C Eisenhower over zijn komende ontmoeting met Chroesjtsjef De strijd in Laos Geschil om pamflet van Britse labourpartij Boodschap van India aan China Verklaring van Nehroe Hoge autoriteit protesteert bij Belgische regering Succesvolle Europese reis PHILIPS NOVITA PHILIPS HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN 'er 195( rrnueruig Mj aooniiement: Temeussa. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sanda Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 nur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct. DE VRIJ VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4778 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuren Advertentiepriis per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nor. President Eisenhower heeft het Amerikaanse volk donderdag avond in een televisietoespraak het een en ander medegedeeld over zijn komende besprekingen met de Russische premier en partijsecretaris Chroesjtsjef en zu'n Europese reis. Over het komende overleg met Chroesjtsjef zei Eisenhower: „Het is mijn diepe hoop dat uit deze besprekingen enig wezenlijk resultaat zal voortspruiten, ook al zou niemand hier iets over kunnen voorspellen". Omtrent de door hem in Euro pa met de leiders van Engeland, Frankrijk en West-Duitsland ge voerde besprekingen, verklaarde Eisenhower: „Elk hunner onder schreef ten volle het Amerikaan se standpunt dat elk besluit om een topconferentie te houden ge baseerd moet zijn op de zeker heid, dat de status en de rechten van het Westen in Berlijn zullen worden geëerbiedigd". „Bovendien geloven wij dat er van Sowjetrussische zijde op de één of andere wijze een duidelijke aanwijzing moet worden gegeven dat de welgemeende onderhande lingen de belofte zullen inhouden dat zij zullen leiden tot een we zenlijke verkleining van de oor zaken der internationale span ning". De president verklaarde bij zijn bezoeken aan Bonn, Londen en Parijs uiting te hebben gegeven aan de Amerikaanse bezorgdheid over het agressieve optreden der communisten in Azië. Hij zei te hopen dat de instelling van de V. N.-commissie voor Laos er toe zou bijdragen een einde te maken aan de. „agressie, die de vrijheid van Laos bedreigt". Eisenhower vervolgde: „Het feit, waardoor ik op mijn Euro pese reis het meest ben getrof fen, was de diepe genegenheid der Europeanen voor de Ameri kanen. In de dorpen, steden en wereldcentra, die ik heb bezocht, kon ik gevoelen hoe deze bood schap in daverende toejuichingen over de Atlantische Oceaan werd gedragen". De president verklaarde dat zijn besprekingen met bondskan selier Adenauer van West-Duits land. de Britse premier MacMil- lan en president De Gaulle van Frankrijk allen oude vrienden van mij en het door hem met de Italiaanse premier Segni, diens minister van Buitenlandse Zaken Pella en de Nederlandse voorzitter van de Navo-raad, mr J. Luns, gevoerde overleg, „op nieuw hebben aangetoond dat wij het eens zijn over de fundamen tele vraagstukken en onze vast besloten steun aan de Navo". Hij voegde hieraan toe: „Wij «varen het er over eens dat de defensieve kracht, noodzakelijk voor de beveiliging van onze ge meenschappelijke veiligheid, moet worden gehandhaafd". Eisenhower vervolgde: „Ik werd te Parijs op een unieke en buitengewoon interessante wijze in de gelegenheid gesteld vele bijzonderheden te vernemen over de politieke ontwikkeling in alle delen van Frans-Afrika. De eerste-ministers der landen, die tezamen de Franse gemeen schap vormen, waren uitgeno digd Parijs te bezoeken en elf hunner zijn gekomen. De inwo ners van deze gebieden, aan wie bij de behandeling van plaatse lijke aangelegenheden een grote mate van zelfbestuur is toege kend, worden door Frankrijk op economisch, cultureel en politiek gebied vooruit geholpen. Hun is het recht verleend om uiteindelijk zelf hun politieke lot te bepalen. Het moreel van deze Afrikaan se leiders is hoog. Zij