Laos in Veiligheidsraad Radio-Televisie Verlichting Radio de Koek Prinses Beatrix in Amerika Tsjou en Lai over India VERSLOOT Komplot op Cyprus ontdekt ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4779 Europa en Azië PHILIPS PRINS BERNHARD NAAR TURKIJE PHILIPS TRAGISCH ONGELUK IN DE VER. STATEN. EISENHOWERS REDE IN DE PERS Amerikaanse pers over Prinses Beatrix (goodwill vMii'i Hoff Philippijnen steunen beroep van Dalai Lama HET WEER MET GERICHTE WARMTE WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ftankering bij abonnement: Terneuzeft. Directeur-Hoofdredacteur I. van de^Sande Redactie-adres: Noordstraat 5357 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Né. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,- per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 et DE VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. ran de Sanrie. Terneuren Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum put advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 imr. Maandagavond kwam de Veiligheidraad van de Verenigde Naties bijeen om te beraadslgen over Laos. Hoewel men had verwacht, dat de binnenlandse toestand in dit land eens opnieuw 'een internationale aangelegenheid zou worden, had men zich toch een week geleden nog niet voorbereid op zulk een ontwikkeling. Immers de regering van Laos stelt, dat het wordt aangevallen door Noord-Vietnam. En daarvoor waren moeilijk bewijzen te geven. Want het moge dan zo zijn. dat in allerlei landen (ook bijvoorbeeld in Algerije) de rebellén materiële en morele steun ontvangen uit een buurstaat, deze laatste valt daarom nog niet aan. de, was het goed, dat de Ameri kanen de bedreigde regering hielpen Zou immers een com munistische oppositie de macht krijgen, dan zou het moeizaam verkregen evenwicht worden verstoord. Dan zouden Peking en Hanoi (de hoofdsteden van China en Noord-Vietnam) weer een land onder hun voogdij krij gen, en zou de internationale spanning toenemen. WAARNEMERS DER V. N.? Eigenlijk hadden wij eerder verwacht, dat Sowjetlandcn de regering van Laos en de Ame rikanen zouden hebben be schuldigd van het niet-uitvoe- ren van het akkoord van 1954. Dan had men kunnen antwoor den. dat het niet uitvoerbaar bleek. Nu echter Laos zelf een klacht heeft ingediend tegen Noord-Vietnam, kwamen na tuurlijk de tegenbeschuldigin- gen ook los. Zou men zich echter laten verleiden tot .het ontketenen van een strijd tussen de twee „blokken", dan zou Laos een tweede Korea worden, en mis schien een grote oorlog ontke tenen. Daarom poogden vooral de Engelsen de kwestie weer tot een binnenlandse aangelegen heid terug te brengen, zonder aanklachten tegen welke vreem de staten ook. Zij stelden voor, dat waarnemers van de Ver enigde Nar es zich naar Lao^ zouden begeven, om daar toe te zien. dat geen soldaten uit Noord-Vietnam of China kon den binnensluipen. Achter dit „ijzeren gordijn" moesten de Laotiërs dan met Amerikaanse materiële en financiële hulp maar zelf orde op hun zaken stellen. Een redelijk voorstel, dat de kwestie uit de sfeer van de felle strijd tussen twee „blok ken" kon halen. Maar in de Verenigde Naties werd toch de discussie ontke tend, die aan de ontspanning weinig goed deed. Zo kort voor het bezoek van Chroesjtjef aan Amerika werd weer eens bewe zen. hoeveel brandstof er in de wereld ligt opgeslagen. En kan men conflicten „lokaliseren", dus beperken tot de plaats waar zij ontstonden, dan is er al veel gewonnen. INDIA WAAKZAAM. Intussen is het nu zo, dat ook India zijn grote gezag in Azië aanwendt om te waarschuwen tegen de agressieve daden van China. In een witboek heeft de regering van Nehroe een boekje opengedaan over grensschendin- dingen en botsingen sinds 1954. Dit maakt de positie der com munisten in Azië niet sterker. Met spijt constateerde de Chinese premier Tsjou En-Lai, dat de Aziatische landen tegen elkaar in het harnas zijn ge jaagd. Zijn bewering, dat Ame rika dit deed, is bespottelijk. De Aziaten onderling krijgen uit eigen