Rede van Chroesjtsjef in San Francisco Binnenlands nieuws RADIO EN TELEVISIE Jacht tussen klip en rots Woensdag 23 september 1959 15e jaargang no. 4788 RECHTSZAKEN Verrijk uw gezin met een JUNKERÜUH gasfornuis Godetia W. BLIEK FRANKEN-SMET SMIDT-POTHOVEN Fa A. DEES rEMBER. i 56 uur aan de drijven, waar thee beter af. oeveelheid. U het beste be- neltje bewaart. De Russische premier Chroesj tsjef heeft maandagavond aange zeten aan een diner, dat gegeven werd door de burgemeester van San Francisco, George Christop her. de raad voor wereldaange legenheden van Noord-Californië en de „Commonwealth Club". De Russische leider kreeg een ovatie en een applaus van een halve mi nuut toen hij werd binnengeleid. Chroesjtsjef begon zijn rede met het uitspreken van de hoop, dat de vriendschap tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie „zo stralend en onblusbaar als de zon van Californië" zal Bij zijn bezoek aan Californië was zijn hart niet alleen door de zon, maar ook door de hem ten deel gevallen ontvangst ver warmd. Chroesjtsjef zij nog maals naar de Verenigde Staten gekomen te zijn met een open hart en de beste bedoelingen. ..Ik wil slechts één ding: in vrede en vriendschap leven met u en de andere volken". De Russische leider pleitte an dermaal voor totale ontwapening en zei, dat de beste manier om i oorlog te voorkomen natuurlijk de vernietiging van alle middelen tot het voeren van oorlog is. Chroesjtsjef zei, reeds „open hartige besprekingen" met presi dent Eisenhower over inter nationale vraagstukken die de wereld verdelen begonnen te zijn. Hij hoopte, dat een tweede reeks besprekingen met de Ame rikaanse president, die vrijdag beginnen, de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie aanzienlijk dich ter tot overeenstemming zullen brengen. Chroesjtsjef zei dat het bezoek aan de fabriek voor elektronische rekenmachines indruk op hem ge maakt had. Maar hij had het niet helemaal begrepen. Het was net als toen leden van de Sowjet-re- gering waren uitgenodigd om de i lancering van Ruslands eerste i raket bij te wonen. „Wij gingen, keken hier en ke ken daar, maar wisten nog Soekarno ontheft proc.-generaal Gatot van zijn functie President Soekarno heeft be sloten de onlangs door de leger- autoriteiten gearresteerde pro cureur-generaal Gatot Taruna- mihardja, eervol van zijn func tie te ontheffen. In een officieel communiqué wordt gezegd, dat de manier van optreden van de procureur-generaal niet tactvol was en aanleiding heeft gege ven tot moeilijkheden in de boezem der strijdkrachten. Mr. Gatot zou „pogingen hebben gedaan om afbreuk te doen aan de goede naam en het gezag van de legerleiding en de inte griteit van het leger in gevaar hebben gebracht". De namen van de betrokken officeren werden niet bekend I gemaakt. Zij zouden zich heb ben schuldig gemaakt aan de I deelneming in een onwettige I ruilhandel in goederen. In het communiqué wordt ge zegd, dat een aantal hoofdoffi cieren van het leger zal worden I overgeplaatst. I Mr. Gatot was door de leger- I leiding gearresteerd nadat hij I had aangekondigd het onder- I zoek te zullen heropenen in een I schandaal, waarbij een aantal I hoofdofficieren, onder wie over- I f!e Sukendro, hoofd van de mi litaire inlichtingen dienst en overste Ibnu Sutowo, directeur van de olievelden in Noord Su matra, zouden zijn betrokken. OOSTDUITSE VOORSTELLEN De leider van de Oostduitse - communisten Ulbricht, heeft za terdag een toespraak op een be- stuursbijeenkomst van