De Russische maanraket „Lunik 2 heeft de maan bereikt De reis van Prinses Beatrix naar Amerika Sluiting van de buitengewone zitting der Staten-Genc «aal W eeroverzicht Conservatief verkiezings manifest Opinieonderzoek van het oitwisselingsbezoek Chroesjtsjef-Eisenhower HÖOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT erdag 12 september 1959 MAANDAG 14 SEPTEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4780 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Historisch ogenblik in ruimtevaart DE RUSSEN HEBBEN ZATERDAG EEN MAANRAKET GELANCEERD, DIE VOLGENS DE OFFICIËLE BEKENDMAKING ZONDAG OM 22.02H UUR NEDERLANDSE TIJD MET DE MAAN IN AANRAKING IS GEKOMEN. salons jobèrt^ Chroesjtsjef ook naar Nieuw Delhi. ROCKEFELLER EN HET PRESIDENTSCHAP VERGADERINGEN EERSTE EN TWEEDE KAMER HET GEZIN-CHROESJTSJEF Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie adres: SmidswaJ Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nnr. 'O voor melk! 'ste M-Briga- onde werden vera's, verre- 55 In liet Westen ziet men in dc lanceren een mooie propaganda voor de Sowjet Unie aan de voor avond van het bezoek van Chroesjtsjef aan de Ver. Staten. De laatste trap van de zater dag gelanceerde Lunik 2", be- ind uit een geleide raket, die ander brandstof 1.5111 kg woog. Toen de raketstrap een bepaald punt had bereikt, werd een bol- ormige houder van 390 kg los gemaakt, die wetenschappelijke instrumenten bevat. De gegevens over kosmische straling e.d. wor den via drie golflengtes naar de aarde geseind. Radio-Moskou heeft zaterdag middag in de binnenlandse uit- zzending voor het publiek de sei nen van de „Lunik 2" gedurende een minuut uitgezonden. Zaterdagavond werd medege deeld dat een natriumwolk vol gens het plan was uitgestoten. Ken Russische deskundige vestig de er ue aandacht op dat de mo gelijkheid om de laatste stadia \an de raketten radiografisch te leiden „een nieuwe, opmerkens waardige stap is in de techniek van ruimteraketten". De Engelse radiotelescoop te Jodrell Bank ving zaterdagavond de seinen an de raket p, die toen reeds 160.000 km va', de aar- ie verwijderd was. Tass meldde dat waarnemingsstations in de Krim en bij Tasjkent de natrium wolk in het sterrenbeeld Water man gefotografeerd hadden. De Russische sterrekundige dr Martinof schreef zondag in de Prawda: „Het zal niet mogelijk zijn de raket waar te nemen op het tijdstip dat deze de opper vlakte van de maan treft. Ook zal het niet mogelijk zijn de wolk waar te nemen die zich zal vor men wanneer de raket, met een snelheid van 3 km per seconde, op de maan zal landen. Het bes te bewijs, dat de raket de maan heeft bereikt, zal het plotseling ophouden van haar radioseinen zijn", aldus Martinof. Op een vraag of het mogelijk zal zijn met bijzondere telescopen de raket op de maan waar te ne men, antwoordde dr Martinof dat de snelheid van de raket zou verminderen tot drie km per se conde en dat zij dus niet intact zou kunnen blijven. Anderzijds zou een voorwerp dat op een der- lijke afstand zou kunnen worden waargenomen, minstens twee a driehonderd meter moeten zijn, wat niet het geval is. Be Russische geleerde Daiüli- ne heeft verklaard, dat het ogen blik om een mens naar de ruimte (e zenden nog niet is gekomen en neg niet zeer spoedig zal komen. Er moeten nog vele technische en biologische vraagstukken worden opgelost, zo zei hij. Speciale maatregelen zijn ge nomen om te verzekeren dat bij contact de maan niet fcesmett zal worden met aardse bacteriën. In verschillende landen, o.a. in Frankrijk, is de natriumwolk die zaterdag werd