EEN MILJARD GEVRAAGD KERKDIENSTEN Nachtelijke straatdebatten tussen Russen en Amerikaneu VERSLOOT Jacht tussen klip en rots Voor de zondag Toi in de verste hoeken van het vertrek behaaglijke warmte, óók over de vloer! CASTELEIJN's IJZERHANDEL Zaterdag 19 september 1959 Pagina 3 1 Prinsjesdag zonder kroonprinses Nieuwe tekorten, nieuwe overbesteding Bescheiden vrijgezellenfeest Geen prijsverhoging Staalproject Rozenburg Verolme bloeit Diefstal en bedrog Pyromaan en postcensuur Voetgangers en verzekering Bloedtransfusie en E. H. B. O. HET WAS weer Prinsjesdag. Weer scheen de zon. Weer was het feest. Een Prinsjesdag mèt een Prins, mét een Prinses, maar zonder Kroonprinses. Prinses Beatrix vertoefde in Amerika, met name ter gelegenheid van de Hudsonherdenking. De Prinses wist met haar onbevangenheid en slagvaardigheid de harten der Amerikanen te veroveren en zij genoot o.a. ook de eer, de gast te mogen zijn van de Amerikaanse president en me vrouw Eisenhower. En dat nog wel op de dag voorafgaande aan die waarop het bijna zenuwachtig geworden Amerika de Russische heerser Chroesjtsjef zou ontvangen. Overigens: het is een groot voorrecht, dat Koningin Juliana nog nooit op een Prinsjesdag wegens ziekte of anderszins verstek heeft behoeven te laten gaan. Ook ditmaal gaf de aanwezigheid van en het voorlezen van de troonrede door Hare Majesteit de grootste 'uister aan dit feestelijk staatsgebeuren. MILJOENEN-MINISTER. De Minister van Financiën, dit maal zijne excellentie de heer Zijlstra, bood aan de Kamer zijn iwat we met een historische be naming nog steeds noemen) mil joenennota aan. In feite gaat het in onze dagen niet meer om mil joenen, maar om miljarden. En het ergste is, dat het begrote te kort in onze tijd ook al om het miljard schommelt. Vorig jaar kwamen we er ver boven uit, dit jaar blijven we er juist onder: 951 miljoen. Wie zal dat financieren? De minister, ja. Maar de minister kan het alleen toch echt ook niet af. Zijne excellentie denkt voor een bedrag van 650 miljoen een beroep te kunnen doen op de kapitaalmarkt. Een niet on aanzienlijke hap. En voor de rest zal er binnenslands gevestigde schuld worden afgelost. Wanneer we nu bijv. bedenken, dat de regering alleen al 700 mil joen nodig denkt te hebben aan voorschotten voor de woningwet, bouw, dan komt de minister al met al met zijn cijferopstel nog niet eens zo slecht uit de bus. ENKELE PUNTEN. Ambtenaren en vrijgezellen kunnen een beetje en vrijgezel len-ambtenaren helemaal blij zijn. De minister houdt namelijk rekening met een salarisverho- ging ah 2% voor het rijks7 per-u,.oei en de belasting voor ongehuwden gaat met gemiddeld 15 omlaag. De fusie van vennootschappen zal door fiscale maatregelen worden bevorderd. De regering steunt dus bewust het groutbe- drijf en voor de kleinere bedrij ven zal het nog moeilijker wor den dan het toch al is, om het hoofd boven water te houden. De regering is bang voor een nieuwe overbesteding met al de gevolgen vandien. Vandaar dat een aantal tijdelijke belasting maatregelen wordt verlengd. Ook in het komende begrotingsjaar zullen enorme bedragen aan sub sidie worden verleend: ƒ280 mil joen voor de landbouw, 380 mil joen voor de huren. Pas wan neer deze subsidies in de toe komst wellicht zullen verminde ren of verdwijnen, kan er van enige belastingverlichting sprake worden. Voor het komende be lastingjaar hoeven de niet-vrijge- zellen daar echt nog niet op te rekenen. DE LOONPOLITIEK. De nieuwe loonpolitiek is in de miljoenennota nog niet ver werkt en daarom geeft dit staats stuk een niet volkomen zuiver beeld van de verhoudingen. Deze week hebben de minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, en vertegenwoordigers van de centrale organisaties van werkgevers en werknemers, als mede van de groothandel, de middenstandsbonden en de cen trale der