A 3ik Minister Marijnen sprak over het zuivelbeleid Chroesjtsjef in Amerika Justitiebegroting 1960 De economische samenwerking in Europa Donderdag 17 september '59 DE VRIJE ZEEUW *1 rlijfc ma. riste ima n is Nederland niet meer het goedkoopst producerende zuivelland in de E. E. G. BESLUIT TOT ALGEMENE STAKING IN ARGENTINIË ALGERIE OP V. N.-AGENDA ITALIAANSE HUURKAZERNE INGESTORT De financiële middelen van labour Pagina 5 In het toekomstige zuivelbeleid kan de hoogte van de garantie prijs niet zonder meer gekoppeld worden aan de kostprijs. Het be leid zal ernaar streven om de zuivelsector te beschermen tegen de instabiliteit van de internatio nale marktverhoudingen, waar- bi.! in sterkere mate aandacht zal worden gericht op het bevorde ren van een zo economisch moge- j iijke produktie. Dit is gistermid dag door de minister van Land bouw en Visserij, mr. Marijnen, opgemerkt in een voordracht die hij heeft gehouden op de te Rot terdam gehouden vergadering van de Nederlandse zuivelbond F. N. Z. De minister, die in zijn voor dracht eerst een uitvoerig exposé gaf van de positie van de Neder landse landbouw in de huidige Europese structuur, stelde, dat het garantiebeleid ofwel een in komensbeleid kan zijn (het krijgt dan de vorm van een „boerenbe- zoldigingsbesluit", zo merkte hij op) dan wel een beleid dat erop js gericht de agrarische struc tuur en de werkers in de land bouw te beschermen tegen de ge volgen van de instabiliteit van de internationale marktverhoudin gen. Dit laatste standpunt is naar de mening van de minister het juiste en hij voegde daaraan toe. dat het garantiebeleid zoveel mogelijk verantwoordelijkheid bij de boer moet leggen. Sprekende over de Nederlandse zuivelpro- duktie merkte de heer Marijnen op, dat het bepaald niet meer zó is, dat Nederland het goedkoopst producerende zuivelland in de E. E. G. is. De huidige Nederland se garantieprijs ligt ongeveer op hetzelfde niveau als de richtprijs voor veehouders in België en Duitsland. Overigens stelde de minister ook vast, dat de zuivelsector met zijn nauwe verwevenheid tussen de landbouw, de zuivelindustrie en de handel in zuivelprodukten een bijzonder waardevol onder deel van onze nationale econo mie vormt. Een onderdeel dat door de jaren heen een belang rijke positieve bijdrage levert in onze volkswelvaart. Maar diezelfde zuivelsector on dergaat ook in sterke mate de in vloed van de instabiliteit van marktverhoudingen, die soms het gevolg is van een tijdelijk ver broken evenwicht tussen produk tie en consumptie en dikwijls ook van de sterk protectionistische handelspolitiek van een groot aantal importlanden. Daarom kunnen we in de zui velsector een garantiebeleid niet missen. Door middel van een ac tief garantiebeleid zullen we er naar moeten streven de zuivel sector te beschermen tegen de wisselvalligheden in de interna tionale marktverhoudingen, om daarmede tevens een economisch klimaat te scheppen, waarbinnen met kracht gewerkt kan worden aan de verbetering van de inrich ting en de uitrusting van onze bedrijven. Het feit dat de kostprijs van melk de laatste jaren sterk is ge stegen, heeft ertoe geleid dat ook de garantieprijs steeds hoger is geworden, zodat er thans een bijna onoverbrugbare kloof is ontstaan tussen de garantieprijs en de opbrengstprijs van de melk. Wanneer we echter de oor zaken van deze kostprijsstijging nagaan, blijkt het dat deze ster ke stijging vrijwel zeker mede be- invloed is door het gevoerde ga rantiebeleid. Er bestaat dus een zekere wisselwerking tussen de kostprijs en de garantieprijs van melk, aldus mr. Marijnen. Twee ministers en twee staats