uitgestoten, waar genomen. Volgens radio Moskou hebben Russische waarnemingscentra 14 foto's van de kuns. komeet ge maakt. LUNIK 2 ZENDT NIET MEER Om 212 minuut na tienen zon- dagavond (Ned. tijd) ving de rn- dioscoop van Jodrell Bank in En geland geen signalen van de Lu nik meer op. Hieruii werd opge maakt, dat de Lu rik met <le maan in aanraking is gekomen. Volgens Jodrell Bank is de Lu nik waarschijnlijk te 22 uur 2 mi nuten en 23 seconde i precies op de maan terecht gekomen De signalen van de Lunik, die een hoge toon hadden, waren sinds 19.00 uur, toon jodrell Bank het opvangen der signalen her vatte, door de Engelse radiotele scoop luid en duide-ijk waarge nomen. De maan was op het ogenblik dat de raket haar trot ongeveer 3i 6.000 km van de aarde verwij derd. Volgens de berekeningen zou de Lunik 2 in het gebied van de Zee van Rust, een van de grote zwarte vlakten die duidelijk met het oog zichtbaar ziijn, landen. Deze zee ligt ten nóord-westen van het midden van de maan. DE MAAN BEREIKT Naar aanleiding van het feit, dat twee en een halve minuut over tien zondagavond de Russi sche maanraket geen seinen meer uitzond (waaruit men heeft afgeleid, dat de raket de maan geraakt heeft), heeft het A.N.P. dr ir J. M. J. Kooy gevraagd op deze gebeurtenis commentaar te willen geven. Dr Kooy zeide dat naar zijn mening de Russen een geweldig grote prestatie hebben geleverd. Hij merkte voorts op dat van 'n „historisch ogenblik" gesproken kon worden. De voorzitter van de Nederlandse vereniging voor ruimtevaart legde er evenwel de nadruk op, dat van de twee ma nieren om een raket „naar de man" te zenden, de Russen de oe" In het vrijdag gepubliceerde verkiezingsmanifest van de con servatieve partij wordt gezegd, dat de initiatieven van de huidige regering de diplomatieke impas se tussen oost en west hebben doorbroken en dat de verminde ring van de internationale span ning is begonnen toen premier MacMillan dit jaar een bezoek bracht aan de Sowjet-Unie. Het manifest kondigt een bui tenlands beleid van „vrede met recht" aan. Het manifest, dat het opschrift draagt „De volgende vijf jaar" "Pgint met een persoonlijke bood schap van premier Macmillan. Hij zegt o.m., dat de politiek der con servatieve partij gekenmerkt kan worden met de woorden „wel vaart en vrede". Macmillan zegt zich geen tijd in zijn leven te kun nen herinneren, dat de Britse eco nomie zo gezond is geweest en de welvaart van de bevolking zo al gemeen. De gebeurtenissen van de af ge !"pen maanden, aldus Macmillan, geven mij hoop, dat wij naar een constructievere periode kunnen voortschrijden. Belangrijke inter nationale onderhandelingen lig-1 gen in het verschiet en ik vraag u (de Britse kiezers) om ze ook 'n de toekomst aan een conserva tieve regering toe te vertrouwen. Geconstateerd wordt, dat het bezoek in februari van Macmil lan aan de Sowjet-Unie een reeks gebeurtenissen heeft ingeluid, die tot de huidige vermindering van spanning hebben geleid. De voor gestelde uitwisseling van bezoe ken tussen president Eisenhower en premier Chroesjtsjef is het jongste bewijs hiervan. De con servatieve partij is vastbesloten er het hare toe bij tie dragen dat dit proces zich voortzet en dat de belangrijke onderhandelingen, die naar de partij vertrouwt, zul len volgen, een succes zullen wor den. De volgende paar jaar en zelfs maanden zullen kritiek en wellicht beslissend zijn. Premier MacMillan opende zijn verkiezingscampagne door op een persconferentie vragen over het verkiezingsmanifest te be antwoorden. Hij noemde het stuk geen utopie. Het was er op gericht „de politiek van de con servatieven van vroeger en thans te handhaven" en de economische toestand nog te verbeteren. De premier zei dat zijn bezoek aan Moskou had geleid tot de nieuwe situatie", die blijkt uit het komende bezoek van Chroesjtsjef aan de Ver. Staten en de reis van Eisenhower naar de Sowjet-Unie. „Als onze bui tenlandse politiek met kracht wordt voortgezet, kunnen wij grote dingen verwezenlijken", aldus de conservatieve leider. makkelijkste gekozen hebben. Het lanceren van een raket die uiteindelijk de maan raakt, is namelijk hoewel er nog bij zonder veel rekenwerk mee ge moeid is vee] gemakkelijker dan het lanceren van een raket, die een baan om de maan heen beschrijft en dan weer naar de aarde terugkeert. Dit laatste heb ben de Amerikanen getracht. Bij deze laatste wijze van lanceren dient men namelijk de raket, als hij in de buurt van de maan is aangekomen, af te remmen. Ove rigens toonde dr Kooy zich zeer verheugd, dat het experiment van de Russen is gelukt. Het A. N. P. vernam van dr M. Schmidt van de Sterrenwacht in Leiden dat men daar het be reiken van de maan door de Rus sische raket niet heeft kunnen waarnemen. Twee waarnemers hebben van tien minuten voor 10 tot tien minuten over tien met behulp van twee kijke.rs ge tracht iets van 't gebeuren waar te nemen. Men was er van tevo ren wel van overtuigd, dat men de eigenlijke raket niet zou kun nen zien,, doch had rekening ge houden met de mogelijkheid dat de Russische raketspecialisten 'n ontstekingsmechanisme in de ra ket zouden hebben aangebracht, welke mechanisme, indien de ra ket dc maan zou raken een licht sein ot iets dergelijks in werking zou stellen. Dr Schmidt vond het vooral voor astronomen van gro te betekenis dat het bewijs ge leverd is, dat men in staat is een raket te zenden van het ene hemellichaam naar het andere. Hij vond de geslaagde proef met de raket voorts een belangrijke stap op de weg naar de ruimte vaart. (Advertentie.) th Inpptr mtl kefoporttcotW BKirfe 16 brovwtjsfroat 9 tmtuzta de betere toiletartikelen huidverzorgings producten van „lancome" en „dr. payot", wij geven u gaarne advies clectr. ontharen van overtollige haargroei Uit welingelichte bron is ver nomen, dat premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie na zijn be zoek aan Peking naar Nieuw Delhi zal reizen. Enige vooraanstaande inwo ners van Concord, de hoofdstad van de Amerikaanse staat New Hampshire, zijn een actie begon nen onder het motto „Rockefeller als president". Zij zonden de gouverneur van New York een telegram om hem te vragen, of hij volgend jaar kandidaat wil zijn voor de repu blikeinse partij. Rockefeller ant woordde dat hij het verzoek in overweging zou nemen, maar zich nog tot niets kon verplichten. New Hampshire is in verkie zingsopzicht een belangrijke staat, omdat daar de eerste voor verkiezingen worden gehouden, en wel in maart 1960. De presi dentsverkiezingen zullen in no vember plaats vinden. Alle Newyorkse kranten heb ben op hun voorpagina een foto van Prinses Beatrix en artikelen over haar aankomst in de Ver. Staten gepubliceerd. Zo schreef de „Daily News": ..Het is prettig de erfgename van de Nederlandse troon te kunnen verwelkomen. Wij hopen dat haar verblijf hier haar zal bevallen. We wilden alleen maar dat alle buitenlandse bezoekers (ja Chroesjtsjef) net zo vriendelijk waren, net zo'n prettig gezicht hadden en net zo onschuldig wa ren als Prinses Beatrix". De „New York Herald Tribune" schreef dat de stad de Prinses in zijn hart heeft gesloten terwijl de „New York Times" stelde dat Prinses