REE Uitgewerkte plannen J ota 1960 ESSO EXTRA'S KERKDIENSTEN Rundveefokdag te Axel VERSLOOT NG BAKKERS .TERNEUZEN" SLOPERS MOTOR OIL Jacht tussen klip en rots DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 14 - Terneuzen reidinjj eii >rschriften IEN I D I et Woon- en Winkelhuis 3E SANDE «OIO* Voor de zondag HOENSON NIET GERICHTE WARMTE ZEEPOST [ag 26 sepfemHer 1959 Zaterdag 2ft september 1959 :t Gemeentebestuur van oor Gedeputeerde Staten n 8 september 1959, no. p vastgestelde plan van jnderdelen, in uitvoerige orende bebouwingsvoor- ;retarie dezer gemeente anaf 1 oktober 1959 tot t belanghebbenden vóór gen het ontwerp en de inbrengen bij Gedepu- and. mend Hoofd ïbestuur voornoemd, KESBEKE. )er t/m 3 oktober Nieuwstraat. :jk bolwerk Aanvang 2.30 uur WEEDE KLASSE B op zoom) 2—STEEN 2, Zitplaatsen 25 et. extra, toegang op vertoon van angelisatic Samenkomst DINSDAG 29 SEPT. a.s. lokaal „BETHEL". Spreker: J. G. NIEWÖHNEK, van Wemeldinge. Aanvang half acht. Uit de hand te koop: t paskamer, atelier en aan de SChóollaan 7 ;k Steenkamplaan) te neuzen, groot 1 are 62 tiaren. xuimd te aanvaarden lecember 1959. bevragen ten kantore notaris HOVING te J ZIJN Huizen. Boerderijen, olen en Fabrieksgebou- I. ijke voorwaarden. S. DE SMIT Noordstraat 8 SAS VAN GENT Tel. 01158-521 ele bijlagen. :1 dient te vormen over economen, het ganse e in hanteerbaar boek- niet onmisbaar. 2073 TERNEUZEN visieprogramma ,G. T.V.: 1930 Nieuws; iprogr., 20.40 Gevar. 30 TV-feuilletcn; 21.55 'an smalfilms; 22.15 pantomine; 22.40 Nws duits voetbal nederlandse televisie agmiddag zal de se televisiestichting dfi erlijn te spelen voet- jd tussen de elftallen Duitsland en Groot- relayeren. De uitzen- n 16.00 tot. 17.45 uur ierste voetbalwedstrijd Duitsland die op het idse televisiescherm wedstrijd wordt dooi uitse televisie overge- de Oostduitse en be- het Westduitse net nderprogramma van liddag 30 septembei erband met deze uit- ïaar maandagmiddag >er verplaatst. Staking en arbeidsmarkt - Strijd tegen kartels Goedkoper wonen - Maatschappelijk werk Voetbalpool - W. A.-verzekering en knipperbollen Nieuwe pier, nieuwe brug, nieuwe onderzeeërs Het zuivelbeleid - Reclassering Ezeltje voor de Prinses - Slot Loevestein bezet Amsterdam heeft één dag zonder kranten gezeten en daarmede een groot aantal Nederlanders, die hun dagblad uit de hoofdstad moeten krijgen. Daar en ook bij een enkel bedrijf in Rotterdam, 'Hilversum en Hengelo, was een staking onder de typografen uit gebroken. Een z.g. wilde staking, want ze werd tegen het advies \an werkgevers- en werknemersorganisaties in, toch doorgevoerd, op aandrijven van de personeelscommissies. De heren waren boos over de beslissing van het college van Rijks- bemiddelaars ten aanzien van de nieuwe C.A.O. voor het grafisch bedrijf. Werkgevers en werknemers waren het na uitvoerige on derhandelingen eens geworden over een verbetering van de arbeids voorwaarden, t.w. een loonsverhoging en een geleidelijke invoering van een verkorting van de arbeidstijd met drie uur. Maar de Rijks bemiddelaars waren van oordeel, dat de voorgestelde verbeteringen jiiet konden worden betaald door een verbeterde rentabiliteit der ondernemingen, terwijl de produktiviteitsstijging in het grafisch bedrijf een verbetering als voorgesteld niet zou rechtvaardigen. Na een dag staken ging men echter weer aan het werk. En met de Rijksbemiddelaars zou nog eens worden gepraat. TEGEN WERKLOOSHEID EN KARTELS. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid merkt in de memorie van toelichting op, dat de opgaande lijn in het econo misch leven bijna in alle sectoren merkbaar is. Het gevolg is ge weest een snelle teruggang van de izoals dat heet) geregistreer de arbeidsreserve. Eind augustus van het vorig jaar bedroeg het aantal werk lozen nog ongeveer 100.000; thans was dit teruggelopen tot 75.000. En de verwachting be staat, dat dit getal in 1960 tot 55.000 zal dalen. Dit aantal is voor degenen die er niet toe be horen „verblijdend gering", maar het neemt niet weg, dat plaatse lijk en regionaal toch nog een werkloosheid blijft bestaan, die het aanvaardbare peil te boven (Advertentie) OOST ZEEUWS-VLAANDEREN, ZONDAG 27 SEPTEMBER. NED. HERV. KERK. Axek 10 uur Vic. S. den Blaau- wen; 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 9.30 uur Ds K. Ver beek (Bed. H. Avondmaal); 5 uur Ds. K. Verbeek. (Afscheid.) Hulst: 10 uur Ds. R. G. J'. Tim- mers. Philippine: 9 uur Dg. E. Ed Stern. Sas van Gent: 10.30 uur Ds. E. Ed. Stern. Sluiskil: 10 uur Ds. P. J. Pennings, van Axel; 2.30 uur Vis. S. den Blaauwen, van A.xel. Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur Ds. J. Schol ten; 3 uur Ds. C. van Evert, van IJzendijke; 7.30 uur Dr. L. J. Cazemier, van Schie dam. (Bijzondere dienst.) Gezouw Kerkhoflaan; 10 uur Vi caris G. P. Post. later: Gij weet dal hij later, toen hij toch de „zegen wilde erven". Hebreeën 12 17. Er is misschien geen aangrij pender tafereel in de Heilige Schrift dan deze Ezau deze hoereerder en onheilige, die zo maar zijn eerstgeboorterecht ver gooide te zien, veertig jaar de tent waar zijn vader Izaak op sterven ligt. Paa.r snito hij, de stoere, zon gebruinde man, als een kind bij zijn stervende vader. Wat wil hy Wel het staat er zo aan- gi upend - hij wil „de zegen erven Hij „zocht ze onder Ha nen „Hebt gij voor mij geen regen overgehouden? Zegen mii ook mij, mijn vader." Dit klinkt inderdaad heel an ders dan dat gebral, veertig jaar geleden. Nu heeft „dat rode, dat ïode daar' zijn bekoring ver loren. Nu zegt hij niet: „Wat 8 uL..my, m]Jn eerstgeboorte recht. Nu claimt hij bij zijn vader de zegen van zijn verkwan selde eerstgeboorterecht. Dit is dan alle verachters van Doop en erbond tot een waar schuwing. Denkt u erom! Zo komt u er ook nog eens te lig gen. U krijgt ook nog &ens ge noeg van „dat rode, rode daar". God kan u ook zo bij het bed van uw stervende moeder brengen en de verblinding van uw ogen afrukken. Er komt ook voor u nog eens een „later Waarin u ziet dat u met uw linzenmoes vastloopt in het leven en in het sterven. Waarin u graag de zegen wilt erven. Zolang de Ezaus aan hun schotel linzenmoes zitten te slor pen, lachen ze de vromen uit. Maarlater later later! Ja, dan gaan hun de ogen open en beseffen ze wat ze vergooid nebben dat zede „zegen" vergooid hebben. 'UWt .De stem achter U."). Zaamslag: 9.30 uur Ds. Ph. M. Becht; 2.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer. GEREFORMEERDE KERK. Axel: Geen opgave. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. A. J. Verbeek. Terneuzen: 10 uur en 3.30 uur Ds. W. J. Otterlo, van Amsterdam. Zaamslag: Geen opgave. GEREF. KERK. (Vrijgemaakt.) Hoek: 10 en 2.30 uur Ds C. Bijl. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Smit. CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. Zwier. GEREF. GEMEENTE (Vlooswijkstraat) Terneuzen: 9.30 uur Ds. Aangeen- brug; 2 uur Leesdienst; 6 uur Ds. Aangeenbrug. GEREF. GEMEENTE (Sin.). (Gebouw „Pro R*f«.") Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur ds. A. de Reuver. BOOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 10 uur, 2.30 uur en 7 uur: H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur «n 10.15 uur: H. H. Misaen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.lt uur en 17.00 uur: H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. WEST ZEEL W S-V LAANDEREN ZATERDAG 26 SEPTEMBER. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 27 SEPTEMBER. NED. HERV. KERK. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 9.30 uur Ds. W. S. Even huis. (Viering H. Avondm.) Breskens: 9.30 uur Ds. Joh. Bre- zet, van Nieuwvliet. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 10 uur Ds. M. de Jong. (Bed. H. Doop.) Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eügen- daal. Nieuwvliet: 11 u. Ds. Joh. Brezet. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. Retranchement: 10 uur Ds. S. Tijmstra. Schoondijke: 9.30 uur Ds. P. A. L. Brinkman. (Bed. H. Doop.) Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendjke: 9.30 uur Ds. C. van Evert. (Bed. H. Doop.) Zuidzande; 9.30 uur Wika De Haan. gaat, zoals het geval is in de drie noordelijke provincies, in Zeeland en in enkele delen van Noord- Brabant en Overijssel. Ten gevolge van de 'steeds toe nemende industrialisatie zal de vraag naar geschoolde arbeiders telkens toenemen, vooral in de metaalindustrie. Daarom zal de scHoling op de regionale werk plaatsen voor vakopleiding ster ker dan tot nu toe gericht wor den op de metaaiberoepen. De minister van Economische Zaken heeft een aantal maat regelen aangekondigd, waarmee hij de strijd tegen de kartels en kartelvorming heeft aangebon den. Minister De Pous wil de mogelijkheden voor een vrije concurrentie in het bedrijfsleven zo veel mogelijk handhaven en bevorderen. naar normaler verhoudingen. De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid zal zijn beleid ten aanzien van de wo ningvoorziening thans geleidelijk op meer normale omstandig heden richten. Een eerste maat regel met het oog daarop zal zijn, het streven naar verlaging van de bouwkosten. In de particu liere bouw zullen meer mogelijk heden moeten komen tot het doen verrijzen van goedkope arbeiders- en middenstandswo ningen. Voor 1960 zal gerekend kunnen worden op een woningproduktie, die even groot is als in 1959. Weliswaar is er nog geen sprake van overspanning op de arbeids markt, maar toch is op dit punt de grootst mogelijke waakzaam heid geboden. Om een ontoelaat bare prijsstijging te voorkomen, zal het middel van de rijksgoed keuring weer strenger worden gehanteerd dan enkele jaren ge leden. Overigens zal een voortgaande huuraanpassing noodzakelijk zijn, om te komen tot normaler verhoudingen en dus tot een soort evenwichtstoestand. Dan zal een vermindering van de bouwsubsidies en dus van de rijksuitgaven mogelijk worden. m. w., w. a., l'ool en bollen. De begroting van het ministe rie van Maatschappelijk Werk ivoor 1960 vertoont een alleszins verblijdend beeld. Voor de ge wone dienst worden de uitgaven een 20 miljoen lager geraamd dan voor 1959. De ooi-zaak hier van moet worden gezocht in een lagere raming van de kosten der gerepatriëerdenzorg, alsmede van de kosten verbonden aan de uit voering van de wet buitenge woon pensioen 19401945, van de algemene oorlogs-ongevallen- regeling en van de regeling hulp verlening oorlogsslachtoffers. De huisvesting van gerepa- triëerden uit Indonesië heeft tot nog toe een vrij gunstig verloop gehad. Voor de Ambonezen wordt thans nagegaan, of de zo zeer door hen gewenste over brenging naar Nederl. Nieuw- Guinea alsnog mogelijk is. In de memorie van toelichting op de begroting van Justitie zegt minister Beerman, dat spoedig een wettelijke regeling van het pool- en puzzelvraagstuk aan de Kamers zal worden voorgelegd. Tevens kan de indiening van een wetsontwerp over de verplichte aansprakelijkheidsverzekering inzake motorrijtuigen (de z.g. w. a.