de SancM 8 Chroesjtsjef vermoeid.... maar o in pin n ADRI VAN W1JCI HET W Beto! [ingen HOOGWATER 20N- en MAANSTANDEN Herter over Eisenhower besprekingen ■Chroesjtsjef Mysterieus gat in weiland te Wormer K - M Woensdag Gehaktdag 1,39 28 cent 30 cent 98 cent 98 cent f 1,80 80 cent faE. A.Ifsebaen V Voor alle soorten V E R LI ND' DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4789 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD DE BETREKKINGEN TUSSEN INDIA EN CHINA De verplaatsing van de nieuwsuitzendingen PHILIPS HET BEZOEK VAN PROF. DE QUAY AAN CANADA 820 EMIGRANTEN VOOR AUSTRALIË DE AMERIKAANSE HULP AAN NEDERLAND I Duikboten bij Russische visserij Vreemd voorwerp boven de Atlantische Oceaan gezien BEMANNING VAN BRITS VLIEGTUIG DOOR RUSSEN GERED BOOT MET KINDEREN OMGESLAGEN HOOGLERAREN ZENDEN ADRES TOT MINISTERRAAD „Elbe" sleepte twee vliegdekschepen over de Oceaan PHILIPS CHURCHILL AAN HET WOORD AANSLAG OP ALGERIJNEN IN PARIJS h.',. b MODE-COIFFURES ZUIDLANDSTRAAT III Telefoon 2533 Vandaag kost IJsebaerts KW ALITEITS GEHAKT slechts per 50Ó gram 100 gram kersverse BOTERHAMWORST Heerlijke BAKBLOEDWORST volgens Belgisch recerl per 100 gram 600 gram VET GEZOUTEN SPEK 2 blikjes SOEPBALLEN 500 gram mooie runderlappen beetje doorregen LAMSVLEES vanaf per 500 gram Zei fbedieningsslageni Vlooswijkstraat Heeren of Damesonderg in Interlock, Plat-Jaege' Gemoltoneerd. Heeren' ge Broeken met elastjeK met band. Voor de PaIjLL Hemden met en z°nc! mouwtje tot 100 lan| heele groote Interlock Gemoltoneerde DWvJL en Gemoltoneerde CM" jurken bij Nieuwediepstraai Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55;57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel me® 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrec Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Premier Chroesjtsjef maakte woensdag een tocht naar Coon Rapids in Iowa voor een bezoeK aan Amerikaanse boerenbedrij ven. In de straten van Des Moi nes werden de menigten door een groot aantal politiemannen op een afstand gehouden. Hier en daar werd geapplaudisseerd toen Chroesjtsjef met Cabot Lodge uit hun hotel kwamen. Langs de route van 120 km stonden politie en leden van de nationale garde opgesteld. Velen van hen waren bewapend. Op de meeste kruisingen van de hoofdweg stonden politie auto's. De weg ging door heuvel achtig landschap met maisvelden en hier en daar een boerderij. In het dorpje Perry waren vlaggen uitgestoken. Ook was er De betrekkingen tussen New Delhi en Peking zijn nog niet verbeterd, aldus werd woensdag uit de Indische hoofdstad ge meld. Voor de eerste maal heeft de Indische regering geen officiële uitnodiging ontvangen tot het zenden van vertegenwoordigers voor de feestelijkheden te Peking ter gelegenheid van de nationale feestdag op 1 oktober. Bovendien heeft Peking be sloten toch niet deel te nemen aan de grote internationale land bouwtentoonstelling die in de cember in New Delhi wordt ge opend. De verplaatsing van de nieuws uitzendingen van het A.N.P. van 23 uur naar 22.30 gaat op zondag 27 september in. Een en ander blijkt uit de programma-aankon diging van de K.R.O. voor de vol gende week. Op diezelfde datum beginnen dan ook de korte nieuwsuitzendingen vóór de zen dersluiting om 23.52. rustig weer. Met winden uit westelijke rich tingen werd woensdag Oceani sche lucht aangevoerd waarin de temperaturen tot 18 a 20 gra den opliepen. Wegens de nabij heid van een hogedrukgebied waarvan het centrum boven Zuid- Lngeland lag, bleef het in ons land droog, algezien van een ver dwaalde bui die op. het vliegveld Zuid-Limburg is gevallen. 