yt Dier RANG de zonnige rd; I Rapport aan V.N. inzake Nederlands Nieuw-Guinea over 1958 De pers over ontwapeningscommissie Het isolationisme en de dief RANG de vezs/uip&Utty vandeeettfeWtg. Geheimen uit de hogeschool der wetenschap fa 6. MARSILJE Z» Marktberichten reedschappen Uw voordeel 15e jaargang no. 4776 VECHTENDE ARABISCHE ADVOCATEN V.N.-conrmissie: „NOORD-KOREA BELEMMERT HERENIGING" NIEUWE GRIEKSE PARTIJ LANDBOUWPRIJS INDEXCIJFERS JULI 1959 ALUMINIUM KLEDING? ONTPLOFFINGEN IN LITTLE ROCK Niemand wil graag opdraaien voor een ander! RECHTSZAKEN GEHEIMZINNIGE KLIER MOORD EN OPVOEDING BLAUWOGIGE NEGERS Argentijnse minister van Luchtvaart afgetreden Woensdag 9 september ï959 eeft het British SANJEBOOM ing uitgereikt i Engelse jury ize befaamde, om als 't beste opnieuw met I n»d t ieuwe gereedschappen ;rking worden geveild, ngels fabrikaat), hand- ïachines, ring-, steek in dozen, alle soorten aterpassen, boren, enz. ud en: er a.s. te TERNEUZEN, an de Kerkhoflaan, om a.s. te ZAAMSLAG, in R. van de Veke, om r a.s. te RAPENBURG, heer P. Th. Compiet, middags, de aanvang. GRAAF, Deurwaarder. Woensdag en donderdag: GEHAKT 500 gram voor 15# ct VET GEZ. SPEK 500 gram voor 19# et. MAGERE SPEKLAPPEN 500 gram voor 150 ct KOOKWORST 150 gram voor 45 ct. Dr. Buijzesfr. 15, Tel. 2267 Heer zoekt in Tei neuzen snkele cngemeubileerde ka mers zonder pension op goede stand. Brieven onder No. 893, Bureau van dit blad. VRIJE, ZE In het „Rapport inwke Ned, Nieuw-Guinea over lf8 d°0^ de Nederlandse ministeries van Zaken Overzee en Buitenlandse Zaken uitgebracht aan de ver- eni"de Naties, wordt o.a. gewag gemaakt van de samenwerking tussen de Australische en de Ne derlandse besturen in Nieuw. Guinea, de wederzijdse detache ring van liaisonambtenaren en van een attaché voor Nieuw- Euinea bij de Ned. ambassade te ^Bnberra. Nou altijd werken de moeilijke toegankelijkheid van grote ge deelten van het gebied, de sterke Kagmentatie van de schaarse bevolking en haar sociale struc- tuu" beiemmerend op het tempo Ivaarin de ontwikkeling van het Xebi< d kan geschieden. Hoewel in absolute zin reeds veel is ver richt op het gebied van explora tie en wetenschappelijk onder zoek, zal nog veel werk moeten worden verzet om het inzicht in de economische ontwikkelings mogelijkheden op langere ter- ajjn, af te ronden en te verdie- De belangrijke positie, die de Papoea thans reeds bij de be stuursvoering inneemt, blijkt, al dus het verslag, uit de toename van het aantal autochtone be- stuursambtenaren, dat aan het leind van het verslagjaar 87 be droeg, van wie 28 waren belast Imet de leiding van een der 66 I districten. Ook in de andere sec toren groeit het aantal bij de op bouw van hun land ingeschakel de Papoea's. De ruim 1900 autochtone maand- en dagloners niet meegerekend, vervulden eind 1958, 1568 Papoea's organieke functies in dienst van het gou- vernement. Op dorpsniveau wordt getracht I te komen tot eenvoudige, voor lopig nog informele dorpsraden, die een eerste stap betekenen in de richting van het zelfbeharti- gen van lokale belangen. In 1958 I werd daaraan verdere uitbrei ding gegeven. Op streekniveau is begonnen met een aantal adviserende ra den, in 1958 met één uitgebreid, 1 die een oefenterrein vormen voor de uitoefening van lokaal be- stuur door eigen organen. In I 1958 is intensief gewerkt aan de I voorbereiding van de instelling I van de eerste streekgemeen- schap met een eigen, voor het grootste deel te verkiezen streek- raad voor Biak-Noemfoor, ter