Provinciaal nieuws Zeebrugge maakt zich zorgen om niets Ceta-Bever VLEEEEIPASTA ^3^ S 1.3S VERSLOOT Jacht tussen klip en rots Zaferclag 12 sepïemKer 1959 VAN ONZE ADVERTEERDERS TERNEUZEN JUMPERS en VESTEN vanaf 19,50 Enorme keuze NOVITA AXEL RETRANCHEMENT SLUISKIL. Betekenis ran Terneuzen sterk overschat Gent veel grotere bedreiging van Zeebrugge"s belangen SLUIS. ZAAMSLAG Zondagsdiensten Nederlandse oud SS-er gearresteerd MET GERICHTE WARMTE j DE OLIESPECIALIST Djjkstr. 7-9, Tel. 2056, Terneuzen De Jaarbeu Rijnvc DE VRIJE ZEEUWI DE I ONEN IN DE KANAALZONE-INDUSTRIE. De gezamenlijke bij de drie grote vakcentrales aangesloten werknemersorganisaties in Zeeuws-Vlaanderen hebben vrij dag vergaderd met de werk geversorganisaties in de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzón» over de nieuwe loonvoorstellen op de Association Coöp. Zélandaise de Carbonisation GA. en de- Com pagnie Néeriandaise de I'Azóte, beide Ie Sluiskil; de N. V. Stijf sel- en Glucosefabriek; de N.V. Snicetglas- en fosfaat fabriek en Meelfabriek ..De Walzenmolen Sas van Gent'' N.V.. allen te Sas Van Gent. Er is volledige overeenstem ming bereikt over de loonvoor stellen, namelijk de huurcompen- satie in de lonen te verwelken vanaf 1 augustus j.l. voor wat betreft le klas gemeenten; vanaf 1 januari a.s. na het afloDen van de huidige C. A. O. 6 cent uur loonverhoging; de produktietoe- slag vanaf 1 januari a.s. te bren gen van 14 naar 16%, van 16 naar 18% en van 18 naar 20% als maximum. Voorts vanaf 1 augustus een minimal» uitkering van 2 van het jaarloon als bezitsvormende maatregel: vanaf 1 januari 1961 één uur minder werken Der week met een betaling van 48 uur en bij de semi-continudienst inplaats van één eomnensatie-uur twee com nensatie-uren Dit alles komt neer op eén to tale loonsverhoging van 6%. Er zullen voor de bezitsvormen de maatregel nog onderhandelin gen worden gevoerd in hoeverre men dit gaat beleggen. Dit besluit werd on een zeer drukke kadervergadering vrij dagavond te Sluiskil - medege deeld door de hoofdbestuurders van dp drie vakcentrales. Al deze voorstellen moeten ech ter nog de gopdkeuring verkrij gen van de Rijksbemiddelaar. SCHEEPVAARTBEWEGING KANAAL TERNEUZEN—GENT gedurende de maand augustus. ZEEVAART. Aantal B.R.T. Geschut opvaart 255 360.087 Geschut afvaart 256 341.075 (Advertentie.) Gelost of geladen ie: Terneuzen Sluiskil Sas van Gent Aantal 29 9 10 BINNENVAART. Opvaart. Aantal Stoom- en motorschepen 1668 Sleepschepen 190 Afvaart. Aantal Stoom, en motorschepen 1697 Sleepschepen 206 R.R.T. 42.378 28.588 21.204 Ton 558.722 190.188 Ton 575.542 200.495 Gelost of geladen te: Aantal Ton 237 85.340 170 96.016 179 47.241 Terneuzen Sluiskil Sas van Gent Heropening Radio zaak De Buck. Vanaf gisternamiddag 2 uur, het tijdstip van de officiële her opening van de radiozaak van de heer De Buck, (Noordstraat 84- 86) was er niet alleen van de zijde van vrienden en zakenrelaties belangstelling, die zij toonden door een bezoek of door bet zen den van prachtige bloemen en geschenken, maar ook van de zijde van het publiek. Deze aandacht verdient deze zaak nu zeker ten volle. Nauwe lijks drie jaar geleden was de heer De Buck genoodzaakt zijn zaak aanmerkelijk te vergroten en weer bleek er gebrek aan ruimte. Er is een oppervlakte van ongeveer 60 m2 bijgekomen, zodat er nu een winkelruimte is van ongeveer 120 m2. Deze ruim te voldoet m zeer grote mate aan de hoge eisen die de heden daagse klant stelt. Op smaak volle wijze is er met diverse kleuren gewerkt en ook de ver lichting is uitstekend te noemen. Doet dit alles bijzonder prettig aan, van nog veel groter belang is hetgeen ae heer De Buck aan radio, T.V., bandrecorders, gra- mofoonversterkers en verder al lerlei andere elektrische appara ten heeft te bieden. Na de ,,t irato", heeft de heer De Buck een zeer grote en mooie nieuwe voorraad waar men de laatste snufjes op dit gebied kan aantreffen. Zeer elegant zijn de nieuwe radiotoestellen, eventueel met gramofoonversterker in een pracnuge uitgevoering, speciaal ontworpen voor moderne inte rieurs. Oox de