zijn partij i voorgesteld in Duitsland onmid dellijk een aantal beperkende maatregelen op het gebied van de bewapening in te voeren als eerste stap tot uitvoering van de jongste Russische ontwapenings voorstellen. Volgens Ulbricht moet de Duit- I se bondsrepubliek dadelijk een I eind maken aan haar deelneming i aan de Franse atoomproeven in de Sahara. Beide Duitse staten moeten af zien van atoomwapens en de in voering van een atoomvrije zóne steunen. De twee staten dienen voorts onmiddellijk verdere be wapening te staken en een niet- aanvalsvedrag sluiten. Verte genwoordigers van beide landen zullen, aldus Ulbricht, gemeen schappelijk moeten aandringen op geleidelijke terugtrekking van buitenlandse strijdkrachten uit Duitsland en het opheffen van buitenlandse steunpunten. Ulbricht zei tenslotte, aldus het Partijblad Neues Deutschland dat een commissie voor geheel Duitsland dient te komen voor het opstellen van een vredesver drag en voorbereiding van Duits- lands hereniging. niets", aldus Chroesjtsjef, die met deze woorden hilariteit ont ketende. De Sowjet-Unie beschouwt de opbouw van een communistische maatschappij in de wereld als „een heilige zaak", maar zal de strijd niet met wapens voeren, al dus Chroesjtsjef. Hij verzekerde zijn gehoor, dat hij niet poogde mensen in „het communistische koninkrijk" te lokken. De Russische leider zei tot slot met groot verlangen de tweede ontmoeting met president Eisen hower tegemoet te zien, „en ik hoop, dat onze harten ons zul len zeggen, dat wij tot een over eenkomst moeten komen, en de voorwaarden moeten scheppen voor vrede en vriendschap tus sen onze twee landen". Het gehoor van meer dan 2.000 personen dankte Chroesjtsjef met een warm applaus voor zijn woor den. Zinspelend op het incident met de burgemeester van Los Ange les, Poulson, zei Chroesjtsjef: „Laat ons lankmoedig zijn. De Christelijke leer zegt ons, dat wij onze schuldenaren moeten ver geven. EGYPTISCHE PERS VALT KASSEM AAN De terechtstelling van dertien Iraakse leger-officieren op zon dag heeft aanleiding gegeven tot verbitterde aanvallen in de Egyp tische pers op het bewind van premier Kassem. Het regeringsgezinde blad „Al Achbar" eist de arrestatie van „de slachter die over Irak heerst". De heersers van Irak zijn geen Arabieren, „maar werk tuigen van vreemdelingen, die Irak, van het nationalisme willen zuiveren". Volgens de Egyptische pers zijn in Bagdad massale protest betogingen gehouden. Bohlen speciaal assistent van Herter Charles Bohlen, Amerikaans ambassadeur in de Philippijnen, is benoemd tot speciaal assistent van minister van Buitenlandse Zaken Herter voor Sowjetrussi- sche aangelegenheden, aldus is door het State Department mee gedeeld. Gehoopt wordt dat Bohlen voor eind oktober zijn nieuwe functie zal kunnen aanvaarden. Men weigerde in gezaghebbende krin gen te zeggen of Bohlen -die van 1953 tot 1957 ambassadeur in Moskou geweest is president Eisenhower op zijn reis naar de Sowjet-Unie zal vergezellen. NA ONGELUK OVERLEDEN Op de Emmerweg te Dalen is gisternacht de motorrijder J. H. Jr. met als duopassagiere me juffrouw B. uit Anenveen, ko mende uit de richting Emmen, in botsing gekomen met de auto van de heer D. uit Emmen, ko mende van de verbindingsweg. Dit ongeluk liep betrekkelijk goed af, behoudens materiële schade. Mejuffrouw B. kreeg een lichte hersenschudding en werd per auto naar huis ver voerd. De vader van H., de 65- jarige garagehouder J. H. te Dalen, begaf zich per rijwiel naar de