De Verenigde Staten steunen plan van De Gaulle voor Algerië Eerste lanceerpoging van maanraket mislukte Vergadering van V.N.-Assemblee NO VITA Aanslag op Messali Hadj Prinses Irene onthulde Airborne-monument Weero verzicht Chroesjtsjef ook in New York koel ontvangen HOOGWATER WEERBERICHT rdag 17 september '59 VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4784 EERSTE BLAD NA DE REDE VAN DE GAULLE Het bezoek van premier Chroesjtsjef LANCERING VAN AMERIKAANSE AARDSATELLIET MISLUKT PHILIPS HET BEZOEK VAN PRINSES BEATRIX AAN AMERIKA Chroesjtsjef onthult: franse Snelhreiwoi Nieuw beroep van Selwyn Lloyd voor de ontwapening Directeur van Vlaamse televisie verongelukt PHILIPS ZON' en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: ferneuzen. Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NS 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,— per week 48 ct Losse nrs 9 ct DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v li Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regei meet 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nar. President Eisenhower heeft donderdag te Washington op een persconferentie verklaard dat het woensdag j.I. door president De Gaulle ontvouwde plan voor Algerië geheel in overeenstem ming is met de Amerikaanse hoop dat de Franse regering een rechtvaardig en liberaal pro gramma voor Algerië zal afkon digen, dat door de Verenigde Staten kan worden gesteund. Hij noemde De Gaulle's rede een vergaande verklaring, waarin uitdrukkelijk toezeggingen wor den gedaan voor het verlenen van het recht tot zelfbeschikking aan het Algerijnse volk. „Ik ben zeer bemoedigd door de moedige en van staatsman schap getuigende verklaring van e Franse president en ik hoop at zij zal leiden tot een spoedige staking der vijandelijkheden in Algerië", aldus Eisenhower. De Algerijnse organisatie van oud-strijders protesteerde in een te Algiers uitgegeven verklaring tegen president De Gaulle's jong ste voorstellen. De oud-strijders bestrijden dat iemand aan departementen af scheiding kan aanbieden „welke grondwettelijk deel uitmaken \an de Franse republiek", maar betuigen hun tevredenheid over de verzekering dat er geen on derhandelingen met het Algerijn se nationale bevrijdingsfront zul- In antwoord op een vraag ver klaarde Eisenhower niet te kun nen zeggen of De Gaulle's nieuwe plan er toe zou leiden dat de Ver enigde Staten bij de behandeling van het Algerijnse vraagstuk in de algemene vergadering der Verenigde Naties 'n ander stand punt zouden gaan innemen dan het neutrale, dat zij tot nu toe hebben ingenomen. Hij lichtte toe dat hij over deze ontwikkeling nog geen overleg had gepleegd met zijn raadgevers van het ministerie van Buiten landse Zaken. Hij had weliswaar De Gaulle's verklaring gelezen, doch hij had deze nog niet nauw keurig kunnen bestuderen, zodat hij nog geen commentaar kon geven op bijzonderheden ervan. De president merkte nog op dat beide partijen extremisten in hun gelederen tellen, die zich te gen De Gaulle's verklaring zou den kanten, „doch dit is altijd het geval, wanneer er een opbouwend voorstel wordt gedaan". Hierop kwam Chroesjtsjefs be zoek aan de Verenigde Staten ter sprake. Een verslaggever vroeg de pre sident of hij over enige aanwij zing beschikte, dat Chroesjtsjef zijn standpunt had gewijzigd met betrekking tot de vraagstukken welke Oost en West verdeeld houden. Eisenhower antwoordde dat het verblijf van Chroesjtsjef in len worden gevoerd.'In Algiers de Verenigde Staten van te korte v,„* „„„„A„'duur was geweest om reeds tot in bijzonderheden te kunnen af dalen. Hij merkte wel op dat deze was het donderdag overigens rustig. De Britse regering is, aldus een woordvoerder van het Foreign een bijzonder vriendschappelijke Office, tevreden over De Gaulle's I ou g aangenomen, verklaring en ziet er nieuwe hoop De eerste bespreking die hij in voor een naderende \rede in met de Russische premier had