Beatrix' aankomst „op de mooie en gedurfd-ontworpen „Rotterdam" een bijzonder cachet draagt. „Maar weinig volkeren hebben zo'n moed, vastbesloten heid en zelfopoffering getoond als de Nederlanders deden ook na de verschrikkelijke tol die zij aan de tweede wereldoorlog betaalden. De havens waren vernield, de velden stonden onder water, er waren geen vervoersmiddelen of grondstoffen. In december 1949 kwam daarbij de grote schok van het verlies van Nederlands Oost- Indië, nu Indonesië. Er waren werkelijk bovenmenselijke krach ten nodig om deze moeilijkheden te boven te komen zoals de Ne derlanders zo prachtig hebben gedaan. Zij hebben opnieuw be wezen dat weinig volkeren zo goed tegen crises opgewassen zijn als zij. Er bestaan wel binnen landse geschillen, in het bijzon- Zaterdagmiddag te drie uur heeft de minister van Binnen landse Zaken, mr. E. H. Toxo peus, daartoe gemachtigd door II. M. de Koningin, de buitenge wone zittingen 1959 van de Sta- ten-Generaal gesloten. De beide Kamers der Staten Generaal waren te kwart voor 3 in de vergaderzaal van de Eerste Kamer bijeengekomen onder voorzitterschap van de president van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman. Deze benoemde tot leden der commissie van in- en uitgeleide van de minister de heer mr. R. H. baron De Vos van Steenwijk, lid van de Eerste Ka mer, voorzitter; jonkvrouwe mr. C. W. I. Wittewaall van Stcet- v egen, lid van de Tweede Kamer en de heren ir. A. L. II. Roe- breek, lid van de Eerste Kamer; dr. W. H. Vermooten en dr. J. Meulink, ieden van de Tweede Kamer. Minister Toxopeus, die in een gala-Berliner, bespannen met twee paarden, voorafgegaan en gevolgd door een escorte van in ceremonieel tenue geklede rijks politie te paard, vertrokken was van het paleis Ten Bosch, arri veerde tegen 3 uur aan het Ka mergebouw. Hier was een ere wacht van de rijkspolitie met drumband opgesteld. De commissie geleidde de mi nister naar de regeringstafel. Mi nister Toxopeus sprak hier de volgende rede uit: Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen de huidige buitengewone zitting van de Sta ten-Generaal in haar naam te sluiten. Deze zittingsperiode is kort van duur geweest. Zij verkreeg echter bijzondere betekenis door het uitvoerige en vruchtbare overleg tussen regering en volks vertegenwoordiging over een aantal hoofdpunten van sociaal- en economisch beleid en voorts door de totstandkoming van de wet, regelende de algemene we duwen- en wezenverzekering, welke een verdere stap vormt in de richting ener doeltreffende or ganisatie der sociale verzorging van liet Nederlandse volk. Ook op internationaal gebied hebben velen van U in deze pe riode weer belangrijke arbeid verricht. De Koningin heeft mij ver zocht U voor de betoonde ijver en toewijding dank te zeggen. In naam van Hare Majesteit de Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting van de Staten-Generaal te zijn gesloten. Nadat de minister uitgeleide was gedaan en de commissie in de zaal was teruggekeerd, sloot de voorzitter de bijeenkomst. In de middag van Prinsjesdag, reeds spoedig nadat H. M: de Ko ningin de nieuwe zitting van de Staten-Generaal heeft geopend, komen de beide Kamers in open bare vergadering bijeen. Dinsdag 15 september om drie uur vergadert de Tweede Kamer. In deze vergadering zal de minis ter van Financiën de Rijksbegro ting aanbieden. Vervolgens zal de nominatie voor het voorzitter schap worden opgemaakt. Bij de regeling van werkzaamheden zal worden voorgesteld tegen donder dag 17 september des namiddags te twee uur enige wetsontwerpen van eenvoudige