en 10 Prinses ezeltje Irene kreeg VERSLOOT Begroting van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid RADIO EN TELEVISIE Ct Vrije middag voor huispersoneel voorgesteld öeta-bever bubtenbijts Jacht tussen klip en rots eliger I MBOERIJN 89 ct it 55 ct 69 ct 39 ct 39 ct men ram 63 ct en teleurstel- rdag: NE 83 ct er kg. voor ,EN K: ƒ0.49 ƒ0,49 CVLEES ƒ0.56 0,59 ƒ0.49 0,57 0,33 0.33 ORST :k HAM 15e jaargang no. 4787 FINANCIEEL SCHANDAAL IN LONDEN „ORANJEFONTEIN" HAD AANVARING HOENSON DE RUSISSCHE maanraket de MET GERICHTE WARMTE EGYPTE LAAT BRIT VRIJ Maatregelen t.a.v. genatio naliseerde Nederlandse ondernemingen in Indonesië DE VER. STATEN EN HET ONTWAPENINGS- VRAAKSTUK SAMENZWERING OP HAITI ONTDEKT BOUWPROGRAMMA Gebouwen 1960 ZAL 3190 MILJOEN KUNNEN VERWERKEN Wederom 80.000 woningen Weg- en waterbouw kundige werken Woningen 1350 miljoen Boerderijen 35 miljoen Stakers op Antwerpse scheepswerven gaan werk hervatten. LEVEN OP DE MAAN? ™steeiThadSP-tCiaal u zeggen: omdat itige temperatuur liteit! W-O 146 3 t u dan everr fraai 85 i contant betaald ^ER F ƒ1.09 ƒ!- ƒ1- Dinsdag 22 september 1959 Het ezeltje „Platero", dat een lange voetreis achter de rug heeft, is gisterochtend op paleis Soestdijk aan Prinses Irene aangeboden. Gisterochtend om- streeks elf uur kwam de Spaan se ambassadeur in ons land, de hertog van Baena, met de viif Spaanse studenten en de l zwaar bepakte „Platero het I hek van het paleis binnenwan delen. Daar het, zoals mr. Van der Hoeven opmerkte, wat moeilijk was het ezeltje dwars door het 1 paleis naar de achtertuin te brengen wandelde het gezel- I schap om het gebouw heen. I Daar voegde zich Prinses Irene er bij, in gezelschap van de verzorgster der jongste twee r Prinsessen, mej. L. J. Ingen Housz. I De hertog van Baena stelde zijn jonge landgenoten en „Pla tero" aan de Prinses voor. De twee zakken die terweerszijden van „Platero's" rug hingen en getooid waren met de vlaggen van Nederland en Spanje wer den geopend en daaruit kwam een aantal geschenken voor de Prinsestwee guitaren, een aan tal grammofoonplaten met Spaanse volksmuziek, een pop in de klederdracht van de streek van Valencia, deze als symboli sche dank voor de hulp die Ne derland destijds heeft geboden bij de watersnood om Valencia, en een stel castagnetten. Op de vraag, of de Prinses ook guitaar speelde, antwoordde zij„Een beetje". Zij was zeer dankbaar en vol bewondering voor het gebodene. „Gracias, muchas, gracias, fantastico, formidabile", betuigde zij. In Londen is een mysterieuze affaire aan het licht gekomen waarvan naar men verwacht door labour, dat zich altijd tegen bepaalde beursspeculaties heeft kant, partij zal worden getrokken bij de aangevangen verkiezins- campagne. De zaak heeft geleid tot opschorting van de beursope- raties betreffende veertien onder nemingen die geleid worden door zekere Henry Jasper en Frie- drich Grundwald. Laatsgenoem- de zou naar Israël vertrokken zijn. Begin vorige week zakten de aandelen van twee maatschap pijen, de „Lintang" en de „Ely", die door Jasper waren aange kocht, aanzienlijk. Jasper zou die transacties niet hebben kunnen honoreren. Achteraf verklaarde Jasper dat genoemde transacties voor Grundwalds persoonlijke re kening waren en dat hij zelf slechts als agent was opgetreden. De niet voldane schuld zou on geveer zeventien miljoen gulden belopen. Het ezeltje