Provinciaal nieuws met Axels bevrijdingsfeesten schitterend vuurwerk besloten NOVITA RADIO Jacht tussen klip en rots KERKNIEUWS AGENDA TERNEUZEN BIERVLIET. GOES in SLUISKIL. WATERLANDKERKJE ZAAMSLAG VIJFTIEN JAAR VRIJHEID ZUIDZANDE minister van toekomst zaken legt eerste steen... AMSTLEVEN levensverzekering Franse Snelbreiwol VOORLOPIC OOGSTRAMINC ENKELE GEW^ Een kwart mil passagiers per hel vervoerd VEEL VRAAG NAAR AARDBEIEN. Nu al enkele weken achter een komen er op de fruitveiling in Kapelle-Biezelinge aardbeien, afkomstig van planten welke dit jaar voor de tweede keer een oogst geven. Voornamelijk gaat liet hierbij om het ras Talisman. Het zijn over het al gemeen zeer mooie aardbeien, welke thans worden geplukt en de handel heeft er veel belang stelling voor. De prijs lag deze week tussen ƒ1,en ƒ1,20 per doos van 250 gram. In voor gaande jaren kwamen er om streeks deze tijd altijd nog wel eens enkele doosjes aardbeien op de veiling, maar deze week waren er in Kapelle regelmatig dagaanvoeren van 1000 tot 1500 doosjes van 250 gram. Vijftien jaar bevrijding. Gisteren was het 15 jaar ge leden dat Terneuzen werd bevrijd van de Duitse onderdrukking. Vanwege de zondag werd er van af gezien de vlaggen uit te ste ken. Daarom zullen vandaag op alle openbare gebouwen de Ne derlandse driekleur worden gehe sen. Wellicht zal dit ook voor vele burgers aanleiding zijn op deze wijze dit heuglijke feit te herdenken. Aanrijding Op het kruispunt Leeuwen laanWilhelminaplantsoen had zaterdagmiddag te 6 uur een aan rijding plaats tussen een in de richting van de Landbouwhuis- houdschool in de Leeuwenlaan rijdende auto bestuurd door de heer F. S. uit Terneuzen en een uit het Wilhelminaplantsoen ko oiende auto, bestuurd door de heer F. L., eveneens alhier wo- aende. Het gevolg hiervan was dat de auto van de heer L. aan de lin kerzijde vrij zwaar en de auto van de heer S. licht werd bescha digd. Zeehengelen Voor de leden organiseerde het bestuur van de sporthengelaars- vereniging „Ontspanning na in spanning" een zeehengelwed- strijd. Ér waren 56 deelnemers aan de Scheldeoever. De vangst was niet bepaald geweldig te noe men. maar de deelnemers hadden "n paar genoeglijke uren en de prijzen waren allesizns de moeite van het mee naar huis nemen waard. In de bovenzaal van café ,.Le Belle Vue" werd de uitslag bekend gemaakt. 1. W. de Cuijper, 340 pnt; 2. E. J. IJsebaert, 290 pnt; 3. F. v. d. Peijl, 285 pnt; 4. E. v. d. Berghe, 275 pnt; 5. G. Kiel, 230 pnt; 6. P. y. d. Ende, 190 pnt; 6. C. Wissel, 175 pnt; 8. C. Hamelink, 170 pnt; 9. G. Drevers, 150 pnt; 10. C. Kouwijzer, 150 pnt; 11. J. Faas, 145 pnt; 12. G. C. Tiellie, 125 pnt; 13. L. Dallinga, 110 pnt; 14. A. Loof, 100 pnt; 15. A. Kouwijzer, 100 pnt; 16. J. Hamelink, 85 pnt; ,1. van Drongelen, 85 pnt. lijdelijke w ijkzuster Groene Kruis. Door het vertrek van zuster Wijna per 1 oktober a.s. naar Heemstede, dreigde het Groene Kruis voor Biervliet en Hoofd plaat in moeilijkheden te gera ken, omdat het niet gemakkelijk is zo spoedig een opvolgster te benoemen. Gelukkig heeft men zuster Van Noort uit Aalsmeer bereid gevonden ingaande 1 ok tober gedurende een zestal we ken te komen waarnemen. Ge hoopt wordt nu, dat men in die periode in de vacature zal kun nen voorzien. Het fruitcorso. Zaterdagmiddag en -avond trok het Zeeuwse fruitcorso door de gemeente. Er.kele tienduizenden toeschouwers stonden langs de route om de praalwagens te be wonderen. Het charmante mid delpunt van deze lange stoet wa ren de fruitfee en haar hofdames. Deze fee heeft ook alle feestelijk heden, die in de Zeeuwse fruit- week zijn gehouden, met haar aanwezigheid opgeluisterd. Er reden 16 praalwagens in de stoet mee en voorts een aantal reclamewagens, Negen muziek korpsen completeerden de stoet.. De