Om ^^euró en beurzen (0) Binnenlands nieuws GUPAfc om niets Dr. Julien terug van Afrika-expeditie Ji=> KERKDIENSTEN Eric de Noorman De vissers van de zwarte klip g 12 september Zaterdag 12 september 1959 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 :hat s belangen De [aarbeurs geopend - Gestegen inkomens - De vrije Rijnvaart Revalidatie Oranje en Nederland DE SCHEEPSBRUG AAN DE EUROMAST Maria Callas voor de film Postsluitingen Hr Ms Van Amstei ZEEPOST Voor de zondag I niet alleen heriemri 'oor de verbetering van i, waarvoor de eerste ezer dagen worden aan- maar vooral ook voor 'ring van een program nstrialisatie. de bouw zpesluis en het graven lok. NAAR SPEN? gemeester van Brugge, 'andammr, wijst er ver dat men in Terneuzen koestert voor de aanleg <anaal naar Antwerpen, aeuzense havenkringen, steeds de Belgische He ig. is men van oordeel, lis- en kanaalverbreding ste plaats een Gents be- maar dat ook Zeeuws en er ongetwijfeld do van zal plukken. 1 wijzing van Terneuzen triekern, zo lezen we In sch dagblad, brengt, o.in. leel mee. dat de bedrjj- er grond kopen voor do an industriehallen, do de grondprijzen van do dse staat terugkrijgen, jok voor de gebouwen onaanzienlijke vergoe- worden betaald. tRENTIEVREES niet tereeht vreest men de Belgische kust, dal |n in de nabije toekomst ncomplex van Zeehrug- fervleugelen. Volgens de ten van de stad Brugge niet gebeuren en men dat Zeebrugge voor. it te hebben boven Ter» VERDREVEN lezen van al dat door- Igetheoretiseer ontkomt Inuchter denkend vader- et aan de indruk, dal de Brugge danig aan het en zijn geslagen. Weten lan niet, dat het in Ter- fcinds het na de eerste tlog de voorkeurstarie- e Belgische spoorwegen fte, de dood in de pot is net de haven? En zien |a al wat de geschiedeftisj atste decennia ons heeft nog steeds niet in. dat dei ncurrentie gezocht mopt| n Gent, en Antwerpen, et In Terneuzen, waar, lij is af en toe eens een te mogen meepikken, afgevallen van de over- Rotterdam, Antwerpen „AD EEN GROOT VROUWEN^, al met al een trieste f, maar er zijn in de loop al zoveel pijlen op Ter- afgeschoten dat deze lijl er nog wel bi.i kan. lie is dezelfde gebleven; e toonzetting is ietwat i plaatselijke autoriteit, tiening wij over een en begen. drukte zich heel aldus uit: David had aantal vrouwen en hii ers op een man met één pie biibelse vergelijking; hderwej op Terneuzen. Bam en Antwerpen heb-, motste havensteden van| (werk aan de lopende men is er waarach- dat te Terneuzen ook schip zal lossen o£ prugge ziet men dood» het hoofd dat Terneu- ontwikkelingskern is en, maar dat hetzelfde ehien wel vijftig andere |n in Nederland het ge- n Belgische gemeente is voor haar toekomst, en Nederlandse plaats bepaalde voordelen [e nog lang niet te rea» Mn. Dat is ronduit ges urd. ben is als industriekern, (en, hetgeen tengevolge en. dat de mensen uit laanderen niet naar bkken om zich een be- verschaffen Het is veronderstellen, dat |e of Antwerpen °E rdoor ook maar in de mate ,.in gevaar" zou» (en komen. ..vaas is het de bestuur-»; een Belgische gemeente' verkondigen, dat door preden van het kanaal hun belangen, worden. Die verbreding] al en sluizen komt nota (^ta nd op verzoek van rpgering in het hela"? rad Gent. hgië het leeuwenaandeel tosten te dragen krijgt [is billijk, aangezien da belangen in de scheep riek «rond de Terneuzen sterk prevaleren. ,j Kveekblad ..SchuttevaeH hli 1959 werd de vra*Si of er wel een ePj |je in het kleine bPpUo Hse belang te bespeurem Terneuzense kleinhan- ven. zoals slagers kruideniers en schoe j textielhandelaren oj* nkeliers, melkboeren e prs en al die andere pnden vragen zich j nieuwe grote blTin.