Rede van Chroesjtsjef in de V. N. Amerikaanse kunstmaan in haar baan anbieding I {^Uroeójtójelc^merika. Verenigde Naties bijeen Mijnramp in Schotland van '4 Hoff Prinses Beatrix in Kingston Weer o ver zicht ehoudt z'n erkte in ochtige toestand, et oplosbaar. BAKKERIJ NBEDR1JF E PRIJZEN PECULAAS 79 ct Nü 1,69 >ORDEEL mee ƒ1- ƒ1- fvus ƒ1,— KERMIS BIER SUIS NBEDRIJF ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4785 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma F. J. van de Sande, Terneuzen PHILIPS Russische premier maakt zijn ontwapeningsplan bekend IjiHMlwill PHILIPS RADIOdeBUCK Het ontwapeningsvoorstel ALGEHELE ONTWAPENING IN EEN PERIODE VAN VIER JAAR HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT roNS 65 cent L ÏANKET 100 cent iele Kermisweek LIEBOLLEN 3198 - TERNEUZEN 89 et 99 ct 89 ct 85 ct 198 et 49 ct OES IAS 50 gr. ime I, rode STEI KAAS 45 ct ERWTJES 89 ct PERZIKEN (Portugese 1, 3 voor 69 ct :'S 100 gr. 32 ct isaanbieding: E'S 250 gr. 69 ct IENS LGOLD 'IJZERS IX TERNEUZEN ta# êbenamnmt: Terneuzen. Dirweteur-Hoofdred&cteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 A(kninistratie.adres: SmidswaJ Telefoon 2073 en 2510 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRUE Advertentieprijs per mm 15 et; minimum por advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handela- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Op dezelfde dag dat de assemblee van de 82 leden van de V. N bijeen kwam, arriveerde de Sowjet-premier Chroesjtsjef in Ame rika. Hoewel er tegen dit bezoek veel is geageerd, heeft een opinie onderzoek uitgewezen dat de Amerikaanse bevolking in meerder heid het wel toejuicht, omdat zij veel vertrouwen heeft in Eisen hower, die de Russische staatsman uitnodigde, en omdat zij in de ontmoeting een teken ziet van ontspanning. Dat is het ook, meer dan dat men nu vruchtbare onderhandelingen zou kunnen ver wachten. Het gaat om herleving van de „geest van Genève" tijdens de top conferentie van 1955, toen de leiders elkaar beloofden, bij het pogen om hun geschillen te regelen hun toevlucht niet te nemen tot oorlog. En dat zal nu ook weer gebeuren. Hel is immers zo dat de „blanke" landen elkaar slechts zouden vernietigen bij een atoom oorlog, en dat Azië en Afrika dan als wereldbeheersende machten zouden kunnen opkomen. Als er dus geen ernstige ongelukken gebeuren zullen het Westen en het Sowjetblok elkaar op het noor delijke halfrond niet naar de keel vliegen, zolang zij tenminste over dezelfde afschrikwekkende wapens beschikken. MAANRAKET. Nu heeft de Sowjet-Unie juist zaterdag, vóórdat dus Chroesjt sjef op reis ging, een maanraket gelanceerd. Zij heeft daarmee willen demonstreren, dat zij „vóór vol" moet worden aangezien en technisch een geduchte partner of tegenstander is. De verhoging van het prestige van Chroesjtsjef is niet zo spectaculair, omdat men nu wel gewend is aan aller lei raketten, tioewel die dan nog niet met succes op de maan wa ren afgeschoten. Doch niettemin is het waar dat de Sowjet-Unie geweldige krachten kan ontkete nen. Het is de vraag of het taktisch wel verstandig was, juist die raket in het heelal te werpen toen de Sowjetpremier op reis ging. Ais Eisenhower daarin een poging ziet tot intimidatie zal hij immers stroever worden en ge ïrriteerd zijn. Wat de militaire waarde be treft van de raketten en kern wapens is het duidelijk, dat de twee grootste machten nu al zo ver zijn, dat zij elkaar weder zijds kunnen verwoesten. Een beetje meer of minder doet er niet zo veel meer toe. En het is beter elkaar niet uit te dagen met vertoon van macht. Men moet dan ook maar hopen, dat Moskou het over de boeg zal gooien van de wetenschappelijke waarde van het experiment. GEEN ONDERHAN- DELINGEN? Eisenhower heeft zijn bondge noten beloofd dat hij niet met Chroesjtsjef zal onderhandelen En als de Rus voorstellen doet, zal