fruitfee reikte zaterdagmid dag de prijzen uit. De veilingver eniging Zuid-Beveland te Goes behaalde het hoogste aantal pun ten met de voorstelling van een Vikingschip. Voor de beste inzen ding uit een dorpsgemeenschap was een prijs ter waarde vau ƒ1000 beschikbaar gesteld, wel ke bestemd dienen te worden voor het organiseren van een dorps feest. Deze prijs ging naar de ge meente Kloetinge voor de fruit- wagen „De kikkerkoning." Dr. ir. F. Q. den Hollander, oud- (Advertentie.) Zevïaze^eis Over de week eindigende op saterdag 19 september 1959 wer den de meeste spaarkaarten in geleverd door mevr. C. DE PUTTER, Kleine Huijssenspolder C 86, Zaamslag. De door haar ingeleverde spaarkaarten werden met een toeslag van 100 gehonoreerd. president-directeur van de N. S. en ereburger van Goes, die het corso gadesloeg, had een fraaie zilveren appel als wisselprijs ge schonken. Ook deze prijs viel ten deel aan de gemeente Kloetinge. Zaterdagavond trok het fruit corso, sprookjesachtig verlicht, door de straten van Goes. Tijdens het diner, dat na afloop van het corso werd gehouden, werd de hoop uitgesproken dat dit fruit- festijn mag uitgroeien tot een nationaal evenement. Vandalisme Kennelijk te voet komende van de Axelse bevrijdingsfeesten heeft een drietal jongelui ter hoogte van buurtschap Stroodor- pe in de nacht van zaterdag op zondag een nozemachtige herrie veroorzaakt. Zich begevende rich ting Sas van Gent werd te Stroo- dorpe halt gemaakt en onder veel lawaai gepoogd enige be woners uit hun bed te trommelen. Toen deze poging faalde, ging men over tot het afbreken van een tuinhek en werden afgeknap te stukken zwaar meerdraad de kanaalkant opgetrokken en over het wegdek gelegd. Omdat het gevaar hieraan ver bonden, v.n.l. voor het tweewielig verkeer, funest zou kunnen zijn, heeft een buurtbewoner het ge- vaarvormende kabeloog en de versplinterde draaduiteinden ver wijderd na het vertrek der herrie schoppers. Op hun verdere weg braken deze takken af van de langs de weg geplante jonge bo men. Verder namen zij een tuin tafel mee, die halverwege Drie kwart ter hoogte van de duiker werd teruggevonden. Dit nachtelijk vandalisme is voor hen geen fraai slot te noemen van de zo in alle opzich ten geslaagde bevrijdingsfeesten te Axel. Uit de bocht gevlogen De bocht bij het „Kanonhof" alhier begint langzamerhand be rucht te worden. Ook zaterdag middag reed een Belgische auto uit de richting Oostburg veel te hard door deze gevaarvolle bocht. De gevolgen waren fataal. De D.K.W. slipte en vloog met een enorme klap tegen een boom op. Het achterste gedeelte der auto werd geheel ontwricht en zag er na de botsing maar zielig uit. Gelukkig was het, dat naast de bestuurder geen passagier in de auto zat. De chauffeur, L. uit Bergen, had een grote wonde in het gelaat en klaagde over in wendige pijnen in de borst. Daar het stuur door de klap geheel om gebogen was en de chauffeur hiertegen met de borstkas be klemd had gezeten, achtte dokter Lievens uit IJzendijke het raad zaam de heer L. over te laten brengen naar het St Anthonius- ziekenhuis te Oostburg, waar L. werd opgenomen. Wij vragen ons thans wel af, hoelang het na de zeer vele onge lukken, die ter plaatse gebeuren, nog moet duren eer deze bocht wordt rechtgetrokken, of op z'n minst de automobilisten door het plaatsen van een bord op deze gevaarlijke bocht worden attent gemaakt. Succesvolle deelname aan muziekconcours door „De Volharding", J.l. zaterdag heeft het muziek gezelschap „De Volharding" deel genomen aan een groot natinaal federatief muziekconcours te Delft. Dit concours was georgani seerd door „De Harmoniekapel" van de koninklijke Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek en de oliefabriek Calvé-Delft ter gele genheid van haar 75-jarig be staan. Het