Provinciaal nieuws WOENSDAG I NOVITA C. J. DE KLERK Eric de Noorman De vissers van de zwarte klip TERNEUZEN AXEL AGENDA BIERVLIET. De problemen rondom de verbreding van het kanaal T erneuzen-Gent Orïéntatiebezoek van P.v.d.A.-kamerleden BRESKENS. HOOFDPLAAT HULST. NIEUWVLIET. HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK I1—^1 .Li Mtet en (zk>£. fóe*v. RETRANCHEMENT Kerm iskoopjes }/2 blik ANANAS voor 0,80 Vi blik ANANAS voor 0,70 RINGERS CACAO, prima kwaliteit, 250 grvoor 0,95 STROOPWAFELS pakje van 4 stuks voor 0,39 WENERWORST, Zwanenberg, 8 stuks (pot)voor 1,19 SOEPASPERGES per potje 0,50 SOEPBALLETJES van Anton Hunink van 90 ctvoor 0,65 Levensmiddelenbedrijf BRITSE NOTA INZAKE LAOS Eerste Kamer Franse Sneibreiwol DE AANVOER VAN GOUDREINETTE IS BEGONNEN Dank zij het aanhoudende dro ge weer verloopt het plukken van fruit in de Zeeuwse boom gaarden dit jaar bijzonder vlot. Er kan elke dag onbeperkt wor den bewerkt, want het moet droog zijn. Om fruit te kunnen plukken. De aanhoudende droog te is er ook de oorzaak van, dat het rijpingsproces van het fruit dit jaar sneller verloopt dan in voorgaande jaren. Op de Zeeuwse veilingen moch ten vanaf maandag de goudrei- nette van 75 mm doorsnee en op waarts worden aangevoerd. Dat is belangrijk vroeger dan het vorig jaar, toen 'dit eerst werd toegestaan op 2 oktober. Het aanbod van goudreinette was maandag op de Zeeuwse veilin gen nog niet groot. Het ging in totaal om hoogstens 5 ton. De prijs van de klasse 1 75/85 mm lag rond 32 cent per kg. Ver wacht wordt dat het aanbod van dit ras vlug zal toenemen. De goudreinette is het belang rijkste appelras van het Neder landse sortiment. Vooral in de Betuwe wordt deze appel veel geteeld maar ook op de oudere Zeeuwse bedrijven treft men nog veel goudreinette aan. Over het algemeen zal dit jaar de goudreinetteoogst in ons land belangrijk kleiner zijn dan het vox-ig jaar. Op vele percelen han gen weinig vruchten aan de bo men, vruchten die echter groot van stuk zijn. Geslaagd. Bij het te 's-Gravenhage gehou den machinistenexamen is o.m. geslaagd voor het A-diploma scheepswèrktuigkundige de heer W. F. A. van Mosselvelde, alhier. Ondank is 's werelds loon. Maandagmiddag reed een gro te Belgische luxe-auto, waarin gezeten waren twee dames en een heer, op de kanaalweg naar Terneuzen, toen te Sluiskil door een keurig gekleed heer, die een actetas in hand had, gevraagd werd om mee te mogen liften, daar hij nog de boot te Terneu zen wilde halen om zijn reis voort te kunnen zetten. Hieraan werd welwillend vol daan en stapte de lifter onder vele dankbetuigingen nabij het postkantoor weer uit de auto. Kort na zijn vertrek bemerkte de Belgische dame dat uit haar achter in de auto gelegen bood schappentas een bedrag van fr. 2000 was verdwenen. Daar dè lifter alleen achter in de auto had gezeten, behoefde er $een twijfel te bestaan wie dit bedrag zich had toegeëigend, en werd hiervan aangifte gedaan bij de politie. Het direct ingestelde onder zoek leverde echter geen resul taat op. Jaarvergadering Vereniging Chr. Volksonderwijs. De vereniging voor Christelijk Volksonderwijs (Herv. school aan de Leeuwenlaan) kwam vrijdag 3.1. in jaarvergadering bijeen. Ten aanzien van de belangstel ling voor het leven in en om de school liet de voorzitter, de heer J. C. J. Olijslager, in zijn inlei dend woord een optimistisch ge luid horen. De ouderavonden werden bezocht door bijna 100 procent der betrokken ouders, terwijl de contactavond in het Herv. jeugdgebouw ten zeerste door de vaders en moeders werd gewaardeerd. In het afgelopen schooljaar hadden twee belangrijke zaken de bijzondere aandacht van het schoolbestuur opgeëist, n.l. de •personeelsbezetting en het schoolbou wplan Met medewerking van het hoofd der school, de heer J. C. Groenenberg. was het bestuur er in geslaagd de personeels-vaca- Sures tijdelijk