Algerië. gehad, was gewijd geweest aan een bespreking van de punten die zullen worden behandeld op hun bijeenkomst te Kamp David, die 25 dezer begint. Hij voegde hieraan toe dat de houding van Chroesjtsjef er een was van Een poging van de Amerikanen trt e ®en atK'er® op donderdag om een satelliet ,n vereenstemmmg wil van 120 kilogram, „Transit 1" genaamd, in een baan om de Een verslaggever wilde weten aarde te brengen, is mislukt, al- j Chroesjtsjefs afschuw van het dus werd korte tijd na de lan- denkbeeld van een eventuele der- eering door het Amerikaanse de wereldoorlog even groot was ministerie van landsverdedigingals die van Eisenhower. De pre- meegedeeld. De satelliet had de sident antwoordde hierop beves- seinen, waaruit had moeten blij- tigend gchuldig is aan het volk", aldus Eisenhower. Hij vervolgde: „Er bestaat nog steeds ruimte voor misverstan den en misrekening die zeer ernstige gevolgen zouden kunnen hebben zelfs in het geval dat anderen de voor de hand liggende waarheid aanvaarden dat oorlog neer zou komen op wederzijdse zelfmoord". De president verklaarde nog niet te weten wanneer hij de Sowjet-Unie zal bezoeken. Hij hoopte dat zijn echtgenote hem zou kunnen vergezellen, doch er moest nog een aantal factoren worden overwogen. Een verslaggever wilde weten of Chroesjtsjefs verschijning voor de televisie bij sommige Amerikanen niet de indruk zou kunnen wekken dat hij „een nogal aardige kerel" is. De president antwoordde dat de gehele Amerikaanse bescha ving en de gehele theorie van het functioneren van een vrije regering er van uitgaan dat een ieder het recht heeft zijn inzich ten aan het publiek kenbaar te maken op de wijze die hij ver kiest. Hij voegde hieraan toe: „De Amerikanen zijn sterk ge noeg om Chroesjtsjef te kunnen zien en horen en hun eigen con clusies te trekken. Ik denk niet dat men hem geruime tijd voor de gek kan houden". Eisenhower merkte nog op dat de Amerikanen vanzelfsprekend benieuwd waren om Chroesjtsjef wiens naam zij in grote koppen in hun kranten hadden gelezen, te zien. Zij hadden hem echter met een zekere reserve begroet, die niet meer dan natuurlijk was. (Advertentie) RADIO deBUCK nocnosTHM Si mzsrtremcuzen Prinses Beatrix heeft donder dag de eerste bol geplant in een bloementuin bij Tuxedo in de staat New York, waar 't komen de voorjaar, als de tuin voor het publiek wordt opengesteld, twee miljoen bloembollen zullen bloei en. Ten gerieve van de persfoto grafen plantte de Prinses een tweede bol. Een orkest bracht Nederlandse melodieën ten gehore. Het was zonnig maar koel weer. De Prin ses droeg een lichtbeige wollen jas. Zij heeft later een bezoek ge bracht aan de militaire academie te West-Point en aan generaal George Washingtons vroegere hoofdkwartier te Newburgh. In die plaats heeft zij de lunch ge bruikt. Na de lunch heeft de Prinses thee gedronken met studenten van Vassar College, een meisjes universiteit, en een bezoek ge bracht aan mevrouw Franklin Roosevelt. De Russische premier heeft aan de Amerikaanse senatoren onthuld dat de eerste Russische poging om isen raket naar de maan te zenden mislukt was we gens technische moeilijkheden. Senator Fulbright, voorzitter van de senaatscommisie voor buitenlandse aangelegenheden, zei dat Chroesjtsjef verklaard had dat de eerste poging een week voor de lancering van za terdag 12 september mislukt was. Hij zei dat de eerste raket beproefd werd maar dat deze niet goed werkte. De raket werd toen door een andere vervan gen. Eerst weigerde Chroesjtsjef te zeggen of de Sowjet-Unie te kampen had gehad met een mislukte lancering. Hij zei te gen de senatoren dat zij dat maar moesten navragen bij vice-president Nixon die een paar dagen geleden verklaard had dat drie Russische lanceer- pogingen mislukt waren. Na zijn latere onthulling stond Chroesjtsjef op en zei: „Dat is de waarheid en ik wil zweren leven. De volken moeten zelf beslissen over het stelsel in hun land. Wij moeten pogen