Tsjou wil status quo aan grens met India handhaven Britse labourleider s terug uit Moskou Lancering van ruimtecapsule mislukt Koninklijk bezoek aan de hoofdstad Pers over Veiligheidsraad en Laos De strijd in Laos DE TOPPERS van Radio Luxemburg HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN de brief van tsjou aan nehroe PHILIPS PHILIPS RADB De staalstaking in de Verenigde Staten franJserüsg bij abonnement: Terneuiem ntrerteur-Heofdredacteur I. van de Sande ^^Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510^^ Né. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 .ntqnriis: ƒ6,— per kwartaal; per ^nd 2 per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4777 Verxchttnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Temeiizen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet advertentie f 2.25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nur. Premier Tsjou En Lai van China heeft in een schrijven aan zijn Indische ambtgenoot Nehroe, dat woensdag is gepubliceerd, de gespannen toestand aan de Chi nees-Indische grens toegeschre ven aan „grensoverschrijdingen rn provocaties van Indische troe pen". Tsjou stelt India volledig verantwoordelijk en beschuldigt de Indiërs van het binnenvallen in en het bezetten van Chinees gebied en het beschermen van gewapende Tibetaanse opstande lingen. Tsjou beschuldigt India er van Longdjoc onrechtmatig bezet te hebben. 'Longdjoe is volgens India een Indische grensplaats in het noordoosten.) Chinese grens wachten waren te Migyitum door de Indiërs aangevallen en moes ten uit zelfverdediging terug- vuren. Tsjou dringt er op aan, dat beide partijen door ..vriendschap pelijke onderhandelingen" tot een algemene overeenkomst probe ren te geraken en intussen „de reeds lang bestaande status quo" aan de grens handhaven. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft woensdag ontkend, dat er ooit sprake is ge veest van Britse agressie tegen China In de dagen dat India on der Brits bewind heeft gestaan. (Volgens het persbureau ..Nieuw China" heeft Tsjou dit in zijn dinsdag aan Nehroe gezonden brief gezegd.) Indiase functionarissen ont kenden woensdagavond ten stel ligste dat Indiase troepen, zoals Tsjou beweert. Tibet waren bin nengevallen en Tibetaanse rebel- Advertentie.) len hadden gesteund. India zal blijven vasthouden aan wat het juist acht. De brief van Tsjou was woens dagavond nog niet in Nieuw Delhi ontvangen. Later maakte een Indiase woordvoerder bekend dat pre mier Nehroe de brief woensdag heeft ontvangen. De brief wordt nu door functionarissen bestu deerd. SOWJET-VERKLARING OVER CH1NEES-IND1ASE INCIDENTEN „Leidende Sowjetkringen" hebben de hoop geuit dat China en India op basis van hun ge meenschappelijke belangen en de traditionele vriendschap tus sen het Chinese en het Indiase volk het gerezen misverstand over de gemeenschappelijke grens zullen regelen, zo meldt het officiële Sowjet-persbureau „Tass". De Westelijke berichten over de incidenten aan de Chinees- Indiase grens zijn volgens „Tass" bedoeld om de spanning in de wereld te versterken, voor Chroesjtsjef zijn bezoek aan Washington brengt. Ook wil men met die berichten een wig tussen India en CJiina drijven. Het incident aan de Chinees- Indiasc grens is zeker betreu- renswaaridg, aldus Tass. De Sowjet-Unie onderhoudt vriend schappelijke betrekkingen zowel met de Chinese volksrepubliek als met India. Het Chinese en het Sowjet-volk zijn verbonden door onverbrekelijke banden van broederlijke vriendschap, geba seerd op de grote beginselen van het socialistische internationalis me. De vriendschappelijke sa menwerking tussen de Sowjet- Unie en India ontwikkelt zich goed. in overeenstemming met de denkbeelden van vreedzame co-existentie. In diplomatieke kringen in Londen heeft deze verklaring van Tass veel belangstelling ge wekt. Men merkt op