te doen bezetten, zodat de personeelsbezetting thans weer volledig is. Het schoolbouwplan verkeert an een laatste stadium. Het bouw plan is thans door het departe ment van Onderwijs definitief goedgekeurd. Het wachten is nu cp het fiat van het departement wan Volkshuisvesting en Weder- ©pbouw, waarna dan de aanbe steding der school spoedig kan Tolgen. Na zovele jaren zal de schoolbevolking dan gehuisvest ïunnen worden in een gebouw, dat goed en doelmatig is inge licht. De afwerking der jaarversla gen van de secretaris, de heer F. A. Harms, en de penningmeester, de heer D. M. Ollebek, hadden een vlot verloop, terwijl de af tredende bestuursleden, de heren Olijslager en Ollebek, herkozen werden. Opening Diepvriesinstallatie. Het bestuur van de Coöp. Ver eniging tot exploitatie van diep- wrieskluizen te Axel G.A. heeft dinsdagmiddag haar installatie geopend. WOENSDAG 23 SEPT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Alpenlied". Grand Hotel „Rotterdam', 3 en 8 uur: Modeshow. DONDERDAG 24 SEPT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De imitatie-generaal". De genodigden waren hiertoe samengekomen in de „Stadsher berg" bij de heer Pel. Hierbij merkten wij het college van B. W. en de gemeentesecretaris, be nevens de aannemers en leveran ciers. De voorzitter der stichting, de lieer J. de Pooter, sprak een wel komstwoord tot de genodigden en schetste het tot stand komen der inrichting, daarbij constate rende, dat er reeds nu grote be- langsteling voor de diepvries boxen bestaat. Hij dankte het ge meentebestuur voor de verleende medewerking en de aannemers en leveranciers voor de aange name samenwerking. De voorzitter nodigde allen uit om een kijkje te gaan nemen in het gebouw aan de Ds. Jan Scharpstraat en verzocht de wnd. burgemeester de openingsplech tigheid te willen verrichten. In de Ds. Jan Scharpstraat aangekomen zagen wij het ge bouw der diepvriesinrichting, dat voor deze gelegenheid geflan keerd was door de nationale driekleur. De wnd.-burgemeester opende de deuren van het gebouw en hield hierbij een toespraak, waar in hij o.m. de initiatiefnemers feliciteerde en ook wees op de vlotte gang van zaken tijdens de bouw. Deze inrichting zal zeker in een behoefte voorzien en hij sprak de hoop uit, dat de belang stelling hiervoor zó groot zal worden, dat het bestuur spoedig tot uitbreiding zal moeten be sluiten. Hierop betrad het gezelschap het gebouw en zagen wij dat voor de leden een veertigtal boxen bestemd zijn om alles wat zij voor bederf willen behoe den, zolang in de hun toegewezen ruime box kunnen bergen tot men het wenst op te dienen en daarmede de huisgenoten een zonder twijfel gewaardeerde en smaakvolle verrassing kunnen bereiden. Het is inderdaad een nuttige inrichting voor de huisvrouwen en wij twijfelen er niet aan dat het bestuur al heel spoedig tot uitbreiding zal moeten besluiten. Muziekvereniging bracht serenade. De Kon. „Harmonie'' van Bier vliet bracht maandagavond met haar jeugdige drummertjes een serenade aan de gebrs A. en J. Haverbeke in de Ameliapolder ter gelegenheid van de behaalde successen tijdens de Nationale Trekpaardententoonstelling te Den Bosch. Deze serenade gold dan ook tevens voor de merrie „Hersa van Certain", die door het behalen van het kampioen schap merries haar eigenaars dit succes bezorgde. Waren de gebroeders Haver beke zichtbaar onder de indruk over de wijze waarop de Bier- vlietse gemeenschap met hen meeleefde, de merrie, die voor deze gelegenheid in haar paas- best voor de hulde was aange treden, vond het kennelijk maar matig en moest, omdat ze erg onrustig werd, worden wegge leid. De burgemeester van Biervliet, de heer A. P. Kostense, sprak de heren Haverbeke hartelijk toe. Hij zei bijzonder verheugd en trots te zijn dat wederom inge zetenen van Biervliet op de na tionale trekpaardententoonstel ling de