en dat de Sowjet- leider, die binnenkort naar Pe king gaat, daar wellicht de kwes tie ter sprake zal brengar, van de vijf Amerikanen die nog in China gevangen zitten. Chroesjtsjef had geopperd dat hij de kwestie, bij wijze van vriendschappelijk gebaar, te ber de zou kunnen brengen. Hij had evenwel niet het recht zich er in te mengen, zo had hij gezegd. Desgevraagd zei Eisenhower voorts, dat het gesprek over China grotendeels beperkt was gebleven tot een herhaling van de bekende, recht tegenover elkaar staande standpunten van de Ver. Staten en de Sowjet- Unie. CHROESJTSJEF wil AMEIt. HELIKOPTER KOPEN. Chroesjtsjef wil een Ameri kaans hefschroefvliegtuig kopen. Hij heeft president Eisenhower, die hem verscheidene malen in Amerika met een helikoper heeft laten vliegen, verteld, dat de Sowjet-regering zich er lang tegen heeft verzet dat hij van zo'n tcestel gebruik maakt, doch nu zou hij toch graag net zo'n wentelwiek willen hebben ais waarover Eisenhower de beschik king heeft. Chroesjtsjef is van plan de Amerikaanse onderminister van Economische Zaken, Dillon, te vragen ais zijn „agent" op te tre den bij de aankoop van een hef schroefvliegtuig in de Ver. Sta ten, zo heeft president Eisenho wer maandag op zijn persconfe rentie in Washington verklaard. TOELICHTING DOOR HAGERTY. Direct na de persconferentie heeft Hagerty, de perschef van de president, de verklaringen ever Berlijn nader toegelicht. Met toestemming van Eisen hower verklaarde hij n.a.v. vra gen dat de president natuurlijk niet heeft bedoeld dat de vrij heid van het volk van West- Berlijn zal worden opgegeven of dat de geallieerde rechten door een eenzijdige actie zullen wor den prijsgegeven. Eisenhower heeft alleen maar willen zeggen, dat hij nu niet tot in bijzonder heden de uiteindelijke regeling van het Berlijnse vraagstuk kon aangeven. De nadruk ligt er op dat een oplossing aanvaardbaar moet zijn voor de mensen in het betrokken gebied, en natuurlijk vooral de West-Berlijners en de West-Duitsers, aldus Hagerty. (Advertentie). De verklaringen die president Eisenhower en premier Chroesjt sjef maandag in Washington en Moskou hebben afgelegd schijnen volgens diplomatieke waarne mers er op te wijzen dat hun be sprekingen in Camp David beter verlopen zijn dan men had dur ven hopen. Als de huidige stem ming behouden kan blijven, staat de wereld wellicht aan het begin van een nieuw tijdperk, waarin de koude oorlog zal worden be ëindigd, zo menen zij. De waarnemers baseren hun op timisme op de volgende drie pun ten: Lioe Sjao Tsji: „Chinese volk moet Quemoy, Matsoe en de Pescadoren bevrijden" De president der C hinese volks republiek, Lioe Sjao Tsjl, heeft maandag in een toespraak tot een massabijeenkomst te Peking, gehouden ter gelegenheid van de viering van het tienjarig bestaan de. Hij vond dat de sfeer van de van de Chinese volksrepubliek, verhouding tussen de grote mo- dat het Chinese volk gendheden met verschillende so- „Quemoy, Matsoe en de Pesea- 1 eiale stelsels allengs verbetert, doren moeten bevrijden". Een nieuw applaus brak los toen r (no cian Tcü Soeslef verklaarde dat de vriend- .Amerikaanse imperialistèn'^van RuslLd e/cMna^terker eJTon- i'SosaVan ChineeS "eblf'd v "rbreekbaarder dan ooU is ge worden en dat alle pogingen om het centrale comité der Sowjet- russische communistische partij. Soeslof noemde de besprekin gen tussen Eisenhower en pre mier Chroesjtsjef van groot ge wicht voor de ontspanning in de internationale toestand maar waarschuwde dat het naief is om te denken dat die ontspanning vanzelf zal komen. Soeslof oogst te krachtig applaus toen hij Chroesjtsjef op zijn reis naar Amerika als vredesgezant betitel- Hij somde de „grootse verrich tingen" van communistisch China in de afgelopen tien jaar op en bracht dank aan de leiders der (communistische) buiten landse afvaardigingen naar de