aandrang ruzie. Als nu de Amerikanen en Russen zich door de tegenge stelde Aziatische partijen zo op sleeptouw laten nemen, dat zij met elkaar in oorlog dreigen te raken, is dat geen prettig vooruitzicht. Elk land, hoe klein ook, moet natuurlijk be schermd worden tegen commu nistische infiltratie. Maar ook moet men trachten te voorko men, dat landjes als Laos en Noord-Vietnam een derde we reldoorlog ontketenen. Het is dus goed, zijn hoofd koel te houden, want zulke botsingen zullen talrijk worden LABOUR VRIJWEL MACH TELOOS. De conservatieve regering van Engeland heeft verkiezingen uit geschreven voor 8 oktober. Het is dus voor de partijen, die hun propaganda-acties moeten ma ken, kort dag. Maar het is in Groot-Brittannië gewoonte, dat de zittende regering het meest geschikte ogenblik voor verkie zingen uitzoekt, zodat de norma le termijn voor de zittingsduur van een parlement zelden wordt bereikt. In 1951 verving een conserva tieve regering die van labour, welke sinds 1945 het bewind had gevoerd. In 1955 schreef de toen malige regering verkiezingen uit, waarbij labour nog meer zetels verloor dan in 1951 het geval was geweest. En het ziet er naar Er zijn nu in de wereld vele beroeringen in vele landen, en daarbij zijn buitenlandse in vloeden onmiskenbaar. Maar wat is „agressie"? In Frankrijk beschuldigt men er de Tunesiërs van, dat zij de rebellen in Alge rije helpen en dus Frankrijk eigenlijk aanvallen. Dat is wel waar. Maar in de betrekkingen tussen staten betekent toch een aanval, dat troepen van de ene regering het land van een ander bewind binnenvallen. En dus rees de vraag: zijn legers van Noord-Vietnam inderdaad bin nengedrongen in Laos? En daarover had men eigenlijk geen gegevens. VAGE GERUCHTEN. Sinds weken hebben wij moe ten constateren, dat de berich ten uit Laos elkaar onophoude lijk tegenspreken. Men zou kun nen denken dat een sterk leger oprukt naar de provinciestad Sam Neua en naar de hoofdstad Vientiane. Doch dan komt er weer een telegram, dat het niet waar is, dat Sam Neua niet wordt belegerd, dat men in de hoofdstad feest viert, en dat slechts kleine guerilla-groepen overvallen doen op eenzame mi litaire posten. Wél blijkt uit de mededelingen, dat het leger posities prijs geeft, omdat de be volking heult met, de rebellen, die nu eens hier, dan weer daar opduiken. Er is dus een burgeroorlog aan de gang, zonder grote le gérs, met veel overvallen en schermutselingen. De opstande lingen krijgen waarschijnlijk hun wapens uit de communisti sche buurstaten Noord-Vietnam en China, waar ook hun recru- ten worden opgeleid. De opposi tie wil vooral grondverdeling, meer industrie en een hoger le venspeil. Zij was aanvankelijk niet communistisch. Maar zij wordt door de emmunisten ge steund, om het een regering lastig te maken, die in Laos sa menwerkt met de Amerikanen. En zo kreeg dus de strijd een internationaal karakter. Op nieuw, zo kon men zeggen. AL SINDS 1953. In 1953 woedde in Indo-Chi- na een burgeroorlog tegen de Fransen, het felst in Vietnam, waar in 1954 de vesting Dien Bien Phoe in handen viel van de communisten. Toen drongen Vietnamese rode troepen ook door in Laos, dat onder Franse voogdij stond. Men weet dat de positie der Fransen zó benard werd. dat op de Aziatische con ferentie van Genève in 1954, naar de voorwaarden werd ge zocht om het vuren te staken. Overeengekomen werd dat Vietnam werd gesplitst in een noordelijk communistisch ge bied en een zuidelijke staat, die onder Amerikaanse bescherming kwam. Het vorstendom Laos, dat ten westen van Vietnam ligt, zou neutraal worden. De Vietnamezen trokken zich uit Laos terug. De inheemse rebellen, die met de communisten hadden samen gewerkt en in twee provincies de macht hadden, moesten hun legertje ontbinden en het gezag van de centrale regering aan vaarden. Die regering zou dan leiders van de oppositie opne men. MISLUKT COMPROMIS. Een internationale commissie een Indiër, een Canadees en een Pool) zou toezicht houden op de uitvoering van dit ak koord. Het