secretarissen van Buitenlandse Zaken hebben zich woensdag in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa geschaard in het koor van stemmen, dat eenstemmigheid de wenselijkheid bepleitte van een samengaan van de zes landen der E. E. G. (Bene lux, Frankrijk, West-Duitsland en Italië) en de zeven van de voorgenomen kleine vrijhandels zone (Engeland, Zwitserland, Portugal, Oostenrijk en de drie Skandinavische landen) in een Europese economische associatie, een samengaan, waarbij Ierland, IJsland, Griekenland en Turkije geassocieerd zouden moeten wor den. De regeringswoordvoerders waren de Zweedse minister van Buitenlandse Handel. Lange, zijn Belgische collega Van Offelen namens de Benelux, en de Oos tenrijkse en Italiaanse staats- Chroesjtsjef heeft woensdag ochtend in hemdsmouwen een blik op Washington geslagen. Om kwart voor acht in de mor den stapte hij volkomen onver- 'wacht, uit Blairhouse en nam vier minuten de omgeving in *ich op. Nog wat vermoeid er uit ziend adenmde hij een paar keer diep de frisse herfstlucht in en lachte de toegeschoten fotografen en verslaggevers toe. Hij kon echter geen antwoord geven op hun in het Engels ge stelde vragen. Korte tijd later vertrok de Russische premier met zijn echtgenote naar. een proefboerderij te Beltsville op 30 km van Washington. Een grauwe lucht en een "kille wind hadden inmiddels de plaats in genomen van het zonnige weer van dinsdag. De Amerikaanse minister van Landbouw, Benson, ontving de Chroesjtsjefs in Beltville. De wachtende menigte nieuwsgie rigen gaf geen blijken van geest- dirft. Benson vertelde Chroes jtsjef dat het kapitalisme de Amerikaanse boeren geholpen had een „nergens geëvenaarde" landbouw te ontwikkelen. Functionarissen van het Sta te Department sloegen woens dagmorgen een pover figuur tegenover de hoge Russische gasten. Journalisten moesten nen er n.l. aan herinneren dat 711 vergeten hadden de Russi fy,..ylal hoven Chroesjtsjefs tijdelijk thuis te hijsen. De fout Vi?g hfrsteld maar de man- _.en bloosden bijna even diep ais het rood van de vlag met de hamer en sikkel.... bertcfijj De «2 Peronistische en (Ie J!) roinmunisttsehe vakbonden in Argentinië hebben besloten, vol gende week donderdag het werk loor 48 uur neer te leggen. Dit besluit werd genomen, nadat de regering een reeks eisen van de hand had gewezen. De betrokken bonden hadden O-3- opheffing van de staal van be'eg, herstel van de vrijheid van vakvereniging, de overdracht van landerijen aan hen die de «rond bewerken en het trfeffen van maatregelen om onverwijld een einde te maken aan de sta king van 300.000 arbeiders in de metaalindustrie en 200.000 tex tielarbeiders, geëist. In regeringskringen is men on gerust over de toestand in de ar- beiderswereld. De minister van Economische Zaken, Alsogarav, me veel kritiek van de zijde dèr vakbonden te verduren heeft, had dinsdag een langdurig gesprek "iet de ministers van de strijd krachten, kennelijk om zich van nun steun te verzekeren ingeval de situatie kritiek zou worden. De vroegere Amerikaanse pre sident Harry Truman heeft in New York verklaard dat hij een invitatie voor de receptie van donderdagavond met Chroes jtsjef heeft afgeslagen. Hij had al een afspraak met zijn doch ter en schoonzoon voor een di ner gemaakt. Benson zei dat de landbouw nog steeds Amerika's voor naamste industrie vormt. Ter wijl een deskundige de uitwer king van licht op de groei van verschillende soorten planten aantoonde, trachtten tientallen fotografen nabij-opnamen van Chroesjtsjef te maken: Maar Chroesjtsjef scheen onverstoor baar en luisterde aandachtig. Op een gegeven