vervanging van de bestaande ad viserende raad. In brede lagen van de bevolking js belangstel ling gewekt voor <je vraagstuk ken, die daarmedeverband hou den. End 1958 bestonden in Neder lands Nieuw-Guinea, de niet-ge- subsidieerde scholen inbegrepen, in totaal 1203 scholen, waaronder begrepen 42 vak- en dienstoplei dingen en cursussen. Onderwijs werd genoten door ruim 53.000 leerlingen, waarvan ruim 46.000 autochtonen, t.w. ruim 26.000 jongens en ruim 19.000 meisjes. Onderwijs werd gegeven door 1940 leerkrachten, waarvan 1035 autochtonen waaronder 13 vrou wen. Het aantal primaire middel bare scholen waaraan voortgezet algemeen vormend onderwijs wordt gegeven, in het bijzonder aan Papoea's steeg in 't verslag jaar van één tot vier. Een twin tigtal Papoea's bezoekt thans on derwijsinrichtingen in Nederland. In 1958 werd de eerste Papoea voor studie aan de rijksuniversi teit te Leiden ingeschreven. Op een groot aantal plaatsen worden cultuurtuinen aangelegd met proefaanplantingen van ver schillende gewassen. Van cacao kwam vast te staan, dat dit han delsgewas in verschillende stre ken goede vooruitzichten biedt. De export van bevolkingspro- dukten is in de afgelopen jaren voortdurend gestegen en be draagt thans in gewicht het twee en in waarde het drievou dige van de export in 1950. De ontwikkelingsprojecten, welke erop gericht zijn het land op het gebied van rijst- en hout voorziening selfsupporting te maken, vorderden bevredigend. Hetzelfde kan worden gezegd van de streek-ontwikkelingsprojecten, welke ten doel hebben het peil van de voedsel-landbouw van de bevolking voor eigen voorziening op te voeren en in kwaliteit te verbeteren en door het stimule ren van de aanplant van meer jarige gewassen de overwegend agrarische bevolking voor de toe komst te verzekeren van een met de jaren toenemende bron van geldinkomsten. De verwachting is gewettigd, dat het onderzoek op landbouw kundig gebied krachtig zal wor den gestimuleerd door de in 1957 opgerichte „Stichting voor agrarisch onderzoek in Neder lands Nieuw-Guinea". Voorts werden voorbereidingen getroffen om te komen tot een Het nieuws van de aanstaande instelling van een tien-landen- commissie voor de ontwapening is met voorzichtig optimisme door de Britse ochtendbladen ontvangen. De „Guardian" meent dat ont wapeningsbesprekingen steeds door moeten gaan, ook al kan het bereiken van het doel nog Een diner, dat zaterdag in het Libanese bergoord Zahle door de Libanese balie aan de deelne- me,rs aan de zojuist besloten vijlde conferentie van Arabische advocaten was aangeboden, is voortijdig geëindigd doordat voorstanders van Nasser en voorstanders van Kassem elkaar borden en flessen naar het hoofd smeten. De politie moest de orde herstellen. Het slotbanket, dat voorgezeten zou worden door de Libanese minister van Justitie en Binnen landse Zaken, is later „wegens omstandigheden" afgelast. Reeds vier dagen waren er schermutselingen geweest tussen de diverse politieke groeperingen. De speciale brigade van de politie heeft 12 keer moeten ingrijpen om de vechtende advocaten te scheiden. Niettemin heeft het secreta riaat van de conferentie zondag aan de pers de tekst uitgereikt van resoluties die op de slotver gadering zijn aangenomen. De conferentie beveelt de vor ming van een Palestijns leger aan, verwerpt het plan-Ham- marskjoeld voor de Arabische vluchtelingen, stelt afschaffing van de doodstraf voor politieke misdrijven voor, veroordeelt de ideologie die in strijd is met de oeginselen