Ned. Coöperaties over leg gepleegd over de konsekwen- t'es van het systeem der gediffe- tentieerde loonvorming voor het prijsbeleid. De centrale organisa- tles hebben zich hierbij gesteld achter de bedoelingen der rege ring. De minister heeft nog eens be nadrukt, dat de stabiliteit van het prijsniveau zo volstrekt mo gelijk moet blijven gehandhaafd, 'gedifferentieerde verbeteringen v an lonen en andere arbeidsvoor waarden dienen slechts dan plaats te vinden, wanneer deze door de ontwikkeling van de pro- duktiviteit worden gemotiveerd en niet tot een stijging van de prijzen zullen leiden. De komen de algemene loonsverhoging ter compensatie van de huur- en melkprijsverhoging zal dus even min in de prijzen mogen worden doorberekend. Prijsverhoging zal alleen geoorloofd zijn bij stijging van de z.g. externe kosten. Maar bij daling van deze kosten zal dan ook onmiddellijk tot prijsver laging moeten worden besloten. Intussen gaan de loonsverhogin gen bij verschillende bedrijven door. Philips heeft bijv. besloten tot 6 r,r. Als er één schaap" over de dam is, komen er van zelf meer! ROZENBURG EN VEROLME. „De verwerkelijking van de eerste fase van het grote staal project op Rozenburg zal naar schatting een investering vergen van ƒ350 miljoen. Een bedrag dat volgens ter beschikking staande feiten uit Nederlandse bronnen zal kunnen worden ge fourneerd. Hierbij wördt gere kend op een directe en indirecte medewerking van de staat". Al dus mr. dr. K. P. van der Man- dele, voorzitter van het curato rium van de Staatsstudie Stich ting. De heer Van der Mandele sprak de geruchten tegen als zou het Duitse Krupp-concern een over heersende rol in het Rozenburg project spelen. Wel is aan Krupp gevraagd, een gedetailleerd plan uit te werken voor de ontwikke ling van het staalproject, nadat was gebleken dat samenwerking met de Hoogovens uit IJmuiden niet mogelijk was. Het terrein op Rozenburg zal drie miljoen ton staal per jaar kunnen produceren. Dit zal bo vendien aan tal van nevenbedrij- ven emplooi kunnen bieden. Het grote scheepsbouwbedrijf van Verolme heeft een nieuwe en ditmaal wel biezonder om vangrijke order gekregen. In het geheim is er in principe overeen stemming bereikt over de bouw van minstens twee en misschien vier reusachtige oceaanstomers van elk 100.000 ton. Deze sche pen, die elk 8000 passagiers zul len kunnen vervoeren, zijn be stemd voor vervoer over de At lantische Oceaan tussen New York en Rotterdam. De Ame rica-Europe Lines, onder leiding van de heer L. Edgar Dettweiler, willen zo een goedkoop massa- vervoer mogelijk maken. De oversteek zal vermoedelijk 150 dollar of ongeveer 600 gulden gaan kosten. Overigens zullen de oceaanreuzen elk zo'n slordige 200 miljoen gaan kosten en een dergelijke massale order is in de wereldscheepvaart tot op heden onbekend geweest. VAN ALLES WAT. In Rotterdam is vermoedelijk een nieuwe schrootfraude ont dekt. Een handelaar kwam tot de ontdekking, dat een zending spoorrails, bestemd voor door voer, in werkelijkheid geen spoorrails, maar schroot bevatte. De zaak is bij de Westduitse autoriteiten thans in onderzoek. Een afrekenmeester bij de Am sterdamse tram heeft kans ge zien, binnen enkele jaren voor een bedrag van 12.500 aan vijf rittenkaarten te verduisteren, te stelen of hoe u het maar noemen wilt. En een bankdirecteur in Driesum (Friesland) deed het op nog wat groter schaal: hij lichtte de plaatselijke Boaz-bank op voor 250.000. Een 14-jarige B.L.O.