Provinciaal nieuws RADIO de BUCK Grammofoonplaten Binnenlands nieuws <m«n fê&J&KK&P"1' AGENDA 8 Oktober gaan de Britten ter stembus POPULAIR KLASSIEK JAZZ OPERETTE Nieuw succes voor succesvol politicus? modern, zacht, stevig, oplosbaar. behoudt zfr> sterkte in vochtige toestand. niet oplosbaar. Pagina 2 DE VRTJE ZEEUW Vrffcfaj* 25 september TERNEUZEN Examen Hoofdact® L. O. Aan de St. Thomas-More-kweek- school te Rotterdam slaagde voor het examen hoofdacte L. O., de heer W. H. A. van Alphen, alhier. Brand en ontploffing fn de Brand en ontploffing In de Hoop." Gisteravond laat, omstreeks 11 uur, bemerkte een automobilist dat'op het terrein van 0e beton- fabriek van „De Hoop" brand was uitgebroken, waarvan hij on middellijk kennis gaf op hef bureau van politie. Hierop werd de brandweer ge- alarmerd, die spoedig met oeh nevelspuit en brandspuit uitruk te. Op het terrein aangekomen, bleek dat de brand woedde in de smederij, waarin zich ook zuurstofcylinders bevonden. Nauwelijks had de brandwacht M. M. Vermeulen de smederij be treden of er ontstond een gewel dige ontploffing, gepaard gaan de met een grote steekvlam. Door de kracht van de lucht druk vloog de dakbedekking van de smederij, bestaande uit eter- nit-platen, <le lucht in en werd in het gebouw, waar diverse machi nes staan opgesteld, een grote ravage aangericht. Daar het gevaar bestond, dat nog meerdere zuurstof cylinders door de hitte zouden springen, werd het terrein op flinke af stand door de politie afgezet. De brandwacht Vermeulen liep door de hitte brandwonden in het gelaat en aan handen op. even als de brandmeester J. Simons, terwijl de ondercommandant A. L. de Vin verwondingen aan ge laat en handen opliep. Hoewel de verwondingen aan vankelijk van ernstige aard wer den geacht, bleek dit, na door Jokter Van Breda Vriesman be ft andeld te zijn, niet het geval te rijn. De brandweer, die met nevel- gpuit en meerdere stralen water de brand bestreed, daarbij de uiterste voorzichtigheid betrach tend in verband met de mogelijk heid van meerdere ontploffingen, had de brand spoedig onder de knie. De oorzaak van de brand is niet bekend. Jeugd Uode Knus. In het gebouw „Bethel" kwam woensdagavond de afd. Terneu- zen van de Jeugd Rode Kruisclub der Oud-Geref. Gemeente bijeen ter herdenking van haar 1-jarig bestaan. Vele jeugdige leden wa ren voor deze herdenking door hun ouders vergezeld. Daar de voorzitter, de heer J. de Braai, wegens ziekte verhinderd was, stond deze avond onder lei ding van ds. De Reuver. Deze wees er in zijn openingswoord op. dat de prestaties van de jeugdclub in het afgelopen jaar de stoutste verwachting heeft overtroffen. Door de handenar beid van een 55-tal meisjes en jongens, konden aan diverse in richtingen ter verpleging van debiele jeugd, blinden etc., 195 plakboeken en poppen, 75 stuks washandjes en poppekleertjes. een groot aantal wandlijstjes. .125 legpuzzles. 25 dominospelen en 3 landkaarten voor blinden worden geschonken. Door de secretaris, de heer C. v. d. Hooft, werd opgemerkt, dat het Ned. Rode Kruis in Den Haag deze club inmiddels één der beste in Nederland heeft ge noemd. Hij zei, dat alleen gebrek aan lokaalruimte oorzaak is, dat deze club niet tot meer dan 't dub bele ledental is uitgegroeid. De belangstelling voor haar werk is zeer gestegen door haar stand op de laatstgehouden hobby-ten toonstelling in de Technische school. Daar er deze avond veel te be luisteren viel van hetgeen door de jeugdige leden en enige oude ren werd opgevoerd, terwijl in de pauze aan alle aanwezigen ver versingen werden aangeboden, kon ds. De Reuver in zijn slot woord deze herdenkingsavond als zeer geslaagd noemen. t Advertentie. 