V.245- If Dptiek Onderhoud Eisenhower:Chroesjtsjef besloot Amerikaanse reis van Sowjet-premier Premier van Ceylon overleden Hervormde Kerkbouwactie Stormramp over Japan f VALZAAK de Kwai fiei jaar 1959 DNSUL yettoCop-in Kcal/uur 7/00 Gemeenschappelijk Amerikaans-Russisch communiqué uitgegeven salons sobèrt" Minister-president prof. De Quay uit Canada teruggekeerd Laatste persconferentie van Chroesjtsjef in de Ver. Staten WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER 26 september 1959 ZAKGELD v m r- O unnen een spaar- ze bank met het .0 nze bank oplopen 'spaarde bedrag. SANK it iMf NX iï-m :::W r. f elefoon 2215 >1 leverancier OPE UITQAVEN a spoorweg ƒ4,90 .ON1NKRIJK 4,90 ƒ4,90 ƒ4,90 NDE - Terneuzen Frankering Dij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur X. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Adrr.inistratie-adres: Smidswai Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct Verschijnt dagelijks MAANDAG 28 SEPTEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4792 Uitgeefster N.V. V'h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meet 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nor. GEEN RESULTATEN - GEEN NADELIGE GEVOLGEN president Eisenhower en premier Chroesjtsjef zijn zondag overeengekomen, dat de onderhandelingen over Berlijn heropend dienen te worden, maar dat dit voorstel aan de goedkeuring van de andere recht streeks betrokken partijen onderhevig is, aldus wordt in een gemeenschappelijk communiqué bekend ge maakt. President Eisenhower zal het volgende voorjaar een tegenbezoek brengen aan de Sow jet-Unie. De precieze datum van de reis van president Eisenhower zal langs diplomatieke weg worden vastgesteld. De beide staatslieden zijn het er over eens, dat de kwestie van algemene ontwapening op het ogenblik dè belangrijkste is. Zij hebben besloten, dat hun regeringen al het mogelijke zullen doen om tot een constructieve oplossing te komen. President Eisenhower en premier Chroesjtsjef leggen er de nadruk op, dat hun besprekingen geen ondierhandelingen zijn geweest. Zij hopen echter, dat hun gedachtenwisselingen tot beter wederzijds begrip zullen bijdragen. Zij verklaren opnieuw, dat alle internationale vraagstukken met vreedzame middelen en niet met geweld moeten worden geregeld, •De Russische premier en pre- i met de betrekkingen tussen de sident Eisenhower hebben re Camp David openhartig van ge dachten gewisseld. Aan enige be sprekingen hebben de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Herter en zijn Russische ambtgenoot Gromiko, alsook an dere functionarissen van beide landen, deelgenomen. Chroesjtsjef en Eisenhower zijn van mening, dat deze besprekin gen nuttig zijn geweest voor een verheldering van eikaars stand punten aangaande een aantal on derwerpen. Er is van mening gewisseld over de kwestie-Duitsland en over een vredesverdrag met Duitsland. De onderhandelingen over Berlijn zouden hervat moe ten worden met het oog op een oplossing, die in overeenstem ming zal zijn met de belangen van alle betrokkenen en in het belang van het behoud van de vrede. Er zijn ook nuttige besprekin gen gevoerd over een aantal vraagstukken die samenhangen1 had voorgelezen. Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. Eén van deze onderwer pen was de handel tussen de twee landen. Wat betreft een ver ruiming van de uitwisseling van personen en denkbeelden, is aan merkelijke vooruitgang gemaakt in de besprekingen tussen func tionarissen en verwacht wordt, dat zekere overeenkomsten in de naaste toekomst tot stand zul len komen. HAGERTY BEANTWOORDT VRAGEN De perssecretaris van het Wit te Huis, Hagerty, heeft zondag in antwoord op een vraag gezegd, dat een topconferentie vóór het bezoek van Eisenhower aan de Sowjet-Unie in het komende voor jaar „mogelijk of waarschijnlijk" is. Hagerty beantwoordde vragen van journalisten nadat hij de officiële Engelse tekst van het communiqué van Camp David De premier van Ceylon, Solo mon Bandaranaike, op wie vrij dag door een als Boedhistische monnik verklede man een aan slag was gepleegd, is zaterdag ochtend vroeg aan zijn verwon dingen overleden. Er waren vier kogels op hem afgevuurd. De aanslag werd gepleegd toen de premier na zijn gebruikelijke groeten vanaf de waranda van zijn woning, een buiging maakte voor de aanwezige Boeddhisti sche monniken, onder wie de dader van de aanslag die vlak bij de deur stond. Deze laatste trok plotseling een revolver en schoot op de premier. De dader werd door omstanders afgeranseld voor hij door de politie gearre steerd kon worden. Na de aanslag werd de nood toestand voor geheel Ceylon af gekondigd en het leger, de lucht macht en de marine werden ge mobiliseerd. Nog kort voor het overlijden hadden de behandelende artsen een communiqué uitgegeven waarin zij de toestand van de premier bevredigend noemden Hij was wegens „vele ernstige inwendige kwetsuren" geope reerd en had volgens een me disch bulletin de operatie „goed doorstaan". De minister van Onderwijs, Dahanayake, heeft het premier schap overgenomen en de bevol king tot kalmte gemaand. Premier Dahanajake zal voor lopig ook de portefeuilles van Buitenlandse Zaken, Defensie en Onderwijs beheren. Dahanajake. een oud-onderwij zer, heeft deel uitgemaakt van 'n Trotzkistische oppositiegroep vóórdat hij toetrad tot de coali tie, die Bandaranaike vormde om een einde te maken aan het pro- Westelijke bewind van sir John Kotelawala. De begrafenis van Bandaranai ke is vastgesteld op woensdag a.s. Het is gebleken dat zijn moor denaar, de 43-jarige Taldoe A. Somarama, inderdaad een Boed dhistische monnik is. Hij werkte tot donderdag j.l. als specialist in het ziekenhuis van Colombo. Zijn motiven voor de moord zijn nog niet bekend. BANDERANAIKES LAATSTE DAAD. De laatste daad van premier Banderanaike van Ceylon vóór hij na de moordaanslag op hem ineenzeeg, was zo onthult de nieuwe premier Dahanajako aan het persbureau Reuter -- zijn vrouw te redden voor het laatste schot uit het pistool dat zijn moordenaar voor haar bestemd had. Toen de moordenaar Bande ranaike op de veranda met vier schoten in onderlichaam en borst zwaar gewond had en hem nog in de salon achternazat, zag de premier dat de man zijn laatste kogel op mevr. Sirimavo Bande ranaike wilde afvuren, die haar man te hulp was gerend. Het door bloedverlies reeds zeer ver zwakte slachtoffer zag eohter kans de man zijn revolver uit de hand te slaan, waarbij het moord wapen zich door de val ontlaadde. NIEUWE PREMIER VAN CEYLON De 57-jarige minister van On derwijs van Ceylon, Dahanaja ke, is zaterdag als premier be ëdigd. Hij is de opvolger van Solomon Bandaranaike. De nieuwe eerste-minister is ook lid van de links-nationalis tische Sri Lanka-partij. Volgens de onafhankelijke „Ti mes of Ceylon" is men in poli tieke kringen geneigd te den ken, dat de moordenaar gedre ven werd door een persoonlijke wrok. FRANS KONVOOI IN HINDERLAAG Een overval op een Frans kon- vooi bij Afloe, in het gebied van De topconferentie zou evenwel, aldus Hagerty, afhangen van een zekere mate van vorderingen, zo als de president steeds als voor waarde had gesteld. Zij zou af hangen van het achterwege blij ven van dreigementen en van overeenstemming tussen de bond genoten van de V. S. Op de vraag, of