vrien den te zijn en elkaar en het soort stelsel dat de ander wil, te respecteren", aldus Chroes- jtsjef. Senator Kennedy zei na de bijeenkomst dat de premier geen blijk had gegeven van een wijziging in 't Russische stand punt in de belangrijke kwestie die Oost en West verdeeld hou den. „Hij zei vooral belangstel ling te hebben voor de ontwa pening". Verder had Chroesjtsjef zich geprikkeld getoond over de vraag die tijdens de lunch met de persclub aan hem gesteld was (deze betdof de activiteit van Chrod^jtsjef tijdens het tijdperk van Stalin). Senator Frank Church zei tegen verslaggevers dat de Rus sische premier geweigerd had over andere landen dan de Ver. Staten en Rusland te spreken. Wij vroegen hem waarom de Russen met wapengeweld hun stelsel opleggen aan landen zo als Hongarije, maar Chroes jtsjef zei: „U stelt mij vragen over derde landen en ik heb met president Eisenhower afgespro 1IJL UK. Wil ÜWCIC11 t 4. op de bijbel. Als Nixon denkt ken .me- over derde landen te dat hij gelijk heeft laat hem sPreken dan op de bijbel zweren". Chroesjtsjef zei na de bijeen komst met de senatoren dat zijn besprekingen met hen „zeer goed en nuttig" waren. „Ik geloof dat hoe meer wij bijeengekomen, hoe beter wij el kaar zullen gaan begrijpen en hoe sterker ons streven naar vrede zal worden. Ik herhaal dat de Sowjet-Unie in vrede en vriendschap met 't Amerikaan se volk en met alle volkeren wil De Amerikaanse minister van i aldaar. Hij zei dat een bevredi- Buitenlandse Zaken, Christian gende oplossing van het „tragi- Herter, heeft donderdag in de al- sche vraagstuk" der Palestijnse gemene vergadering der Ver-vluchtelingen belangrijk is voor enigde Naties verklaard dat de een blijvende vrede en stabiliteit Hij vestigde echter wel de aan dacht op de verschillen tussen het Russische en het Amerikaan se regeringsstelsel. „Men moet steeds voor ogen houden dat een vrije regering verantwoording ken dat hij in zijn baan was ge komen, niet uitgezonden. De lancering geschiedde op de basis te Cape Canaveral in Flo rida met behulp van een onge veer dertig meter lange „Thor"- raket, onder verantwoordelijk heid van het ministerie van De fensie. Dit deelde na de lancering mee dat de tweede van de drie rakettrappen volgens programma was ontbrand. De satelliet had in een vrijwel cirkelvormige baan op ongeveer 650 kilometer hoogte om de aarde moeten komen. Hij zou dan met het blote oog waar- E neembaar geweest zijn. Men wilde met deze lancering nagaan of het mogelijk is aard- satellieten te gebruiken als na- vigatiestations in de ruimte voor schepen en vliegtuigen. Men wil- de dan in de komende drie jaren nog vijf van dergelijke satellieten J| anceren. I >!HllilllllMllllilliililllllllililllinililllllllinilillliliminniHnilllHnilliliiir Advertentie. I I I.MillIM 11II i,|,i I l 1111ii 11 i I I l ii U In 15 uur breit U met de hand een compleet vest. Kleuren die U nergens ziet. Russische maanraket ,,ons waar schuwt onze pogingen om vrede op aarde te verzekeren, te be spoedigen". Hij zei dat de Verenigde Staten hadden gepleit voor een interna tionale benadering van ruimte vraagstukken. Maar zij zagen „tot nu toe weinig tekenen van in dit gebied. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Seiwyn Lloyd zet te een plan van drie stadia uit een Russische geneigdheid om een in een nieuw beroep om vor- samen te werken". Hij merkte op deringen op het gebied van de Messali Hadj, leider van de 'r'vi'iv"1'0 Algerijnse beweging (M.N.A.), een tegenhanger van het nationale bevrijdingsfront (F. L. N.), is gisteren ontsnapt aan een aanslag die in de buurt van Chantilly, ten noorden van Parijs, op hem gepleegd is. De nationalistische leider woont sinds januari, toen hij door de Franse regering na een gevangenschap van drie jaar werd vrijgelaten, in Chantilly. De aanslag geschiedde toen Messali Hadj zijn ochtendwande ling maakte. Volgens de eerste berichten werd een man die hem vergezelde gewond. Messali Hadj is tegen gebruik van geweld in de strijd voor vrij heid van Algerië terwijl de F.L.N. Frankrijk met de wapens be strijdt en onafhankelijkheid voor Algene wil. De ongeveer zestig- jarige Messali heeft reeds lang •oor de tweede wereldoorlog ge streden voor de vrijmaking van het Algerijnse volk. Sedert 1952 was hij verbannen op Belle-Ile- en-Mer voor de Franse kust. Op januari werd hij door generaal De Gaulle vrijgelaten. Hij vestig de zich toen in Chantilly, ca. 50 km van Parijs. dat Rusland geweigerd had deel te nemen aan het werk van de speciale V.N.