hij die later met de bondge noten bespreken. Maar hij hoopt dat Moskou iets zal aanbieden, om een topconferentie mogelijk te maken. Wat kan dat zijn? Inzake het staken van proeven met kern wapens is men vrij ver gevorderd, en beide groepen hebben toege zegd dat ook na 1 oktober (wan neer het jaar is verstreken dat zij geen proeven hebben geno men) de pauze nog zal voort duren. Op dit terrein kan men dus een stap verder komen. En wat West-Berlijn aangaat? In Genève hebben de Ru. ■sen al erkend, dat de Westelijke mo; gendheden het recht hadden, troepen in West-Berlijn te heb ben. Maar Moskou wilde door een overeenkomst die situatie zo veranderen, dat Berlijn zou worden geneutraliseerd. Nu was men ook in deze ver in het be reiken van een voorlopig com promis, waarbij Oost-Duitsland de gehele controle zou uitoefe nen over het verkeer met West- Berlijn over zijn grondgebied, doch dan ook de verplichtingen der Russen zou overnemen. Er "aren wat verschillen over het aantal Westelijke troepen in est-Berlijn, maar die zijn een symbolische strijdmacht. De hoofdvraag was, wanneer ook deze voorlopige oplossing weer op losse schroeven zou ko men te staan, en terecht wilde het Westen nooit worden ge dwongen, van zijn rechten af te zien. Als Chroesjtsjef dat nu bevestigt, is een akkoord over Berlijn later wel te verwachten, als de ministers van Buitenland se Zaken weer in Genève bijeen komen. Zij hebben immers hun overleg alleen geschorst. SCHADUWEN. De schaduwen, die over de ontmoeting vallen, komen eigen lijk niet uit Europa, maar uit Azië. De kwesties Laos en Tibet verdelen opnieuw Washington en Moskou. Opgemerkt moet echter worden dat hierin de Rus sen vrij gematigd reageren. Zij willen weliswaar geen nieuwe V.N.-commissie van onderzoek naar Laos zenden, doch de oude Ivan 1954) doen herleven. Zij ontkennen dat China of Noord- Vietnam zich aan invallen in Laos hebben schuldig gemaakt. Dat is een duistere zaak, die nie mand kan bewijzen, omdat men nog over onvoldoende feitenken nis beschikt, maar in elk geval wensen de Russen niet te wor den beschuldigd van het goed keuren van agressie door rode regeringen. En wat de grensconflikten be treft tussen China en India heeft Moskou niet de partij ge kozen van Peking. Het heelt de geschillen betreurd en de hoop uitgesproken, dat de twee lan den tot onderhandelingen zullen overgaan. Met beide landen on derhoudt de Sowjet-Unie vriend schappelijke betrekkingen, zo luidde het. Als nu de V. S. en de Sowjet- Unie zich van militair ingrijpen onthouden, achter de hand ma teriële hulp bieden aan hun vrienden, maar zich onthouden van deelneming aan gevechten, dan is er hoop dat ook deze con- flikten voorbij gaan zonder ge vaar voor een grote oorlog op te leveren. VERENIGDE NATIES BIJEEN. Dinsdag zijn de S2 leden van de V, N. bijeengekomen en men moet hopen dat zij met vereende krachten lokale geschillen kun nen doen oplossen, vooral door „waakhond-commissies" te stu ren, zoals is gebeurd aan de Is raëlisch—Egyptische grenzen, in Libanon en nu in Laos. Men moet vijanden schelden. Overigens komen op de agenda weer een reeks van overbekende zaken, waarop wij nog wel terug komen, ais zij in behandeling worden gebracht. De ontwape ningskwesties zullen door een commissie van tien leden (vijf van het Sowjetblok en vijf Wes telijke) opnieuw worden opgeno men. Rassentegenstellingen, ont voogding van koloniën, al of niet toelating van Peking, de kern proeven die Frankrijk heeft aan gekondigd in de Sahara. Ziehier een kleine keuze uit de onder werpen. ALGERIJNS PROBLEEM. Opnieuw zal een aantal landen eisen, dat Frankrijk het recht van de Algerijnse moslims er kent op zelfbeschikking. Weer zal Frankrijk worden uitgeno digd, met de leiders der rebellen te onderhandelen. Verleden jaar heeft Amerika zich van stem ming onthouden. ALGERIJNS PROBLEEM IN PARIJS. Het toneelstuk „Algerije in de branding", met als ondertitel „De dag der beslissing is door regis seur, tevens hoofdrolvertolker, Carles de Gaulle matig knap ge- enscèneerd. Na verschillende kleinere stukken te hebben ge lanceerd, met een beslist al te simpele clou, die daarom geen van alle een succes, veeleer een mislukking, zijn geworden, dien de dan deze week woensdag het eerste grotere werk van de ge neraal. Hoewel beslist niet geniaal van aard en opzet, heeft het toch en kele grote verdiensten. Zelfs een generaal, die plotsklaps presi dent wordt, moet aldoende leren. Daar weet grote broer Eisenho wer, die De Gaulle's stuk ter in zage kreeg en vermoedelijk zijn fiat er aan heeft gegeven, van mee te praten. Korte inhoud van het spel, waarvan het Franse kabinet de primeur had, maar dat ook on middellijk aan radioluisteraars cn televisiekijkers werd gepresen teerd SCHERMUTSELINGEN. Wanneer het op 25, 26 en 27 j september te voeren intensieve overleg tussen president Eisen hower en premier Chroesjtsjef als de grote slag kan worden i gekwalificeerd, dan hebben dej onmiddellijk na aankomst van i de rode gast en dus op de eerste dag van diens bezoek aan Ame rika gesproken woorden de' schermutselingen gevormd, die aan elke grote slag plegen voor af te gaan. Tijdens een lunch in de natio nale persclub in Washington heeft Chroesjtsjef in een door radio en televisie uitgezonden rede o.m. gezegd, dat hij zich bij zijn besprekingen met president Eisenhower zal concentreren op beëindiging van de koude oorlog, op versterking van de vrede en op internationale ontspanning. De beste manier om de koude oorlog te beëindigen was volgens de Russische premier: de oplos sing van het ontwapeningspro bleem. Opnieuw betoogde hij, dat hij een vredesverdrag met Duitsland noodzakelijk achtte. Maar het bestaan van twee Duitslanden is nu eenmaal een feit en dat moe ten wij aanvaarden, volgens Chroesjtsjef. Dr. A. C. (Nadruk verboden.) PRINSES PAOLA IN BLIJDE VERWACHTING Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie heeft gisteren in de algemene vergadering van de Verenigde Naties een rede ge houden. Hij stelde vast, dat het doel waartoe de volkerenorganisatie gesticht is, niet is verwezenlijkt. De mensen waren nog steeds in het onzekere over hun toekomst. De spanningen zouden op een nieuwe oorlog kunnen uitlopen, maar de staten konden er ook in In Brussel is vrijdagochtend siagell de spanningen op tijd te bevestigd, dat Prinses Paoia, de echtgenote van P 'ins Albert van België, in blijde verwachting is. Prins Albert en Prinses Paola ziin zondag j.l. van hun huwe lijksreis naar Spanje in Brussel teruggekeerd. Geruchten over het feit, dat het prinselijk paar een blijde gebeurtenis te wach ten stond, werden enkele dagen geleden in de Brusselse hoofd stad overigens niet officieel tegengesproken. Er is geen datum genoemd. De 21-jarige prinses trad op 2 juli j.l. met de 25-jarige Prins Albert in het huwelijk. f Advertentie i tloen verdwijnen. Succes is mogelijk, aldus de Russische premier, als de staten zich concentreren op hetgeen hen nader tot elkaar kan brengen. Geen verschillen in ideologie mogen de staten afhouden van toepassing van de beginselen van vreedzame coëxistentie en vriend schappelijke samenwerking. In de 20ste eeuw, zei hij, is het onmogelijk kruistochten tot ver nietiging van heidenen te hou den zonder het gevaar te lopen dat de wereld in de grootste ramp van haar geschiedenis wordt gestort. De tijd is nu gekomen voor een periode van internationale on derhandelingen, bijeenkomsten en conferenties van staatslieden, opdat de dringende internatio nale vraagstukken worden opge lost, aldus Chroesjtsjef. Wat be tekent beëindiging van de koude oorlog?, vroeg hij. Het is in de eerste plaats noodzakelijk de aan sporingen tot oorlogvoering te beëindigen. „Bepaalde kortzichtige staats lieden" bleven oorlogszuchtige