^^ met haar zeer ruim ■n van Terneuzen freeswijk gaat make' lorlopig behoeft mei j e de broekriem n°| te halen. Laten ze da» k zaakjes maar opknaP kr Zeeland vecht doo 70ALS wij reeds vele jaren gewend zijn, heeft ook ditmaal de wel behoefte bestond aan een L Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs begin september aan kopers en kijkers weer toegang verschaft tot zijn vele en rijk ge- variëerde en gesorteerde stands. Vooraf gaf dr. G. van der Wal, de voorzitter van de raad van beheer, in een rede zijn visie op de ontwikkeling der dingen zoals die in het huidige regeringsbeleid zijn geprojecteerd. „Vrijwillige discipline bij het berekenen van de prijzen is de enige waarborg, dat loonsverhogingen ook werkelijk uit de produktivi- teitsverbetering worden betaald", aldus dr. Van der Wal. „Uit deze discipline kan de werkgever krach I putten om niet grif aan loonwens en door afwenteling op de prijzen tegemoet te komen. Voorts moet de coördinatie van het loonbeleid er voor waken, dat de verschillen, optredend dank zij de vrijere loonvorming, niet te grote spanningen uit sociaal oogpunt gaan oproepen „Men kan zeggen, dat het Nederland in het algemeen weer goed gaat, al heeft de ontwikkeling wel een zeer gevariëerd beeld te zien gegeven." Maar bij de scheepvaart ziet het er niet zo roos kleurig uit: zeer lage vrachten, „terwijl de orderportefeuille van de scheepsbouw sterk terug loopt of afgewikkeld wordt op een wijze, waarover de werven bepaald niet kunnen juichen". zelfstandigen werkzaam in de landbouw, de kleinhandel en het ambt is daarentegen relatief ach teruitgegaan. HET LEVEN WORDT NIET DUURDER. Over de welvaart en het z.g. dure leven zei dr. Van der Wal het volgende: „De stijging van de welvaart, die we na de oorlog hebben meegemaakt, onder scheidt zich in twee fasen. De eerste is die der vermeerdering van de kwantiteit, waardoor de schaarste verdween en de rant soenering kon worden opge heven, terwijl de tweede er een is van een steeds stijgende kwa liteit. Niet ons leven wordt duur der, maar onze eisen worden hoger. Een arm volk vraagt naar kwantiteit, een rijk volk krijgt kwaliteit, daar de kwali- teitsconcurrentie meer mogelijk heden biedt dan de prijsconcur rentie. Het is ook daarom, dat de laagste kwaliteiten successie velijk uit de assortimenten ver dwijnen". De commerciële televisie kwam ook nog ter sprake. „Een econo misch verantwoorde exploitatie van commerciële televisie vereist in tegenstelling met wat de Duitse zenders ons tot nu toe hebben laten zien een ver spreiding van de reclame-bood schappen over de gehele uit zendtijd. Tussen programma's en advertenties moet er een harmo nisatie bestaan, zó dat de gehele programma-opzet niet door het commerciële nieuws wordt be ïnvloed. Immers, reclame die weerstanden opwekt, wordt tot anti-reclame." PROCENTEN-PRAAT. Nu de metaal-industrie met haar loonsverhoging van 5 het spit heeft afgebeten, komen ailerwege de onderhandelingen over loon- en salarisverbetering los. De directie van de A.K.U. ziet de mogelijkheid om, naast de verwerking van de huurbij- slag, te komen tot een verhoging (van gemiddeld 6 Bovendien zal de arbeidstijd met ingang van 1 januari 1960 met een uur en per 1 januari 1961 nog eens met een uur worden bekort. Het woord is nu aan het college van Rijksbemiddelaars. De ambtenaren hebben in het georganiseerd overleg, in het bij zijn van de minister van Binnen- ilandse Zaken, bepleit, voor het 'overheidspersoneel voorshands de loonontwikkeling in de metaal industrie te blijven volgen. Maar de minister was van mening, dat .overeenkomstig het door de re. gering ingenomen standpunt