was inmiddels rus tig op het gazon beginnen te grazen. Het werd daar alleen gelaten en het gezelschap nam plaats op het terras waar ver versingen werden aangeboden, en waar de studenten wat zon gen voor de Prinses. Zij bege leidden zich met de guitaren, die zij de Prinses hadden aan geboden. Hun eigen instrumen ten hadden zij namelijk niet bij zich. Tegen twaalf uur nam het gezelschap afscheid. Gedurende het verblijf op het terras heeft de Prinses Spaans gesproken met haar gasten. Deze waren daar enthousiast over en zij zongen voor de Prinses een speciaal gecompo neerd liedje, „Irene" geheten. Aan het eind van het gesprek deelde de Prinses de studenten mede, dat zij zich voortaan mo gen noemen „los caballeros de la princesa Irene". Het Nederlandse m.s. „Oranje fontein" (10.549 brt is maandag morgen tijdens een dikke mist in de Antwerpse haven nabij de Kruisschanssluizen in aanvaring gekomen met het Noorse schip „Havtroll". De „Oranjefontein" liep schade op boven de waterlijn. Om acht uur is het schip de haven van Antwerpen binnengelopen. De „Havtroll" heeft eveneens schade boven de waterlijn opge lopen, namelijk midscheeps aan stuurboord. Dit schip is op de plaats van de aanvaring voor anker gegaan. De „Oranjefontein", die het eigendom is van de Verenigde Nederlandse Scheepvaartmaat schappij te 's-Gravenhage, kwam van Zuid-Afrika en was op weg naar Antwerpen. Het schip zou daarna Amsterdam en Hamburg aandoen. zal worden verricht. Incidentele uitzonderingen worden verder toegelaten. Het ontwerp schrijft voor, dat bij afwijking van de vrije halve dag boven het gewone loon een vergoeding moet worden be taald, welke evenredig is aan het loon (dus meestal 1/12 van het weekloon). (Advertentie). De zuinigste oliehaard van Nederland (proefondervindelijk bewezen) door Uit een zondagavond uw, ,iss gepubliceerde verklaring a dat gegevens, verstrekt I de Russische maanraket, dat de maan, dit in tegenstelhng tot de aarde, geen delf bezitCh VeW 0n stralingsgor" In de verklaring wordt voor de sfechts riTt onthuld dat niet ten dria I1 r met iustrumen- ged'eeltA laatste raket maan w?" de "L°enik 2' maan heeft getroffen. f concentratjff°rdt gezegd dat de I deelrie» 1 geïoniseerde geveer tienafstand va" on dermaan toeneemtküometer van een vietHe ,h,ler deel«es' die verlof? de e^tronen hebben atoomkern lraaie1I!.rondom een worden deeltjes de Jonisfeer "eend geVOmd in aarde bevind' -?'i z15k b°ven de Volgee d luchtgebied. „Tass" kan de verklaring van deze deeltjesin S°ncentratie van de maan hit omgevmg van schreven aan S worden toege- vin - a n °en soort „deken" door de°ma^rde gassen' waar" hetzij i z'i.n omgeven, aanwezigheid ldaard uit de bies 'i j van een luchtge- zich een "sterkere"^ waarin van deeUjes bevincft UUennerfie ter sterkte van tten taHen Volt Z in 1 ten Bij de Tweede Kamer is inge-; ven om overeen te komen, dat diend een wetsontwerp tot wij- inplaats van een middag op de ziging van artikel 1638 W van het j maandagochtend geen arbeid burgerlijk wetboek. In zijn me- morie van toelichting op dit wetsontwerp zegt P. Ster Beer man dat tijdens de bezetting bij besluit van de secretaris-gene raal van het departement van sociale zaken een regeling werd getroffen ten aanzien van een vrije middag van het huisperso neel. Dit besluit bleef na de be vrijding aanvankelijk van kracht, doch verviel krachtens de wet