dat Moskou zijn Chinese bondgenoot niet in het openbaar steunt tegen India en dat het zich niet achter de Chinese beschuldigingen aan het adres van Nieuw-Delhi schaart. In deze kringen gelooft men dat bet Kremlin wil voorkomen dat door het Crinees-Indiase geschil de spanning weer stijgt en de atmosfeer voor de gesprekken van Chroesjtsjef met Eisenho wer vertroebeld wordt. Men stelt zich nu ook weer de vraag of de Chinese leiders wel zo ingenomen zijn met de politiek van Chroesjt sjef ten aanzien van de Ver. Staten, als uil hun openbare ver klaringen zou moeten blijken. De Eritse labourleiders Gaits- kell en Bevan zijn woensdagoch tend met het oog op de aan slaande verkiezingen eerder dan zij van plan waren uil Moskou naar Engeland vertrokken. Gaits- kell zei op liet vliegveld dat het bezoek „voor ons allen" van enorm groot belang is geweest an de stijgende levensstandaard in de Sowjet-Unie zou „de bevol king en indirect de gehele we reld" profiteren. Op de een of andere manier", aldus Gaitskell, „moeten wij el kaar beter leren kennen. Laat ons de barrières die ons scheiden, doorbreken opdat er een onbe lemmerd verkeer in beide rich tingen mogelijk is. Een beter be- £Tipgeefi grotere vriendschap en op die vriendschap kunnen wij de vrede houwen. Wij verlangen naar nauwere betrekkingen en lk hoop de Sowjet-Unie spoedig opnieuw te kunnen bezoeken". De leider van de Britse socia listische partij, Gaitskell. en de labour-woordvoerder voor bui tenlandse zaken. Bevan, zijn in middels in Londen teruggekeerd. Zi] hebben hun Oost-Europese tournee bekort met het oog op de verkiezingscampagne in En geland. Gaitskell verklaarde op Lon don Airport verheugd te zijn, dat tenslotte een datum voor de ver- lezjn8en 'n Engeland is vastge- Ste.d en dat labour de kans zal 'lSen waarop zij zo lang ge wacht heeft. Volgens Gaitskell zal zegevieren als het zich tot net uiterste inspant. Chroesjtsjef had gelijk gekre gen toen hjj zei, dat de verkiezin gen op 8 oktober zouden worden gehouden. Toen Gaitskell de Russische premier had gezegd, dat hij beter op de hoogte was dan de labourleiders, had Chroesjtsjef geantwoord, dat hij zijn kennis uit Britse kranten had geput. Gaitskell zei desgevraagd, dat de labourdelegatie met Chroesjt sjef ook over een oplossing van de Berlijnse kwestie heeft ge sproken. Bevan pleitte voor een betere uitwisseling van nieuws tussen Engeland en de Sowjet- Unie zodat de Russen meer be grijpen van wat er in Engeland gebeurt. Gaitskell zei nog, dat de Sow jet-Unie „onze bezorgdheid, dat een voortgezette herbewapening van West-Duitsland het bereiken van een regeling later zal be moeilijken" deelt. Bevan antwoordde op vragen, dat Chroesjtsjef niet verwacht in de Ver. taten tot een schikking te zullen komen. Dit was hij ook niet van plan. Chroesjtsjef wil, aldus Bevan. een sfeer scjieppen die het bereiken van een over eenkomst op een later tijdstip bevordert. Gaitskell verzekerde, dat na labour-overwinning Engeland trouw aan de Navo zal blijven. Een labour-overwinning zou ook niet van invloed zijn op de aanwezigheid van Amerikaanse bases in Engeland. De eis van labour, dat Engeland met de Ver. Staten moet beslissen over 'I ge bruik van de basis was ingewil ligd. Wat de raketbases aangaat zou labour wensen, dat de bouw ervan wordt opgeschort tot na een topconferentie of totdat kan worden gezegd of er een kans is op het verkrijgen van een ont wapeningsovereenkomst. OFFICIEEL BEROEP VAN DALAI LAMA OP DE VER. NATIES. De Dalai Lama, het geestelijke en wereldlijke hoofd van Tibet, heeft woensdag een officieel be roep op de Verenigde Naties ge daan om zich in te laten met het Tibetaanse vraagstuk. Hij deed dit in een brief aan secretaris generaal Hammarskjoeld. Tibet is geen lid der Verenig de Naties. In de wandelgangen van het gebouw der volkeren organisatie te New York meen