Chroesjtsjef in Los Angeles en Hollywood Reacties op Chroesjtsjefs voorstel Het bezoek van Prinses Beatrix aan Albany De reorganisatie in China Receptie op de Spaanse ambassade HET WEER WEERBERICHT ZON- ea MAANSTANDEN PHILIPS HOOGWATER salons j'obèrt* hankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratieadres: Smidswa! Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— pei kwartaal; per maand 2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW MAANDAG 21 SEPTEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4786 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meet 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Sowjet-minister-president, Chroesjtsjef, en zijn reisgezel schap hebben zaterdag, dadelijk na aankomst te Los Angeles uit New York, een bezoek gebracht aan de filmstad Hollywood waar hij getuige is geweest van het maken van opnamen voor de firn „Can-Can". Vanuit een loge zag hij zeventien danseressen de Can-Can uitvoeren, hoorde en zag hij Frank Sinatra een zang nummer brengen en was hij ge tuige van een scène met Maurice Chevalier en Louis Jourdan. Chroesjtsjef bracht zijn lijf wacht in grote moeilijkheden door zich na afloop van de opna men onder de aanwezigen te mengen. Vóór het bezoek aan de studio had Chroesjtsjef aangezeten aan een lunch die hem door de film kolonie was aangeboden. Hier beklaagde hij-zich er bitter over dat hij niet naar Disneyland, 50 km van Los Angeles, mocht. De had. gesproken over „het samen dige kracht en hebben de moge- in vrede leven" toonde hij zich weer goed gemutst. Hij zei tot de filmmensen dat zij hem maar moesten vergeven als hij dingen had gezegd die voor de Amerika nen niet prettig waren. De Russische premier zou later op de dag nog eens zijn goede humeur verliezen. Dat was op een diner dat hem zaterdag avond door de stad Los Angeles werd aangeboden. Chroesjtsjef nam het zijn gastheer, burge meester Poulson, kwalijk dat deze nogmaals de uitlating van de Russische premier ter sprake bracht volgens welke het com munisme het Amerikaanse kapi talisme zal begraven. Chroesjtsjef zei soms de indruk te hebben dat men hem naar de Verenigde Staten heeft uitgeno digd om hem eens flink de waar heid te zeggen en hem de kracht van de Verenigde Staten te laten zien om hem bang te maken. De Rus dreigde vervolgens met weg gaan door te zeggen dat hij in ongeveer twaalf uur naar Ame rika is gekomen en niet meer dan tien-en-een-half uur nodig heeft om terug te keren. lijkhcid tot het maken van mo derne wapens. Wat de aanmaak van onze raketten betreft, ze worden aan de lopende band ge maakt", aldus Chroesjtsjef. De Russische premier pleitte in zijn tafelrede opnieuw voor al gehele ontwapening en voor een betere verstandhouding tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie. Advertentie) „Indien u niet tot ontwapening bereid bent en de bewapenings- wedloop wilt voortzetten, wel dan politie kon daar met instaan voor j aallvaarden wij de uitdaging, /iin „oili orlipirl har! mpn hpm PP- want wij beschikken over de no- /ijn veiligheid had men hem ge zegd. ..Ik dacht dat ik hier als vrij man kon komen als gast van het vrije Amerikaanse volk. Hebt u daar misschien lanceerbanen voor raketten? Is er een cholera-epi- demie of hebben bendeleden die plaats in hun macht, zodat zij mij kunnen doden?" Na uiting te hebben gegeven aan zijn vertrouwen in de Ameri kaanse politie, zei hij niet te we ten hoe hij het zijn volk duidelijk moet maken dat hij niet naar Disneyland heeft mogen gaan. De Amerikaanse diplomaat Lodge die namens Eisenhower Chroesjtsjef op zijn Amerikaan se reis vergezelt, zei dat de Rus in het vliegtuig op weg naar Los Angeles heeft gezegd dat hij naar Disneyland wilde. Toen konden geen afdoende veilig heidsmaatregelen meer genomen worden. Chroesjtsjef is niet boos geble ven. Later toen hij aan de lunch NOG GEEN STEUNREGELING VOOR DE VOLLEGRONDSTUINBOUW, Nadat de minister van Land bouw en Visserij in de memorie van toelichting op de Landbouw begroting-1960 reeds had mee gedeeld, dat het