bezettingsmaatregelen. De minister meent nu dat het wenselijk is deze materie op nieuw ter hand te nemen. Het recht op een vrije middag maakt voor het overgrote deel van de werknemers deel van hun rechtspositie uit, zo be toogt de bewindsman en hij voegt daaraan toe dat het be ginsel van de vrije middag op zichzelf geen verdediging be hoeft. Overwogen is het recht op de vrije middag voor huis personeel in de arbeidswet 1919 op te nemen. Dit stuitte echter op verschillende bezwaren. Daarom wordt in het ontwerp voorgesteld een voorschrift van deze aard in het burgerlijk wet boek op te nemen. Dit betekent, dat het voorschrift langs civiel rechtelijke weg gehandhaafd kan worden. De bepaling kan aan artikel 1639 W van het burgerlijk wet boek worden toegevoegd, in welk artikel reeds enkele voor schriften omtrent de arbeids tijd voorkomen. De bepaling zal betrekking hebben op arbei ders die in of ten behoeve van een particuliere huishouding werkzaam zijn, d.w.z. zowel op het huishoudelijk personeel in engere zin, als op tuinlieden, chauffeurs, concierges enz. Voor het verkrijgen van een aanspraak op een halve dag vrij per week is als voorwaar de gesteld, dat de arbeider ten minste zes dagen in de week bij dezelfde werkgever werkt en tenminste twee en veertig uren per week arbeid verricht. Deze beperkingen zijn nodig, omdat de wet aan arbeiders, die min der dan zes dagen in de week bij dezelfde werkgever werken, geen recht op een vrije halve dag behoeft te verschaffen; de ze arbeiders hebben het immers zelf in de hand om een halve vrije dag te genieten. Wanneer minder dan twee en veertig uren per week arbeid wordt verricht, is er voor een wette lijke aanspraak op een vrije halve dag evenmin aanleiding. Het ontwerp stelt als regel dat de vrije halve dag des mid dags wordt genoten, doch er bestaat geen bezwaar tegen aan partijen de bevoegdheid te ge- OLIEHAARD: 300 de luxe-bruto cap.: ca. 10.500 Kcal./u. f395.- .400 de luxe-bruto cap.: ca. 16.000 Kcal./u. f430.-. Dit model - met kookgelegenheid - groot In capaciteit maar klein van omvang, werd door vele Huisvrouwen uitver koren, vanwege zijn eenvoudige, doch sierlijke vormgeving. Door de 10 belangrijke schriftelijke garanties, gegarandeerd géén last van koude voeten, gcèn sterke roetvormlng en géén hoge brandstofkosten. (Géén ander merk geeft dit!) Uitgevoerd met de veel besproken, zuinige Rocket brander- pot en Rocket automatische trekregelaar. (Belangrijk!) Neem dus géén genoegen met een mindere kwaliteit. Laat nu reeds een Hoenson bij de officiële Hoenson dealer in Uw woonplaats reserveren, want de vraag Is enorm. Verstandige mensen gaan bij aanschaf van een haard, op hun eigen gezonde oor deel af. Zij weten, dat ondanks de enorme reclame-campagne voor ouderwets kolen stoken, de Hoenson oliehaard met Ge richte Warmte de ideale verwarmings bron is voor iedere woning of flat. Dit heeft de practijk bewezen! OFFICIAL HOENSON DEALER DE OLIESPECIALIST Dykstr. 