slaagde niet. De niet- communisten vreesden met de rebellen het paard van Troje binnen te halen en na vele on derhandelingen en tijdelijke overeenkomsten brak de rech terzijde verleden jaar met de oppositie. Zij ontzegde ook de internationale commissie het verder verblijf in Laos en aan vaardde hulp van de Amerika nen, om het koninklijke legertje uit te rusten en het centrale ge zag te herstellen. Aanvankelijk vernam de we reld weinig van dit alles, totdat de rechtse regering last kreeg van vernieuwde acties der rebel len. Nu zou het beter zijn ge feest, als in dit arme en achter lijke land hervormingen waren doorgevoerd en geld was be steed aan het opruimen van al lerlei sociale grieven. Doch nu dit niet of onvoldoende gebeur- uit. dat ditmaal de conservatie ven wederom zullen zegevieren, wat een record zou zijn in de parlementaire geschiedenis van Engeland. De oorzaak van deze voorspel ling -die natuurlijk altijd een „gok" blijft is dat het labour ontbreekt aan een programma, dat de kiezers een betere leidraad kan lijken. Men vergete niet dat de gunstige conjunctuur voort duurt en dat de lonen vrij hoog zijn te noemen. Aan de sociale wetten uit het labourtijdvak heeft de conservatieve regering niet getornd. Er is verschil van me ning over hetgeen een patiënt voor een recept moet betalen in het systeem van de gezondheids dienst van de staat; er zijn loon- kwesties, die ook de politieke leiders van labour lang niet altijd gelukkig schijnen; er zijn plaat selijke geschillen. Maar verder kan niemand beweren, dat de conservatieven een anti-sociaal beleid hebben gevoerd. Integen deel, zou men zeggen. Nu is MacMillan een succesrijk groot staatsman; hij heeft ge vraagd. wie Engeland moet ver tegenwoordigen bij de komende te verwachten grote onderhande lingen. En hij rekent er op, dat het volk hem met die taak zal be lasten. Het volk is in een goede stem ming. Werk is er genoeg; de zo mer was prachtig; de koningin verwacht een baby. In een goede sfeer waagt MacMillan zijn kans. Dr. A. C. (Nadruk verboden.) H vprtov»t"ie. Naar de Rijksvoorlichtings dienst mededeelt, vertrekt Z.K.H. Prins Bernhard op 16 september naar Turkije. In Yesilkoy, een plaats juist buiten Istanbul, wordt opnieuw een z.g. Bilder- berg-conferentic gehouden. Deze bijeenkomst van politici cn perso nen uit het bedrijfsleven, werkge vers zowel als vakverenigingslei ders, zal zoals steeds door de Prins worden gepresideerd. Ver wacht worden deelnemers uit de meeste vrije landen van Europa, zowel als uit de Verenigde Sta ten en Canada. De conferentie duurt van 18 tot 21 september. Na afloop zal clc Prins voor en kele weken naar Tanganyika doorvliegen, vanwaar hij om streeks 12 oktober naar Neder land terugkeert. f_ NOORDSTRAAT 102 TEL. 312S - TEKNEUZEN Het regeringsgezinde Griekse blad Kathimerini meldt de ont dekking van een komplot om aartsbisschop Makarios en zjjn medewerkers uit de weg te rui men en een burgeroorlog op Cy prus te ontketenen. De aartsbisschop heeft dit vol gens het blad donderdag te Nico sia meegedeeld op een bijeen komst van 150 districtsvertegen woordigers van de D.M.A., de po litieke opvolger van de EOKA. Op grond van door de aarts bisschop verzamelde bewijzen, al dus het blad. kan Fotis Papafotis niet aanblijven als bestuurslid van de Edma. De aartsbisschop verklaarde donderdag, dat hij de vertegen woordigers van de Edma had uit genodigd voor een bespreking, opdat hij de redenen voor het ont slag van Papafotis kon uiteenzet ten. Het komplot is ontdekt door het onderscheppen van een ver trouwelijke brief uit Athene, die was geadresseerd aan een voor malig vooraanstaand lid van de Eoka op Cyprus. Gezegd werd dat tot de te ver moorden personen verschillende ministers van het Cyprische over. gangskabinet behoorden, die de aartsbisschop na de onderteke ning van de overeenkomst van Londen uit de gelederen van de hoogste Eoka-leiders had geko zen. De brief was verzonden door een lid van de voormalige Eoka uit de naaste omgeving van ge