concours stond onder de beoordeling van de konink lijke Nederlandse federatie van harmonie- en fanfaregezelschap pen. De jury bestond uit de heren P. van Mever, G. Boedijn en O. v. d. Hemel. In totaal namen aan dit concours 28 korpsen deel, waarvan zaterdag 15 korpsen en zondag 13 korpsen. „De Volharding" kwam uit in de afdeling uitmuntendheid, sectie harmonie, en moest haar krach ten meten met de harmonie „Dockijard" uit Rotterdam, wel ke in dezelfde afdeling uitkwam. „De Volharding" behaalde met zijn uitvoering een behoorlijk re sultaat n.l. 47 punten voor het verplichte nummer en 51 punten voor het vrije nummer. Totaal dus 98 punten, zijnde een dikke 2e prijs, daar er slechts 2 puntjes tekort waren voor het toekennen van een le prijs. Het verplichte nummer was een werk van G. Bodijn en aan gezien deze ook zitting had in de jury, is het uiteraard altijd een zware opgave om met zo'n num mer veel punten te behalen. De harmonie „Dockyard" be haalde met dezelfde nummers een totaal van 88 punten, die ook een 2e prijs opleverde. Het was een mooi resultaat om met 10 punten meer boven haar naaste concurrent te eindigen. Een prestatie, die om navolging vraagt. Op de eerste concoursdag ver den door de diverse korpsen zes lste prijzen en negen 2de prijzen behaald. Het was voor de eerste maal dat „De Volharding" deel nam aan een concours buiten Zeeuws-Vlaanderen, dat boven dien nog een zaalconcours was, gehouden in de grote zaal van „De Stads Doelen" te Delft. De organisatie van dit con cours was prima in orde. Na nog genoten te hebben van (JISTEREN was het vijftien jaar geleden, dat Terneuzen verlost werd van de Duitse overheersing. Wij hebben een nieuwe krans gelegd aan de voet van ons monument voor hen die voor de vrijheid hun leven gaven, daarmede zowel dit hoogste offer weer in onze her innering terugbrengend alsook het feit der bevrijding. Hiertoe pleegt onze herdenking zich te beperken. Althans naar buiten en op deze dag. Velen, die die dagen van september 1944 hebben meegemaakt zullen nu als van zelf met hun gedachten weer daarheen zijn getrokken, zullen de gebeurtenissen weer om zich zien gebeuren, zullen de gezichten weer zien van hen die vielen. Dat is de herdenking binnenskamers en ieder heeft daarbij zijn eigen herinneringen die op zo'n dag het grote, gemeenschappe lijke gebeuren: de herwonnen vrijheid, wat op de achtergrond dringen. Daarnaast is de goede traditie gegroeid, dat in Axel de bevrijding van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen met meer uiterlijk vertoon wordt gevierd, waarbij dan de na druk wordt gelegd op de heldendaden van het Poolse leger waarvan er zo velen vielen bij de laatste weerstand der Duitsers tegen de Poolse opmars naar de Schelde met als hoofddoel Terneuzen. Bij die viering is er gemeenschappelijk herdenken, vooral van wat onze Poolse bondgenoten voor ons hebben gedaan en het mag voor deze Polen, die als strijders voor de vrijheid vijanden zijn van het regiem, dat nu nog hun vaderland in banden houdt, een lich te troost' zijn te ervaren hoe hier in Zeeuwsch-Vlaanderen de dankbaarheid le vend is voor hen, die ons het vaderland teruggaven om het eigen vaderland te ver hezen. Ik heb voor Terneuzen deze viering in 'Axel bijgewoond, maar ik meende goed te doen met deze enkele regels ook de 20ste september 1944, de dag van de bevrijding van Terneuzen, met U samen hier te herdenken. De burgemeester van Terneuzen, P. TELLEGEN. Zoals wij reeds in 't kort ver meldden, was er vrijdagavond een mooi concert van de kapel van de koninklijke luchtmacht onder leiding van kapitein-direc teur H. F. W. van Diepenbeek op het Marktplein, dat door een compacte mensenmenigte werd bijgewoond. Zodra dit muzikaal evenement ten einde was, begaf de stroom van mensen