moment dron gen de fotografen echter te sterk op en moest de politie hen tot kalmte manen. Na de demonstraties in het auditorium begaf het gezelschap zich naar de veeteeltafdeling voor de monstraties van onderzoek in de fokkerij van schapen, var kens en kalkoenen. Bij het uit gaan van de gehoorzaal zei Ben son tot Chroesjtsjef: „Ik ge loof dat u wel een goede boer zou zijn", waarop Chroesjtsjef antwoordde: „Ik denk dat ik niet voor u onder zou doen". Na afloop van de rondleiding door de proefboerderij zei de Russische leider het erg inte ressant gevonden te hebben. Vergezeld door zijn vrouw, een grote groep Russische functio narissen en minister Gromiko begaf Chroesjtsjef zich naar de nationale persclub in Washing ton, waar hij als eregast aan een lunch een toespraak voor de televisie zou houden. Ook hier had de politie strenge vei ligheidsmaatregelen genomen en alle verkeer in de buurt van het gebouw tijdelijk gestremd. Chroesjtsjef begaf zich per lift naar de twaalfde verdieping en nam de trap naar de dertiende waar de lunch plaats had. Ge vraagd door verslaggavers of hij zijn mening omtrent de Ver. Staten al veranderd had, ant woordde de Rus ontkennend. Desgevraagd verklaarde hij dat hetgeen hem tot nog toe het sterkst aangesproken had „de warme ontvangst van het Ame rikaanse volk was, en dat on danks de krachtige anti-propa- ganda. Het bewijst dat het pu bliek de noodzaak van vriend schap met de Sowjet-Unie aan voelt. Men mag het niet eens zijn met onze politieke inzich ten, maar daar we op een pla neet leven moeten we trachten samen te leven. Wij zijn niet van het soort zoals we vaak af geschilderd zijn. Wij verslinden geen babies. We eten uiteinde lijk hetzefde als u: wat vlees, een paar aardappels". Op Ni xon gekomen zei Chroesjtsjef dat de Amerikaanse vice-presi dent vaak een verkeerde opvat ting over de Russen en hemzelf heeft blijk gegeven: „Hij heeft een onjuist beeld van de Sow- j et-leiders voor ogen". secretarissen Gschnitzer en Fol- chi. De stemmen van de Britse, Franse en Duitse regering ont braken helaas in dit debat. Wel had de bondsregering minister Von Merkatz als zwijgende be langstellende afgevaardigd. De enige, die zich in het debat De agendacommissie van de Verenigde Naties heeft woensdag de algemene vergadering aanbe volen tiet Algerijnse probleem op de agenda van de komende zit ting te plaatsen. Elf vrouwen en vijf kinderen verloren woensdagmorgen het leven bij de instorting van een huurkazerne van vijf verdiepin gen te Barlctta (Zuid-Italië). waarin 24 gezinnen woonden. Dertien anderen, ook voorname lijk vrouwen, moesten zich in een ziekenhuis voor verwondingen laten behandelen. Enkele van de slachtoffers hadden staan wachten bij een tramhalte voor het nuis en werden door vallende stenen of balken getroffen. Het ge bouw was pas enkele maanden geleden opgetrokken. Het aantal doden is door de ontdekking van twee lijken in middels tot achttien gestegen. dat de gehele dag duurde, tegen samengaan van de E. E. G. en de kleine vrijhandelszone keerde, was de Franse linkse democraat Pisani, sprekend namens alle Franse afgevaardigden. Hij le verde felle kritiek op de kleine vrijhandelszone en achtte de plannen voor associatie een ge vaar voor de nieuw verworven eenheid van de zes. Wij ontlenen aan de toelich ting van de begroting van justi tie voor 1960, welke op de ge wone dienst een bedrag van ƒ223.855.000 aanwijst (totaal meer dan verleden jaar ruim 9,5 miljoen) WETGEVING. De herziening van de rechts vorm en van de structuur van de onderneming is sinds meer dan 10 jaar een voorwerp van ge dacht enwissoiing lussen