neraal Grivas. In de brief werd aangedrongen op de vorming van een bewapen de groep op Cyprus, die een aan tal mensen moest vermoorden en die moest streven naar opzeg ging van de overeenkomst van Londen. In genoemde kringen was men van mening dat deze brief zou bijdragen tot het achterhalen van degenen die achter het kom plot stonden. Papafotis is woensdagavond, toen hij uit Athene op het vlieg veld van Nicosia aankwam, ge fouilleerd. De autoriteiten namen een aantal documenten, die hij bi.i zich had, in beslag. In goedingelichte kringen in Nicosia sprak men vrijdag de overtuiging uit, dat de meeste vroegere Eoka-leden nog steeds achter Makarios staan. Sedert de ondertekening van de Londense overeenkomst in zake Cyprus, in februari, zijn op het eiland twee clandistiene Grieks-Cyprische groepen ge vormd die vlugschriften ver spreiden waarin de politiek van Makarios wordt aangevallen Een ervan, de „K.E.M.", heeft ge dreigd zonodig geweld te zullen gebruiken in de voortgezette strijd om aansluiting bij Grieken land. (Advertentie.) De Amerikaanse mevr. James Zimmerman bracht vrijdag wel gemoed haar zes kinderen per auto naar een school te Wasega, in de Amerikaanse staat Minne sota. Doch in de buurt van de school werd haar auto door een goederentrein gegrepen. De zes kinderen, van leeftijden van 2 tot 13 jaar werden op slag gedood. De ernstig gewonde mevr. Zim merman werd ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht waar ook zij overleed. Het ongeluk geschiedde zó dicht bij de school dat overblijfselen van de auto in het schoolgebouw terecht kwamen. Verscheidene kinderen zagen het ongeluk gebeuren en het duurde meer dan twee uur vóór dat het onderwijzend personeel hen gekalmeerd had. De enige overgeblevene van dit gezin, James Zimmerman, moest, toen hij de noodlottige tijding vernam, in een ziekenhuis wor den opgenomen. Prinses Beatrix heeft vrijdag in New York onder muziek van fluiten, trompetten en trommels, voet op Amerikaanse bodem ge zet. Zi.i ging aan waal op pier No. 1, aan 't Battery Park, waar zij begroet werd door do Neder landse ambassadeur in de V. S. dr, J. H. van Roijen, de Ne derlandse consul-genei aal in New York, jhr. mr. H. Th. S. M. van Rijckevorsel, cn de commissaris in New York voor handels cn publieke aangelegenheden, Ri chard Patterson. De Prinses was tevoren van het vlaggcschip van de H.A.L., de „Rotterdam", overgestapt op Hr. Ms. torpedojager ..Gelder land". Toen het oorlogsschip Governor's Island passeerde, klonken 21 saluutschoten va:i Fort Jay. een lort uit de tijd van de Amerikaanse revolutie. Toen de „Gelderland" door 'do haven van New York voer, werd de Prinses verwelkomd door heli kopters, brandweer'coten die wa ter omhoog spoten, en een lucht- escorte van de Amerikaanse luchtmacht. De Prinses, die een blauw wol len pakje met een witte kraag en een korenblauwe hoed droeg, loonde evenals de meeste toeris ten veel belangstelling vooi de beroemde haven van New York. De „Rotterdam" ontscheepte de meer dan 1300 passagiers bij de aankomst in Hoboken nadat de Prinses op de „Gelderland" was overgegaan. De kapitein, eomodore Bon man, deelde aan verslaggevers mee: „Alles ging goed. Wij had den prachtig weer. In feite had ik wel een beetje minder goed weer willen hebben om te. zien hoe het schip zich gedroeg. Op vragen over de Prinses antwoordde hij: „Het is een aar dig meisje, en ze gedroeg zich precies als iedere andere jiassa- gier op het schip". De president-directeur van de Holland Amerika-lijn. W. H. de Monchy, zei dat Prinses Beatrix net als ieder ander meisje van haar leeftijd is. Passagiers zeiden dat de Prin ses tijdens de reis in het schip had gewandeld, soms in een lan ge broek. Ze zwom geregeld in het zwembad van het schip en ging naar dansavonden en films. Nadat haar door een meisje en een jongetje, die in traditionele Hollandse kostuums gekleed wa ren, een boeket rode rozen was aangeboden, voegde de Prinses zich bij de leden van het comité ter herdenking van de ontdek king