Een biefstuk om te watertanden! Beursoverzicht Kantongerecht Oostburg alléén ROOMBOTER is boter... en boter is niet te vervangen Wat 'n vondst! Jacht tussen klip en rots Podola ter dood veroordeeld 98 ct DRACULA KOMT Vrijdag 25 september 1959 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 INDONESISCHE PROCUREUR GENERAAL WEER VRIJGELATEN De Indonesische regering heeft donderdag de vrijlating bekendgemaakt van de voor malige procureur-generaal, Ga- tot Tarunamihardja, die sedert 10 september in huisarrest ■werd gehouden. Volgens de of ficiële bekendmaking zal Gatot in een hoge functie worden be noemd op het ministerie van Justitie. Voorlopig zullen zijn 'vroegere werkzaamheden wor den uitgevoerd door de plaats vervangend procureur-generaal Zainal Abidin. Gedurende een verblijf van president Soekarno in de zui delijke buitengewesten, werd de procureur-generaal door het le- rer gearresteerd, wegens ..on dermijning" van het prestige van de legerleiding en van de Indonesische strijdkrachten in het algemeen. De directe aan leiding tot deze arrestatie was volgens berichten, dat Gatot maatregelen had genomen tegen enkele hoge legerofficieren, die hij beschuldigde van economi sche misdrijven. De 57-jarige procureur generaal werd in april van dit jaar door president Soekarno aangesteld als leider van de actie tegen corruptie en bureaucratie. Het ministerie van Voorlich ting maakte donderdag in een radio-uitzending gewag van ..giftige" geruchten, die nog steeds de ronde doen om de huidige toestand in Indonesië te verwarren. Het ministerie deed een beroep op het, volk te vertrouwen op de tact van pre sident Soekarno en waakzaam te blijven legen pogingen tot verstoring van de openbare or de. DE ALGERIJNSE KWESTIE Na het vertrek van Abdcl Ha- iif Iloessof, de minister van Ver bindingen in de „voorlopige Al gerijnse regering", via Rome naar Rabat, voor het plegen van over leg met de Marokkaanse koning en zijn kabinet, zijn de meeste waarnemers van gevoelen dat de besprekingen over een antwoord op dc voorstellen van premier De Gaulle ten aanzien van Alge- ric in ccn nieuwe fose zijn ge komen en dat dit antwoord deze week niet meer te verwachten is. Woensdagavond hadden een vieital leden van de „voorlopige Algerijnse regering", onder wie „premier" Ferhat Abbas, een be spreking met de Tunesische pre sident Bourguiba. Sommige waarnemers opperen de mogelijkheid dat men via Marokko met Parijs zou willen onderhandelen over vrijlating van dc Algerijnse leider Ben Bella omdat deze alleen in staat geacht zou worden de militante elementen te winnen voor een oplossing van de kwestie in een geest van verzoening. GEMENGDE BESTANDSCOMMISSIE [VEROORDEELT ISRAEL Dc gemengde bestandscommis- Sie van de Ver. Naties heeft Is raët schuldig bevonden aan het onderscheppen van een vliegtui van de „Misrair". Het incident vond plaats op 13 september toen !het toestel op weg was van Koe weit naar Cairo. De commissie Verzocht de Israëlische regering maatregelen te nemen om her haling van dergelijke incidenten te voorkomen. Zoals bekend heeft radio-Cairo op 13 september bekendgemaakt dat Israëlische jagers een vlieg tuig van de „Mismaiv" hadden onderschept en beschoten. WESTDUITS iWEEKBLAD IN BESLAG GENOMEN Een rechtbank te Fulda heeft de inbeslagneming van het week te ad „Die Tat" gelast, omdat er beschuldigingen aan het adres van de Westduitse minister voor dp vluchtelingen, prof. Oberlan- der, wegens diens activiteit in de oorlog in stonden. De minister bad de zaak aanhangig gemaakt. Hij heeft ook de hoofdredacteur van „Die Tat", een „weekblad van de Duitse verzetsbeweging, orgaan van de overlevenden en slachtoffers van het nationaal- socialistische bewind", wegens laster aangeklaagd. Hel blad had geschreven dat Oberlander in 1941 politiek lei der van een bataljon in de Duit se „Brandenbcrg'-divisie was cn dat hij, volgens de Poolse com munistische leider Gomulka, ver antwoordelijk was voor het doden van Poolse hoogleraren in Lem- berg. De rechtbank verklaarde, dat dc minister had gezegd, dat hij luitenant in het betrokken batal jon was geweest, maar dat hij geen deel had genomen aan de moord op de Poolse hoogleraren. Bovendien zouden er in het batal jon geen nationaa'.