Plan voor kanaal T erneuzen-Antwerpen Chroesjtsjef bezoekt staalstad Pittsburgh WEERBERICHT HOOCWATER ZON- en MAANSTANDEN De komende besprekingen tussen Eisenhower en Chroesjtsjef HET WEER Amerikaanse maanraket bij proef ontploft Het proces-Hume De loonbijslag aan Belgische grensarbeiders PHILIPS PHILIPS Franlterlng by abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct Losse nrs 9 ct. DE VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4790 Verschilnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. ran de Sande, Terneuzen Ai^ertentiepriis per mm 15 ct; minimum pat advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties 'g##n hanttein- advertenties)5 regels 1,Iedere regel roaer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adraa Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. VERTEGENWOORDIGERS van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaan- deren te Terneuzen en vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Antwer pen hebben dezer dagen besprekingen gevoerd over de mogelijkheid om Antwerpen en Terneuzen door middel van een rechtstreeks kanaal te verbinden. Volgens een door de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen, ir. C. A. L. Horstmann, verstrekt communiqué, zijn „van Ant werpse zijde de grote voordelen van een dergelijke verbinding volkomen begrepen". Volgens het communiqué ziin de voornaamste voordelen die het nieuwe kanaal zal bieden de volgende: In de eerste plaats zal de vaarweg met niet minder dan 35 kilometer worden bekort. De vaart door het kanaal zal 'zeer veilig zijn. omdat de schepen die er gebruik van maken met be hulp van geleidelichten en radar kunnen worden geleid. Voorts zal het kanaal geschikt gemaakt kunnen worden voor zeer grote schepen, hetgeen voor het Schel- detraject waarschijnliik illusoir is. De route over de Schelde zal steeds gevaar op blijven leveren, aldus de verklaring omdat de zandbanken en de bochten in de vaarroute zich steeds verplaat sen. In het plan is begrepen de aanleg van een dam in de Schel de met spuisluizen. Tegen dit on derdeel van het plan werden van Antwerpse zijde bedenkingen, voornamelijk van technische aard. aangevoerd. Toch, aldus het communiqué, zou zulk een dam grote voor delen opleveren. Over de dam zou nameliik een wegverbinding over de Schelde met het westen tot stand kunnen worden ge bracht die de verkeerstunnel te Antwerpen zou ontlasten en die tevens Zeeuvvs-Vlaanderen de lang begeerde vaste oeververbin ding znu kunnen brengen. Verder zou deze dam de achterliggende gronden langs de Schelde vrij waren voor overstromingen en verzilting.. Het is echter de vraag of deze iam technisch te verwezenlijken is en welke invloed deze zal heb ben op het waterpeil. Wel staat vast. aldus valt uit het commu niqué te lezen, dat het manoeu vreren met schepen op de Schel de er zeer door zou vergemak kelijken. aangezien de invloed van de getiidestromineen voor een groot deel teniet gedaan zou worden. De dam zou veel kleine re afmetingen krijgen dan de in het Delta-plan geprojecteerde dammen. Het plan voorziet verder in een toegang tot het havenbekken van Antwerpen vanuit de Schelde, door de bestaande Petroleum haven tot aan de Schelde uit te graven. Er moet nog worden na gegaan in hoeverre dit onderdeel van het plan, in verband met be staande vestigingen, realiseer baar is. Zoals bekend, is men in België op het ogenblik bijna toe aan de aanbesteding van de vierde zee sluis bij Zandvliel. Indien echter een kanaal naar Terneuzen zou worden aangelegd, zou de situa tie van het ontworpen havenge bied geheel anders worden en de zeesluis zou overbodig worden. De aanbesteding van de sluis, die tegen het einde van het jaar zou plaatsvinden, zou dienen te wor den uitgesteld, hetgeen de moge lijkheid zou scheppen van een technische bestudering van deze materie. De Kamer van Koophandel van Antwerpen zal. aldus het com muniqué, de kanaalnlunncn zo spoedig mogelijk voorleggen aan de technische instanties te Bel gië, teneinde een antwoord te