7-9, Tel. 2056, Terneuzen De Indonesische minister van Financiën, ir. Djuanda, heeft een verordening uitgevaardigd, vol gens welke alle Nederlandse on dernemingen, die in Indonesië zijn genationaliseerd of die on der regeringstoezicht staan, wor den verplicht, hun deposito's of bankrekeningen te deponeren bij staatsbanken of banken, die on der staatstoezicht staan, aldus, bericht „Antara". In de verordening wordt ge zegd, dat deze maatregel is geno men ter vergemakkelijking van het regeringstoezicht op deze Ne derlandse ondernemingen. Dergelijke ondernemingen, die creditrekeningen hadden lopen bij andere dan staatsbanken of bij banken, die iet onderhevig zijn aan regeringstoezicht, mogen hun zaken met deze banken voortzetten totdat zij aan hun verplichting tot terugbetaling van door deze banken verstrekte credieten hebben voldaan. Daar na mogen de ondernemingen geen nieuwe credieten opnemen, of lopende credieten verlengen. Een ander voorschrift van Djuanda behelst, dat de genatio naliseerde of onder regerings controle staande Nederlandse on dernemingen in Indonesië, bij het afsluiten van haar balansen, 1 procent moeten afzonderen van 't bruto-inkomen sedert 1959, voor vergoeding („for compensa tion"). De democratische senator Humphrey, voorzitter van de on dercommissie voor ontwapening in de Senaat, heeft maandag be kendgemaakt, dat hij op natio nale schaal een onderzoek gaat instellen om te zien, welke ge volgen een Russisch-Amerikaan- se overeenkomst inzake controle op de bewapening voor de Ame rikaanse economie kan hebben en om middelen te vinden om hieraan het hoofd te bieden. In een communiqué aan de pers verweet de senator, die en kele maanden geleden te Moskou een langduirg gesprek met Chroesjtsjef heeft gehad, de Amerikaanse regering dat zij de indruk wekt, dat zij zich niet voor de kwestie interesseert. Hij verklaarde, dat het Congres bij gevolg zelf een onderzoek moet instellen. Na er aan te hebben herinnerd, dat de Ver. Staten twee derden van de federale begroting ruim 40 miljard dollar per jaar aan Defensie besteden, waarschuwde Humphrey voor de belangrijke weerslag, die een ontwapenings akkoord zal hebben. Met het oog hierop achtte hij een zeer nauw keurig onderzoek onontbeerlijk. De leden der volksvertegen woordiging van de op de weste lijke helft van een der grote An tillen (West-Indië) gelegen neger republiek Haïti hebben, nadat de minister van Binnenlandse Za ken had medegedeeld dat er een samenzwering tegen de regering was ontdekt, besloten hun parle mentaire onschendbaarheid ge durende een maand op te geven. Zij besloten tevens gedurende die tijd de president der repu bliek onbeperkte volmacht te verlenen. Het Haïtiaanse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft mede gedeeld dat de samenzweerders van plan waren een communis tisch bewind op Haïti te vesti gen. Volgens het bouwprogramma voor 1960 zal in dat jaar door de bouwnijverheid 3190 miljoen kunnen worden verwerkt. In 1958 werd 2861 miljoen verwerkt. In 1958 werd ƒ2861 miljoen vier-, werkt. De raming voor 1959 be draagt ƒ3200 miljoen. De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid schrijft naar aanleiding van dit program ma: Het totaal van de produktie- volumina die voor de verschillen de sectoren van het bouwpro gramma geraamd zijn, zal in 1960 met de naar schatting in dat jaar beschikbare bouwcapaciteit ge realiseerd kunnen worden. Het laat zich aanzien, dat een krach tige afremming in sommige sec toren noodzakelijk zal zijn, zowel in de westelijke provincies als in de industriële en commerciële centra in de overige provincies. Sinds 1957 heeft het peil der bouwkosten zich gunstig ontwik keld. Na een daling tot einde 1958 heeft het peil zich nadien gesta biliseerd. Door een doeltreffende