vooralsnog niet in de bedoeling ligt een steunre geling voor de vollegrondstuin- bouw in te stellen, is het Land bouwschap, dat financiële hulp in de vorm van een toeslag voor bepaalde gewassen had gevraagd, in kennis gesteld van het stand punt van minister Marijnen, die op dit moment bijzondere maat regelen niet noodzakelijk acht. Bovendien heeft het probleem vele kanten, die nader dienen te worden bezien, terwijl in het oog moet worden gehouden, dat een produktietoeslag in de tuinbouw een aanpassing van de produktie aan de vraag tegenwerkt, zo deelt het ministterie van Landbouw en Visserij mee. Mr A. A. M. STRUYCKEN LID RAAD VAN STATE. Bij Koninkl. Besluit is met in gang van 1 november 1959 be noemd tot lid van de Raad van State Mr. A. A. M. Struycken, oud-minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en P. B. O., te 's-Gravenhage. Mr. Struycken is oud-gouver- .neur van de Ned. Antillen. Hij was minister van Justitie in het kabinet-Drees-Van Schaik en mi nister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en P. B. O. en vice- premier in het daaropvolgende kabinet-Drees. Hii is afkomstig uit Breda, waar hij o.m. wethou der van onderwijs is geweest ONGELUK OP HET MARINE VLIEGKAMP „VALKENBURG" Zaterdagmorgen is even na tien uur tijdens transport met de z.g. .,Unimog"-trekker op hett vlieg kamp „Valkenburg" de 18-jarige vliegdienstweerkundige der der de klasse A. J. L. Platei uit Haar lem door tot nog toeonbekande oorzaak van de machine gevallen en onder de wielen terecht geko men. Hij is ter plaatse aan de be komen verwondingen overleden. De ,,Unimog"-trekker assisteert gewoonlijk bij het verslepen van vliegtuigen. VRIJ ZONNIG. De laatste zondag van de zo mer bracht bijna overal in ons land zonnig weer met weinig wind. In de loop van de dag los ten de wolkenvelden die in de ochtend nog in een groot deel van het land aanwezig waren, gelei delijk op. In de noordoostelijke provincies gebeurde dit echter pas laat in de middag zodat de zon daar korter scheen dan el ders en het kwik er niet veel ho ger kwam dan tot 18 graden, tegen 22 graden in het zuiden en oosten. Het mooie weer was te danken aan een hogedrukgebied waarvan het centrum zich verplaatste van de Noordzee naar ons land. Het neemt verder in betekenis af en trekt weg naar het zuiden, sa menhangend met de zuidwaart se verplaatsing van een zuid westelijke stroming, welke zich van de Oceaan tot over het noor delijk deel van de Britse eilan den en de Noordzee uitbreidde. Een zwak front van een ten noordwesten van IJsland liggen de depressie trok hierin tot over Schotland mee en bracht daar wat regen, maar dit front neemt nu in betekenis af en verplaatst zich nog maar weinig. In verband hiermede worden voor vandaag, na het optrekken van de hier en daar gedurende de nacht gevormde mist, weer zon nige perioden verwacht met nog iets hogere temperaturen dan zondag. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, heeft op vragen over het ontwa peningsvoorstel van Chroesjtsjef meegedeeld, dat hij dit nog moet bestuderen. Op de vraag of het voorstel hem herinnerde aan een dergelijk voorstel van Litwinoff, .de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken vóór de tweede wereld oorlog, zei Herter: „Dit is geen nieuw voorstel". Hij antwoordde bevestigend op de vraag of het voorstel zou kunnen worden bestudeerd door de ontwapeningscommissie van tien landen. Het Witte Huis weigerde nu reeds commentaar te geven. Pre sident Eisenhower bevindt zicii op zijn boerderij in Gettysburg. In welingelichte kringen in Bonn werd gezegd dat West- Duitsland steeds vóór bestude ring van alle ernstige voorstellen voor ontwapening is geweest. Het voorstel van Chroesjtsjef schijnt voornamelijk te zijn ge richt tot de zogenaamde grote mogendheden. Maar West-Duits- lanü heeft altijd verklaard dat het bereid is toe te treden tot een overeenkomst van de grote mo- OOK ONGELUK OP VLIEGBASIS SOESTERBERG. Op de vliegbasis Soesterberg heeft zich zaterdagmorgen om streeks half elf een soortgelijk ongeluk voorgedaan als op Val kenburg. Op Soesterberg is de 20-jarige dienstplichtige soldaat van de Koninkl. Luchtmacht E. Leveber uit Haarlem van een rijdende trekker gevallen, waar door hij onder een achterwiel te recht kwam. Hij is zwaar ge wond opgenomen in het zieken huis „Oog in Al" te Utrecht. De genclheden voor algemene en ge controleerde ontwapening. De Nederlandse minister van A .