1 link warm weer is het nog ten zuiden van de lijn Parijs Wenen, waar het kwik tot boven 25 graden steeg en waar op een enkel station zelfs 30 graden als maximumtemperatuur werd ge noteerd. In grote delen van Scandinavië daarentegen is het koud weer. Een depressie boven West-Rusland houdt daar name lijk een noordwestelijke tot noor delijke stroming in stand, die lucht uit de Poolstreken aanvoert. In Noord-Scandinavië werd het dan ook niet veel warmer dan 8 graden. Op de Oceaan ten westen van Ierland bevindt zich een storing die zich langzaam naar het oos ten uitbreidt en woensdagmiddag boven Ierland regen veroorzaak te. Het ziet er naar uit dat deze storing vandaag later op de dag wat meer bewolking zal veroor zaken. De kans dat hieruit vóór de avond regen van betekenis zal vallen is echter maar klein. een spandoek met het woord „Welkom" in het Russisch. De journalisten vestigden hun hoofdkwartier in schuren bij het bedrijf van Roswell Garst, de gastheer van Chroesjtsjef. Over al zag men kabels voor de tele visie-, telegraaf- en telefoonver bindingen. Militairen met stalen helmen bewaakten het bedrijf van Garst. Zij namen, als in oorlogstijd, po sities in op heuveltoppen, achter schuren en hekken en bij zij wegen en waren allen gewapend met geweren. Een kleurige noot was de aanwezigheid van de plaatselijke brandweerlieden met hun rode dassen. De veiligheidsmaatregelen wa ren zo scherp dat zelfs de zoon van de gastheer. Steve, en zijn mannen zich telkens moesten identificeren toen zij tussen de boerderij van zijn vader en zijn eigen bedrijf reed met wagens mais. De brandweerlieden waren niet geheel zeker van hun taak: Het verkeer helpen leiden of de poli tie bijstaan. Een van hen zei schouderophalend: ,,Ik denk dat we hier zijn voor het geval er brand uitbreekt". Bij aankomst in Coon Rapid zei Chroesjtsjef 'die er vermoeid maar opgewekt 'uitzag: „Dit belooft een prettige dag te worden". Er heerste alge- 1 hele verwarring toen de premier 'en zijn gezelschap op het bedrijf arriveerden. Men was nog bezig 1 met de voorbereidingen voor de lunch die in een grote tent werd 1 aangericht. De ingrediënten voor het menu voor 175 personen wer- den grotendeels aangevoerd door leveranciers in Des Moines. Me- J vrouw Garst zorgde echter voor tomaten, aardappels, komkom mers, pepers, mais en ingemaakt zuur. De Russische leider scheen minder moe toen hij zijn gast heer vragen begon te stellen. Hij wandelde door een maisveld en keek belangstellend naar de oogstmachine. Hij bombardeerde Garst die de gast van de premier in Rusland is geweest, ook met vragen over de methoden van het voeren van varkens en kip pen. Burgerlijke en kerkelijke auto riteiten van Pittsburgh hebben er woensdag bij de inwoners van deze stad op aangedrongen de Russische premier Chroesjtsjef waardig te ontvangen. Chroesjt sjef werd woensdagavond in dit staalcentrum verwacht voor een bezoek dat minder dan een et maal zal duren. Een woordvoerder van het bu reau van de burgemeester ver klaarde dat hij gaarne zou zien dat de Pittsburghers Chroesjtsjef op de kortgeleden door president Eisenhower voorgestelde wijze zouden ontvangen. Bisschop John Wright heeft er bij de Katholieke inwoners van Pittsburgh op aangedrongen zich gedurende Chroesjtsjefs bezoek correct te gedragen en zich bezig te houden met godsdiensti ge overpeinzingen. AFP meldt uit Des Moines dat Chroesjtsjef zijn minister van Buitenlandse Zaken Gromyko heeft opgedragen zich bezig te houden met het geval van de nog in de Sowjet-Unie verblijvende kinderen van het echtpaar-Leo- nas, dat in 1944 naar de Verenig de Staten is gekomen, doch zijn zoon en dochter moest achter laten. Chroesjtsjef ontving het echt paar in de laatste vijf