NS De zeesluis te Terneuzen Russische geleerden hielden pers conferentie te Moskou Verklaring van Chroesjtsjef j RAAMVËNTILATÜR I KADI0 de BUCK 1 Prinses Beatrix in Washington VERSLOOT Weero verzicht Stand 1DER BEVOLKING Nixon over Chroesjtsjef HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT DINSDAG 15 SEPTEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4781 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Na de geslaagde lancering van de maanraket AMERIKA EN DE MAAN PHIILJPS Per ongeluk AMERIKAANS VLIEGTUIG NEERGESCHOTEN Nieuw 1 PHILIPS 159.50 BEZORGDHEID OVER BESMETTING VAN DE MAAN AANKOMST RAKET GECONSTATEERD Gelukwensen van partij en Sow jet-ministerraad RELLETJES bij DURBAN Nog geen overeenstemming op alle punten DE WRIJVING TUSSEN CHINA EN INDIA Verloven op Okinawa ingetrokken MET GERICHTE WARMTE 100 KLEUREN NEMING RIBBENS - TERNEUZEN .-voltrekkingen10 sept. Verhelst, 26 j., jm. en ;er Magdalena De Letter, den: 3 sept. Freddy Ja- 'aria Vernimmen, 5 j., z. Vernimmen en M. M. C. on. te Axel). Janna Mar- Luik, 68 j., geh. gevv. met Toom. 8 sept. Hendrik Jt, 70 j., echtg. van C. n. TERNEUZEN. afgelopen week hebben deze gemeente gevestigd: iareman, Van Steenbergen- van Zaamslag; E. J. M. en N. A. de Smit, Louisa- 7, naar Westdorpe; L. G. van Campen, Axelsestraat Hulst; R. M. Eeckeiaer, aat 42, van Hulst; M. L. iamerlinck, Stationsweg Soest; H. M. A. Roovers, str. 19, van Roosendaal; E. :e, Van Steenbergenlaan Grijpskerke; J. W. Becks, .raat 13, van Middelburg; ijnands en L. Letter, Van genlaan 25a, van Renkum. «kken: A. J. Wieles, liepstr. 92, naar Amstei- J. Palmen, Korte Kerk- naar Roosendaal c.a.; C. rille, W. de Zwjjgerlaan 3, choondtjke; H. M. Krom- 11, naar Rotterdam; J. C. al, Scheldekade 28, naar R. G. M. Speybroek, Nwe rat 17, naar Gent <B.>; J- ng, Westkolkstr. 48, raar en; H. A. Meijer, De Jon- 3, naar Renkum-Öcster- de Bree, Juliana r. zo, otterdam; J. F. Orlebeke, an 26, naar Amsterdam; Verstraeten, Stationsweg BussumR. P. A. de Vries, 'g 111, naar Breda; A. M- Van Steenbergenlaan 25a, sterdam; H. P. A. Doppc- Marijkestraat 14, naar ht; P. F. de Bakker en 1' Bakker, Herengracht lissingen; M. de Groote, raat 49, naar Wemeldinge, 'erdmüllervon Elgg, Lijs- 5, naar 's-Gravenhage. Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251Ü NS 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38X50 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adret Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Een aantal Russische geleer den hebben maandag in de Sowjet-academie van weten schappen een persconferentie gehouden over de Loenik 2. Prof. Alexander Toptsjef, vi ce-president van de academie, zei dat de Sowjet-Unie geen ge- biedseisen zal vastknopen aan de succesvolle poging om de maan te bereiken. Hij deelde mee, dat men nog niet weet wat er van de drager raket geworden is. Er zijn veel gegevens verkregen, die nu wor den uitgewerkt. De wetenschap pelijke apparatuur heeft goed gefunctioneerd. Het besturings mechanisme heeft uitstekend voldaan. De volgende stap, aldus prof. Toptsjef, zal een vlucht van een bemande raket naar de maan moeten zijn. Dit is een bijzon der moeilijke taak, zei hij. die evenwel in een niet al te verre toekomst verwezenlijkt kan worden. Voor besmetting van het maanoppervlak met aardse micro-organismen behoefde men niet bevreesd te zijn. Prof. Leonid Sedof zei dat de lancering mogelijk is gemaakt door de betrouwbare automati sche apparatuur. De baan van de raket week heel weinig af van de berekende. Hoe de raket precies bestuurd werd, wilde hij niet zeggen. Wel verklaarde hij, dat de besturing' automatisch