de president en premier Chroesjtsjef hadden besloten tot hervatting van de on derhandelingen over Berlijn, om dat er te Camp David geen vor deringen waren gemaakt of om dat er vooruitgang was geboekt, die zij willen uitbuiten, zei Ha gerty, dat zijns inziens van enige vooruitgang in de kwestie Berlijn gesproken kan worden en dat dit naar zijn mening ook uit het com muniqué is op te maken. De president en de Russische premier hadden zondag ook een gesprek van een uur onder vier ogen gehad. De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, Andrew Berding, heeft voorts bekend gemaakt, dat de Verenigde Staten en de Sow jet-Unie hebben besloten tot on derhandelingen over een mogelij- keregeling van het Russische leen- en pachtschuld aan de Ver enigde Staten. Koninklijke gift. H. M. de Koningin en Prins Bernhard hebben een belangrijk bedrag laten overmaken aan de stichting „Tekenen is een we reldtaal". Koningin Juliana bezocht des tijds de eerste expositie van de stichting in Utrecht en heeft sindsdien veel belangstelling voor het werk der stichting aan de dag gelegd. Bemanning van Amerikaans militair vliegtuig gered. De tien leden van de beman ning van het vliegtuig van de Amerikaanse marineluchtvaart dienst, dat vrijdag bij de kust van Oregon in de Stille Oceaan veron gelukte, zijn na twaalf uur door 't vrachtschip „Olympic Pioneer" opgepikt. De mannen die zich in twee rubberboten bevonden, wa ren geheel uitgeput. (Advertentie.) d»lujpp«fwX bet oport» cocM ntorb 16 bfovwijshoaf 9 tsnwurw) individuele haarverzorging nieuwste methodes, met produc ten, die precies voor uw haar geschikt zijn. electr. verwijderen van overtollig haar. Premier Chroesjtsjef heeft zon- dag na zijn besprekingen met president Eisenhower te Camp David in de Nationale Perscluh een persconferentie gehouden, die door de Amerikaanse televi sie is uitgezonden. Enige honderden journalisten waren op de persconferentie aan wezig. Chroesjtsjef noemde hen „mijn medereizigers, mijn spoet niks", omdat zovelen van hen hem op zijn Amerikaanse tour nee vergezeld hebben. De Russische premier zei vele van de Amerikaanse krantenver slagen over zijn bezoek aan de Ver. Staten gelezen te hebben. Zij waren veelal maar niet altijd „vriendelijk van toon" geweest. „Sommigen vinden het moeilijk de methoden van de koude oor log te laten varen", merkte Cnroesjtsjef op. „Maar het stemt tot voldoening, dat de meerder heid van de journalisten met wie ik in aanraking ben geweest, ge tracht hebben zo objectief moge lijk te zijn". Chroesjtsjef zei er hoegenaamd niet aan te twijfelen, dat presi dent Eisenhower oprecht is in zijn verlangen om de betrekkin gen tussen de V. S. en de Sowjet- Unie te verbeteren. Hij meent, dat de president in moeilijker om standigheden verkeert dan hij, „omdat er blijkbaar in de Ver enigde Staten nog machtige in vloeden zijn, die gekant zijn tegen een verbetering van de betrekkin gen tussen onze landen en een vermindering van de interatio- nale spanning". Dat, aldus Chroesjtsjef, moet in aanmerking worden genomen. „Maar ik ge loof, dat ten slotte het gezonde verstand de overhand zal krijgen bij de regeling van internationale vraagstukken". Zijn besprekingen met Eisen hower te Camp David noemde Chroesjtsjef „prettig". Er was een grote mate van overeenstem ming geweest in het wederzijdse begrip voor eikaars standpunten en hef. begrip van de noodzake lijkheid om de betrekkingen tus sen beide landen te verbeteren. „Het is niet zo gemakkelijk de lasten op te ruimen, die zich in deze jaren van koude oorlog heb ban opgestapeld". Hoewel 12 dagen een korte tijd was om iets over de Amerikanen