verwerpen de valse leerstellingen van het communisme en zij zien uit naar een toekomst, die hen vooruit gang en grootheid in vrijheid zal brengen. Zij hebben tegenover mij met nadruk uiting gegeven aan hun dankbaarheid jegens Frankrijk en generaal De Gaulle voor de gelegenheid tot verdere ontwikkeling, die hun geboden wordt. En in deze atmosfeer en met de wetenschap van de vriend schappelijke samenwerking, waaraan wij allen deel hadden, heb ik met onze Westerse bond genoten over het tomende bezoek van premier Chroesjtsjef aan de Verenigde Staten gesproken". De president deride zijn gehoor vervolgens mede dat hij de lei ders der Westerse bondgenoten van de Verenigde Staten do rede nen had uiteengezet, die hadden geleid tot de Amerikaanse uit nodiging aan Chroesjtsjef. Deze waren: 1. Het geleek ons juist de Sow jetrussische leider in de gelegen heid te stellen zelf te zien hoe Amerika en de Amerikanen eigenlijk zijn. Hij moet zelf kun nen zien en gevoelen hoe een grote en bloeiende natie in we zenlijke vrijheid leeft. 2. Ik zou de Sow jetrussische pre mier in een gesprek van man tot man deelgenoot willen maken van de fundame e'e opvattingen der Amerikanen over de grote vraagstukken van de dag, het Westberlijnse probleem inbegre pen. Ook zou ik van de heer Chroesjtsjef zelf zijn visie op deze vraagstukken willen verne men. Eisenhower verklaarde de bondgenoten der Verenigde Sta ten te hebben verzekerd dat zijn uitnodiging aan Chroesjtsjef niet bedoeld was om tot definitieve onderhandelingen te komen. „Doch zij houdt wel in dat een ernstig wederzijds overleg moge lijk nieuwe gelegenheden zal openen voor het maken van praktische vorderingen op de weg, die leidt naar wegneming van enkele oorzaken van de in ternationale spanning", aldus de Amerikaanse president. Eisenhower merkte verder op dat gedurende zijn besprekingen met Chroesjtsjef niet zal worden onderhandeld over onderwerpen, welke rechtsstreeks in verband staan met de belangen van de Westerse verbondenen of met die yan enig ander deel der vrije staten. „De leiders van Amerika's bondgenoten hebben begrip ge toond voor onze beweegredenen om de heer Chroesjtsjef uit te nodigen. Terwijl van hun hoop, dat het komende Amerikaans- Russische overleg tot vorderin gen zal leiden, kan worden ge zegd dat hierin verschillende gra den van optimisme kunnen wor den onderkend, is elk hunner er van overtuigd dat deze poging zeer zeker moest worden gedaan. En ik zelf koester alle vertrou wen dat het Amerikaanse volk In een comuniqué van het, Laotische leger wordt, meege deeld dat gevechten voorduren in het zuiden van de provincie Phongsaly, waar de opstande lingen opnieuw aanvallen doen op het fort Muongkhoua. Zij vielen eveneens de kleinere na bijgelegen post Nantnga Nasong aan. waarbij aan regeringszijde enige verliezen werden geleden. De aanvallers kwamen "van de andere kant van de grens met het communistische Noord-Viet- nant. aldus het communiqué. Elders werd een groep van de opstandige Pathet Lao op de vlucht gedreven. Twee opstan delingen werden hierbij gedood en vier gewond. Een woordvoerder van het Noordvietnamese ministerie van Buitenlandse Zaken sprak don derdag een verklaring van de Laotische minister van Buiten landse Zaken tegen dat 4000 man communistische troepen ijaos waren binnengedrongen en dat Noord-Vietnamezen stel lingen in Laos met. kanonvuur hadden beschoten. In doorgaans welingelichte kringen te New York verwacht men" dat de commissie van on derzoek, die deze week door de Veiligheidsraad der Ver. Naties is gevormd, hedenavond naar Laos vertrekt en zondag in Vientiane aankomt. NEDERLANDER NAAR LAOS Onze landgenoot de heer Jacq F. Engers is door de secretaris generaal der V„r. Naties benoemd tot plaatsvervangend secretaris van de subcommissie van de Vei ligheidsraad, die een onderzoek zal gaan instellen naar de toe stand in Laos. De heer Engers is