van de rivier de Hudson. In een open grijze Chrysler maakte zij met hen de tocht naar het stadhuis. Onderweg viel haar de traditio nele „Ticker-Tape"-ontvangst van de Newyorkse bevolking ten deel. Onder de uit de ramen neerdwar relende papiersnippers stond een juichende menigte. Men zwaaide met Nederlandse en Amerikaan se vlaggen. De rechtsachter in de auto gezeten Prinses glim lachte en wuifde voortdurend terug. Naast haar zaten de voor zitter van het Hudson-comité. William Zecke ,'inf, en Richard Patterson. Vr )-"Je wolkenkrab bers waren vlaggen uitgestoken. Dc Prinses werd vooral luid toe gejuicht door het personeel van het kantoor van de Holland- Amerika-lijn. Op een groot blauw doek aan de gevel stonden de woorden „Welkom Prinses Bea trix". De stoet werd voorafgegaan door de kapel van het eerste Amerikaanse leger. Eenheden van de verschillende onderde'e" van de Amerikaanse strijdkrach ten alsmede een detachement var 48 matrozen van „De Gelder land". Mariniers plus tamboer en pij per namen voorts onder meer aan de stoet deel. Toen de Prinses de kerk der Drie-Eenheid, nabij Wallstreat naderde, werden de klokken ter begroeting geluid. Op het stadhuis werd Prinse* Beatrix door de burgemeester Robert Wagner, ontvangen, die haar officieel verwelkomde. De Prinses dankte met de woorden: „Met geheel mijn hart dank ik U voor de schitterende begroeting. New York heeft m ontvangen op een manier die ik alleen kan beschrijven ais een eenheid van doel en zelfs sym- De Washington Post schreef vrijdag dat president Eisenho wers televisietoespraak gehol pen heeft een „sfeer van hoffe lijk realisme en voorzichtige hoop" te scheppen. Het blad merkte op dat de rede erg weinig nieuws bevatte, maar dat het toch nuttig was zijn bevestiging te horen over de essentiële overeenstemming, pathie voor de Amerikanen die hij in Bonn, Londen en Parijs vond. van de ontroerendste cn indruk wekkendste ervaringen van mijn leven. De demonstraties in de haven van New York en in de lucht, de plechtigheid bij dc histo rische battery en de opwindende ,.Ticl;er-Tape"-parade waren on vergetelijk, maar ik was nog het meert onder dc indruk van de grote warmte en vriendschap die uit de begroeting van de New- Yorkse bevolking sprak. „Dank U" is een te zwakke uitdrukking voor wat ik gevoel." De New York Herald Tribune heeft vrijdagochtend in een hoofdartikel "de ondernemings zin van de Nederlandse zee vaart. geprezen en de „Rotter dam" van de Holland-Amerika- Lijn een welkom toegeroepen. „Nederlandse schepen nemen een voorrangspositie in New Yorks haven in. Precies drie en een halve eeuw geleden voer de „Halve Maan" de onbekende Hudson op en vandaag verwel komen we het jongste en mooi ste getuigenis van het Neder landse zeevarend genie. De „Rot terdam" is het nieuwe vlagae- schip van de Holland-Amerika- Lijn en het grootste passagiers schip dat ooit in Nederland is gebouwd. Het is de vijfde „Rot terdam" in transatlantische dienrt en zo omvat onze groet de naam en de traditie. Het, nieuwe schip heeft een verhe ven passagier aan boord, Kroon prinses Beatrix, die is gekomen om in New York- herdenking van Henri Hudsons gewichtige reis een leidende rol te spelen. Wij vertrouwen dat zij in d* warmte van het welkom de band wan een gemeenschappe lijk verleden zal voelen waar van wij de herinnering en rle zinnebeelden nog steeds koeste ren", aldus de New York Herald Tribune. De Chinese premier, Tsjou En Eai, heeft de vaste commissie van het nationale volkscongres in Peking meegedeeld dat de grenskwestie lussen China cn India moet worden geregeld vol- v gens de vijf beginselen van vreedzame samenleving en niet door geweld. Volgens radio-Peking beschul digde Tsjou India van de eis dat China de situatie zoals die door het Britse imperialisme was ge schapen, nst erkennen en voorts van hel gebruik van ge weld ter ondersteuning van deze cis. De premier zei dat de status- quo moet worden gehandhaofd en niet moet worden gewijzigd door geweld of eenzijdige actie. Hij voegde