-socialistische politieke officieren zijn geweest. Volgens het Griekse blad Eleftheria is generaal Grivas, de vroegere leider van de Grieks-Cyprische ondergrondse Eoka, thans bereid, aartsbis schop Makarios van Cyprus te laten beslissen over het tijdstip cn de plaats van een gesprek met. Grivas. Het Kantongerecht te Oost burg kwam donderdagmorgen in openbare strafzitting bijeen. Plaatsvervangend kantonrech ter was mr. G. Tichelman, dit wegens ziekte van kantonrech ter mr. II. v. d. Belt. Officier van Justitie was mr. Th. Lebret. Ook deze zitting vormden de verkeersovertredingen de hoofd moot. De 26-jarige A. E de Smet uit Aardenburg opende de rij. Hem werd ten laste gelegd op 17 augustus j.l. te middernacht met zijn brommer te hebben gereden, terwijl de brommer geen koplicht voerde. Verdachte betoogde dat hij laat had gewerkt en onderweg zijn verlichting in het ongerede was geraakt en aangezien het nog al ver van zijn woning ge schiedde en moeilijk dat. stuk te voet kon gaan, heeft hij het er maar op gewaagd. Mr. Lebret vond het geen verzachtende omstandigheid, hij zei, dat hij nog geluk gehad heeft, dat het zich in augustus heeft toegedragen, want in de toekomst zullen de straffen voor dergelijke vergrijpen aan merkelijk naar boven gaan, nu de winter voor de deur staat. Hij eiste 15,subs. 3 da gen. Uitspraak 10,subs. 5 dagen. De heer H. R. Rotsaert, 30- jarige autosloper te Moerbeke (België), die overigens niet ter zitting verschenen was, was op de late avond van 19 november van het vorige jaar met grote snelheid docr de Burchtstraat t.e Oostburg komen lijden, en draaide met dezelfde snelheid de Nieuw: traat in. Hierdoor kwam zijn auto te slippen en reed met een enorme klap te gen een aan de linkerzijde van de' weg geparkeerde Renault aan. Dit was ter hoogte van de winkel van de heer Fierens. De Renault, die in zijn eerste ver snelling stond en tevens op de handrem, werd 9.20 meter ach teruit geduwd. De heer R. reed vol gas achteruit en maakte dat hij weg kwam in de richting van Aardenburg. De heer J. Bogaert, naaima chinehandelaar te Oostburg, die de klap hoorde en ds auto zag wegstuiven, verzocht zijn vrouw de politie op te bellen en ging met zijn auto achter de vluchteling aan. Even buiten Oostburg trof de heer B. de vluchteling stilstaande aan, ter wijl deze zich uit zijn auto bevond. Toen de heer B. hem op het ongepaste van zijn han delwijze wees en op de gevolgen die dat voor hem zou kunnen hebben, reed Rotsaert terug naar de plaats van de botsing, alwaar de politie inmiddels was gearriveerd. De heer G. v. d. Driest, opper wachtmeester van de Rijkspoli tie te Oostburg, kwam een en onder ede nader toelichten. De officier van Just:'Ie meende, dat dergelijke overtre dingen, die heel ernstige gevol gen hadden kunnen hebben, niet afgedaan kunnen worden met, een geldboet> en eiste c:n vrijheidsstraf van 14 dagen on voorwaardelijk. De kantonrechter maakte er een vrijheidsstraf van 8 dagen onvoorwaardelijk van. A. Jansen, 64 jaar, zonder be roep te Den Haag had op 13 mei j.l. bij het indraaien van de Goudenpolderstraat te Wa terlandkerkje een verkeerssitu atie geschapen, waarvan de 58- jarige A. de Smet, landbouwer te IJzendijke, die met zijn doch ter achter op de duo per brom mer passeerde, het slachtoffer werd. De 23-jarige douanier J. W, W. en de 36-j;.rige douanier L. A. van D., beiden te IJzendijke. hadden het, een