v.as. Prof. Sergei Vernof verklaar de, dat er in de kosmische ruim te nabij de aarde processen gaan de zijn, die tot dusver onbekend waren. De aarde heeft de ruim te als het ware getransformeerd. Onder invloed van het magneti sche veld van de aarde hebben zich rondom onze planeet twee gordels van verhoogde straling gevormd. De Russische geleer-1 den. aldus prof. Vernof, hebben1 samenstelling en energie van de' buitenste gordel bepaald. Vast-| gesteld is, zei hij, dat er ron- dom de aarde electronen draai-j en met verschillende energie. Hoe kleiner de energie, hoe gro ter het aantal. In de stralings- gordeis bevinden zich zoveel electronen, dat zij het magneti sche veld van de aarde zouden kunnen demagnetiseren. De geofysicus Egeni Fjodorof verklaarde dat de Sowjet-ge- ieerden bereid zijn hun colle ga's overal ter wereld de gege vens mee te delen die met be hulp van de Loenik 2 zijn ver kregen. Na analyse zullen de j gegevens worden gepubliceerd. Verwacht wordt dat de raket waardevolle inlichtingen zal verschaffen over de samenstel ling van de ruimte tussen aarde en maan. Wij weten nu, aldus Jodorof, dat dit geen vacuum is, maar dat deze ruimte gevuld is met gas. kosmische stof en ook met grotere deeltjes. Prof. Borjs Koekarkin, vice- voorzitter van de Sowjetrussi- sche astronomische raad, zei dat er met de telescopen pre- ciesere gegevens over de bewe gingen van de raket zijn ver- Kregen dan via de radio. Prol. Joeri Kalinin, deskundi ge op het gebied van de aard magnetisme zei dat de raket behulpzaam zal zijn bij de veri ficatie van de veronderstelling, dat de vloeibare kern van de aarde de bron van haar mag netisme is. Van de maan is be kend, zei hij, dat zij geen vloei bare kern heeft, en als er geen tekenen van magnetisme zijn geregistreerd toen de raket de maan naderde, zou dit de hy pothese steunen. □e geleerden zeiden, dat de raket is gelanceerd toen de om standigheden gunstig waren. Er zijn geen „valse starts" geweest. Dat de lancering zo kort voor Chrcesjtsjefs Amerikaanse reis was ondernomen, was „alleen maar een toevalligheid, waar we niettemin blij mee waren". Er bestaat nog geen vast plan voor een bemande ruimteraket. Hieimee is meer gemoeid dan een paar maanden. Het denk beeld heeft uiteraard de aan dacht. De Loenik 2 had geen remra- ketten en men heeft niet ge tracht de snelheid te verminde ren bij de nadering van de maan. Het State Department heeft in antwoord op vragen meegedeeld, dat het planten van vlaggen op de maan of een ander hemel lichaam niet voldoende is om de soevereiniteit erover op te eisen. Over deze kwestie, die volgens het departement nog niet aan de orde is, zal moeten worden be raadslaagd. (Advertentie). Een woordvoerder van de Ame rikaanse luchtmacht heeft maan dag medegedeeld, dat een straal - toestel van de luchtmacht van 't type F102 door een toestel van hetzelfde type per ongeluk met een raket is neergeschoten. Het getroffen vliegtuig ont plofte en de piloot sprong op on geveer 12.500 meter met een val scherm naar beneden. De Russische premier Chroesjt sjef heeft maandag in Moskou verklaard, zich gelukkig te prij zen dat hij president Eisenhower een nabootsing kan overhandi gen van de wimpel die door de Russische Loenik 2 op de maan is gebracht, aldus meldt het Rus sische persbureau Tass. De Russische premier voegde er aan toe, dat de wimpel hem gegeven is door de geleerden, die (Advertentie.) houdt huis g en keuken vrij van E luchtjes 1 g Doorzichtig g Zeer groot afzuig- vermogen - g Noordstraat 84-8R, Tel. 2573 5 g§ Terneuzen g llllillilllllllllllllllllllllllilllllllillllllllltllllllllJllllllll;^ de Loenik 2 hebben