zich naar het Szyd- lowski-plein, waar zich reeds velen van een goed plaatsje had den verzekerd in afwachting van de militaire taptoe. Hier kregen allen te aanschou wen, wat men hoogstens nog slechts op de televisie had ge zien. Op het ruime afgezette plein kwam de kapel in gala-uni form, een schouwspel dat alleen reeds een lust voor 't oog was, onder luid applaus van de me nigte onder de schijnwerpers ge marcheerd. Het was een prachtige show en s*ee£ er uit de menigte een luid het feestcomité stak ook niet aPP'aus °P- onder stoelen of banken dat het ?.erste parachutist ging als ingenomen was met dit nummer "Proe-fkonijn" naar beneden om van het herdenkingsfeest. I door zlJn landing de plaats te Het trompetterscorps der cava-1 kunnen bepalen waar het vlieg- lerie (Huzaren van Boreel) onder moest worden verlaten om Als groot nummer aangekon dans£roeoP ..Polonia" uit Breda digd, en gezien het massale be- zoek was het dit ook, volgde nu de demonstratie parachutesprin gen. Dit werd uitgevoerd door 12 leden van de eerste Nederlandse parachutistenclub. Terwijl duizenden mensen het concoursterrein bij de Jeugdher berg omzoomden, heerste er bij het herdenkingscomité grote spanning, daar, gezien de weers omstandigheden. nog lang niet zeker was of dit nummer door gang zou kunnen vinden. Alles hing af van de door het K.N.M.I. geregistreerde windsterkte. Een zucht van verlichting ging op toen het bericht binnenkwam, dat het Dakotavliegtuig van Ypenburg was vertrokken. De plaatselijke muziekkorpsen hielden er de stemming in en toen de Dakota in 't zicht kwam leiding van kapelmeester-ad ju dant O. O. J. A. Reijnhoudt, zorg- bewonderen. Deze volksdansen, op zichzelf reeds mooi, waren tevens een bewijs dat een volk in balling schap toch grote behoefte heeft aan het instandhouden en bele ven van eigen cultuur. Hun optreden werd, bij de goodwill die de Polen in Axel hebben, hoe kan het ook anders, op hoge prijs gesteld en de dans groep oogstte grote bijval. Tenslotte volgde als clou van de sluitingsavond het prachtige vuurwerk aan de Kleine Kreek. Het was niet te schatten hoe veel mensen hiervan getuige zijn geweest. Het was of men een goed-gevuld stadion voor zich had en telkens als er een vuur pijl de lucht in ging, kreeg men hiervan enigszins een indruk Het was is één woord schitte rend rondom het water. De weer schijn van de lichteffecten in het water droegen veel bij om het ef fect nog te verhogen. Het laatste nummer liet twee tanks zien. welke op elkaar schoten afvuur den en toen dit gevecht ten einde liep kwam de Poolse adelaar te voorschijn met het getal 15 er boven. Ëen machtig mooi effect geheel in de lijn der herdenkings feestelijkheden. Het publiek schoof na afloop op het concoursterrein te landen. W—-o Deze eerste springer kwam op de niet alleen voor 'n mooie muzi-de. grond tussen het concourster- kale parade, maar zorgde ook re'n en de ijsbaan. Ook de vol- voor een treffende en plechtige gende parachutisten hadden last van het vuurwerk voetje voo afsluiting van de tweede dag. van de wind. Het mocht slechts 1 voetje naar het centrum der g Het plechtige einde culmineer- een drietal parachutisten geluk- meente om nog wat te vertoeve: de zich in het Poolse volkslied en *en om °P het omzoomde terrein in en rond de braderie, het uit volle borst meegezongen 'e dalen. De anderen kwamen Het vorderde vanwege de druk Wilhelmus. allen in de aanplant er buiten;te heel wat tijd om daar te ko- DE LAATSTE DAG. en é®n bun"®r bi'na °P ihet dak van de Jeugdherberg. De conclusie over het feest is Het feest begon zaterdag weer j Alles is echter goed afgelopen dat het een goed feest was en ü1 °fZenduren. Nu was het en de heer Kesbeke dankte de pa- waardig is gevierd. Vermelden de beurt van de 3^u&d van 11 to rachutisten