en ander kun nen waarnemen. Vooral de heer L. A. van D die door het roepen van De Smet het gehele verloop had kunnen volgen, was zeer perti nent in zijn verklaringen. Ook gewaagde deze getuige van een min of meer onsympathiek ge sprek en opmerkingen, die J. verbalisant toevoegde. Het bleek, dat de heer Jan sen met zijn auto minstens een halve meter van het fietspad had geblokkeerd, waardoor De Smet naar links moest uitwij ken en in de zandige berm te recht kwam, hetgeen ook de ooreaak van zijn val werd. Eis 25,subs. 5 dagen. Uitspraak conform. De heer J. de O. uit Biervliet die het fietspad van IJzenddijke naar Schoondijke aanlegde had verzuimd te markeren, dat het fietspad op een bepaalde plaats plotseling ov hield en op een zandbed eindigde. Deze om standigheid werd de heer W. E. van Veen, lasser te Vlissingen, noodlottig. Hij kwam in de schemering per brommer aan gereden en duikelde in het zand. Zijn echtgenote, die op de duo zat, werd van de brommer afgeslingerd en kwam met haar hoofd tegen een tegel aan. Met, een hersenschudding moest mevr. van Veen in het zieken huis te Oostburg worden opge nomen. De schade aan brommer en andere uit dit ongeval voort vloeiende kosten bedroeg 81,20. De heer De O. zei, dat hij langs de weg borden had doen plaat sen met de aanduiding: „Werk in uitvoering". Van deze borden was wacht meester Klaassen niets geble ken, althans niet op grondge bied van de gemeente Schoon dijke. De officier van Justitie zei te menen, dat het fietspad als lig gende in de berm op grond van de overheid tot de openbare weg moet gerekend worden en eiste wegens het niet markeren van de overgang een boete van 25,subs. 5 dagen en wees de vordering ad. 81,20 toe. De utspraak luidde conform. De heer D. Luteijn, landbou wer te Zuidzande, was per brommer komende uit de Nieuwstraat. te Oostburg de Zuidzandsestraat ingereden, zonder tijdig op behoorlijke wijze deze richtingverandering te hebben aangegeven. Voorts werd hem ten laste gelegd de doorgang voor het verkeer niet te hebben vrijgelaten. Voor het eerste feit eiste de officier 5, subs. 1 dag en voor het tweede ƒ25,subs. 5 dagen. De uitspraak was: voor het eerste feit conform, voor het tweede feit 20,subs. 4 da gen. J. D. te Biervliet had de be ruchte bocht nabij het Kanon hof te Waterlandkerkje zodanig genomen, dat hij op het voor hem linkerweggedeelte kwam te rijden. Verd. zei die bocht te kennen en zich aldaar steeds bang te maken, waarom hij de bocht op de geschetste wijze heeft geno men. Eis. ƒ25,subs. 5 dagen. Verd. vond de eis nog al hoog. De kantonrechter deed er ƒ5, af en vonniste, tot ƒ20 boete. De 19-jarige A. M. L. uit Oost burg was te Cadzand aange troffen toen hij met zijn brom mer over een duinpad reed. welk pad voor brommers verboden was. Eis en uitspraak 10 subs. 2 dagen. G. D. C. te Oostburg bereed een scooter zonder in het bezit te zijn van een daarvoor gel dend rijbewijs. Verd. betoogde, dat hij wel een auto-rijbewijs had. De kantonrechter zei, dat de gedachte: „wanneer men het meerdere kan, kan men hei mindere ook", niet juist is. Eis 25 subs. 5 dagen. Uit spraak 15 subs. 3 dagen. A. J. L„ slager te Sluis, had een aantal koeien in de weide. Er was er een uit de weide ge broken en wandelde bedaard over de openbare weg. Dit is bijzonder gevaarlijk, niet alleen voor het koebeest, maar zeer zeker, en in niet mindere mate, ook voor de weggebruiekers. De eis was 20 subs. 4 dagen. Uitspraak conform. W. C. A. te IJzendijke. werd er van verdacht op 26 juli j.l. in het café Du Puij te IJzendijke in kennelijke staat ruzie te heb ben gemaakt en de heer Du Pcij de bril van het hoofd gestompt te hebben. Uit het proces-ver baal bleek, dat verd. in het ver leden wel meer moeilijkheden had veroorzaakt als hij gedron ken had. De officier van Justitie vond dit nu niet