-scholier uit Apeldoorn blijkt de veroorzaker te zijn van minstens twintig bos- en heide branden op de Veluwe. De parlementaire commissie- Witsen Elias, belast met het on derzoek naar de postcensuur op Nieuw-Guinea, is vertrokken naar dit verre rijksdeel. Voetgangers van Nederland, opgepast! De politie is speciaal op u gaan letten. Als u zich mis draagt, zal het aanvankelijk mis schien nog met een sisser aflo pen, maar straks krijgt u onher roepelijk een bon. Een door de Ziekenfondsraad ingestelde studieverzekering is het niet over alle dingen eens ge worden, maar wel hier over, dat terugkeer tot de vooroorlogse toestand van volledige vrijwillig heid der ziekenfondsen, zonder enige wettelijke regeling en zon der enig toezicht, zeer onge wenst moet worden geacht. H. M. de Koningin heeft in Amsterdam-West het nieuwe Centraal Laboratorium van dr Bloedtransfusiedienst van hel Ned. Roode Kruis officieel ge opend. En minister Van Rooj heeft op het internationaal cor gres, georganiseerd door de 51 jarige vereniging Het Orani Kruis, o.m. gezegd: „In de E. F B. O. is een stuk levende natio nale kracht tot ontplooiing gc komen." (Nadruk verboden.) GEMEENSCHAP. En eensklaps kwam er uit de hemel een geluid als van een geweldige windvlaag en vulde het gehele huis waar ze zaten. Handelingen 2 2. Dat was geen stormwind van na tuurlijke orde. Het was integendeel rustig in de natuur. De deuren rammelden niet, de bomen bogen niet, het stof dwarrelde niet. Dit was een stormwind in de geeste lijke sfeer. Dit was een geestelijke beweging, die als een geweldige storm met windkracht zeven door de wereld begon te waaien. Het specifieke van deze geeste lijke stormwind was, dat hij het gehele huis vervulde waar ze za ten. Dit teken zegt ons dat de Hei lige Geest ons als gemeenschap aangrijpt en tol gemeenschap dwingt. De wind tekent de Heilige Geest als de macht, die in zichzelf opgesloten, geïsoleerde, hopeloos vereenzaamde mensen mensen, die alleen voor eigen of gezinsbe- langen oog hebben, die voor elkan der geheel vreemd zijn en niets voor elkaar betekenen, die elkan der alleen maar gebruiken en ex ploiteren als bladeren opneemt en samendrijft. De wind des Geestes blaast de mensen over al hun hindernissen en barricaden heen. De Heilige Geest blaast de Schriftgeleerden uit hun tradities en inzettingen uit, de vrouw uit haar eeuwenlange minderwaardigheidspositie uit, de Jood van de toren van zijn rassen waan af, de priester van hun al taren en offeranden weg. De Hei lige Geest blaast het in duizend brokken gebroken mensenleven weer tegader en herschept het tot een nieuwe eenheid. Alle parti culiere vlammen van eigen belang en eigen eer en eigen groep en eigen kerk laaien samen tot één kolossale vlam. Ze krijgen oog voor eikaar. Zij krijgen oor voor elkaar. Zij krijgen hart voor elkaar. Zij bouwen niet meer aan eigen ko ninkrijk. Ze bouwen samen aan het Koninkrijk van de Here Jezus Christus. Omdat ze Zijn Geest ge meen hebben, hebben ze alle din gen ook met elkander gemeen. (Uit: Bijbels dagboek „De (Uit: Bijbels dagboek „De Advertentie.) de haard met vloerverwarmende heteluchtstuwende strallngswarmte geeft U het genot van volledige en gelijkmatige warmteverdeling De Faber-oliehaarden ge/en een volledige roetvrije verbranding. Warmterendement zeer hoog! Faber-kolenhaarden kunnen dank zij de schud-trekroosterconstructie en de speciale asvangers STOF VRIJ gestookt worden. Tempera tuur met één handgreep automa tisch regelbaar. Komt U onze Faber modellen eens vrijblijvend bezlchtigenl OOST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 20 SEPT. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Vic. S. den Blaauwen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 9.30 uur Ds K. Ver beek. (Bed. H. Doop.) Hulst: 10 uur Ds. R. G. J. Tim- mers. Philippine: 9 uur Ds. E. Ed Stern. Sas van Gent: 10.30 uur Ds. E. Ed. Stern. Sluiskil: 10 uur Vic. S. den Blaau wen, van Axel; 2.30 uur Ds. R. G. J. Timmers, van Hulst. Terneuzen: (Noordstraat i 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; 3 uur Ds. G. P. Post, van Eindhoven; (Kerkhoflaan) 10 uur Ds. J. Scholten. Driewegen: 7 uur Vic. G. P. Post. Zaamslag: 9.30 en 2.30 uur Ds. Ph. M. Becht. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN' ZONDAG 20 SEPT. NED. HERV. KERK. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet 9.30 uur Ds. W. S. Even huis; 17 uur Ds. W. S. Evenhuis. (Jeugddienst.) Breskens: 9.30 uur Ds. J. Eijgen- daal, van Hoofdplaat (Bed. H. Doop). Cadzand; 10 uur Ds. A, C. W. ten Cate. Groede: 10 uur Ds. M. de Jong. Hoofdplaat: 10 uur Eerw. heer I. Verduyn, van Breskens. Nieuwvliet: 10 uur Wika W. de Haan. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. (Viering H. A.) Retranchement: 9.30 uur Ds. S. Tijmstra. Schoondijke: 9.30 uur Ds. P. A. L. Brinkman; 7.30 uur viering H. Avondmaal. Sluis: 9.30 uur Eerw. heer Ph. M. van Kranenburg, van Groede. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 9.30 uur Ds. C. van Evert. Zuidzande: 9.30 uur Ds. C. Balk. (Viering H. Avondmaal.) GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. A. J. Verbeek. Terneuzen: 10 uur en 3.30 uur Ds. Th. Rienks, van Sittard. GEREF. KERK. Vrljgerruuütt.) Hoek: 10 en 2.30 uur Ds. C. Bijl. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Smit. CHR. GEREF. KERK Zaamslag: Geen opgave. GEREF. GEMEENTE (Vlooswijkstraat) Terneuzen: 9.30 uur Ds. Aangeen- brug; 2 uur Leesdienst; 6 uur Ds. Aangeenbrug. GEREF. GEMEENTE (Srn.). (Gebouw „Pro R»ce.") Terneuzen: 10 uur en 3 uur geb. „Pro Rege"; leesdienst; 7 uur Jeugdgehouw Kerkhof laan Ds. H. Rijksen, van Vlaardinger Axel: 10 uur en 2.30 uur Ds. H. Rijksen, van Vlaardingen. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur ds. A. de Reuver. NED. PROT. BOND. Terneuzen: lokaal Schoolweg 21 10.30 uur Ds. O. Elseman, va. Bergen op Zoom. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 10 uur, 2.30 uur en 7 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uu; en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H, Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur: H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.15 uur en 17.00 uur: H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Verrassend, zo weinig ruimte als deze haard slechts inneemt per week 1005 - bruto cap.: ca. 11.500 Kcal ,'u. f 355 1007 - bruto cap.: ca. 16.000 Kcal ,'u. f395 - MET GERICHTE WARMTE Dit model - met kookgelegenheid groot in capaciteit maar klein van omvang, werd door vele Huisvrouwen uitver koren, vanwege zijn eenvoudige, doch sierlijke vormgeving. Door de 10 belangrijke schriftelijke garanties.' gegarandeerd geen last van koude voeten, géén sterke roetvorming «n geen hoge brandstofkosten. (Géén ander merk geeft dit!) Neem dus géén genoegen met mindere kwaliteit Uitgevoerd met de veel besproken, zuinige Rocket brander- pot en Rocket automatische trekregelaar. (Belangrijk') Laat nu reeds een Hoenson bij de officiële Hoenson dealer in Uw woonplaats reserveren, want de vraag is enorm. Verstandige mensen gaan bij aanschaf van een haard, op hun eigen gezonde oor deel af. Zij weten, dat ondanks de enorme reclame-campagne voor ouderwets kolen stoken, de Hoenson oliehaard met Ge richte Warmte de ideale verwarmings bron is voor iedere woning of flat. Dit heeft de practijk bewezen! OFFICIAL HüiTNSÖN DEALER DE OLIESPECIALIST Dijkstr. 7-9, Tel. 2056, Terneuzen Woensdagavond zijn met de K.L.M.-machine uit. Praag 23 Amerikaanse middelbare scho- lieen, die een tournee van en kele weken doo Rusland heb ben gemaakt, op Schiphol aan gekomen op doorreis naar New York. Hun leiders, drs. Johan van Straalen, die geschiedenis aan d.e universiteit van Leiden heeft gestudeerd, zijn graad in 1952 behaalde en thans leraar is in de Russische taal en ge schiedenis voor jongens in Wal- lingford (Connecticut), vertel de enkele bijzonderheden over de ervaringen, welke de groep gedurende de lange reis in de 3owjet-Unie heeft opgedaan. Iet meest getroffen zijn de jon- ens, die 16 tot 18 jaar oud zijn :n pas hun