I Radio ie Koek (och Chroesjtsjef in de Verenigde Staten van'4 Hoff Noodtoestand op Ceylon afgekondigd Karei Doorman overvoer vissersboot VERSLOOT Chroesjtsjef terug in Washington HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ffie met 'M£& 4jinnlwill Aanslag op premier f NOORDSTRAAT 10? TEL. 3128 - TERNEUZEN HOENSON KOLEN-CONVECTOR 25 september 1959 HÉ j ftankering bij abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRU ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4791 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pel advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handelê- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adref Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. DE GAULLE TUSSEN TWEE VUREN De Sowjetrussische premier Chroesjtsjef heeft in Amerika alle sterren overtroffen. De belangstelling voor hem en voor zijn gezel schap is zó groot, dat hij bij zijn bezoek aan Hollywood bijvoor beeld op het allereerste plan kwam te staan. Van het feit dat de assemblee der Verenigde Naties bijeen was, maakte hij gebruik om een rede af te steken over de ontwapening. Dat is een onderwerp waarover iedereen het eens is, terwijl er al sinds jaren niets van komt, eenvoudig omdat de twee grote blok ken elkaar te zeer wantrouwen en om nog een andere reden: aller lei vormen van beperking der bewapening voltrekken zicli vanzelf Zo worden de legers steeds meer verminderd, de vloten 'veranderen van karakter, en de Amerikanen bijvoorbeeld zijn in het algemeen tegen het zenden van grote legers overzee om een landoorlog te te voeren. Al sinds 1954 is de situatie deze, dat alles is gesteld op het af schrikwekkende karakter van de kernwapens. Die moeten dan ook blijven om het machtsevenwicht te verzekeren. Maar het is blijk baar mogelijk, lange perioden af te zien van het nemen van proe ven met atoombommen, want op 1 oktober duurt die pauze ai een jaar en zij zal ook nog worden verlengd, opdat het gevaar van radio-activiteit zo gering mogelijk zal zijn. Op deze terreinen is dus van allerlei doenlijk zonder verdragen. Doch de kernwapens blijven stokkien achter de deur 0111 af te schrikken van een aanval. Onder de indruk Zij, die meenden dat Chroes jtsjef onder de indruk zou zijn van de grootsheid van Amerika, hebben zich vergist. Hij heeft met belangstelling kennis geno men van alles wat de Ver. Sta ten te bieden hadden, maar op sommige gebieden, zo zei hij, is de Sowjet-Unie Amerika al voorbij vooral op het terrein van rakettenbouw en op an dere zal zij de Ver. Staten wel inhalen. Natuurlijk is het Amerikaan se levenspeil veel hoger dan in de Sowjetstaten, maar dat is voor een communist nog niet het belangrijkste. Van meer be tekenis is dat hij gelooft aan de toekomst. En wat dat aangaat liet de Sowjet-premier die overigens is ontvangen als een staatshoofd, opdat hij door Eisenhower als een gelijke kon worden behandeld geen twij fel aan zijn vertrouwen, dat pens de hele wereld van kapita listisch geleidelijk communis tisch zal worden. Zonder oorlog, zo zeide hij, en zonder inter ventie, door de interne tegen stellingen en de evolutie binnen het kapitalisme zelf wordt dit socialistisch en communistisch, al zal dat wel niet gaan zonder omwentelingen. Het is de bekande Marxisti sche theorie, waaraan Chroes jtsjef overal vasthield. Boven dien heeft hij zich gedragen als een zelfbewuste vertegenwoor diger van een machtige mogend heid. Wat dat aangaat zijn de Amerikanen wel enigszins te leurgesteld. Zij hadden hem graag meer onder de indruk ge zien. De maanraket Na