bepaald een getuige nis om trots op te zijn. „Als c blijft menen steeds gelijk te hebben, voorspel ik dat het met c de verkeerde kant uit gaat," aldus de officier. Eis en uitspraak ƒ30- subs. 6 dagen. F. A. T. te St. Kruis, die nog een proeftijd had lopen van 1 maand, was op 6 juli j.l. weer in kennelijke staat aangetrof fen. De kantonrechter vroeg hem in het Zeeuws-Vlaams„Zo, ben je weer eens zat geweest', waar op verdachte dit timide toegaf. In het verleden is verdachte reeds viermaal voor de groene tafel verschenen om zich ter zake van dronkenschap te ver antwoorden. „Als u niet op houdt met te veel te drinken, dan wordt het gevangenisstraf en Veenhuizen. Het ligt geheel aan u zelf", aldus de officier. Eis en uitspraak ƒ30 subs. 6 dagen. K. B. te Cadzand was op 15 juni te Oostburg weer eens in kennelijke staat aangetroffen; dit was de tweede herhaling. De heer Visser van het Prov. Bureau voor alcoholisme, schet ste B. als een zwakke figuur, die onder trieste omstandig heden met zijn vader samen woont. Er zit in het geheel geen kwaad bij B., maar deze is'met een strootje te lijmen. Eis en uitspraak 1 week on voorwaardelijk. „Nu zullen wij eens bekijken welke invloed de onterende straf op uw gedrag in de toekomst heeft", 'aldus de kantonrechter. „Helpt het niet, dan staat Veenhuizen ook voor u open". D. H„ varensgezel te Bres- kens, had in zekere zin geluk, want voor hem was de opgeleg de proeftijd juist tien dagen voorbij. Op 2 augustus was hij dronken aangetroffen. Ook hij kreeg de nodige reprimandes. Eis en uitspraak 30 subs. 6 dagen. J. C. de K., visser te Bres- kens, stond op de zwarte lijst. Toch werd hij tijdens de visse rijfeesten in een café aange troffen. Dat was het eerste feit. Het tweede was dat hij zich verzette om uit genoemde gele genheid te vertrekken. De officier las verdachte ge ducht de les en eiste voor het eerste feit ƒ30 subs. 6 dagen; voor het tweede f 20 subs. 4 dg. Uitspraak conform de eis. BENDELEDEN IN NEW YORK AANGEHOUDEN De politie van New York heeft woensdag 27 leden van een bende jongeren aangehouden, een hoe veelheid wapens in beslag geno men en nieuwe strijd tussen hen en een andere bende voorkomen. Het begon met de arrestatie van zes lieden na een telefoontje van een onbekende die had mee gedeeld dat een bende zich ge reed maakte om de dood van hun bendelid John Guzman te wre ken. De politie onderschepte drie auto's met elk negen jongelui die beschikten over negen „Mo- lotof-cocktails", een geweer met 22 patronen, een kist patronen en twee messen. De 27 bendeleden werden op het politiebureau ondervraagd. „Als de politie niet was opge treden zouden er zeker weer een paar doden zijn gevallen", aldus een politie-inspecteur. De 16-jarige Edward Peres wordt beschuldigd van het dood schieten van Guzman en zes an deren worden beschuldigd van het plegen van een aanslag. DE TOESTAND IN LAOS De regering van Laos heeft donderdag verklaard dat de pro- communistische Pathet-Lao-rrbel- len hun taktiek hebben gewijzigd om de V N. -commissie te mislei den. In het noordoosten beëin digden zij hun activiteit en ver spreidden zij zich in kleine pro- pagandabenden, teneinde de com missie ervan te overtuigen dat de opstand een burgeroorlog is. De militaire adviseurs van de Zuidoost-Aziatische-Verdragsor- ganisatie (Z.O.A.V.O.hebben na afloop van een gedachtenwisse- ling van twee dagen te Bangkok verklaard, dat men in de kwestie- Laos op zijn hoede moet blijven ingeval toekomstige gebeurtenis sen een militaire verdedigings actie zouden vereisen. (Advertentie.) Zo'n sappige biefstuk verdient toch zeker een flinke kluit roomboter? Wordt'ie ééns zo lekker! HET NEDERLANDS ZUtVELSUREAU RIJSWIJK (Z.H.) (Advertentie.)] Met één VanNelle's groot formaat theebuiltje zet u 'n héle pot krach tige „Afternoon* thee voor nog geen