plaats van het onge luk. Aldaar aangekomen plaat ste hij zijn rijwiel tegen een boom, stak de weg over en raak te onder een passerende auto. Hij werd daarbij zodanig ver wond, dat hij enige uren later in het ziekenhuis in Coevorden overleed. HILVERSUMSE NATIONALE RESERVE ONTEVREDEN Een groot deel van de 80 vrij willigers van de Nationale Re serve in Hilversum heeft een brief gezonden aan de territo riaal commandant in Amster dam, waarin zij hun „misnoe gen" uitspreken over de onze kerheid die er volgens hen be staat over de toekomst van de Nationale Reserve. Zoals de toestand nu is, zal na kortere of langere tijd' een peloton beneden de sterkte ko men, en aangezien werving on mogelijk is, verdwijnen, zo con stateren zij in hun schrijven. ONRUST IN ZWOLLE. In de binnenstad van Zwolle is het zondagavond tot een bot sing gelromen tussen politie en jongelui, waarbij de politie van gummiknuppels gebruik maakte. De onrust begon omstreeks half negen, toen een agent een klap kreeg van iemand uit het pu bliek, nadat hij een jongen, die bewoners van de Potgieterssin gel had gehinderd, naar het poli tiebureau had gebracht. In een oogwenk liep de straat voor het politiebureau vol met luid joe lende jongelui. De politie ver spreidde hen, maar de groep trok zich daarna samen op de Grote Markt, waar zij agenten begon te sarren. De politie keek de zaak eerst eens aan, maar toen aan het treiteren geen ein de kwam, werd assistentie ge vraagd, waarna enkele charges met de gummiknuppel werden uitgevoerd. Van alle kanten stroomde het publiek toe om ge tuige te zijn van de veldslag, die op de Grote Markt en in de om liggende straten woedde. Enkele nieuwsgierigen liepen gevoelige klappen op. Kort na middernacht was de rust in Zwolle weerge keerd. Acht jongens moesten de nacht in het politiebureau door brengen. BUITENLANDS HOTELBEZOEK Volgens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek zijn in de maanden april tot en met juni 1959 in de Nederlandse hotels bijna 937.000 overnachtin gen van buitenlandse gasten ge registreerd. Vergeleken met de overeenkomstige periode is het aantal overnachtingen met 2 »/o afgenomen. Er was een toeneming van het aantal overnachtingen voor be zoekers uit Duitsland (stijging 12.000 of 16 °/o)Engeland en Schotland (11.000 of 8 '°/o) en Bel gië en Luxemburg (4.000 of 9 Vo). Het bezoek van geallieerde mi litairen nam af met 17.000 of 25 Voorts nam het bezoek van Zwitsers af met 6.000 of 16 °/o, dat van bezoekers uit Denemar ken en IJsland met 2500 of 14 °/o, uit Zweden met 4000 of 11 <Vo en uit Frankrijk met 2000 of 3 DONDERDAG 24 SEPTEMBER HILVERSUM I.: 7.00 Nws 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.5Ó Dagopening; 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 9.00 Gym.; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram.; 9.35 Waterst.9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram.10.50 Voor de kleuters11.00 Kookpraatje 11.15 Gram.11.45 Het goud van Aruba, caus.; 12.00 Orgel spel 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Instr. trio; 12.50 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Theaterork.: 13.55 Beursber.14.00 Kamer muziek; 14.30 Gram.; 14.55 Logboek 1948, klankb.15.40 Tenor en piano; 16.15 Voordr. 