hoogste onderscheiding, namelijk het kampioenschap bij de merries, te beurt is gevallen. De heer H. A. M. v. d. Vijver, voorzitter der Kon. Harmonie voegde zijn felicitaties mede na mens de muziekvereniging bij die van de vorige spreker. Na nog een aantal nummers ten gehore te hebben gebracht werden de leden van het muziek gezelschap en van de drumband rijkelijk getrakteerd. Staatssecretaris van Econo mische Zaken opent tentoon stelling. De tentoontselling „Dit maakt Zeeuwsch-Vlaanderen", welke in november a.s. te Breskens gehou den zal worden, zal door de staatssecretaris van Economische Zaken geopend worden. De raad komt bijeen. De raad komt vrijdagavond 25 september te 7 uur in openbare vergadering bijeen ter behande ling van een 25 punten tellende agenda, waaronder een aantal subsidieaanvragen en aanvragen tot verhoging van reeds verleen de subsidies. Voorts komen in bespreking met 100 plan van de Water leiding Mij Zeeuws-Vlaanderen en het aanbrengen van gedeelte lijke openbare voorzieningen in het zuid-west-uitbreidingsplan, zoals de aanleg van een gedeelte straat, trottoirs, riolering en wa terleiding. Voorts zal de begro ting 1960 worden aangeboden en de begrotingen 1958 en 1959 wor den gewijzigd. In vlammen omgekomen. In de nacht van maandag op dinsdag omstreeks twaalf uur is een ernstig auto-ongeluk ge beurd op de provinciale weg tus sen Nieuw Namen en Clinge. De 20-jarige R. de Bruijn, wo nende te Hulst, verloor hierbij 't leven. De Bruijn reed met zijn auto huiswaarts, toen tussen Nieuw Namen en Clinge, door tot nu toe onbekende oorzaak, vermoedelijk door het springen van een band, de Ford over de kop sloeg en over de sloot aan de kant van de weg met de wie len omhoog in een weiland te recht kwam. Daarna vloog de wagen in brand, waarbij de be stuurder in de vlammen om kwam. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis in Hulst overgebracht. De auto werd later door een kraanwagen naar een garage te Hulst gesleept. Serenade aan drie hoog bejaarde oud-werkende leden. Zaterdagavond bracht de mu ziekvereniging „Nut en Genoe gen" een drietal serenades ter gelegenheid van de verjaardagen van drie leden, die reeds vanaf de oprichting lid van „Nut en Genoegen" zijn. De eerste serenade werd ge bracht aan de heer Iz. Schijve ter gelegenheid van zijn vijfentach- i tigste verjaardag. De tweede serenade was bestemd voor het oud-werkend-lid en thans ere voorzitter de heer P. Luteijn, die drie en zeventig jaar werd. De derde serenade werd gebracht aan de heer P. Brakman ter ge legenheid van zijn vierenzeven- tigste verjaardag. De hoop werd hierbij uitge- De kanaalzone-bewoners, en speciaal de Sluiskillenaar, mag zich de laatste maanden verheu gen in een overgrote belangstel ling welke van de zijde der Ka merfracties voor hun grieven en wensen inzake de problemen rondom liet kanaal Terneuzen - Gent aan de dag wordt gelegd. Na oriëntatie-bezoeken van A. R-. en K. V. P.-Tweede Kamerleden, waren het gisteren een drietal P. v. d. A.-experts, die zich in de ochtenduren door burgemeester en wethouders van Terneuzen lie- ten voorlichten en in de namid dag door het voltallige comité, wederom in aanwezigheid van het college van B. W. de vele onzekerheidsgeluiden vernamen, terwijl in de avonduren in hotel „Meert" voor alle belanghebben den weer opnieuw de vele aspec ten aan de kwestie verbonden, door deze naar voren zagen ge bracht. Door de P. v. d. A.