„t Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A.' °°rzaak van het ongeluk is H. Luns, noemde de rede van I bekend. Chroesjtsjef „propaganda". i In Franse kringen zei men dat de rede niets nieuws bevatte. l Advertentie.) Over het algemeen noemden Westelijke waarnemers het een saaie rede volgens de lijnen die reeds achtereenvolgens door een aantal Russische sprekers van hetzelfde spreekgestoelte waren meegedeeld. Een hoge Russische diplomaat had voorspeld dat het voorstel van Chroesjtsjef een grotere bom dan de H-bom zou zijn. Maar Westelijke afgevaardigden en de waarnemers zeiden dat het een vochtige voetzoeker leek. Van de verschillende redevoeringen die de Russische premier sedert zijn aankomst in de Verenigde Staten had uitgesproken was dit de ver velendste In Italiaanse politieke kringen werd gezegd dat het Russische voorstel „een slimme stap is, die ten doel heeft het Westen in ver warring te brengen". Het voor ste] voor algehele ontwapening »is „onrealistisch" maar het zal "e. volgens de bedoeling veel weer klank vinden bij de mogendheden die niet bij een blok zijn aange sloten. Het wil het Westen alleen verantwoordelijk stellen voor de %vapenlast die op de landen rust. De „New York Daily" noemt het plan sensationeel en schrijft zich af te vragen hoe de rode Chinezen zullen denken over ont wapening „waardoor zij hun sla ven van thans zouden uitnodigen hen af te slachten". Het Franse blad ,,1'Aurore" noemt de voorstellen fascinerend maar voegt er aan toe dat men niet moet vergeten dat het leer stellige doel van de Sowjet-Unie is en blijft de communistische wereldheerschappij Vele slachtoffers door godsdienstige opwinding in India. 49 personen zijn in het dorp Zi- naka in de omgeving van Rajkot, in de Indische staat Bombay, on der de voet gelopen en gedood toen een menigte van 50.000 per sonen zich verdrong om de „won. deren" te aanschouwen, die een „gedini" zou verrichten. Er zijn voorts 29 gewonden. De menigte was in de afgelo pen drie dagen naar Zinaka ge stroomd nadat berichten de ron de hadden gedaan dat zich aldaar een wonderdoende godin zou ma nifesteren. Onmiddellijk na ontvangst van het bericht over deze rampzalige gebeurtenis is vanuit Rajkot me dische hulp naar Zinaka gezon den. Plaatselijke autoriteiten zijn begonnen met een onderzoek naar de toedracht van het gebeur- De bewoners van Albany ston den zaterdag in rijen van vier dik aan de kant van de weg om Prin ses Beatrix toe te juichen terwijl zij voorbijreed in een open auto tijdens een kleurige parade, die drie uur geduurd heeft. De gouverneur van New York, Nelson Rockefeller, zat voorin, breeduit lachend en wuivend. Naast Prinses Beatrix zat burge meester Erastus Corning. De Prinses glimlachte char mant tijdens de gehele tocht en wuifde met een gehandschoende hand. Toen twee kinderen door het politiekordon braken en oran jekleurige bloemen naar haar wierpen, ontplooide de Prinses 'n brede lach. De bloemen vielen echter naast de auto en de gebie Prinses bij het horen van de uit- van Albany. Zij had een geani- roep „Oranje boven" „Lang leve het Oranjehuis" aan de lei der van het protocol of zij naar de Nederlandssprekende mensen toe mocht gaan. Zij drukte ver scheidene handen. Een ambte naar van het protocol vertelde aan de pers dat de Prinses opge togen was over het feit dat de mensen daar nog Nederlands kenden. Zaterdagavond is de Prinses in Albany de eregast geweest op 'n bal dat als het gezelligste van het seizoen werd beschouwd. Met het oog op het drukke program van zondag kon de Prinses echter niet tot het einde van het feest blijven. De avond was begonnen met 'n diner in het gouverneurspaleis als gast