Vraagt Uw winkelier Zevla-zegelsü ook. \Jaoc dt, \jcouw ^J^ozen HARING-VARIA tiaar Angst kan door dwang verergeren EEN JONGEN VAN ZESTIEN heeft ze! T. VERSLOOT, Oijkstraat 7, Terneuzen U KUNT NIET ALLES WETEN! MENU DE VRIJE ZEEUM Vervanging met de grond ZOET IJSLAND Alle soorten KLEURPOTLODEN BALL-PENNEN VULPENNEN VAN DE WEEK In openbare dansgelegenheden met poeder en crème op zijn gezicht KUNSTMATIGE EIWITBEREIDIN G IN ENGELAND „Aai het maar". Koop een konijntje. Zaterdag 12 september 1959 Paging I HAARDEN. KACHELS, WASMACHINES, SOFZITIGERS en VERLICHTING fw e-Ujlant der «Hchtinr Admtototratteksntoer L. STOLK, Msrgrietstrsat 2, Ternenien Zie ook advertentie van volgende week in dit blad PLANTTIJD EN GRONDBEWERKING Het najaar nadert met rasse schreden cn daarmede ook He planttijd van rozen. Rozen kunnen we (velzet ten van oktober tot begin december, tenzij de vorst vroeger invalt. Kunnen we in het najaar niet. planten dan dienen we te wachten tot maart-april. Houdt er rekening mee, dat vorst, ijzel of sneeuw nadelige gevolgen kunnen hebben voor de rozenteelt. Vooraf wordt de keuze bepaald, waarvoor een bezoek aan een kwekerij zeer nuttig kan zijn. Bestelt deze maand, opdat de ver langde soort niet uitverkocht is pn levering op tijd kan geschie den. Te voren maakt u de plaats waar geplant zal moeten worden gereed, dus goed diep spitten en hemesten. Denk om de juiste diepte van het plantgat. dat luis tert voor deze bloem héél nauw. Besteedt er zorg aan Een roos blijft in de regel ver scheidene jaren staan, dus moet het plantklaar maken van de grond met zorg geschieden. Is er eenmaal geplant, dan kunt u verder slechts oppervlakkig de grond los houden en bemesten. De roos groeit het beste op verse grond, waarop nog nim mer rozen gestaan hebben. Ze zjjn ten opzichte van de grond soort niet zo kieskeurig als wel eens gedacht wordt, d.w.z. zij groeien dus zowel op zand- als op kleigrond. Veel water nodig'. Planten kunnen alleen voed sel in opgeloste toestand op nemen. dus is de bodem het voedselmagazijn". Gronden die van nature droog zijn, moeten vochthoudend gemaakt wor den. Zandgrond b.v. is weinig ■vochthoudend, laat regen ge makkelijk door en droogt weer TIPS 1 Iaat vó<Vr de winter uw haard of kachel grondig schoonma ken en nakijken, eventueel open naden dichten en kachel- kit en micaruitjes vernieu wen. indien zij defecten ver tonen. laat tijdig de schoorsteen vegen. Straks, als het stook- seizoen begint, heeft de schoorsteenveger het zo druk, nat u in de kou moet wachten op uw beurt. Schoorsteen vegen is wettelijk verplicht en ook vele brandverzekerings polissen eisen minstens een jaarlijkse schoonmaak. f Het branden van 2 kachels op eén schoorsteenkanaal is ver- llpf0" en tevens zeer gevaar Roest in uw kachel kan men verdrijven door aardappel schillen op het rustig bran dend vuur te werpen. I Houdt de warmte in huis! Eorg nu reeds voor goede af dichting van naden en kieren. Breng tochtband aan langs dé ramen. Een praktische deurveer kan voorkomen, dat de deur van kamer of keuken telkens blijft openstaan als u met de han den vol in- en uitgaat. Pleeg overleg met uw kolen- handelaar over de te kiezen brandstof. U kunt niet straf feloos de goedkoopste soor ten gebruiken. Vooral bij baarden is een Juiste verhou ding bij gemengd stoken een levenskwestie. Betere soorten brandstof geven trouwens méér en langer warmte. Stook geen hout of papier