verkrijgen op de vraag of een dam met spuisluis in de Schelde uitvoerbaar is en welke water- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bildt, geldig van vrijdag ochtend tot vrijdagavond. WEINIG WIND. Veranderlijke bewolking met in het noorden van het land hier en daar enige regen. Weinig veran dering in temperatuur. Overwe gend zwakke wind. ZATERDAG 26 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden loopkundige consequenties de aanleg er van zou hebben. Tevens zal dan kunnen worden nagegaan of doorgraving van de Petroleumhaven mogelijk is en en of deze nieuwe toegang tot het havengebied van Antwerpen een voldoende capaciteit zal krijgen. In het coniuniqué wordt ver der gezegd, dat, wanneer de re geringen van beide landen grote sommen beschikbaar stellen om dcor verbreding van het kanaal GentTerneuzen de toegang tot de haven van Gent te verbeteren, niet is in te zien, waarom dit voor een verbinding met Ant werpen niet zou gebeuren. Do haven van Antwerpen, zo wordt in het communiqué ge legd. is achtmaal zo belangrijk ais die van Gent en een kanaal van Terneuzen naar Antwerpen zou de toekomst van Antwerpen volkomen zeker stellen. Zeer gro te schepen zouden de haven van Antwerpen kunnen bereiken, ter wijl tevens de bestaande vaarweg over de Schelde volkomen ge handhaafd zou kunnen worden. Ook in Nederland, aldus be sluit het communiqué, zullen de betrokken instanties zo snel mo gelijk op dit plan opmerkzaam worden gemaakt, opdat ook aan deze zijde van de grens eventuele, studies kunnen worden aange pakt. (Advertentie.) V. N.-ASSEMBLEE. De algemene vergadering van de Verenigde Naties te New York was donderdag het toneel van een felle woordenstrijd tus sen vertegenwoordigers van Israël en de Verenigde Arabische Republiek. Israels minister van Buiten landse Zaken, mevr. Golda Meir, viel de Arabische landen in het algemeen en de Verenigde Arabi sche Republiek in het bijzonder aan wegens hun „oorlogszuchtige houding jegens Israël". Nauwelijks was het applaus dat haar rede oogstte, verstoven of de onder-minister van Buiten landse Zaken der V. A. R., Zei- neddin, eiste het recht van ant woord op en vertelde dat er in het Midden-Oosten geen enkel land bestaat dat Israël erkent of bereid is ermee te onderhande len. Met van emotie trillende stem betoogde hij dat de opkomst van het Zionisme in het Midden-Oos ten in de vorm van Israël een daad van kolonisatie betekende. Israël was er door „Brits kolo niaal geweid" gekomen. Ook zijn woorden oogstten applaus. President Eisenhower, de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. Herter, en ver schillende hoge ambtenaren van het Witte Hnis en het ministerie van Buitenlandse Zaken hebben donderdag in Washington gecon fereerd over de vraagstukken van de koude oorlog, die aan de orde zullen komen op de bespre kingen tussen Eisenhower en Chroesjtsjef. De verwachtingen dat er dit weekeinde te Camp David, waar de beid° staatslieden, zoals be kend, zuilen centeren, oplossin gen zullen worden gevonden die kunnen leiden tot een verminde ring van de internationale snan- nivcn, zijn niet erg boog gespan nen. Eisenhower heeft reeds ge zegd dat hij niet gelooft dat Chroesjtsjef in Camp David met redelijke compromissen voor de dag zal komen inzake de kvves- tie-Berlijn en andere moeilijke vraagstukken. Hoewel de verklaringen van de v.m. li.m. 7.49 8.31 8.24 9.06 9.04 9.46 9.14 9.56 ZON MAAN Sept. op onder op onder 6.29 18.34 23.37 14.32 6.30 18.32 15.14 6.32 18.29 0.34 15.52 6.34 18.27 1.37 16.25 WEINIG WIND. Een hogedrukgebied verplaat ste zich langzaam van Engeland naar het zuiden van de Noordzee en veroorzaakte donderdag bij ons opnieuw droog weer afgezien van het uiterste noordoosten van het land waar enkele lichte bui tjes vielen. Ook in het grootste deel van Duitsland en Frankrijk was het droog, maar het uiterste zuiden van Frankrijk werd beïn vloed door een zwakke storing die daar zware regens bracht. Op verschillende stations aan de voet van de Pyreneën viel om streeks 50 mm in twaalf