-commissie voor de ruimte. „Wij hopen dat de Sowjet- Unie zal deelnemen aan de V. N.- pogingen tot samenwerking. Er zou geen dramatischer bewijs van een geest van samenwerking in de wereld van vandaag zijn dan een eensgezind optreden van de assemblee op dit gebied. Dit zou een belangrijke stap zijn in gl het proces van vreedzame ver anderingen. De recente gebeur tenissen hebben getoond hoe snel de ruimtebarrière werd gepas seerd. De Amerikaanse „Explorer 6", het schoepenrad, cirkelt zes we ken na de lancering nog rond en „wij geloven dat deze ontwikke ling de dag nader brengt dat de landen der wereld door een net werk van verbindingen met het heelal zullen zijn verbonden". De Russische maanraket zeker een groot resultaat duidt op de spoedige verbreiding Na de aanslag verklaarde Mes sali te geloven dat de aanslag gepleegd was met een mitrail leur of met granaten. Tijdens zijn gebruikelijke och tendwandeling hoorde hij plotse ling schoten. Hij verborg zich achter een boom waardoor hij ontwapening te maken. Het eerste stadium zou be staan uit die onderdelen van de voorstellen van 1957 die onmid dellijk zouden kunnen worden besproken. Daartoe zouden be horen technische besprekingen over het beëindigen van liet ge bruik van splijtbaar materiaal voor het vervaardigen van wa pens, de vestiging van 'n instan tie die militaire inlichtingen moet verzamelen en het „steriliseren" van bepaalde wapens in opslag plaatsen onder internationale controle. In de tweede fase zou men o.a. moeten ophouden met het ge bruik van splijtbaar materiaal voor het vervaardigen van wa pens, de conventionele bewape ning moeten beperken en een in spectiestelsel tegen verrassings aanvallen moeten instellen. De slotfase zou zijn een uitge breide ontwapening door alle landen onder internationale con trole. Lloyd zei dat Engeland meent dat een bijeenkomst van rege ringshoofden zou bijdragen tot verbetering van de atmosfeer tussen Oost en West. Hij zei dat Engeland diep ge troffen is door de mededelingen over „massale onderdrukking" door communistisch China in Tibet". Verder is Engeland bereid elk voorstel te bestuderen om over eenstemming te bereiken over maatregelen ter verlichting van de toestand in Laos en om de rechten van een soeverein volk te handhaven. Senator Fulbright verklaarde dat Chroesjtsjef gezegd had dat de vrede afhankelijk is van een erkenning dat de geschie denis moet beslissen of het communisme beter is dan het kapitalisme of omgekeerd. Hij was bereid zich neer te leggen bij de beslissing van de geschie denis en zou niet zijn toevlucht tot geweld nemen. De Russische premier wilde het Duitse vraagstuk slechts in zeer algemene lijnen bespre ken. Hij zei er zeker van te zijn dat de bevolking van Oost- Duitsland tevreden was over haar regering en dat hij Oost- Duitsland en West-Duitsland wilde laten beslissen over een hereniging. Chroesjtsjef zei verder voor stander te zijn van uitbreiding van de uitwisseling op cultu reel en onderwijsgebied. Hij werd echter onderbroken door de Russische minister voor cul turele betrekkingen met het buitenland. Deze verklaarde dat ontwerp van het „State Depart ment" voor een nieuwe cultu rele overeenkomst met de Sow jet-Unie voorzag in minder uit wisselingen dan in het verle den. „Dat wist ik niet", zo zei senator Sullbright. De Russische premier uitte verder zijn bereidheid tot Rus sische