van de heer en mevr. Nelson Rockefeller. Dit diner werd bijgewoond door 170 gas ten, van wie er honderd tussen 18 en 25 jaar oud waren. Na de maaltijd die anderhalf uur duur- dende bas van een politie-agent de, werd er gedanst, waarbij de deed de kinderen terughollen. De parade was één van de grootste uit de geschiedenis van Albany en was het hoogtepunt van de viering van de 350ste ver jaardag der ontdekking van de rivier de Hudson door Henry Hudson, een Engelsman, die onder de Nederlandse vlag voer. Eerder op de dag had de Prin ses een plechtigheid bijgewoond waarbij zij de eerste spade in de grond stak voor de bouw van een Henry Hudson-planetarium. Dr. Edwin van Kleeck, de waarne mende commissaris van onder wijs van New York riep de Prin ses een „welkom en Oranje bo ven" toe. Dit ontlokte aan de Ne derlanders onder de toeschou wers vreugdekreten. Het was volmaakt weer voor een optocht, een wolkeloze hemel en een temperatuur van 70 gra den De praalwagens stelden ge beurtenissen voor uit de geschie denis van de staat New York. Bij de plechtigheid op de plaats waar het Henry Hudson-plane tarium zal verrijzen, vroeg de meerd gesprek met de 21-jarige Mary Rockefeller en haar twee lingbroer Michael. Zondag bracht de Prinses een bezoek aan de nabij Albany gele gen steden Troy en Schenectady. Ook ging zij naar het landhuis dat Philip Young, de Amerikaan se ambassadeur in Nederland, in de omgeving van Schenectady bezit. Hedenochtend gaat de Prinses per vliegtuig van Albany naar New York en vandaar in de mid dag met een lijnvliegtuig van de K. L. M. naar Nederland. Prinses geen dans oversloeg Door de late komst van de Prin ses en haar gezelschap begon een groot bal op het terrein van de Nationale Garde een uur te laat. Bij haar aankomst werd de Prin ses door de naar schatting dui zend aanwezigen echter zó harte lijk begroet, dat het „Hail to the chief" de traditionele begroe ting van presidenten in de Ver enigde Staten gespeeld door een mariniersband van 36 man, maar nauwelijks te horen was. Voor de tweede maal geduren de haar bezoek aan de Verenigde Staten droeg de Prinses de ko ninklijke juwelen een met dia manten bezette diadeem, een diamanten armband, een diaman ten broche en een halsketting van parels en diamanten. De eer ste maal had de Kroonprinses dit bij een officieel diner aan boord van de „Rotterdam" gedragen. Zij was gekleed in een zacht-lila avondjapon. De Prinses danste o.a. met haar gastheer, gouverneur Rockefeller, en met burgemeester Corning HEDEN GEEN AMSTERDAMSE DAGBLADEN. Na een zaterdagochtend gehou den vergadering van de perso neelscommissies van de Amster damse dagbladen en verschillen de grote boekdrukkerijen is het volgende communiqué uitge geven „De personeelscommissies van de grote dagbladen en verschil lende boekdrukkerijen te Amster dam in vergadering bijeen op zaterdag 19 september, diep te leurgesteld door de houding van het college van Rijksbemidde- laars inzake de goedkeuring van de na langdurige onderhandelin gen afgesloten grafische C.A.O.'s, besluiten uit protest daartegen een staking uit te roepen als ge volg waarvan maandag a.s. geen Amsterdamse dagbladen zullen verschijnen." medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot maandag avond. Rustig weer Droog weer met op de meeste plaatsen zonnige perioden. Zwak ke veranderlijke wind, maar in de noordelijke helft van het land matige zuidwestelijke wind. Vrij warm. DINSDAG 22 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 4.49 5.00 Terneuzen 5.24 5.35 Hansweert 6.04 6.15 Walsoorden 6.14 6.25 ZON MAAN op onder op onder Sept 21 6.22 18.43 20.48 10.58 22 6.24 18.41 21.22 11.58 23 6.26 18.39 22.01 12.54 24 6.27 18.36 22.46 13.46 Advertentie. M koppt* W oport» cocM iwvfe 16 krowwrtjifroa) 9 Umuzeo - individuele haarverzorging Westelijke waarnemers hech- het leger tot werkeloosheid is ge- ten zeer veel belang aan de reor- doemd. - I Sedert het begm van dit naar gamsatie onder de leiders a hebben een zeventigtal generaals het communistisch Chinese mili- an meer dan