1 .riep, diarrhee. influenza 6 poeders maar ook zonder prijsverhoging. V raag uw drogist. MEENK'S POED^S helpen! Er zijn Meenk's Poeders®!® hoofdpijn, kies pijn, hoest, grtep.^arrhee, influenza, rheumatiek, koortsipeid bij gevatte kou, periodieke pijnen e£r. enz. Verkrijgbaa in etuis met 6 poeders maar ook tn een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn l'MECMCTè": rh perioi in rhdimaBePmiciWg»! periodieke ni merL-gn^xii^ N^fl in etDraPögWS een handige pTasuc mJisArO bu. j^ki|)gbaar ->ok m rflEEK «ÈHÉ VRIJDAG 25 SEPTEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Nachtzuster Ingeborg". ZATERDAG 26 SEPTEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Nachtzuster Ingeborg". Concertgebouw, 8 uur: „Ke rels en kogels". SPUI: Terrein v.v. Spui, 16.00 uur: Spui 1Wemeldinge 1. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Vader, moeder en 9 kinderen". AXEL Verkeersongeval te Sassing. Woensdagavond had op de Sassing bij de kruising Rijksweg- Graafjansdijk een ernstig ver keersongeval plaats. De heer P. van E., reed op zijn motorrijwiel uit de richting Axel en moest op de Sassing links af slaan om over de Graafjansdijk naar Westdorpe te rijden. Uit de richting Sluiskil kwa men enige auto's waaraan de heer Van E. voorrang verleende, maar toen hij linksafsloeg kwam achter de auto's de heer De G„ uit Axel, op zijn motor aange reden, met op de duo de lieer V. De heer Van E botste te gen de heer De G. op met het gevolg dat laatst genoemde met een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd moest worden. Zowel de heer Van E. als de duorijder van de heer De G. had den geen noemenswaardig letsel pogelopen. Beide motorrijwielen hadden materiële schade. SAS VAN GENT. Raadsvergadering. Op de agenda van de a.s. dins dag. des avonds 7 uur te houden raadsvergadering komen o.m. de volgende punten voor: Verzoekschrift van J. J. Aar- noutse te Sas van Gent om eer vol ontslag als hoofd van de o.l. school A en als hoofd en onder wijzer aan de afzonderlijke cur sus in de Franse taal aan voor noemde school. Voordracht tot benoeming in vaste dienst van een hoofd aan de o.l. school A, tevens hoofd en onderwijzer aan de afzonderlijke cursus in de Franse faal aan voornoemde school in de vacatu re van J. J. Aarnoutse. Verzoekschrift van de Bond tegen het schenden, door het vloeken, van Gods Heiligen Naam te 's-Gravenhage om een subsi die uit de gemeentekas, idem van het Tentoonstellings-comité Zeeuwsch-Vlaanderen 1959 ge vestigd te Aardenburg om "n sub sidie tot vorming van 'n garantie fonds voor te houden ten toonstelling, idem van het Leger des Heils, afdeling reclassering te Middelburg, idem van het be stuur van de Rijkspolitiekapel te 's-Gravenhage, idem van de Provinciale Bond „Het Zeeuwshc Wit-Gele Kruis" afdeling geeste lijke volksgezondheid, te Aarden burg. Voorstel tot het aanvaarden van een schenking van de direc tie van de N.V. Stijfsel- en Glu- cosefabriek „Sas van Gent" te Sas van Gent. Voorstel tot het verlenen van zekerheid, als bedoeld in artikel 7 van het besluit bevordering eigen woningbezit, aan diverse aanvragers. Verzoekschrift van F. Verstelle te Philippine om optie op ge meentegrond. gelegen aan het Frederik-Hendrikplantsoen en de Hollandiastraat voor de bouw van premiewoningen. Verzoekschrift van de leden van de Katholieke raadsfractie om de weekionprs in vaste dienst in het vervolg per maand uit te betalpn. Voorstel tot wijziging van de instructie van de directeur-vee arts en van de hulpkeurmeester van de vleeskeuringsdienst Sas van Gent. Verzoekschrift van de N.V. Stijfsel- en Glucospfabriek „Sas van Gent" te Sas van Gent tot aankoop van 500 m2 bouwgrond ad 15 per m2 in