van het Arabische nationalisme en verenigt zich 'M het verbod, dat geldt voor net vervoer van Israëlische goe deren door het Suez-kanaal. De conferentie tekent vervolgens Protest aan tegen de oorlog in Aigerië en de voorgenomen t'ranse kernproeven. De volgende conferentie van Jfbische advocaten wordt in ■1961 m Jeruzalem gehouden. jaren op zich laten wachten. De Scotsman meent dat de beste hoop op een akkoord ligt in con centratie op beperkte doelen. De „Daily Telegraph" ziet in de vooruitgang die te Genève is geboekt, ook hoop voor de nieu we commissie. „Voor het eerst sedert de ontwapeningsonderhan delingen in 1946 begonnen, is ook Rusland voor een stelsel met controleposten, deels met buiten lands personeel bemand, mobiele inspectiegroepen met toegang tot de Sowjet-Unie en recht tot overvliegen van Russisch ge bied". Ook de New Yorkse bladen waarschuwen tegen te groot op timisme. De „New York Times" ziet er een propagandasucces voor de Russen in omdat „de ontwapeningsonderhandelingen hiermee uit de Ver. Naties zijn gehaald, iets wat de Russen al lang geëist hadden. Bovendien heeft Moskou eindelijk zijn lang- gewenste pariteit". De commissie der Ver. Naties voor de hereniging en wederop bouw van Korea heeft in een maandagavond te New York ge publiceerd rapport verklaard dat de communistische autoriteiten van Noord-Korea „geen bereid heid aan de dag hebben gelegd tot aanvaarding van het beroep der algemene vergadering om te streven naar hereniging van Korea". Hieraan wordt toegevoegd,.Zo lang deze onwilligheid der Noordkoreaanse autoriteiten aanhoudt blijven de vooruitzich ten voor een hereniging slecht. En slechts hereniging kan leiden tot stabiliteit in het land en een gezonde economische vooruit gang". Het rapport zal in de komende zitting van de algemene verga dering worden besproken. In de in 1956 ingestelde com missie, die het opstelde, hebben vertegenwoordigers van Austra lië, Chili, Nederland, Pakistan, de Philippijnen, Thailand en Turkije zitting. systematische opsporing van uit economisch opzicht belangrijke delfstoffen. De verwachting is gewettigd, dat binnen afzienbare tijd de ex ploitatie van reeds bekende af zettingen van nikkel-, kobalt- en ijzerertsen in het Cycloop-geberg te en het eiland Waigeo ter hand zal worden genomen. In het verslagjaar werden door het kantoor voor het mijn wezen economisch-geologische verkenningen uitgevoerd op de eilanden Japen (Geelvinkbaai) en Ajawi (ten noord-westen van de Schouten-eilanden). Voorts werden, in. samenwer king met een uitgezonden groep mijnbouwkundigen onderzoekin gen uitgevoerd in het noordelijk kustgebied van de Vogelkop en op de eilanden van de Radja Ampat-groep. De gegevens, welke tijdens deze onderzoekingen werden ver zameld, zijn nog in bewerking. Teneinde het geologisch onder zoek verder te stimuleren en te organiseren is een stichting ter bevordering van het geologisch onderzoek in Nederlands-Nieuw- Guinea opgericht. In het verslag jaar werd hiervoor zeer veel voorbereidend werk verricht. De verhouding tussen werk gevers en werknemers bleef in het verslagjaar gekenmerkt door een hoge mate van arbeidsvrede. Een nieuwe Griekse partij, „De democratische beweging voor na tionale opstanding" heeft be kendgemaakt, dat zij haar pro gram aan een volksstemming zal onderwerpen. De beweging streeft naar het aan de macht brengen van Grivas. In vlugschriften waarin het program is uiteengezet, heet het dat de regering van Griekenland in handen van de besten moet zijn, die