eraan toe dat som mige geschillen minstens tij delijk plaatselijk konden wor den opgelost om de Chinees- Indiase vriendschap te verzeke ren en te bewaren. De bijeenkomst die wordt bij gewoond door de belangrijkste Chinese ministers en functiona rissen, zal vandaag worden voortgezet. Alle kranten in Peking publi ceerden vrijdag grote kaarten van de verschillende grenslijnen, zoals die op Chinese en Indiase kaarten voorkomen. Op deze kaarten zijn 13 punten aange geven waar de Indiase troepen volgens de Chinezen op Chinees gebied zijn doorgedrongen. In een lang, verduidelijkend artikel bij de kaarten wordt In dia verweten dat het de grenslijn heeft overgenomen die „eenzij dig" door Engeland is afgekon digd toen dit land India bestuur de. Voorts drukken de kranten in Peking, naast berichten over „hevige anti-Chinese activiteit" in India, de verklaring van deze week van het officiële Sowjet- persbureau „Tass", waarin de grensincidenten betreurd worden en dc hoop wordt uitgesproken dat India en China het misver stand zullen regelen. De bevolking van Peking is uiterlijk onbewogen gebleven on der de stroom van officiële be richten die donderdag plo: elihg is losgebroken. Tot donderdag was de gehele kwestie in de Chi nese pers doodgezwegen. Advertentie! BINNENVERINGBED (Advertentie HA ZET - FABRIEKEN- 7 EVEN 6'C R&t N SCHUIMRUBBERBED Ei-Krij^oaar bij: De Philippijnen zijn bereid het beroep van de Dalai Lama op rle Ver. Naties om steun in dc Ti betaanse kwestie in de volkeren organisatie te steunen als een ander lid hetzelfde doet. zo 's vrijdag officieel te Manilla be kendgemaakt. Verrassend, 20 weinig ruimte als deze haard slechts inneemt Reeds vanaf f. 2.50 per - week OllEHAARD: 1005 bruto cap.: ca. 11.500 Kcal.'u. f355 - 1007 - bruto cap.: ca. 16.000 Kcal.'u. f 395 - Dit model met kookgelegenheid - groot in capaciteit maar Hein van omvang, werd door vele Huisvrouwen uitver koren, vanwege zijn eenvoudige, doch sierlijke vormgeving. Door de 10 belangrijke schriftelijke garanties, gegarandeerd gcén last van koude voeten, géén sterke roetvorming en géén hoge brandstofkosten. (Géén ander merk geeft dit!) Neem dus (één genoegen met mindere kwaliteit Uitgevoerd met de veelbesproken, zuinige Rocket brander- pot en Rocket automatische trekregelaar. (Belangrijk') Laat nu reeds een Hoenson bij de officiële Hoenson dealer in Uw woonplaats teserveren, want de v aag is enorm. Verstandige mensen gaan bij aanschaf van een haard, op hun eigen gezonde oor deel af. Zij weten, dat ondanks de enorme reclame-campagne voor ouderwets kolen stoken, de Hoenson oliehaard met Ge richte Warmte de ideale verwarmings bron is voor iedere woning of flat. Dit heeft de practijk bewezen! WAR M. Het K. N. M. I. deelt mede: De temperaturen die vrijdag middag werden geregistreerd be horen tot de hoogste waarden die op deze tijd van het jaar kunnen voorkomen. Op verschillende sta tions werd 3D graden gemeten terwijl het kwik op het vliegveld Volkel zelfs tot 31 graden steeg. Hoewel het hogedrukgebicd, dat het fraaie weer bij ons ver oorzaakt, iets in betekenis af neemt, zal het weer er vandaag bij ons nog onverminderd door worden beheerst. Onweerstoringen bevinden zich namelijk nog op grote afstand (vrijdagmiddag werd er één in Ierland aangetroffen) om ons op korte termijn te kunnen beïnvloe den. Het huidige weertype duurt daarom voort. medegedeeld door het K. N. M. I. (e De Bilt, geldig van zaterdag- norgen tot zatei dagavond. W A E M. Droog, zonnig en warm lot :eer warm weer. Overwegend zwakke wind. OFFICIAL HOENSON DEALER I DE OLIESPECIALIST Dykstr. 7-9, Tel. 2056, Terneuzen MAANDAG 14 SEPTEMBER v.m. n.m. üreskens 11.33 11.58 -erneuzen 0.8 12.33 Iansweert 0.48 1.13 .Valsoorden 0.58 1.23 ZONDAG 13 SEPTEMBER v.m. n.m. Jreskens 10.55 11.25 erneuzen 11.30 .answeert 0.10 12.40 Walsoorden 0.20 12.50 ZON MAAN op onder op onder Sept. 12 6.08 19.04 16.29 0.49 13 6.09 19.02 17.08 1.57 14 6.11 19.00 17.41 3.07

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1