redevoeringen houden. Het wa- „Vanguard 3" zal dertig a veertig jaar in zijn baan kunnen blijven Een kunstmaan van 45 kilo, die in de nacht van donderdag op vrijdag op de Amerikaanse raketbases van Cape Canaveral met behulp van een Vanguard-raket is gelanceerd, is in een baan om de aarde gekomen, aldus is door functionarissen meegedeeld. f Advertentie) BINNENVERINGBED In de kunstmaan bevinden zich instrumenten voor het meten van het magnetische veld van de aar de en de X-stralen van de zon en voor het registreren van andere omstandigheden in de ruimte. De lancering van deze Van- guard-satelliet, de laatste van deze serie, was dinsdag j.l. om technische redenen uitgesteld. Donderdag mislukte een poging met een satelliet van 120 kilo, die met behulp van een Thor-Able raket werd gelanceerd nadat reeds woensdag een Jupiterraket met muizen en kikkers kort na de lancering tot ontploffing was gebracht. De satelliet „Vanguard drie" is kegelvormig en samengesteld uit magnesium en glasvezel. Het verst van de aarde verwijderde punt van zijn baan zal op 3700 km afstand liggen, het meest na bije op 507 km afstand. Met de instrumenten in deze satelliet wil men o.a. proberen gegevens te krijgen over plaat sen met gevaarlijke straling waarmee men rekening zal kun nen houden bij ruimtereizen van de mens. De „Vanguard drie" zal vol gens mededelingen van een offi ciële woordvoerder dertig a veer tig jaar in zijn baan kunnen blij ven. De radiozendinstallatie van de kunstmaan zou ongeveer drie maanden lang kunnen werken. In de Verenigde Staten wor- Mijnwerkers op 300 meter onder de grond door brand van de buitenwereld afgesneden Ongeveer 45 mijnwerkers van een steenkoolmijn nabij Glasgow, in Schotland, zijn op driehonderd meter onder de grond door een brand van de buitenwereld afge sneden. Gevreesd wordt dat zij niet meer te redden zullen zijn. Zes ingeslotenen konden wor den gered, terwijl reddingsploe gen tot nu (oe één lijk hebben 'geborgen. Er was brand uitgebroken ln Ben ondergrondse luchtververser. Deze kon worden geblust, doch inmiddels waren er andere bran den uitgebroken. Het reddingswerk werd zeer bemoeilijkt door hitte, rook en gas. Weer bovengronds gekomen redders verklaarden dat het be neden wel een brandende oven geleek en dat het in de hel niet erger kon zijn. De zes geredden werden in vol komen uitgeputte toestand naar een ziekenhuis overgebracht. Er zouden vrijdag veel meer mannen in de mijn zijn geweest, ware het niet dat er een staking is geweest, die donderdag j.l. ein digde. Vele mijnwerkers hadden besloten maandag het werk te zullen hervatten. den duidelijke radiosignalen op gevangen van de kunstmaan. Het was de twaalfde kunst maan die de Amerikanen in 20 maanden tijds in een baan om de aarde hebben gebracht. De Russen hebben drie Spoet niks met succes gelanceerd, waarvan dc derde nog om de aarde draait. Van de Amerikanen draaien nu drie Vanguards, twee Explorers, twee Discoverers en de schoe penradsatelliet om de aarde. SCHUIMRUBBERBED verkrijgbaar bij: De bevolking van de midden- Hudson-riviervallei heelt vrijdag Prinses Beatrix begroet met ge juich, vriendelijke woorden en geschenken. In de straten stonden school kinderen met Nederlandse vlag getjes opgesteld toen de auto stoet zich een weg baande door de dorpjes Highland, New-Paltz en Hurley waar zich in de 17e eeuw Nederlanders vestigden. In Kingston, de belangrijkste stad van het gebied, legde de Prinses een krans voor een bronzen beeld van Henry Hud son. Later lunchte de Prinses in het hotel van Kingston met 12 studenten uit de omgeving. Aan haar rechterzijde zat de 21-jarige kadet Robert Montgomery die haar donderdag begeleid had op een bezoek aan de Amerikaanse militaire academie van West- point. Mej. Gail Jarvis, dochter van een directeur van een oliemaat schappij die donderdag de gast vrouw van de Prinses was tij dens een kort bezoek aan Vas- sar College in Poughkeepsie, zat aan haar linkerzijde. „Zij maak te op mij de indruk zeer intelli gent te zijn en een zeer grote be- langsteling te hebben", aldus Ro bert Montgomery; en Gail Jar vis zei: „Zij wist waarover ze praatte, veel meer dan wij dan ik". Gisteravond heeft H. M. de Koningin in Rotterdam de ope ning bijgewoond van het nieuwe A.M.V.J.