het vertrouwen van het volk bezitten. In Athene is aangekomen Pho- tis Papahotis, die van plan is generaal Grivas een bezoek te brengen. Papahotis is uit het centrale comité van de „Edma" getreden omdat hij van mening verschilde met aartsbisschop Makariós. De ,Edma" is een or ganisatie die in de plaats geko men is van de „Eoka", de voor malige ondergrondse Grieks- Cyprische beweging, waarvan Grivas de leider was. Volgens een mededeling van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek bedroeg het algemeen landbouwprijsindexcijfer 102 tegen 99 in juni en 95 in juli 1958. Het groepsindexcijfer voor de akkerbouwprodukten onderging een geringe stijging. Het liep op van 114 tot 115. Vergeleken met juli 1958 ligt het 9 punten lager. De hogere prijzen voor varkens vlees, paarden, eieren en melk deden het groepsindexcijfer voor de veehouderijprodukten oplopen van 95 tot 99. Het ligt hiermede 12 punten hoger dan in juli 1958. Het groepsindexcijfer voor het totaal der kostenfactoren bleef wederom ongewijzigd, n.l. 138. Ten opzichte van de overeenkom stige maand van het vorig jaar 136vertoont het een toeneming van 2 nunten. Een 46-jarige natuurkundige in Manchester, Howard Rhees, is er in geslaagd een nieuw alumi- nium-materiaal te vervaardigen dat gebruikt kan worden voor kleding. Kleren uit dit materiaal dat slechts een fractie van een milimeter dik is, zouden in de winter warm en de zomer koel zijn. De stof glanst en zou dus vooral voor dameskleding ge bruikt kunnen worden. Voorts zou de stof van bijzonder belang zijn bij bescherming tegen grote hitte. Doch zover is men nog niet want er is tot op heden nog slechts enkele meters van dit materiaal door Rhees en zijn assistenten in het Shirley Insti tute in Manchester gemaakt. Naar verluidt heeft de Britse re gering reeds belangstelling ge toond voor het nieuwe materiaal, dat vrij goedkoop zou kunnen worden vervaardigd. In Little Rock, de hoofdstad van Arkansas die het brandpunt is van de strijd in het zuiden van de Ver. Staten over de opheffing van rassenscheiding op scholen, hebben zich maandagnacht drie bomontploffingen voorgedaan. De meeste schade is aangericht aan het bureau van de burge meester van Little Rock, Werner Knoop. De politie heeft de straten in de omgeving van vier openbare middelbare scholen afgezet. Twee van deze scholen zijn op 12 aug. ook voor negers toegankelijk ge worden. De liam Amerikaanse soldaat Wil- S. Girard, die tijdens de bezetting van het land van de rijzende zon, een Japanse vrouw heeft doodgeschoten, volgens sommigen in de uitvoering van zijn plicht, volgens anderen zon der militair bevel, werd overeen komstig een uitspraak van het hoogste gerechtshof in de Ver enigde Staten, aan een Japans hof uitgeleverd. Deze uitspraak heeft veel verontwaardiging ge wekt bij het Amerikaanse volk. De psychologische achtergrond van deze verontwaardiging is echter bovenal gegrond op het feit, dat de Amerikanen hele maal geen troepen overzee, in welk land ook, wensen te hebben. Zij willen hun zonen niet uit het land gestuurd zien, want in hun hart zijn ze nog steeds isolatio- nisten, ook al wil men dat in Europa niet meer geloven. In brieven aan de redacteuren van diverse Amerikaanse kranten komt meer en meer tot uiting, dat men hier genoeg heeft van het betalen van belasting, om vreemde landen, waarvan velen zelfs de geografische ligging niet kennen, met geld of wapens bij te staan, ook al zou dit een vermin dering van het communistische gevaar