bet z.g. „Ste- vensbos". Voorstel tol wijziging van de gemeenschappelijke regeling ten behoeve van de verzorging van 7,wakzinnige kinderen in Oost Zeeuws-VIaanderen. Aanbieding van de gemeente begroting 1960 en van de begro ting van de gemeentelijke instel ling voor sociale zorg. Voorstel tot wijziging van de gemeente-begroting voor 1959. SLUISKIL. Rolschaatswedstrljden. Tn Sluiskils villawijk beeft men op de plaats voor het klein casi no. dat deze benaming echter niet meer draagt doordat het woonoord werd, ook de tennis baan doen verwijderen en er een gloednieuwe rolschaatsbaan voor geprojecteerd. De betonnen baan welke in piste vorm werd uitge voerd, zal zaterdag a.s. met een rolschaatswedstrijd officieel ge opend worden. In diverse groepen bestaat ér voor de kinderen van het „maandpersoneel" de gelegenheid elkaar op de acht wieltjes te be kampen. Door auto gegrepen. Begin Kanaalweg Noord werd woensdagavond ons 13-jarig plaatsgenootje Th. V. door een uit richting Terneuzen komende Belgische auto gegrepen. De bestuurder hiervan was de heer R. E. van H. uit St. Jan in Eremo, die door het onvoorzich tig oversteken van de knaap hem niet meer kon ontwiiken, waardoor de jongeman a.h.w. werd geschept en driemaal bui telde. Doch ook het geluk sprak een woordje in dit ongeval mee, want de knaap bracht het er naar omstandigheden bijzonder goed af. Met enige kneuzingen aan been en voorhoofd werd hij door dr. Th. Wechgelaar naar zijn huis vervoerd en na verbonden te zijn onder de dekens gestopt. Na aanrijding doorgereden. Omstreeks half twaalf had op hetzelfde kanaalgedeelte 1 km voor de kom eveneens een aan- (Advertentie.) Wat een keus. wat een sortering De nieuwste platen steeds 't eerst bij NOORDSTRAAT 84-86 TEL. 2573 - TERNEUZEN HAROLD MACMILLAN, DE GROTE FAVORIET DER ENGELSEN Engeland zal op 8 oktober a.s. aan vervroegde verkie zingen beginnen. Het motief voor het kiezen van deze datum wordt weergegeven in de woorden van premier MacMillan, die zei: „Er staan belangrijke internationale onderhandelingen op het programma; het is duidelijk, dat ons volk de kans moet krijgen uit te maken door wie het daarbij wil worden vertegenwoordigd". Daartoe werd het Lagerhuis op 18 september ontbonden. Na de stembusstrijd op 8 okober komt op 20 oktober het nieuwe Lagerhuis, waarin ongctwijfcld'vccl nieuwe gezichten zullen verschijnen, voor het eerst bijeen. Hals over kop is Engeland in verkiezingsstemming geraakt. De beide Labourleiders, Gaits- kell en Bevan, zijn er speciaal voor teruggekomen van een reis door Rusland en de verkie zingspropaganda met zijn par tijvergaderingen, redenaars in het openbaar, zijn aanplakbil- NEUROLOOG HAD ONGEVAL IN OOKT-BERLIJN Naar de politie te Roermond mededeelt heeft, de neuroloog dr. Banki, die sinds een dag of tien niets van zich had laten horen, in Oost Berlijn een onge luk gehad. Hij ligt daar in een ziekenhuis; dr. B&nki heeft dit meegedeeld in een brief aan zijn echtgenote. Dr. Banki, aldus de politie, is op 13 september vergezeld van zijn secretaresse mej. M. Heij- nen naar een congres in Keu len gegaan. Mej. Heijnen verge zelde dr. Banki. zoals vaker, voor het opnemen van refera ten. Vermoedelijk, aldus de po litie, is dr. Banki tijdens het congres in Keulen in contact gekomen met collega's uit Ber lijn, met wie hij is meegereisd. Hij is thans opgenomen in een ziekenhuis te Fiirstenwalde bij Oost-Berlijn. In zijn brief FRANS VLIEGTUIG NEERGESTORT. Een transportvliegtuig van het type DX-7, eigendom van de Franse maatschappij Transports Aeriens Infcrcontlnenteaux, is donderdagavond bij het opstijgen van het vliegveld van Bordeaux verongelukt. Op het vliegveld werd meege deeld