het schot op de maan" aan de vooravond van Chroes- jtsjefs vertrek, ter demonstra tie hoever de Sowjettechniek is gevorderd en welk een krachten de Russen kunnen ontketenen, hebben de Amerikanen de handschoen opgenomen en weer eens een kunstmaan rond de aarde laten draaien. Indien de wetenschap hier beter van wordt, dan is dat vertoon wei- licht verantwoord. Maar als een stukje „koude oorlog" wordt het enigszins vervelend en het gaat zijn propagandistische uitwer king zo langzamerhand ook wel missen. De vraag wordt of men niet al te vcei verwacht van de techniek, voorzover liet mense lijk geluk daarbij is betrokken, cn of die techniek niet veel van haar waarde verliest, nadat de mensen eenmaal een bepaald bevredigend levenspeil hebben liereikt. Men zou bijna ver geten dat de mensen hij de aarde behoren en dat het hun doel is daarop zo gelukkig mo gelijk te zijn, hoewel dat doel nooit geheel zal worden be reikt. Men verwaarloost dat nabljliggende oogmerk schijn baar voor manifestaties van macht in het heelal. De Gaulle's initiatief De Franse president De Gaul le heeft met het oog op de zit ting van de assemblee der Ver. Naties waarin de Algerijnse kwestie wordt behandeld, nieu wen en verreikende voorstellen eedaan. Hij heeft de Algerijnse Moslims aangeboden, binnen 4 jaar nadat de rust zal zijn te ruggekeerd hun de mogelijk heid te bieden door middel van een referendum te kiezen: of een onvervreemdbaar deel te zijn van Frankrijk of een zelf standige republiek, die zoals de negerstaten in Frans-Afrika nauw met Frankrijk zijn ver bonden en met het moederland gezamenlijk hebben: de defen sie. buiten'andse zaken, finan ciën enz. - zelfs afscheiding en onafha: ijkheid. Dit laat ste zou ecli.sr niet gelden voor geheel Algerije, want de Saha ra, de olievelden en Europese departementen, die nu tot Al gerije behoren, zouden met Frankrijk verbonden blijven. Zijn aanbod tot afscheiding (secessie) kwam dus neer op de kans, dat bepaalde departemen ten een eigen bestaan zouden gaan vormen, op een verdeling van Algerije. Een Mosiim-staat in Algerije zou zo iets zijn als Israël in Palestina. Of het zou gaan zoals in Ierland, waar bij de onafhankelijkheid een aan zienlijk gewest Engels is geble ven. Reacties Intussen hebben het afgelo pen weekeinde de opstandige Moslims nog niet officiëel ge reageerd. Een deel van hen wil doorvechten, om nog meer aan geboden te krijgen. Maar de ge matigden zien wel in dat de na tionalisten nooit een militaire overwinning zouden behalen en zij willen van de kans gebruik maken om te onderhandelen, Nu heeft De Gauile de moge lijkheid uitgesloten om met de leiders der rebelen te onderhan delen. Zij kunnen echter we] praten over hun overgave en over hun terugkeer in het open bare leven. En aldus zal er dus toch wel moeten worden ge praat. Advertentie) B1NNENVERINGBED In Parijs heeft men laten doorschemeren, dat dan zelfs over de voorwaarden van over gave en clus over de toe komstmogelijkheden overleg mogelijk zou zijn. In de Atlan tische wereld zou men dit zeer toejuichen. Want de oorlog in Algerije verzwakt niet alleen Frankrijk, maar ook de hele Westelijke wereld, die er niet iïl slaagt, Noord-Afrika en de Ara bieren nauwer aan het Westen te binden zolang de Algerijnse oorlog voortduurt. Ieder wenst natuurlijk dat Algerije zal blij ven behoren tot een Frans ge menebest, samen met de neger staten van West-Afrika. En men zegt dat ook De Gaule het meest voor zulk een oplossing voelt. Actie in eigen gelederen Tegen deze plannen van De Gaulle is nu in Frankrijk en onder de