afdeling gramofoonpla- ten neelt bij deze uitbreiding de nodige aandacht gekregen en hee±i men keuze uit een grote sortering platen. Om de kiante een juist oordeel te kunnen laten vormen, heeft üe lieer De Buck een discobar in stereo uitvoering in zijn zaak ge plaatst. Het is een genoegen door middel van deze uis'cobaar gra- mofoonplaten te beluisteren. Om een nog snellere service aan zijn klanien te bieden heeft do lieer De Buck zijn reparatie- veircpiaats achter de winkel ge- i.istaueerd. Met deze uitbreiding is aan deze toch al moderne zaak een tijzonder cachet gegeven. Aan deze heropening heeft de heer De Buck eén aantrekkelijke prijsvraag verbonden. BOERENLEENBANKENDAG TE GOES. Voor de besturen en raden van toezicht van de Boerenleenban ken in Zeeland, West-Brabant en Goeree en Overflakkee heeft het landbouwcoöperatieoenlrum Zuid West-Nederland vrijdag in Goes een Boerenleenbankendag georganiseerd, waarvoor grote belangstelling bestond. Het is de eerste maal dat een dergelijke bijeenkomst wordt gehouden. De waarnemend voorzitter van het landbouwcontactencentrum, de heer G. Bom uit Colijnsplaat, onderstreepte in zijn openings woord het belang van de Boeren leenbanken. De betekenis wordt gekenmerkt door het feit, dat er in ons land meer Boerenleenban ken (1300) dan gemeenten (1100) zijn. In de eerste 45 jaar van het bestaan groeide de omzet van de Boerenleenbanken naar een jaar gemiddelde van 9 ton. De laatste 15 jaar bedroeg het jaargemid delde 5 miljoen. De directeur van de Centrale Coöp. Raffeisenbank, de heer H. J. Hendriksen. behandelde enkele vraagpunten, die zo af en toe als kritiek aan het adres van de Boe renleenbanken worden geuit. In de middagvergadering voer de het woord ir. J. van Büren, consulent van het Waarborg fonds voor de Landbouw. Hij vertelde ondermeer dat het nuttig zou zijn, dat er een wet komt in Nederland, waardoor het mogelijk wordt, gelden te lenen met borgstelling op roerend goed, zoals vee en machines. In andere landen is deze mogelijkheid wél aanwezig. Naar zijn mening zou er beslist een dergelijke wet moe ten komen, anders krijgt het Waarborgfonds 1e veel aanvra gen te verwerken. Op het ogenblik neemt Noord- Brabant de helft van de aanvra gen voor zijn rekening. Gronin gen voor 4 pet en Zeeland voor 8 pet. ZEEUWSE FRUITWEEK BEGONNEN. Met een officiële ontvangst ten stadhuize van Goes is vrijdag avond de Zeeuwse fruitweek of ficieel begonnen. Burgemeester H. K. Michaèlis sprak de fruitfee en haar hofda mes toe en hoopte dat zij mede zullen bijdragen tot het propa geren van de kwaliteit van het Zeeuwse fruit. De fee - Ina de Jonge uit Kapelle bood elk der leden van het college van B. W. een fruitmand aan. Bejaardensociëteit. Dinsdagmiddag te 2 uur operït de Bejaardensociëteit, uitgaande van de afdeling Terneuzen der Nederl. Federatie van Vrouwe lijke Vrijwillige Hulp weer haar deuren in het Jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan. Zowel de mannelijke als vrou welijke ingezetenen, die de leef tijd van 65 jaar hebben be reikt, zijn van harte welkom. Het Damescomité hoopt, dat, evenals vorig jaar, onze bejaarden in grote getale deze sociëteit zullen bezoeken, en er veel prettige uur tjes in zullen doorbrengen. Italiaanse Bromfietser rijdt op gepar keerde vrachtwagen. Vrijdagmorgen te half 5 f reed de bromfietser C. V., werkzaam op de „Linex" te Koewacht, door de Oosterstraat in de richting Kerkdreef. Hij kwam daarbij in aanraking met de aldaar gepar keerde vrachtauto van de heer P. W. De botsing was van dien aard. dai voor V. doktershulp ingeroe pen moest worden. Dokter Schilt- man was spoedig ter plaatse en zijn voorlopig onderzoek wees uit, dat het rechterbeen van het slachl offer gebroken was. Voor verdere behandeling werd V. overgebracht naar het zieken huis te Sluiskil. De materiële schade vyas ge ring. Nogmaals een dakbrand. Tengevolge van de voortduren de droogte is de brandweer van Retrancnement de laatste twee weken reeds driemaal te hulp ge roepen bij branden, eenmaal voor brandende bomen in een siertuin in de Noordstraat, vorige week