vijf cent! In 'n paar minuten bent u er klaar mee. Zó gemakkelijk, zo modèrn proper. Geurige, krachtige „Afternoon" thee van Van Nelle, die overal in Nederland zo „in trek" is! VAN NELLE's Afternoon theebuiltjes (groot formaat) doos van 20 stuks De in Duitsland geboren Cana dees Günther Fritz Podola is don derdag in Londen schuldig be vonden aan moord op een Lon- dense politieman en is veroor deeld tot dood door ophanging. De in Duitsland geboren foto graaf Podola heeft donderdag in de beklaagdenbank verklaard dat hij zich niet kan verdédigen om dat hjj zijn „geheugen verloren heeft". De verdediging deelde mee, dat hij geen verklaring zou afleggen omdat- do gedaagde hem had ge zegd dat hij een verklaring wilde afleggen. Daarop stond Podola op en zei gedurende het proces naar de verschillende getuigen te hebben geluisterd. „Nu is voor mij de tijd gekomen mezelf tegen de be schuldigingen te verdedigen. Maar ik kan niets te mijner ver dediging zeggen omdat ik mijn geheugen heb verloren. Alles wat ik kan zeggen is dat ik me niets herinner van de dingen waarvan ik word beschuldigd. Ik weet niet of ik het was of dat het per ongeluk gebeurde, noch of ik handelde uit zelfverdediging. Ik weet niet of de man, die werd doodgeschoten een politieman was. Ik weet niet of ik op eni gerlei wijze werd uitgedaagd. 0,m die redenen ben ik niet in staat een van de tegen mij inge brachte beschuldigingen te be kennen of te ontkennen". Met zachte stem zei hij vervolgens „Dank u" en ging hij zitten. Lord Ironside overleden Veldmaarschalk lord Ironside, chef van de imperiale generale staf bij het uitbreken van de 2de wereldoorlog, is dinsdagavond op 79-jarige leeftijd te Londen over leden. Podola toonde niet de minste emotie toen de rechter het von nis had uitgesproken. De rechter zei dat Podola op grond van zeer overtuigend be wijsmateriaal schuldig is bevon den aan moord op de rechercheur Furdy. „Voor die lage en ver schrikkelijke daad is maar één straf voorgeschreven die ik uit spreek: U zult worden terecht gesteld op de wijze die de wet voorschrijft en God zij uw ziel genadig", aldus de uitspraak van de rechter. Dadelijk na de uitspraak van het vonnis werd vernomen dat Podola's advocaat overweegt in beroep te gaan. Russische professor krijgt geen visum voor de Ver. Staten Professor Skobeltsyn, een Rus sische deskundigen op het gebied van de kosmische straling, heeft geen inreisvisum voor de Ver enigde Staten gökregen. „Tass" die dit meldt, voegt hier aan toe dat het State Department een reden voor de weigering heeft opgegeven. Skobeltsyn, die lid is van de Sowjet-Russische academie voor wetenschappen, zou in de Ver enigde Staten de Lcninprijs „voor het bevorderen van de vrede tussen de volkeren" uitreiken aan de Amerikaanse sociale wer ker, de neger-predikant William Dubois. VASTE 3IARKT Over de gehele linie waren de internationale waarden gister middag vast tot zeer vast. De sti mulans ging uit van het krachti ge koersherstei dat Wallstreet te zien had gegeven. De belangstel ling ter beurze was vrij behoor lijk. Het angstgevoel van maan dag jl. voor een flinke koers daling had gisteren plaatsge maakt voor een groot vertrou wen in de koersvorming van de internationale waarden. De bais se posities, die begin van deze week waren aangegaan, zijn in middels geliquideerd. Het bui tenland toonde weer belangstel ling voor de Nederlandse aan delen waardoor de arbitrage eni ge activiteit kon vertonen. De grootste vraag kwam gisteren van de zijde van het publiek. De beroepshandcl zag in een en an der brood en trachtte een graan tje mee te pikken, door wat stukken uit de markt te nemen. DORNFORD YATES 28) Nadruk verboden. Daar stond tegenover, dat ik mij kon vergissen. Wanneer zij werkelijk van plan was te ver trekken eer de vijand weer kwam opdagen zou zij