te weten te komen en met hen te Op de vraag, of het standpunt van de Sowjet-Unie inzake Ber lijn een wijziging heeft onder gaan als gevolg van de besprekin gen met president Eisenhower zei Chroesjtsjef, dat deze vraag niet zo gemakkelijk te beant woorden is, omdat hij Chroesj tsjef) niet weet hoeveel de vra gensteller begrijpt van het Russi sche standpunt t.a.v. Berlijn. „Maar wij hebben van gedachten gewisseld over de kwestie Ber lijn en wij (de president -en ik) hebben vastgesteld dat wij veel gemeen hebben. En ik denk dat dit antwoord genoeg is voor deze persconferentie". Voor een topconferentie zou in stemming van alle partijen nodig zijn. Daarom, aldus de Russische leider, kon hij niet zeggen, dat alle maatregelen voor een confe rentie al getroffen zijn. „Maar de Sowjet-regering en ik zelf zijn van oordeel, dat de tijd voor een dergelijke conferentie rijp is". De Russische premier zei nog steeds op het standpunt te staan, dat een vredesverdrag met beide Duitse staten getekend moet worden omdat er geen verenigd Duitsland is. Na hef gesprek met president Eisenhower was zijn hoop op een permanente wereldvrede groter geworden. Alle aangelegenheden, die tot dusver een „koud kli maat" in de betrekkingen met de Verenigde Staten hadden teweeg gebracht, zouden op een confe rentie van regeringsleiders be sproken moeten worden. Sprekende over ontwapening zei Chroesjtsjef, dat in het ver loop, van het ontwapeningsproces elke fase gepaard diende te gaan met een uitbreiding van inspectie en controle. Als die ontwapening algemeen zou zijn, zouden de waarnemers zeker moeten blij ven om te verzekeren, dat de overeenkomst ten volle wordt na geleefd. „Als deze ontwapenings voorstellen worden aanvaard en als er algemene ontwapening in de wereld is, moet de vraag van geheimhouding eenvoudig ver dwijnen. Dan zou iedereen overal heen kunnen gaan om alles te zien, behalve de plaatsen die een huisvrouw liever niet wil laten zien". Bij algemene ontwapening zou de Sowjet-Unie alle generaals, of ficieren, vliegers, admiraals en Met het K.L.M.-toestel uit New York is ministerpresident prof. dr J. E. de Quay zaterdagmorgen op Schiphol aangekomen. Hij verklaarde tegenover pers vertegenwoordigers dat hij zijn reis naar Canada in eerste in stantie als een partikuliere heeft gezien, omdat zijn echtgenote en hij twee van hun kinderen die naar Canada zijn geëmigreerd, wilden bezoeken. Hij heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt met Nederlandse emigranten te spreken en contact op te nemen met de Canadian Netherlands Immigration Council (C.N.IïC.) en de Businessclub in Toronto. Uit de aard der zaak ontmoet men in Ontario talrijke Neder landers, aangezien vijftig pro cent van de 140.000 Nederlanders die in de naoorlogse jaren naar Canada zijn gegaan, in Ontario 'n werkkring hebben gevonden. Het algemeen oordeel van Ca nadese zijde over de Nederlandse immigrant is onverdeeld gunstig. Men is er, aldus de minister-pre sident, zeer gesteld op de Neder lander, die zich uitstekend weet aan te passen met behoud van de goede Hollandse eigenschappen. Prof. De Quay was dat ook ge bleken tijdens een lunchgesprek met minister-president Diefenba- ker van Canada. De Nederlandse emigrant is zelf over het alge meen ook tevreden met de plaats die hij zich in Canada heeft kun nen verwerven. Na de recessie zijn de mogelijkheden in Canada weer aanzienlijk voor immigran ten. In 1958 ziin slechts 5.000 Ne derlanders naar Canada gegaan, hetgeen 22 procent uitmaakt van het totaal aantal emigranten. Dat quotum kan voor Canada tot 10.000 a 15.000 stijgen. Door de recessie Canada is de