voor een dijkbrand lussen het Dreefje en de Oude Tol en deze week voor een bermbrand bij de Tol, in de richting van Cadzana haven. Bij deze laatste brand cestond het gevaar, dat het droge gras in de weide van de heer R. vlam zou vatten, waar door het vee in die weide gevaar zou lopen. Mede door het afzagen van enkele bomen kon het vuur geblust worden. Huishoudelijke voorlichting. Na de zeer geslaagde cursus sen van vorig jaar verschijnt de Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande dezer dagen opnieuw in Retranchement en wel op dins dag 15 september. In de Gemeem tezaal wordt dan een propagan- da-filmavond gehouden, waar o.m. de kleurenfilm „Goede kie ren" vertoond zal worden. Ge tracht zal worden voldoende be langstelling te wekken voor een knip- en naaicursus. Harmonische lichaams- ontwikkeling. Retranchement is voor de maand september een atletisch centrum geworden. Ruim 40 per sonen nemen er deel aan de H.L.O.-proeven, uitgeschreven door de Nationale vereniging tot bevordering van harmonische lichaamsontwikkeling. De deelne mers komen uit diverse gemeen ten. Niet alleen de atletiek, maar ook gymnastiek, wandelsport en wielrijden behoren tot het pro gramma. Voor de zwemproeven is het zwembad te Aardenburg aangewezen. De Kanaalkwestie. Op uitnodiging van de Terneu- zense- en Sluiskilse afdeling van de Partij van de Arbeid zullen enige leden van de Tweede Ka mer 22 september a.s. een bezoek brengen aan de kanaalzone. De deputatie zal bestaan uit deskundigen op landbouwkundig-, middenstands-, juridisch- en re gionaal gebied. Zij komen in eerste instantie voornamelijk ter oriëntatie van de problemen, en de vele aspec ten verbonden aan de kanaal verbreding en de consequen ties, welke deze verbreding met zich meebrengt. Omtrent de benaming van de samenstelling der Partij van de Arbeid-experts bestaat nog geen volle zekerheid. Aan de werkconferentie, welke des middags te Sluiskil zal wor den gehouden, neemt met het gemeentebestuur van'Terneuzen ook deel het plaatselijk actie comité. Het is bij deze besprekingen dat het comité een memorandum aan de Kamerleden ter kennis zal brengen. In de avondurpn zullen de Ka- merafgevaardigden voor een hea ring in de zaai Meert aanwezig zijn en kunnen allen hun grieven en wensen aan de Kamerleden mededelen. Het zal op prijs worden gesteld ais op deze contact-bijeenkomst ook belanghebbenden of groe peringen, buiten plaatselijk ver band, b.v. uit de landbouwsector, aanwezig zullen zijn. Braderie. Voor onze plaatsgenoot pater Koenraad de Soomer, die in no vember a.s. naar de missie op Java vertrekt, ligt het in de be doeling van 't parochiale priester comité een braderie te organise ren. Het batig saldo, dat uit standplaatsingsvergoeding zal worden verkregen, wordt be stemd als afscheidscadeau voor de vertrekkende priester. Enkele jaren geleden werd met groot succes in het parochiehuis door de plaatselijke middenstand e»n braderie gehouden en het parochiale comité meent dat het Sluiskils kopend publiek nog eens gaarne een herhaling tege moet ziet. De expositie zal worden gehou den op vrijdag 16 en zaterdag 17 oktober a.s. Streekweekrnd-conferenties. Onder auspiciën van de plaat selijke Christelijke Jeugdraad zal heden en morgen een Streek- weekend-conferentie worden ge houden waarin men behalve uit de Zeeuws-Vlaamse gewesten, eveneens deelname van de eilan den. alsmede uit België verwacht. Hedenavond staat in het teken van de culturele ontspanning en heeft als hoofdfacet een volks- dans-demonstratie. Zondag wordt op stichtelijke wijze begonnen met een jeugdkerkdienst, die in zoverre van de overige diensten verschilt, dat de deelnemende jeugd zelf op actieve wijze aan deze kerkdienst zal deelnemen. Onder meer zullen de Gezangen met trompet worden begeleid. Na de dienst, waarin wordt voor gegaan door ds. Cupédo, vindt in het jeugdgebouw „De Ark" een discussie-bijeenkomst plaats over de tijdens de dienst gehouden preek. Des namiddags zal de heer J. de Vries uit Hulst een interes sante lezing houden, welke zal worden toegelicht door kleuren dia's. Na