voor hun bijdrage'wij nog dat de beide plaatselijke 1/1 naar» nm ion do cto nt +n x 7/-iv> 1j ru I J de zeer goede muziek in de hoog ste afdelingen, vertrokken de leden en hun vele supporters om acht uur weer uit Delft. Na een zeer vorspoedige thuis reis arriveerde het gezelschap om 11 uur weer te Zaamslag. Demonstratie met brand- blusapparaten. Ter gelegenheid van de 9Se al gemene vergadering van de On derlinge Brandwaarborg Mij (De Oude) alhier, werd op een per ceel bouwland aan de Smidsweg door de Savalfabriek uit Breda een demonstratie met brandblus- apparaten gegeven. Gedemonstreerd werd zowel met de oude vloeistof-apparaten als met de C. O. 2- en de poeder-blus- apparaten. Vooral de blussingen met poeder werden door de aan wezigen met grote belangstelling gevolgd, temeer daar in de voor af gehouden vergadering was be sloten om aan de leden van de maatschappij, die een dergelijk apparaat in de toekomst gaan aanschaffen, een bijdrage in de kosten te verlenen. Het totaal verzekerde bedrag van de Onderl. Brandwaarborg Mij, welke op 31 juli van dit jaar 314 leden telde, is ƒ14.667.870. Voor een 12-jal branden werd in het afgelopen jaar uitgekeerd een bedrag van ruim 3.300. Dit be trof enige kleine brandjes, daar alle leden gespaard bleven van omvangrijke branden. 14 jaar, om aan de start te ver schijnen voor de deelname aan de oriëntatierit per rijwiel, waar bij de fietsen waren getooid met de Poolse wit-rode vlaggetjes. Des namiddags was er op ver schillende plaatsen wat te bele ven. Op het sportterrein aan de Buitenweg was een voetbalwed strijd tussen de elftallen van op varenden van Hr. Ms. mijnenve ger „Axel" en een combinatie van v.v. Axel, AZVV en Spui. Het was een aardige vlotte partij voetbal, die door de Axelse com binatie gewonnen werd met 32. De 1 stand was 3—1. Tc zelfdertijd was er op de wekelijkse markt een standwer kersconcours. Vóór deze aanving werden de standwerkers officieel op het gemeentehuis ontvangen. De wnd.-burgemeester, de heer Kesbeke, zeide nadat hij de standwerkers had verwelkomd, dat het z.i. mogelijk is, en dat het daarom gebrobeerd moet worden, aan het feest. j muziekgezelschappen "een waar- Het dochtertje van de heer Van devolle steun hebben gegeven bij der Lee overhandigde een tuil 'HÉ bloemen aan de parachutiste mej. Geertsema. het omlijsten van verschillende programmanummers. Ook de visclub G. O. A. Namens de parachutisten dank- droeg weer het hare bij door het te de heer Molhuisen op zijn houden van een internationale beurt het feestcomité, dat zij, na hengelwedstrijd. in 1954 in Axel te hebben ge- I Het actieve bestuur was van te sprongen nu een reprise mochten voren wel enigszins verontrust, geven. „We zeggen", aldus deomdat in een blad een bericht heer Molhuisen, „U vraagt en wij was verschenen, dat de vis door springen", want over het alge- j de verontreiniging van 't water meen is er voor de parachutisten ten dode was opgeschreven. Men te weinig gelegenheid om te heeft echter nog voor een af springen. doend tegenbericht gezorgd en Als blijk van waardering over- aan de wedstrijd, waarvan de op- handigde hij het gemeentebe- brengst ten goede komt aan de stuur een mooie foto in lijst van Kruisverenigingen, namen niet een tussen hemel en aarde han- minder dan 177 hengelaars deel. gende parachutist. j De eerste tien prijswinnaars Ondertussen had de sport- waren: 1. P. Mesure, Wondelgem school van Felix Janssens zich (2.); 2. W. de Jonge, Axel; 3. R. opgesteld voor een judo en jiu- 1 Audenaerd, Westdorpe; 4. A, jitsu-demonstratie. Swartelee, Wachtebeke (B.5. 