deelneming aan geza menlijke projecten voor onder zoek van de ruimte, maar hij verwierp een voorstel daartoe zolang er geen pariteit zal zijn in de deelneming van Oost en West. Hij klaagde dat de Ver. Staten het Russische volk niet het juiste respect tont. De Rus sische bevolking' wenst een be handeling waarop zij naar haar verrichtingen recht heeft. Op vragen over de reisbeper kingen aan buitenlanders in Rusland zei Chroesjtsjef, dat deze noodzakelijk zijn zolang de Vei'. Staten bases heeft rond het gebied van de Sowjet-Unie. Ook verdedigde hij de Russi sche censuur op nieuwsberich ten. Censuur is nodig om aan „krijgszuchtige" opmerkingen een eind te maken. Later maakte hij grapjes over het incident tijdens de lunch met de persclub toen hem ge vraagd werd naar zijn activi teit tijdens het regime van Sta lin. Hij zei: „Als een Ameri kaanse correspondent in Mos kou geprobeerd had een verhaal door te geven dat gebaseerd was op een dergelijke vraag dan zouden zelfs de meisjes op het telegraafkantoor geweigerd heb ben het door te zenden". De directeur van de Vlaamse televisie. Bert Leysen, is gister ochtend het slachtoffer gewor den van een verkeersongeval te Wezenaal. Hij werd naar een kliniek te Leuven overgebracht waar hij korte tijd later is overleden. het parachutegordijn rond clc steen van üankoaarneid in Veg- hel weg en hechtte er 'n konink lijke erekrans aan. Grote forse van de vraagstukken op aarde kei els, stram in de houamg, lie- naar het heelal. Zij waarschuwt pen de tranen over de wangen, ons ons werk voor de vrede op z2 slikten moeizaam. Toen klonk aarde te versnellen. j 't Amerikaanse volkslied over de Wij moeten al onze verbeelding hoofden van duizenden en dui- en ons vernuft gebruiken om een zenden samengestroomde men- weg te vinden om dit ras te sen tussen een woud van vlag- weerhouden vart 'het uitbreken Sen- Ontroering over de geva: Een jonge in lichtblauw ge- ming eagle" en de „krijsende ade- klede Prinses scnoof gisteien laar" in het blazoen voert. De vaandelwacht van de divisie, gestoken in donkerblauw met zil veren helmen, dertien man met twee hoofdofficieren, hief na de plechtige onthulling de standaar den van de Verenigde Staten en de divisie weer. Na de plechtigheid werd de Prinses ten raadhuizc ontvangen en later uitgeleide gedaan dooi de wnd Commissaris van de Ko ningin in Noord-Brabant de heer G. R. Pnilippart en door ourge- De Sowjetrussische premier en eerste partijsecretaris Nikita Chroesjtsjef is donderdag uit Washington in New York aan gekomen, waar hij twee dagen zal verblijven. Met een pas opgeschilderde goederenlift begaf het gezelschap zich van het perron naar de bagage-afdeling van het grote station, waar de premier begroet werd door een vertegenwoor diger van het Newyorkse stads bestuur. Vier meisjes van de Sowjet-afvaardiging naar de Verenigde Naties boden de Rus sische leider en zijn vrouw bloe men aan. Om Chroesjtsjefs ze nuwen zoveel mogelijk te sparen, hadden metaalarbeiders op een bij het station gelegen bouwwerk het verzoek gekregen hun werk te staken. In zijn welkomstwoord herin nerde de vertegenwoordiger van het stadsbestuur van New York er aan, dat d,e bevolking van de stad bestaat uit vele rassen die in harmonie met elkaar leven. Chroesjtsjef dankte voor de ontvangst en hij wenste de be volking van de stad veel succes in haar werk. Hierbij richtte hij zich als „voormalig arbeider" vooral tot de „arbeiders die de welvaart scheppen". Hij herhaal de zijn wens om tot een beter wederzijds begrip te komen tot versterking van de vrede. Hier voor riep hij ook de hulp van de Amerikaanse pers in. In een gesloten auto, begeleid door motorpolitie, reed het echt paar Chroesjtsjef naar het Wal- dorf-Astoriahotel, waar het twee dagen zal logeren. De houding van het publiek was dezelfde als die in Washing ton. Er was geen gejuich, maar ook geen openlijke vijandigheid. Kort na zijn aankomst in het hotel vertrok de premier