waren. De last en het onge mak door voortdurende aan voer en hevige roetaanslag wegen niet op tegen de bespa ring. f Nadruk verboden). HANDIGE HANDEN spoedig uit. Veel sproeien is 't bpste. Hooggelegen kleigrond wordt bij langdurige droogte hard en stug en geeft bovendien het water niet gemakkelijk af. Veengrond is zeer goed, vooral die welke al enige jaren als lilingrond bewerkt is; deze grond is luchtig en vochthou dend. Uit het vorenstaande zal men begrepen hebben, dat gronden welke in een of ander opzicht niet geschikt zijn, verbeterd moe ten worden. Mengen met veengrond, oude turfmolm of ruige mest zal in elk geval al vertering geven, maar houdt er rekening mede, dat het mengsel goed verdeeld moet worden door de grond. Vernieuwing van rozenheplan- tingen kan noodzakelijk worden, omdat de roos uitgeleefd is of wel door ziekte verzwakt is. Is dit het. geval, dan is het nood zakelijk de grond minstens 60 cm diep uit te graven en nieuwe grond te storten in de plaats van de uitgegravene. Zorg voor goede voedzame en vochthoudende grond, ts er ruimte voor beschik baar, dan is het echter aan te bevelen, de nieuwe rozen ergens anders te planten. Neemt u als mest ruige mest, welke voor het planten verwerkt moet worden, liefst stalmest, die reeds langere tijd op een hoop heeft gestaan. Ruige mest kan bestaan uit strooisel, plaggen, stro, molm enz., vermengd met de vaste en doordiengd met vloeibare uit werpselen. Als hoeveelheid van deze samengestelde mest nemen we 1 kubieke meter op 20 vier kante meter grond. (Nadruk verboden). Houdt u ook zo van haring? De eerste vreugde over de groe ne haring is wat gestild. Nu kun nen we nog profiteren van de nieuwe maatjes-haring, na het zangseizoen als koelhuismaatjes verkrijgbaar. De verse haring is evenmin te versmaden, als ge stoofde of gebakken panharing streelt hij onze tong. Bokking, gerookt of gestoomd en gestoom de haring zijn voor ons allen een lekkernij. Heeft' tl' Ze wel eens hij de warme maaltijd gepro beerd, met b.v. gestoofde to maten. bieten of sla als groente? Ook de zure haring en de rol- mops mogen we niet vergeten. Gevulde verse haring 4-8 haringen, zout (peper), azijn ot citroensap, een uitje, een klein bosje peterselie, bloem, boter, margarine of olie. De haringen schoonmaken, ont- graten cn wassen. De haringen laten uitlekken, met zout (en peper) inwrijven en met azijn of citroensap bedruppelen. uj schoonmaken en, evenals het pe- terseliegroen. zeer fijn snijden of hakken. De ui in 'n weinig boter af margarine gaar fruiten en met de peterselie vermengen Ui en peterselie over de haringen ver delen en deze dichtslaan Kort voor het gebruik de vissen door bloem wentelen en in hete boter margarine of olie bruin en gaar bakken. Dit haringgerecht is zeer sma kelijk met gebakken aardappe len. aardappelpuree of rijst en 'n groentesla. Gestoomde haring niet gestoofde tomaten 4 gestoomde haringen, 'i kg tomaten, zout, peper, citroen, 40 gr boter of margarine, pe terselie. De haringen van de graat en huid ontdoen en afwisselend met schijfjes van 1 tomaat en van de citroen op een platte schaal leg gen. De rest van de tomaten doormidden snijden en bestrooien met zout en peper. De helft van de boter of margarine smelten in een pan of vuurvaste schotel leg gen. Het gerecht in de oven of op het fornuis gaarstoven in 10 k 15 minuten. Op hef laatst zeer fijngehakte peterselie erover HET