uur tijd. Een andere, van de Oceaan, af komstige storing bracht in Schot land hoeveelheden regen van om streeks 10 mm. Deze laatste sto ring breidt zich langzaam naar het oosten uit. De verplaatsing ervan verloopt echter in een zo langzaam tempo, dat het regen- gebied ervan vrijdag pas later op de dag het oostelijk deel van de Noordzee kan bereiken. Er be staat daarom een kans dat er later in het noorden hier en daar enige regen zal vallen. In hoofdzaak zal het weer ech ter worden bepaald door het hogedrukgebied zodat opnieuw zwakke winden en ongeveer de zelfde temperaturen kunnen wor den verwacht. Russische premier er op duiden dat hij van plan is te Camp David op te treden als leider van het wereldcommunisme, m.a.w. zal trachten dit weekeinde een machtspositie in te nemen, wijst zijn verklaring dat hij op 15 sep tember een vriendschappelijk en openhartig onderhoud met Eisen hower heeft gehad, loch in een enigszins andere richting. In Washington is men overi gens van mening dat alleen al het besluit van de beide staats lieden om over en weer een be zoek te brengen, de spanning rond Berlijn heeft doen afnemen. Men gelooft voorts dat de bedoe lingen van Chroesjtsjef duidelij ker zullen worden als hij met Eisenhower zal spreken over ziin Dlan voor algemene on algehele ontwapening. Do Amerikaanse regering beziet dit plan met een mengsel van ernst en scepticis me. Maar de twijfel zal ongetwij feld voor een groot deel worden weggenomen als de Russische nremier zich bereid toont om te onderhandelen over een systeem van toezicht, dat het Westen zo als bekend als onontbeerlijk be schouwt voor de uitvoering van een dergelijk plan. Zoals gemeld heeft Adlai Ste venson, een van de belangrijkste figuren van de Amerikaanse de mocratische partij, woensdag een onderhoud met Chroesjtsjef ge- bad in Iowa. Stevenson verklaar de na afloop van het gesprek dat de Russische premier gelooft dat het mogelijk is tot overeenstem ming te komen over een systeem van toezicht i.v.m. een ontwape ning die in fasen wordt uitge voerd. KONING BOUDEWIJN NAAR SCHOTLAND Koning Boudewijn van België zal nog deze maand naar Schot land vertrekken. De Belgische vorst zal daar deelnemen aan het golftornooi, dat van 30 septem ber tot 2 oktober in Gleneagles zal worden gehouden. EERSTE UITKERING A.W.W. Op donderdag 1 oktober zul len de eerste uitkeringen worden gedaan ingevolge de algemene weduwen- en wezenwet, die op dezelfde datum in werking treedt. De eerste pensioenen zul len in het gebouw van de sociale verzekeringsbank te Amsterdam worden uitbetaald door dc heer B. Roolvink, staatssecretaris van sociale zaken en volksgezond heid. TUNNEL NAAR DE VRIJHEID. De Franse politie speurt thans naar een 29-jarige man, die zon dag uit de gevangenis van Loos, bij Rijssel, is ontsnapt door een ondergrondse gang. De voort vluchtige, Paul Yadjissi, is een jaar bezig geweest met het gra ven van deze tunnel naar zijn vrijheid. Jadjissi is indertijd veroordeeld .tot twintig jaar gevangenisstraf wegens diefstal en het verwonden van een politie-agent. Premier Chroesjtsjef is woensdagavond in de Ameri kaanse staalstad Pittsburgh, waar vele vluchtelingen uit landen achter het „IJzeren Gordijn" wonen, aangekomen. De getroffen veiligheidsmaatre gelen waren bijzonder omvang rijk. Vóór de komst van de Rus sische premier was een stoet van 14 auto's door het centrum van de stad gereden met bor den waarop o.m. stond„Slach ter van Boedapest" en „Moor- (Advertentie.) Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, -'babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE Een Amerikaanse maanraket is donderdag bij een proef van de raketmotor op de basis van Cape Canaveral ontploft. Niemand liep verwondingen op. De raket was van het type „Atlas-Able". Toen men bij het aftellen tot nul was gekomen, sloegen de vlammen onder uit de raket. De ongeveer veertig man, die bij de proef betrokken waren, bevonden zich op het ogenblik van de ont ploffing in een bclcmen onder komen op veertig meter afstand. In een bekedmaking van de Amerikaanse luchtmacht werd gezegd dat in het begin van de volgende maand een ruimteproef met deze raket zou worden ge daan. Een woordvoeder van de Ame rikaanse luchtmacht verklaarde later in Washington, dat de raket „volkomen vernield" is. Men acht het onwaarschijn lijk dat een raket van het type „Atlas-Able" tijdig gereed zal zijn voor de lancering, die vol gens de plannen in oktober moet plaats vinden. Dit betekent dat de eerstvol gende lancering in de richting van de maan niet kan geschieden vóór november. Amerikaanse luchtmacht verantwoordelijk voor lancering van militaire satellieten Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft de Ameri kaanse luchtmacht belast met de verantwoordelijkheid voor het lanceren van satellieten die een militair doel hebben. De lucht macht wordt tevens verantwoor delijk voor de middelen voor de ruimtevaart. Dit besluit werd verwacht omdat al enkele maan den geleden het toezicht op de Jupiter, een intercontinentale raket, die door het leger is ge bouwd, is overgedragen aan de luchtmacht. Zoals bekend heeft de luchtmacht het contract voor de produktie van de jager van het type F-108 geannuleerd. Deze jager, die een snelheid kan ont wikkelen van 32.000 km per uur, zou het snelste bemande vlieg tuig van het Amerikaanse vlieg tuigarsenaal zijn geworden als het in serie zou zijn gebouwd. De Ver. Staten zullen zich dus voortaan onder toezicht van de luchtmacht bezig houden met de vervanging van het vliegtuig door de raket. denaar van Amerikaanse vlie gers". Een optocht van Chroes jtsjef vijandig gezinde betogers werd door de politie tegenge houden en een andere kant uit gestuurd toen hij zich naar het vliegveld wilde begeven. Pittsburghs burgemeester. Thomas Gallacher, bood Chroesjtsjef een sleutel van de stad aan. De Russische premier zei. bij voorbaat de bevolking van Pittsburgh te willen dan ken, die naar zijn stellige over tuiging hechtere betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten tot stand wilde brengen. Chroesjtsjef stel de het op prijs, dat de burge meester hem de sleutel van de stad gegeven had en verzekerde hem, dat hij van het in hem ge stelde vertrouwen geen misbruik zou maken. Toen de Russische premier in een dichte auto stapte, vroeg een journalist een politieman waarom de Russische premier niet in een open auto mocht rijden. De journalist kreeg ten antwoord, dat er vele heuvels rond Pittsburgh zijn. Alle wolkenkrabbers in de stad hadden de lichten aange houden om Chroesjtsjefs aan dacht af te leiden van de nog steeds voortdurende algemene staking in de staalindustrie. Slechts één fabriek werkt nog en deze is gisteren door Chroes jtsjef bezichtigd. 5.000 mensen stonden in de nabijheid van Chroesjtsjef ho tel en er werd gejuicht toen de Russische leider uit zijn auto stapte. Hij bleef slechts even staan om' naar de menigte te kijken en ging toen het hotel binnen. Voor het raam van zijn kamer op de achtste verdieping wuifde de Russische leider naar de menigte heneden die inmid dels was aangegroeid. Eerder op de dag had Chroes jtsjef de landbouwhogeschool van Iowa bezocht, waar hem een hartelijke ontvangst bereid werd. Vooral de meisjesstuden ten hadden een extra applaus voor de Russische premier, die hun geluk wenste bij het vin den van goede echtgenoten. Bij het afscheid kreeg Chroes jtsjef een varken aangeboden. Zijn commentaar wasDit is een prachtig Amerikaans var ken. Maar het heeft ook alle kenmerken van een Russisch varken. Zulke Amerikaanse en Russische varkens kunnen vreedzaam met elkaar leven en ARRESTATIE IN IRAK Sjeik Abdoel Rassoei El Kha- lissi is door de Iraakse autoritei ten gearresteerd na publikatie van een geschrift waarin hij zijn afkeuring uitsprak over de exe cutie van „vrije officieren" in Irak, zo meldt het blad „Alwah- da". Voorts schrijft het blad dat de strijdkrachten in het Iraakse plaatsje Azamieh hebben gewei gerd te schieten op demonstran ten die een symbolische rouw stoet vormden en dat zij 'zich bij de demonstranten