hoofdambtenaar der afdeling po litieke zaken der Ver. Naties en hij maakte reeds vroeger deel uit van UNO-commissies naar India, Pakistan, Korea en de Balkan- landen. premier Chroesjtsjef, zijn echtge note en overige gezinsleden met traditionele Amerikaanse wel levendheid en waardigheid zal begroeten", aldus de Amerikaan se president. Omtrent de vooruitzichten voor een topconferentie verklaarde de president: ..Wij en onze bond genoten zijn altijd bereid op rea listische basis met de Sowjet- Unie te onderhandelen over eik van wederzijdse toepassing zijnd plan, dat voorziet in een vermin dering der bewapening". De president besloot: „De lei ders der wereld staan voor een gewichtige keus, indien wij een verbeterde atmosfeer van we derzijds begrip en ernstig stre ven naar het vinden van oplos singen zouden kunnen scheppen, zou het mogelijk zij de vraag stukken, die ons thans verdeeld houden, met hernieuwde moed aan te vatten. Indien de Sowjetrussische eer ste minister opbouwende denk beelden en voorstellen zou ont vouwen, die een basis zouden kunnen vormen voor verantwoor de onderhandelingen over de vraagstukken, die Oost en West verdeeld houden, zuilen wij deze gaarne met onze bondgenoten be studeren", aldus Eisenhower. AMNESTIE VOOR DARUL ISLAM De Indonesische regering heeft een algemene amnestie toege staan aan de rebellen van de Darui Islam die zich in Zuid- en Zuid-Oost-Celebes hebben over gegeven. Zo meldt het Indonesi sche persbureau „Antara" uit Djakarta. Het leger zal deze re bellen helpen zich weer te vesti gen, aldus het bericht. (Advertentie.) ijiÉiÊ OPENING ZITTING STATEN-GENERAAL H.M. de Koningin zal zich a.s dinsdag in de gebruikelijke fees telijke stoet van het paleis aan het Lange Voorhout naar de Rid derzaal begeven teneinde de nieuwe zitting van de Staten- Generaal te openen met het uit spreken van de troonrede. De tocht naa1' de verenigde vergadering van Eerste en Twee de Kamer wordt gemaakt in de gouden koets. Prins Bernhard en Prinses Irene zullen Hare Ma jesteit vergezellen. De stoet zal de gebruikelijke weg volgen: Lange Voorhou Kneuterdijk, Lange Vijverberg. Korte Vijver berg. Binnenhof. - VER. STATEN STEUNEN ACTIE VAN DALAI LAMA De Ver. Staten hebben donder dag hun instemming betuigd met het initiatief van «le Dalai Lama om het optreden van de Chinese communisten in Tibet onder de aandacht van de Verenigde Na ties te brengen. „Wij zijn van oordeel dat de wereld moet horen wat hij te zeggen heeft, aangezien de toe stand in Tibet van invloed is op de vrije volkeren - veral ter we reld". aldus het „State Depart ment". Randolph Churchill, journalist en schrijver en zoon van sir Win ston, is er donderdag niet in ge slaagd een gerechtelijk verbod te verkrijgen van publikatie van een verkiezingspamflet dat de labourpartij vrijdag het licht deed zien. In het pamflet, dat de titel „De Toryzwendel 1951 1959" draagt, wordt onder meer kritiek (Advertentie.) Italiaanse JUMPERS en VESTEN vanaf 19,50 Enorme keuze KONINGIN BEZOCHT RIJKSMUSEUM EN KINDERDAGVERBLIJF Koningin Juliana heeft, gister morgen, vergezeld van een klein gevolg, nog twee particuliere bezoeken in Amsterdam afge legd. Om tien uur arriveerde de vorstin bij het Rijksmuseum, waar zij ontvangen werd door de hoofd-directeur jhr. dr. D. C. Roëll, voor een bezoek aan de zomertentoonstelling „De gouden eeuw der Vlaamse mi niatuur". Tijdens de rondgang gaven de conservator van het rijksprentenkabinet, de heer II. G. Boon, en de directeur van de afdeling schilderijen, dr. A. P. E, van Schendel, een toe lichting aan de vorstin. Het be zoek duurde een uur. Daarna bezocht de Koningin het dagverblijf „Prinses Mar griet" in de Burgemeester van der Polstraat in Amsterdam West. waar kinderen, in de leeftijd van zes weken tot zes jaar, van werkende moeders worden beziggehouden. De Ko ningin werd ontvangen door de presidente der Amsterdamse vereniging