herdenkingsplechtigheid voor de hulp. die haar regeringen aan het Chinese volk hadden verleend. De communistisch-Ohinese pre sident verklaarde verder dat nog krachtiger moet worden ge streefd naar totstandkoming der „grote eenheid van het Chinese volk en van alle volken ter we reld". Hij verklaarde verder dat de wereldsituatie gunstig was voor het „werk van de socialistische opvoeding van het Chinese volk" en hij wekte de Chinezen op hun krachtsinspanningen, onder lei ding van de communistische par tij en haar voorzitter, Mao Tse Toeng, te verdubbelen. Na Lioe Sjao Tsji sprak de leider de Sowjetrussische afvaar diging Soeslef, secretaris van een wig ertussen te drijven ver geefs zullen zijn. INDONESISCH ACTIE COMITÉ VOOR NED. NIEUW-GUINEA De Indonesische regering heeft maandag de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio, benoemd tot voorzit ter van een nieuw, acht leden tellend actie-comité, dat tot taak heeft, leiding te geven aan de campagne voor de overdracht van Ned. Nieuw-Guinea aan In donesië. Dit comité, waarin drie hoofdofficieren zitting hebben, is rechtstreeks ondergeschikt aan president Soekarno. De instel ling van het comité werd bekend gemaakt onmiddellijk na een bij eenkomst van het Indonesische kabinet, die gisteren in het pa leis te Bogor is gehouden. Eisenhower verklaarde dat er bij de besprekingen van het afgelopen weekeinde vorde ringen zijn gemaakt en dat vele bezwaren tegen een top conferentie zijn weggenomen. Eisenhower en Chroesjtsjef zijn het erover eens dat er voor nieuwe onderhandelin gen over Berlijn geen bepaal- Dit betekent volgens de waar nemers dat het Westen dus niet meer het gevoel behoeft te heb ben dat het onder de druk van een Russisch ultimatum staat in geval van een topconferentie. West-Berlijn zou nu in ieder ge val een adempauze hebben tot na Eisenhowers bezoek aan de Sow- jet-Unie, in mei of juni van het komende jaar. BESTAANDE KWESTIES KUNNEN ALLEEN OP BASIS VAN VREEDZAAM NAAST ELKAAR BESTAAN OPGELOST WORDEN Een donderend applaus begroette Chroesjtsjef toen hij maandagmiddag na zijn terugkeer uit de Verenigde Staten in het overvolle Mos- kouse sportpaleis verscheen om zijn volk verslag uit te brengen over zijn dertien- daags bezoek aan de kapi talistische wereld. Chroesjtsjef betoogde dat onze tijd een tijd van vrede en voor uitgang kan worden als de be staande kwesties maar op basis van vreedzaam naast elkaar be staan opgelost worden. ,,Er is geen andere oplossing", zei hij. In de twintigste eeuw, in de tijd dat de mens de ruimte be gint te veroveren, is er geen plaats voor internationale ver houdingen die thuis horen in tij den toen de mens nog dicht bij het dier stond. De Sowjetrege- ring heeft dit al lange tijd ge leden beseft en daarom het voor stel van topconferenties gedaan om internataionale vraagstukken op te lossen. Chroesjtsjef noemde vreed zaam naast elkaar bestaan de enige toekomstmogelijkheid in deze eeuw van raketten met waterstofbommen aan boord die elk punt op aarde kunnen bereiken. Chroesjtsjef wees de Moskovieten erop dat ook pre sident Eisenhower dit beseft en een bewijs van groot staats manschap leverde door hem, Chroesjtsjef, uit te nodigen. De „voorlopige Algerijnse re gering" zal, boewei zij de strijd wil voortzetten, niets wat tot vrede zou kunnen leiden ver waarlozen. Dit heeft de premier der regering, Ferhat Abbas, gis teren op een druk bezochte pers conferentie te Tunis gezegd in een verklaring die een antwoord was op de voorstellen welke pre sident De Gaulie op 16 september domsrecht worden gemaakt, al ten aanzien van Algerië heeft dus Ferhat Abbas in zijn offi- „Eisenhower toonde de moed, wijsheid en waardigheid van een goed staatsman bij zijn be nadering van de internationale toestand". „Alleen een politieke blinde zou overigens kunnen zeggen dat na een enkel bezoek aan de Ver enigde Staten en het