de men echter dat epn andere staat, die wél lid is, hot Tibetaan se vraagstuk mogelijk in de ko mende zitting van de algemene vergadering ter sprake zal bren gen. KONINKLIJKE RIJTOER OP PRINSJESDAG De Koningin en de Prins zijn voornemens op dinsdagmiddag a.s., de dag van de opening dei- nieuwe zittingsperiode van de Staten-Generaal. een rijtoer door Den Haag te maken. Enige Prin sessen zullen deze rijtoer mede maken. ..Big Joe", het jongste Ameri kaanse ruimtevaartuig, heeft woensdag door een verkeerd functioneren van de raket een Atlas niet de hoogte bereikt die hem was toebedacht: 160 km. De capsule drijft vermoedelijk ergens in de Atlantische Oceaan. Het 900 kilo wegende ruimte vaartuig, dat voorzien is van airconditioning, is een prototype van het vaartuig, waarmee men over een tweetal jaren een mens in een baan om de aarde wil brengen. Het voornaamste doel van de mislukte proefneming was de uit glasvezel bestaande huis van de capsule op warmtebestendigheid te controleren. Het bureau voor ruimtevaart heeft inmiddels meegedeeld, dat de capsule drijvend in het At lantische Oceaan is waargeno men. Een Amerikaanse torpedoboot- jager heeft woensdag in de At lantische Oceaan de onbemande ruimtecapsule „Big Joe" die in de ochtend te Cape Canaveral was gelanceerd, teruggevonden. „Big Joe" die het prototype is van het voertuig waarmee men over een tweetal jaren een mens in een baan om de aarde wil brengen, viel een paar honderd mijl voor het doelgebied door het verkeerd functioneren van de Atlas-raket die de capsule lan ceerde. Volgens het bureau voor lucht en ruimtevaart hebben alle in strumenten in de capsule echter volgens plan gewerkt. „Onze deskundigen zijn van mening dat de capsule de terug keer in de dichtere luchtlaag beeft overleefd. Dat beschouwen we als een grote stap vooruit". De „primaire doeleinden van deze proefvlucht zijn bereikt", aldus het bureau. Deze waren het vaststellen van de warmte bestendigheid van de huid, de snelheid van de capsule teneinde de druk daarop tijdens de vlucht te bepalen, de capsule terug te vinden en de werkwijze bij het terugvinden te beproeven. De teruggevonden capsule zal aan een zorgvuldig onderzoek worden onderworpen. OPERATIONELE ATLAS GELANCEERD Leden van de Amerikaanse luchtmacht hebben woensdag voor het eerst van de basis Van- denberg in Calafornië een inter continentale raket van het type Atlas gelanceerd, die een reik wijdte van ruim 10.000 km heeft. De lancering was een succes. De Atlas, die afgeschoten werd door militairen die waren uitgerust als in tiir! van oormg, is hi het eerste Amerikaanse ballis tische projectiel geworden, dat een kernlading over de oceanen kan vervoeren. Tot dusver was de raket alleen door ingenieurs en geleerden van de basis Kaap Canaveral afgeschoten. De Thor, die een reikwijdte van ruim 2700 km heeft is al eerder voor operationeel gebruik gereed gekomen. De ..Atlas" heeft, volgens een officiële mededeling, overeen komstig de bedoeling een afstand van ruim 6.000 km afgelegd. Het doelgebied lag in de omgeving van het eiland Wake in de Stille Oceaan. LANCERING VAN „PEKNIK" OP HANDEN? Volgens het Engelstalige blad „Hongkong Standard" zou com munistisch China voorbereidin gen treffen om op 1 oktober, de tiende verjaardag van de stich ting van de volksrepubliek, een kunstmaan, de „Peknik", te lanceren. De Russen zouden de Chinezen technische hulp ver leend hebben. Deskundigen in Chinese za ken te Hongkong zijn echter ge neigd te betwijfelen of de com munisten thans veel aandacht willen schenken aan ruimteon derzoek. Ook in Chinese techni sche bladen is geen aanwijzing te vinden ter staving van het bericht van de .