-Kamerfrac- tie waren als experts naar Sluis kil afgevaardigd: mej. mr. Th. Lemaire, uit Amsterdam, Th. J. Westerhout, uit Middelburg, en C. Egas, uit Heiloo. Het waren resp. deskundigen op juridisch-, middenstands-, pla- nalogisch-, volkshuisvesting-, en agrarisch-terrein. De middag-conferentie werd hoofdzakelijk gevormd door het zich op intensieve wijze laten voorlichten door hen, die zich als comitélid reeds het meest met de kanaal-kwestie vertrouwd heb ben gemaakt. Na overhandiging van het me morandum werden de gestelde grieven hieruit afzonderlijk door de deskundigen onder de loupe genomen en verkreeg men snel een indruk van wat er thans leeft en heerst. Voornamelijk ten aanzien van het facet onzekerheid waren ook de fractiesleden de mening toe gedaan, dat boven alles deze on zekerheid toch wel als kardinaal punt dient te worden aange stipt. Werd in de ochtenduren de wijk Noordhoek in ogenschouw genomen. De tijd welke er restte tussen middagconferentie en de avondbijeenkomst werd gespen deerd voor het bezichtigen van de vermoedelijke beheers-gren- zen in Sas van Gent. Het was de heer M. de Vos tij dens de avondbijeenkomst, zoals deze in het openingswoord zei- de, een groot genoegen namens de Terneuzense en Sluiskilse af deling der P. v, d. A. allen welkom te heten en nadat de Tweede Ka merfractie-afgevaardigden voor gesteld waren, maakte spreker vooraf gewag dat de Kamerle den slechts enkel met een oriën terend doel voor ogen naar de Kanaalzone waren gekomen. De heer Westerhout zeide (Advertentie.) Ziezo, ik ga nog even naar 't postkantoor, om geld van mijn spaarbankboekje te halen sproken, dat het hen gegeven moge zijn nog vele malen in goede gezondheid er een jaar aan te mogen toevoegen. Wandelsport. Zeventig personen hebben deel genomen aan de wandelmarsen te Retranchement. Begunstigd door voortreffelijk weer hebben zij genoten van de mooie natuur in deze omgeving, daarbij moe heid en een enkele blaar verge tend. Naar gelang van de leeftijd legden zij 10. 15 of 20 km af. Bur gemeester J. A. Leenhouts was bij de start aanwezig. Na afloop van de tocht werd aan alle deel nemers een insigne uitgereikt. Er waren geen uitvallers. Voor enkele personen was deze wandelmars een onderdeel van de eisen, die het H.L.O.-diploma stelt. N. H. Vrouwenvereniging. In het bestuur van de N. H. Vrouwenvereniging is enige wij ziging gekomen in verband met het aanstaande vertrek van de secretaresse, mevr. Kuijs, naar Rotterdam. Mevr. Tijmstrade Waal blijft presidente en mevr. Kornelis van Hanegem penningmeesteres- se. Mevr. HennekeijWillemsen wordt secretaresse. Aan mevr. Kuijs werd een boekwerk aangeboden. hierop, dat het verwonderlijk mag heten, dat, wanneer men een vergadering bezoekt, men niets te horen zal krijgen of zal vernemen, aldus spr. De toehoor ders zijn thans de Kamerleden zelf en zijn zij gekomen om te luisteren naar hetgeen wat men te zeggen heeft, wat niet weg nam dat zowel de vergadering als de toehoorders hopen thans iets zullen vernemen om naar te luisteren en iets om te vertellen zullen hebben. Spreker- was van mening, dat voor vele direct en indirect be trokkenen de vraag naar voren treedt: „Wat gaat er gebeuren?" U weet naar alle waarschijn lijkheid al iets, doch de kern, waarom alles draait, blijft voor U allen een gesloten terrein en U hoopt daarbij van harte dat aan deze verschrikkelijke onze kerheid een eind kan worden ge bracht. Problemen, naast de di recte en indirecte, ook voor de be jaarden, die naar spreker noopte voldoende stof tot een wederzijds openhartig gesprek zullen schenken. In deze openhartige oproep stak het eerst de heer H. J. I Colsen van wal. Met te benadruk- jken dat het niet enkel de onge- rustheid is. maar ook de ontevre denheid, die de Sluiskillenaar thans het leven doet vergallen. Een ontevredenheid in die mate, dat er, aldus de Vrije Veren-pro motor, tranen komen te vloeien. Bepaald een ramp waarvoor hij het liefst de vlag op halfstok ge bracht zag, was het feit dat zijn geliefkoosde brug, persoonlijk door wijlen minister Lely ge opend, zal komen te verdwijnen. Nadat spreker ter verdediging hiervoor een duik in de historie had genomen, was het de heer Egas, die in zijn antwoord sterk kon aanvoelen wat het verdwij nen van de brug voor de heer Colsen wel te betekenen