minuten voor zijn vertrek naar Coon Ra pids. Mevrouw Leonas zette de omstandigheden uiteen waaron der zij haar kinderen destijds had moeten achterlaten. Haar zoon is thans zeventien en haar doch ter twintig jaar. Chroesjtsjef luisterde aandach tig toe, waarna hij mevrouw Leonas zachtjes op de wang tikte en haar zijn hulp toezegde. Mevr. Leonas dankte hem in tranen. Er ontstond gedurende Chroesjtsjefs wandeling door het maisveld enige verwarring, die gedeeltelijk veroorzaakt werd door opdringende journalisten. Op een gegeven ogehblik werd dit Chroesjtsjefs gastheer Garst te machtig. Hij wierp een hand vol lege maiskolven naar de ver slaggevers en riep: „Als jullie niet met mij samenwerken, wil ik het ook niet met jullie!" Intussen had Chroesjtsjef zijn aandacht aan het maisveld ge wijd. Na enige tijd zei hij: „Te veel kolven en te weinig mais". Garst was het hier echter niet mee eens. Daarop kreeg Chroesjtsjef een zwaar gebouwde Amerikaanse boer, met een gewicht van onge veer 108 kilogram, in het oog. Hij liep naar hem toe, tikte hem op zijn buik en riep: „Ha, als dat niet het ware Amerika is!", waarbij hij hartelijk lachte. (Advertentie) -UES Frof. De Quay, die een onoffi cieel vakantie-bezoek brengt aan Canada, waar hij twee kinderen beide immigranten bezocht, j heeft dinsdag in Toronto ver- klaard dat, indien er niet meer Nederlandse immigranten naar I Canada komen" de reden daarvan in Nederland en niet in Canada I moet worden gezocht. Op een persconferentie zei hij persberichten van 17 september te willen corrigeren volgens wel- I ke hij zou hebben verklaard dat I Nederlandse emigranten liever I naar andei'e landen dan Canada gaan omdat de Canadese immi gratie-autoriteiten hun geen be paalde vertrekdata zouden geven. „Integendeel, ik wil de nadruk leggen op de bijzonder gelukkige betrekkingen tussen uw land en het mijne op het gebied van de immigratie welke hebben geleid tot een immigratie van meer dan 140.000 personen in Canada na de oorlog het hoogste aantal in vergelijking met andere im migratielanden". medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. dezelfde temperaturen. Veranderlijke bewolking en geen regen van betekenis. Zwak ke tot matige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur VRIJDAG 25 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON MAAN op onder op onder Sept. 24 6.27 18.36 22.46 13.46 25 6.29 18.34 23.37 14.32 26 6.30 18.32 15.14 2? 6.32 18.29 0.34 15.52 v.m. n.m. 6.46 7.11 7.21 7.46 8.01 8.26 8.11 8.36 Duizenden Egyptische studen ten hebben woensdag in Cairo een betoging gehouden uit pro test tegen de „slachting" van Iraakse nationalistische officie ren. Zij droegen lege doodkisten. Zondag zijn in Bagdad dertien officieren en vier burgers te rechtgesteld, die beschuldigd wa ren van samenzwering tegen de veiligheid van het land. Het semi-officiële blad ,,A1 Gomhoeria" meldt, dat in Bag dad Iraakse nationalisten en communisten weer slaags ge raakt zijn. Volgens „Al Ahram" „kookt" het in Irak. De orde van advocaten te Da mascus heeft de koningen en staatshoofden van de Arabische landen, de secretaris-generaal van de Ver. Naties en de com missie voor de rechten van de mens telegrammen gezonden waarin „de misdadige handelin gen van de Iraakse leiders" ge brandmerkt worden en om hun tussenkomst wordt gevraagd om een einde te maken aan „het bloedvergieten in dat broeder land". De Jordaanse radio heeft op nieuw de Iraakse leiders aange- Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft gegevens ge publiceerd over de financiële steun aan het buitenland. Ten aanzien van Nederland werd medegedeeld, dat in de fiscale jaren 1953 tot en met 