VOORLICHTINGS- BUREAU VOOR DE VOEDING MELDT TJslanders zijn de grootste ..zoetekauwen" ter wereld, zo blijkt uit een overzicht der voed sel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) over het internationale suikerver- bruik. Onmiddellijk hierop vol gen de Denen en Britten. IJsland gebruikte in 1957 gemiddeld 60 kilo suiker per hoofd van de be volking; Denemarken 58 en En geland 55 kg. N.V. Fa P. J. v. d. SANDE strooien. Gekookte aardappelen erbij geven. Haring-sneetjes Een blikje haring in toma tensaus, 1 eiwit, 8 sneetjes oud brood, boter of margarine. De haring overdoen in een zeef, de saus opvangen. De sneetjes brood roosteren en dun besme ren. De haring over de sneetjes brood verdelen. Het eiwit stijf- kloppen en de tomatensaus voor zichtig erdoor mengen. Het eiwit op de toostjes leggen. De toost- jes hoven in een hete oven zetten en 5 a 10 minuten bakken. Rjjslslaatje met haring 2 (koelhuis)maa(jes of zure haringen, ongeveer twee kopjes gekookte rijst. 2 augurken, 1 ap pel, zout, peper, kerrie, slasaus of olie en azijn; voor de garne ring kropsla en desgewenst een hardgekookt ei en een tomaal. De haringen (ontgraten en) in stukjes snijden. De rijstkorrels losroeren. De appel schoonmaken en. evenals de augurken, klein snijden. Deze ingrediënten door eenmengen en op smaak afma ken met zout. peper, kerriepoe der en een slasaus of olie en azijn. Het slaatje overdoen op een schaal of op bordjes en gar neren met blaadjes en desge wenst part jes hardgekookt ei en tomaat. Het staat feestelijk het slaatje op te dienen op schijven appel of sinaasappel. De nazomer schenkt ons veder jaar weer vruchten als bijv. pompoen, mais, aubergines cn paprika, die we in de overige jaargetijden praktisch niet zien en. die er zich uitstekend toe lenen om in onze menu's weer eens de nodige variatie aan te brengen. De aubergines vallen op door hun mooie, dieppaarse kleur. Ze zijn zacht van smaak, kunnen niet alleen gebakken genuttigd, maar ook. heel goed met een of ander smakelijk vulsel opge diend worden. In dit wcekmenu wordt daar een risotto voor ge- bruikt, maar met eigen fantasie en met behulp van b.v. eieren, champignons, vis, tomaten, enz. kan men natuurlijk eindeloos veel variaties aanbrengen. ZONDAG: Schelp met padde stoelragout, varkenscarbona- de, prinsessebonen, aardap pelen; fruitsla met slag room. MAANDAG: stoofde melkvla. Risotto met ge- tomaten: karne- DINSDAG: Gevulde aubergines met sla; omelet met jam. WOENSDAGGebakken lever, snijbonen, aardappelen; ap- pelcompóte. Witte bonen in de week zetten.) DONDERDAG: Witte bonen, hardgekookte eieren, aard- appelpurèe, peterseliesaus; yoghurt. VRIJDAG: Wittebonensoep, ge bakken schol, sla. rauw ge bakken aardappelen óf wit te bonensoep. Chinese kool, bloedworst, rauw gebakken aardappelen. ZATERDAGMacaroni met ham en kaas; hangop met rozijnen. RECEPT: GEVULDE AUBERGINES. 4 aubergines, risotto van 100 gr. rijst. 200 gr. champignons of cantharellen, 30 gr. room boter, 40 gr. geraspte kaas, zout. De aubergines in de lengte doorsnijden, het zaad eruit ha len, de rest met zout bestrooien en in de koekepan bakken. De helften vullen met risotto waar aan de gebakken champignons zijn toegevoegd, ze in een vuur vaste schotel leggen, met de kaas bestrooien en in de oven lichtbruin laten worden. RECEPT: HANGOP MET ROZIJNEN. 