dagverblijven voor het gezonde kind, mevr. C. Westerman—Brusse, en rondge leid door de directrice mej. L. N. Eveleens. Na dit bezoek, dat tot ruim twaalf uur duurde, keerde de vorstin naar paleis Soestdijk terug. geleverd op de actie van Enge land tegen Egypte ten tijde van de Suez-crisis in 1956. In dat ver band worden passages aange haald uit het jongste boek van Churchill, „De opkomst en val van sir Anthony Eden". De schrijver was van mening dat hier het copyright wordt ge schonden. De gewraakte passage luidt: „Indien wij hadden geweien met welke onbekwaamheid de cam pagne (legen Egypte) was opge zet: indien wij hel inherente be drog van het Brits-Franse ulti matum hadden ontdekt; indien wij hadden geweten van de mis rekeningen van de regering aan gaande de Amerikaanse reacties en indien wij hadden bemerkt dat de onderneming wegens deze misrekeningen binnen 36 uur moest worden opgegeven, dan zouden wellicht velen die de actie toen goedkeurden, een geheel ander standpunt hebben ingeno men". De rechter verklaarde dat Churchill aanleiding heeft om verbolgen te zijn over het feit dat pasages van zijn zorgvuldig geformuleerde boek met een po litiek oogmerk uit hun verband waren gerukt, maar hij was er niet van overtuigd dat de schrij ver meer nadeel zou ondervinden dan dat hij in zijn gevoelens zou worden gekwetst en dat hij mo gelijk belachelijk zou worden ge maakt. In het labour-pamflet wordt kritiek geleverd op de conserva tieve politiek ten aanzien van de Suez-kwestie, Njassaland. Cy prus, Malta, defensie, huren en pensioenen. Het optreden tegen Egypte wordt zowel een misdaad als een dwaasheid genoemd. Onder aan haling van het rapport van een officiële commissie zegt het pam flet dat Njassaland thans een politiestaat is ..Suez, Cyprus en thans Afrika, overal volgde de tory-politiek dezelfde weg de weg van het geweld". CHINESE PERS OVER INDIA De Chinese pers heeft de le zers donderdag voor het eerst verteld over de botsingen aan de grens met India. Er wordt gesproken van een „nieuwe an- ti-China-golf in India". De maandag door premier Tsjou en Lai aan Nehroe gezonden brief wordt volledig afgedrukt. India heeft aangeboden niet opnieuw troepen naar Longd.joe aan de noordoostelijke grens te zenden als de Chinese militairen vandaar worden teruggetrokken. Dit staat in een boodschap, die India woensdag aan China heelt gezonden. India koestert niet de geringste wéns het gebied van anderen te betreden, maar za! zich ook niet laten wegjagen uit gebieden die deel van India uitmaken. Het moet zich verzetten tegen het binnendringen van buitenlandse strijdkrachten aldus de Indiase nota. India vindt het „hoogst merk waardig" dat. China de afgelopen tien jaar geen tiicl heeft gevon den om de landkaarten waarop delen van India a's Chinees aan gegeven slaan, uit de circulatie te nemen. India echt dit een be dreiging van zijn integriteit en een blijk van onvriendschappe lijkheid. India blijft de z.g. MacMahon- linie als grens erkennen. De Indiase troepen zullen van een post in Tamaden worden tc- raggelrokkenn als mocht komen vast te staan, dat die post niet op Indiaas gebied ligt. De Chinese beschuldiging dat de Indiërs bij het incident tc Longdjoe het eerst hebben ge- UITBET ALING A.W.W.-UITKERINGEN De Sociale Verzekeringsbank deelt namens het bestuur der Vereniging van Raden van Arbeid, mede, dat de uitkeringen krachtens de algemene wedu wen- en wezenwet indien zoals te verwachten is de wet op 1 cktobei a.s. in Werking treedt in oktober zullen worden uit betaald. TON ER UIT In de 544ste staatsloterij is een prijs van honderdduizend gulden gevallen op lot nummer 12337. Series van dit lot zijn verkocht in Maastricht, Koudekerke, Voor burg. Bergen op Zoom, Utrecht en Groningen. schoten, wordt verworpen. De troepen van India hadden op dracht alleen uit zelfverdediging van de wapens gebruik te maken. Als China het voorstel tot