'P. Tiersen, Zelzate (B.); 6. F. v. In de avonduren werd het om een gezonde samenwerking te Marktplein weer geheel gevuld jfnek' Axep3 8^ J^Verlove *G«f verkrijgen tussen de markthan- met belangstellenden voor het (Advertentie.) DORNFORD \A FES 24) Nadruk verboden. Een twintig minuten later klom de Lowland over een heu veltop en verdween in bossen, die zo dicht waren, dat het uit zicht aan weerskanten volledig werd onderschept. Het was een sterk kronkelende weg, die voortdurend klom en daalde; twee mijlen lang vingen wij van het landschap zelf geen glimp op. wij zagen niets dan de groe ne bladerwanden, die zich links en rechts van ons verhieven en glansden en fonkelden in het ochtendlicht. Op een gegeven moment zei Katharine „Neem je voet eens van het gas; meteen komt er een ope ning in de bomen. Vlak na de volgende bocht. Die paar tellen zullen er niet op aankomen, ik wou je zo graag laten zien waar ik woon." Ik deed wat zij verzocht. Toen ik met twintig mijl de bocht nam zag ik de opening waarover zij had gesproken 25 meter voor mij uit. Op die hoog te bleef ik staan. Toen keek ik naar rechts. Ik had het uitzicht over een dal, waarvan de overzijde al even dicht met bossen was be groeid als de helling waarop wij ons bevonden. Aan mijn voeten lagen groene weiden, omgeven door muren van opeengestapel de stenen, en er stroomde een riviertje door ik kon het wa ter schuimend zien opspatten, op de plaats waar zich uit de bedding een rotspunt verhief. Wat mij dadelijk boeide was de wijze, waarop bos en weiland in elkaar overgingen, de bomen daalden in wellekeurige rijen af naar de landen beneden, vorm den kleine aparte bosjes en maakten hun binnendringen op vreemd terrein goed, door hun schaduwen op het gras te wer pen en het gras kroop hier en daar in smalle stroken tot in de bossen omhpog. Er was nog veel meer te zien. Recht voor ons uit, aan de overzijde van het riviertje, lag een klein dorp. De muren van de huizen waren wit en de daken hadden een vaal rose kleur. Een miniatuurkerkje stak een kleine klokketoren de lucht in, een speelgoedbrugge tje overkoepelde de snelle rivier, een waterrad spetterde zilverenvangen, druppels in het rond en de rook I „Force majeure" omhoog in de -- (B.); 9. c. Meerschaert, Sas van del en middenstandsbedrijven. concert dat door de accordeon- Qent en 10 F Fremenp Wacht., De secretaris van't het reclame- club „Thalia-Tremola" werd ge- beke (B.) fonds voor de markthande] be- geven en na afloop hiervan kon D uits.ia„ van hpt „t_niiu,.r antwoordde de speech van de men de in nationaal costuum uit- kersconcours luidde- 1 J Go- heer Kesbeke. gevoerde volksdansen van de j bets, met fruitpersers, 107 pt; 2. C. Koldewijn, met scheerartieke- 1 len, 105 pt; 3. H. Koenman, 104 pt; 4. E. Moffie, met brillenstift, 97 pt; 5. J, Koijh, met vulpenset, 96 pt6. H. Gille, met schaafjes, 87 pt. en 7. K. Schoesters, met bananen, 80 punten. De heer Kesbeke overhandigde ook hier de prijzen en de heer Gobets antwoordde met zijn be kende standwerkersslagvaardig heid. Tussen al deze bedrijven door is er nog een koffie-maaltijd in „Het Centrum" gegeven door de vereniging „AxelPolen". Hier hield de voorzitter, de heer A. Scheele, een toespraak en wees op de grote saamhorigheid tussen Axel en de Polen. Wij vin den het allen jammer, aldus de voorzitter, dat kolonel Szydlow- ski zich in Toronto niet vrij kon maken om ons feest mee te ma ken. Maar hij kan er van verze kerd zijn, dat wij in gedachten ook bij hem zijn. De heer Minkiwicz beantwoord- Z'n vader hakt de knoop door en sluit een levens verzekering bij Amstleven af. Zó bouwt hij voor de toekomst. Door vakku ndige en vertrouw de voorlichting van Amstleven bent u zeker de juiste levens verzekering af te sluiten. Niet te hoog, waardoor de verplich tingen uw genoegens In de weg zouden staan, niet te laag, opdat u later over vol doende geld beschikt. nen treden; niets hadden de vroegere bouwmeesters verge ten. Maar alles was op zeer