een gezellig 'samenzijn en het gebruiken van de avondmaal tijd, vindt de sluiting plaats. Districts-btyeenkomst WitGele Kruis. In de zaal-Meert kwamen don derdagavond de besturen van de Zws-Vlaamse WitGele Kruis- afdelingen voor een districtsver gadering bijeen. De heer J. van Dongen uit Aar denburg, die het voorzitterschap voerde, sprak zich in het ope ningswoord, verheugend uit over het feit dat het Kruiswerk in het algemeen van overheidzijde meer wordt gewaardeerd, hetgeen eveneens valt op te maken uit de steun, welke men van gemeente zijde ontvangt. Er zijn thans reeds afdelingen, aldus de voorzitter, die een sub sidie van 50 procent, op de con tributie berekend, ontvangen. Eveneens liet Aardenburgs bur gemeester een goede klank horen over de nieuwe wijkgebou- wen, welke met steun van het particulier initiatief tot stand zijn gekomen, alsmede door mede werking van de Overheid. Om tevens de leden meer be kendheid van het Kruiswerk te geven, is door de provin ciale bond propaganda materiaal verstrekt, waarvan de afdelin gen ongetwijfeld een dankbaar gebruik zullen maken. De burgemeester van Brugge is mei zijn gemeentebestuur in bet geweer gekomen legen de reeds vergevorderde plannen lol vernieuwing van de sluis- en havenwerken in Terneuzen en (egen het voorlopig nog theore tische feit, dat deze goede stad aan het l»egin van het kanaal naar Gent is aangewezen als in dustrie- en ontwikkelingskern. In een brief aan de Belgische minister-president geeft het ge meentebestuur van Brugge uiting aan ziin gevoel van onrust over de toekomst van Zeebrugge, die ernstig bedreigd zou worden De bijeenkomst stond verder in het teken van besprekingen van huishoudelijke aard. Ongeval. Na volbracht schoolbezoek te Terneuzen reed gistermiddag tp kwart vóór vier de 12-jarige scholier V. K. uit Sas van Gent op zijn fiets over de „Lelybrug" om huiswaarts te keren. Toen hij, na de brug te zijn overgereden, linksaf sloeg, lette hij niet voldoende op, waardoor hij met ziin gelaat tegen de af sluiting reed van de laadbak van een vrachtauto, die aldaar aan een benzinestation tankte. De knaap liep noga! grote ver wondingen in het gelaat op en werd naar het St. Elisabeth- ziekenhuis vervoerd. Aanr afding. Op de weg van Sluis naar Re tranchement vond een aanrij ding plaats tussen een Volks bestelwagen en een luxe-auto. De bestuurder van de bestelwagen wilde iinks-af slaan, doch moest daarvoor even wachten om een achter hem rijdende vrachtwagen te laten passeren. Toen deze voorbij was, bemerkte hij te laat dat achter de vrachtwagen nog een luxe auto aan kwam rijden. Het gevolg was, dat een aanrij ding niet meer te vermijden was. De botsing bleef beperkt tot ma teriële schade aan beide voertui gen. Vergadering Caféhouders. In het hotel „Het Hof van Brussel" vond een vergadering plaats van de plaatselijke café houders, waarin gesproken werd over de mogelijkheid om gedu rende de wintermaanden één dag per week te sluiten. Een toer- beurtrooster zal dan worden op gesteld om te voorkomen dat op een bepaalde dag niet alle bedrij ven gesloten zullen zijn. Voor de plaatselijke automo bielclub werd een legpenning van ƒ25 beschikbaar gesteld zulks naar aanleiding van de vierde Belfortrally, welke deze vereni ging over twee weken zal hou den. Concert „De Volharding". Voor de laatste maal in dit sei zoen zal hedenavond om 8 uur de muziekvereniging „De Vol harding" onderstaand concert op de kiosk verzorgen. Under the duoble aegle, mars. Wagner-Mol Le Chevalier Breton, Herman Mellema Andante in G., Batiste. Arr. Gosling-Mol Tiroler Holzhacker Buaben, mars. Wagner-Mol Noord-Hollandse Paneeltjes. Gerard Boedijn Pinksterbloemen, fantasie. P. B. Bisselink Imperial Echoes, mars. Arnold Safroni DORNFORD \ATES 17) (Nadruk verboden.) Hij luisterde tenminste aan dachtig. Daarna vroeg hij waar ik logeerde en hoe lang ik nog in Londen bleefen toen kwam Cohen met de cognac binnen. Even later ben ik weggegaan Er verliepen een paar dagen eer ik een briefje kreeg. Het was van de magnaat zelf en hij schreef, dat ik hem maar eens moest komen