zien van een paar Amerikaanse steden alle vraagstukken tussen Rus land en de Verenigde Staten op gelost zijn". Chroesjtsjef vertelde dat hij met gemengde gevoelens op reis was gegaan wegens de campagne die een deel van de Amerikaanse pers tegen hem voerde. Hij had zich bijzonder gekwetst gevoeld toen hij op weg naar de Verenig de Staten de rede van Nixon had gelezen, nog wel afgestoken voor een auditorium van tandartsen. Openhartig had hij bij zijn eer ste samenkomst met Eisenhower gevraagd waarom Nixon aan de vooravond van zijn komst een dergelijke toespraak had gehou den. Eisenhower antwoordde dat hij de rede niet had gelezen, waarop Chroesjtsjef had gere pliceerd dat de rede het lezen ook niet waard was: „Het is al ver leden tijd". Op zijn rit naar het Witte Huis was hij verrast geweest een vriendelijk publiek te zien dat evenwel geen uitdrukking aan zijn gevoelens gaf. Maar het was voldoende geweest om met zijn hand te groeten om een applaus terug te krijgen. Later had hij vernomen dal: de reden van dit gedrag was dat voor de officiële stoet een auto met een groot bord had gereden waarop ge schreven stond hem beleefd te begroeten maar niet te applaudi- seren. Cabot Lodge had hem des gevraagd bevestigd dat dit zo was maar eraan toegevoegd dat het geen officiële auto was ge weest en dat niemand wist wie daar achter zat. Na dit verhaal vroeg Chroesjt sjef ironisch aan zijn verhoor of het waar zou kunnen zijn dat een auto door een strenge politie- afzetting kan komen zonder dat de politie daar iets van weet. De Russische premier vertel de over de onvriendelijkheden die hij in Los Angeles te verduren had gehad en over zijn waar- om schuwing dat hij bereid was met- i een weer te vertrekken. Maar de volgende ochtend had hij een vol- heersende administratieve standigheden, evenmin zolang er nog kampen en gevangenen zijn. - f bemerkt Elke zelfbeschikking welke komen veranderde steer oemerKt. zou leiden tot verdeling van het I H« was met logereen gevan- nationale grondgebied is onaan- Sene z«n aatü of're m' e vaardbaar maar kon vriJ ,0Pen en de han' De exploitatie door Frankrijk 1 «f °£ert^ van de rijke oliebronnen in de vTd San Francis- Iowa had hem getoond dat de Amerikanen weten hoe mais ver bouwd moet worden. Chroesjtsjef zei niet van zins te zijn over onvriendelijke be togingen uit te weiden. Dat was meestentijds het werk van be paalde mensen en fascistische vluchtelingen die hem van stad tot stad achterna liepen. Afge zien van enkele uitzonderingen had de Amerikaanse pers, radio en televisie zijn tocht correct ver slagen. Eisenhower in mei of juni naar Rusland Chroesjtsjef deelde mee dat Eisenhower en zijn familie eind mei of begin juni naar Rusland zullen komen. Hij noemde het overleg; in Camp David open hartig en oprecht. Hij had van Eisenhower de in druk gekregen dat deze oprecht de koude oorlog wilde beëindigen en normale betrekkingen met de S. S. S. R. en alle landen wil ves tigen. Hij dacht de Russische voorstellen voor een vredesver drag met Duitsland de president duidelijk te hebben gemaakt en men had voorts van gedachten gewisseld over een topconferen tie. Beide partijen hadden hun standpunt tegenover het Duitse probleem omlijnd en erkend dat bijeenkomsten als deze nuttig zijn, aldus Chroesjtsjef in zijn rede die een uur duurde. Reuter tekent bij Chroesjtsjefs toespraak in het sportpaleis aan dat de Russische premier een openhartiger beeld van zijn be zoek aan de Verenigde Staten heeft gegeven dan vele artikelen in de Russische pers waarin de hartelijkheid van de ontvangst wel eens wat was overdreven. Chroesjtsjef wees erop dat er zo nu en dan vijandige demonstra ties waren geweest en dat het 'n teken van zwakheid zou zijn dit feit niet eerlijk onder ogen te zien. Chroesjtsjef vertrekt heden naar Peking waar hij de plech tigheden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Chinese