verkleinde schaal uitgevoerd. Het was een miniatuurverster king, die een miniatuurdorp be heerste. Ik keek Katharine aan en be trapte de vertederde uitdruk king in haar prachtige, grijze ogen. „Ik begrijp dat je hieraan ge hecht bent", zei ik. „En het ge heim ervan is bij veilig. Nie mand zou me geloven als ik er een beschrijving van gaf." Katharine lachte en het was voor het eerst sinds vier volle uren dat ik haar zag lachen. „Laten we het eens van dicht bij gaan bekijken", zei ze. „Maar stel je verwachtingen niet te hoog. Cardinal bezit weliswaar een logeerkamer, maar jij bent de eerste gast die wij zullen ont- Dit alles had zich afgespeeld in twee buitengewone kleine ver trekken. met eikenhouten lam- brizeringen. Ik had nooit tevoren dergelijke weelderige kamers bewoond; het zonlicht deed nog,de namens de oud-strijders deze weldadiger aan, nu het op die toespraak en zeide weer zeer blij te zijn om met alle oude vrien den samen te zijn en opgenomen te zijn in de Axelse gemeenschap. IPZulk een tehuis doet zo goed voor landschap aan mijn voeten, ter-do velen, die het eigen vaderland wijl ik van harte toegaf, dat I p_let als vrije burgers kunnen be- prachtige houtnerven en die tegels viel. Inmiddels zat ik op het terras, dat ik zelf had ge vonden, ik staarde over het ter- steeg loodrecht bladstille lucht. Als om hun heerschappij te bewijzen groei den rijzige bomen in en om het gehucht en maakten het tot een soort prieel, het bonte partoon van zon en schaduw, van groen, rood en wit en bovenal de sfeer van tevredenheid en simpele amour pro pre riepen om de pen van een dichter om een bekoor lijkheid vast te leggen, die ik niet bij machte ben onder woor den te brengen. En boven het dorp was een miniatuurkasteel tegen de heuve gepakt, precies zoals de jonge slotvrouwe het had uitgedrukt. De verweerde, grijze steenklomp, dicht inge sloten dóór het levend groen, deed mij denken aan een camee, vastgespeld op een weelderige mantel, en leek van kostbaar der makelij dan de duurste edelsteen. Alle aantrekkelijke attributen waren aanwezig in de ramen, de slanke spits van een kapel, terras, oude ste- zei ik wijl ik de wagen startte. „Ja, in zekere zin natuurlijk wel. Hoewel, die avond in New- haven voelde ik een soort spijt dat ik je mijn tehuis niet eens kon laten zien". „Hartelijker had je me al niet kunnen uitnodigen". Katharine vermeed mijn blik. „Je bent zo aardig voor mij geweest", zei ze; „en je vroeg er helemaal niets voor terug. En wat mij zo trof was je manier van kijken. Je keek in het dal, terwijl je naar boven had moe ten kijken. Waar Cardinal zo duidelijk zichtbaar was als een ideaal tegengif tegen Crutched Friars". Er waren al weer meer dan twee uren verlopen. Ik had een bad genomen en ik had andere kleren aangetrok ken en Conrad, de Engelse huis knecht, had mij een uitstekend ontbijt gebracht met eieren en koffie en honing en vers brood. Katherine geen woord te veel had gezegd. Cardinal was een tegengif en meer dan dat. Het feit viel niet te ontkennen dat de plattelan ders. die in de molens en op de landerijen aan mijn voeten werkten, er heel wat beter aan toe waren dan een zakenman in Crutched Friars. Daarop zette ik deze en der gelijke overwegingen van mij af en begon mijn omgeving uit het oogpunt van de vluchteling op te nemen. Wanneer ik over het dorp keek kon ik de opening in de bebossing zien, waardoor ik twee uren tevoren het kasteel voor het eerst had aanschouwd. Hoewel de bomen mij het uit zicht verderop belemmerden herinnerde ik mij, dat de weg vervolgens ongewoon steil af daalde en in brede kronkels naar het dal voerde. Op het laagste punt van deze helling kon ik de weg weer onderschei den, die een vijftig meter ten zuiden van de brug door de weilanden kronkelde en ook de re t van het verloop kon ik duidelijk volgen over het glin sterend riviertje naar de place in het dorp en daarna tegen g een steile heuvel op, om ten slotte voor de poort van het kasteel te eindigen. treden „maar wij blijven hopen". De heer Billy Strenk van de oud-strijders en van de Polen ir. ballingschap, sprak van de lots verbondenheid in de strijd om de vrijheid. Hij overhandigde aan de bestuursleden van „Axel—Po len het insigne der oud-strij ders. Ook hier heeft de wnd.