-verzekeringspoedig wor den verwacht. De minister schenkt voorts bijzondere aan dacht aan het personeelstekort bij de rijkspolitie. Ondanks de gevoerde wervingsacties zijn de tekorten tot op heden niet inge lopen. De Haagse verkeerspolitie heeft tijdens een voorlichtingsavond voor voetgangers meegedeeld, dat de knipperbollen bij over steekplaatsen in ons land weer zullen verdwijnen. Zij hebben niet zo voldaan als men hoopte. Dat is overigens een constate ring, die ieder weldenkend mens bij voorbaat wel had kunnen vaststellen. Maar intussen zijn er met deze oranje „proefkonij nen" weer vele duizenden gul dens weggegooid. nieuwbouw. In Scheveningen is men reeds begonnen met de bouw van een nieuwe pier. Hij zal 375 meter lang en 12 meter breed worden en eindigen in twee vleugels, een zonneterras en een vermaaks centrum. Ook nieuw is de brug in de spoorlijn tussen Schiedam en Kethel. Honderd-vijf-en-twintig man van de Ned. Spoorwegen hebben in één nacht het werk tot stand gebracht en daarmee een kranige prestatie geleverd. Van nog meer nieuwbouw was er de algelopen week sprake, maar dan alleen als plan. Voor de Nederlandse marine zullen naast de twee in aanbouw zijnde onderzeeërs t.z.t. nog twee on derzeeboten op stapel gezet (moe ten) worden. Het zullen atoom schepen zijn. Maar voor een de finitief besluit valt, wil de minis ter nog een beter inzicht trach ten te verwerven in de techni sche en financiële mogelijk heden, die er in dit opzicht voor ons land zijn. zuivelzaken. De Kon. Ned. Zuivelbond F.N.Z. heeft in Rotterdam zijn jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer Van Waes, betreurde het, dat er nog gebie den zijn, waar men niet algemeen aan de vrijwillige actie tot kwali teitsverbetering van de melk meedoet. Hij bepleitte verder een zodanige regeling van de melk prijsgarantie, dat er meer stabi liteit optreedt. Overigens moest volgens spreker geconstateerc. worden, dat Nederland sommige agrarische produkten niet meei goedkoper maakt dan bv. Frank rijk, België of Italië. Daarom za de gedachte van een werkeliji gemeenschappelijke markt leiu draad moeten zijn. De minister van Landbouw en Visserij, mr, Marijnen, was ook ter vergadering aanwezig er. hield een rede. Zijne excellentie wees er op, dat de hoogte van d-. garantieprijs in het toekomstig zuivelbeleid niet zonder meer gc koppeld kan worden aan de kosl prijs. „Het beleid zal er naai streven om de zuivelsector te be schermen tegen de instabiliteit van de internationale marktver houdingen, waarbij in sterken mate de aandacht zal wordet gericht op het bevorderen van een zo economisch mogelijke produktie". Min of meer vermanend sprak de minister: „Het is bepaald nie. in het belang van de veehouderij, wanneer een zodanig garantie systeem wordt geschapen, dat men maar raak kan produceren en er onvoldoende prikkels zijn om een zo goed mogelijke kwa liteit melk af te leveren. De ont wikkeling, die de zuivelproduktie de laatste jaren te zien heeft ge geven, stemt in dit opzicht to! nadenken". reclassering - plate- ro - loevestein. De Nationale Redasseringsdag staat weer voor de deur. Daar om organiseerde het Nationaal Bureau voor Reclassering een bijeenkomst, waarbij aandacht werd gevraagd voor 't, probleem van de plaatsing van de reclas- sant in het bedrijfsleven. Hierbij werd er o.m. op gewezen, dat de overheidsinstellingen helaas re- classanten categorisch afwijzen, met een enkele gunstige uitzon dering, bijv. de P.T.T. H. M. de Koningin opende in Rotterdam het nieuwe A.M.V.J.- gebouw, Prinses Irene onthulde in Veghel het Airborne-monu ment en Prinses Beatrix kwam na haar succesvolle Amerikaan se reis weer in het vaderland terug. Prinses Irene kreeg ook nog het ezeltje „Platero" aange boden, dat, begeleid door een 5- tal Spaanse studenten, de lange De vereniging tot verbetering van het rundvee in Zeeland afd. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen hield donderdag te Axel een cchtrale rundveefokdag. Het gemeentebestuur van Axel had hiervoor het marktplein be schikbaar gesteld, alsmede een deel van het parkeerterrein. Er waren zeer mooie dieren aangevoerd en de jury had dan ook een moeilijke taak om te bepa len welke van de zwart-bonten voor primering en uiteindelijk voor het kampioenschap of reserve in aanmerking kwam. De aanvoer was vlot gebeurd en ook de keuringen verliepen keurig, wat er wel op duidde dat de gehele organisatie perfect ge regeld was. Na afloop van de keuringen werden de prijzen uitgereikt, waaraan tevens een défilé was verbonden. Voor het gemeentehuis was een tribune opgesteld waar de dieren langs werden geleid. Bü deze gele genheid gaf de heer J. Stroo uit Middelburg via een microfoon een beschrijving betreffende de her komst van elk dier. Deze toelichting verhoogde het effect niet weinig en het erecom- mité bleek dit dan ook zeer op prijs te stellen. De uitslagen waren als volgt: Klasse I. Stieren van 2 'jaar en ouder: le pr. Sijmen van Monniken Grootland, eig. Joh. Pieters, St. Jansteen; 2e pr. Dirk van Vera, eig. A. d'Hooghe, St. .Tansteen; 3e pr. Alouis, eig. Joh. Pieters, vnd. (Advertentie). Het meest gevraagde klassieke haardmo- del van Nederland.... 500 de fuxe-bruto e«p.: 11.000 Keal,/u. f425.- in blanke uitvoering f 510.' 1000 dt lüxt-bruto cap.: ca. 14.000 Kcal./u. f 495.- in blanke uitvoering f 594.- Een klassiek haardmodel tn tóch modern van vormgeving. dat bet zowel in een oud als modern intérieur verrassend goed doet. i> het oordeel van de vele duizenden enthou siaste Huisvrouwen, die in het bezit zijn van een Hoenson haard. Enorme ttraling». en vfoerwarmte, met daarbij een werkelijk gezellig en fascinerend vlammenspel, door het gebruik van de veel besproken, zuinige Rocket branderpot. Door de 10 belangrijke schriftelijke garanties gegarandeerd géén lat van koude voeten, geen sterke roetvorming en géén hoge brandstofkosten. (Géén ander merk geeft dit!) Neem dus géén genoegen met mindere kwaliteit Lsat nu reeds een Hoenson bij de officiële Hoenson dealer In Uw woonplaats reserveren, want de vraag is enorm. Verstandige mensen gaan bh; aanschaf van een haard, op hun eigen gezonde oor deel af. Zij weten, dat ondanks de enorme reclame-campagne voor ouderwets kolen stoken, de Hoenson oliehaard met Ge richte Warmte de ideale verwarmings bron )s voor iedere woning of flat. Dit heeft de practijk bewezen! official hoenson dealer DE OLJESPECIALIST Dfjkstr. 7-9, Tel. 2056, Terneuzen reis „per poot" naar Nederland had gemaakt. En het slot Loevestein werd nog eens veroverd, nu niet met geweld, zoals in 1570 door Her man de Ruyter, maar door een aantal „groenen", die dit deden in opdracht van de Dordtse novi- tiaatscommissie. Nadat rijks politie voor de poort was ver schenen werd besloten tot een vreedzame overgave. (Nadruk verboden.), Klasse II. Stieren van 12 jaar. le pr. Rudolf Siccama, eig. K. I. Ver. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen,te Kloosterzande; 3e pr. Adema 7 van Eeckhol, eig. Gebr. De Bock, Koewacht. Klasse III. Stieren jonger dan 1 jaar: 2e pr. Teunis, eig. Joh. Pieters, vnd; 3e pr. Bertus, eig. Joh. Pie ters, vnd. Klasse V. Vaarzen van 6 maanden tot 1 jaar: la pr. Antje, eig. I. de Fcijter- van hoeve, Zaamsiag; lb gr. Irene eig. L, v. d. Wege, Axel. Klasse VI: Vaarzen van 1 tot l'/a juar le pr. Marijke, eig. J. K. de Put ter, Axel; 2a pr. Ida, eig. L. v. d. Wege, vnd; 2b pr'. mme, eig. J. K. de Butter, vnd; 2c pr. imkje, eig. J. K. de Butter, vnd; 2d pr. riiltje, eig. C. de Feil Ier, Axel. Klasse VIII. Kalf\aarzen, zichtbaar drachtig, jonger dan 'i jaar: le pr. Vera, eig. Wed. M. de Regt, Hoek; 3e pr. Magriet, eig. L. v. d. Vvege, vnu. Klasse IX. Kalf vaarzen, zichtbaar drachtig, van 2 tot 214 jaar: le pr, Cathalijnhofs Elza 