met een verhoging der salaris sen zal moeten worden gewacht totdat meer gegevens bekend zullen zijn omtrent de stand van de loonontwikkeling in het parti culiere bedrijfsleven. Het over leg ter zake zal worden voort gezet. En de minister van Economi sche Zaken heeft een bespreking gehad met vertegenwoordigers van het bedrijfsleven over het binnen het raam van de vrijere loonpolitiek te voeren prijsbeleid. IN KOMENSVERDELING 1955. Het hoogste gemiddelde inko men per Nederlandse inwoner wordt gevonden in het Gooi en bedroeg in 1955 ƒ2458; het laag ste van 1158 moet gezocht wor den in de Peel. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statis tiek voor ons uitgerekend. Over het hele land genomen bedroeg het gemiddelde inkomen per in woner ƒ1707 en het gemiddelde per belastingplichtige ƒ4287. In de periode van 1950 tot 1955 is het aantal belastingplich tigen met een inkomen beneden ƒ3.000 teruggelopen van 65 tot 40 procent. Het aantal personen met een inkomen tussen f3000 en 6000 steeg in die zelfde tijd van 27 tot 44 procent. De percen tages met een inkomen tussen 6000 en 10.000 bedroegen res pectievelijk 5 en 11 en die met een inkomen boven 10.000 resp. 3 en 5. De vijf gemeenten met het hoogste gemiddelde inkomen zijn alle echte forensenplaatsen: Bloe mendaal 4433)Wassenaar, La ren (N.-H.i, Blaricum en Naar der (ƒ3012). Alle laagste ge middelden liggen in Nrd-Brabant. Het C.B.S. heeft ook berekend, dat tussen 1600 en 1913 ruim 35 procent van het nationale inko men werd uitbetaald in de vorm van ionen en salarissen Na de Perste wereldoorlog liep dit op tot 45 procent en na de tweede wereldoorlog tot 55 procent. Leze toeneming houdt niet alleen v'erband met een relatieve stij ging van de beloning van de ar beid, maar ook met de sterke toeneming van het aantal perso nen werkzaam in de industrie en «et grootbedrijf. Het aantal VRIJE VAART GEVRAAGD. De kwestie van de vrije vaart op de Rijn is al sedert jaren een heet hangijzer tussen Nederland en Duitsland. In 1945 hebben de bezettingsautoriteiten, wegens de deplorabele financieel economi sche toestand waar Duitsland zich toen in bevond, besloten, het z.g. innerdeutsche verkeer voor schepen onder Duitse vlag te re serveren. De niet-Duitse schepen mochten slechts deelnemen aan het grensoverschrijdende verkeer. Nederland was van mening, dat deze maatregel duidelijk in strijd was met de akte van Mannheim, welke volledige vrijheid van scheepvaart van Bazel tot aan de open zee garandeert. Aanvanke lijk heeft men zich echter hierbij neergelegd. Toen de Duitsers echter ook na het herstel nog aan de bezetters-maatregel vast hielden, begon Nederland te pro testeren. Ondanks alle onderhan delingen is Den Haag echter nooit verder gekomen. Thans evenwel hebben Neder land en Duitsland in beginsel be sloten, de kwestie van de vrije vaart op de Rijn aan het Inter nationale Gerechtshof in Den Haag voor te leggen. HOOGSTRAAT; HOOG BEZOEK. Het revalidatiecentrum ..De Hoogstraat" in Leersum heeft in de ruim vijf jaar dat het in wer king is, meer vrouwen en kinde ren te behandelen gehad dan te voren ooit voor mogelijk was ge houden. En ook ten opzichte van mannelijke patiënten is wel ge bleken, dat de tot 1953 bij het rijk heersende bezorgdheid, of er dergelijke inrichting, volkomen misplaatst was. De belangstel ling voor revalidatie, voor de we deraanpassing van de lichame lijk gehandicapte aan de maat schappij en dus aan het leven van alledag, is enorm gegroeid." Al dus mr. G. A, W. ter Pelkwijk, voorzitter van het bestuur. En de geneesheer directeur, dr. J. J. Miedema, voegt hier aan toe: „Door het plaatselijk werk zijn medici zowel als allerlei over heidsinstanties en particulieren gaan inzien, welke nooit gedach te mogelijkheden er liggen in de aanpassing van patiënten". Er zijn 150 patiënten en 200 perso neelsleden, terwijl de gemiddelde verpleegduur is gestegen van 150 tot 214 dagen. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben hun jaarlijkse driedaagse bezoek gebracht aan de hoofdstad des lands. Intussen was Prinses Beatrix met het nieuwe vlaggeschip van de Hol- land-Amerika Lijn, de „Rotter dam' op weg naar de Ver. Sta ten. teneinde daar o.m. de Hud- son-herdenking te kunnen bij wonen. HOGE HEREN. Ir. S. H Visser, tot voor kort algemeen secretaris van het Ver bond van Ned. Werkgevers, is benoemd tot minister van Defen sie in de vacature S. J. van den Bergh en reeds door H. M. de Koningin als zodanig beëdigd. Mr. G. van der Flier, plaatsver vangend directeur-generaal van de volkshuisvesting en bouwnij verheid, is benoemd tot secreta ris-generaal aan het zelfde de partement. In verband met de benoeming van de heer M. Ruppert tot lid van de Raad van State is de heer C. J. van Mastrigt, thans vice- voorzitter, benoemd tot voorzit ter van het Chr. Nat. Vakver bond. Ook bij het N.V.V. vond een bestuurswisseling plaats. De heer C. W. van Wingerden heeft enige tijd geleden om gezond, heidsredenen het voorzitterschap moeten neerleggen. De tweede voorzitter, de heer D. Roemers, is nu door het verbondsbestuur can didaat gesteld. Een „hoge" uit de bezettings tijd, C. van Geelkerken, gewezen plaatsvervangend leider van de N.S.B. en chef van de Nationale Jeugdstorm, is na een verblijf van veertien jaar in de gevange nis thans voorwaardelijk in vrij heid gesteld. De voormalige S.D.-officier George Haase is eveneens ontslagen. (Nadruk verboden.) (Advertentie.) voor oliehaarden petroleum DE HAARDOLIE met het hoogste rendement zuinig - geen roet - meer warmte Dr. P F. j. a. Julien is dezer dagen teruggekeerd uit Afrika waar hij zijn twintigste expedi tie gemaakt heeft. Dr. Julien, president van de Nederlandse anthropologische vereniging, heeft deze keer een reis ge maakt door de bergwildernissen bij het Chadmeer in Frans Ka meroen. De reis had een tweeledig doel. In de eerste plaats een oriënterend bloedgroep-onder- zoek bij vier bergstammen, die in het algemeen samengevat worden met de naan Kirdi's (Arabisch voor: heidenen) en die behoren tot de Faulbestam- men, en voorts een onderzoek naar de zogenaamde sikkelcel len in het bloed, een pathologi sche afwijking in het bloed die ook anthropolisch van belang is gebleken, zo zeide dr. Julien" Dr. Julien was zeer tevreden over de resultaten van zijn ex pedities, die naar hij zeide vooral zo gunstig zijn geworden door de ruime medewerking van Franse en Afrikaanse bestuurs ambtenaren. Hij verklaarde he lemaal geen last gehad te heb ben van de politieke moeilijk heden die in dit gebied de laat ste tijd nogal voorkomen. Dr. Julien heeft vooral de nog vrij wel onbekende stammen der Po- dogog en Ziver, kunnen onder zoeken. Hij heeft o.m. 1300 fo to's gemaakt. De vlotte mede werking van de overheid van Kameroen stelde dr. Julien voorts in staat nog tijd uit te trekken voor een hernieuwd on derzoek onder de Pygmeeën der Bakah, in Zuid-Kameroen waar bij het onderzoek zich ditmaal ook uitstrekte tot de nog niet bezochte stammen in het gebied van Doumé en de stam der Mo- loundou-Yokadouma. Dr. Julien drukte er zijn spijt over uit, dat het oude Afrika zich thans met grote snelheid liquideert, waardoor oeroude beschavingen die veel goeds bevatten verdwijnen om plaats te maken voor wat hij noemt „een cultureel vacuum". MAN NEERGESLAGEN EN BEROOFD Gisternacht