Algerijnse Europeanen en onder de met hen verbon den Moslims grote oppositie ontstaan. Degenen die door de beweging van 13 mei 1958 een einde hebben gemaakt aan de vierde republiek en die De Gaul le aan het bewind hebben ge roepen, zien zich zeer teleurge steld. Dat de oorlog voortduurt zon der militaire overwinning', kan men niet verwijten aan De Gauile. Maar hij ontwerpt nu plannen, zó vèrreikend alsgeen minister van de vierde repu bliek ooit zou hebben durven publiceren. De rechtse opposan ten zeggen dat De Gauile niet het recht heeft aan delen van Frankrijk (waartoe ook formeel Algerije behoort) onafhanke lijkheid aan te bieden. De pre sident zelf heeft oök gezegd, dat een referendum van alle Fran sen zulk een besluit zou moe ten bevestigen. En zo is een actie ontstaan, juist binnen de rechtse regerings partijen en het leger, om er voor te zorgen, dat van de drie moge lijkheden die De Gauile stelde, er siechts één zal worden verwer kelijkt: die van verfransing of in tegratie. De president heeft al leen de zwakke socialistische en katholieke partijen en vakhonden achter zich en vandaar dat ieder met spanning afwacht, hoe de binnenlandse situatie in Frank rijk zich ontwikkelt. HA Z ET- FA BR l£ KEN ZEVENBERGEN SCHU1MRUBBERBED verkrijgbaar hij: TELEF 235 Weer Amerikaanse lanceerpoging mislukt Een poging om vanuit een vliegende bommenwerper een ballistisch projectiel te lanceren en dit in de buurt van de baan van de eerder gelanceerde „mo lenwiek-satelliet" te brengen is vrijdag ais gevolg van „techni sche moeilijkheden" mislukt, zo wordt uit de omgeving van de Amerikaanse luchtmacht ver nomen. De bommenwerper had in de vroege ochtenduren met de raket hoog boven Florida gevlogen. Toen het vliegtuig een half uur in de lucht was, werd de lance ring afgelakt. Een onbekende heeft vrijdag ir »t een vuurwapen een aanslag gepleegd op de premier van Cey lon, Solomon Bandaranaike. De aanslag geschiedde in de woning van de premier te Colombo. De 59-jarige eerste minister is naar het ziekenhuis gebracht voor een spoedoperatie. Volgens de eerste berichten zou de dader een Boeddhistische monnik zijn. Bandaranaike zou over drie dagen een reis naar het buiten land maken en o.m. Londen, New York en Bonn bezoeken. Volgens ooggetuigen heeft tie aanvaller, die als een Boeddhisti sche monnik was gekleed, zes schoten gelost, de premier werd in de buik getroffen en was nog bewusteloos toen mensen te hulp schoten. De dader werd ernstig gewond voordat de politie hem kon arresteren. Bij de worsteling om de dader te grijpen liep iemand steekwonden op. De aanslag werd gepleegd toen de premier kort voor 10 uur, zoals gewoonlijk op de veranda van zijn huis verscheen om de talrijke bezoekers te begroeten. Bandaranaike heeft op de ope ratietafel. een uur nadat hij werd neergeschoten, op zijn landgeno ten een beroep gedaan, matiging te betrachten en geduld te oefe- Dr. A. C. (Nadruk verboden.) AóTprtrnür.i Op een diner, dat donderdag avond door de uitgever van de New Yorkse „Journal of Com merce", Eric Ridder, ter ere van de Russische premier Chroesjts jef is gegeven, heeft Chroesjtsjef naar verluidt gezegd, dat het verlangen om over ontwapening te praten een van de toetsstenen voor de vrede is. Een van de twee cn twintig vooraanstaande journalisten op het gebied van economische en financiële zaken, die aan het diner aanzaten, zei, dat de Rus sische leider vriendelijk was on geen ogenblik zijn zelfbeheersing verloor. Hij pleitte opnieuw voor meer handel tussen de Ver. Sta ten en de Sowjet-Unie, maar voegde er aan toe, dat