2 liter karnemelk, 100 gr. rozij nen, 100 gr. suiker, citroensap van 1 citroen, iets water. In een kom een vergiet plaat sen en hierin een schone nat gemaakte doek leggen. De kar nemelk op de doek. schenken en wegzetten. Af en toe het dikke gedeelte van het doek afschep pen en in een kom overdoen. Tenslotte de hangop glad roe ren. De rozijnen wassen en in een bodempje water 10 minuten zachtjes koken. De rozijnen af laten koelen en met de suiker en het citroensap door de hang op doen. (Advertentie) Mevr. Visser gedipl. schoonheidsspecialiste Scheldekade 64, Terneuzen Telefoon 3088 VftOEGÜR wae er vrijwel geen sprake van mode voor nacht kleding, Tegenwoordig is dat wel een beetje anders geworden. Ook m de nachtkleding is de mode doorgedrongen. Voor de dames zagen we de babydoll en enkele andere model len hun triomftocht maken. Voor de kleintjes zijn er reeds vele creaties. De kleuters zijn ook zo geschikt om in leuke nachtpakjes naar bed te gaan. Onze illustratie toont enkele nieuwe ontwerpen. Het jongetje draag een pyjama van een lekke re zachte flanellen stof, wit met lichtblauwe stipjes, afgezet met donkerblauw flanel. Het Is eigen lijk een klassiek model, maar het maakt van zo'n peuter een echt mannetje. Voor het jonge meisje zien we een model met een broek van ge broken wit met nauwe pijpen, die afgezet werden met een leuke ge streepte stof, waarvan ook het jakje werd gemaakt. Dit jakje, mei heel korte mouwtjes en lek ker ruim, is lang en wordt even onder de taille op de heupen door een doorgeregen band ingesnoerd. Dit zijn slechts enkele voor beelden van de uitgebreide col lectie nachtkleding die er voor onze kleuters te krijgen is en die rijk is aan variatie. (Nadruk verboden) ..De algemene opvatting, dat nozems ontstaan door een verkeerde opvoeding van de ouders kan ik niet delen. Natuurlijk ontstaat er veel kwaad door gebrek aan be langstelling en door gemak zucht van de ouders, maar als huisvrouw en moeder zou ik zo graag het volgende eens onder uw aandacht brengen." Zo begint een brief die wij dezer dagen ontvingen, een brief waarin een stuk gezinstragiek is neergelegd, die wij typisch voor deze tijd achten. Alvorens wij daarop ons commentaar geven, willen wij ook onze lezers op de hoogte stellen van de gerezen moeilijkheden, omdat hier ver schillende netelige kwesties wor den besproken, die in menig ge zin de nodige opschudding ver wekken. „Mijn eigen zoon van zestien is het laatste jaar ontzaglijk ver anderd. Van een werkelijk leuke, hartelijke jongen is hij uitge groeid tot een onhebbelijk, eigen wijs wezen, waarin ik soms moei lijk iets van 't oude terug kan vinden. Ondanks ons verbieden gaat hij 's-avonds naar een ver- maakcentrum, heeft slechte vrienden, leest slechte lectuur, kortom hij gedraagt zich als een nozem. Ik neem aan dat u ons verdriet kunt begrijpen. Alle mogelijke hulpbronnen heb ik aangeboord om mijn kind te redden, zoals b.v. Med. Paedagogisch Bureau, Kinderbescherming etc., maar daar gaat het hier niet om. Ik houd dolveel van dit kind, heb ook nog een schattig meisje van tien jaar en mijn vurigste wens is n.l. weer een goede harmonie in ons gezin terug te krijgen. OM 1 UUB THUIS Stijf ben ik heus niet, maar ik wil toch niet dat hij uitgaat zon der dat ik weet waar hij is, dat hij 's-nachts om één uur thuis De „British Glues and Chemi cals Limited" heeft te Londen een fabriek gebouwd, waar uit planten eiwitstoffen worden ge wonnen. In de fabriek, waarvan de bouwkosten ongeveer 318.000 gulden