on derhandelen over het precieze verloop van d grens aanvaardt, wil de Indiase regering graag de procedure weten, die China c aar- bij wenst ie volgen, aldus de no ta. India stemt ermee in dat, han gende een nadere bespreking, door geen van beide kanten ver andering wordt gebracht in de bestaande toestand. De Chinese klacht dat er Tibe taanse opstandelingen van In diaas gebied uit zouden opereren, wordt verworpen. Onder geen beding zou India toestaan, dat „buitenlandse elementen '-ar. zijn gebied uit tegen een bevriende regering opereren". De in India aangekomen Tibetanen waren ontwapend en voor zover zij geen afstand van hun wapens wilden doen, waren zij van Indiaas ge bied verwijderd. PERS OVER TSJOU EN LAIS BRIEF De „New York Times" schrijft in een commentaar op Ts.jou En- Lais brief aan Nehroe dat voor iedereen die ook maar oppervlak kig bekend is met premier Ne- hroes streven om zijn machtige buur geen haarbreed in de weg [te leggen de belachelijkheid van [Tsjou En-Lais beschuldigingen er duimendik boven op moet lig gen. „De aanmatigende aard van deze beschuldigingen en het frit dat Peking verkoos eerst te schie ten en daarna aanbood te onder handelen bevestigt eens te meer de vrees die verziende Aziaten en niet-Aziaten a! jarenlang ge koesterd hebben. De recente Rus sische vei daring over het grens geschil viel al te toevallig samen me' de komst van Pëkings eigen verklaring", aldus het blad dat waarschuwt teern te groie naievi- teit. 'ie.) Premier Nehroe heeft donder dag in de Indische Senaat gezegd, dat hij na lezing van premier Tsjou en Lai's jongste brief zich afgevraagd heeft of de regeringen van India en China wel dezelfde taal spreken „omdat ik dikwijls genoeg hun gedachtengang niet kan volgen". „Of hun manier van denken in de grond anders is, weet ik niet", aldus Nehroe, die sprak in een debat over het witboek van maan dag over de Indisch-Chinese cor respondentie sinds 1954. Nehroe verklaarde, dat India's buitenlandse politiek, zich niet bij enig blok san te sluiten, door de Indisch-Chinese crisis geen wij ziging zal ondergaan. Pandit Koenzroe, een partijloos lid van dc Senaat, utweet Neh roe. dat hij het volk niet in ver trouwen genomen had over de verslechtering in de Chinees-In dische betrekkingen. Volgens Koenzroe heeft Nehroe het parlement nimmer een uit voerig verslag gegeven van de toestand aan de grens hoewel er sinds 1952 geschillen waren ge weest tussen China en India. Koenzroe is van mening, dat Tsjou's brief van woensdag aan Nehroe over de grensgeschillen „krachtiger en agressiever van toon" was dan diens vorige brie ven. In bijna elke brief had de Chinese regering het gehad over vreedzame samenleving, maar zij had generlei concrete stappen ge daan om de meningsverschillen lussen beide landen te verzach ten. Koenzroe drong er bij de rege ring op aan, maatregelen te nemen om de integriteit van In dia 1c beschermen. Als India in "breke zou blijven zou ent niet alleen bezorgdheid wekken onder de bevolking van India maar ook ond-r de vrienden in het buiten land. Nehroe beschuldigde China er van, terug te krabbelen van T.riou's belofte aangaande de Mac- Mahon-linie. In zijn gesprekken met Tsjou had de Chinese pre mier gezegd, dat Chine, ondanks bezwaren, de MacMahon-linie ris Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft in een tele gram bij de Belgische regering geprotesteerd legen twee beslui ten van laatstgenoemde over de invoer van vaste minerale brand stof uit Nederland in België en over de uitvoer van Belgische kolen naar Duitsland. In dit telegram wordt gezegd, dat naar de mening van Hoge Autoriteit uit beide besluiten blijkt, dat het verlenen van in- en uitvoervergunningen voor kolen aan beperkende bepalingen is onderworpen, die in strijd zijn met de grondbeginselen van de gemeenschap. De Hoge Autoriteit deelt de Belgische regering voorts mede, dat haar veelvuldig klachten be reiken over moeilijkheden, die de regering in Brussel veroorzaakt bij het afgeven van invoerver gunningen voor steenkool. Zij zegt in het telegram, dat het met vertraging afgeven van vergunningen een handelwijze is, die neerkomt op bij het E.G.K.S.