16.30 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.45 Lichte muziek; 18.00 Nws.; 18.15 Me- TWEE JAAR GEVANGENISSTRAF VOOR POGING TOT DOODSLAG Dinsdagmorgen heeft het ge rechtshof te Amsterdam do 39- jarige handlanger B. N. uit Am sterdam, die in de ochtend van 15 juli 1958 in het Franse kamp bij Hilversum een poging deed zijn vrouw te wurgen, wegens poging tot doodslag veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van 't voorarrest, en voor waardelijke terbeschikkingstel ling van de regering met een proeftijd van drie jaar. De procureur-generaal had 14 dagen geleden één jaar gevange nisstraf geëist met aftrek van het voorarrest plus terbeschikking stelling. In eerste aanleg had de rechtbank N. van poging tot moord vrijgesproken doch hem wegens poging tot doodslag ver oordeeld tot twee jaar gevange nisstraf plus terbeschikkingstel ling. Op de bewuste ochtend had verdachte heel impulsief en vol gens zijn verklaring zonder enig van tevoren beraamd plan onver hoeds zijn nog naast hem slapen de vrouw de keel dicht geknepen. Toen ze eenmaal bewusteloos was had hij gepoogd haar van het leven te beroven door een nylonkous om haar hals aan te snoeren. Toen' deze te elastisch bleek had hij uit het keukentje van het kampeerhuisje een thee doek gehaald en die om haar hals gebonden. Toen ze tekenen begon te vertonen van een naderende dood had hij de doek wegge worpen en was naar Amsterdam vertrokken. De volgende ochtend meldde hij zich vrijwillig bij de politie. De vrouw is intussen weer ge nezen. Volgens verdachte is zij thans bezig met een echtschei dingsprocedure. Het huwelijk was negen jaar geleden gesloten. Er waren geen kinderen. De procureur-generaal had in zijn requisitoir gezegd dat de psychiaters elkaar over ver dachte tegenspreken. Twee noem den hem niet verminderd toere kenbaar, een derde concludeerde dat hij voor het feit nauwelijks verantwoordelijk kan worden ge steld. tropole ork. en solist; 18.45 Sportpraatje; 18.55 Gesproken brief; 19.00' Gram.; 19.45 Voor de jeugd; 20.00 Nws.; 20.05 Kamerork. en solist; 21.15 Her- denkingsprogr. Karei v. d. Woe- stijne, klankb.; 21.55 Act.; 22.10 Romantische muziek22.40 Gram.; 22.50 Sportact.; 23.00 Nws.; 23.15 Beursber. van New York; 23.2524.90 Discotaria; HILVERSUM II.: 7.00 Nws.; 7.15 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nws.; 8.15 Gram.8.50 Voor de huisvr. 9.40 Schoolradio; 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok; 12.03 Gram.; Voor de boeren; 12.35 Land- en tuinb. meded.; 12.38 Gram 12.50 Act.; 13.00 Nws.; 1315 Zonewijzer; 13.20 Lichte muz.; 13.40 Dansork.; 14.00 Rep.; 14.45 Noordhollands Filmharm. ork. en solist; 15.50 Gram.; 16.00 Bijbeloverd.16.30 Kamermuz. 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.17.40 Beursber.17.45 Kinderkoren; 18.15 Sportrubr.; 18.30 Holland Festival 1959; 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nws. en weerber.; 19.10 Koorzang; 19.30 Radiokrant; 19.50 Pol. caus.20.00 Heinrich Schützfeest; 21.30 Rep.; 21,45 Gram.22.00 Periodieken para de; 22.10 Lichte muziek; 22.40 Gram.22.45 Avondoverd.23.00 Nws.23.1524.00 Gram. BRUSSEL.12.00 Amus. muz. 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 12.55 Koersen; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 16.00 Koersen; 16.02 Franse les; 16.17 Gram.; 17.00 Nws.; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Liederen; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws.; 19.30 Rep.; 19.40 Gram.; 19.50 Litt. progr.20.00 Klankb.; 20.30 Gram.; 21.30 Jazz. muz.; 22.00 Nws.; 22.15 Radio univer siteit; 22.30 Caus.; 22.55—23.00 Nws. Televisieprogramma's NED. T.V.: 20.00 Journ. en weeroverz.; 20.20 T.V.