tienduizend officie- taire apparaat waarvan reeds ren van alle rangen gedurende eerder melding is gemaakt. bepaalde $d als Sew°on so}" I daat moeten dienen om de oude De vervanging van maarschalk i gees(- van „strijders en kame- Peng Teng Hoeai door maar- j raden" te herstellen waardoor de schalk Ling Piao als minister communistische troepen destijds van Defensie en de benoeming van de politiechef tot stafchef van het leger zouden een twee ledig doel hebbenSnelle hervor ming en modernisatie van het leger en het doen verdwijnen van een toenemende spanning die sinds enige tijd tussen leger en partij zou hebben bestaan. De houding van zekere opper bevelhebbers zou als schadelijk voor de politieke en diplomatieke betrekkingen tussen China en de Sowjet-Unie beschouwd worden. Anderen zouden van afwijkingen ten aanzien van de kwestie-Tibet blijk hebben gegeven. Verder zouden talrijke militai ren herhaaldelijk met boeren ge mene zaak gemaakt hebben in de strijd om de macht werden bezield. De hervorming van de leger- organisatie is een taak voor maarschalk Ling Piao. De infan- terie-divisies, waarvan de oefe ning tot nog toe gebaseerd was op het effect van de grote mas sa, moeten door handzamer een heden vervangen worden. Dit is een zware taak als men in aan merking neemt dat het Chinese leger thans drie miljoen man on der de wapenen telt, vijftien mil joen reservisten en tien miljoen oud-strijders. Ling Piao, een der voornaam- sten van de zeven hoogste mili taire leiders, is bekend om zijn toegewijdheid aan premier Tsjou en Lai. Hij zou evenals de pre mier de voorkeur geven aan ge matigd optreden en kwesties als nieuwste methodes, met produc- organ;satoren van volkscommu- ten, die precies voor uw naar neg geschikt zijn. tegen huns inziens al te ijverige die van de Chinees-Indische grens en Formosa. Dergelijke „afwijkingen" zou- eleetr. verwijderen van overtollig den volgens Chinese autoriteiten haar. I in de hand zijn gewerkt doordat Zaterdagmiddag heeft de Spaan- begeleidden. se ambassadeur, de hertog De Baene, vicomte de Mamblas, een receptie gegeven ter ere van de vijf Spaanse studenten, die met drie ezeltjes uit Spanje naar ons land waren gekomen. Zoals ge meld, zal het ene ezeltje „Plate- ro" genaamd, aan Prinses Irene worden geschonken. Het tweede ezeltje Perez" is een geschenk voor de Landbouwhogeschool te Wageningen en het derde ezeltje voor een liefdadig doel. Tegen het middaguur had zic'n Op verzoek nam toen jhr. J. van Vredenburch, oud-voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij. die de studenten op zijn landgoed te Kapelle bij Antwer pen, onderdak had verleend, een ogenblik op een der ezeltjes plaats. Vervolgens onthaalde de ambassadeur de viervoeters op hooi, dat deze zich best lieten smaken. De hertog De Baene verzocht de burgemeester daarbij om ook even een der ezeltjes te bestij- een vrij grote schare voor de am-1 gen, waaraan deze spontaan ge- bassade verzameld, die met onge-| volg gaf, welke gebeurtenis duld de komst van de studenten door de aanwezige fotografen on- en de ezeltjes afwachtte. j middellijk op de plaat werd vast- Onder de aanwezigen bevonden gelegd. zich met de ambassadeur de bur gemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, en diens kabinetschef jhr. mr. W. C. Six. Goed twaalf uur arriveerden de studenten, gekleed in de capes der Madrileense universiteit en gezeten op hun rijdieren. Zij zon gen de ambassadeur een lied toe, waarbij zij zichzelf op de gitaar Na het dejeuner der ezeltjes nodigde de ambassadeur zijn gas ten tot een maaltijd uit. Bij een keur van Spaanse dranken en spijzen bleef men nog lang ge zellig bijeen. Ter gelegenheid van deze ont vangst wapperde de Spaanse vlag aan de ambtswoning van de am bassadeur. Gelijk bekend, werd het initia tief tot deze tocht door de stu denten zelf genomen, die daarbij gróte steun ontvingen van de heer P. Dekker uit Axel. De naam „Platero" is ontleend aan de Spaanse roman „Platero en ik" van de Nobelprijswinnaar Juan Ramon. POSTSLUITIN GEN SMALDEEL V. De luchtpostsluitingen (Ham burg) voor de opvarenden van Hr Ms „Karei Doorman", Hr Ms „Drenthe" en Hr Ms „Zwaard vis" zijn vastgesteld op: 23 sep tember ten 16 uur, 24 september ten 13 uur en 25 september ten 1 uur. Voor de opvarenden van Hr Ms „Karei Doorman" en „Drenthe" tevens op 26 september ten 16 uur. De brieven dienen geadresseerd te zijn: p/a Amsterdam-C. S.