aard aan de orde te stellen. Daaronder zijn het wetsontwerp tot verlenging van de werkingsduur van de Noodwet Kinderbijslag Kleine Zelfstandi gen; het wetsontwerp tot wijzi ging van de Algemene Weduwen- en Wezenwet en de wet Duurte- toeslag 1959. Voorts zal worden voorgesteld volgende week donderdag te be handelen de wetsontwerpen hou dende tijdelijke regeling samen loop overheidsweduwen- en over- heidswezenpensioenen met Alge meen Weduwen- en Wezenpen' sioen en tijdelijke regeling sa menloop Indonesische weduwen- pensioenen en wezenonderstan den met Algemeen Weduwen- en Wezenpensioen. Ook zullen aan de orde komen de wetsontwerpen tot verhoging met een tijdelijke toeslag van de pensioenen krachtens de wet bui tengewoon pensioen 19401945 en tot wijziging van de wet Bui ter,gewoon pensioen 19401945. De Eerste Kamer zal op Prins jesdag bijeenkomen om kwart over drie. In deze vergadering zullen o.a. de afdelingen worden samengesteld en enige commis sies worden benoemd. DE AFFAIRE-CALLAS. De Griekse reder Onassis is vrijdag met zijn vliegtuig van Farijs, waar zijn vrouw en zijn kinderen verblijven, naar Milaan gevlogen, vanwaar hij met de zangeres Callas naar Venetië doorreisde. Het Engelse dagblad „Guardian" is van mening dat het publiek in 'diverse landen geruststellend ge reageerd heeft op de nieuwe ont- wikkeling in de betrekkingen tussen Oost en West die met het uitwisselnigsbezoek van Eisenho wer en Chroesjtsjef is ontstaan. I „Een opinie-onderzoek dat in Moskou en dertien niet-commu- nistische landen is gehouden heeft aangetoond, dat het uitwissclings- bezoek van beide staatslieden een 'overweldigende bijval heeft ge- 'oogst", aldus dit liberale blad. I Het onderzoek in Moskou werd door radio-Moskou en het Ame rikaanse Gallupinstituut gehou- Jde. I De „Guardian" deelde verder 'mee dat van alle Westerse landen Nederland en West-Duitsland de I bezoeken het meest toejuichen, nog meer dan Engeland en de Ver. Staten. In Nederland sprak 89 procent van de ondervraagden I zich voor de bezoeken uit, West- Duitsland 84 procent. In Engeland ■vis dit 70 procent, terwijl in de Ver. Slaton 70 procent het bezoek van Eisenhower aan Rusland goed!:; urde maar slechts 64 pro cent het bezoek van Chroesjtsjef aan de Ver. Staten. Verder werd in alle landen, be halve Rusland, nog gevraagd-wat men dacht van de Amerikaanse motieven. „Bent U van mening, dat de Amerikaanse houding ten opzich te van het communisme in gun stige zin is veranderd o£ is het voornamelijk een poging de span ning te verminderen?" zo luidde de vraag De „Guardian" legde er de na druk op dat, behalve in India, waar 60 procent van de onder vraagden zei dat ze het niet wis ten, een overweldigende meerder heid geloofde dat Amerika een poging doet de spanning te ver minderen. Slechts in Italië is 20 procent van oordeel dat de houding van Amerika in gunstige zin is ver anderd. „De algemene bijval voor de uitwisselingsbezoeken tezamen met de bescheiden verwachtingen van het resultaat zorgen voor een geruststellende achtergrond voor de bezoeken, zo meent de „Guar dian". BIJBELS VOOR CHROESJTSJEF. Een religieuze gemeenschap in Memphis in de Amerikaanse slaat Tennessee heeft twintig in het Russisch vertaalde bijbels aan Chroesjtsjef gezonden. In de bi: bels, die bestemd zijn voor de Sowjet-leider en de personen, die hem op zijn Amerikaanse reis vergezellen, zijn bepaalde passa ges, die handelen over het ziele- heil onderstreept. der godsdienstig sectarisme, maar als zij in nood verkeren vormen de Nederlanders een verenigd, hardwerkend en democratisch