fietste een man over het Filosofenpad te Den Haag, waar hij een drietal jonge lui ontmoette. Na een gesprek vielen deze hem aan, gaven hem een pak slaag en beroofden hem van 200 en van zijn portefeuille. Onder grote belangstelling van de zijde der bevolking is de 46 ton zware getrouwe copie van de brug van een zeeschip tegen de 100 meter hoge Euromast opge hesen en op 30 meter van de grond op twee zware, ruim vier meter uitstekende stalen balken verankerd. Met behulp van elek trische en handlieren werd het 19 meter brede gevaarte binnen het uur door de mannen van „Werkspoor" op zijn plaats ge bracht. Deze copie van een scheeps brug zal worden voorzien van de allermodernste apparatuur, zoals die op de moderne zeeschepen wordt gebruikt. Het werkprogramma voor de bouw van de „Euromast" is tot op heden strikt aangehouden. Hall oktober zal de eerste van de beide snelliften in de toren voor werkgebruik gereed zijn. De zangeres Maria Callas zal de hoofdrol vertolken in een film, die een onderneming te München gaat maken, aldus heeft een woordvoerder van de maatschap pij medegedeeld. De eerste scènes van de film zullen in januari in West-Duits- land gedraaid worden. De zangeres heeft de toezeg ging gekregen, dat zij 500.000 dollar voor haar aandeel krijgt. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat volgens de Italiaanse wet haar echtgenoot recht heeft op de helft van het honorarium. De luchtpostsluitingen voor opvarenden van PIr Ms fregat Van Amstei zijn als volgt samen gesteld: 12 september, 16 septem ber, 19 september, 23 september, 26 september (aJlen te 16.00 uur) alsmede 29 september (te 13.00 uur). De proeven dienen geadres seerd te zijn: p/a Amsterdam-CS - Marine Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Argentinië: m.s. „Waterland" s.s. „Alnati" Australië s.s. „Orcades" Brazilië: m.s. „Waterland" s.s. „Alnati" m.s. „Uruguay Star" Canada: s.s. „Nieuw Amsterdam" s.s. „Groote Beer" m.s. „Westerdam" Chili: via New York via New York Indonesië: m.s. „Mersy Lloyd" Ned. Antillen: m.s. „Sapedori" Nieuw Zeeland: s.s. „Rangitata" Suriname: m.s. „Daphnis" Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika m.s. „Randfontein" Brits Oost-Afrika: s.s. „Europa" 16-9 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpaket- ten geven de postkantoren. 14-9 15-9 15-9 14-9 15-9 18-9 13-9 15-9 17-9 13-9 17-9 17-9 15-9 17-9 16-9 15-9 RACE MET BROMFIETEN EISTE MENSENLEVEN Donderdagavond is een onge luk gebeur^ op de nieuwe snel weg te Dieren dat aan een per soon het leven heeft gekost. Vier bromfietsers hielden een wed strijd in hardrijden. Bij het pas seren van de snelweg kwam een van hen, de 20-jarige G. K„ monteur bij garage D. A. Wahl en Zoon te Brummen, onder een jeugdige bromfietsberijder over- lijk, die daar juist passeerde. De jeugdige bromfietserrijder over leed ter plaatse. TIEN MILLE UIT COLBERT JASJE GESTOLEN Donderdagmiddag zijn uit een kantoortje van een garage in de 2e Jacob van Campenstraat te Amsterdam een bedrag van 6835 aan contant geld, een cheque ter waarde van 2859 en enige autopapieren gestolen. De/.e waardevolle bezittingen waren opgeborgen in een porte feuille in de binnenzak van een colbertje, dat onbeheerd in het kantoortje hing. BANKDIRECTEUR FAILLIET Op verzoek van de officier van Justitie heeft de rechtbank te Leeuwarden de 58-jarige H. R. D. uit Driesum. directeur van de Boazbank Driesum, Wouters- woude cn omstreken, failliet ver klaard. D. werd begin tleze week gearresteerd onder verdenking van fraude, waardoor de bank voor een totaal bedrag van circa 250.000 was benadeeld. Uit de laatst beschikbare ba lans van de bank. over