regulering van de bouwactiviteit hoopt de regering ertoe te kun nen bijdragen, dat de bouwkosten niet opnieuw zullen stijgen. Voorzover het bouwprogram ma betrekking heeft op werken van particuliere opdrachtgevers is daarbij rekening gehouden enerzijds met de investeringsbe reidheid en de ontwikkelingsten dens daarin, zoals deze in 1959 konden worden waargenomen, anderzijds met de mogelijkheden die de bouwcapaciteit biedt. Voor de werken, waarmede de rijksoverheid op enigerlei wijze financiële bemoeienis heeft, is uitgegaan van de beschikbare be grotingsmiddelen der rijksdien sten en instellingen. Voor bouw werken, uitgevoerd in opdracht van lagere publiekrechtelijke lichamen, is uitgegaan van het peil der investeringen van medio 1959 Voor de sector weg- en water bouwkundige werken is 40 mil joen meer opgenomen dan in het programma van 1959. Deze ver hoging heeft onder meer betrek king op de werken welke in op dracht van de lagere publiek rechtelijke lichamen worden uit gevoerd. De verhoogde volumen voor deze lichamen voorziet on der meer in de uitvoering met rijkssubsidie van werken ter ver betering van de infrastructuur van een aantal ontwikkelingsker nen. (Advertentie.) Schuren, bungalows, schutting, Met inachtneming van een re delijke seizoens- en frictiewerk loosheid is uitgegaan van een evenwicht tussen vraag naar en aanbod van bouwvakarbeiders. Voor het aantal werkbare uren is bij het programma van 1960 het gemiddelde over de laatste 10 jaren als basis genomen. Uit de regelmatig voortgaande mechanisatie en rationalisatie van de bedrijfsvoering in het bouwbedrijf volgt een geleide lijke vermindering van de arbei dersbehoefte per eenheid pro- dukt. Na de sterke stijging van de produktiviteit tijdens de ont spanning van de bouwmarkt in 1958, wordt voor 1960 slechts een geringe stijging aangenomen. Rekening houdende met voren staande factoren kan de bouw activiteit voor 1960 globaal ruim 13 procent hoger geraamd wor den dan de produktie in 1958. Na een verlaging met 3 procent in verband met het prijsverloop wordt een raming van 2600 mil joen verantwoord geacht. Uitgegaan is van 80.000 in aan bouw te nemen woningen. Om tegemoet te komen aan de toege nomen belangstelling van parti culiere zijde voor woningbouw is het aandeel van de premie-, de vrije sector- en de herbouw ver ruimd van 40.000 in 1959 tot 42.500 in 1960. Het aandeel van de woningwetbouw is met 2500 teruggebracht van 40.000 in 1959 tot 37.500 in 1960. Voor de bouw van boerderijen in ruilverkavelings- en ontgin- ningsgebieden is een bedrag van 10 miljoen geraamd. Voor de bouw en uitbreiding van boerderijen zonder over heidssteun, met inbegrip van de herbouw van door brand ver woeste boerderijen, is gerekend met een bedrag van circa 16 miljoen. Voorts is uitgetrokken voor bedrijfsgebouwen voor de nijver heid 370 miljoen, handel en ver keer 220 miljoen, gezondheids zorg 95 miljoen, kerken 30 mil joen, scholen 260 miljoen, over heidsgebouwen 55 miljoen. De arbeiders van de Antwerp se scheepswerven, die 1 juni j.I. in staking zijn gegaan om kracht bij te zetten aan hun eisen voor betere voorwaarden, zullen mor gen of woensdag het werk her vatten. Dit is het resultaat van een vergadering, die zaterdag j.I. op het Antwerpse stadhuis is ge houden en die tot middernacht voortduurde. De werkgevers hebben er in toegestemd de door de arbeiders