naar het Commodorehotel, waar bur gemeester Wagner hem 'n lunch aanbood. Mevrouw Chroesjtsjef bleef in liet Waldorf-Astoriahotel, waar zij met haar twee dochters aan een lunch de gast was van de vrouw van de Newyorkse burge meester. zijn leven redde. Hij schatte dat van een kernoorlog. De Verenig-! len strijdmakkers, parachutisten er ongeveer 15 aanvallers waren, I de Staten beschouwen de komen- van de 101ste Amerikaanse divi- meester en mevr. J. P. Schreven, te oordelen naar de intensiteit de onderhandelingen in een ont-1 sie luchtlandingstroepen, die pre- van het schieten. Maar hij was wapeningscommissie van tien cies v'i)lt:en jaar geleden uit de daar niet zeker van, omdat zij landen 'n belangrijke kans daar-blauwe lucht naar de door zon zich schuil hielden in het struik gewas. Hij weigerde gissingen te ma ken over de identiteit van dege nen die een aanslag wilden ple gen. Messali voegde er aan toe, dat hij niet onder de indruk was en zeker niet van mening zou veranderen. De politie deelde later mee, dat twee van de aanvallers ge dood zijn. Een werd door de lijf wacht van de Algerijnse leider neergeschoten en stierf onder weg naar het ziekenhuis. De an dere, die ook gewond geraakte, werd twee uur later ontdekt en door de Franse orde-politie neer schoten toen hij weigerde zich over te geven. Hij bleek gewa pend met een licht machinege weer en een pistool. toe „Wij hopen dat de Russische1 overgoten Braoantse landouwen regering deze met dezelfde ernst zweefden om de strijd met de zal opvatten. Succesvolle onder- vijand aan te binden, handelingen kunnen niet slechts Een tachtigtal oudstrijders uit leiden tot vooruitgang voor be- die dagen, van wie dertig nog in perking en controle van de be- actieve dienst, was naar Veghei wapening maar ook de weg ha- £°reiscl om tezamen met 23 ver- nen voor een regeling van andere i tegenwoordigers van de tegen- belangrijke vraagstukken". j woordige bemanning van de di- visie aan de plechtige herden- Over de „wrede onderdrukking hing bij te wonen. Hun ogen van de fundamentele menselijke - olgden de statig-charmante rechten in Tibet door de Chinese Prinses Irene, die namens de communisten" zei Herter dat de Koningin het monument ter her- Verenigde Naties zich duidelijk innering aan de heroïsche strijd zouden moeten uitspreken". i van september 1944 kwam ont- I hullen. Het gordijn week lang- Over het Midden-Oosten zei zaam. De steen, een reusachtige Herter dat het verlichte optre- ln Eirnburg gevonden zwerfkei, den van de Staten in dit gebied verscheen en daarop een bronzen in het afgelopen jaar bijdroeg kangeroe, het geheime code-dier tot verbetering van de situatie van de divisie, die zelf de „serea- (Advertcntie) NOORDELIJKE WIND boven ons land ombuigt in de Het hogedrukgebied dat sinds lichting van het Engelse Kanaal, het beginvan de week het weer! Het gevolg hiervan is dat de bij ons beheerst, nam nog wat in 1 koude polaire lucht met veel ver betekenis toe, terwijl 't centrum der an Noord-Frankrijk kon zich in zuidoostelijke richting doordrmg_en. In Zuid-Fiankrijk naar Schotland verplaatste. Het veroorzaak boven de Noordzee zee een noordelijke stroming die ZATERDAG 19 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.09 3.44 4.24 4.34 n.m. 3.20 3.5g 4.35 4.45 MAAN op onder ZON op onder Sept. 18 6.18 18.50 39 6.19 18.48 20 621 18.46 19.25 39.51 20.3.8 7.45 8.53 9.56 bevindt zich warme lucht met maximumtemperaturen van 21 tot 25 graden. In het overgangs gebied tussen beide luchtsoorten kwam vrij langdurige regenval voor. In de algemene luchtdrukver deling komt weinig verandering, zodat het droge weer bij ons blijft voortduren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot vrijdagavond. Zonnige perioden Droog weer met plaatselijk wolkenvelden, 'maar ook zonnige perioden. Overwegend matige wind tussen noord en noordoost. Weinig verandering in tempera tuur.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1