voegden. Intussen hebben de vier leden van de commissie van onderzoek van de Verenigde Naties te Vientaine besloten tussen 30 sept. en 2 oktober naar het noordoos ten van Laos te gaan, waar een guerilla-strijd gaande is. Dit is donderdag van de zijde der com missie vernomen. BRAZILIAANSE VLIEGRAMP Zestien passagiers en vier be manningsleden zijn woensdag om het leven gekomen doordat een vliegtuig van de Braziliaanse maatschappij V.A.S.P. in brand geraakte en nabij Sao Paulo neer stortte. Kort na het vertrek uit Sao Paulo ontplofte een motor toen het toestel, dat op weg wes naar Rio de Janeiro, op ongeveer dui zend meter hoogte vloog. Te Winterthur in Zwitserland is donderdag het proces begon nen tegen de Brit Donald Brian Hume, die o.m. beschuldigd wcrdt van moord op de taxi chauffeur Arthur Maag uit Zurich. Hume, die terechtstaat onder de naam Donald Brown, betrad Advertentie.) RADIOdeBUCK NOORDSTR. 84--86 TFL.2573 ERNEUZEN Besprekingen tussen afgevaar digden van de Stichting van de Arbeid en van de Belgische vak bonden over de loontoeslag voor de Belgische grensarbeiders heb ben woensdag niet tot overeen stemming geleid. Volgens berichten uit Belgi sche vakbondskringen wenst de Stichting van de Arbeid de toe slag te verminderen met vijf pro cent naar aanleiding van de ver hoging van de Nederlandse lonen met de huurcompensatie en het overige deel van de toeslag ge leidelijk te verminderen naar ge lang er door toepassing van de vrije loonvorming in Nederland loonsverhogingen worden toege staan. De delegatie van de Belgische vakbonden handhaafde echter de mening, dat het verschil in het loonpeil tussen Nederland en België het voortbestaan van een bonificatie rechtvaardigt. Ondanks het feit, dat van beide zijden nieuwe vooorstellen werden ingediend, wist men niet tot overeenstemming te komen, aldus een mededeling van het Algemeen Belgisch Vakverbond. Dc looncommissie van de Stich ting van de Arbeid zal thans het College van Rijksbemiddelaars verslag uitbrengen over de be sprekingen en mededelen, dat voor haar de Belgische tegen voorstellen onaanvaardbaar zijn. De Belgische vakbonden wach ten thans een nadere beslissing van het College van Rijksbemid delaars af. geboeid het gerechtsgebouw. Hij werd begeleid door politieman nen met machinepistolen en ge trokken revolvers. Op de vraag of hij getrouwd was en een kind had, antwoord de Hume: „Ja, maar het is niet mijn kind. De vader was Stan ley Setty". Zoals bekend heeft Hume in 1950 in Londen terechtgestaan voor de moord op Stanley Setly. Hij werd toen vrijgesproken. Later schreef hij een artikel in een Londens blad waarin hij ver klaarde Setty vermoord te heb ben. Hij kon dit doen omdat iemand die in Engeland onschul dig is verklaard aan een bepaald misdrijf niet nogmaals voor het zelfde vergrijp mag terechtstaan. Hume bleek donderdag de eerste dag van het proces nog al agressief te zijn. Zo antwoord de hij op de vraag van de tolk, dr. Wach, hoe hij heette: „Weet u dat nietu hebt nog een paar dikkere brilleglazen nodig". Nederlands jacht hinderde de „Queen Elizabeth". Het grootste passagiersschip ter wereld, de 83.000 ton meten de „Queen Elizabeth", is naar thans bekend is geworden, on langs bij het verlaten van de haven van Southampton ge hinderd door het Nederlandse jacht „Zeevalk". De haven meester heeft naar aanleiding van dit geval klachten inge diend bij het Nederandse con sulaat te Southampton, de Ne derlandse ambassade te Londen en bij het ministerie van Bui tenlandse Zaken te Den Haag. Het incident deed zich voor op 6 augustus, toen de Queen Elizabeth" uitvoer op weg naar New York. Volgens de haven autoriteiten kregen de „Zee vlak" en twee andere jachten opdracht om uit de buurt van het schip te blijven. Het Ne derlandse jacht stoorde zich hier niet aan en wilde voor het reusachtige passagiersschip langs varen. De gezagvoerder hiervan zag zich gedwongen het bevel „volle kracht achteruit" te geven om een aanvaring te voorkomen. Daardoor werd het jacht op slechts enkele decime ters