-gebouw, dat zijn ingang heeft aan de Mauritsweg, maar een onverbrekelijke combinatie vormt met het „Rijnbotel", dat reeds enige tijd geleden in ge bruik werd genomen. Een andere studente zei: „Ze wist bijzonder veel, ze kon over alles praten ook over de econo mische aspecten van de K.L.M." In Kingston bezocht de Prinses verder de oude Nederlands Her vormde kerk die onlangs 300 jaar bestond. Zij bekeek een van de oudste registers van de kerk waarin in het Nederlands was geschreven. In de stad Hudson nam de Prinses een parade die een uur duurde, in ogenschouw. Deze werd gehouden ter herdenking van de tocht van Henry Hudson. Daarna ging zij aan boord van het jacht „Dauntless" die de Prinses naar Albany, dc hoofd stad van de staat New York, zou brengen. De tocht over de rivier werd enkele minuten onderbroken toen een groep padvinders in In diaans costuum per kano naar de „Dauntless" voer en de Prin ses begroette. pengckletter moest nu maar eens ophouden. De sleutel tot verbetering van het gehele internationale klimaat noemde Chroesjtsjef het elimi neren van de erfenis van de laat ste oorlog. Er moest een vredes verdrag met Duitsland komen en de buitenlandse troepen moesten uit Duitsland verdwijnen. Spreker deed een beroep op de regering van Amerika, Frankrijk en Engeland alle pogingen in het werk te stellen om dit doel te be reiken. Door de koude oorlog kon China niet de plaats in de V. N. innemen die haar rechtens toe kwam. Het is ondenkbaar, aldus de Russische premier, dat iemand ernstig kan menen dat er grote problemen kunnen worden opge lost zonder China. Vroeg of laat zou Formosa met de rest van China worden herenigd. Hoe eer der dit gebeurde, hoe beter. „Is het realistisch te verwach ten dat de Verenigde Naties haar doel zullen bereiken", vroeg de Russische staatsman. De Sowjet- Unie gelooft dat de tijd gekomen is voor een radicale wijziging in in het belang van de gehele mens heid. De Sowjet-Unie gelooft ook, dat de uitwisseling van bezoeken zal bijdragen tot een algehele be ëindiging van de koude oorlog, mits men aan beide zijden dit doel wil bereiken. De conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken in Ge nève was niet voldoende geweest voor een feitelijke oplossing der problemen, maar had de stand punten op een aantal punten dichter bijeen gebracht. Er was een vrij goede basis gelegd voor het bereiken van overeenstem ming. Het was vooral bemoedigend, dal er belangrijke stappen wa ren gedaan tot ontwikkeling van de Russiseh-Amerikaanse betrekkingen. De ontwikkeling van de internationale toestand hing van die betrekkingen af. „Het ijs is begonnen te breken en wij zijn daar oprecht blij om", aldus Chroesjtsjef. De Russische premier wenste de landen, „die vechten voor hun bevrijding van koloniale onder drukking'- succes. Het koloniale stelsel was aan het verdwijnen. Eén probleem is er, aldus de premier, waarvan de oplossing door alle landen met ongeduld wordt verbeid, namelijk dat der- ontwapening. Een juiste oplos sing daarvan is beslissend voor oorlog of vrede. Er is nog nooit in een dergelijk tempo bewapend als nu het geval is, zei de Russische premier. Nog nooit ook zijn de wapens zo ge vaarlijk geweest. Als er een nieu we oorlog zou uitbreken, zou den er tientallen miljoenen slachtoffers vallen, ook onder de burgerbevolking. Er bestaan di verse militaire bondgenootschap pen en er is zoveel ontvlambaar materiaal bijeengebracht dat een enkele vonk een ramp kan ver oorzaken. Vorig