^Hongkong Standard". Het Koninklijk Paar heeft woensdagochtend, op de laatste dag van het bezoek aan de hoofd stad, een rondrit gemaakt door Amsterdam-Noord. Over de Schellingwouderbrug werd via Dungerdam naar Kansdorp ge reden, waar even werd gestopt. Voor de kerk met de stompe toren stonden 300 schoolkinderen opgesteld en achter de kerk za- ,en de ouden van dagen. Vorstin en Prins wandelden rond dc kerk en Koningin Juliana sprak even met de 90-jarige weduwe uit Zundcrdorp. Aan het slot van de rit door Noord voerde het Koninklijk Paar op een school- tuincompiex aan de Heggerank- weg in de openlucht een gesprek met enkele deskundigen over de huidige en toekomstige situatie van Amsterdam-Noord. Om drie uur 's middags bracht de Prins een bezoek aan de N.V. Luxor Plastics, gevestigd in een aantal naast elkaar gelegen eeuwenoude percelen aan de Prinsengracht niet ver van de Westertoren. Hij zag er niet al leen een keurcollectie van de tal loze huishoudelijke artikelen, galanterieën en speelgoederen, die hier uit plastic worden ver vaardigd, doch tevens de opslag plaatsen van duizenden ivoren slagtanden van olifanten, alle af komstig uit Afrika. Het gewicht ervan varieert tussen enkele en 64 kilo per stuk. De tanden wor den in het bedrijf in stukken ge zaagd en dan weer geëxporteerd. Slechts een klein deel blijft in Holand als biljartbal. Hoe die ge slepen worden werd de Prins ge toond. Ook maakte de hoge bezoeker een wandeling door de opslag plaats van schildpadleer vóer hij kort na vier uur per auto naar het paleis terugkeerde. Het Koninklijk Paar heeft daar na het noenmaal ten paleize ge bruikt met de ieden van de col leges van B. en W. van Amster dam en Gedeputeerde Staten van Noord-Holland met hun echtge noten. Ik doop u „Koningin Juliana" MR. DR. KORTMANN COMMISSARIS DER KONINGIN IN NOORD-BRABANT Bij Koninklijk Besluit van 7 september is met, ingang van 1 oktober 1959 benoemd tot Com missaris der Koningin in de pro vincie Noord-Brabant inr dr C. N. M. Kortinann, burgemeester van Breda. Mr dr C. N. M. Kortmann is 12 juli 1908 geboren te Weert. Hij bezocht het gymnasium te Kat wijk en later dat te Nijmegen. Daarna studeerde hij rechten aan de R.K. universiteit te Nijmegen. Aanvankelijk was hij ambtenaar ter secretarie te Cuyk. In 1936 werd hij benoemd tot burgemeester .van Neeritter en Ittervoort. Tijdens de bezetting werden deze twee gemeenten sa mengevoegd met Hunsel en werd de heer Kortmann ontslagen. In 1942 promoveerde hij te Nijme gen en in 1945 werd hij achter eenvolgens waarnemend burge meester van Heer en van Weert. Hetzelfde jaar werd hij definitief benoemd tot burgemeester van laatstgenoemde gemeente. In 1952 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Breda. De heer Kortmann behoort tot de K.V.P., is gehuwd en werd dit jaar benoemd tot officier Oranje Nassau. De „Washington Post" heeft woensdag uitdrukking gegeven aan twijfel of de Veiligheidsraad er wel wijs aan gedaan heeft het Russische veto over de zending van een commissie van onder zoek naar Laos te negeren. „Mo gelijk was het juist de stemming als een procedurekwestie te be schouwen en niet als een maat regel, onderworpen aan een veto, maar vroeger had men in soort gelijke omstandigheden een veto meer dan eens wél laten gelden. Het was misschien uiteindelijk nog beter geweest de algemene vergadering in te schakelen". Minder bedachtzaam luidde het oordeel van de „New York Ti mes" over het optreden van de Veiligheidsraad: „De raad heeft bij de overwinning van Ruslands tegenwerking, die het orgaan al zo vaak verlamd heeft, nieuwe spierkracht getoond. Bij zijn be slissing dat het Sowjet-veto niet van kracht was, had voorzitter Ortona ruim voldoende wettelijk gewicht aan zijn kant, maar daarenboven had hij ook het ge wicht van het wereldgeweten". De „Chistian Science Monitor" wees er in een hoofdartikel over Laos op, dat de Zoavo thans vijf jaar oud is en dat niemand weet of de organisatie even groot en sterk zal worden als haar zuster, de NAVO. „Maar thans ontmoet zij