zonder mij een betere kans maken en als zij zich een paar jaren gedekt hield leek het eigenlijk vrij waarschijnlijk dat zij er zonder kleerscheuren zou afkomen. Cardinal zelf liep geen gevaar de Jager zon op moord met chantage hield zij zich niet op. Ik was de enige die de dupe zou worden; de nummer plaat van mün wagen had hem mijn naam en adres verschaft; straks tegen oktober, wanneer ik uit mijn schuilplaats te voor schijn zou moeten komen om terug te gaan naar Crutched FriarsMaar als ik dit al zo duidelijk inzag moest Formosa het eveneens inzien en hoe hard ze me ook had aangepakt, ik was ervan overtuigd, dat: zij zich zo lang zij leefde tegen een derge lijke gang van zaken zou verzet ten. Of ze iets om mij gaf durfde ik op dat moment niet beoor delen; ze voelde zich in elk geval verantwoordelijk Voor mij en dat zou voor haar voldoende zijn. Ik keek over mijn schouder en betrapte er haar op, dat ze met haar vinger legen haar lippen naar mij stond te staren. Een ogenblik keken wij elkaar recht in de ogen_ Toen vroeg er iemand: „Waar ben je, Kate?" Het was een prettige stem en de eigenaar leek de wenteltrap af te komen. Katharine schoot naar het poortjf. „Hier. Op het terras", zei ze. Op hetzelfde moment kwam de man, die haar geroepen had, te voorschijn. Het was een soort Viking, hij droeg een oud tweed- pak, hij had de stralende ogen van zijn dochter en een punt baardje, waarin de goudachtige tint reeds hall door grijs was vervangen. Katharine zei: „Jeremy, dit is mijn vader, sir Valantine Scrope. Vader, dit is de heer Solon, die mijlen uit de koers geraakt is om je dochter thuis te brengen". Ik drukte de hand die mij toe gestoken werd en ik staarde in de grole, grijze ogen; het viel mij moeilijk te geloven, dat die ogen werkelijk niets zagen. „Een man, die mijn dochter thuisbrengt, is bij voorbaat wel kom in m'n huis. Op Mereton was iemand, die precies zo heette als u." „Dat was mijn grootvader, me neer". „Dat hoor ik met genoegen. Jaren geleden heeft hij mij de klassieke talen bijgebracht. Wij genoten altijd van zijn lessen, hij wist zelfs de dode talen tot leven te brengen. „Hoe je het er af brengt laat mij koud", zei hij al tijd. „Daar heb ik niets mee te maken. Ik beschouw mijn taak als volbracht wanneer jullie aan de Odyssee denken, zodra je er gens aan zee staat." „Ik ben ook in Mereton ge weest, sir." Een hand kwam zwaar op mijn schouder neer. „Dat vind ik reusachtig", zei de reus. „Hebt u ook geroeid?" Enige tijd liepen wij al pratend het terras op en neer, terwijl Ka tharine met ons meeliep, zonder een woord te zeggen. Opeens luisterde sir Valentine scherp en ik hoorde de kerkklok tien uur slaan. .Wilt u mij een ogenblik ver ontschuldigen", zei hij. „Het zal niet langer duren dan een kwar tiertje. Ik moet een stal in orde brengen voor een merrie, die hier onderdak gebracht zal wor den. Straks praten we verder. Ik wil zoveel mogelijk van u profi- teren, omdat u vanavond al gaat vertrekken. Ik had u graag wat langer zien blijven, maar u kunt uw vriend, die te Carcassonne op u wacht, niet in de steek laten." Hij knikte glimlachend en daalde een tweede trap af, die uitkwam op het binnenplein aan onze voeten. Ik staarde hem met open mond na en streek daarop over mijn voorhoofd. Toen ik mij omkeerde naar Katharine, bleek mijn gastvrouw verdwenen. HOOFDSTUK V. Ik heb zelden een verwarder dag doorgebracht in een huis, waar ik gastvrij werd ontvan gen. Sir Valentine Scrope was wer kelijk allerhartelijkst. Toen hij terugkwam liet hij mij het hele kasteel zien, wees mij op aardige bijzonderheden en maakte mij at tent op mooie plekjes. Nader hand kwam het gesprek op Ox- lord, en dat hield ons tot aan de lunch bezig. En ik moest maar meespelen, belangstelling tonen en vooral niets laten merken. Op sommige momenten vrees de ik