het voor de Russen geen enkel verschil zou maken of Amerikanen met de Russen handel drijven of niet, „omdat wij jullie zullen over vleugelen". De Russische premier zou ver der de hoop uitgesproken heb ben, dat de komende besprekin gen met Eisenhower vorderingen zullen laten zien, „want anders zullen wij op onze hoede blijven tegenover u". Chroesjtsjef zei te weten, dat het Amerikaanse volk vredelievend tis, maar dat he staat te bezien of de Amerikaan se regering dit ook is. Tevoren had hij evenwel gezegd, dat het vredelievend is, maar dat het met de Russen zou kunnen op schieten en dat hij geen onder scheid zou maken tussen de Amerikanen en hun regering. Chroesjtsjef legde er de na druk op, dat als de Ver. Staten handel met de Sowjet-Unie wil len, zij geen discriminatie moe ten toepassen. Hierbij zinspeelde hij op het Westelijke embargo op strategische goederen. Als de Verenigde Staten ontwapening wensten, zou er onderhandeld moeten worden. ..anders kunnen wij wel op dezelfde voet verder gaan". De Verenigde Staten zou den kunnen ontwapenen om te tonen dat zij vrede willen. Als zij dit niet deden zouden zii er blijk van geven oorlog 1e willen. Tenslotte zei de Russische pre mier, dat <ie Sowjet-Unie geen bases rondom de Ver. Staten heeft en er ook geen behoefte aan heeft. De Sowjet-Unie stelt geen belang in tractors, combi nes, vliegtuigen of raketten maar wel uitrusting voor de chemische industrie. Ook donderdag heeft Chroesjt sjef bij zijn terugkeer uit Pitts burgh in Washington een koele ontvangst gehad met dit verschil dat er nu meer mensen belang stelling voor hem toonden. Op een grootse ontvangst in de Russische ambassade begroetten Chroesjtsjef en vice-president Nixon elkaar als iwee vrienden die elkaar lange tijd niet gezien hebben. De Russische premier scheen zeer goed geluimd te zijn tijdens de gehele ontvangst waarop 600 genodigden, vooraanstaande di plomaten, waren verschenen. On de vraag van een journalist of hij blij was, dat zijn lange tournee van acht dagen door de Ver. Staten achter de rug is, ant woordde Chroesjtsjef. dat aan alles een eind moet komen, aan goede zowel als aan slechte din gen „en mijn tournee was een goede reis waarvan ik veel geno ten heb". Bemanning O 246 verdronken Het vliegdekschip Karei Door man heeft in de nacht van don derdag op vrijdag in de Noord zee noordelijk van Delfzijl een vijfkoppige Belgische vissersboot overvaren. Een woord voet...- var> de ma rine heeft van de aanvaring de volgende officiële lezing gege ven: Hr Ms vliegkampschip „Karei Doorman" welke samen met Hr Ms jager „Drenthe" en Hr Ms onderzeeboot „Zwaardvis" na be ëindiging van de oefening „Shop Talk" naar Hamburg opstoomde, aan welke stad genoemde sche pen een vijfdaags, niet officiëel bezoek zullen brengen, heeft vannacht omtsreeks half twee beoosten Borkum een aanvaring gehad met een Belgisch vissers vaartuig, waarbij laatstgenoemd vaartuig is gezonken. Onmiddellijk na het ongeval zijn Hr Ms „Karei Doorman" en de twee begeleidende schepen gaan zoeken naar overlevenden. De commandant van het vlieg kampschip heeft een SOS-bericht doen uitgaan, waarin alle sche pen in de buurt verzocht werden naar de verongelukte vissersboot uit te zien. Uit later gevonden wrakstukken is komen vast te staan, dat de aangevaren vissers boot de „Frans Elza" is (71 bru to register ton) het schip voerde als registratietekenen O 246 en was afkomstig uit Ostende. Tot op heden is nog niemand van de zich aan boord bevindende bemanning gevonden, Hr Ms „Karei Doorman" en Hr Ms „Zwaardvis" hebben hedenmor