hebben bedragen, zijn deze eiwitten uit aardnoten cn gras gewonnen, doch elk ander gewas kan voor hetzelfde doel worden gebruikt. De installatie in de fabriek werkt als een soort „mechanische koe" met dit verschil dat het proces van de eiwitwinning in de fabriek ongeveer tien maal zo snel verloopt ais bij de koe. Harold Cotes, directeur van de fabriek, verklaarde donderdag; „Wij menen een middel gevonden te hebben om het tekort aan eiwitstoffen, dat een der hoofd oorzaken is van de in bepaalde streken heersende ondervoeding der bevolking, te bestrijden". Daar gebeurt het weer, wat de laatste lijd zo vaak voorkomt en waar moeder zich echt ongerust over begint te maken. Lieselotje, haar vierjarig dochtertje en enig kind, dat zoet in de tuin in de zand bak aan het spelen was, komt gillend naar binnen hollen: „Stoute poes, mam mie! Stoute poes!" Het kind is over de zenuwen heen en moeder weet bijna niet, hoe ze haar tot bedaren moet brengen. Het is pas de laatste tijd en heel plot seling begonnen, deze overdreven angst voor dieren, terwijl ze er toch nooit kwaad van heeft ondervonden. In de tuin komen wel eens buurkalten, maar Liese lotje bekijken ze niet eens. Mogelijk is het kind er een keer van geschrokken, toen ze zo'n kat opeens vlak achter zich zag zitten, zonder dat ze hem op zijn zachte pootjes had horen aankomen. Moeder weet het niet, maar ze vindt deze angst van haar kind abnormaal en maakt zich er daarom zorgen over. Op straat of in winkels gaat het net zo met honden. Lieselotje hoeft maar het kleinste, zachtaardigste hondje te ont dekken, of ze kruipt gillend achter moe der weg. Moeder voelt zich opgelaten tegenover de andere mensen met zo'n bange wezel van een kind. In het begin heeft ze in haar boosheid en verlegenheid gereageerd door Llese- OPVOEDING lotje te willen dwingen. „Kijk dan, dat het hondje niets doet. Het is een lief hondje". Ze trok haar dochtertje naar de hond toe en greep haar handje, om haar het dier te laten strelen. Maar toen volgde er helemaal een gegil of ze gevild werd en Lieselotje spartelde zo hevig tegen, dat moeder het er zelf van op de zenuwen kreeg en haar een fikse tik gaf. „Dat moet u niet doen", waagt een oude dame het op een dag tegen moeder te zeggen. „Als een kind ergens angst voor heeft en je wilt ze met alle geweld dwingen, die te overwinnen, maak je het alleen maar erger en heb je kans, dat ze er nooit meer overheen komen". Moeder krijgt de neiging, prikkelbaar te vragen, waar ze zich mee bemoeit. Maar de dame heeft zo'n vriendelijk gezicht en schijnt het zo goed te menen, dat ze wel tot de conclusie moet komen, dat dit geen be moeizucht is. „Het is net als met de kin deren, die bang zijn voor water", gaat ze voort. „Die moet je er ook niet onver hoeds in duwen en dwingen door te zet ten. Geef ze de tijd, er uit zichzelf ver trouwd mee te raken". „En wat zoudt u doen in zo'n geval met die rare angst voor honden en kat ten?" vraagt moeder ondanks zichzelf. „Ik had ook een kind, dat eraan leed", vertelt de oude dame. „Dat heb ik heel eenvoudig opgelost. Ik kocht een konijntje, dat veilig in een hokje zat. Zolang hij ook daar bang voor was, forceerde ik niets. Als ik 't diertje eten gaf, bleef hij op een afstand staan, steeds op zijn hoede, om het hazenpad te kunnen kiezen, als het dier eens mocht, ontsnappen. Toen dat nooit ge beurde, kwam hij steeds dichter bij. Ik deed of ik het niet