gebouwd en gelanceerd. Hij zei verder: „Laat deze wimpel een symbool worden dat aanspoort tot gemeenschappe lijke krachtsinspanningen van de Russische en Amerikaanse ge leerden, ontwerpers en arbeiders en gemeenschappelijke krachts inspanningen van onze volken in creatief werk, in een strijd voor betere betrekkingen tussen onze twee landen, voor de vrede op aarde onder alle naties. Chroesjtsjef zegt een en ander in een brief ter beantwoording van brieven en telegrammen die hij ontvangen heeit in verband Vice-president Richard Nixon heeft in een toespraak tot leden van de Amerikaanse vereniging van tandheelkundigen, die dezer dagen haar honderdjarig bestaan herdenkt, verklaard dat iets goeds uit het bezoek van premier Chroesjtsjef aan de Verenigde Staten kan voortkomen, omdat de Sowjet-Russische leider eer der geneigd is hetgeen hij zelf ziet te geloven dat hetgeen hem wordt verteld. Hij voegde hier echter aan toe: „Het zou van buitengewone naïviteit getuigen te denken dat wij de tussen ons bestaande ge schillen uit de weg zouden kun nen ruimen door Chroesjtsjef goed te ontvangen". Nixon, die de Sowjet-Unie in juli en augustus j.l. heeft be-1 zocht, verklaarde dat een niet' acht slaan op vinnige uitlatin gen, teneinde een onpleizierige gedachtenwisseling te voorko men, „een ernstige vergissing is war het mannen als Chroesjt-1 sjef betreft". Hij voegde hieraan toe; „De heer Chroesjtsjef maakt dikwijls een onstuimige indruk, doch ik' heb in particuliere gesprekken' met hem bevonden dat hij een koude, berekenende en krachtige bepleiter is van zijn eigen stand punt". Nixon verklaarde dat het niet nodig is de Sowjetrussische pre mier ervan te overtuigen dat de regering en het volk van de Ver. Staten vrede wensen. „Het ge vaar is dat hij zou kunnen den ken dat wij zozeer de vrede wen sen. dat wij bereid zijn hiervoor elke prijs té betalen, een volledig zwichten aan de conferentietafel hierbij inbegrepen", zei hij. Volgens Nixon waren de me ningsverschillen tussen de vrije en de communistische landen niet het gevolg van misverstanden. „Zij worden veroorzaakt door de opzettelijke Sowjetrussische politiek, die erop gericht is de communistische invloed en over heersing in alle delen der wereld met elk middel, dat hiervoor dienstig is, uit te breiden, ver klaarde hij. Nixon zei ook dat Chroesjtsjef vaak had verklaard dat wereld vrede slechts kon worden ver kregen door een vreedzaam naast elkander leven van staten met verschillende maatschappelijke instelling. „Doch wanneer wij ons los maken van alle dubbel- zinigheden en de gehele woor denvloed, waarmede het naar voren brengen van deze stelling gepaard gaat, kan slechts wor den vastgesteld dat dit vreed zaam naast elkander bestaan van staten volgens de communisti sche begrippen neerkomt op het ontstaan van twee werelden die] door een muur van vrees en haat worden gescheiden", aldus vice- president Nixon. Nixon verklaarde in te stem men met de dringend door pre mier Chroesjtsjef naar voren ge brachte wens dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie op vreedzame wijze wedijveren in de voortbrenging van produkten. Hij voegde hier echter aan toe: „Laat ons ook wedijveren om te zien wie van ons onze burgers tot een beter leven kan leiden, niet slechts op het gebied van behui zing, voeding en kleding, doch ook wat betreft de instandhou ding der menselijke vrijheid en persoonlijke waardigheid". Amerikaanse geleerden heo- ben diepe bezorgdheid uitgespro ken, dat de Russische maanraket de maan zou kunnen besmetten met „vreemde" bacteriën. Een woordvoerder, van de Ame rikaanse instantie voor lucht vaart en ruimtevaart