volksrepubliek zal bijwonen. Hij zal in de Chinese hoofdstad voorts besprekingen voeren over de internationale toestand en het communistische bondgenoot schap. Verder tekent Reuter er bij aan, dat de Russische premier rustig sprak en tekenen van ver moeidheid vertoonde. Sahara kan niet tot een eigen- I ^vangst van de San Francis^ cose havenarbeiders had hij op prijs gesteld. Het bezoek aan De premier Lceindigde zijn toe spraak me* een (litroep die wel nooit eerder in het sportpak s zijn, namelijk: „Leve de vriendschap tussen de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten!" gedaan. Het recht van het Algerijnse ciële verklaring. Ferhat Abbas verklaarde dat de „vrije Algerijnse regering" be- (Advertcntie) volk om over zijn eigen lot te be- reid is onderhandelingen met schikken zal in de toekomst wor- j Frankrijk te beginnen over de den verdedigd. De vrije keuze politieke en militaire voorwaar van het Algerijnse volk kan niet den voor een wapenstilstand in worden onderworpen aan de Algerië en de voorwaarden en goedkeuring van het Franse volk. De vrede kan niet worden her steld zonder instemming van het nationale bevrijdingsfront. De waarborgen bij de toepassing van het recht op zelfbeschikking. In de verklaring van Abbas werd vastgehouden aan de idee de tijdslimiet bestaat waar- voor een staken van het vuren en binnen die onderhandelingen de kwestie van zelfbeschikking. tot een regeling moeten lei- 1 Algemene verkiezingen kunnen niet worden gehouden onder mi- den- litaire druk of in de tot dusver voorlopige Algerijnse regering is van zelfbeschikking voor het Al- bereid met Frankrijk in contact gerijnse volk, die door De Gaulle te treden over de voorwaarden op 16 september naar voren is Kennismaking was zeer interessant en nuttig Premier Chroesjtsjef heeft pre sident Eisenhower een boodschap gezonden, waarin hij hem en het Amerikaanse volk bedankt voor de „hartelijke ontvangst" in de V. S. De eerste-minister stuurde deze boodschap vanuit het straal vliegtuig, waarmee hij de terug reis van Washington naar Mos kou maakte. Chroesjtsjef, die mede namens zijn gezin en de overige leden van het gezelschap voor de geno ten gastvrijheid bedankte, zei dat „de kennismaking met het leven van het Amerikaanse volk zeer interessant en nuttig was". „De meningsuitwisseling over de be langrijkste internationale vraag stukken en over kwesties betref fende de Russisch-Amerikaanse betrekkingen heeft aangetoond, dat de neiging om pogingen te delen tot beëindiging van de kou de oorlog en om een klimaat van vertrouwen en wederzijds begrip tussen onze landen te kweken, groeiende is. Onze ontmoetingen zullen zeker bijdragen tot vermin dering van de internationale spanning en versterking van de zaak van de wereldvrede". De Russische premier verzeker de het Amerikaanse staatshoofd, dat hem in de Sowjet-Unie van de zijde van de regering en de bevolking een even gastvrij ont haal te wachten staat. Tenslotte deed Chroesjtsjef president Eisenhower zijn beste wensen toekomen voor zijn gezin en voor het Amerikaanse volk. Minister van Buitenlandse Za ken Gromiko stuurde zijn Ame rikaanse ambtgenoot Herter een dergelijke boodschap, waarin hij als zijn overtuiging te kennen gaf, dat het bezoek van de Rus sische premier aan de V. S. en de komende reis van president Eisenhower naar de Sowjet-Unie van groot belang zijn voor een verbetering van de onderlinge be trekkingen en voor een verster king van de wereldvrede. Chroesjtsjef zond, toen zijn vliegtuig boven Noorwegen vloog, premier Gerhardsen en het Noorse volk zijn „beste wen sen voor vrede en vriendschappe lijke samenwerking". gebracht, maar werden voor waarden genoemd, die volgens waarnemers neerkomen op ver werping van andere punten van de Franse politiek tegenover Al gerië zoals vastgelegd door De Gaulle. Abbas verklaarde