-spel; 22.20 Dagsluiting. VLAAMS BELG. T.V.19.30 Nws.; 20.00 Rep.; 20.30 Speel film; 22.00 Nws. BROMFIETSER VERONGELUKT Maandagavond is op de pro vinciale weg tussen Castricum en Limmen een dodelijk ongeluk ge beurd, waarbij de 54-jarige Am sterdammer W. A. O., verblijvend op het kampeerterrein te Bak- kum, na een botsing met een wielrijder om het leven is geko men. De man reed op zijn bromfiets in de richting Bakkum, toen er uit tegenovergestelde richting vier jeugdige weilrijders, i.- leef tijd variërend van van K lot 16 jaar, aankwamen. Ze :tóen schuin achter elkaar, zoals wiel renners dat plegen te doen. De achterste jongen botste echter tegen de bromfietser. Beiden kwamen te vallen. De heer O. overleed ter plaatse (Advertentie) DORNFORD YATES 26) (Nadruk verboden.) Katharine trok haar voor hoofd in rimpels. „Er zijn geloof ik heel wat dingen, waar jij geen begrip van hebt." Ik haalde mijn schouders maar eens op. „Misschien is dat wel zo", zei ik. „Maar een kasteel is een kasteel, dat kun je niet ontken nen." Katharine tuurde naar de lucht boven ons. „Ik ben niet van plan hier te blijven, Ezau. Het zou al te dwaas zijn." Ik streek langs mijn kin. „Kind", zei ik, „dan zijn we uitgepraat. Hoe laat denk je dat wij zullen vertrekken?" „Wij zullen vannacht te voet vertrekken er zit niets an ders op." „Te voet?" „Jawel, te voet. Ze zullen niet op de gedachte komen dat wij de wagen hier achterlaten. Niemand zelfs mijn vader niet hoeft te weten dat de wagen hier nog staat; Conrad zal er wel voor zorgen dat het dorp van ons vertrek op de hoogte wordt gebracht. Als ze dan terugkomen, wat ze stellig zullen doen, zullen ze zo spoe dig mogelijk de wagen proberen op te sporen. En als jij even voorzichtig te werk gaat als ik „Wacht even", bedoel je daarmee, dat wij uiteen zullen gaan?" „Natuurlijk bedoel ik dat. Je moet vanavond nog weggaan." „En waarom ga jij niet met me mee?" Katharine stak haar hoofd naar voren. „Omdat ik nog niets voor de dood voel. Veel zin heeft mijn leven niet meer dat wil ik niet ontkennen; maar, zoals ik je gisteravond al zei, ik wil mijn leven proberen te beschermen. Ieder apart, vallen we misschien niet op. Samen lopen we groot •gevaar, waar we ons ook ophou den." „Een man met een meisje?", zei ik. „Je ziet het tenslotte wel eens vaker." „Daar gaat het niet om. We hebben nu eenmaal niet met za kenlieden uit Crutched Friars te maken. Ik wil niet méér risi co lopen dan nodig is al ben ik ervan overtuigd, dat je het beste met mij voor hebt. Maar geloof me, ik ben veiliger zon der jou. Ik weet tenslotte uit ervaring hoe ik me gedekt moet houden. Maar als ik jou als een blok aan mijn been moet meeslepen Daar wist ik werkelijk geen antwoord meer op te geven. Ik had niet verwacht dat zij iets dergelijks zou gaan zeggen. Tenslotte hadden wij samen een prettige overtocht gehadwij hadden elkaar een en ander over onze persoonlijke aangele genheden verteld, wij hadden samen ontstellende kansen on der ogen gezien. En nu werd een halfzachte zakenman door een keiharde Formosa op zijn plaats gezet. Het bleef geruime tijd stil. „En hoe lang denk je, dat ik de rol van Ahasveros moet blijven spelen?" vroeg ik. „Zolang je vakantie duurt. Ik denk ik ben ervan over tuigd, dat je daarna veilig naar Crutched Friars terug kunt ke ren." Ik keek haar tamelijk kwaad aan. „Van een volte-face gespro ken", zei ik. „Vier uur gele den „Weet ik wel. Maar sinds dat ogenblik heb ik nagedacht. Als jij drie maanden uit de circu latie verdwijnt nou ja, ze moeten hun zaken tenslotte