betekenen. (Advertentie.) WAAR WORDT HET GELD VOOR GEBRUIKT? De scholen en universiteiten zijn hier overvol, er moeten nieu we flatgebouwen gebouwd wor den met billijke huur, er zijn hon. derden projecten waar geen geld voor is, maar het feit, dat er al tijd genoeg geld is om de een of andere buitenlandse mogendheid te helpen, dat zit de Amerikaan dwars. Daarom geeft hij zich ook geen rekenschap van de beteke nis van de uitspraak van het hoge gerechtshof in de zaakGirard, een uitspraak die volkomen dog matisch was en gebaseerd op de grondwet. Als aan de overeenkomsten tussen de landen, waar Ameri kaanse troepen zijn gestationeerd en de Verenigde Staten, een der gelijke uitlegging kan worden ge geven, dat een soldaat zijn grondwettelijk geachte rechten verliest, dan wenst de gemiddelde Amerikaan maar liever geen ver dragen en geen troepen overzee en keert hij zich tot het isolatio nisme. WIE WAS COHEN? Gelukkig hebben we ook wel eens reden tot lachen. Onlangs waren er hier in New York twee mannen met de naam Cohen in de gevangenis, één wegens een over treding, de ander een beroeps- dief, die de meeste jaren van zijn leven al achter slot en grendel had doorgebracht. Uit een con versatie bleek aan Myron Cohen (de dief), dat Sam Cohen vrijge laten zou worden „on bail", (te gen borgtocht) zodra Sam's broer het benodigde geld zou hebben gedeponeerd. Toen Sam even naar een zekere gelegenheid was en de cipier „Cohen" riep en de deur openmaakte, zag Myron zijn kans schoon en gaf zich uit voor Sam Cohen. Bij het verlaten van de gevangenis ontving hij bo- vendien de huissleutels en een ring van Sam, die de laatste bij het arrest waren ontnomen. NAAR HET ZIEKENHUIS. Myron, ook niet voor de poes, vroeg aan Sam's broer, die bui ten op de stoep stond te wachten, of hij misschien even mee mocht rijden naar de halte van de on dergrondse en deelde de broer van Sam en passant mee, dat Sam juist enkele uren geleden ernstig ziek naar een zeker ziekenhuis was overgebracht. De broei' liet Myron bij de ondergrondse af stappen en haastte zich naar het ziekenhuis, waar men natuurlijk van niets wist. Ondertussen be greep Sam in de gevangenis maar niet, waarom hij niet vrij gelaten werd. Toen de ware toe dracht bekend was, werd hij ge ducht ondervraagd en pas toen bleek, dat hij volkomen onschul dig was aan de verwisseling, werd hij vrijgelaten. Myron w..s natuurlijk al spoorloos verdwe nen. OPNIEUW GEARRESTEERD. Dit muisje had echter nog een staartje voor de arme Sam, want toen hij de volgende och tend naar zijn werk ging, werd hij in de ondergrondse gearres teerd door een agent, die gewaar schuwd was door een oplettende passagier, die het verhaal in de krant had gelezen en Sam van de foto herkende en hem voor de voortvluchtige hield. Sam werd weer aan een minutieus verhoor onderworpen en mocht tenslotte zijn reis voortzetten. Myron zal wel in zijn vuistje hebben ge lachen. (Nadruk verboden.) BOETE VOOR FRANSE LERAAR Op beschuldiging van ille gaal bezit van een geweer, een stel handgranaten en munitie heeft de rechtbank te Arnhem de 57-jarige in Arnhem woon achtige Fransman, de leraar L. W., veroordeeld tot een boete van viermaal 25 subsidiair vier maal vijf dagen hechtenis en verbeurdverklaring van de in beslag genomen wapens. De officier van Justitie had tegen de leraar een voorwaarde lijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar en 150 boete gevor derd. WOEKERAAR VEROORDEELD De rechtbank te 's-Graven- hage heeft de 83-jarige geld schieter J. de