jaar had de Sowjet-Unie eenzijdig de kernwapenproeven gestaakt in de hoop dat de an dere mogendheden dit voorbeeld zouden volgen. Die hoop was niet verwezenlijkt, maar de Sowjet- Unie zou geen proeven meer ne en als de anderen het ook niet eden. cle Chroesjtsjef spiïik gedurende een uur en 12 minuten. Hij kreeg een donderend applaus. De Assemblee-voorzitter Dr. Be- launde dankte de Russische pre mier voor zijn toespraak. De vergadering werd vervolgens verdaagd. (Advertentie.) NOORDSTR.B't -86 TEL.2573 TERNEUZEN Premier Chroesjtsjef heeft in de assemblee van de Ver. Naties het volgende voorstel gedaan: 0 In een periode van vier jaar moeten alle landen volledig ont wapenen. Zij moeten na die tijd geen enkel middel meer be zitten om oorlog te voeren. Dit betekent, aldus de Russische premier, dat er geen strijd krachten meer zijn, dat de generale staven en oorlogsministe ries worden afgeschaft, militaire academies worden gesloten en dat tientallen miljoenen mensen terugkeren tot vreedzame, scheppende arbeid. Buitenlandse militaire bases moeten verdwijnen, alle kern bommen moeten worden vernietigd en verdere produktie ver boden. Hun energie moet voor vreedzame doeleinden worden aangewend. 1$ Militaire raketten van alle soort moeten verdwijnen. Raketten dienen dan alleen nog te worden gebruikt voor transport en voor het onderzoek van de ruimte. Dp staten zouden alleen nog kunnen beschikken over een be perkte politiemacht of militie, voorzien van lichte wapens, uit sluitend voor liet handhaven van de binnenlandse orde. Om te voorkomen dat iemand zijn verplichtingen ontduikt, stelt de Sowjet-Unie een controle lichaam voor waarin alle landen vertegenwoordigd zijn. Het moet in werking treden naarmate de ontwapening vordert. Als de ont wapening volledig is, moet de controle ook volledig zijn. Het spreekt vanzelf, aldus de Russiscne premier, dat de Sow jet-Unie bereid is over een ge deeltelijke ontwapening te onder handelen als het Westen niet vol ledig wil ontwapenen. 3. 4. Voor dat geval stelde hij voor: Vorming van een zone van controle en inspectie met gen vermindering van de buiten landse troepen in W.-Europa; De vorming van een atoom- wapenvrije zóne in Centraal- Europa; Terugtrekking van alle bui tenlandse troepen en ophef fing der bases; Een nietaanvalsverdrag tus sen de NAVO en het Pact van Warschau; Een akkoord over de kwestie van onverhoedse aanvallen. NOG STEEDS DROOG Vochtiger lucht stroomde de afgelopen dag om een krachtig gebied van hoge luchtdruk boven de Britse eilanden, via de Noord zee naar ons land, hetgeen aan- ZONDAG 20 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.42 4.17 4.57 5.07 n.rp. 3.54 4.29 5.09 5.19 MAANDAG 21 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens £.14 4.28 Terneuzen 4.49 5.03 Hansweert 5.29 5.43 Walsoorden 5.39 5.53 ZON MAAN cm onder op onder Sept. 19 6.19 18.48 19.51 8.51 20 6.21 18.46 20.18 9.56 21 6.22 18.43 20.48 10.58 22 6.24 18.41 21,22 11.58 leiding gaf tot wolkenvelden, waarin echter ook flinke opkla ringen voorkwamen. Intussen handhaafde zich de nijpend wor dende droogte in geheel West- Europa, daar in dit gebied geen depressie-activiteit wordt aange troffen. Deze vinden we op de Oceaan ten zuiden van Groen land. Daar ontwikkelde zich gis termiddag 'n zeer actieve storm- depressie, weike met zware herfststormen gepaard gaat. Deze ontwikkeling zal er toe bij dragen dat het hogedrukgebied de komende 24 uur met zijn zwaartepunt in onze omgeving blijft vertoeven, zodat er in het heersende weerbeeld geen wezen lijke verandering zal optreden. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot hedenavond. Rustig' weer. Droog weer met zonnige perio den, maar ook enkele wolkenvel den. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Middag- temperaturen van 17 tot 20 gra den.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1