grond- stoffenleverander van de Ver. Statenis de emigratie naar Ca nada teruggelopen, hetgeen door de Canadese autoriteiten ten zeerste werd betreurd. „Nederland met zijn groeiende bevolking is verplicht de emigra tie te bevorderen. Ons land heeft thans 11,3 miljoen inwoners. Jaarlijks komen er 150.000 men sen bij. Als we de emigratiecij- ters heel hoog stellen, gaan er 50.000 personen jaarlijks emigre ren. Tot nu toe zijn we erin ge slaagd de jaarlijkse aanwas van 100.000 mensen op te vangen met werk", aldus prof. De Quay, die er in zijn slotwoord nog eens op wees, dat er in Canada wel dege lijk plaats is voor hen, die een zeer goede opleiding hebben ge noten. Heeft men u in Canada nog iets gevraagd? „Ja zeker", merkte de minis ter-president op. „Koe wij Neder landers over Chroesjtsjef dach ten". En w at hebt u daar >op geant woord? „Dat men de opinie van de Nederlander wel uit de Neder landse kranten zou kunnen lezen", metrkte prof. De Quay ge vat op. Aanwijzingen loonpolitiek. Zaterdagochtend had op verzoek van de Stichting van de Arbeid een bespreking plaats van deze Stichting met de ministers Van Rooy en De Pous en de staats secretaris Roelvink met betrek king tot de aanwijzingen aan het college van rijksbemiddelaars in zake de loonpolitiek. De Stichting was vertegenwoor digd door de looncommissie van de Stichting. Mede waren aan, wezig de voorzitter en de plaats vervangend voorzitter van iiet college van rijksbemiddelaars. De bespreking zal worden v ol tooid donderdag 1 oktober 1959. De minister van Volkshuisves ting en Wederopbouw, mr. J. van Aartsen, heeft zaterdag in de Utrechtse Jaarbeurshallen de Hervormde Kerkbouwactie of ficieel geopend. Sprekende over het vraagstuk van de subsidie van kerkbouw, zei mr. Van Aartsen, dat dit bij de regering in studie is. De gedachte, aldus de minis ter, die wel eens is geuit, dat bij een eventuele bijdrage van rijks wege voor de bouw van kerken de offerbereidheid van de kerke lijke Gemeente niet meer nodig zou zijn of zeer sterk zou afne men, wordt mede door acties als thans door de Hervormde Kerk ingezet, weersproken. Wil de kerkbouw voortgang vinden dan zal dat met of zonder bijdrage van overheidswege gro te offers blijven vragen van de gemeenschap. Dat men tot deze offers bereid is, blijkt, volgens minister Van Aartsen, ook wel uit de kerken bouw die in de na-oorlogse perio de tot stand gekomen is. Sinds 1947 werden er 990 nieu we kerken gebouwd, die zonder de inrichting en dergelijke een bedrag van rond 200 miljoen gul den hebben gekost. Er werden 418 Rooms-KathoJieke kerken ge bouwd ter waarde van 100 mil joen gulden, 183 'Hervormde Ker ken ter waarde van 31 miljoen gulden en 205 Gereformeerde kerken ter waarde van 27 mil joen gulden. In het bouwprogramma 1959 en 1960 van 't ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid is een bedrag van 30 miljoen gul den opgenomen voor alle kerken tezamen. Minister Van Aartsen sprak aan het slot van zijn toespraak de hoop uit dat men de nieuwe ker ken niet alle tegelijk gaat bou- praten, was deze tijd toch genoeg gewone so]daten naar huis stu geweest om iets over de V. S. en| ren de Amerikanen op te steken. E3n journalist, die vice-premier Chroesjtsjef zei van de Amerika- Njxon 'in juli op zijn reis door de nen te houden. Zij hebben even- Sowjet-Unie heeft vergezeld, zei als de bevolking van de Sowjet- verbaasd te zijn geweest over het Unie slechts een verlangen. \re- gro^e aanpa] jongeren in Russi- de. De Amerikanen willen meer |Scp,e kerken. Chroesjtsjef zei, dat weten van de Sowjet-bme en mjssch;3n gedeeltelijk te ver haar bevolking om meer gebiuik ^]aren