J. uit 's-Graven- hage veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van acht maanden, met een proef tijd van drie jaar en een geld boete van ƒ4000 subs. 4 maan den hechtenis. Deze 'geldschie ter, die de bijnaam „de Shylock van het Bezuidenhout" had ge kregen, leende sinds het einde van de oorlog bedragen varië rende van tien tot vijftienhon derd gulden uit tegen een exor bitante rente. De officier van Justitie had een gevangenisstraf van één jaar gevorderd, maar de recht bank legde de geldschieter een voorwaardelijke straf op, omdat de man oud en verlamd is en aan een hartkwaal lijdt. VEEMARKT ROTTERDAM. 8 september. Op de veemarkt te Rotterdam waren in totaal aangevoerd 3358 dieren, zijnde: 370 vette koeien, 1013 stuks gebruiksvee, 504 vette kalveren, 440 graskalveren, 278 nuchtere kalveren, 39 varkens, 75 biggen, 93 paarden, 53 veu lens, 468 schapen of lammeren, 25 bokken of geiten. De notering was als volgt: Vette koeien van 2,703,20; Lekkerbekken weten wel hoe zwezerik smaakt, doch waar schijnlijk niet wat zwezerik is. Welnu, zwezerik of thymusklier is een mysterieuze jeugdklier, waarvan de werking nog niet goed bekend is. Bij jeugdige kinderen bevindt het orgaan zich in het benedengedeelte van de luchtpijp en achter het borst been. In de loop van de puberteit neemt het in omvang af (het hoe en wat is niet bekend) en wordt het „met de dag" kleiner. Dit is de normale gang van zaken. Maar af en toe stuit men op grote zwezerikken bij volwasse nen; dan wordt gesproken van abnormale gevallen. Nog abnor- maler wordt het, wanneer u weet, dat secties op ter dood ge brachte misdadigers de laatste tijd hebben aangetoond, dat een groot aantal dezer terechtgestelden in het bezit was van een grote thymus! De „normale" volwassenen, zo beweert dr. Sim mons, vertonen beslist niet zulke organen. Het bestaan van grote zwezerikken bij abnormale volwassenen, zoals bij be doelde misdadigers, kan er op wijzen, dat de klier een belang rijke rol speelt in vele ziekten en abnormaliteiten. De thymus (dat is pas in de laatste tijd bekend) volgt, naar men geconstateerd heelt, een ritmisch patroon van groter en dan weer kleiner worden. Ze wordt kleiner wanneer ze witte bloedcellen aanmaakt en deze in de bloedbaan uitstort. De klier kan wel de excessieve witte bloedcellen, gevonden bij lijders aap leukemie (witbloedigheid of bloedkanker) produceren, zo beweert hij verder. Bij muizen is dit heel duidelijk geconsta teerd. Ook andersom schijnt het zo te zijn. Wanneer deze muizen geen thymus meer bezitten, ontwikkelen ze ook deze bloed ziekte nietzelfs niet wanneer ze leukemie verwekkende virus sen toegediend krijgen! Volgens Simmons zouden er ook ver banden met andere ziekten als longontsteking en gewrichts ontsteking bestaan. Hoe interessant dit alles ook moge zijn, de wezenlijke functie blijft nog onopgeklaard. Vandaar dat de on derzoekingen met kracht worden voortgezet. „Vertel mij maar wat voor vader een mentale patiënt heeft en ik zal u vertellen aan welke geestesziekte hij lijdt", zo- drukte dr. Funkestein van de Harvard Medical School zich eens pathetisch op een wetenschappelijke vergadering uit. Wanneer de vader een harde en kritische huistiran is, die zijn kind altijd dicteert wat wèl en wat niet te doen, zal het kind een persoon lijkheid ontwikkelen, die wij gerust paranoid kunnen noemen: verdacht, agressief, altijd de schuld op anderen werpend en zich bedreigd gevoelend. Wordt hij geestesziek, dan zal hij aan een paranoia