dat 54 van de 60 inzittenden om het leven zijn gekomen. De andere zes zijn zwaar gewond. Het toestel was onderweg naar de Ivoorkust en Soedan. rijding plaals. Ditmaal waren bet twee brommers, die met elkaar in ongewenst contact kwamen, doch waarvan er één na de aan rijding doorreed in de richting Terneuzen. Het was onze plaatsgenoot de 18-jarige W. de S„ die vanuit Terneuzen huiswaarts reed en ter hoogte van de eerste woning op Kanaalweg Noord, alwaar het rijwielpad een hocht maakt, door een uit tegenovergestelde rich ting naderende brommer werd aangereden en opzij geduwd. S., die zo krachtig remde, dat de gehele remstelling van zijn neg gloednieuwe brommer verboog, belandde tegen de afrastering. Niemand beeft op dit late uur het ongeval bemerkt, en toen S. na enige tijd weer tot zijn positie- ven kwam, is hij huiswaarts gekeerd met een vernielde brom mer. veel kleerscheuren en ver wondingen aan gelaat en hoofd. SLUIS Va ra re portage opgenomen. Tn het R.K. paroehiehuis alhier werd door de ..Vara" een repor tage opgenomen. Hieraan werd medewerking verleend door de burgemeester van Sluis, de beer P. F. van Hootegem. het muziek gezelschap Apollo" met de jeugddrumband „De Jantjes" en verschillende ingezetenen. Vele inwoners woonden het opnemen van de gesprekken hij. schrijft dr. Banki, dat zijn toe stand vooruitgaande is. Mej Heijnen bevindt, zich eveneens in Fiirstenwalde in afwachting van haar terugkeer naar Ne derland, aldus de politie. SINT BAVOKERK TE HAARLEM IN VERVAL. Het gemeentebestuur van Haarlem zal. in samenwerking met de kerkvoogdij der Neder lands-Hervormde gemeente van Haarlem, binnen niet te langfe tijd moeten overgaan tot her stel van het dak van de uit de 14e eeuw daterende Grote of Sint Bavokerk en van het uit 1500 daterende houten gewelf van het gebouw. Uit onderzoe kingen is ook gebleken dat het kruisgewelf onder de toren te kenen van verval vertoont, zo dat restauratie urgent is. Het beroemde orgel wordt reeds ge restaureerd. In de naaste toe komst dient ook het carillon te worden verbeterd en enigzins te worden uitgebreid. HET GAT IN DE WEI TE WORMER. De hulpverleningsdienst van het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft zijn werkzaamhe den bij het gat in het weiland te Wormer gisteren overgedra gen aan het Wormer aanne mersbedrijf E. Woud. De aan nemer denkt voor het opgraven van het voorwerp ongeveer twee weken nodig te hebben. Reeds eerder heeft men metf een mijndetector gteracht het voorwerp op te sporen, maar het apparaat reageerde niet. De hulpverleningsdienst blijft toe zicht uitoefenen op de graaf werkzaamheden. BRAND IN JONGENSDORP Donderdagmiddag is een vrij ernstige brand uitgebroken in het jongensgesticht ,.De hei bloem" onder de gemeente Heijthuizen, thans genaamd het jongensdorp „De widdonck" waarin een honderdtal kinde ren verblijven. Het huis wordt geëxploiteerd door de broeders van Zeven Smarten uit het broederhuis te Warmond. Een der broeders ontdekte rond half één het vuur in een der stallen van de boerderij en maakte di rect alarm. Het vuur tastte de achterzijde van de personeels- verblijven aan en daar gelegen magazijnen van de ambachts school. Boven de stallen van de boerderij lagen 2 300 balen hooi geborgen, die verloren gin gen, alsmede enige landbouw machines en een kalf. Ook de daar ondergebrachte admini stratie der boerderijen ging in vlammen op. De brandweren van Meijel en Heijthuizen be streden het vuur en moesten ruim duizend meter slang uit leggen om water te betrekken van de in de buurt gelegen pa rochie „De heibloem", waar men over waterleiding be schikt.. Aanvankelijk had men te kampen met ernstig gebrek aan druk op de