8, eig. A. D. H. Verschueren, Kuitaar L; 2a pr. Aaltje 29, eig. Joh. Dekker, zaamslag; 2b pr. Baula. eig. Wed. M. de Regt, vnd; 2c.pr. Vera, eig. P. A. P. Dieleman, Zaamslag; 2d pr. Annie 25, eig. A. J. van Water schout, Kloosterzande. Klasse X. Kalfvaarzen, zichtbaar drachtig, van 2)4 tot 3 jaar: la pr. Cathalijnhofs Corrie 15, tb pr. Cathalijnhofs Willemke 65, c pr. Cathalijnhofs Doutje 20, ld pr. Anna, 2a pr. Cathalijnhofs 3etje 120, alle van A. D. H. Ver- chueren, vnd; 2b. pr. Coba 195, ■ig. Joh. Dekker, vnd. .tlasse XII. Melkkoeien, 1 x ge kalfd (vóór l-4-'59) la pr. Cathalijnhofs Elza 6, eig. V D. H. Verschuren, vnd.; lb pr. Jathalijnhofs Willemke 48, eig. A. ->. H. Verschuren, vnd; lc pr. Leen- je van Driewegen, eig. H. de Feij- er, Axel; ld pr. Cathalijnhofs Elza eig. A. D. H. Verschueren, vnd. .vlasse XHa. Melkkoeien, l x ge kalfd (na l-4-'59 la pr. Gravin II van Willems- ;erke, eig. L. J, Mullaert, Hoek; b pr. Marie, eig. P. Dieleman- ansen, Hoek; 2a pr. Tommy 4, eig. J. den Hamer, Koewacht. vlasse XIII: Melkkoeien en 2 x ge kalfd (vóór l-4-'59): la pr. Rita van Duboishoeve, eig. W. L. den Hamer, Axel; lb pr. Ju weeltje van Middenhof, eig. P. J. den Hamer, Axel; lc pr. Aagje 4, eig. K. G. Tollenaar-van hoeve, Hoek; 2a pr. Sjoerdje 86, eig. H. de Feijter, vnd.; 2b pr. Marijke eig. L. v. d. Wege, vnd.; 2c pr. IJtskc, eig. P. A. P. Dieleman, vnd. Klasse Xllla. Melkkoeien 2 x ge kalfd (na, l-4-'59): la pr. Rika. eig. W. L. den Ha mer, vnd.; Jb pr. Adèle, eig. K. G. Tollenaar-van Hoeve, vnd. Klasse XTV. 3 x gekalfd (vóór l-4-'59) la pr. Friens 32, eig. K. G. Tolle naar-van Hoeve, vnd.; lb pr. Mina 8, eig. C, de Feüler, vnd.; lc pr. Grietje 32, Wed. J. B. van Acker, Hulst; ld pr. Sikkema, eig. J. Dees, Kloosterzande; le pr. Mina 53, eig. F. P. Verdurmen. Absdale; 2a pr. Jeltje 16 en 2b pr. Evita van de Meidoorn, beide van K. G. Tolle naar-van Hoeve, vnd.; 2c pr. Vera 3, eig. Wed. M. de Regt, vnd.; 2d pr. Irene, eig. H. de Feijter, vnd.; 2e pr. Henny's Gravin, eig. L. J. Mullaert, vnd. Klasse XlVa. Melkkoeien, 3 x ge kalfd (na l-4-'59): la pr. Gretha 184, eig. W. L. den Hamer, vnd.; lb pr. Dora 109, eig. F. P. Verdurmen, vnd. Klasse XV. Melkkoeien, 4 x ge kalfd (vóór l-4-'59): la pr. Ria en lb pr. Moortje, beide van C. Boer, Axel; lc pr. Ca thalijnhofs Elza 3, eig. A. D. H. Verschueren, vnd.; ld pr. Alie 3, eig. F. P. Verdurmen, vnd. Klasse XVa. Melkkoeien, 4 x ge kalfd (na l-4-'59) la pr. Kuijk Dirkje, eig. W. L. den Hamer, vnd.; lb pr. Mina 6, eig. C. de Feijter, vnd.; 1 c pr. De sire, eig. Th. A. Morras. Stoppel dijk; 2e pr. Mina 5, eig. C. de feij ter, vnd. Klasse XVI. Melkkoeien ouder dan vorige rubriek (ge kalfd, vóór l-4-'59): la pr. Nellie 10, eig. P. Scheele, Hoek; lb pr. Cathalunhofs Elza 1, eig. A. D. H. Verscliueren, vnd.; lc pr. Mari 3, eig. F. P. Verdunnen, vnd.; ld pr. Cathalijnhofs Elza 2, eig. A. D, H. Verschueren, vnd.; lf pr. Wietsche 12, eig. Wed. J. B. van Acker, vnd.; Ig pr. Koosje, eig. W. L. den hamer, vnd.; 2a pr. Emma, eig. L. v. d. Wege, vnd.; 2b pr. Mot ra Wiep 11, eig. C. Boer, vnd.; 3e pr. Ria, eig, M. van Doorn, Axel. Klasse XVIa. Melkkoeien ouder dan vorige rubriek (ge- kalld na l-4-'59): la pr. Ineke, eig. W. L. den Ha mer, vnd.; lb pr. Dora van Othe- ne, eig. Joh. Dekker, vnd; 2e pr. Tommy, eig. M. van Doorn, vnd.; 3e pr. Lina, eig. C. de Feijter, vnd. Klasse XYll. Verzameling, fokvee (3 dieren), sainenge stcld uit cat. VI t/m XI: le pr. A. D. H. Verschueren, vnd.; 2e pr. Joh. Dekker, vnd.; 3e pr. J. 