gevraagde jaarpremie op basis van ongeveer 1,15 per werkdag toe te staan. Tot dusverre hadden zij geweigerd verder te gaan dan 0,75 per werkdag. De jaarpremie wordt tegen het einde van het jaar uitgekeerd. Een van de grieven van de arbei ders was, dat zij het vorige jaar deze premie niet hebben ontvan gen. Geschat wordt, dat de staking de scheepswerven ongeveer 300 miljoen frank dat is ruim 22.5 miljoen gulden heeft gekost, waarvan negentig proeent in bui tenlandse valuta. Alleen al de Antwerpse haven verloor per dag een bedrag van rond 7500 aan haven- en kaderechten. Veel sche pen zijn de afgelopen 3% maand voor herstellingswerkzaamheden doorgevaren naar Rotterdam en Hamburg. Bij de staking waren ongeveer 3.000 arbeiders betrokken. Het to taal der arbeiders bij de scheeps werven in Antwerpen schommelt om de 4200. Bij het uitbreken van de staking waren er echter onge veer 1200 zonder werk. Tijdens de staking zou een deel van de arbeiders werk hebben ge vonden in Vlissingen en Rotter dam. De Russische bioloog prof. Al- patof heeft in de „Izwestja" ge schreven dat de omstandigheden op de maan het bestaan van een primitief organisch leven niet uitsluiten. De hoogleraar steunt zijn theorie op de recente waar nemingen van vulkanische activi teit op de maan en wijst op het feit dat organismen het leven kunnen houden in temperaturen van 273° Celsius (het absolute nulpunt) tot 170° C. De temperatuur en atmosferi sche druk op Mars en Venus be naderen de voor organismen noodzakelijk geachte omstandihe- den veel meer dan die op de maan, maar er is geen grond om aan te nemen dat de maan een absoluut „dood hemellichaam" is, aldus Alpatof. WOENSDAG 23 SEPTEMBER HILVERSUM I.: 7.00 Nws.; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws.; 8.10 Gram.; 9.05 Gym.; voor de vrouw; 9.15 Gram.; (9.35—9.40 Waterst.); 10.00 Schoolradio10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Dans muziek 12.30 Land- en tuinb. meded.12.33 Voor het, platte land; 12.38 Pianoduo; 13.00 Nws. en tentoonstellingsagenda; 13.20 Hammondorgel en zang; 13.50 In de wolken, rep.; 14.00 Gram.; 14.30 Jazzmuziek met comm.; 15.00 Voor de jeugd; 17.00 Hammondorgelspel17.25 Jazzmuziek; 17.50 Regerings- uitz.18.00 Nws. en comm.18.20 Act.18.30 R.V.U.19.00 Voor de kinderen; 19.10 Musette-ork. en soliste; 19.30 Voor de jeugd; DORNFORD YATES 25Nadruk verboden. Er kwamen nog twee wegen op het kleine dorpsplein uit, maar Katharine had mij al verteld, dat de weg die wij ge volgd hadden de enige was, die verbinding had met de wereld buiten het dorp. Dat bracht mee, dat wij ook maar één weg in het oog be hoefden te houden, hoewel ik De 53-jarige Brit James Swinburn, die in 1957 in Egyp te tot vijf jaar is veroordeeld op,iuuual, jjuewd IK. beschuldiging van spionage, is maar al te goed begreep dat dit maandag op vriie voeten gesteld niet slechts een voordeel was op grond van een onlangs af ge- voor ons, maar tevens voor de kondigde amnestie. Hij heeft tegenpartij. Wanneer wij van meer dan drie jaar gevangen het kasteel wilden vertrekken gezeten. In 1956 werd hij aan- stond er maar een weg voor ons genouaen. 