leiding, totdat het pompstation Beegden in greep. Tn de onder de personeelsver- blijven gelegen kelders lagen een tiental ton kolen geborgen, die eveneens door het vuur werden aangetast. De broeders konden met, gebruikmaking van schuimblussers het vuur daar in zijn opmars stuiten Rond 900 m- van gebouwen en stallen is door het vuur verlo ren gegaan. De gebouwen en opstanden waren verzekerd. De schade is aanzienlijk. OUD FRIES ZWAARD ONTVREEMD EN TERUGGEVONDEN. Het zaterdagmiddag uit een der grachten van Sneek opgediepte zwaard, dat mogelijk aan Grote Fier, de Friese boerenheld uit de jaren omstreeks 1520 toebehoor de, is woensdagavond ontvreemd. Het bleek van de drukbezochte ondheidkundige tentoonstelling in de Waterpoort in Sneek ver dwenen te zijn. Een speurtocht van een groep Sneekers leidde echter 's nachts nog tot opsporing van het wapen. Het bleek dat I^euwarders bet hadden weggenomen, klaarblij kelijk met de bedoeling het in het Fries museum in hun stad onder te brengen. Na onderhandeling tussen Sneek en Leeuwarden werd bet zwaard diep in de nacht teruggevoerd naar Sneek waar het donderdag weer op de tentoonstelling te zien was. LASTIGE KNAPEN. Drie Hengelose jongelui, de 18-jarige G. A. J. R„ diens broer, de 20-jarige G. J. W. R. en de 17-jarige L. B. R. hebben het de politie de laatste dagen zeer las- stig gemaakt. Dinsdagavond werd het drietal, nadat een agent een waarschuwingsschot had ge lost, in Hengelo gearresteerd toen het op heterdaad werd be trapt bii het stelen van een krat bier. Op het laatste moment wis ten twee knapen nog te ontko men, maar zij meldden zich daar na vrijwillig. Na de nacht op het Hengelose politiebureau te hebben doorge bracht, werden de drie knapen woensdagmorgen op vrije voeten gesteld. Ze trokken naar Haaks bergen, Ede en Eibergen, in wel ke plaatsen fietsen werden ge stolen. In Eibergen hield de rijkspolitie het drietal aan, maar twee knapen wisten opnieuw te ontsnappen. De 20-jarige G. J. W. R. werd naar het bureau ge bracht. Hij bleef er niet lang, want met een koene sprong door een raam hernam hij zijn vrij heid. In diverse plaatsen ging de politie woensdagavond en -nacht op onderzoek uit. De Hengelose politie had daarbij succes. In de buurtschap Oele zag een politie patrouille twee van de drie kna pen fietsen. Ze gooiden hun (ge stolen) karretjes weg en namen de benen. Met behulp van speur honden wisten de agenten de knapen enkele uren daarna even wel aan te houden, waarna ze in het bureau werden opgesloten. De derde knaap, de 17-jarige L. Ei. R„ ontdekte de politie in de loop van de nacht, in een wagen met kermismateriaal, waarin hij lag te slapen (Advertentie). jetten en leuzen begint op toe ren te komen. Op heden is de verdeling der zetels in het Lagerhuis 343 voor de conservatieven, 281 voor de labourpartij en 6 voor de libe ralen. De laatsten ontplooien een wel zeer intensieve propa ganda en hopen hun zetelaan tal te verdubbelen. Natuurlijk zal de grote strijd weer gaan tussen de conservatieven en la bour. Sterkste troeven MacMillan weet wat hij doet. Hij kan zich de luxe van deze vervroegde verkiezingen permit teren. De binnenlandse politie ke positie van de conservatieven is nog zelden zo goed geweest en de kans op een nieuwe over winning is cian ook zo groot, dat iedereen het. er vrijwei over eens is, dat MacMillan zal ze gevieren. De conservatieven hebben kans gezien de laatste jaren de labourpartij de wind uit de zei len te nemen, door het hand haven van de indertijd getrof fen sociale maatregelen en door zelf voor zover mogelijk op sociaal terrein vooruitstre vend te zijn. Bovendien komt daarbij, dat een groot deel van het Engelse volk momenteel