'K. de Putter, vnd. Klasse XVIII. Verzameling, fokvee (3 dieren), samenge steld uit cat. Xll 1 m XVI: la pr. W. L. den Hamer, vnd.; lb pr. A. D. H. Verschueren, vnd. Klasse XIX. Groep zelf gefokt vee (minstens 3) van één eigenaar, uitsluitend volbloed: la pr. A, D. H. Verschueren, vnd.; lb pr. C. de Feijter, vnd. Klasse XX. Stamboekstier met minstens 8 afstamme lingen: le pr. A, D. H. Verschueren met acht afstammelingen van de stier Adema 142 van de Woudhoeve. Klasse XXI. Koe met mintens 3 afstammelingen le pr. A. D. H. Verschueren, vnd.; 2e pr. M. van Doorn, vnd. Kampioen stier: Rudolf Siccama, eig. K. I. Ver. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, Kloos terzande. Reserve kampioen stier: Sijmen van Monniken Grootland, eig. Joh. Pieters,' St. Jansteen. Kampioen koe: Nellie 10, eig. P. Scheele Azn, Hoek. Reserve kampioen kne: Kuyk Dirkje 126, eig. W. L. den Hamer, Axel. DORNFORD YATES 29) Nadruk verboden. Een kwartier lang zocht ik naar Katharine, maar tevergeefs. Tenslotte ging ik naar mijn ka mer en schreef haar een briefje. Meisje, Als jij niet bereid bent met mij mee te gaan zal ik van avond niet vertrekken. Hoe ik dat aan je vader moet mee delen, kan ik werkelijk niet zeggen. Een groot licht ben ik nooit geweest en na de dag die ik achter de rug heb lijkt mijn brein nog trager te wer ken dan gewoonlijk. Overigens ben ik sterk van plan deze zaak alleen te regelen, wan neer je mij niet komt helpen. Ik zal bi) de borstwering tot acht uur op je wachten. EZAU. Toen ik de envelop had dicht geplakt riep ik de huisknecht en drukte hem op het hart haar mijn brief met de meeste spoed te brengen. En daarop ging ik naar de borstwering, zoals ik had ge schreven. Het was een heerlijke avond en de landerijen in de verte en aan mijn voeten hadden een detail kunnen zijn, van een door een begaafd schilder eeuwen geleden ontworpen en vervolgens op het doek vastgelegd landschap; het was doorademd van een onwe reldse vrede, gedompeld in een sprookjes-atmosfeer. Ik hoorde Katharine niet eens naderen; om een of andere reden keek ik om, pas toen zag ik haar. Ik kreeg een schok toen ik de uitdrukking op haar gezicht be speurde; ik begreep bij de eerste oogopslag, dat haar boosaardige opmerkingen van die ochtend slechts verklaard konden worden als een laatste oprechte poging mij te dwingen tot wat zij van mij verlangde. „Ik kom je verzoeken, Ezau, toch te doen wat ik je gevraagd heb." „Daar hoeven we niet meer over te praten", zei ik. „Mijn vader zal stellig achter docht krijgen en..." „Ik zie niet in, waarom hij ach terdocht zou krijgen. Hij heeft verschillende keren verklaard liet prettig te zullen vinden, wan neer ik bleef. Eerlijk gezegd ben ik van plan George door hem te laten uitnodigen en wel zo spoe dig mogelijk. En als hij achter docht mocht krijgen, dan zal ik daar beslist de ooi-zaak niet van zijn. Je weet, om welke reden ik hier ben." „Luister nou eens, Ezau. Van morgen heb ik mijn best gedaan je te dwingen. Ik had kunnen weten dat ik er niets mee zou be- avond kom ik je smeken, de klei ne kans die ik heb niet te vernie- reiken, maar dit terzijde. Van- tigen. Ik heb je gezegd, dat de Jager weet wat hij wil en zo is het inderdaad. Je kunt dit niet gaan uitvechten; tegenover een dergelijk individu heb je geen schijn van kans. Er samen van door gaan is al even onzinnig; hij zou domweg een gunstig mo ment afwachten om ons beiden onschadelijk te maken." Ik sloeg mijn armen over el kaar. „Je bent dus nog steeds van plan met hem te gaan onderhan delen?" Zij knikte. „Het is de enige troef die wij in handen hebben, Ezau. Het feit, dat Formosa voor de Jager waar de heeft, zodra zij weer voor hem gaat werken. Hij kan mij niet laten vervangen; daarvan is hij even stellig overtuigd als ikzelf. En als jij nu vertrokken blijkt wanneer hij naar mij toekomt, kan ik jouw veiligheid geloof ik wel als voorwaarde stellen voor mijn terugkeer." „Lieve schat „Wacht even, Ezau. Ik weet wat je