0pen en het was een smalle Qwmburn was commercieel weg, waar wij niet met grote airecteur van het Arabische snelheid konden rijden. Derge- nieuwsbureau. De amnestie, die op 3 sep- afin tember is afgekondigd geldt lijke wegen kunnen gevaarlijk de Sow1etgvirkf»n'- l°°l. gevangenen die meer"dan voorts gezegd dat wordt heift van hun straf hebben waarin zh weIrd:heidene minuten 7;:|lv'<'r mogehjl1 XasV'T* Z° werd d!»UCht anderhalve dag ^nddveerderet^ge'eHidZyS van do 7,,.,! onder de werking do «ar-doi maanpnaahdVelden van •'chamen dere hemel' uitgezeten. Een andere Brit, James Zarb geheten, blijft gevangene. Hij is tegelijk met Swinburg tot tien jaar veroordeeld. Swinburn heeft bijna 30 jaar in Egypte gewoond. Hij is on der meer lector aan de univer siteit van Cairo geweest. Hij trad in dienst van het nieuws bureau toen in 1952 alle Brit ten bij de universiteit ontslagen werden, Toen ik mij omdraaide ont dekte ik Katharine, die had postgevat in een klein poortje, dat toegang gaf tot een steile trap. Ze droeg een wit met blauwe jurk en zelfs ik kon zien, dat het een met smaak gekozen jurk was, hoewel ik eigenlijk nooit een meisje onder ogen had gehad, dat er eenvou diger uitzag. Ze had niets op haar hoofd en ze droeg geen kousen en evenmin sieraden. Adelijke dames, die in vervlogen tijden in datzelfde poortje had den gestaan, hadden ongetwij feld zijde en satijn gedragen met kostbare juwelen en toch was ik van mening, dat die er geen van allen zo charmant konden hebben uitgezien en dat zij de rol van chatelaine met heel wat minder talent moesten hebben gespeeld. Toen ontdekte ik tot mijn te leurstelling, dat haar gezicht een zonderling-gespannen uit drukking vertoonde en dat zij er doodmoe uitzag. Zolang ik haar kende had ik haar nog niet in een dergelijke toestand gezien. Ze had de hele nacht niet geslapen en ze was heftig geschrokken van wat wij te Vo let hadden beleefd, maar toch had ik, even goed als zijzelf, verwacht, dat de rust en het comfort op Cardinal haar, on danks het gebrek aan slaap, geestelijk en lichamelijk goed zouden hebben gedaan. Ik ging naar haar toe. „Je had gelijk", zei ze. „De vijand is er al geweest en weer vertrokken. Gistermiddag heeft er in het dorp iemand navraag naar mij gedaan. Degene die dat deed, was te voeter zal wel een wagen in de buurt zijn ge weest, maar die heeft zich niet vertoond." „Prachtig", zei ik. „Heb je het personeel opdracht gegeven geen onbekenden binnen te la ten?" „Ja ik heb Conrad op de hoogte gebracht in zekere zin, tenminste." Ze streek met haar hand langs haar voor hoofd. „De grootste moeilijk heid is mijn vader zelf. Ik heb hem tot dusver nog niets ver teld. Ik weet niet wat ik moet zeggen." „Meisje", zei ik, „zijn dat nu geen voorbarige zorgen? Zolang er niets aan de hand is zou het je reinste dwaasheid zijn hem iets te vertellen." „En als de blinde de blinde leidt'\ zei Katharine, „vallen ze dan niet beiden in de put?" Ik gaf geen antwoord. „Ik zou graag willen weten wat je hem over mij verteld hebt", zei ik in plaats daarvan. „Ik heb hem iets voorgelogen net als gewoonlijk", zei ze. „Dat doe ik immers al jaren; hoewel ik moet bekennen dat het mij voortdurend moeilijker valt." Ze keek langs mij heen en speelde met haar vingers. „Hij denkt dat ik als secretaresse werk voor een groot zaken man. Kantoren in Londen en Parijs; dat verklaart dat ik voortdurend op en neer reis. Mijn baas heet „meneer Jager" zoals je ziet, lieg ik maar ge deeltelijk. En daareven heb ik hem verteld dat ik je gister avond heb ontmoet. ,o Je trof mij aan de kant van de weg aan, nadat mijn wagen was uit