-Ma- rine. VLIEGTUIG LANDDE VEILIG NA AFBREKEN SCHROEF. Een super Constellation van de „Air France" is veilig op het vliegveld van Shannon geland met een afgebroken schroef, die zich in de romp van het vliegtuig boorde. De twaalf zich aan boord bevindende personen liepen geen letsel op. Het incident gebeurde op 5000 meter hoogte ongeveer 640 km vóór de Ierse kust. Reddingboten en vliegtuigen kwamen te hulp nadat het vliegtuig de volgende dramatische boodschap uitzond: „Schroef afgebroken, zit in de romp vast. Gebroken ruiten. Ver zoeke alle bijstand." Het vliegtuig, dat op weg was van New York naar Frankrijk, verloor hoogte toen het uiteinde van de schroef vlak boven de vleugel de romp doorboorde. Op zeker ogenblik scheerde het over de golven en sproeide het water door de kapotte ramen naar binnen. Na boven het vliegveld gecir keld te hebben, landde de super Constallation veilig. De passagiers droegen redding- gordels. De gezagvoerder, André Ccmpère, zei: „Dit was een vre selijke ervaring. Ik slaagde sr echter in het vliegtuig voldoende vermogen te geven voor een vei lige landing. Ik kon gelukkig weer genoeg vermogen krijgen in motor 4, die het eerst moeilijk heden veroorzaakte. Toen motor nr 3 ophield en de schroef zich in de romp boorde, verloren wij aanzienlijk hoogte en dacht ik dat dit het einde was". Vlak vóórdat de propellor zich door de romp boorde, had de stewardess twee meisjes, die vlak bij de plaats zaten waar de schroef terecht kwam, gevraagd ergens anders te gaan zittten. Een van de passagiers vertelde dat zij wakker was geschrokken door een „luid geronk en een vreselijke slag." Commentaar op reorganisatie in China Een hoge nationalistische Chi- nese functionaris heeft gisteren Radiorede van Aiakarios. gezegd, dat de vervanging van Aartsbisschop Makarios heeft maarschalk Peng Teh Hoeai als vrijdagavond in een radiorede de minister van Defensie er op bevolking van Cyprus bezworen duidt, dat Mao Tse Toeng ge- de eenheid te bewaren, die voi- leideiijk de macht over 't leger gens hem sinds enige tijd wordt verliest. Dc benoeming van het bedreigd Hij zei oprecht te stre- hoofd van de veiligheidsdienst Ven naar de tenuitvoerlegging Lo Djoeitsjing tot chef van de van de overeenkomsten, op grond generale staf is een duidelijke waarvan Cyprus een onafhanke- aanwijzing, dat de communisti- üjke republiek wordt, sche ideologische opvoeding niet De aartsbisschop maakte geen langer voldoende is om 't leger, melding van generaal Grivas, de in de hand te houden. Volgens VOormalige leider van de verzets- genoemde functionaris moeten1 beweging Eoka, die op genoemde de Chinese communisten nu op akkoorden kritiek heeft geoefend, de geheime politie vertrouwen w'èl deed hij een beroep op de om de ontevreden militairen tot voormalige leden van deze orga- gehoorzaamheid te dwingen. nisatie om, gedachtig hun ge- sneuvelde kameraden, de eenheid l en vrede op het eiland te bewa- De overstromingen in fen. China. I De De Amerikaanse staalstaking. leiders van het Ameri- In het gebied van Soerat, een Indiase stad ten noordwesten van Bombay, zijn de stoffelijke' resten van 32 slachtoffers van het buiten haar oevers treden kaanse vakverbond A.F.L.-C.I.O. van de rivier de Tapti geborgen, j die te San Francisco in buiten- De autoriteiten achten berich- gewone zitting bijeen zijn, heb- ten, als zouden er 150 doden ben besloten maandelijks dertig zijn, overdreven. Het peil van miljoen dollar beschikbaar te het water in het overstromings- stellen voor hulp) aan de staken- gebied daalt. Er zijn naar schat- de arbeiders in de staalin- ting 250.000 mensen dakloos. dustrie.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1