eindexamen achter le rug hebben, door de intense ■«langstelling van de gemiddel- 'e Rus voor alles wat buiten 'iens land gebeurt. De jongens ladden van te voren door een raciale cursus een aardig oordje Russisch leren spreken n dat is ze hun wel van pas akomen. Want de Amerikaan- „boys" konden overal, waar ij kwamen en het beeoek ging an Helsinki via Leningrad, :ev, Odessa, Yalta, Sochy, Tli- 'si, Charkov naar Moskou en •ter nog naar Warschau en raag), vrij praten met de „ge- •one man in de straat". Wel -eng de Intourist-leider (vaak cn vrouw, die politiek gespro- sn veel feller was dan een ïan) op spoed aan, maar dan ielden de Russen de Amerika an zelf tegen om het gesprek oort te zetten, waar de Intou- st-vrouw of man zich maar ij neer moest leggen. In Tlibisi en in Yalta begon- an de gesprekken soms om agen uur in de avond, voor het 3 iel. Al spoedig stonden dan 19 tot 300 Russen voor de deur "n het hotel. Het vraag- en ntwoordenspel duurde soms :t drie uur in de nacht. De po- itie is er enkele malen bij te pas gekomen om de Russen te verzoeken naar huis te gaan en de nachtelijke debatten af te breken, maar de bevolking stoorde zich weinig of niet aan hun ordebewakers. Drs. Van Straalen vertelde nog dat zijn groep twee nieuwe gostscholen had bezocht. ,,In 1956 zijn de Russen met dit voor hen nieuwe systeem bvgonnen in het kader van het zeven ja renplan. Waarom kostscholen in Rusland? Omdat de onder- wijsautoriteiten van oordeel zijn dat zij dan beter toezicht op de leerlingen kunnen houden, aan gezien de ouders der kinderen in de meeste gevallen in fabrie ken werken. Binnen zeven jaar PERSCOMMENTAAR OP DE GAULLE'S VOORSTEL VOOR - ALGERIE De Britse pers toonde zich vrijdag verdeeld in haar oordeel over het jongste voorstel van president De Gaulle van Frank rijk door Algerië. De liberale „News Chronicle" noemt het plan „een stap maar niet veel meer dan één stap in de goede richting". De eveneens liberale „Guar dian" schrijft dat de eerste reac ties gunstig waren maar bij na der inzien zijn er wel bezwaren, al verdient het plan goed ont vangen te worden. Van de drie mogelijkheden schijnt De Gaulle het meest te voelen voor de eer ste, namelijk volledige integratie met Frankrijk. Deze mogelijkheid wordt waarschijnlijk door de Al gerijnen het minst gewenst. De „Guardian" is van oordeel dat er weinig kans is dat de F. L. N. het voorstel aanvaardt. Deze nationalistische beweging eist de onafhankelijkheid die door De Gaulle onwaarschijnlijk en gevaarlijk is genoemd. De conservatieve „Daily Tele graph" is van oordeel dat er geen duidelijker aanwijzing van de ra dicale wijziging van de Franse politiek ten aanzien van Algerië is dan de instemming waarmee president Eisenhower het plan heeft begroet. De onafhankelijke conserva tieve „Daily Express" meent dat niemand eraan kan twijfelen dat het Algerijnse volk zal stemmen voor een deelgenootschap met Frankrijk in de Franse gemeen schap. DORNFORD 1ATES 23) Nadruk verboden. HOOFDSTUK IV. Dat ik enorm schrok, zal' ik maar niet ontkennen. In feite was de schok zó grot, dat ik me niet meer precies herinner, wat er daarna gebeurde. Ik zie nog hoe de dop op de tank werd geschroefd en ik weet nog dat ik de monteur, die naar het portier kwam, niet kon verstaan en dat Katharine mij moest vertellen hoeveel ik had te be talen. Daarna heb ik de wagen gestart en ben achteruit gere den, terwijl de garageknecht uitkeek en mij aanwijzingen gaf. Toen ik eenmaal op de weg stond schakelde ik de Lowland over in de eerste en reed par does weg, zonder zelfs maar te overwegen of ik de goede route koos. Het ging er mij alleen om uit de omgeving van die fatale garage weg te komen. Het duurde lange tijd eer ik zei: „Misschien houdt hij zijn mond. Als ze hem er niet recht.s- streeks naar vragen zie ik niet in waarom hij zou praten." „Wat