bezoeken, hij wil de iets met mij bespreken. Al weer in Hatton Garden, maar een ander huisnummer. Ik ging er naar toe en hij deed mij een voorstel. Tweeduizend pond per jaar en vergoeding van onkos ten, wanneer ik precies deed, wat hij van mij verlangde. „Smokkelen", noemde hij het, en ik heb bijna drie maanden oprecht geloofd, dat het smok kelen was. Op zekere dag kwam ik er achter, dat wij ons met heel andere dingen bezighiel den „Mijn eerste gedachte was dat ik naar de politie moest, gaan; het spijt me nog, dat ik dat niet .gedaan heb. Maar je begrijpt, dat ik zelf niet vrijuit ging en ik zag er tegenop open lijk als misdadiger bekend te staan, wanneer ik onthullingen aan de autoriteiten deed. In plaats daarvan ging ik dan ook naar mijn werkgever. Ik vertel de hem precies wat ik van hem dacht en ik smeet hem zijn rom mel voor de voeten. Daarna maakte ik dat ik weg kwam. Ik kwam helaas niet ver. Die avond al zat ik in een hut, aan boord van een op stroom voor anker liggend schip. De deur zat op slot en de patrijspoort kon ik niet openkrijgen en het gezicht van de neger, die bin nenkwam wanneer ik belde, stond mij slecht aan. Een uur vóór het schip naar zee vertrok kwam hij bij mij binnen. Hij zei dat ik kon kiezen: doorgaan met mijn werk, of naar Buenos Aires vertrekken waar ik heel ander werk zou krijgen. Wel, ik ben doorgegaan met mijn werk. Later heb ik nog eens een po ging gedaan. Ik durfde toen al lang niet meer naar de politie te gaan. Ik zat er tot, over mijn oren in daar had hij wel voor gezorgd. Ik verdween dus een voudig. Nadat ik mij tien dagen schuilgehouden had waagde ik het er op naar Cardinal te gaan. Er lag een brief op mij te wachten. Tot op dat ogenblik had ik niet heseft dat hij mijn eigen naam zowel als mijn adres uit stekend kende; ik had de naam van mijn moeder aangenomen en ik had er altijd op gelet of ik niet gevolgd werd, wanneer ik naar huis ging. Hij weet nu eenmaal alles. Het was een heel kort briefje. Er stond niets anders in dan dat hij naar Cardinal zou ko men wanneer ik niet terug kwam. „Ik moet eens kennisma ken met je vader. In zekere zin is hij mijn protégé. Ik heb nu al meer dan een jaar lang Car dinal gefinancierd. En als hij dat eenmaal weet Je begrijpt, dat ik het daar op niet kon laten aankomen. Ik ben ook die keer teruggegaan." Ze streek met haar handen langs haar slapen om het, glan zende haar uit haar gezicht te wrijven. „Daarna wist ik dan, wat ik van tevoren wel had kunnen be grijpen, namelijk dat ik er al te diep in zat om nog terug te kun nen. Toen ik mij weer meldde bracht hij mij dat nog eens spe ciaal onder het oog. ..Lever me niet meer iets dergelijks", zei hij, „dan zouden er ernstiger dingen kunnen gebeuren. Je bent de last die je bezorgt waard, maar ook niet meer dan dat." Daaruit begreep ik, dat ze mij nooit vrijwillig zouden laten gaan, omdat ik ai te veel wist, Ik weet werkelijk heel wat, zie je, dat beter niet. bekend kan raken. Ik ken de namen van degenen die de diefstallen ple gen en van degenen die de goe deren in ontvangst nemen; ik ken de kopstukken en hun hel pers; ik weet hoe en waar ze leven, ik zou ze kunnen aanwij zen. Ik weet hoe de politie om de tuin wordt geleid, en welke fouten 'de autoriteiten maken. Als er een misdaad is begaan kan ik precies nagaan wie ver antwoordelijk is voor de opzet en wie de opdracht heeft uitge voerd; ik hoor inmiddels tot de deskundigen.... En als je een maal in dergelijke dingen ver zeild bent geraakt, kun je er al leen maar mee doorgaan. Je kunt je niet terugtrekken, daar voor geven ze je de kans niet ze zorgen wel dat ze je niet uit het oog verliezen. Ik kan niet zeggen dat ik hen dat bijzonder kwalijk neem, maar het feit, ligt er in elk geval. Je gaat door of je gaat er onder; andere keus is er niet," „Wat bedoel je daarmee je gaat er onder?" vroeg ik. Katharine haalde de schou ders op en nam een sigaret. „Ik bedoel, dat het je leven zou kosten", zei ze langzaam. „Duidelijker kan ik het niet zeggen, wel? Tweemaal hebben ze mijn leven ontzien, omdat omdat, ik een bruikbare kracht ben. Op