1958, een bedrag van in totaal 811.625.000 door de Verenigde Staten in Ne derland is uitgegeven. Dit bedrag was onder meer bestemd voor de oprichting van gebouwen ten be hoeve van de Amerikaanse strijd krachten in Nederland, de aan schaf van materieel en uitrus ting. uitgaven voor militaire in stallaties en gebouwen ten dien ste van Nederlandse Navo-acti- viteiten, de loonbetaling aan Amerikaans militair personeel, overbruggingssteun en voor con tractuele verplichtingen ten aan zien van personenvervoer en transport van uitrustingstukken, huren, verbindingen, drukwerken en andere diensten. vallen en ze „misdadigers" ge noemd, die in koelen bloede ko ning Feisal en de koninklijke familie hebben vermoord. De radio roept de Arabieren op, Irak tegen communistische ben- den te beschermen. I Ook drie Jordaanse kranten zijn een anti-Iraakse campagne begonnen. Een Russische deskundige op het gebied van visserij-onder- zoek heeft dinsdag op een ver gadering in Edinburg (Schot land) verklaard dat het gebruik van duikboten bij de Russische visserij nog in een experimenteel I stadium verkeert. Men kan met behulp van deze boten de bewe gingen van de scholen vis en de j werking van de netten bestude ren. Met ongeveer 820 passagiers, van wie er 427 jonger zijn dan 18 jaar, zal het s.s. „Waterman" op vrijdag 25 september a.s. uit Rotterdam naar Australië ver trekken. De „Waterman" staat onder commando van een nieuwe ge zagvoerder, kapitein H. van den Heuvel uit Roermond, die van de „Merwe Lloyd" is overgekomen. Er zijn weer verschillende grote gezinnen aan boord, twee van dertien, vier van elf en vijf van tien personen, afkomstig uit Hoorn, Breukelen, Beetster- zwaag, Enkhuizen, Velp, Ping- jum, Nijmegen, Rijpwetering, Hazerswoude, Babberich en Broek op Langendijk. Voor de geestelijke verzorging der emigranten maken de reis mee pater W. G. H. Kamerbeek uit Den Haag, die met hetzelfde schip naar ons land zal terug keren, en ds. P. den Houting, predikant van de Presbyterian Church in Australië, die na in Nederland doorgebracht verlof nu weer vertrekt. De inscheping der passagiers vindt op vrijdag a.s. van negen tot dertien uur plaats aan de Lloydkade te Rotterdam. Bulgarije heeft een postze gel uitgegeven ter herdenking van de besprekingen tussen president Eisenhower en pre mier Chroesjtsjef. Op de post zegel zijn afgebeeld het Krem lin, het vrijheidsbeeld te New York en de Toe-114 waarmee' Chroesjtsjef naar de V.S. is ge- l vlogen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, heeft tegenover correspondenten bij de Ver. Naties te kennen gegeven, dat president Eisenhower bij zijn verdere besprekingen met Chroesjtsjef het garanderen van de Westelijke rechten in Berlijn als voorwaarde voor een topcon ferentie zal stellen. „Het is on vermijdelijk dat er meer werk door de ministers van Buiten landse Zaken zal moeten worden verzet, of dat er enige algemene verzekeringen zullen woiden ge geven, waardoor een topconfe rentie nuttiger zou worden", al dus de minister. Herter zei geen bezwaar te heb ben tegen het plan van de Rus sen om een afzonderlijk vredes verdrag met Oost-Duitsland te sluiten, mits daarbij geen afbreuk werd gedaan aan de rechten van het Westen ten aanzien van West- Berlijn. Wat dit laatste betreft hing echter nog steeds de drei ging van de zijde van Chroes jtsjef boven dit stadsdeel. Overi gens was z.i. de crisis in de kwes- tie-Berlijn niet zo „actief" meer als zij geweest is. Over het komende overleg tus sen Eisenhower en Chroesjtsjef in Camp David zei de minister geen speculaties omtrent de „lijn van de conversatie" te willen doen. Herter zei verder dat Chroes- jtsjefs ontwapeningsvoorstellen