het jaar 1957, blijkt dat er toen een ge stort ledenkapitaal was van ƒ20.200. Volgens de statuten worden de 73 leden van de bank, merendeels woonachtig in of in de omgeving van Driesum bij een eventueel tekort aansprakelijk gesteld tot maximaal het vier voudige van dit bedrag, vóórdat ook maar één van de inleggers enig nadeel lijdt. De balans over 1957 noemde een reservekapitaal van ruim 105.000. Over 1957 be droeg de winst circa 8.500 en werd vijftien procent dividend uitgekeerd. Het is waarschijnlijk, dat de inleggers weinig nadeel van de fraude zullen ondervin den, doch voor de leden kan een en ander nare gevolgen hebben. Zij zullen namelijk niet alleen de door hen gekweekte reserve voor het tekort moeten aanwenden, doch ze zullen bovendien nog moeten bijstorten. VOOR 12.500 AAN SIERADEN GESTOLEN Donderdagavond is ingebroken in een villa aan de Alexander Gogelweg te Den Haag. Uit de linnenkast verdween een doosje met sieraden ter waarde van 12.500. VRACHTAUTO VERSUS TRAM Op de hoek van de Oudeman- straat en de Isingstraat te Den Haag is vrijdagmorgen een vrachtauto, waaraan een keet wagen was gekoppeld, tegen een dubbeltramstel van lijn 17 ge reden. De chauffeur van de vrachtauto is waarschijnlijk dooi de zon verblind geweest. Hij had de tram voorrang moeten geven, maar verklaarde deze niet te hebben zien naderen. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. De tram werd aan de voorzijde ingedrukt en de vracht auto kantelde door de schok om ver. WIELRIJDSTER VERONGELUKT Donderdagmiddag is de 25- jarige mevr. J. J. Eijkelkamp— van der Vegte uit dg Van Eg- mondstraat in Haarlem-Noord, 'lie in verwachting was, op de Delf liaan aldaar door een mili taire vrachtauto aangereden en tijdens het vervoer naar een zie kenhuis overleden. Volgens de legervoorlichtingsdienst zou een 20-jarige dienstplichtige militair uit Haarlem met zijn vrachtauto met een te hoge snelheid van de Arthur van Schenkelkade naai de voorrangsweg, de Delftlaan, zijn opgereden toen mevr. E. op deze voorrangsweg fietste. BROMFIETSER VERONGELUKT De 83-jarige bromfietser W. Nobach uit Groningen, is donder dagavond bij Ens in de N.O.- Polder door twee auto's aange reden en zo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Emmeloord over leed. N. stak de Kamperweg over terw ijl van beide zijdon met grote snelheid een auto naderde. Dc uit de richting Emmeloord ko mende auto, bestuurd door G. W. uit Enschedé, greep het ach terwiel van de bromfiets en di rect daarna werd N. geraakt door de van de andere kant ko mende bestelauto, bestuurd door B. G. uit Emmeloord. GEVONDEN EN NIET AANGEGEVEN. De Dordtse politierechter heeft de 37-jarige koopman W. V. te Dordrecht veroordeeld tot 3 we ken gevangenisstraf met aftrek omdat hij een portemonnaie mot 11, die hij gevonden had. niet bij de politie had aangegeven. De offic'or van Justit'e zeide in zijn requisitoir, dat veel te veel men sen geneigd zijn om gevonden voorwerpen als hun eigendom te beschouwen of „vergeten" ze naar het politiebureau te bren gen. Hij eiste te"cn de man een maand gevangenisstraf met af trek. wegens verduistering. ZIEKE ZEEMAN VAN NOORSE TANKER GEHAALD Omstreeks acht uur vrijdag morgen is van de Noorse tanker „Bulk Enterprise" (19.000 ton), welke zich 35 mijl ten noord westen van Texel bevond, het be richt ontvangen, dat aan boord een opvarende ernstig ziek was geworden. Dn man diende zo spoedig mogelijk naar een zie kenhuis tn worden overgebracht. Onmiddellijk werd door de op- sporings- en reddingsdienst van de marineluchtvaartdienst vanaf hel marinevliegkamp Valkenburg een „Neptune" naar de aange wezen plaats gezonden, benevens