grond van mijn opvoe: ding en milieu sta ik „boven alle verdenking" en kan ik mij vrij bewegen. Dat is ook de reden waarom hij tegenover mij altijd open kaart heeft gespeeld. Maar dit neemt hij niet meer, dat weet ik zeker. Je kunt. hem een massa verwijten maken, maar hij dreigt nooit twee maal." Weer bleef het stil en nu vee] langer dan de eerste keer. Zij had haar sigaret al half opge rookt, eer ik weer een mond opendeed. „Ik vrees, dat ik je in de grootste moeilijkheden heb ge- uracht", zei ik. „Ik ben althans in de groot ste moeilijkheden geraakt," zei Katherine. „Jij kunt het niet helpen." „Het. gaat. overigens in de eer ste plaats om de moeilijkheden zelf", >ei ik. Katharine knikte kort en in stemmend. (Wordt vervolgd.) door de aan Terneuzen verstrek te voordelen, waarvan de kosten voor tachtig procent voor reke ning van de Belgische staat ko men. Brugge dringt er op aan op haar beurt als ontwikkelingskern voor de Belgische industrie le .«orden aangewezen. Daar zal, dunkt ons. niemand in Nederland enig bezwaa'r tegen kunnen maken. Dat is trouwens geheel en ai een aangelegenheid, waarover de beslissing in België ligt, evenzeer als de aanwijzing van Terneuzen als industriekern een Nederlandse aangelegenheid was. EEN AANLOOPJE? Het gemeentebestuur van Brugge gebruikt deze zaak dan ook slechts als een aanloopje. In het schrijven aan de regering in Brussel schuilt veeleer vrees voor concurrentie van de zijde van Terneuzen door de bouw van een grote zeesluis en de ver breding van het kanaal van Gent naar Terneuzen. Men dringt er daarom op aan dat het havencomplex van Zee brugge op korte termijn aan de ontwikkeling van Ternenzen zal worden aangepast. Als voornaamste argument voert men in Brugge de plannen aan, die bij verschillende Belgi sche en buitenlandse maatschap pijen schijnen te bestaan om in dustrieën in en rond Zeebrugge te vestigen, welke aan duizenden arbeiders werk zullen verschaf fen. In dit verband wordt gewezen op dp natuurlijke achterstand, die Zeebrugge al heeft ten op zichte van Terneuzen met zijn gunstiger ligging, toegang en afzetgebieden. Met de uitvoering van de voor Zeebrugge ontworpen plannen zou een bedrag gemoeid zijn van circa 150 miljoen gulden. Dit be- Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk dér artsen «'aarge nomen door dokter P. J. Nijsten, tel. 2324. Apotheek geopend: Hamann, Noordstraat 69. Zondagdienst Kruisverenigin gen: Wit-Gele en Groene Kruis: zr A. v. Ravels, J. W. Frisolaan 9, Tel. 2706. Van zaterdagavond 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen voor Axel, Sas van Gent. en Zaamslag waargenomen door dierenarts J. F. de Haas te Zaamslag, tel. K 1153—366. Een 37-jarige Nederlandse oud-SS-er, Pieter van de Wate ring, is in Graz (Oostenrijk) ge arresteerd op beschuldiging van valsheid in geschrifte. De man blijkt zich sinds 1943 bij een in woonster van Graz verborgen te hebben, daar hij niet naar Ne derland durfde terugkeren. Van de Watering ging enige tijd door voor haar neef. maar later adopteerde zij hem offi cieel als zoon. Toen hun echter een kind werd geboren, moest hij iets doen om de toestand te redden. Hij vervalste de papie ren van zijn in de oorlog omge komen broer om zich te kunnen identificeren. Na een ruzie heeft de vrouw haar Hollandse „neef", „zoon" en „echtgenoot" bij de autori teiten aangegeven. (Advertentie.) De zuinigste oliehaard van Nederland (proefondervindelijk bewezen) OLIEHAARD: 300 de luxe-bruto cap.: ei. 10.500 Keal./u. f395.- A00 de luxe-bruto cap.: ca. 16.000 Kcal./u. f *30.