gen om zeven uur hun reis naar Hamburg voortgezet. Hr Ms „Drenthe" is aangewezen om achter te blijven en naar over levenden te blijven zoeken. De oorzaak van de aanvaring is nog onbekend. Volgens Reuter, dat DPA ci teerde. zou het zoeken naar de bemanning van de „Frans Elza" bij het aanbreken van de dag hervat zijn. Snelboten van de Duitse marine en van andere landen zouden daarbij zijn inge schakeld en ook helikonters zou den aan het opsporingswerk deel nemen. Later werd het vermoe- STAKING BIJ VOLKSWAGENFABRIEK In de Volkswagenfabriek te Hannover is het donderdag tot ongeregeldheden gekomen bij een onofficiële 24-uurstaking, waar door twee mannen werden ge wond en een aantal machines werd beschadigd. De strijd ging tussen stakers en werkwilligen. De staking onder de 10.000 man personeel ontstond, toen be kend werd dat de onderhandelin gen over een loonsverhoging wa ren vastgelopen. Aanvankelijk zou het overleg op 8 oktober worden voortgezet, maar op voorste] van de bedrijfsleiding zal dit op 1 oktober al geschie den. In de hoofdfabriek te Wolfs burg en in de kleinere fabrieken te Kassei en Brunswijk was het rustig. den steeds sterker dat er geen overlevenden van de ramp zou den zijn. Er wordt aangenomen dat de bemanning van de „Frans Elza" in haar slaap is verrast en dat geen van de opvarenden tijd heeft gehad het schip te verlaten. Het ministerie van Buitenland se Zaken te Den Haag heeft des gevraagd bevestigd dat de chef van de directie kabinet en proto col van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, jhr. mr. W. E. van Panhuys, vrijdagmiddag bij de Belgische ambassadeur te Den Haag, baron F. X. van der Stra ten—'Waillet, blijk heeft gegeven van het medeleven van de Neder landse regering met het over varen van een Belgisch vissers vaartuig door Hr Ms vliegkamp schip ".Karei Doorman" en de vermissing van de opvarenden. 48 DODEN BIJ VLIEGTUIGONGELUK NABIJ BORDEAUX Eon vliegtuig van het type DC-7 van (Ie Franse maatschap pij „Transport Aeriens Intercon- tinentaux" (T.A.I.) is donderdag avond kort voor middernacht on geveer vier km van het vlieg veld van Bordeaux, vanwaar het was opgestegen, in een hos van pijnbomen neergestort. Van de 60 inzittenden overleefden twaalf onder wie drie kleine kinderen het ongeluk. Er zijn zes zwaar gewonden. De minister van Gezondheid van Frans Kameroen, Sekoe Sis- soko. behoorde tot de lichtge wonden. De overlevenden schij nen uit het toestel geslingerd te zijn op het ogenblik dat dit de grond raakte. De andere inzitten den zaten opgesloten in het vlieg tuig dat in brand vloog. Er wa ren negen bemanningsleden. De T.A.I. deelde mee dat drie omge komen Britten naar men gelooft de enige niet-Fransen zijn. De DC-7 was van Parijs via Bordeaux op weg naar de Ivoor kust en de Soedanese republiek. Kort na het opstijgen weer klonk er een luide ontploffing en er kwamen twee geweldige licht flitsen uit het toestel. Wrakstuk ken lagen over een groot gebied verspreid. Het toestel had zich een weg van honderd meter door het bos gebaand. De reddings ploegen werden in hun pogingen belemmerd door het duister en het ontbreken van begaanbare wegen in het bos. De luchtvaartmaatschappii heeft later meegedeeld dat er 65 personen aan boord van het vliegtuig waren: 56 passagiers en "9 bemanningsleden. Er zijn slechts twaalf overlevenden, zo dat 53 mensen het leven hebben verloren. Een arts te Boston heeft ge weigerd een acte van overlijden te tekenen betreffende de 23- jarige mevrouw Lynn Kauf- mann, die als passagier van het Nederlandse schip „Utrecht" overboord