was uj(- weetgierigheid te kunnen maken van de grote mogelijkheden van beide landen voor het welzijn van de volken en - ,,(le verbetering van de internalio- imensen het naje sfeer. „Overal werd mij de e en gekost. vraag gesteld, of ik houd van de Het konvooi, bestaande uit drie Amerikaanse levenswijze. Maar militaire en vijf burgervoertui- natuurlijk houd ik meer van on- gen. was van Tiaret op weg naar Bied, toen het door Algerijnse opstandelingen werd overvallen. Het militaire escorte werd vrij wel geheel gedood. ze levenswijze". Maar ongeacht de verschillen in levenswijze kun nen de Ver. Staten en de Sowjet- Unie samenwerken, aldus de Rus sische premier. van de jongeren Chroesjtsjef besloot zijn pers conferentie van een uur met de opmerking, dat na het bezoek aan de Ver. Staten, hij er nog vaster van overtuigd is, dat het maat schappelijk stelsel in de Sowjet- Unie het beste stelsel is. Hij deed een beroep op de Amerikaanse pers, het hare bij te dragen tot verbetering van de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Ver. Staten. Een wervelstorm, die de code naam „Vera" kreeg, heeft in het afgelopen weekeinde op Japan aan minstens 850 mensen het leven gekost, 4000 gewond en ruim 800.000 dakloos gemaakt. Men vreest echter dat het aan tal slachtoffers nog veel groter is dan thans kan worden voorzien. De wervelstorm, de 15de van dit seizoen en de ergste in Japans geschiedenis, trof vooral Japéuis voornaamste eiland, Hondo of Hondsjoe, waar de op twee na grootste stad van het keizerrijk, Nagoja, bijna in de baan van de storm lag. De stad, met anderhalf miljoen inwoners, is verstoken van drink water, stroom en verbindingen met de rest van het land. Hier vielen een 400 slachtoffers. In de chaos die de storm tenge volge had, zijn nog 1462 personen als vermist opgegeven. De slag regens waarmee de storm ge paard ging, veroorzaakten aard verschuivingen en talloze over stromingen. Honderden grote en kleine bruggen sloegen weg en zeer vele huizen stortten in. De orkaan be reikte een windsnelheid van 200 km per uur. Ook op zee spookte het ver schrikkelijk: ruim 2200 vissers boten en andere vaartuigen ver gingen, veelal met man en muis. Een Engels vrachtschip van 7400 ton, de „Changsha", werd op het strand geworpen, maar alle op varenden konden zich in veilig heid stellen. Een vliegtuig van een Japanse krant, die boven de getroffen ge bieden vloog, verongelukte. De reddingboten langs de kust wa ren dag en nacht waakzaam, maar geen van de talrijke S.O.S.- berichten bleek een ernstig ge val in te luiden. In het binnenland vochten za terdagnacht reddingsploegen ver beten met modderstromen en wa termassa's om slachtoffers in af gesneden gebieden hulp te verle nen. Maar vele slachtoffers zal men nimmer terugvinden, door- fat zij in de kolkende rivieren mee naar zee werden gesleurd. Marineboten brachten totnogtoe 150 lijken naar het vasteland terug. De schade aan openbare werken beloopt volgens een eerste ra ming minstens 50 miljoen gul den, maar de onvolledige verbin dingen doen vermoeden dat het bedrag aanzienlijk hoger zal lig gen. Ook Japans rijstoogst heeft aanzienlijke schade opgelopeen. De schade aan Amerikaanse bases op Japan bedraagt op zijn minst 114 miljoen dollar. Die gevolgen van de wervel storm „Sarah" in Z.-Korea. Men vreest te Seoel dat onge veer 1.200 vissers zijn verdron ken als gevolg van de wervel storm „Sarah" die Z.-Korea op 17 september heeft geteisterd. De storm had in Zuid-Korea zelf de dood van 120 mensen ver oorzaakt. 