weliswaar propaganda waren maar toch zeer grote aandacht en zeer nauwgezette bestudering ver eisen omdat de verklaring van de premier in de Ver. Naties een poging van de mensheid verte- De Amerikaanse luchtvaart- i maatschappij „Pan American Airways" heeft woensdag te Lon den meegedeeld dat de beman ning van een straalvliegtuig op de luchtlijn New YorkParijs woensdagochtend ongeveer 200 kilometer ten oosten van Labra dor in de lucht een vreemd voor werp heeft waargenomen dat een ruimteraket zou kunnen zijn. De vlieger heeft de Ameri kaanse kustwacht onmiddellijk van het verschijnsel op de hoog te gesteld. Het voorwerp ver plaatste zich met een enorme snelheid van het zuiden naar het noorden en bleef een halve mi nuut zichtbaar. genwoerdigt om een oplossing te vinden voor één der voornaamste problemen der wereld, ook al moet men de verklaring in haar details sceptisch bezien. De kwes tie van de controle schijnt over eenstemming zeer, zeer moeilijk te maken, aldus de minister. De drie inzittenden van een Brits militair vliegtuig, afkom stig van het vliegdekschip „Vic torious", zijn dinsdagavond bij de kust van Noord-Noorwegen door een Russische treiler uit zee op gepikt. Het toestel, een éénmoto- rige „Skyraider", die ontworpen is voor het vervoer van „speciale wapens", werd sinds dinsdagmid dag vermist. Britse en Noorse vliegtuigen hadden tevergeefs naar het vlie'gtuig gezocht. Het bericht dat de drie man nen in veiligheid waren, kwam uit Moskou. Een moeder en lien van haar elf kinderen en een oom zijn dinsdag verdronken in het Mac- Keever-ir.eer in de Amerikaanse staat Michigan. De vier meter lange boot waar in zij zaten, maakte als gevolg van overbelasting water en sloeg om toen de vader van het gezin, Leonard Larsen, de buitenboord motor aanzette. Larsen zelf wist, zich aan de boot vastklampend, de oever, die slechts ongeveer 10 meter verwijderd was, te berei ken. De kinderen, vijf jongens en vijf meisjes, waren vijf maan den tot vijftien jaar oud. De oudste dochter was op schooi toen het ongeluk gebeurde. 53 hoogleraren van vrijwel alle inrichtingen voor hoger onder wijs in ons land hebben zich dezer dagen met een adres ge richt tot de raad van ministers. In dit adres spreken zij hun ver ontrusting uit over de huidige situatie, waarin, naar hun me ning de bij de erkende vakcen trales aangesloten vakorganisa ties zich op het terrein van geor ganiseerd overleg, publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie en on dernemingsraden vrijwel een mo nopoliepositie hebben toege- eigend. Zij zien hierin een aantasting van de democratische beginselen, waarop ons rechtsbestel gefun deerd is. Naar hun mening be hoort aan andere groeperingen, welke tot constructieve mede werking bereid en in staat zijn, zowel bij het overleg in de be drijfstakken en ondernemingen als zo mogelijk bij de samenstel ling der publiekrechtelijke be- drijfslichamen een plaats te wor den ingeruimd. Teneinde zich ook op het hoog ste niveau te doen vertegenwoor digen, komen de bedoelde orga nisaties voor de consequentie te staan, zich in federatief verband te bundelen, hetwelk tevens een vruchtbaar overleg ten goede zal komen. Tenslotte doen de hoog leraren een dringend beroep op het georganiseerde bedrijfsleven om stappen te ondernemen, waardoor de niet bij een erken de centrale aangesloten groepe ringen de mogelijkheid krijgen hun stem te doen horen. Terwijl zij deze groeperingen de moge lijkheid krijgen hun stem te doen horen. Terwijl zij deze groeperin gen in overweging geven om we gen te bewandelen die ertoe lei den, dat zij het topberaad kunnen deelnemen, verwachten zij van de overheid, dat