is geraakt. De arts acht het niet uitgesloten dat de vrouw is geslagen voordat zij in het water kwam. Hij heeft lijk schouwing aangevraagd. nen. Met de dader diende men medelijden te hebben en wraak oefening achterwege te laten. Bandaranaike, die in Oxford heeft gestudeerd en in Londen tot advocaat is opgeleid, is als christen opgevoed. Toen hij in 1925 in Ceylon terugkeerde, na voltooiing van zijn studie, werd hij Boeddhist. Tegen de middag is voor ge heel Ceylon de noodtoestand af gekondigd. Bandaranaike is in 1956 pre mier geworden, na een grote overwinning van de linksgeoriën- teerden waardoor de regering van sir John Kotalawala het veld moest ruimen. Als vurige nationalist en ervaren politicus heeft Bandaranaike de buiten landse politiek van Ceylon in overeenstemming gebracht met die van het Aziatische neutralis- tische blok. In juni kwam er een eind aan zijn coalitieregering. Bandaranaike vormde toen een nieuwe regering uit leden van zijn eigen „partij van de vrij heid." Tijdens zijn bewind zijn er moeilijkheden geweest tussen de Singalees sprekende Boeddhisti sche meerderheid en de Tamil sprekende Hindoe-minderheid. Vorig jaar hebben zich ernstige ongeregeldheden tussen beide groepen voorgedaan. De rege ring kondigde de noodtoestand af en riep de hulp in van de strijd krachten om de orde te herstel len. Het Singalees is nu de offi ciële taal van het land. Van gezaghebbende zijde is medegedeeld, dat de toestand van Bandaranaike 'zorg haart. De premier is door vier kogels ge troffen. Een kogel is in de lever doorgedrongen. De dader van de aanslag werd door de menigte op de veranda achtervolgd. overmeesterd en ernstig toegetakeld. Volgens de politie is hij 30 jaar. Na de aanslag op premier Ban daranaike van Ceylon heeft gou verneur-generaal sir Oliver Goonetilleke vrijdag de noodtoe stand afgekondigd voor geheel Ceylon. Hij heeft voorts bevolen het leger, de luchtmacht en de marine te mobiliseren. In zijn radiotoespraak verzocht de gouverneur-generaal de be volking zich op „dit ernstige ogenblik rustig te houden". Hij zei dat de toestand van premier Bandaranaike bevredi gend was maar dat de premier nog niet buiten gevaar was. De leden van de regeringspar tij en van de oppositiepartijen hebben in het Huis van Afge vaardigden gebeden voor het her stel van de premier. In Colombo stonden de hele dag groepen mensen op de hoeken van de straten te wachten op de laatste berichten over de gezondheids toestand van Bandaranaike. De artsen die de premier be handelen. hebben een bulletin uitgegeven, waarin wordt gezegd dat Bandaranaike met spoed is geopereerd wegens „vele ernstige inwendige kwetsuren". „De pa tiënt heeft de operatie goed door staan", aldus het bulletin. Waarom zult V méér betzien dar» nodig is) Iedere Huisvrouw is werkelijk enthousiast over de het grote succes van de Jaarbeurs 1959 in vormgeving zijn tijd ver vooruit technisch werkelijk niet te verbeteren D« zuinigste in brandstofverbruik U stookt Immers de veel goedkopere anthracietnootjes A en 5! De grootste In warmtecap&citeit namelijk ca. 18.000 Kcal. per uur bruto zowel het grootste als het kleinste ver trek tot In de verste hoeken heerlijk verwarmd! De beste in kwaliteit... gepatenteerde vuurkorf van speciale constructie, vervaardigd uit chroom gelegeerd materiaal in plaats van het veel goedkopere gietijzer, waar door een lange levensduur gegarandeerd wordt! De laagste In prijs namelijk f395.