voorts dat het recht op zelfbeschikking al tijd het fundamentele doel van de Algerijnse revolutie, die op 1 november 1954 is begonnen, is geweest. De onaantastbaarheid van het nationale grondgebied is een onveranderlijk principe en het Algerijnse volk is vastbeslo ten elke poging om dit grondge bied te verdelen, te weerstaan, aldus premier Abbas. Abbas verklaarde voorts nog, dat de oorlog in Algerië een mil joen slachtoffers heeft geëist en dat de erkenning van het recht op zelfbeschikking door De Gaul le het gevolg is geweest van de tegenstand van het Algenjnse volk in een van de bloedigste koloniale oorlogen. De voornaamste punten van zijn verklaring zijn: 1. Zelfbeschikking van het Al gerijnse volk is het fundamentele doel van de Algerijnse revolutie en een middel tot volledige onaf hankelijkheid; 2. De voorlopige Algerijnse regering is gekant tegen elke verdeling van Algerië; - 3. Frankrijks exploitatie van de Sahara kan niet gewijzigd worden in een recht op eigendom. Ferhat Abbas verklaarde nog maals dat het Algerijnse volk zijn toekomst onmogelijk vrij zal kunnen bepalen onder de druk van vliegtuigen, tanks en kanon- Verrassend, zo weinig ruimte als deze haard slechts inneemt Reeds vanaf f. 2.50 per week. OUEHAARD: 1005 - bruto cap.: ca. 11 500 Kcal 'u. f355 1007 - bruto cap ca. 16 000 Kcal. u. 1395- Dit model - met kookgelegenheid - groot in capaciteit maar klein van omvang, werd door vele Huisvrouwen uitver koren. vanwege zijn eenvoudige, doch sierlijke vormgeving. Door de 10 belangrijke schriftelijke garanties,'gegarandeerd géén last van koude voeten, géén sterke roetvorming en geen hoge brandstofkosten. (Géén ander merk geefi dit!) Neem dus géén genoegen met mindere kwaliteit Uitgevoerd met de veel besproken, zuinige Rocket brander- pot en Rocket automatische trekregelaar. (Belangrijk!) Laat nu reeds een Hoenson bij de officiële Hoenson dealer in Uw woonplaats reserveren, want de vraag is enorm. Verstandige mensen gaan bij aanschaf van een haard, op hun eigen gezonde oor deel af. Zij weten, dat ondanks de enorme reclame-campagne voor ouderwets kolen stoken, de Hoenson oliehaard met Ge richte Warmte de ideale verwarmings bron is voor iedere woning of flat. Dit heeft de practijk bewezen! 1 OFFICIAL HOENSON DEALER DE OLIESPECIALIST Diikstr. 7-9, Tel. 2056, Terneuzen nen en een bestuursapparaat, dat berucht is om zijn verkiezings fraudes. Een vrije keuze is even min mogelijk met meer dan een kwart van de bevolking in gevan genschap of verbanning, aldus Abbas. RUSTIG WEER Een gebied van hoge luchtdruk dat zondag boven zuid-Engeland lag trok over ons land. Als ge volg hiervan was er weinig wind en in een groot deel van het land vrij zonnig weer. In de noordelijke provincies dreef evenwel met een zwakke wind uit westelijke richtingen wolkenvelden het land binnen. Bij Ierland en het aangrenzen de deel van de oceaan treffen we sen zuid-westelijke stroming aan waarin zich ten westen van Ier land een storing heeft ontwik keld. die zich in de richting Van het zeegebied tussen Noorwegen sn IJsland beweegt en dus niet van invloed is op het weer in ons land. Door het wegtrekken van het bovengenoemde hogedrukgebied zal de wind iets toenemen uit richtingen tussen oost en zuid, waarbij de middagtemperaturen tot iets hogere waarden dan maandag kunnen oplopen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot dinsdagavond. Vrij zonnig Droog weer met plaatselijk wolkenvelden maar ook zonhige perioden. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oosf. Dezelf de temperaturen als maandag of iets hogere. WOENSDAG 30 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 0.07 12.26 Terneuzen 0.42 1.01 Hansweert 1.22 1.41 Walsoorden 1.32 1.51 ZON op onder Sept. 29 6.35 18.25 30 6.37 18.22 MAAN op onder 2.44 3.55 16.55 17.24

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1