zij er zoveel mo gelijk toe zal bijdragen, dat eer der genoemde groeperingen niet uit het overleg worden geweerd. (Advertentie.) De Noordhollandse gemeente Wormer staat sinds enkele dagen in het middelpunt van de belang stelling. De oorzaak daarvan is, dat men in een weiland langs de Dorpsstraat, niet ver van de burgemeesterswoning een gat heeft ontdekt, geen gewoon gat, maar een forse kuil van myste rieuze herkomst met scherp af gesneden kanten en een diepte van 3Vz meter. Men vond dit ver schijnsel zo merkwaardig dat verscheidene dagbladen hun ver slaggevers en fotografen op dracht gaven het gat persoonlijk in ogenschouw te gaan nemen. Gisteren verschenen zelfs came ramensen van de Nederlandse televisie en vertegenwoordigers van de Engelse, Canadese en Amerikaanse t.v. en van de We reldomroep, in Wormer, zodat het bestaan van het gat nu ook in het buitenland bekend is ge worden. Sinds vorige week donderdag, toen de kuil werd ontdekt, ver diepen de inwoners van Wormer zich in de problematiek van het ontstaan er van, maar niemand heeft er nog een oplossing voor kunnen vinden. Ook de twee mannen van de hulpverlenings- en opruimingsdienst van het ministerie van Binnenlandse Za ken niet. Zij hebben de kuil, die in het lage land onmiddellijk vol water was gelopen, dinsdag leeg gepompt en geconstateerd dat hij 3% meter diep is, duidelijk 5- hoekig van vorm is en scherp af gesneden kanten heeft. Van bo ven heeft de kuil een doorsnee van 47 centimeter, maar op de bodem is hij wel een meter breed. Het personeel van gemeente werken waagt zich liever niet aan beschouwingen en verstrekt geen inlichtingen. De enige die dat wel doet is de burgemeester van Wormer, de heer A. Loggers. Zijn telefoon heeft woensdag voortdurend gerinkeld en steeds weer vroeg men hem om meer nieuws over het gat. Het mysterie kreeg nog meer relief toen verscheidene omwo nenden, onder wie de echtgenote van burgemeester Loggers, ver klaarden in de nacht van woens dag op donderdag wakker ge schrokken te zijn door een flui tend geluid. Bovendien kwam 'n Wormer boer vertellen dat hij ongeveer 3 maanden geleden in zijn weiland plotseling ook een gat had ontdekt van wel 5 meter diep, zoals hij zei. De boer heeft het gat echter dicht gegooid en er niet meer over gesproken. Burgemeester Loggers zei des gevraagd van deskundigen ver nomen te hebben dat de vorm van het gat smal van boven en breed van onderen op zichzelf niets bijzonders is. Bij onontplof- te bommen, die met kracht in de bodem sloegen, heeft men soort gelijke gaten aangetroffen. Het eventuele voorwerp dat in het Wormer weiland is gevallen moet daarom behoorlijk groot zijn en diep in de grond zitten, want op de bodem van de kuil is niets ge vonden. Inmiddels heeft men de kuil afgedekt en er een hekje omheen geplaatst. De rijkspolitie houdt een oogje in het zeil. De komende dagen zullen de man nen van de opruimingsdienst zich verder in het mysterie ver diepen. De locale bevolking wijdt zich op het ogenblik aan uitvoe rige beschouwingen over het ge heimzinnige voorwerp. De opvat tingen lopen uiteen van „Lunik'' onderdelen tot meteorieten, ter wijl de meer nuchtere inwoners I menen dat het wel een benzine- I tank van een vliegtuig geweest zal zijn. Na een reis van 29 dagen en 3999 zeemijlen „het mochten er geen 4000 zijn", zei kapitein A. Poot heeft de sleepboot „Elbe" van L. Smit en Co. dinsdagmid dag omstreeks zes uur het twee de van de beide escorte-vlieg dekschepen, die van Boston naar België zijn gesleept, aan de Bou- dewijnsluis in Antwerpen afge leverd. „Het was een bijzonder voor spoedige reis", verzekerde de ge zagvoerder van de „Elbe", toen ruim anderhalf uur