-... dus 100 gulden goedkoper dan U voor een kolen-convector van goede kwalltejt gewend bent te betalen! En het model! Verrassend mooi enOh zo gezellig, zowel In een oud als modern Interieur! Laat nu reeds een Hoenson bij de offldele Hoenson dealer In Uw woonplaats voor U reserveren, want de vraag is enorm. Verstandige mensen gaan bij aanschaf van een kolen-convector op hun eigen gezonde oordeel af. Vraag daarom uitdrukkelijk om de Hoenson kolen-convector, de beste in kwaliteit ende laagste in prijs. OFFICIAL HOENSON DEALER DE OT,l E SPECIALIST Djjkstr. 7-9, Tel. 2056, Terneuzen Aanvankelijk is bericht dat ook de minister van Arbeid, De Zoysa, gewond word, maar dit blijkt niet juist te zijn. Zoals be kend is de dader afgerost door omstanders vóór hij door de po litie gearresteerd kon worden. De Amerikaanse democratische partij en de voorstellen van Chroesjtsjef De raadgevende raad van de Amerikaanse democratische par tij is van oordeel, dat de voor stellen van Chroesjtsjef voor een algemene en algehele ontwape ning door de Ver. Staten onmid dellijk als basis van onderhande lingen gebruikt moeten worden. In een verklaring aan de pers voegt de raad er aan toe, dat president Eisenhower bij de Ver. Naties het initiatief moet nemen tot het openen van de onderhan delingen. Als de Russische premier niet te goeder trouw de voorstellen heeft gedaan, aldus de raad, heb ben de Ver. Staten er alle be lang bij dit gebrek aan oprecht heid aan te tonen door een be spreking van de voorstellen te aanvaarden in plaats van de voorstellen af te wijzen. Door de voorstellen af te wijzen zouden de Ver. Staten hun positie van „leider in de zaak van het voor komen van oorlog" ondermijnen. De democratische raad meent, dat de Ver. Staten de volkomen heden van het Russische voorstel moeten corrigeren en op hun beurt tegen-voorstellen moeten doen. AANVRAGEN WEZENPENSIOEN Vanaf heden zijn bij de kan toren van de Raden van Arbeid formulieren verkrijgbaar voor het aanvragen van wezenpen sioen krachtens de overgangs bepalingen van de algemene weduwen- en wezenwet. Volgens de raming van de Sociaal Economische Raad zul len 3000 „volle wezen" voor een uitkering in aanmerking komen. DEZELFDE TEMPERATUREN Het weer in onze omgeving werd vrijdag nog steeds be heerst,'door een hogedrukgebied, waarvan het centrum nu boven midden-Europa is gelegen. In Zuid-Frankrijk daarentegen stond het weer onder invloed van een klein langzaam bewe gend lagedrukgebiedje dat aan de voet der Pyreneeën enorme zware regens heeft veroor zaakt. In Biarritz viel in twee etmalen tijd meer dan 250 mili- meter. Een andere, eveneens actieve, depressie koerste vrijdag op het westelijk deel van de Oceaan in noordelijke richting naar IJs land. Het frontensysteem ervan beweegt zich over de Britse eilanden naar het oosten, maar het gedeelte ervan dat in de richting van ons land trekt, is niet bijzonder actief. Verwacht wordt dan ook dat het vandaag op de meeste plaatsen droog .veer zal zijn met. enkele zonnige uerioden en ongeveer dezelfde temperaturen als vrijdag. Er oal een zwakke tot matige wind staan uit zuidelijke richtingen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. DEZELFDE TEMPERATUREN. Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. ZONDAG 27 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.15 9.50 10.30 10.40 n.m. 9.59 10.34 11.14 11.24 MAANDAG 28 SEPTEMBER v.m. n.m, Breskens 10.40 11.17 Terneuzen 11.15 11.52 Hansweert 11.55 12.32 Walsoorden 0.05 12.42 ZON MAAN op onder op onder Sept. 26 6.30 18.32 15.14 27 6.32 18.29 0.34 15.52 28 6.34 18.27 1.37 16.25 29 6.35 18.25 2.44 16.55 30 6.37 18.22 3.55' 17.24

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1