voor de buitenlandse politiek van MacMillan is. De Engelse premier streeft een nauw sa mengaan met Amerika na en zijn weloverwogen houding, met behoud van het Britse zelfbewustzijn. is momenteel zeer belangrijk in verband met de Russische dreiging. Men weet, dat labour een voorstander is van aanmerkelijk lossere banden met de V.S. en een radicale wijziging van de huidige Britse politiek. De so cialisten streven er naar, Enge land een soort derde macht te laten vormen tussen de V.s. en Rusland. Toorts ziin velen voorstander van een toelating van communistisch China tot de Verenigde Naties en het overdragen van de nationalis tische Chinese eilanden voor de kust van het Hemelse rijk aan de roden. Voorts zouden zij een einde willen maken aan de Centrale Verdragsorganisatie (het vroegere Bagdadpact) en dat zijn allemaal dingen, die de nuchtere Engelsman in de hui dige internationale politieke si tuatie niet gewenst vindt. Hij werd geen directeur Binnen een jaar kan het ge tij misschien al keren, maar momenteel liggen de kaarten toch zeer gunstig voor Mac Millan en wanneer hij, zoals verwacht mag worden, de ver kiezingsoverwinning behaalt, kan op een voortzetting van de ze Britse buitenlandse politiek gerekend worden. Harold MacMillan is een oude rot in het politieke vak. Hij mag terugzien op een pc'.i- tieke carrière van ruim dertig jaar, en is dus een man van grote ervaring. De premier stamt uit een fa milie van zakenlieden. Hij is een kleinzoon van de stichter van de publiciteitsfirma Mac Millan Co. Hij was voorbe stemd om directeur te worden, maar alles is heel anders ge lopen. Zijn vader was een Schot en zijn moeder een Amerikaan se. Hij werd in 1894 geboren en zijn jeugd verliep als die van zovele Engelse knapen. Hij ging te Eton op school en kwam la ter als student in Oxford. In de eerste wereldoorlog diende hij bij de Grenadier Guards en werd enige malen gewond. Na de oorlog reisde hij in 1919 als adjudant van de gouver neur-generaal voor Canada, de hertog van Devonshire, mee naar dit mooie land in Noord- Amerika. Hier begon zijn leven, want, hij maakte kennis met la dy Dorothy Cavendish, een van de dochters van de G.G. en zij trouwden. Zij is zijn grote steun geweest bij zijn politieke carrière. In de politiek In 1924 werd MacMillan ver kozen als lid van het parle ment voor Stockton-on-Tees. In 1929 verdween hij weer uit het parlement, maar kwam er in 1931 in terug. Tot. 1945 was hij lid van het parlement en in die tijd is er veel gebeurd. In 1940 toen sir Winston Churchill zijn nationale coali tie-kabinet vormde, benoemde hij MacMillan tot parlements- secretaris bij het ministerie van voorraden. Twee jaar later ging hij over naar het ministerie van Koloniën als onderstaatssecreta ris en werd toegevoegd aan het gealliëerde hoofdkwartier in Noord-Afrika, Doordat hij zo buitengewoon goed met de Fransen kon opschieten, werri hij benoemd tot Engels verte, genwoordiger bij het Franse na tionale bevrijdingscomité. In 1943 benoemde koning Ge orge VI hem tot Britse hoge commissaris voor Italië en in 1944 werd hij president van ric gealiëerde commissie in Ita lië. In deze positie had hij de politieke supervisie in dat land. In december 1944 kreeg hij op dracht zich naar Griekenland te begeven om te bemiddelen tussen de beide partijen in de Griekse burgeroorlog. En ten. slotte kwam hij in 1945 in En geland terug, waar hij voor korte tijd de positie van staats- secretaris kreeg, totdat als ge volg van de nieuwe verkiezin gen labour aan het bewind kwam. Van dat moment af gin gen de conservatieven in de op positie, tot 1951. toen zij weer aan het bewind kwamen. Strijder voor verenigd Europa In die tussenliggende