komt het er eigenlijk op aan, Ezau, of hij al of niet praat? Ze zijn er vlak bij Cardinal. Wanneer ze om acht uur ontbijten kunnen ze er om half tien zijn". Ze liet haar kin in haar handen rusten. ,.Ik zie geen uitweg meer! Ik dacht nog wel, dat ze het eerst ergens an ders zouden proberen; ik heb ze weer onderschat. Ik had ge hoopt op een paar dagen respijt om tot rust te komen. En nu... o, mijn hemel..." „Vertel mij eens", zei ik, „zijn wij op de goede weg?" „Naar Cardinal? Ja." „Prachtig", zei ik, en ik druk te het gaspedaal in. „Het was een verdraaid onplezierige ont moeting, dat geef ik toe. Maar we weten nu tenminste waar ze uithangen; voor mij althans is dat een grote opluchting. Bekijk het nu eens van deze kant. Het kan heel goed zijn dat zij al op Cardinal zijn geweest. De schuilplaats Cardinal hebben zij doorzocht; de vos was niet aanwezig en zij gaan er weer vandoor. Ik weet dat ze terug zullen komen en dat ze daar niet lang mee zullen wachten. Maar die paar dagen respijt zul len we hebben we zullen even tot rust kunnen komen." „Mogelijk heb je gelijk", zei Katharine. „Maar als je geen gelijk hebt?" „Ook dan krijgen we een paar dagen respijt. Volgens wat je me gisteren vertelde zullen ze niet gemakkelijk binnen kun nen dringen. Laat die schoft maar wachten tot wij tijd voor hem hebben. En als wij na langdurig nadenken nog van mening blijken dat wij er beter vandoor kunnen gaan. zullen we zelf het gunstige moment bepalen. Ik mag hangen als ik me door een paar struikrovers, die het toevallig op mijn leven hebben voorzien, laat opjagen." Katharine antwoordde niet en ik voelde dat zij mij bleef aan kijken. Dapper ging ik verder. „Ik ben er in het geheel niet van overtuigd, dat wij, zoals jij meende, buiten schot moeten blijven. Ik heb er twee uitge sproken bezwaren tegen. Ten eerste, als jij buiten schot blijft kun je ook niet controleren wat hij doet en dat lijkt me bijzon der irriterend, ik zou er tenmin ste niet tegen kunnen, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat over mijn schouder te moe ten kijken om na te gaan of ik ook geschaduwd werd. En ten tweede, de een of andere dag zul je toch weer boven water moeten komen. Dat begrijp je zelf wel. Ik heb tenslotte maar drie maanden vakantie." „Je stelt dus voor, Ezau, de zaak uit te vechten?" „Ik stel niets voor", zei ik. „Ik denk alleen maar hardop." ,.Ik kan je gedachtengang niet erg waarderen. Al was het alleen maar. omdat die twee met een pistool weten om te gaan, terwijl jij ongewapend bent. Als ze ons op dit moment onder schot kregen, gingen we, met hetzelfde gemak waarmee een ander een vlieg doodslaat. Ik weet wat ik zeg, Ezau. We zijn hier in Frankrijk en niet in Engeland. Ze zouden nooit meer iets van hun avontuur horen." „Dat neem ik zonder meer van je aan. Overigens is het wel zo, dat wij beter geen plannen kunnen maken, eer wij wat uit gerust zijn. En met uitrusten bedoel ik dan speciaal een bad en een goed ontbijt, Aan slaap heb ik niet de minste behoefte." Uit mijn ooghoeken zag ik haar weer dat korte knikje geven. „Een heel verstandige opmer king", zei ze. „We zullen er na der op terugkomen wanneer we een bad hebben genomen en ontbeten hebben. Maar verlies één ding niet uit het oogwe hebben te maken met een ben de, die geen wet erkent. Ze zul len over lijken gaan om ons on schadelijk te maken alleen al omdat er voor hen geen rust is weggelegd, zolang wij vrij rond lopen." En omdat je een meisje nu eenmaal het laatste woord moet laten liet ik het er bijoveri gens waren haar laatste opmer kingen voor mij alleen het be wijs dat mijn opvatting juist was. Wanneer ik de handschoen nu niet opnam moest ik er mij op voorbereiden nog jarenlang te worden opgejaagd. En dat lokte mij allerminst aan. Er zat niets anders op; wij moesten ons schrap zetten en de zaak uitvechten. Twee