volk. Dat is het wat de „Rotter dam" en zijn koninklijke gast voor ons symboliseren. Ons wel kom is een klein huldeblijk voor een dapper klein land en een groot volk", aldus de „New York Times". Prinses Bc-atrix is zaterdag, de tweede dag van -haar bezoek aan de Verenigde Staten, begonnen met een bezoek aan het nieuwe kantoorgebouw van de K. L. M. op Fifth avenue in New York. Daar heeft zij met de algemene directeur van de K. L. M. in de Ver. Staten, de heer Koeleman, de muurversiering in glas be wonderd die 12 vierkante meter groot is. De Prinses geraakte met de heer Koeleman in een geani meerd gesprek over het kunst werk, dat onder een voortdurend veranderende belichting een in druk wil geven van een nacht vlucht onder de sterren boven de lichtende steden op aarde. Dit kantoor, dat 3 miljoen dol lar heeft gekost, is op 10 septem ber officieel geopend door de Ne derlandse ambassadeur in de Ver enigde Staten, dr. Van Roijen. De Prinses bezocht in de mor gsnuren ook het Metropolitan museum, waar haar oom, prins Aschwin Lippe, haar in zijn func tie als curator voor kunst uit het Verre Oosten, begroette. Het leek er aanvankelijk op, dat zij onopgemerkt de Fifth avenue op kon gaan voor haar bezoek aan het K. L. M. -gebouw, maar nadat bekend was geworden, dat de Prinses daar binnen vertoef de, verdrong zich buiten een me nigte van honderden mensen om haar auto. Toen de Prinses bui ten kwam klonk er gejuich en de politie had handen vol werk om het verkeer in de drukke win kelstraat gaande te houden. Prinses Beatrix wuifde naar de omstanders en reed naar het Wal-1 dorf Astoria hotel voor een pil j vé-middaguurtje. s Middags had de Prinses ge- j legenheid vele Nederlanders die j in New York wonen en werken, te ontmoeten. In een gebouw van het Amerikaanse leger op Gover nors Island waren een 1500 Ne derlanders bijeengekomen om de Prinses te begroeten. Een leger - veerboot bracht het gezelschap naar het haveheiland. Na afloop van dit bezoek keer de zij terug naar Manhattan om een cocktailparty bij te wonen, te harer ere gegeven door Arthur Hought, president commissaris van de Corning Glass Company. Prinses Beatrix zal heden met een particulier vliegtuig naar Washington vliegen, waar zij met president en mevrouw Eisenho wer zal lunchen. In de loop van de middag keert zij echter weer naar New York terug. Den zal zij, na een uurtje gerust te hebben in haar appartementen in het Wal dorf Astoria hotel, aan boord van de „Rotterdam" een diner presi deren, dat ter gelegenheid van haar bezoek wordt aangeboden door het Nederlandse Hudson- comité. Aan dit banket zullen 700 personen aanzitten, onder wie minister Luns. Prinses Beatrix heeft zondag ochtend een Nederlandse predi kant hulde horen brengen aan haar moeder, Koningin Juliana. De Prinses, gekleed in een zachtgroen complét met een klein hoedje, wandelde tussen 'n grote enthousiast roepende me nigte naar de West End Collegia- te Church voor het bijwonen van de ochtenddienst. De Prinses luisterde met een 600-tal kerkgangers naar een preek van dr. E. Romig. Deze sprak over de noodzaak tot eenheid tussen de landen en herinnerde aan een gesprek dat hij drie weke geleden had met Koningin Juliana. Dr. Romig zei te hebben gesproken over de wij ze waarop mensen uit Indonesië in de Nederlandse gemeenschap waren opgegaan. „Het antwoord van Koningin Juliana was kort, bijna laconiek, maar voor mij welsprekend. Zij zei eenvoudig: ..Het zijn onze mensen". Dr. Romig zei dat hij niet meer zou zeggen dan de bescheiden heid van H. M. zou toestaan. „Ik zal slechts bevestigen