later zijn schip met de 26 leden van de be manning en 16 runners aan de Scheldekade in Antwerpen was afgemeerd. Hij had toen voor de eerste keer in de geschiedenis van de zeesleepvaart twee sche pen van een dergelijke omvang in één sleep veilig over de oceaan gebracht. Bijna een kilometer lang was het convooi, waarover hij het commando voerde. De twee schepen ieder van 7000 ton, afkomstig uit de Amerikaanse mottenballenvloot en voor de sloop naar België verkocht, wer den met afzonderlijke trossen gesleept, de „Petrol Bay" meer dan 600 meter en de „Sargent Bay" op 200 meter achter de „El be". „We hebben goed en slecht weèr gehad", zei kapitein Poot lakoniek. Het slechte weer kwam zondag 13 september. De sleep bevond zich toen op 300 mijl ten westen van het Kanaal. Drie uur lang werden de drie vaartuigen gegeseld door een tropische storm van windkracht 11. Koers hou den was bij deze onverwacht op gestoken storm niet mogelijk. De kracht was zó groot, dat de zes tien runners, die op beide 162 meter lange en 25 meter brede schepen zaten, plat op het vlieg- dek moesten gaan liggen om te voorkomen, dat zij er af zouden waaien. Drie uur hield de storm aan. „Wij bepaalden ons er toe de zaak stijf te houden en met de wind mee te draaien", verklaar de kapitein Poot. Tegen vijf uur 's middags waren wind en zee voldoende gekalmeerd om de 4000 paardekrachten van de „Elbe" in staat te stellen weer op koers te gaan liggen. ,,We waren in dat etmaal in to taal nog geen dertig mijl uit onze koers gedreven". Bij de ingang van het Kanaal droeg de „Elbe" één van beide slepen over aan de zeesleepboot „Gele Zee", omdat, gezien het drukke verkeer daar het minder gewenst was met twee schepen op sleep hier binnen te varen. In antwoord op wel geuite kri tiek, dat deze sleepreis onverant woord zou zijn, zei kapitein Poot: „I-Iet was bepaald geen gok. Het materiaal is er op berekend." De volgende week vertrekt de 41-jarige uit Vlaardingen afkom stige kapitein voor een nieuwe reis naar New York. De „Elbe" zal dan, tezamen met de „Cly de" en de „Oostzee", alle zee slepers van L. Smit en Co., in één convooi vijf schepen van hetzelfde type als de „Petrof Bay" en „Sargent Bay" naar Ja pan slepen. „Deze eerste keer was behalve geen gok ook geen experiment, maar een nieuwe ervaring, die mij is meegevallen". De Britse oud-premier sir Winston Churchill heeft woens dagavond te Woodford in het Engelse graafschap Essex ge zegd dat het Westen in de ko mende onderhandelingen tussen Oost en West de verleiding moet weerstaan een tijdelijke vrede te kopen ten koste van levensbelan gen. De 84-jarige oorlogsleider noemde in een verkiezingstoe spraak in zijn district minister president Chroesjtsjefs voorstel tot algehele ontwapening zeer i opzienbarend. Het is echter nood- zakelijk eerst meer bijzonder- heden te weten, in het bijzonder over het toezicht op de ontwape- ning. Uit dit voorbehoud mag echter niet worden afgeleid dat Churchill afbreuk wil doen aan het belang van wat Chroesjtsjef heeft voorgesteld. Churchill zei voorts van me ning te zijn dat een topconferen tie tussen Oost en West wense lijk is, onafhankelijk van de vraag of zij zal leiden tot con crete resultaten. De kansen van de vrede kunnen door topconfe rentie alleen maar worden ver groot. Twee Algerijnen hebben in een restaurant in het Parijse „Quer- tier Latin" de 38-jarige Alge rijnse journalist Abdelmadjeb Benzadi doodgeschoten en drie van zijn metgezellen zwaar ge wond. Benzadi was een neef van de Algerijnse senator Benhaby- les, die een maand geleden ie Vichy werd vermoord. De twee daders zijn aangehou den.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1