heeft ge zegd, dat alle Amerikaanse ruim teraketten die per ongeluk in contact met de maan zouden kunnen komen vooraf gesterili seerd zijn. De Verenigde Staten neobcn volgens de woordvoerder nooit gepoogd een raket op de maan te brengen en er bestaan nu nog geen plannen om dit te deen. Een geleerde die niet wilde toestaan dat zijn naarn genoemd wordt zei, dat de reden van de bezorgdheid is, dat het maagde lijke oppervlak van de maan een unieke gelegenheid verschaft om misschien te weten te komen hoe leven op een planeet met een andere atmosfeer dan die van de aarde ontstaan kan. Een niet-gesteriliseerde raket zou bacteriën en andere vormen van primitief leven bevatten die de omstandigheden op de maan zo danig zouden veranderen, dat men later nimmer zou kunnen weten of enige vorm van leven op de maan vanuit de aarde overgebracht is of niet. Radio Moskou heeft evenwel verklaard, dat „alle nodige maat regelen" zijn genomen om te voorkomen dat aardse micro organismen met de raket op de maan overgebracht worden. Het observatorium van Boeda pest heeft ten tijde van de aan komst der Russische raket op de top van de maan een zwarte kring waargenomen die zich in concentrische cirkels uitbreidde en een uur lang zichtbaar was, aldus meldt radio Boedapest. De Hongaarse sterrekundigen ach ten het waarschijnlijk dat het verschijnsel veroorzaakt werd door opgeworpen stof van het maanoppervlak dat vermoedelijk met dikke lagen bedekt is. De ring lag duidelijk tussen de Ma ria Serenitatis en Vaporum en groeide zienderogen. Men had geen foto's kunnen maken maar wel een kaartje geschetst. Volgens een bericht van het MTI onthulden Hongaarse ge leerden dat de Sowjet-raket uit- j gerust was met een verre-warm- tegeleidingsapparaat dat haar naar het warmste deel van de maan had geleid. I met zijn bezoek aan de Verenig de Staten. De Russische premier zegt zijn landgenoten en allen die hem hartelijke brieven en telegram men hebben gezonden te willen verzekeren, dat hij zijn best zal doen om hun hoop te rechtvaar digen. Chroesjtsjef twijfelt niet aan de goede bedoelingen van de pre sident der V. S. door mij uit te nodigen voor een bezoek aan de V. S. Door mij uit te nodigen vcor een bezoek aan de V. S., aldus Chroesjtsjef, wenst hij klaarblijkelijk, dat een gemeen schappelijke taal wordt gevon den voor de oplossing van han gende internationale kwesties en het verbeteren van de betrekkin gen tussen onze twee landen. Het belangrijkste waarnaar wij dienen te streven is het schep pen van vreedzame omstandig heden voor het leven van alle volken op aarde. Chroesjtsjef schrijft, dat zijn reis naar de V. S. samenvalt met twee grote gebeurtenissen: de eerste geslaagde vlucht in de ge schiedenis van een ruimteraket naar de maan en het in gebruik nemen van de eerste aloomijsbre- ker in de wereld, de „Lenin". Hiermee wordt volgens Chroesjt sjef opnieuw bewezen, dat het Russische volk vastbesloten is de kernenergie voor vreedzame doe len te gebruiken. „Wij zijn bereid tot samenwer king met alle volken in het vreedzaam gebruik van kern energie en het zou ons verheu gen als dit aanbod door alle lan den aanvaard werd", zo besluit Chroesjtsjef. „Wij zijn ervan overtuigd, dat deze nieuwe en glorieuze over winning van de Sowjet-weten- schap en techniek zal bijdragen tot versterking van de wereld vrede en de ontwikkeling van vriendschappelijke betrekkingen tussen alle volken", aldus wordt gezegd in een gelukwens van het centrale comité van de com munistische partij en de raad van ministers van de Sowjet- Unie aan degenen die gewerkt hebben aan de maanraket. „Met uw schitterende creatieve arbeid hebt gij eens