moet hebben, doch 't Kamerlid was de gedachte toegedaan dat in der gelijke gevallen toch het alge meen belang dient te prevaleren en wanneer er maar voor de ge dupeerden een redelijke voorzie ning wordt getroffen, zal het ge- mi- aan die oude vertrouwde -ely-brug wel niet meer zó zwaar vallen dat de vaderlandse driekleur enkele slagen beneden waarts moet. Op een door de aanwezigen ge stelde vraag of het nu wel zeker is, dat de werkzaamheden defini tief doorgang zullen vinden, werd hieraan door de Kamerle den geen ogenblik getwijfeld. Op de rijksbegroting '59 stond een bedrag van een miljoen, thans is er voor I960 het vijfvoudige gevoteerd en wanneer een minis ter een dergelijke begroting aan biedt, zal de besteding ook wel er op volgen. Een vraag of het kopen van grond wel gewenst zou zijn, wel ke vraag, gezien de juridische grondslag, door mej. mr. Th. Le maire werd beantwoord, ontlokte een onderling meningsverschil Mej. Lemaire zette uiteen, dat de eigenaars van gronden en bezitters van panden op normale wijze een procedure-verloop zul len verkrijgen, dat met een gun stig resultaat tegemoet kan wor den gezien. In de hoop, dat niemand uit deze groep belanghebbenden zich aan haar woorden op zou han gen, war zij de mening toege daan, dat, individueel bezien, zij, die andere grond aankopen, dit wel kunnen doen Voor de bezit ters van cijnsgrond dient men een zeer zakelijke gereserveerd heid aan de dag te leggen en geldt als waarschuwing niet voor tijdige grondaankopen te doen. De heer Egas achtte hier een aanvulling wel op haar plaats en drong aan om in dergelijke zaken gezamenlijk overleg te plegen met gemeentelijke instanties, zo dat men, na een verantwoorde voorlichting, alsnog een besluit kan nemen. Over de grootte van een even tuele vergoeding kon vanzelf sprekend geen enkele mededeling worden gedaan. Wél werd aan de hand van de uit de praktijk ontleende geval len, dit met enkele voorbeelden geïllustreerd. Men was daarbij algemeen van oordeel, dat op plaatsen, zoals Zoutelande, welke in verband met de Deltawerken, (Advertentie.) OOO<85O<i<««aft»»»C8»»»»»»»»»»ÏC8»C85C8»»»»»»M0e0 v/h v. d. HEIJDEN NOORDSTR. 46 - TEL. 2592 - TERNEUZEN ook dreigde verminkt te wor den, door onderlinge samenwer king veel goeds is gegroeid. Een cijnsgeval te IJmuiden onder vrijwel dezelfde omstan digheden, met bezwarende clau sules, was minder optimistisch van karakter om ter vergade ring te vernemen. Als laatste spreker vóór de pauze was het burgemeester mr. Teilegen, die een vraag van de heer Colsen beantwoordde in hoeverre men met het uitbrei dingsplan was gevorderd. De burgemeester getuigde dat ook van de zijde der gemeente met voortvarendheid de ontwik kelingen worden gevolgd en dat wanneer eenmaal het plan van het stedebouwkundig bureau zal zijn ontvangen de Sluiskillenaar er van verzekerd kan zijn, dat met zijn belangen rekening is ge houden. Na een korte onderbreking kwamen verscheidene vragen aan de orde betreffende: vergoeding huurders, die ook in een minder beschermde positie verkeren, doch waarvoor een wetsvoorstel is ingediend en men hoopt een huurvergoeding van twee jaar te brengen op een vergoeding van de bedrijfswinst over de laatste drie balansjaren, aldus mej. Le maire. Een zeer geruststellende mede deling van haar was wel het feit dat ook Waterstaat bij onteige ningen prevaleert het streven naar een oplossing, die ook voor de betrokkenen bevredigend kan worden geacht. De vragen werden besloten met het verzoek of er bij onteigenin gen op landbouwkundig terrein er geen geldelijke- doch een grondvergoeding zou kunnen worden gegeven. Deze vraag werd tot aller be vrediging beantwoord door de heer Egas, die gewag maakte van het feit dat zijn fractie steeds het streven zal richten om in derge lijke gevallen vervangende gron den te verstrekken. Het was eveneens de heer Egas, die