dezelfde soort provocaties uit de communistische wereld als die de NAVO groot maakten..." De „Guardian" uit Manchester vreesde ook al dat de wijze waar op een subcommissie voor Laos in de Veiligheidsraad is ingesteld, de Ver. Naties geen goed zal doen en dat het middel op den duur erger zal blijken dan de kwaal. „Nu een keer de weg is gewezen lijkt het waarschijnlijk dat met een klein beetje vinding rijkheid elke resolutie tot een procedurekwestie kan worden herleid: hetgeen het einde van het vetorecht betekent". De „Guardian" acht hei veto als er kenning van de feitelijke machts verhouding essentieel voor de Ver. Naties zoals die thans zijn georganiseerd. Het rechtse Parijse blad „L'Aurore" twijfelt, gezien het jongste Russische „njet" in de Veiligheidsraad, aan het nut van Chroesjtsjefs reis naar Amerika. De Russische bladen „Izwes- tia" en „Prawda" spreken van een „nieuwe stunt van de vijanden der vrede" en van een „poging de internationale sfeer te vergif tigen". Woensdag is officieel bekend gemaakt, dat het Laotisehe leger weer bezit heeft genomen van 't strategisch belangrijke bolwerk Muongson. midden in de Muong- son-vallei in het noordoosten can Laos. De plaats Is nu, sinds mid- rien-.juli, voor de vierde keer In andere handen overgegaan. Verder is bekendgemaakt, dat uit Puong Peu. bij de Vietname se grens, opnieuw guerilla-eenhe- den door de vallei naar Muong son optrekken. Guerilla-groepen opereren ook ten zuiden van Muongson bij Muong Hiem. waar het Muongsondal doorloopt in de provincie Luang Prabang. Volgens de bekendmaking zet ten de opstandelingen hun aan vallen in de omgeving van het fort Sam Teu, in het zuidoosten van de provincie Sam Neua, voort. Dinsdag is gemeld, dat het garnizoen van Sam Teu bevel ge kregen heeft het bolwerk te ont ruimen. en wens u behouden vaart". Met deze woorden bekrachtigde Hare Majesteit de Koningin tijdens haar bezoek aan het clubhuis van de Kon. Amsterdamse roei- en zeilvereniging „De Hoop", waar van zij beschermvrouwe is, de door haar verrichte doop van een nieuwe aehtriems giek, die de naam „Koningin Juliana" zal dragen. Koningin Juliana verrichtte de doop niet met champagne maar met een puts onvervalst Amstei- water. Na de doop van de nieuwe giek nam de Koningin vanaf het ter ras een vlootrevue af, waaraan werd deelgenomen door een der tigtal werries en gieken van „De Hoop", „De Amstel", „Poseidon", „R.I.C." en „Nereus". Vóórdat zij naar het paleis terugkeerde, ondertekende de Koningin een aan haar eerste be zoek aan het na de oorlog ver rezen nieuwe clubhuis van „De Hoop" gewijde oorkonde. In 1937 had de Koningin, toen nog Prin ses Juliana, in het gezelschap van haar Moeder en Prins Bern- hard voor het laatst „De Hoop" bezocht, dat toen nog in het oude clubhuis zetelde. Met een diner ten paleize van het Koninklijk Paar met Amster damse autoriteiten eindigde gis teravond het officiële jaarlijkse bezoek van Vorstin en Prins aan de hoofdstad. (Advertentie.) 9 MONA LISA - Conway Twitty ITJ GONNA GET MARRIED - Lloyd Price A AM TAG ALS DER REGEN KAM - Dalida 9 LIPSTICK ON YOUR COLLAR - Connie Francis 9 PERSONNALITY - Lloyd Price 9 LIVING DOLL - Cliff Richard Natuurlijk verkrijgbaar bij Uw speciaalzaak TELEVISIE RADIO-GRAMMOFOON TEL 2 361 - K 11 50 TÊHNÉUZfcN De voornaamste bemiddelaar in arbeidsgeschillen van de Ame rikaanse regering, Finnegan, hëeft woensdag te New York verklaard, dat de onderhandelin gen over een beëindiging van de staking in de staalindustrie de vreemdste zijn die hij ooit heeft meegemaakt. De vertegenwoor digers van de werkgevers en de werknemers hadden hem de dag' tevoren meegedeeld, dat zij pre cies even ver waren als toen het overleg begon. Dinsdag deed president Eisen hower een beroep op de twee partijen om nieuwe pogingen te doen voor het bereiken van een akkoord. Hij noemde het huidige overleg „lauw". Door de staking, die bijna twee maanden geleden begon, zijn 500.000 arbeiders in de staalindustrie en ruim 100.000 arbeiders in aanverwante bedrij ven zonder werk. 100.000 LITER BENZINE STROOMDE UIT BUISLEIDING Een poging om op goedkope wijze aan benzine te komen heeft de Belgische luchtmacht 100.000 liter van deze brandstof gekost. Toen dezer dagen voor een van de eerste keren sinds de aanleg in 1955 vliegtuigbenzine door de buisleiding van Antwerpen naar Florennes werd gepompt, merkte een boer bij het werken op zijn land een zware benzinedamp op, terwijl het gras in zijn weide een abnormaal vette glans had. Hij waarschuwde de politie, die in de ondergrondse 20 cm dikke lei ding een verroest kraantje aan trof. kennelijk bedoeld voor wat „particulier" gebruik van de luchtmaehtbenzine. Overigens moeten de daders goed op de hoogte zijn geweest van het ge bruik van de leiding, want enkele dagen tevoren had de luchtmacht een proef genomen die zonder bij zonderheden verliep. Het kraan tje moet zijn aangebracht in de nacht voorafgaande aan het pom pen van een grote hoeveelheid benzine. De daders hadden echter geen geluk, want het kraantje bleek te zwak voor de enorme druk, waarmede de benzine wordt voortgestuwd. In plaats van in jerrycans liep een stroom van naar schatting 100.000 liter in de grond van boer A. Mans, wiens weide enkele jaren lang onbruikbaar zal zijn. Staatssecretarissen Defensie blijven aan De beide staatssecretarissen van Defensie, de heren M. R. H. Calmeijer (oorlog) en P. J. S. de Jong (marine) hebben H. M. de Koningin verzocht hun ontslag aanvrage te mogen intrekken. Dit verzoek is ingewilligd, zodat zij dus in functie blijven. (Zoals bekend was hun ont slagaanvrage een normaal ge volg van het aftreden als mi nister van Defensie van de heer S. J. van den Bergh.) President Eisenhower heeft, na dat zijn minister van Arbeid. Mit chell. hem op de hoogte had ge bracht van de stand van zaken bij de nu reeds 57 dagen durende staalstaking, in een brief aan de twaalf betrokken staalfabrieken en de vakbond aangedrongen om ononderbroken onderhandelin gen. „Lauwe onderhandelingen zijn niet voldoende. Er zijn onon derbroken onderhandelingen, in goed vertrouwen en met de wil een verantwoorde regeling 1e treffen, nodig", aldus de presi dent. Hij wees er voorts op, dat het geschil geen krachtmeting mag zijn. Het Amerikaanse volk kijkt niet naar de economische kracht van de partijen, het zal alleen be grip hebben voor een rechtvaar dige, vrijwillig bereikte regeling, die de belangen van alle burgers zal dienen, aldus Eisenhowers brief. De voornaamste onderhande laar van de staalfabrieken, R. C. Cooper, zei dat de staalfabrieken Eisenhowers verlangen naar een spoedige overeenkomst ten volle delen, maar dat de onderhavige kwestie niet zo gemakkelijk op te lossen zal zijn. WEINIG VERANDERING. Een hogedrukgebied, waarvan de kern juist ten noorden van de Waddenkust is gelegen, veroor zaakte ook woensdag in grote delen van Europa droog en zon nig weer. In ons land steeg het kwik nog iets hoger dan dinsdag: op sommige stations in het oos ten werd 27 graden gemeten. Het genoemde hogedrukgebied blijft het weer hier bepalen, zodat het vandaag opnieuw droog en zon nig zal zijn met een zwakke tot matige wind uit oostelijke rich tingen. Er worden ongeveer dezelfde middagtemperaturen verwacht. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend lot donderdagavond. AANHOUDEND ZONNIG. Aanhoudend droog, zonnig en vrij warm weer. Zwakke tot ma tige wind uit oostelijke richtin gen. VRIJDAG 11 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 7.59 8.44 Terneuzen 8.34 9.19 Hansweert 9.14 9.59 Walsoorden 9.24 10.09 ZON MAAN op onder op onder Sept. 10 6.04 19.09 14.48 23.48 11 6.06 19.07 15.43 12 6.08 19.04 16.29 0.49

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1