re"""' en Kamer. Het komt de minister wensehjK \uui' nut i ue ringsverklaring aangekondigde onderzoek van dit onderwerp door een commissie te doen ge schieden. Het ontwerp van wet tot in voering van de verplichte aan sprakelijkheidsverzekering in zake motorrijtuigen heeft het sta dium van interdepartementale behandeling doorlopen. Het is vervolgens voorgelegd aan enige organisaties van belanghebben den. Naar spoedige indiening van liet ontwerp wordt met kracht gestreefd. Het ontwerp van wet, houden de wijziging van de ïoterijwet met betrekking tot liet pool- en puzzelvraagstuk, zat binnenkort worden ingediend. Het ontwerp van rijkswet, hou dende een geheel nieuwe rege ling van de nationaliteit van de gehuwde vrouw, is opnieuw aan interdepartementaal overleg en aan overleg met de overzeese rijksdelen onderworpen. De in diening van het ontwerp kan in de loop van liet zittingsjaar wor den verwacht. POLITIE. Het personeeltekort bij het korps rijkspolitie heeft de bijzon dere aandacht van de minister. Gedurende het afgelopen jaar is het ondanks de activiteiten van het wervingsbureau niet mo gen gelukken de bestaande te korten in te lopen. Het aantal nieuw aangeworvenen is slechts voldoende geweest om de af vloeiing wegens pensionering enz. te kunnen compenseren. Voor de werving op de begro ting is een hoger bedrag in ra ming gebracht. Teneinde de kring, waaruit de toekomstige politieambtenaren worden gere- cruteerd te vergroten, heeft de minister het voornemen een ver laging van de thans voor benoe ming geldende minimum leeftijd te bevorderen, en met zijn ambt genoot van Defensie in overleg te treden, teneinde na te gaan of vrijstelling van militaire dienstplicht voor degenen, die bij het korps rijkspolitie worden be noemd, kan worden toegestaan. In het kader van het intensive ren van liet verkeerstoezicht zal worden overgegaan tot een sys teem, waardoor enerzijds een surveillance met grotere fre quentie, meer in het bijzonder op de door de verkeersgroepen van het korps rijkspolitic besur- veilleerde wegen, en anderzijds oen snellere behandeling van ver keersongevallen zal worden be reikt. Ingevoerd zal worden mo biel postensysteem in de vorm van speciale in rayons gestatio neerde uitrukwagens, voorzien van een mobilofooninstallatie en van materieel benodigd voor het onderzoeken van verkeersonge vallen en voor het verrichten van technische controles. Het alge meen politietoezicht gedurende de nachtelijke uren zal geleide lijk worden geïntensiveerd door het invoeren van een systeem van gemotoriseerde nachtpa trouilles. Hiertoe zullen onge veer 60 kringen worden vastge steld. Naast de surveillance van het personeel van de landgroe- pen zal op de binnen elke kring gelegen wegen gedurende de nachtelijke uren een surveillance auto, voorzien van een mobilo foon, het algemeen politietoezicht uitoefenen Aneurin Bevan heeft woensdag als penningmeester van de la- bour-partij alle bij de partij aan gesloten organisaties aange spoord, een grotere financiële bijdrage te leveren dan ooit te voren, met het oog op de verkie zingen, die 8 oktober worden ge houden. Het „strijdfonds" van de partij beschikt op het ogenblik over 525.000 pond sterling waarvan 276.000 pond door vakverenigin gen is verstrekt. Morgan Phillips, de secretaris van de labour-party, heeft in januari een streefgetal van 725.000 vastgesteld. Volgens Bevan zijn de finan ciële middelen van de conser vatieven reusachtig. Als labour hier niets tegenover kan stellen, zal het overweldigd worden door de conservatieve propaganda, al dus Bevan.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 7