op verzoek van de heer De Vos een slotwoord tot de aan wezigen richtte. In gevoelvolle woorden zeide spreker, dat deze zaak op hoger niveau niet in partij-verschil zal moeten worden behandeld, maar het een zaak van allen is de nodi ge steun aan alle gedupeerden te verlenen. Hij zag het bezoek uit de verschillende Kamerfrac ties niet als een wedloop, maar wilde deze buiten de bestaande verschillen zien als een zaak, die gezamenlijk tot oplossing moet worden gebracht. Spreker benadrukte ten slotte nogmaals, dat in de kortst moge lijke tijd de sluier der onzeker heid zal moeten verdwijnen. Na een afscheidswoord van de heer De Vos, waarin hij de aan wezigen dank tracht voor de be reidheid van de Tweede Kamer leden om ter plaatse de proble men in de Kanaalzone onder ogen te zien en voor de onversaagde toewijding van burgemeester Tel- legen. werd de bijeenkomst be sloten. 70. Ongerust kijkt Eric de baardige aan voerder aan. Hij heeft meer met het volk der Pieten te maken ge had en hun wreedheid is hem maar al te bekend. „Als Axe inderdaad in handen van het machtige Pieten-op perhoofd is", zegt Aranrod's oom, „dan moge de hemel hem bijstaan. Dan beginnen wjj met onze handvol mensen hier niets te gen zijn krijgers. Mijn burcht en landerijen liggen in het gebied dat grenst aan dat van de Pieten. Ik verzeker u, dat ik koude rillin gen krijg, als ik hen zie. Ze ko men een enkele maal op bezoek om handel te drijven, maar ver trouwen doe ik hen nooit", Ook de oude strandjutter heeft niet veel goeds over hen te ver tellen. Aangezien ze van hem toch nu niet veel wijzer kunnen wor den, zenden ze de man weg. Inmiddels keren Erics krijgers en die van Aranrods oom terug, na de laatste resten tegenstand van de verslagen strandjuttersben de te hebben opgeruimd. Goedkeu rend laat Eric zijn ogen gaan over de twee Noorse schepen, die hem met kostbare inhoud en al in handen zijn gevallen. „In ieder geval is dit een goed besluit van een avontuur en een goed begin", zegt hij, „want we weten nu tenminste, waar we Axe moeten vinden... en al staan er honderd kwaadaardige Pictenko- ningen in de weg, vinden zullen we hem". Het Britse antwoord op de Russische nota inzake Laos van 15 september is dinsdag te Mos kou overhandigd. Naar verluidt verdedigt de Britse regering het besluit van de Veiligheidsraad om waarnemers naar Laos te zenden. Zij zou voorstellen, het rapport van de waarnemers af te wachten. Noodwet kinderbijslag klein, zelfstandigen verlengd. Het wetsontwerp tot verlen ging van de werkingsduur van de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen, dat verleden week zonder beraadslaging of stem ming door de Tweede Kamer is aanvaard, is dinsdagmiddag in de vergadering van de Eerste Ka mer aan de orde gesteld. Ook dit college heeft het ontwerp zonder beraadslaging of stemming goed gekeurd. De werkingsduur van deze noodwet wordt andermaal met een jaar verlengd en wel tot 1 januari 1961. Wijziging algemene Weduwen- en Wezenwet en Wet Duurte- toeslag 1959. Nu de algemene Weduwen, en Wezenwet reeds op. 1 oktober a.s. in werking zal treden, zijn enige voorzieningen nodig. Deze zijn vervat in een wetsontwerp, dat verleden week de Tweede Kamer is gepasseerd en thans in de Eerste Kamer aan de orde is ge komen. Het is zonder beraadsla ging of stemming aanvaard. De buitengewone pénsioenen 1940—1945. Zonder beraadslaging of I stemming heeft de Eerste Kamer gistermiddag haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot verhoging met een tijdelijke toe slag van de pensioenen krachtens I de wet buitengewoon pensioen 19401945 en aan het wetsont werp tot wijziging van de wet bui tengewoon pensioen 19401945. Door het eerste ontwerp wordt I het percentage van de lijdelijke I toeslag van 36,5 procent gebracht I op 64 procent en wel met terug f werkende kracht tot 1 januari '59.1 Het tweede