- verdrag verboden kwantitatieve beperkingen. In het eerste besluit der Belgi sche regering wordt gezegd, dat de vergunningen voor de uitvoer van vaste minerale brandstoffen naar de Duitse bondsrepubliek niet meer geldig zijn en zullen worden vervangen door nieuwe vergunningen, die „overeenkom stig de door de minister van Economische Zaken vastgestelde voorwaarden zullen worden af gegeven". Het tweede besluit bepaalt, dat de importeurs van vaste minerale brandstoffen, afkomstig uit Ne derland, op straffe van uitslui ting verplicht zijn hun invoer vergunningen vóór 15 september 1959 aan te vragen voor wat be treft de import van deze brand stoffen vóór 31 december 1959. Beide besluiten verschenen in het Belgische Staatsblad van 7 september. THAILANDSE MISSIE NAAR LAOS De regering van Thailand heeft besloten een militaire missie naar Laos te zenden, zo heeft de Thailandse premier, Sarit Thanarat, bekendgemaakt. Hij zei dat zijn regering zich „erg bezorgd" maakt over de toestand in Laos. grens za! aanvaarden. Nohicc zei drie kec: op het onderwerp terug gekomen te zijn om zeker te zijn omtrent Tsjou's .verklaring. ..Chi na's politiek t.a.v. de MacMahon- linie is strakker geworden en dit baart ons zorg", aldus Nehroe. Naar de Indische premier ver der verklaarde, schijnt niemand in China er enig idee van te heb ben waar de grens (tussen China en India) moet liggen. De Chine zen houden de zaak vaag, „zodat de mogelijkheid van moeilijk heden altijd bestaat". Nehroe acht het ,.de uiterste waanzin" als twee grote landen als India en China oorlog gaan voeren „over het bezit van enkele bergèn". Nehroe decide mee. dat China ook geprotesteerd heeft legen schending van zi.in territoriale wateren door een Indisch schip. Tot slot zei de Indische pre mier, dat de Indische regering de Dalai Lama „gewaarschuwd" had naar aanleiding van enkele van diens politieke verklaringen van de laatste tijd. Hij zei het niet eens te zijn met het voorstel van dc Dalai Lama om de kwestie-Tibct bi.i de Ver. Naties aanhangig te maken en hij kon ook niet diens stelling onderschrijven, dat dc al of niet geldigheid van de MacMahon- linie verband houdt met de er kenning van de soevereine status van Tibet. Nehroe noemde dc jongste brief van Tsjou en Lai „ernstig". On danks hel feit dat de schrijven „de ernst van de toestand bit) doen toenemen", zou India blij ven streven naar een vreedzame regeling van het geschil. WEINIG VERANDERING. Donderdagmiddag steeg het kwik opnieuw tot iets hogere waarden. Op vrij vcpI stations in de zuidoostelijke helft van het land werd 28 graden gemeten, terwijl de vliegvelden Twente en Woensdrccht zelfs 29 graden als maximumtemperatuur meldden. Hel weer staat nog steeds onder invloed van een uitgebreid hogedrukgebied dat de Noordzep, Centraal- en Zuid-Europa bedekl. Regen koml slechts in Noord- Noorwegen en Noord-Rusland voor. Daar heersl namelijk een vrjj grote depressie-activiteit die ook in de omgeving van IJsland wordt aangetroffen. Deze depres sies tasten het genoemde hoge drukgebied echter niet aan zodat op een aanhouden van het zonni ge en warme weer moet worden gerekend. medegedeeld door het K. N. M.I. te De Bilt. geldig van vrijdag ochtend tot vrijdagavond. W A R M. Aanhoudend droog, zonnig en warm weer. Zwakke lot matige wind uit oostelijke richtingen. ZATERDAG 12 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 9.31 10.13 Terneuzen 10.06 10.48 Hansweert 10.46 11.28 Walsoorden 10.56 11.38 ZON op onder Sept. 11 6.06 19.07 15.43 12 6.08 19.04 16.29 13 6.09 19.02 17DR 14 6.11 19.00 WA1 MAAN op onder 0.49 57

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1