gemist. waarom dan ook niet onze beide landen?" Voor het bezoek aan de hoge school was Chroesjtsjef naar Coon Rapidt gereden, 120 km van Des Moines, om zich op de hoogte te stellen van de Ame rikaanse landbouwmethoden. Daar was hij getuige van een gevecht tussen een schreeuwen de troep verslaggevers en foto grafen en Amerikaanse en Russische veiligheidsmannen. De persmannen sloten de Rus sische premier en zijn gastheer, Roswel L. Garst, op een mais- veld in. De mensen van de vei ligheidsdienst begonnen daarop ruim baan te maken. Een ver slaggever werd door twee Ame rikaanse bewakers opgepakt en smakte neer op drie fotografen. In zijn hotel te Des Moines ontving Chroesjsjef een echt paar uit Litouwen, dat in 1944 uit Litouwen is gevlucht en de kinderen moest achterlaten. Chroesjtsjef streek over de wang van de moeder en gaf zijn minister van Buitenlandse Za ken Gromiko opdracht, zich met deze taak bezig te houden. De moeder Paulius Leonas uit Chicago, dankte Chroesjtsjef met tranen in h&-r ogen. De Sowjetrussische premier Nikita Chroesjtsjef en zijn vrouw Nina Chroesjtsjewa hebben don derdag ieder op eigen gelegen heid het gebied van de Ameri kaanse staalstad Pittsburgh ver kend. Chroesjtsjef bracht een bezoek aan de Mesta-macninefabriek, het enige grote staalbedrijf in het gebied van Pittsburgh dat nog niet, als gevolg van de thans reeds 72 dagen oude staalstaking, zijn poorten heeft moeten sluiten. Nina Chroesjtsjewa bracht een bezoek aan een kinderziekenhuis en aan het consultatiebureau van de Universiteit van Pittsburgh. Er had zich een menigte van meer dan vier duizend personen buiten Chroesjtsjefs hotel verza meld, toen hij dit donderdagoch tend verliet Een gedeelte der belangstellenden juichten, terwijl anderen „boe" riepen. Chroesjt sjef wuifde naar degenen die hem toejuichten. Hetzelfde deed zich voor toen Chroesjtsjef bij de ingang van de Mesta-machinefabriek was aangekomen, waar hij door on- veer 250 belangstellenden werd opgewacht. De toejuichingen weerklonken hier iets luider dan de kreten van afkeuring. Chroesjtsjef schonk zijn pols horloge aan een arbeider, die hem een sigaar had aangeboden. Adlai Stevenson, die tweemaal kandidaat der democratische par tij voor het presidentschap der Verenigde Staten is geweest, heeft donderdag te Chicago de volgende verklaring uitgegeven over het gesprek, dat hij woens dag j.l. op de modelboerderij van Rosweil Garst met de Russische leider heeft gehad. Hij zegt hierin: „Ik geloof dat de heer Chroesjtsjef zijn ontwa peningsvoorstel ernstig heeft be doeld en dat hij de last en het gevaar der bewapening stap voor stap wil verminderen, zulks met inspectie en toezicht bij de uit voering van elke fase. Het minste wat wij kunnen doen, is zijn voorstellen ernstig bestuderen. Ze kunnen niet zon der meer als propaganda worden bestempeld". Staalmagnaat kreeg messteken De president van de United States Steel. Walter F. Munford, is woensdag met messteken in het ziekenhuis van Hyannis, opgenomen. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De politie stelt een onderzoek in naar de herkomst van de messteken. Munford die in mei gekozen werd tot president van de maatschappij, was in 1923 zijn carrière begonnen als fabrieks arbeider. In de fabrieken van de U. S. Steel ligt evenals bij de andere grote Amerikaanse staalmaat- schappijen het werk reeds meer dan twee maanden stil. Donderdag is meegedeeld dat Munford goed reageert op het chirurgisch ingrijpen ter behan deling van de messteken. Een woordvoerder van een ziekenhuis te Hyannis in de Amerikaanse staat Massachu setts heeft donderdag gezegd dat de president-directeur van de United States Steel, kenne lijk zichzelf de messteken heeft toegebracht waarmee hij woens dag in een zekenhuis is opge nomen. Munford was over vermoeid. Zijn maatschappij, de groot ste onderneming van de Ver enigde Staten, ligt nu reeds ruim twee maanden stil als ge volg van de staking van de ar beiders in de staalindustrie.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1