perio de heeft MacMillan zich ern stig bezig gehouden met de Europese gedachte. Hij heeft Winston Churchill geholpen bij de organisatie van de beweging voor een verenigd Europa. Toen de conservatieven weer het roer hadden overgenomen, werd MacMillan minister van huisvesting, in 1954 minister van defensie en in 1955 staatssecre taris van Buitenlandse Zaken. In deze functie woonde hij ver schillende vergaderingen bij der regeringsleiders en ministers van Buitenlandse Zaken dpr grote vier. Ook voerde hij be sprekingen op hoog niveau in de Verenigde Staten. Hij teken de als vertegenwoordiger van het Verenigd Koninkrijk het Weense staatsverdrag in 1955 en we zien hem geregeld op de bijeenkomsten van de NAVO en die van de Westeuropese Unie. In 1956 werd hij minister van financiën als opvolger van Butler en heeft hij veel te ma ken gehad met de organisatie voor Europese economische sa menwerking, het internationaal monetair fonds en de wereld bank. In het begin van 1957 werd hij plotseling gevraagd ais minister-president van het Verenigd Koninkrijk en hij be schouwt dit als de kroon op zijn carrière. Zijn eigen woorden waren: „Eerlijk gezegd had ik dit verloop van mijn leven nooit verwacht". Actie en reactie Gezien deze briljante loop baan, mogen we MacMillan zien als een politicus, die in zijn le ven louter successen boekte en daar zal hij waarschijnlijk een nieuw eclatant verkiezjngssuc- ces aan toevoegen. Momenteel staat Etjg<\a.ru\ gehèel achter hem in zijn po litiek, om samen met de V.S. een stevig tegenwicht te vor men tegen de Russische politiek van druk en intimidatie over vele fronten in de wereld Chroesjtsjef weet dit en ver moedelijk is de Britse houding van het ogenblik mede een aan leiding voor de Russische pre mier geweest om met president Eisenhower te gaan praten MacMillan gaf kortgeleden ze'f het goede voorbeeld door geheel vrijwillig een bezoek aan Mos kou te brengen. Het is in wezen de politiek van MacMillan die de toon aan geeft, een vredelievende pol: riek van vraagstukken bespre ken en nog eens bespreken. KENNETH COBDEtI (Nadruk verboden.) 0 Burgemeester Wagner van New York heeft woensdag voor een senaatssubcommissie ge pleit voor drastisch overheids ingrijpen tegen de handel in verdovende middelen om paal en perk te helpen stellen aan de jeugdmisdadigheid in New' York. SCHILDERIJTJE TERECHT. Het zestiende eeuwse schil derijtje. toegeschreven aan de schilder Van Kappenberg en voorstellende een kop van een oude kerkmeester, dat ongeveer twee weken geleden uit het Arnhems gemeentemuseum werd ontvreemd is thans te recht. Aan de hand van een in de dagbladen gepubliceerde foto van het schilderijtje werd het herkend door een restaurateur van schilderijen in Arnhem, aan wie het ter restauratie was gegeven door een kunsthande laar. Aangezien deze laatste in het buitenland verblijft, heeft de politie nog niet kunnen na gaan van wie deze kunsthande laar het schilderijtje in bezit heeft gekregen. Niet uitgesloten is de moge lijkheid, dat de inmiddels gear resteerde 23-jarige A. N. C. van C. er meer van weet. Deze wordt er ook van verdacht on geveer terzelfder tijd uit het aartsbisschoppelijk museum te Utrecht een kunstwerk te heb ben gestolen, welk beeldje in middels is achterhaald. Het thans ook achterhaalde schil derijtje uit het Arnhems muse um is eigendom van de dienst voor 's Rijks verspreide kunst voorwerpen. Het is zo klein van afmetingen. 15 x 13'2. dat het makkelijk in jaszak of tas kan worden meegenomen. Mede om dat het in het museum niet op een direct in het oog lopende plaats hing, werd de vermissins niet direct opgemerkt.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2