temeer de gehele wereld de kracht en de macht van de wetenschappelijke en technische prestaties van het land van het socialisme getoond. De lancering van de maanraket opent een nieuw tijdperk van de verovering van de kosmische ruimte door het mensdam". Negen politiemannen en twee naturellen zijn zondag te Cato manor, bij Durban, gewond bij een botsing tussen de politie en Afrikaanse betogers waarbij de politie van haar vuurwapens ge bruik maakte. De botsing volgde op een raz zia op clandestiene drankge legenheden waarbij verscheidene arrestaties werden verricht. Een menigte gewapend met stokken en stenen viel de politie aan, die eerst met knuppels char geerde. Doch toen nog meer Af rikanen opdaagden om de politie te lijf te gaan, werd er gescho ten. Ho Belgische minister van Justitie, de heer 3Ierchiers, heeft verklaard, dat de kwestie van de havenrechten nog een verdrag met Nederland in de weg staat ever de zeesluis in Terneuzen. In een rede op de veertiende inter nationale jaarbeurs in Gent, ver klaarde hij, dat tijdens de vorige week in Den Haag gevoerde be sprekingen op alle behalve dit punt voldoende overeenstem ming kon worden bereikt. België wenst voor de verdere ontplooiing van de haven van Gent in Terneuzen een zeesluis met een capaciteit voor schepen tot 50.000 ton. De onderhande lingen met Nederland duren reeds vele jaren. Minister Merchiers betoogde, dat er bij deze besprekingen al tijd van is uitgegaan, zoals ook in het destijds opgestelde rapport Van CauwelaertSteenbergen werd aangenomen, dat Terneu zen evenals de Belgische havens havenrechten zou innen. „Het is aan dit beginsel, dat men van Nederlandse zijde gedeeltelijk af breuk tracht te doen door te be dingen, dat schepen, waarvan de lading bestertid is voor of af komstig uit Zeeuws-Vla.anderen, in Terneuzen deze rechten niet behoeven te betalen". Minister Merchiers voegde hier aan toe, dat dit onvermijdelijk een ongelijkheid in de voorwaar den voor een gezonde mededin ging tussen Terneuzen en de Bel gische havens met zich zou mee brengen. „De Belgische regering heeft dan ook het standpunt in genomen, dat op dit punt niet kan worden toegegeven", zeide de minister, wijzende op de na delen niet alleen voor de Belgi sche havens van een dergelijke bepaling, maar ook voor de ves tiging van industrieën in de om geving van Gent. Minister Merchiers zeide voorts, dat deze moeilijkheden niet zul len mogen leiden tot uitstel van de verdere besprekingen. Er is een werkgroep ingesteld, die de komende dagen de kwestie van de havenrechten zal bestuderen en op korte termijn een advies aan de Belgische regering zal uit brengen. Voorts zal de Belgische minis ter van Openbare Werken de plannen voor de bouw van de sluis in Terneuzen en voor de werkzaamheden aan de verbin ding tussen Terneuzen en Gent op Belgisch gebied in een wets ontwerp vastleggen. Hierbij zal worden uitgegaan van een ter mijn van vijf jaar. Ook zal er bij de Nederlandse autoriteiten op worden aangedrongen de verbre ding van de waterweg op Neder lands gebied, waarvoor van 8 tot 9 jaar wordt uitgetrokken, in kortere tijd te voltooien, waarbij in de eerste fase schepen van 15.000 tot 20.000 ton door het Prinses Beatrix is maandag met een particulier vliegtuig, dat de Nederlandse koninklijke standaard voerde, te Washington aangekomen voor een kort ver blijf in de Amerikaanse hoofd stad, waar zij onder meer een middagmaal z«a gebruiken als gast van president en mevrouw Eisenhower. Zij werd op het vliegveld be groet door de Amerikaanse on der-minister van Buitenlandse Zaken Robert Murphy, die zei: „Ket doet mij bijzonder veel ge noegen U te