zag; moedigde hem nooit aan en trachtte hem zeker niet te lokken. Ik ging rustig mijn gang. praatte met het konijntje en streelde het over de neus. En op een dag stond hij ineens naast me en stak een aar zelend vingertje uit. Zo heeft hij hele maal uit zichzelf zijn angst voor het konijntje leren overwinnen en niet lang daarna was hij ook niet bang meer voor andere dieren". Moeder is blij, dat de oude dame haar dit verhaal verteld heeft. Er Is nog geen konijntje voor Lieselotje gekocht. Maar ik heb een idee, dat het er toch wel gauw van komen zal. MARCE.LLE. (Nadruk verboden). komt, dat hij in openbare dans gelegenheden rondhangt (waar vast geen behoorlijke meisjes van zijn leeftijd komen t, dat hij poe der en crème op zijn gezicht smeert, idiote klecüngcombinaties bedenkt, spijbelt, niet met zijn zakgeld kan uitkomen en dan maar iets wegpakt (tot nog toe alleen maar uit eigen huis). Zo is deze jongen nu niet op gevoed. Alcohol wordt hier thuis niet gebruikt. Wij zijn een kerke lijk gezin, maar van godsdienst is bij hém geen sprake meer. Mjjn man heeft door hem last van zijn hart gekregen. U ziet dus, een mooie waslijst waar wij beslist geen schuld aan hebben. Dit is zuiver de sterke buitenwe reld, die hem van ons aftrekt. Er is gelukkig nog dikwijls berouw bij hem. Nu die buitenwereld. Kinderen met onverschillige ouders, dm dut? daarvoor afglijden, zijn een groot besmettingsgevaar voor anderen. Dat is heus niet alleen in zijn gezin geconstateerd, er zijn heiaas heel veel ouders die vech ten tegen de buitenwereld De schuld ligt dus heus niet altijd bij de eigen ouders". TF. VER GEKOMEN. Zo liggen de kaarten. En nu ons commentaar Het liefst hadden wij deze moeder een eenvoudige en ge makkelijk op te volgen raad ge geven, die alle partijen zou be vredigen en mogelijk tot elkaar zou kunnen brengen. Maar goede raad is hier heel moeilijk. Over een kind van zestien jaar behoort men natuurlijk veel meer zeggenschap te hebben. In dit ge- zin is al in een vroeger stadium iets verkeerd gegaan en dat is nu niet één, twee, drie weer goed te krijgen. Ouders van kinderen die nu nog jong zijn zouden uit het voorgaande heel wijze lessen kunnen trekken. Deze moeder is daar nu niet meer mee geholpen. Men kan haar troosten door te zeggen dat dit nu eenmaal een vervelende leeftijd is die ieder kind door moet maken; men kan haar ver tellen dat zij niet meer met haar gezinnetje gezellig naar de speel tuin moet willen, maar zij heeft daar nu zo weinig meer aan, om dat zij en haar man het te ver hebben laten komen. IN EEN ANDER MILIEU. Natuurlijk, dit kind kan een minder gunstige aanleg, kan een zwak karakter hebben, of juist een te sterk, maar ik geloof niet dat deze moeder mag zeggen dat er geen opvoedingsfouten ge maakt zijn, anders heeft men over zó'n jongen meer te vertel len. Misschien zouden alle partijen er in dat gezin nog het best mee geholpen zijn als deze knaap eens twee jaar in een ander mi lieu, ver van zijn woonplaats, werd opgevoed, in een kostschool, in een vakschool met internaat, of bij een onderwijzersgezin in huis. Een geschikt adres Is nooit dadelijk bij de hand, maar als de ouders dit werkelijk willen, kan het zeker gevonden worden. Voor het meisje zou er veel ten goede veranderen, ook voor moeder, ook voor vader en waarschijnlijk eveneens voor de jongen in kwestie. Dr. H. W. SCALONQNE.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5