- Dit model - met kookgelegenheid - groot in capaciteit maar klein van omvang, werd door vele Huisvrouwen uitver koren, vanwege zijn eenvoudige, doch sierlijke vormgeving. Door de 10 belangrijke schriftelijke garantie», gegarandeerd géén last van koude voeten, géén sterke roetvorming en géén hoge brandstofkosten. (Géén ander merk geeft dit!) Uitgevoerd met de veel besproken, zuinige Rocket brander- pot en Rocket automatische trekregelaar. (Belangrijk!) Neem dus géén genoegen met een mindere kwaliteit. Laat nu reeds een Hoenson bij de officiële Hoenson dealer In Uw woonplaats reserveren, want de vraag is enorm. Verstandige mensen gaan bij aanschaf van een haard, op hun eigen gezonde oor deel af. Zij weten, dat ondanks de enorme reclame-campagne voor ouderwets kolen stoken, de Hoenson oliehaard met Ge richte Warmte de ideale verwarmings bron is voor iedere woning of fiat. Dit heeft de practijk bewezen! dra»; zou niet alleen bestemd worden voor de verbetering van de haven, waarvoor de eerste werken dpzer dagen worden aan besteed, maar vooral ook voor de uitvoering van een program van industrialisatie, de bouw van een zeesluis en het graven van een dok. KANAAL NAAR ANTWERPEN? De burgemeester van Bruggp, de heer Vandamme, wijst er ver der op dat men in Terneuzen plannen koestert voor de aanleg van een kanaal naar Antwerpen. In Terneuzense havenkringen, aldus nog steeds de Belgische be richtgeving, is men van oordeel, dat de sluis- en kanaalverbreding in de eerste plaats een Gents be lang is, maar dat ook Zeeuws- Vlaanderen er ongetwijfeld do vruchten van zal plukken. De aanwijzing van Terneuzen als industriekern, zo lezen we in een Belgisch dagblad, brengt o.ni. dit voordeel mee. dat de bedrij vers die er grond kopen voor de bouw van industriehallen, de helft van de grondprijzen van de Nederlandse, staat terugkrijgen, terwijl ook voor de gebouwen een niet onaanzienlijke vergoe ding zou worden betaald. CONCURRENTIE VREES Al dan niet terecht vreest men daar aan de Belgisehe kust, dat Terneuzen in de nabije toekomst het havencomplex van Zeebrug ge zal overvleugelen. Volgens de autoriteiten van de stad Brugge mag dat niet gebeuren en men oordeelt dat Zeebrugge voor rang dient te hebben boven Ter neuzen. STERK OVERDREVEN Bij het lezen van al dat door zichtige getheoretisepi' ontkomt men als nuchter denkend vader lander niet aan de indruk, dat de heren in Brugge danig aan bot overdrijven zijn geslagen. Weten ze daar dan niet. dat het in Ter neuzen, sinds het na de eerste wereldoorlog de voorkeurstarie. ven op de Belgische spoorwegen kwijtraakte, de dood in de pot is geweest met de haven? En zien ze daar, na al wal de geschiedenis van de laatste decennia ons heeft geleerd, nog steeds niet in. dat de grote concurrentie gezocht moeti worden in Gent en Antwerpen, maar niet in Terneuzen, «aar men al blij is af en toe eens eeri graantje te mogen meepikken, dat ig afgevallen van de over vloed in Rotterdam, Antwerpen en Gent? DAVID HAD EEN GttÖÖT AANTAL VROUWEN. Het is al met al een trieste vertoning, maar er zijn in de loop der jaren al zoveel pijlen op Ter neuzen afgeschoten dat deze Brugse pijl er nog wel bij kan. De melodie is dezelfde gebleven; slechts de toonzetting is ietwat veranderd. i Een plaatselijke autoriteit, wiens mening wij over een en ander vroegen, drukte zich heel origineel aldus uit: David had een groot aantal vrouwen en lui was jaloers op een man met één vrouw. Die bijbelse vergelijking, slaat wonderwel op Terneuzen. Rotterdam en Antwerpen heb ben als grootste havensteden van Europa werk aan de lopend" band. maar men is er waarach tig hang. dat te Terneuzen ookj eens een schip zal lossen o£, laden. In Zeebrugge ziet men dood-,, leuk over het hoofd dat Terneu-j zen ais ontwikkelingskern aangewezen, maar dat hetzelfde met misschien wel vijftig andere gemeenten in Nederland het ge val is. Een Belgische gemeente is bevreesd voor haar toekomst, omdat een Nederlandse plaats zogenaamd bepaalde voordelen geniet, die nog lang niet te rea liseren zijn. Dat is ronduit ge* zegd absurd. Terneuzen is als industriekern, aangewezen, hetgeen tengevolge kan hebben, dat de mensen uit Zeeuws-Vlaanderen niet naar eldPrs trekken om zich een be staan te verschaffen. Het 'S dwaas te veronderstellen, dat Zeebrugge of Antwerpen Gent daardoor ook maar in da geringste mate „in gevaar" zou dpn kunnen komen. Even dwaas is het de bestuur-, ders van een Belgische gemeentq te horen verkondigen, dat door het verbreden van het kanaal GentTerneuzen hun belangen geschaad worden. Die verbreding van kanaal en sluizen komt nofa bene tot stand op