ontmoeten. De pre sident laat U op hartelijke wijze groeten". De Prinses glimlachte innemend, toen zij deze vriende lijke begroeting beantwoordde. Een aantal functionarissen van de Nederlandse ambassade was, met echtgenotes en kinderen, op het vliegveld ter begroeting aan wezig. Zij juichten de Prinses toe. Kleine Nederlandse kinde ren zwaaiden met Nederlandse vlaggetjes. In het vliegtuig, waarmee de Prinses te Washington aankwam, reisden de Nederlandse ambas sadeur te Washington, dr. J. H. van Roijan en echtgenote en leden van het gevolg van de Prinses mee. De heer Willy Buchanan, chef van het protocol van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken, stelde Amerikaan se autoriteiten aan de Prinses voor. Hierbij waren onder meer de Amerikaanse ambassadeur te Den Haag, de heer Philip Young en echtgenote, aanwezig. Na de begroeting vertrok de Prinses per auto van het vlieg veld naar de woning van de Ne derlandse ambassadeur. Aan het middagmaal, dat Prin ses Beatrix op het Witte Huis gebruikte, zaten nog zestig an dere gasten aan. Ook de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Luns, was aanwezig. Van de Amerikaanse gasten kunnen nog worden genoemd: de minister van Buitenlandse Zaken en mevr. Herter, de onderminis ter van Buitenlandse Zaken Ro bert Murphy en diens echtgeno te, de chef marine-operaties, ad miraal Arleigh Burke en echtge note, de chef van het protocol van het „State Department", Wil ly Buchanan en echtgenote, de Amerikaanse ambassadeur te Den Haag en mevr. Philip Young, Selden Chapin, voormalig Amerikaans ambassadeur in Ne derland .en echtgenote, Clarence Morse, voorzitter van de federale raad voor de scheepvaart en echt genote, John Walker, directeur van het New Yorkse museum „National Gallery of Art" en echtgenote, en de zoon van de president, maj.oor John Eisenho wer en diens echtgenote. Onder de Nederlandse gasten bevonden zich, buiten minister Luns, nog de Nederlandse am bassadeur te Washington, dr. J. H. van Roijen en echtgenote, jkvr. Catharina Roëll, hofdame van Koningin Juliana, en Emile Schiff, functionaris van de Ne derlandse ambassade en echtge note. Het middagmaal werd gegeven in de officiële eetzaal. Toen alle gasten er waren, be geleidden president Eisenhower en zijn echtgenote de Prinses naar buiten om te poseren voor de fotografen. De Prinses was gekleed in een champagne-kleu rige japon en koraalrode stro hoed. De president en mevr. Eisen hower praatten enkele minuten met de Prinses tijdens het maken van de foto's. Daarna begaven zij zich naar de eetzaal waar een marinekapel tijdens de lunch voor de muzikale omlijsting zorgde. De Prinses keerde nog maan dag per vliegtuig naar New York terug, waar zij zou aanzit ten aan een diner, dat maandag avond te harer ere aan boord van het nieuwe vlaggeschip van de Holiand-Amerikalijn, de „Rotter dam", gegeven werd. Bij het vertrek van het vlieg veld in Washington werd de Prin ses uitgeleid door onder-minister Murphy en de chef van het pro tocol. De woordvoerder zei, dat de Prinses er in Washington ook nog in geslaagd was iets van de stad te zien. Zij had in de och tend een autotocht gemaakt langs het kapitool, de nationale kathe draal, de gedenktekens van Wash ington, Lincoln en Jefferson en het carillon dat het Nederlandse volk aan de bevolking van de Ver enigde Staten heeft aangeboden uit dank voor de Amerikaanse hulpverlening. kanaal zouden kunnen varen. De Belgische minister onder streepte tenslotte, dat het de vaste wens van de regering blijft zo spoedig mogelijk lot een ver drag met Nederland te komen „in het belang van de industriële ontwikkeling van Gent". Het blad „Evening News" te Nieuw Delhi heeft maandag gemeld, dat Chinese roepen zes weken geleden bij de achtervol ging van Tibetaanse opstande lingen gebied van het Indische protectoraat Sikkim hebben ge schonden. Volgens een Sikkimese leider hadden de Chinese troepen de op standelingen tot 16 km binnen de grens van Sikkim achtervolgd. Zij namen 100 buffels van de Ti- betanen mee terug. Een officiële Indische woord voerder heeft maandag in Nieuw Delhi gezegd, dat er niet de ge ringste grond is voor beschuldi gingen in het nationale volkscon gres te Peking dat Indische troe pen het Chinese gebied Woe Dje hebben bezet. Dit gebied, dat in India bekend is als Bara Hoti, is bergweideland op de grens van Uttar Pradesj en Tibet. Het wordt door zowel China als In dia als eigen gebied beschouwd. Het Russische persbureau Tass meldt dat het Japanse pu bliek verontrust is over Ameri kaanse berichten dat de Ameri kaanse strijdkrachten op Okina wa in staat van alarm zijn ge bracht. Bovendien zouden alle verloven van de mariniers, be paalde infanterie-eenheden en medische diensten zijn ingetrok ken. (Advertentie.) De zuinigste oliehaard van Nederland (proefondervindelijk bewezen) OLIEHAARD: 300 da luxe-bruto cap.: ca. 10.500 Kcal./u. f395 400 de luxe-bruto cap.: ca. 16.000 Kcal./u. f430.- Dit model - met kookgelegenheid - groot in capaciteit maar klein van omvang, werd door vele Huisvrouwen uitver koren, vanwege zijn eenvoudige, doch sierlijke vormgeving. Door de 10 belangrijke schriftelijke garanties, gegarandeerd géén last van koude voeten, géén sterke roetvorrr.mg en géén hoge brandstofkosten. (Géén ander merk geeft dit!) Uitgevoerd met de veel besproken, zuinige Rocket brander- pot en Rocket automatische trekrcgclaar. (Belangrijk!) Neem dus géén genoegen met een mindere kwaliteit. Laat nu reeds een Hoenson bij de officiële Hoenson dealer in Uw woonplaats reserveren, want de vraag is enorm. Verstandige mensen gaan bij aanschaf van een haard, op hun eigen gezonde oor deel af. Zij weten, dat ondanks de enorme reclame-campagne voor ouderwets kolen stoken, de Hoenson oliehaard met Ge richte Warmte de ideale verwarmings bron is voor iedere woning of flat. Dit heeft de practijk bewezen! OFFICIAL HOENSON DEALER DE OLIESPECIALIST Dijkstr. 7-9, Tel. 2056, Terneuzen NOORDELIJKE WIND Het K.N.M.I. deelt mede; Het weer in noordwest-Europa wordt bepaald door een hoge- drukgebied, dal zich uitstrekt van IJsland naar het Engelse Ka naal en waarvan het centrum zich gedurende de afgelopen da gen verplaatste van Groenland naar Schotland. Het veroorzaakt WOENSDAG 16 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 1-19 1-33 Terneuzen 1.54 2.08 Hansweert 2.34 2.48 Walsoorden 2.44 2.58 ZON MAAN or onder op onder Sept. 15 6.12 18.58 18.10 4.18 16 6.14 18.55 18.36 5.28 17 6.16 18.53 19.01 6.38 bij ons noordelijke winden, waar mee polaire lucht wordt aange voerd. De middagtemperaturen liepen hierin op tot omstreeks 20 graden. Aan de flank van het hogedruk- gebied bevindt zich boven Scan dinavië en Polen een noordweste lijke stroming, die ook in de ho gere luchtlagen flink is ontwik keld. Deze stroming verhindert een verdere verplaatsing naar het oosten van het genoemde hoge- drukgebied. In verband hiermee is yveinig verandering in het huidige weer type te verwachten. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Overdrijvende wolkenvelden. Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden, maar opk zonnige perioden. Overwegend matige wind tussen noordoost en noord. Weinig verandering in temperatuur. Reeds vanaf f. 2.50 f per f wesk*

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1