ontwerp brengt eet wijziging in de berekeningsme thode van de wet buitengewoon pensioen aan. Het grondbedrag der pensioe nen wordt verbeterd. Samenloop pensioen» I De Eerste Kamer heeft dins-1 dagmiddag de beide wetsontwer-l pen, houdende tijdelijke regeling I van de samenloop van overheids-1 weduwen- en overheidswezen- pensioen met algemeen wedit l wen- en wezenpensioen en tijde-1 lijke regeling van de samen loc'I van Indonesische weduwenperT sioenen en wezenonderstanderl met algemeen weduwen- en we zenpensioen in behandeling nomen. De minister van Binnenlands:! Zaken, de heer Toxopeus, ingaar f de op opmerkingen in het gister-1 middag verschenen eindverslag zegt dat dubbele premiebetaling! uitgesloten zal zijn. Dit noodwet-I je zal gelden tot de nieuwe rege ling er is. Alles wordt gedaan or de datum daarvoor 1 januari "I behouden. De beide wetsontwerpen wer-| den z.h.s. aangenomen onder I aantekening dat de C.P.N.-fracT tie geacht wil worden te hebbet| tegengestemd. (Advertentie.1 Ifl!lt|[|llll!i;ill!l!i;iil[|llllllll!ll|l|||!l!ll|||!|||!l!|||[|||||[|!|!l!|l|t g In 15 uur breit U met de 1 hand een compleet vest. 1 Kleuren die U nergens ziet- Uitvoerige be verbouwing r Boulevardkwe helemaal uit De raad der g< kens kwam maa voltallige zitting b: De brief van de dienst in Zeeuws-\ zake het al of niet een derde school nogal wat discussi ting van al de bc diverse raden moet beurt er in Bresk niets aan het scl aldus de raad, te) regelmatige contr geen sprake is. Or de raad een der hi stellen als schoolar meente Breskens Schoolartsendienst Wethouder Zegei de raadsleden er op zo maar uit deze di pen en nu even z; wachten of de de: ai of niet zal word' Aan de N.V. Bre kens werd een perc kocht aan dc Haver bouw van een pakl De Visserijschool die vcrig jaar met startte, boekt gunst Deze mededeling naar aanleiding va: om financiële m( de kosten aan dit c bonden. Het bedrag door de raad vlot g Een nieuw n bestaande vei Ddt was de ka waar rond zich de c sleepte over een v en W. om ƒ200.000 voor de verbouwin staande raadhuis, aankcop van een b ceel voor 7500,i van grond van d< Cambier voor 500 De heer De Boer cussie met te stellet bouwen van het 89,per m:i kost, af of B. en W. be of gehele nieuwbot deliger is. Indien e bouwd raadhuis zou kosten, zou de nieuwbouw prefere verbouwing, waar steeds aan de oude den is. Teen de raadsh details afdwaalden treft fundering, na lijsting en indelir burgemeester de voor deskundige t< de heer Omé, opzichter. Uiteindelijk were van B. en W. zon aanvaard, echter rr tie dat nog eens bel den of nieuwbouw i misschien beter ui Van de polder Breskens werd e overgenomen voor Zl,—. De Boulevard worden. Waarom geen o- bewoners van de I Uil de raadsstuk] lichting hierop ble waterstaat einde stemming heeft bi heer Cambier inz< van de boulevard. Waterstaat deed de waterstaatswij heer Cambier ook wat toegaf. Het i zeewering thans worden, komt nee spronkelijke plan overeenstemming n en de heer Cambie mits de heer Cair bedrijfsgebouw da breken, aan de 3 een ander perceel schikking krijgt. D indertijd aan de toegezegd, doch d geen uitsluitsel, da» hoe de definitieve Rijkswaterstaat e zien. Ondertussen kw< gegadigde op het de exportfirma de ter, die gaarne grond wilde hebbei ding van de bestaa B- en W. stelde om een gedeelte d 780 meter, toe te firma Cambier. De ter zou dan de re den kunnen vei vond dat de grond firma De Feijter i onvoordelige stukk voor de betreffen' waarde zouden hel Bij stemming bl M. Niermans, en Goethals en Can voorstel van B. en De rondvraag b bleem van het v sprake. Het was - hals die B. en W. omtrent de gang bet opleggen van gen aan de aanne de voorzitter var comité gedwongen tiviteiten te stake zorgen dat de betr< wetwoningen klaai De heer Goetha] en W. wei oven dat de heer Cai liimniww^l

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2