gebrand. Alles wat ik bij me had was met de wagen in vlam men opgegaan en, omdat jij toch voor je plezier reed, bood je mij aan me thuis te brengen." Ik knikte maar eens. „Is dat alles?" zei ik. „Ik zou je niet graag in de wielen rij den." Ik heb ook nog gezegd dat je op weg bent naar Carcasson ne." „Waarom naar Carcassonne?" vroeg ik verbaasd. Weer streek ze met haar hand langs haar voorhoofd. „Ja, je moest toch een of an der doel hebben? Ik heb het eerste genoemd, dat mij inviel." „Ik vind het prachtig", zei ik welwilend. „Maar ik moest het natuurlijk even weten." Ik gluurde naar een bank met kussens. „Vind je het goed dat wij eerst nog een en ander be spreken eer je mij aan hem voorstelt?" „Met dat doel ben ik hier ge komen", zei ze. „Hij is op het ogenblik in het dorp. Een of ander veulen had een verwon ding opgelopen en hij kan met paarden omgaan, daarom heb ben ze hem laten halen. Dat doen ze wel vaker, hoewel ik het er niet op heb begrepen. Hij heeft twee jaar geleden een hartaanval gehad; en na zoiets is elke inspanning eigenlijk ge vaarlijk." Ze liep naar de bank en ging op een van de leuningen 1 zitten. Dus ze. hebben ons toch een ogenblik rust gegund. Hoe lang schat jij?" „Zo lang als wij zelf willen",1 zei ik. „Ik had werkelijk niet| kunnen denken dat Cardinal zo ontoegankelijk was." (Wordt vervolgd. 20.00 Nws.; 20.05 Promenade- ork. en sol.; 20.55 De man met het koffertje, hoorsp.21.40 Dansork. en sol.; 22.10 Tenor en piano; 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus.; 23.00 Nws.; 23.15 Gram.; 23.35 Idem; 23.50— 24.00 Soc. nws. in Esperanto. HILVERSUM II.: 7.00 Nws. en S.O.S.-ber.7.10 Gram.; 7.13 Gewijde muziek; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 8.30 Politiekapel 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gram.; 9.40 Voor de vrouw; 10.15 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.20 Blaasork. 11.45 Orgel en hobo; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Lichte muziek; 12.53 Gram of act.; 13.00 Nws.; 13.15 Met Pit op pad; 13.20 Metropole ork.; 13.50 Louise, opera (Gr.); 15.30 Clavecimbel en viool16.00 Voor de jeugd; 17.20 Interscho- lair jeugd toernooi Haarlem 1959; 17.40 Beursber.; 17.45 Meisjeskoor; 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en vereni gingsleven, caus.; 18.30 Gram.; 18.45 Boekbespr.19.00 Nws. en weerber.19.10 Harmonie-ork. 19.30 Radiokrant; 19.55 Gram.; 20.00 Heinrich Schützfeest; 21.30 Klankb.22.00 Gitaarrecital 22.15 Kamerork. en soliste; 22.45 Avondoverd.23.00 Nws.; 23.1524.00 Platennieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.12.34 Gram. 12.55 Koersen; 13.00 Nws.; 13.11 Gram.; 14.00 Schoolradio14.45 Muziekfestival van Prades16.00 Koersen16.02 Engelse les 16.17 Lichte muziek; 17.00 Nws.; 17.10 Ork. conc.; 17.50 Boek bespr.; 18.00 Gram.; 18.10 Le- kenmoraal en filosofie; 18.30 Voor de sold.; 19.00 Nws.; 19.30 en 19.40 Gram.20.00 Hoorsp. 21.10 Gram.; 21.30 Ork. conc.; 22.00 Nws.; 22.15 Caus.; 22.29 Volksliederen22.55—23.00 Nieuws. Televisieprogramma's NED. T.V.17.00 Voor de kin deren; 17.30 Jeugdjourn.20.00 Journ. en weeroverz.20.20 Sportpanorama20.50 De toe stand in de wereld, caus.; 21.00 September song.21.3022.10 Rep. VLAAMS BELG. T.V.19.30 Nieuws; 20.00 Rep.; 20.20 Idem; 21.25 Documentair progr.22.00 Voor de vrouw; 22.30 Nws.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5