lijden, d.w.z. aan een vorm van krankzinnigheid met een stelsel van waandenkbeelden en illusies. Wanneer het met de vader net andersom is gesteld, d.w.z. wanneer hij steeds er op uit is zijn kind verantwoordelijk te stel voor zijn doen en laten en hem straft omdat hij het beter had moeten weten, dan zal het kind al opgroeiend zich steeds blameren, wanneer de dingen verkeerd gaan. Wordt zo iemand mentaal ziek, dan zal hij een depressie (zwaarmoedigheid) ont wikkelen, die hem tot zelfmoord kan brengen, terwijl in het voorgaande geval de patiënt over kan gaan tot moord op een ander! Een onderzoek in Burma ingesteld bracht aan het licht, dat in een boeddhistisch dorp in Neder-Burma de gezinsstructuur opmerkelijk gelijksoortig is bevonden aan die van de paranoïde patiënten in Boston. De geestesgestoorden aldaar behoorden wel meer tot de paranoïde vorm dan tot de tweede groep. Daarom is het niet te verwonderen, dat Burma het tweede land ter wereld is met de meeste moorden. In geneeskundige kringen kennen wij het syndroom (d.i. een complex ziekteverschijnselen of symptomen) van Waarden burg, dat wordt gekenmerkt door een verkorte lidspleet, ver plaatsing van het onderste traanpunt zijwaarts, brede neusrug, doorlopende wenkbrauwen, verschillende kleuringen van het regenboogvlies, witte haarlok en doofstomheid. Nu is op grond van recente onderzoekingen nog wat anders hieraan toege voegd. t.w. blauwe ogen bij negers als onderdeel van het Waardenburgsydroom. De negers, zo vernemen wij, hebben dan of één donker en één licht oog of twee blauwe ogen. De laatste oogkleur komt normaal slechts voor bij het Noordse en Oost- baltische ras en sporadisch ook bij Berbers uit Noord-Afrika, doch nooit bij negers of negerachtigen! Alleen in genoemd ge val kan een blauwogige ook een neger zijn. (Nadruk verboden) dr. JEAN HUGO. Vette kalveren 2,403,30; Slachtpaarden 1,902,20, alles per kg. Graskalveren van 270420; Nuchtere kalveren 65—90; Lo pers 75ƒ100; Biggen ƒ45— ƒ65; Veulens ƒ250ƒ400; Scha pen 5080; Lammeren 50 75; Melk- en kalfkoeien 875 ƒ1175; Vare koeien ƒ675—ƒ870; Vaarzen ƒ600875; Pinken 400575, alles per stuk. Overzicht. Vette koeien: aan voer tamelijk, handel traag", prij zen van maandag met moeite te handhaven. Vette kalveren: aan voer iets ruimer,' handel vlot, vooral bij afloop wat lager in prijs. Graskalveren: aanvoer even kleiner, handel stug; iets minder in prijs. Nuchtere kalve ren: even groter, handel goed, prijshoudend. Export varkens: aanvoer aanmerkelijk gfoter, handel kalm, prijzen onveran derd. Slachtpaarden: aanvoer iets ruimer, handel stil, wat lager in prijs. Veulens: aanvoer als vorige week, handel tamelijk, niet geheel prijshoudend. Schapen en lammerenaanvoer korter, han del redelijk, goed prijshoudend. Melk- en kalfkoeien: aanvoer matig, handel stil, niet geheel prijshoudend. Vare koeien: aan voer iets minder, handel slepend, vooral niet hoger in prijs. Vaar zen en- pinken: aanvoer als vo rige week, handel stil, niet ge heel prijshoudend. De Argentijnse minister van Luchtvaart, generaal Ramon Abrahin, is maandag afgetreden, zo is officiëel in Buenos Aires bekendgemaakt. Hij zou ontslag hebben geno men uit protest tegen het feit dat de regering de vorige week is gezwicht voor eisen van het leger, hetgeen leidde tot het af treden van de minister van De fensie, generaal Anaya. President Frondizi heeft het ontslag van Abrahin echter ge weigerd, zo heeft zijn secreta riaat bekendgemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5