-burge meester nog het woord gevoerd waarbij hij de verzekering gaf dat de Polen te Axel altijd op een liefderijk onthaal kunnen reke nen. (Wordt vervolgd.) NED. HERV. KERK. Bedankt voor Breskens ds. F- Joh. Veldman te Colijnsplaat. (Advertentie.' I^fllllllllllllllll|l|i|||||||||||||||||||||||||||!|i|||;|;|||l|||||||||il||;|llll^ H In 15 uur breit U met de hand een compleet vest. j Kleuren die U nergens ziet. g Het Centraal Burea Statistiek heeft thar komsten gepubliceerd 10 september j.l. gehot lopige oogstraming b mosterd-, blauwmaan nariezaad. De opbrengst per mosterdzaad handh; vrijwel op hetzelfde verleden jaar. Door e areaal stijgt de totale met 8 tot 234 ton. Van blauwmaanzai de opbrengst per ha geraamd dan in 1958. gevolge van een geri zaai vertoont de total tie een achteruitgang ton tot ruim 4000 ton De gemiddelde ha- van het kanariezaad verleden jaar 20 11hc een drastische ver van de beteelde oj daalt de totale produk met 13 °o. In de loop van de rr tcmber 1959 heeft de 250.000e helikopterpass; voerd. Hierdoor hebber telwieken een voorsp twaalf jaar behaald op ders, de gewone vliegti in 1944 werd het kwal per vliegtuig bereikt, zeggen 21 jaar na de van de Sabena, terwij: kopterdiensten juist he jaar van hun bestaa bereikt. 'llllllllllllHllllIllllllllllllillllülllllllülllIllltlll'll"""1'"11""'''"'^ MAANDAG 21 Si TERNEUZEN: Luxor 8 uur; ,,'s-Nachts langs toirs". Gebouw „Pro Rege i uur: Aanbesteding boe een drieklassige kleu met bijkomende werke Ned. Herv. kerk, Kerkconeert. AXEL: Het Centrum „De tijger van Eschna DINSDAG 22 SE TERNEUZEN: Luxor 8 uur: „Alpenlied" AXEL: Hotel F. Verst uur: Publieke verkor een woonhuis met aa en erf Nieuwstraat 50 woonhuis met aanbel erf Buitenweg 2; c.) e huis met aanbehoren e de Buitenweg 4. SAS VAN GENT: Kar Vennootschap, 11 uc jaarl. algem. vergade aandeelhouders van Nieuwe Nederlandsch schappij tot vervaardi spiegelglas, glazen vo< en chemische produkte tigd te Sas van Gent. EINSDAG 22 SEP1 HILVERSUM I: 7.0 7.10 Gym.; 7.20 G Dagopening; 8.00 Ni; Pianospel8.30 Gr Gym.9.10 De groent; Gram.; 9.35 Watersta Morgenwijding9.55 voor het geestelijk le Gram.10.50 Voor de 11.00 Voor de zieken; -elspel12.20 Landbo 12.30 Land- en tuinl 12.33 Lichte muziek; 13.15 Gram.; 13.20 Li< 13.55 Beursberichten; specteur Vlijmscher vraagt, hoorspel; 14.' radio15.00 Viool 15.30 Tussen mythe lijkheid15.45 Gram.; de jeugd; 17.20 De di en wij17.30 Gram. 18.15 Pianospel; 18. 18.5o Paris vous p Gram.; 19.45 Ton; wing; 20.00 Nws; muziek; 21.05 De telefoon, hoorsp. 22 0C muziek; 22.15 Act.; 2 recital; 23.00 Nws; 2; berichten te New Y New York calling; 2i HILVERSUM II: 7.15 Gram.- 7.45 Mo 8.00 Nws; 8.15 Gram. de huisvrouw; 9.40 Sc 10.00 Voor de kindi Lichtbaken; 10.30 Gr Voor de vrouw; 11 11.50 Als de ziele luit Middagklok12.03 Lie 32.30 Land- en tuinl 12.33 Gram.; 12.50 Nieuws; 13.15 Zonnew Platennieuws13.35 14.00 Gram.; 14.05 Sc 14.35 Voor de pattel wen; 14.45 Gram,; 15 trio; 16.00 Voor de zie Ziekenlof; 17.00 Voor 17.40 Beursberichten; eiland St. Eustatius; te muz.; 18.20 Nation seringsdag 1959; 18.3C jeugd; 18.45 Vrouwenl Nieuws; 19.10 Act.; IS praatje; 19.35 Gram bants halfuur; 21.ÓJ 21.55 Berechting, pry; reclassering22.20 22.45 Avondgebed; 23. 23.15 Nouveauté's.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2