mij te zullen verraden. Ik was lichamelijk zowel als geeste lijk volkomen uitgeputdoor mijn vermoeide brein spookten de ge dachten en hielden zich bezig met zaken van leven en dood. En onderwijl spraken wij over de ar chitectuur van het kasteel, over de Theems en over roeiploegen en kwamen tot de conclusie, dat het oude Oxford nog niets was veranderd. Katharine verscheen aan de lunch, maar zodra de maaltijd afgelopen was deelde zij mee, dal zij ging rusten. Ik probeerde lot aan de thee hetzelfde te cloen maar het gelukte mij niet. Ik ver liet daarom maar mijn kamer, hoewel ik op mijn benen liep te wankelen. Katharine liet verstek gaan en ik praatte tot half zeven met haar vader. Eindelijk stond hij op. „Het spijt mij, dat u weggaat", zei hij. „Ik had u graag langer hier gehad Maar daar valt niels aan te veranderen. U dineert eerst nog met ons? Ik stotterde, dat ik dat graag zou doen. „Prachtig. Ik heb het diner op acht uur laten zetten. U hoeft u natuurlijk niet te verkleden, U doet er geloof ik heel verstandig aan 's nachts te rijden. Kate zegt altijd dat het de beste methode is en zij heeft ervaring. En nu ga ik eerst mijn wandeling maken". Hij' hief zijn hoofd op. „Ik vind het dal hij zonsondergang altijd het mooist. Elk landschap heeft zo zijn voordeligste uur. In het hoogland de ochtend; midden in de bossen het middaguur en aan een rivieroever de schemering Ik gaf een of ander vaag ant woord; hij glimlachte en liet mij alleen. (Wordt vervolgd.) De Westduitse beurzen lieten koerswinsten van circa 10 pun ten zien. Dc introductie woens dag van de aandelen Kon. Olie op de beurzen in West-Duitsland werden aldaar met een levendige affaire bij een vaste stemming ontvangen. In Wallstreet noteer den de olieaandelen Ys dollar hoger en dit was voor Amster dam het sein, om dc gunstige tendentie van woensdag verder voort te zetten. De aandelen la gen op 159,30 ruim 2 gulden boven de vorige slotprijs en no teerden tevens boven pariteit New York. De Philipspapieren lagen op 628 circa 10 punten bo ven woensdag, terwijl Unilevers op 635 15 punten boven de vorige slotprijs uitkwamen. AKU's openden op 354 4 punlen beneden de hoogste koers uit de morgen uren. In het verdere beursver- loop stegen de rayonaandelen tot 368'i tegen woensdag als slot prijs 35612. De aandelen van de dochtermaatschappij van dit concern, de American Enka, kwamen wederom bijna 2 dollar hoger uit New York. Dc scheepvaarten zetten kalm in bij een verdeelde stemming. Tegen het slot van de beurs no teerden bijna alle aandelen bo ven de vorige slotprijzen. De han del was gedurende de gehele bcursduur zeer rustig. Het her stel jn Deli zette zich ook giste ren verder voorl bij een notering van 168,70, tegen woensdag als slotprijs ƒ166,30. De gunstige stemming voor de certificaten wordt in verband gebracht met de aanstaande verkoop door de maatschappij van Italiaanse ta bak te Amsterdam. Amsterdam Rubbers ontmoetten goede vraag en waren een paar punten hoger. Staatsfondsen ondergingen wei nig verandering. In de lokale sector was Billiton II opnieuw een paar punten hoger. Voor in schrijving op de ƒ75 min 4' j rf> 25-jarige obligatielening 1959 II Bank voor Nederlandsche Ge meenten a 100 pet bestond goede belangstelling. De vorige lening werd vele malen overtekend. Dit zal nu wel niet het geval zijn, aldus de beurs. Prolongatie 3 pet. NABEUR.SKOKRSEN. Kon. Olie: 159.20—160.20 (159.70) slot 160.00 Unilever: 637645 ged. laten (633) slot 644 W Philips: 6321/2—642 (628) slot 642 A. K. U.: 370—374 (368%) slot 374 BEIJRS1NDICES 22/9 23/9 24/9 Int. concerns 424.44 426.95 435.56 Industrie 220.83 222.47 225.12 Scheepvaart 152.15 153.46 154.77 Banken 175.59 175.92 179.02 Tnd. fondsen 130.82 131.74 133.99 Algemeen 295.71 297.52 202.86

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5