uren aaneen reden wij door een prachtig landschap heuvels en dalen en bossen, met hier en daar een dorpje en geen enkele stad. Omdat het zondag was, was er weinig ver keer; de bevolking ontwaakte om een uur of zeven, er begon nen kerkklokken te luiden en de plattelanders gingen naar de kerk. Het was een meer dan verrukkelijke morgen, ik geloof niet dat ik de zon ooit zo stra lend heb zien schijnen; over de landen lag een waas van zilver, de dauw van de afgelopen nacht. (Wordt vervolgd.) moeten er zoveel kostscholen in Rusland zijn, dat 1.200.C00 jonge Russen ze kunen bezoe ken." Er is een opmerkelijk ver schil tussen Moskou en War schau. In de Poolse hoofdstad is de vrijheid der mensen aan zienlijk groter dan in Rusland. Over politieke aangelegenheden zeggen de Polen precies wat ze op het hart hebben. In beide landen zijn de Amerikaanse jongens hartelijk en gastvrij ontvangen. „Als ik in Amerika terug ben zal ik adviseren dat een andere groep middelbare scholieren het volgend jaar ep- nieuw naar Rusland gaat. De Amerikaanse jongens leren er goed Russisch door. Man moet niet vergeten dat in de Ver. Staten aan niet minder dan 280 middelbare scholen sonderwijs in de Russische taal en geschie denis wordt gegeven, een mode, die in Amerika steeds opgeld doet". Toen de Lunik 2 werd afge schoten bevonden de Ameri kaanse jongns zich in War schau. Noch in de Poolse hoofd stad, noch in Wadschau was men in extase over deze gebeur tenis. meent drs. Van Straalen, die met zijn Zwitserse vrouw nog enkele dagen in ons land blijft, terwijl de jongens door reisden. Drs. Van Straalen is namelijk in 's-Gravezande ge boren en alvorens naar New York terug te vliegen blijft de 36-jarige genaturaliseerde Ame rikaan nog enkele dagen uit rusten in het Westland. De „KEM" loochent komplot tegen Makarios De „Kern", de nieuwe gehei me organisatie voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland, heeft vrijdag' in vlugschriften tegengesproken, dat er een kom plot bestaat tegen Makarios. „Dit is louter een verzinsel om de aandacht af te leiden van concessies die aan de Engelsen en Turken worden gedaan", zo heet het. STAKING BIJ ZWANENBERG Bij de N.V. Zwanenberg's fa brieken te Oss is een sit-down staking uitgebroken. Ruim 1000 arbeiders van de afdelingen slagerij en vleeswaren hebben sedert donderdagmorgen het werk neergelegd. Ook vrijdag morgen zijn zij niet aan het werk gegaan. Noch van arbei derszijde, noch van de kant der directie wenst men een of ficiële verklaring of toelichting op de motieven of aanleiding van de staking te geven. Naar wordt vernomen zou de oorzaak van het arbeidsconflict gelegen zijn in het feit, dat bij de arbeiders ontevredenheid be staat over de manier, waarop hen sedert enige tijd het week loon wordt uitbetaald. Dit ge schiedt bij wijee van voorschot. Eens per maand volgt dan een definitieve afrekening. Het „week-voorschot" dat op deze wijze deze week uitgekeerd werd, zou wegens beiasting- inhouding voor menige ar beider beduidend lager zijn ge weest dan het weekloon, dat hij zich voorgesteld had. Hierdoor ontstond grote ontevredenheid. Donderdagochtend na de och- tendpauzeS leidde dit tot een staking. Het is nog niet duide lijk of de vakbonden wel of niet achter de stakers staan. De sta king heeft tot dusver een rus tig verloop. Aan de staking is vrijdagmid dag om 1 uur een einde geko men. De arbeiders gingen toen weer aan het wejk. In de loop van de morgen werden, in over leg tussen de vakbonden van het C.N.V., de K.A.B. en het N.V.V. en de directie, de gere zen moeilijkheden opgelost. In de loop van de middag is in het bedrijf de mededeling gepubli ceerd, dat teruggekeerd zal wor den tot het oude systeem van wekelijkse loonberekening. De gestaakte uren zullen worden doorbetaald. I

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3