322 mensen worden nog steeds vermist. medegedeeld door het K.M.M.I. le De Bilt, geldig tot maandag avond. Weinig wind Droog weer met zonnige perio den. Overwegend zwakke veran derlijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. DINSDAG 29 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 11.25 11.39 Terneuzen 12.14 Hansweert 0.40 12.54 Walsoorden 0.50 1.04 wen, omdat dit wel eens kon be tekenen dat ook met betrekking tot de kerkenbouw remmend moet worden opgetreden. De voorzitter van de Generale Synode der Hervormde Kerk, dr. A. A. Koolhaas, las een schrijven voor van Prins Bernhard. waar in deze getuigde van zijn grote belangstelling voor de Hervorm de kerkbouwactie. Prins Bernhard legde de na druk in zijn brief op de grote uitbreidingen van steden en dor pen, waardoor ook de bouw van kerken een dringende noodzaak wordt. Hij noemde de actie een gedurfde poging, die tot succes kan leiden indien ieder, die de geestelijke belangen ter harte gaan, het zijne doet. Medegedeeld werd nog, dat reeds een bedrag van 700.000 bijeen is en dat men reeds deze week de eerste miljoen gulden verwacht. Voorts werd op deze bijeenkomst die door ongeveer 3500 vertegen woordigers van vrijwel alle Her vormde Gemeenten in Nederland werd bijgewoond, nog het woord gevoerd door prof. H. Jonker, prof. dr. G. C. van Niftrik en prof. dr. W. Banning. Muzikale omlijsting van deze bijeenkomst verzorgde het Am-' sterdams Kunstmaandorkest en de. Kon. Oratoriumvereniging „kerkgezang", terwijl voorts een spel van Marinus Kruyne „De mensalleen?" werd opge voerd. Aan deze middagbijeenkomst ging een bidstond in de Domkerk vooraf waarin voorging ds. P. G. van den Hoff, assessor van de Generale Synode. Ook in een tweetal andere kerken vonden bidstonden plaats. KANSELBOODSf HAP. NEC. HERVORMDE KERK. In de Ned. Hervormde kerken is zondagochtend een kansel', ood- schap voorgelezen in verband met de deze week begonnen lan delijke kerkbouwactie. Daarin wordt de verwachting uitgespro ken, dat binnen ennele uagen reeds het eerste miljoen binnen zal zijn van de 16 miljoen gulden, die worden nagestreefd. ZON MAAN op onder op onder Sept 28 6.34 18.27 1.37 16.25 29 6.35 18.25 2.44 16.55 30 6.37 18.22 3.55 17.24 BRIEF VAN VRIJGEZELLEN. De besturen van de Nederland se Bond van vrouwen, werkzaam in bedrijf en beroep, en van de Nederlandse Vrijgezellenbond, hebben in een brief aan de minis terraad hun erkentelijkheid doen blijken voor de indiening van een wetsontwerp tot verlaging dei- loon- en inkomstenbelasting voor de ongehuwden. De bonden zeggen het wetsont werp als een belangrijke stap ih de richting van opheffing dei- achterstelling van de bevolkings groep der ongehuwden te be schouwen. VRIJ ZONNIG Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied dat zater dag bij de Azoren lag, verplaatste zich naar zuid-Engeland en nam daarbij in betekenis toe. Samen met een depressie bij IJsland ver oorzaakte het op de oceaan een krachtige westelijke stroming, waarmee koudere polaire lucht naar het oosten werd getranspor teerd. Het front dat de voorste begrenzing van deze lucht vormt, passeerde zaterdagavond ons land. De frontpassage werd later plaatselijk gevolgd door wat re gen, die evenwel van weinig be tekenis was. Een uit het westen naderende óceaandepressie wordt door de ontwikkeling van het genoemde hogedrukgebied gedwongen een noordelijke koers te volgen, zo dat deze het weer bij ons niet kan beïnvloeden. Het centrum van het hogedruk. gebied komt dicht bij ons land te liggen. In verband hiermee zal het weer afgezien van enkele overdrijvende wolkenvelden een zonnig karakter hebben, terwijl de temperaturen ongeveer dezelf de zullen zijn als zondag.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1