een Sikorsky S 55 helikopter, welke laatste door de „Neptune" werd gedirigeerd. Om tien uur landde de helikopter met een marinedokter aan boord op de „Bulk Enterprise", waar onmid dellijk de zieke in de helikopter werd gedragen. Een half uur la ter bevond zich de helikopter op weg naar het marinevliegkamp „De Kooy", waar men om kwart over elf landde. Een gereed staande ambulance bracht de pa tiënt naar het ziekenhuis „Park zicht" te Den Helder. KOSTBAAR BEELDJE GESTOLEN Uit hot aartsbisschoppelijk mu seum te Utrecht, wordt sinds cionderdagavond een kostbaar becldje, voorstellende de bood schap aan Maria, vermist. Het kunststuk werd vervaar digd door dc Noord Nederlandse school in 1470 en is verzekerd voor een bedrag van 2000. De kunstwaarde, zo deelde de direc teur van het museum, dr. D. P. R. A. Bouvy, mede, is even wel veel groter. De diefstal w°rd ontdekt door een der suppoosten. Er zijn geen sporen van inbraak ontdekt. (Advertentie). stop met kneedhnar hoilt ian Ceta-Beier DE OOGGETUIGE. Gij aanschouwt moeite en verdriet. Psalm 10 14. In de woorden „moeite en ver driet" ligt alle buiten en biiinen- misère van het menselijk leven opgesloten. Ze kunnen zó onder scheiden worden, dat met „moei te" wordt aangeduid de narig heid, tegenslag, krenking, hin der. last, die van buiten op ons alkomt en neervalt "verdriet" is dan: de innerlijke verwerking ervan, de pijn en bitteibeid. zorg en teleurstelling, waarmee wij op de moeite reageren. Verdriet is veel erger dan moeite. Dan gaat het erin. Dan trekken we het ons aan. Moeite, dan vecht je, dan draag je. Maar verdriet, dan bloed je, dan maakt het je kapot. Moeite is de drukkende last. Ver di iet is de gapende wonde. Van heel die ontzaglijke vloed van moeite en verdriet nu, waar mede deze wereld overspeeld wordt, is God de ooggetuige. God „aanschouwt" die. Hem ontgaat niets. Hij ziet het in zijn massa liteit en Hij ziet het in ieder par tikel en detail. Wij zien er maar weinig van. Onze eigen moeite en verdriet zien we. En van nog een paar mensen, met wie we verbonden zijn. Maar de grote rest ontgaat ons. Dat ligt buiten ons bereik en omvattingsvermogen. Wé nemen geen notitie van elkaar. We gaan onze medemens achte loos voorbij. „Wat heb ik er per slot van rekening ook mee te maken." En als we het dan „zien", dan „aanschouwen" we het nog niet. Want aanschouwen is: nauwlettend op iets acht geven, heel nauwkeurig waar nemen. Zoals de apotheker met de medicijn omgaat. Zo aan schouwt God de moeite en het verdriet. Het is een aangrijpende gr dachte, dat niets van al het leed in de wereld aan Gods nauwlet tende aandacht ontsnapt. Dat Hij er precies van op de hoogte is, en er intense en hevige belang stelling voor heeft. Om de moeite en het verdriet als met eigen ogen in ogen schouw te nemen is God speciaal naar deze aarde gekomen. Heeft ooit een mens de moeite en ver driet der mensen zó aanschouwd en zó dóór-sehouwd als Christus Jezus? God aanschouwt met de ogen van de Gekruisigde. (Uit: Bijbels dagboek: Stem achter U". „De OOST ZELl V.S-VEAANUEKEN ZONDAG 13 SEPTEMBER. NED. HEKV. KERK. Axel: 10 uur Vic. S. den Blaau- wen; 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 uur Ds. G. J. van Emb- den, van Zoeterwoude; 2.30 uur Vie. G. P. Post, van Terneuzen. Hontenisse: 9.30 uur Ds K. Ver beek. Hulst: 10 uur Ds. R. G. J. Tim- mers. Philinpine: 9 uur Ds. E. Ed Stern. Sas vin Gent: 10.30 uur Ds. E. Ed. Stern. Sluiskil: 10 uur Jeugddienst, Ds. J. G. N. Cupédo: 2.30 uur Ds. J. Scholten, van Terneuzen. Terneuzen: NoordstraatI 10 uur Vic. G. P. Post; 3 uur Ds. J. G. N. Cupédo, van Sluiskil; 7 uur Ds. G. van Embden, van Zoe terwoude. (Jeugddienst.) Gebouw Kerkhotlaan10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. Ph. M, Becht. GEREFORMEERDE KERK. AxelGeen opgave. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. A. J. Verbeek. Terneuzen: 10 uur en 3.30 uur Ds. Th. Swen, van Vlaardingen. GEREF. KERK, Vrljgemimkt. Hoek: 10 en 2.30 uur Ds. C. Bijl. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Cand. A. Kooy te Driebergen. CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. M. S. Roos, van Alphen a/d. Rijn. 61. Snel leidt Erie zijn troep langs de trap terug, maar in plaats van terug te keren, volgt hij nu een smal, brokkelig pad, dat naar de hoogvlakte leidt. We hebben geen ogenblik te ver liezen, zegt hü tol Svein. Die oude strandjutter daar in het dorp zal ons vertellen, waar Axe en Aran- rod gebleven zijn, en gauw, voor zijn krijgsbende voor onze neus staat. Die kunnen nu elk ogen blik uit het moeras terugkomen... als ze er al niet zijn Maar het is nog rustig bij het dorp op de klip, zien ze: de strand jutters zouden ongetwijfeld slaags zijn geraakt met de vreemde krij gers, die bezit genomen hebben van het dorp. Wat dit voor lieden zijn, is de Noorman een raadsel, dat ze de strandjutters vijandig gezind zijn staat wel vast, maar ook, dat ze aangevoerd worden door een Ijzer vreter, die er liever eerst op los slaat, alvorens te pralen. Bij hun nadering zien ze de oude izegrim op de trans springen en een bevel schreeuwen. Weinige ogenblikken later gaat de poort dicht. Ze denken daar, dat we strandjputters zijn zeker, gromt Svein. „Ik betwijfel, of die oude snorre- baard denkt", mompelt Eric, „en ik heb geen tijd om het uit te pro beren, noch om een soort belege ring op touw te zelen. Brand- pijlen! We steken de boel in brand. We roken ze uit als rat ten!" GEREF. GEMEENTE Vlooswljkstraat Terneuzen: 9.30 uur Ds. Aangeen- brug; 2 uur Leesdienst; 6 uur Ds. Aangeenbrug, GEREF. GEMEENTE (S.tti.). (Gebouw „Pro Rege.") Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur ds. A. de Reuver. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 10 uur, 2.30 uur en 7 uur: H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H, H. Missen. Terneuzen'. 7 uur, 8.30 uur «n 10.15 uur: H. H. Misaen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur. 10.11 uur en 17.00 uur: H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. DONDERDAG 17 SEPTEMBER. NED. HERV. KERK. Axel: 8 uur Gezamenlijke kerk dienst in de Ned. Herv. Kerk ter gelegenheid van de bevrvjdings- herdenking. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 13 SEPTEMBER. NED. HERV. KERK. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 11 uur Ds. W. S. Even huis. Breskens: 9.30 uur Ds. W. S. Evenhuis, van Biervliet. Cadzand: 9 uur Ds. A. C. W. lert Cate. Groede: 10 uur Ds. M. de Jong. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eügen- daal. (Bed. ll. Doop.) Nieuwvliet: 10 uur Eerw. heer C. H. Heljboer, van Zaamslag. Oostburg: 10.30 uur Ds. A. C. W. ten Cate, van Cadzand. Retranchement9.30 uur Ds. S. Tljmstra. Schoondijke: 11 uur Ds. C. van Evert, van IJzendijke. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. St Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. St. Kruis: 9 uur Ds. Blom. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. (Preekdienst en bed. H. Avondmaal.) IJzendijke: 9.30 uur Ds. C. van Evert. Zuidzande: 3 uur Ds. F. J. lei- Beek. (Herdenkingsdienst.) DINSDAG 15 SEPTEMBER. Cadzand: 15.30 uur Ds. A. C. W. ten Cate. (Huwelijksbev.) DONDERDAG 17 SEPTEMBER. Schoondijke: 3 uur Ds. P. A. L. Brinkman. (Huw.•inzegening.)

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3