dat wij in de wijze waarop de elf miljoen inwoners van verschillend ras en geloof in Nederland één land on der God zijn, een lichtend voor beeld hebben van wat de Christe lijke vrijheid de wereld geeft". De dienst waarbij gecollecteerd werd voor de Amerikaanse kerk in Den Haag. eindigde met het spelen van het Amerikaanse en het Nederlandse volkslied op het orgel. Toen de Prinses de kerk verliet werd zij opnieuw toegejuicht. Na de kotfie gebruikt te heb ben bij dr. Romig, maakte H. K. H. een tocht met 't jacht .Daunt Less'' van Laurence Rockefeller rond Lower Manhaften. In een charteuse en witge- bloemde jurk en witte hoed stap te de Prinses aan boord van het fraaie blauw geverfde jacht. Onder het geloei van de scheepssirenes vertrok het jacht naar Staten Island. Bij aankomst aldaar ging prinses Beatrix arm in arm met de 24-jarige luitenant John Andrews, de officier van de kustwacht aan het hoofd van de bemanning die de Prinses in een kotter naar de wal bracht, van boord. Op Staten Island reed Prinses Beatrix in een open auto naar het gemeentehuis van Tompkins- ville. waar zij werd begroet dooi de hoogste functionaris van de plaats, die de Prinses het erebur gerschap verleende. Zondag bevond burgemeester Van Hall zich in het gezelschap van de Prinses. In een uitzending in liet En gels, bestemd voor Noord-Ameii- ka, heeft radio Moskou vrijdag aandacht gewijd aan het gezin van premier Chroesjtsjef. Zijn vrouw, Nina Petrowna, is lerares geweest. Evenals haar man is zij al sinds haar jeug lid van de partij. Zij heeft deelge nomen aan de burgeroorlog. De oudste dochter. Julia, woont en werkt in Kief. De dochter Ra da heeft biologie en journalistiek gestudeerd aan de universiteit van Moskou. Zij is verbonden aan een wetenschappelijk blad. De zoon Sergei is werktuig kundig ingenieur. De jongste dochter, Lent, studeert nog aan de Moskouse universiteit. De oudste zoon, Leonid, is als vlieger in het begin van de oor log gesneuveld. Nikita Chroesjtsjef heeft veel belangstelling voor wetenschap en cultuur en heeft dikwijls ge sprekken met geleerden, schrij vers en kunstenaars, aldus de ra dio. Hij leest veel, zowel klassie ke als moderne Russische schrij vers. Met de schrijver Michail Sjolochof is hij bevriend. Verder houdt de premier van muziek en folklore. NOORDELIJKE WIND. Het hogedrukgebied dat bij ons op het eind van de vorige week zuidoostelijke winden veroor zaakte, waarmee warme lucht werd aangevoerd, verplaatste zich naar de Middellandse Zee. Tegelijkertijd ontwikkelde zich bij Schotland een ander hoge- DINSDAG 15 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 0.29 12.52 Terneuzen 1.04 1.27 Hansweert 1-44 2.07 Walsoorden 1.54 2.17 ZON MAAN op onder op onder Sept. 13 6.09 19.02 17.08 1.57 14 6.11 19.00 17.41 3.07 15 6.12 18.58 18.10 4.18 16 6.14 18.55 18.36 5.28 drukgebied, dat zich uitbreidde over de Noordzee. Als gevolg hiervan draaide de wind naar het noorden en werd koelere lucht over de Noordzee aangevoerd. Het front dat de begrenzing van deze lucht vormt, passeerde ons land zonder regen en was zondagmiddag tot Noord-Frank rijk doorgedrongen. Om het hogedrukgebied bewe gen enkele depressies, die even wel op grote afstand van ons land blijven. Het ziet er dan ook naar uit dat de eerstkomende da gen nog geen einde a"an de droog teperiode komt. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. Zonnige perioden. Droog weer met zonnige perio den. Overwegend matige wind tussen noord en noordoost. Dezelfde of iets lagere tempera turen.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1