ook behartigen. Een groot gevaar vertegenwoordig jij natuurlijk niet, je kunt hen niet verraden, zonder ook mij te verraden. Als ze wat tot rust zijn gekomen zullen ze dat zelf inzien. En als ze het eenmaal hebben ingezien ben ik ervan overtuigd, dat ze het er bij zullen laten en je niets meer in de weg zullen leg gen." „Vermoedelijk niet", zei ik langzaam. „En jou ook niet?" Katharine haalde haar schou ders op. „Ik red me wel. Cardinal kan nog twee jaar draaien zoveel geld heb ik wel achter de hand. Twee jaar is tenslotte een hele tijd. Dan is Formosa inmiddels vergeten; misschien leeft de Ja ger dan zelfs niet meer." Ik staarde naar mijn hand palmen. „Je hebt mij niet overtuigd", zei ik. „Ik ben nog steeds van mening, dat we beter hier kun nen blijven om de kwestie uit te vechten. Eerlijk gezegd had ik al een plan klaar, maar het heeft geen zin er over te pra ten, als jij vast besloten bent te vertrekken. Maar ik stel één voorwaardedat wij samen vertrekken. Ik ben niet bereid je alleen te laten gaan." Katharine keek mij met gro te ogen aan. „Maar ik heb je toch ge zegd „Weet ik wel" zei ik bedaard, terwijl ik haar recht in de ogen keek. „Maar ik geloof niet dat je mij de waarheid hebt verteld." „Wat bedoel je in vredes naam?" Ik sprong overeind. „Ik bedoel dat jij, als ik van avond dit huis verlaten heb, van plan bent hier te blijven. Je gaat helemaal niet weg. Je wacht af tot zij terugkomen en dan doe je wat ze van je ver langen, op voorwaarde, dat ze mij met rust laten." Katharine was bleek gewor den. Ik zag haar met haar tong langs haar lippen strijken. (Wordt vervolgd.) W ,- Wie zuinig is ais een Schot en verstandig als een huisvróuw, die f" kiest Godetia! De charmante charmeuse -onderjurk met de pittige kantversier'tng waar u lang plezier van hebt! in wit en geel. hbh( :j y.-.-'.'. .-..-..-..-. .o. .-....-..-..v.v -.-.-.-J ONDERGOED VAN DE BOVENSTE PLANK Alle Hollandia-goederen in voorraad bij Noordstraat 15 Terneuzen Nieuwstraat 9 - Terneuzen Noordstraat 33-35 - Terneuzen Axelsestr. 12, tel. 261Zaamslag BRANDEN IN JULI 1959 Gedurende de maand juli 1959 verloren tengevolge van brahd 3 personen het leven en werden 86 personen door brand gewond, waarvan 38 leden van het bandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op ƒ5.823.799,— (vorige maand ƒ6.872.790,— juli 1958 2.762.530.—). Uit een overzicht van de 70 belangrijke branden, elk met een schade van ƒ20.000,of] meer, blijkt, dat hierbij 43 boer derijen en gebouwen van land bouw- en veeteeltbedrijven wa ren, die geheel of gedeeltelijk werden vernield en waar van de totale directe schade wordt geraamd op ƒ7.714.500,(in de vorige maand 30 boerderijen met een schade van 1.358.000, juli 1958 23 boerderijen met een schade van 1.549.200^ Bij de boerderijbranden leed de veestapel de volgende ver liezen 1 paard, 12 koeien, 79 varkens en 1111 stuks kleinvee. Handel en industrie leden met 22 branden een schade van ƒ1.387.065,(vorige maand 23 branden met een schade van ƒ3.896.140,—, juli 1958 9 bran den met een schade van 488.720,—). De Nederlandse regering heeft haar standpunt ten aanzien van het visserijgeschil tussen IJsland en Engeland niet her zien en blijft vooralsnog voor stander van de driemijls-zóne, zo is gebleken uit een onder houd, dat de IJslandse ambas sadeur in ons land, dr. Kristinn Gudmundsson, maandagavond heeft toegedaan aan een aan tal vertegenwoordigers van de Nederlandse pers.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5