verzoek van <ia Belgische regering in het belang van de stad Gent. Dat België het leeuwenaandeel van de kosten te dragen krii?' i80%). is billijk, aangezien de Belgische belangen in de scheer' vaart politiek «rond de Terneuzen* se sluizen sterk prevaleren. t In het weekblad ..Schuttevaf"", van 31 juli 1959 werd de vra geopperd, of er wel een enk" lichtpuntje in het kleine bee*iB Nederlandse belang te bespeuren viel. De Terneuzense kleinhan- deribedrijven, zoals stagers prt, bakkers, kruideniers en schoen*: makers, textielhandelaren en sigarenwinkeliers, melkboeren erf OFFICIAL HOENSON DEALER caféhouders en al die andere be langhebbenden vragen zich o-**j af. of de nieuwe grote binnen- vaartsluis met haar zeer ruime schuttijden van Terneuzen geen tweede Vreeswijk gaat maken. Nee, voorlopig behoeft men u Zeebrugge de broekriem uog niet aan te halen. Laten ze daa hun eigen zaakjes maar opknap pen, maar Zeeland vecht doo Zaterdag 12 ZOALS wij ree< Koninklijke kopers en kijkers varieerde en geso de voorzitter van ontwikkeling der atjn geprojecteerd. „Vrijwillige disci waarborg, dat loo teitsverbetering w deze discipline kar loonwens en door- Voorts moet de co de verschillen, opt grote spanningen „Men kan zegge: gaat, al heeft de zien gegeven." Ma kleurig uit: zeer i de scheepsbouw st wijze, waarover de HET LEV NIET DUl Over de welvaa dure leven zei dr. het volgende: „De de welvaart, die we hebben meegema scheidt zich in twe eerste is die der v van de kwantiteit, schaarste verdween soenering kon w heven, terwijl de tv is van een steeds st Jiteit. Niet ons leven der, maar onze e hoger. Een arm naar kwantiteit, e krijgt kwaliteit, da teitseoncurnentie m: heden biedt dan de rentie. Het is ook de laagste kwaliteit: velijk uit de assort; dwijnen". De commerciële lel ook nog ter sprake, misch verantwoordt van commerciële tele in tegenstelling Duitse zenders ons hebben laten zien spreiding van de r: schappen over de 'zendtijd. Tussen prog 'advertenties moet er hisatie bestaan, zó d; programma-opzet ni commerciële nieuws invloed. Immers, weerstanden opwekt anti-reclame." PROCENTI Nu de metaal-ind haar loonsverhoging het spit heeft afgebe ellerwege de onderi over loon- en salaris' los. De directie van ziet de mogelijkheid de verwerking van slag, te komen tot een van gemiddeld 6 'zal de arbeidstijd met 1 januari 1960 met per 1 januari 1961 noj een uur worden b< woord is nu aan het Rij ksbemiddelaars. De ambtenaren heb georganiseerd overleg, zijn van de minister v ilandse Zaken, bepleit 'overheidspersoneel voc loonontwikkeling in industrie te blijven von de minister «as van rr -overeenkomstig het d gering ingenomen met een verhoging d sen zal moeten worde totdat meer gegever zullen zijn omtrent de de loonontwikkeling in culiere bedrijfsleven, leg ter zake zal wor gezet. En de minister sche Zaken heeft een gehad met vertegen: van het bedrijfsleve: binnen het raam van loonpolitiek te voeren van i IN KOMENSVEK 1955. Het hoogste gemidd men per Nederlands: wordt gevonden in he bedroeg in 1955 ƒ2458; ste van 1158 moet ges den in de Peel. Dit Centraal Bureau voor tiek voor ons uitgerek net hele land genome: het gemiddelde inkome «oner ƒ1707 en het g per belastingplichtige In de periode van 1955 is het aantal belas tigen met een inkome: 3.000 teruggelopen v 10 procent. Het aantal met een inkomen tuss en 6000 steeg in die van 27 tot 44 procent. E tages met een inkome 6000 en 10.000 bedr: pectievelijk 5 en 11 e: een inkomen boven resp. 3 en 5. E>e vijf gemeenten hoogste gemiddelde ink: alle echte forensenplaat mendaal 4433)Wass ren (N.-H.), Blaricum den (ƒ3012). Alle middelden liggen in Nr Het C.B.S. heeft ook dat tussen 1600 en 191 procent van het nation men werd uitbetaald van ionen en salari ferste wereldoorlog tot 45 procent en na wereldoorlog tot 5; t-*eze toeneming houdt verband met een re ging van de beloning öeid, maar ook met toeneming van het aai,lq nen werkzaam in de ind: "et grootbedrijf. Het la; d l 1913 salarissei lie d: 55 idt ii relat va d aant;

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2