wilt zeggen. Maar hoe zou mijn vader zich moeten redden, wanneer er mij iets overkwam? En als ik niet terugga als ik niet weer in dienst word geno men komt het er nauwelijks op aan, of ik leef of dood ben. Ik zal in elk geval dood zijn. Zo lang zij mij achtervolgen kan ik geen baan zoeken en op Cardinal zal ik mij nooit meer durven ver tonen. Jouw leven, mijn leven en zijn welzijn, alles staat of valt met jouw vertrek vanavond. Als je daartoe bereid bent gelukt het mij wel de rest te regelen." „Ja", zei ik, „maar ik zou je nooit terugzien." Met het gebaar, dat ik inmid dels zo goed kende, streek zij het glanzende haar uit haar gezicht. Toen zei ze; „Maak het toch niet zo moei lijk, Ezau. Ik ik ben vogelvrij, beste jongen, dat weet je even goed als ik. Waarom zullen we langer verstoppertje spelen; waarom zullen we ons blij maken met wat Sodomsappels, die, zoals we beiden weten, bij de gering ste aanraking verpulveren?" Ik greep haar beide handen stevig vast. „Geloof je nu werkelijk", zei ik, „dat ik van plan ben je alleen te laten?" De mooie, grijze ogen keken mij voorbij. „Ik had het gehoopt. Ik had gehoopt dat je dit voor mij zou willen doen. Je begrijpt toch wel, dat je hier niets voor mij kunt doen, dat je alleen maar een ge vaar voor mij betekent?" „Alleen maar een gevaar. Ka tharine?" Ze knikte. „Alleen maar een gevaar, beste jongen. Ik meen het. Je kunt mij op geen enkele manier helpen. Je staat tegenover iets, dat buiten jouw wereldbeeld valt. Als je je hier mee inlaat zal het je leven kosten. En... dat zou ik niet wil len. Dat is het enige, wat ik nog verlang... dat er jou niets zal overkomen. Formosa redt zich wel, en op Cardinal zal niet be hoeven te veranderen. In feite zullen wij de vroegere toestand hebben hersteld als jij bereid bent aan mijn verzoek te vol doen." Ik legde haar slanke handen op mijn schouders. „Ik heb jou in je ogen geke ken", zei ik, „en ik voel er niets voor de vroegere toestand te her stellen". (Wordt vervolgd.), Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam ran het schip vermeld. 1 -10 Argentinië: m.s. „Zaanland" Australië s.s. „Jason" 27-9 m.s. „Zuiderkerk" 28-9 m.s. „Johan van Olden- barnevelt" 5-10 Brazilië: m.s. „Liebenstein" 27-9 m.s. „Alioth" 29-9 m.s. „Zaanland" 1-10 s.s. „Alcor" 4-10 Canada: s.s. „American Archer" 27-9 m.s. „Prins Willem van Oranje" 1-10 m.s, „Seven Seas" 3-10 s.s. „Atlantic" 4-10 s.s. „Rotterdam" 6-10 s.s. „Maasdam" 7-10 Chili: via New York 4-10 en 7-10 Indonesië: s.s. „Sumatra" 27-9 s.s. „Riouw" 8-10 Ned. Antillen: m.s. „Ammon" 28-9 m.s. „Attis" 5-10 Ned. Nieuw-Guinea m.s. „Merwe Lloyd" Nieuw Zeeland: s.s. „Gothic" m.s. „Johan van Olden- barnevelt" 5-10 Suriname: s.s. „Telamon" 30-9 Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Pretoria Castle" 29-9 m.s. „Pendennis Castle" 4-10 Brits Oost-Afrika: s.s. „Jean Laborde" 4-10 s.s. „Africa" 8-10 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpaket- ten geven de postkantoren. 1-10 30-9 chrissemeuje wordt 110 jaar. Volgende week vrijdag 2 okto ber zal Chrissemeuje Baks, die officieel Christina Karnebeek- Baks heet, haar 110e verjaardag vieren. Zij woont in de buurt schap Holtershoek bij Eibergen in de Gelderse Achterhoek. Mevr. Kdrnebeek-Baks is de oudste inwoonster van ons land. Ze geniet nog een uitstekende ge zondheid, al loopt ze enigszins gebogen. In haar woning be weegt ze zich nog vrij rond, zij het kalm aan, doch buiten komt ze nog slechts zelden. Van de buitenwereld neemt zij de laatste jaren weinig notitie meer. Ook praat zij weinig met hen, die haar komen bezoeken. In het voorjaar van 1958 is zij enige tijd ziek geweest, maar sindsdien is ze weer geheel her steld.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 7